Пізня осінь креслення підготовчої групи. Конспект заняття з малювання у підготовчій групі «Пізня осінь»

"Вже небо восени дихало ..."

Цілі: Розширювати уявлення дітей про характерні ознаки осені; вчити знаходити їх у природі; уточнивши уявлення про зміни, що відбуваються восени у житті рослин; продовжувати вчити розрізняти деякі дерева; виховувати пізнавальний інтерес, дбайливе та ставлення до природи, чуйність до сприйняття краси осіннього пейзажу Виховувати уяву, увагу та пам'ять, дружнє ставлення до своїх однолітків, бажання грати разом;Вчити дітей передавати у малюнку враження про осінь; самостійно та творчо відображати свої уявлення про красиві природні явища різними образотворчими виразними засобами. Розвивати відчуття кольору, вміння вдало розташовувати зображення на аркуші. Вправляти в малюванні гуашшю (добре промивати кисть, осушувати її, набирати фарбу на пензель у міру потреби). Виховувати естетичне ставлення до природи. Викликати інтерес до художньої творчості. Продовжувати вчити передавати предмети, явища навколишнього світу у вигляді малювання.

Інтеграція областей:Здоров'я, Соціалізація, Комунікація, Сенсорний розвиток, Художня творчість.

Попередня робота:

  • Бесіди про осінь;
  • Читання художніх творів: «Листопадничок» І. Соколов-Мікітов, «Ліс восени» А. Твардовський, вірші про осінь А. С. Пушкіна, А. Плещеєва, А. І. Буніна;
  • Розучування віршів та приказок про осінь;
  • Спів пісень про осінь та слухання музики;
  • Розгляд ілюстрацій та фотографій із зображенням осінньої природи;
  • Малювання на заняттях з ІЗО діяльності та самостійної художньої діяльностірізних дерев;
  • Робота з пластиліном та нанесення на основу (пластилінографія);
  • Спостереження за деревами на прогулянці;
  • Вироби із природного матеріалу;
  • Заготівля стовбура берези із білого пластиліну.

Матеріали та обладнання:

  • Ілюстрації із зображенням змішаного лісу.
  • Гуаш, тоновані аркуші паперу, пензлі, склянки для води, серветки.
  • Лялька їжака з лялькового театру.
  • Запис музичного твору П.І.Чайковського цикл «Пори року» (жовтень).

Хід заняття

Вихователь: У нас сьогодні незвичайне заняття. Проходьте і сідайте на стільці. Послухайте, як гарно звучить музика. Які слова можна підібрати до цієї музики? (Задумлива, яскрава, чудова) А яку пору року вона вам нагадує? (осінь)

Слухання (звучить музика)

Вихователь : Хлопці, давайте пригадаємо, яка зараз пора року? (осінь)

А які осінні місяціви знаєте? (вересень жовтень листопад)

А якою буває осінь? (раніше, пізно, золото)

Нині яка осінь? (пізня)

А давайте згадаємо прикмети пізньої осені. Відповідайте повними пропозиціями. Птахи відлітають в теплі краї. Часто йдуть дощі, похмуро, холодно. Люди одягають теплий одяг (чоботи, куртки, шапки). З дерев опадає листя - почався листопад. Яким стає листя? (жовтими, червоними, помаранчевими, коричневими). Восени у садах та городах збирають урожай.

Вихователь: Молодці хлопці, пам'ятайте. Давайте тепер закриємо очі і уявимо, що ми потрапили до казкового осіннього лісу (звучить музика)

Сюрпризний момент

Лунає стукіт: Тук-тук-тук!

(вихователь на руку одягає лялькового їжачка)

Вихователь: Здрастуйте! Хлопці хто до нас у гості прийшов такий?

Їжак: Здрастуйте, хлопці! Я їжачок. Живу в лісі та охороняю його. Я на вас довго чекав, нудно мені в лісі, хочу з вами пограти, проходьте ось на цю галявину.

Вихователь : Із задоволенням. Ти знаєш, їжачку, щоб не нудно було йти на галявину, хлопці знають дуже багато різних рухів. Та й розім'ятись треба.

Фізкультхвилинка.

Раптом закрили небо хмари(Діти встають на шкарпетки, піднімають догори перехрещені руки).

Почав капати дощ колючий.Стрибки на шкарпетках, тримаючи руки на поясі.

Довго дощ плакатиме,

Розведе всюди сльоту. Присідають, тримаючи руки на поясі.

Бруд і калюжі на дорозі,Ідуть по колу, високо піднімаючи коліна.).

Піднімай вище ноги.

Їжак: Сідайте (діти сідають на килимок). У мене в лісі багато дерев. А ви знаєте як вони називаються?

Гра "Назви дерева"

Їжак: Чим дерева схожі між собою? (у всіх дерев є стовбур, корінь, гілки)

А чим відрізняються один від одного? (У одних дерев є листочки, їх називають листяними, а в інших голочки хвойні, а ще вони відрізняються за кольором кори (береза).

Їжак: Хлопці, а ви загадки любите відгадувати? У мене тут припасовані деякі.

Загадки

1. Лежала між ялинками подушечка з голками.

Тихонечко лежала, потім раптом втекла. (їжак)

2. Хто на гілці шишку гриз і кидав недоїдки вниз.
Хто по ялинках спритно скаче та злітає на дуби?
Хто в дуплі горіхи ховає, сушить гриби на зиму? (білка)

3. Він у барлозі спить взимку під величезною сосною.
А коли прийде весна, прокидається зі сну. (ведмідь)

4. Вгадай, що за шапка, хутра цілий оберемок.
Шапка бігає в бору, у стволів гризе кору? (заєць)

Їжак: Молодці хлопці! Усіх звірів у лісі знаєте. Мені сподобалося грати з вами.

Вихователь: їжачок, у лісі зараз осінь, давай покажемо хлопцям як художники зображують осінь. Діти, давайте розглянемо репродукції картин про осінь

Розгляд репродукцій.

Ця робота називається « золота осінь». Подивіться, як художник змалював красу природи. Які фарби він використав? (Жовта, блакитна і т.д.) Зверніть увагу, як розташовуються деталі зображення: на передньому плані дерева і річка зображені більш і чіткіше, ніж те, що ми бачимо на задньому плані. Ми розуміємо, що це сонячний день, т.к. впаде тінь від дерев, небо чисте. А ось на іншій картині ми бачимо зовсім іншу осінь. Дерева стоять майже голі, дощ мрячить, дме вітер. Небо сіре. Ось такий різний побачив і показав нам художник осінь. І ми з вами сьогодні теж будемо художниками і теж «писатимемо картини». Так-так, саме писати, а не малювати. Адже правильно треба казати «писати картини».

Орг. Момент. Звучить музика.

Хлопці, ви чуєте музику П.І. Чайковського «Пори року». Який настрій передає ця музика: веселий, сумний, задумливий і т.д.?

За допомогою музики композитор передав нам свій осінній настрій. А ось Олександр Сергійович Пушкін дуже любив цю пору року та писав про нього багато віршів. Ось послухайте:

Небо вже восени дихало,

Вже рідше сонечко блищало.

Коротше ставав день.

Лісова таємнича покрова

З сумним шумом оголювалася.

Гусей крикливих караван

Тягнув на південь. Наближалася

Досить нудна пора.

Стояв листопад уже біля двору.

Який за характером цей вірш? (Відповіді дітей)

Розмова після читання.

Про яку пору року йдеться у цьому вірші? (Про осінь)

Про який період осені тут йдеться ( Пізня осінь)

Знайдіть слова, які підтверджують вашу думку.

(Наближалася досить нудна пора; Стояв листопад уже біля двору).

Який місяць належить до пізньої осені? (Листопад)

Який ще період осені? (Ранній)

Які місяці належать до ранньої осені? (Вересень жовтень)

Які ознаки осені згадує поет?

Як ви розумієте слова

«Лісова таємнича шата з сумним шумом оголювалася…»

(Листя облітають з дерев, і стає сумно та сумно).

Що означає слово «караван»?

(Рухаюча низка - один за одним)

Хто рухався караваном? (Гусі)

Куди вони йшли? (Літали на південь)

Які ще птахи відлітають на південь зимувати? Чому на південь?

Хлопці, але не лише композитори та письменники присвячували свої твори осені, але також і відомі художникиписали картини, зображуючи красу цієї пори року. Давайте і ми намалюємо пізню осінь.

Практична робота.

Займаємо свої місця. Перш, ніж приступити до роботи, трохи подумайте, що саме ви хочете зобразити на своєму аркуші паперу, як ви будете мати свій задум. Які фарби вам знадобляться. Якщо потрібно змішати фарби, щоб отримати інші відтінки, ви маєте палітру.

Діти малюють.

Розгляд робіт.

Після закінчення роботи малюнки вивішуються на стенді, діти їх розглядають, оцінюють, діляться враженнями.


Майстер-клас із ознайомлення дітей старшого дошкільного віку (6 – 7 років) з пуантилізмом «Золота осінь»

Пропонований майстер-клас з малювання із ознайомлення з пуантилізмом «Золота осінь» призначений для педагогів дошкільної освітиу роботі з дітьми старшого дошкільного віку(6 – 7 років).

Призначення композиції:«Золота осінь» стане чудовою окрасою стін дитячої кімнати, подарунком для рідних та близьких, виразною композицією у будь-якій виставці дитячих робіт.

Представлена ​​композиція є цікавим варіантом для педагогів для використання в спільної діяльностіабо індивідуальної роботи з обдарованими, які захоплюються живописом дошкільнятами. Створення зображення за допомогою точок сприяє не тільки розвитку дітей дрібної моторики, посидючості, а й розвитку уяви, мислення, фантазії

Мета майстер-класу: познайомити з особливостями створення зображення у техніці «пуантилізм» за допомогою акварельних фарб.

Завдання у роботі з дітьми:

Ознайомити старших дошкільнят з нетрадиційною течією у живописі – «пуантилізмом»;

Навчати створення композиції «Золота осінь» у техніці «пуантилізм»;

Розвивати уяву, моторику, творче мислення в дітей віком старшого дошкільного віку (6 - 7 років);

Виховувати посидючість у роботі, естетичне сприйняття.

Шановні колеги. Представлений майстер-клас є складнішим варіантом використання пуантилізму у творчості дошкільнят, ніж запропонований мною майстер-клас золота рибка», Виконаний фломастерами. Дозвольте Вам кілька слів нагадати особливості техніки «пуантилізм».

Опис техніки "пуантилізм".

Назва течії у живопису пуантилізм походить від французького слова pointiller, що означає «писати крапками». Художники, які працювали в стилі пуантилізм, наносили на полотно чисті, не змішані попередньо на палітрі фарби. Оптичне змішання фарб відбувалося на етапі сприйняття картини глядачем.

«Золота осінь» у техніці «Пуантилізм»

На одній із зустрічей я познайомила дошкільнят із кількома картинами художників, виконаних у техніці «пуантилізм».

Діти були дуже здивовані ефектом від побачених картин, особливо їм сподобалося розглядати їх здалеку. Звичайно, я не могла не запропонувати їм спробувати зобразити власні композиції у цій техніці акварельними фарбами. Дозвольте представити Вашій увазі невеликий майстер-клас, який допоможе створити осінню композицію.

Матеріали, необхідні для створення композиції:

1. Папір для креслення А3

2. Простий олівець

3. Пральна гумка

4. Акварельні фарби

5. Склянка для води

6. Рамка для оформлення роботи

Пропонуємо розпочати перший етап - створення ескізу майбутньої композиції. Аркуш необхідно простим олівцемрозділити горизонтальною лінієюна дві площини: небо та земля. Уздовж лінії горизонту розташовуємо дерева, на задньому плані – гори, на передньому – річка.

Ескіз готовий, тепер саме час розпочати другий етап - фарбування нашої композиції кольоровими точками. Роботу необхідно починати із заднього плану – гір. Наносимо крапки коричневого кольору.

Трохи додамо сірої та чорної фарби, щоб підкреслити контур кожної вершини схилу.

Тепер переходимо до середнього плану композиції – дерев: забарвлюємо крапками коричневого кольору стовбури та гілочки.

Далі необхідно «одягти» дерева в осіннє листя. Дерева, розташовані ближче до гор, краще пофарбувати жовтим кольоромщоб вони не зливались зі схилами, колір інших дерев ви можете варіювати на свій розсуд (ми скористалися помаранчевим, червоним та пурпуровим кольорами).

Уздовж берегів річки нанесемо відтінок зеленого кольору – це трава, яка зберегла свіжість біля води. Можна додати жовтий колір – річковий пісок.

Приступаємо до створення осіннього покривала для землі. Під деревами на окремих ділянках наносимо темно-зелений відтінок трави.

Потім розширюємо ділянки, що фарбуються, використовуючи світліший відтінок зеленого кольору.

Ділянки землі, що залишилися, заповнюємо охрою.

Приступимо до фарбування небозводу. Для цього скористаємося блакитною (або світло-синьою) фарбою. При заповненні верхньої частини листа можна залишити незафарбовані ділянки – хмари.

Малювання, одне з улюблених дитячих занять, дозволяє дошкільникам максимально розкрити свої творчі здібності. Вихованці підготовчої групи здатні створювати композиції на саму різну тему, у тому числі зображати виразні картини природи. Малювання пейзажу тісно пов'язане із процесом пізнання навколишньої дійсності (через спостереження, знайомство з творами живопису та ін.). Це комплексна естетична та розвиваюча діяльність, що збагачує різні сторони особистості дитини.

Особливості малювання пейзажів у підготовчій групі дошкільного закладу

Створення пейзажних композицій - один із основних напрямків занять з малювання в підготовчій групі. Дошкільнята зображують об'єкти природи і більш ранньому віці, починаючи з простих малюнківкульбаби, ромашки або ялинки. А шестирічні діти вже можуть реалістично зобразити будь-яку пору року, передаючи характерні ознакиосені та зими, весни та літа.

Самостійному створенню тієї чи іншої картини природи завжди передує знайомство з творами видатних художників-пейзажистів. Вихованці підготовчої групи добре сприймають такі роботи, незважаючи на відсутність у них цікавого сюжету. Хлопці легко визначають описувану пору року на картині, аналізують фарби, які допомогли живописцю передати образ. Дошкільнята здатні не тільки розуміти зміст пейзажу, але й почуття, які хотів донести художник.

Завдання вихователя - підібрати колоритні та емоційні витвори мистецтва, що яскраво демонструють ознаки тієї чи іншої пори року чи природного ландшафту. Як приклади наведемо роботи А. Саврасова «Граки прилетіли», І. Левітана «Золота осінь», «Березень», І. Шишкіна «Жито», Еге. Панова «Зима у лісі».

Фотогалерея: добірка пейзажних композицій відомих художників

Репродукція картини А. Саврасова Репродукція картини І. Левітана Репродукція картини І. Левітана Репродукція картини Е. Панова Репродукція картини І. Шишкіна

Велику роль відіграють особисті спостереження за природою, які проводяться під час прогулянки.Це сприяє отриманню нових знань та розвитку естетичних почуттів. У процесі такого споглядання вихователю добре прочитати хлопцям вірші російських поетів, які підходять до тієї чи іншої картини природи. Таким чином, дошкільнята навчаться зіставляти пейзаж, описаний у поетичному творі, з реальним у навколишній дійсності.

У підготовчій групі також практикується малювання пейзажу за мотивами вірша: діти папері втілюють художні образи.

У дітей шести-семи років вже добре розвинене сприйняття кольору: вони вчаться співвідносити колірні відтінки з фоном малюнка. Так, наприклад, дошкільнята розуміють, що яскраво-зелене або жовтувате листя контрастно виглядає на тлі блакитного або сірого неба, а ніжно-блакитні квіточки на блідо-зеленому стеблині будуть ефектно виглядати на темно-зеленій траві.

Під час прогулянки педагогу добре підкреслити красиві колірні рішення, які зустрічаються в природі, наприклад, яскравий білосніжний сніг, що сяє на сонці або смарагдова весняна трава, яскраво-жовті кульбаби.

Вихованці підготовчої групи також вміють грамотно складати композицію малюнка: чітко розрізняють передній та задній план та зображують об'єкти відповідного розміру, знають лінію горизонту та ін.

Під час створення пейзажних композицій перед очима дошкільнят має бути зразка вихователя - це дозволить уникнути шаблонної роботи. Зразок замінюють репродукції картин художників чи фотографії. Педагог може лише показати дітям, як зображати окремі об'єкти, які викликають складність.

Важливий момент заняття з малювання – аналіз готових композицій.Зазначимо, що це тісно пов'язані з розвитком промови. Перш за все, хлопцям пропонується помилуватися краєвидами, а потім починається обговорення. Увага звертається на виразну передачу образів, будь то золота осінь, зимовий ліс або весняна природа, що прокидається. Заохочується доповнення малюнку оригінальними деталями. Вихователь домагається від дошкільнят розгорнутих коментарів щодо колориту малюнка: ніжний, приглушений або, навпаки, соковитий, насичений. Дітям можна за бажанням запропонувати розповісти про свою роботу, наприклад який момент весни зображує композиція.

Найбільш доречні матеріали та основа для роботи

Для створення пейзажної композиції в підготовчій групі будуть доречні різні матеріали - фарби (гуашові та акварельні), кольорові олівці, воскова крейда, а також сангіна та вугільні олівці. Також у цьому віці практикуються малюнки простим графітним олівцем.

Найлегше передати колірне багатство природи (ясне блакитне небо, схід та захід сонця, глибоку синьову морі), звичайно, за допомогою фарб. Однак така робота, порівняно з малюнком олівцем, більш трудомістка, вимагає відпрацьованих технічних навичок. При малюванні аквареллю або гуашшю необхідно заздалегідь подбати про відповідний фон основи – дошкільнята самостійно тонують її напередодні заняття. Так, наприклад, для зимового пейзажу буде доречне біло-блакитне тло, для літнього - яскраво-блакитне небо та зелена Нижня частинаоснови (трава)

Як завжди, цікавий ефект виходить при поєднанні матеріалів.Наприклад, у картині осіннього лісу поруч стоять дерева, намальовані аквареллю та кольоровими олівцями.

Малюнок аквареллю та олівцями

Інше оригінальне рішення - на квітковому пейзажі, намальованому ніжною восковою крейдою, пурхають помітні метелики, виконані яскравими фломастерами.

Малюнок восковою крейдою та фломастерами

Техніки та прийоми малювання, які використовуються вихованцями (у тому числі відбитки/відбитки, монотипія, кляксографія та інші)

При створенні пейзажних композицій вихованці підготовчої групи вдосконалюють раніше засвоєні традиційні та нетрадиційні техніки малювання.

Оскільки найчастіше картини природи зображуються фарбами, хлопці відпрацьовують прийоми роботи з пензлем – усім ворсом та кінчиком. Крім того, невід'ємна частина роботи при малюванні пейзажів – складання потрібних кольорів на палітрі.Наприклад, стовбури дерев мають різний відтінок – темно-коричневий, темно-сірий, сіро-зелений. І дошкільнята повинні вміти отримувати дані тону з базових кольорів фарб. Снігові кучугури необов'язково малювати просто білими. Зображення стане цікавішим, якщо додати в білу гуаш крапельку якогось іншого кольору – сніг переливатиметься відтінками, що передасть його красу та казковість.

Педагог повинен застерігати дітей від однотипного зображення пейзажів.Наприклад, дерева слід малювати різні: молоді, стрункі, але й старі, розлогі, з прямим і викривленим стволом і т.д.

Важливе значення для створення картин природи має композиція малюнка: щоб передати широкий простір, необхідно малювати по всій поверхні листа. Об'єкти, розташовані вдалині, зображуються дрібними, а на передньому плані - великими.

Крім того, красиво виглядають малюнки, на яких є лінія горизонту, що відокремлює небо від землі.Педагог має пояснити дітям техніку створення таких композицій.

Лінія горизонту проводиться блакитною аквареллю. Далі розфарбовується небо пензлем, добре змоченою водою. Якщо зображується зимовий пейзаж, то сніг на нижній частині композиції повинен бути світлішим за небо. Він малюється білою фарбою, розбавленою крапелькою іншого кольору, наприклад, червоного - вийде ніжний трохи рожевий відтінок. Отримана змішана фарбасильно розлучається водою - виходить сніг, що переливається на сонці.

Сніг повинен вийти світліше за небо

Нагадаємо, що білу акварель або гуаш потрібно набирати ретельно промитим пензлем, попередньо перевіривши на палітрі, щоб пензлик залишав прозорий слід.

При малюванні пейзажів дуже доречним буде використання нетрадиційних способівзображення.Це монохромна техніка, що особливо підходить для зимових картин природи: на кольоровому фоні хлопці малюють виключно білою гуашшю - зображення виходить контрастним та ефектним.

Малюнок вихованців підготовчої групи в монохромній техніці

Незвичайні літні та осінні пейзажі виходять у техніці монотипії - так зазвичай малюють дерева, що відображені у воді.

Малюнок у техніці монотипія

Будь-яку пору року можна красиво зобразити за допомогою відбитку листя.

Відбиток буряковим листям

Крім того, оригінальні дерева та чагарники виходять за допомогою кляксографії.

Кляксографія

Для зображення зимового пейзажу добре використовувати ватяні палички - намалювати з їх допомогою великі снігові пластівці. Для цієї мети підійде також техніка малювання сіллю або манною крупою - матеріал посипається зверху на фарбу, що ще не підсохла.

Дошкільнят потрібно познайомити також із технікою малювання по мокрому. У тонованого аркуша паперу верхня частина змочується поролоном. Таким чином, об'єкти, зображені на задньому плані, здаватимуться розмитими або занесеними снігом. Такий спосіб дуже добре підходить для малювання весняних краєвидів.

Додаткові види образотворчої діяльності, які можна задіяти під час створення робіт, реалізація індивідуального підходу на занятті

Щоб дошкільнята на занятті повною мірою змогли випробувати радість творчості, педагог має заохочувати їх бажання доповнювати композицію додатковими видами образотворчої діяльності. Це, перш за все, включення до пейзажного малюнка елементів аплікації та ліплення. Так, наприклад, робота вийде дуже оригінальною, якщо впереміш із намальованими фарбами яскравими квітами на літньому лузі будуть рости квіточки з пластиліну.

Малювання з елементами ліплення

Інший цікавий варіант – на яблунях розпустилися гарні аплікативні «квіточки».

Малювання з елементами аплікації

Безпрограшний у плані оригінальності варіант - включення до малюнку елементів орігамі. Так, наприклад, в строкату картинку осіннього лісу гармонійно вписується лисичка, зроблена в техніці орігамі.

Малювання в нетрадиційній техніці (ватними паличками, відбиток листям) з елементами орігамі

Конкретні варіанти композицій

Малювання пейзажу вихованцями підготовчої групи пропонується на самому початку навчального року. Дітям пропонується створити композицію на тему "Літо", де вони зображують відповідні картини природи.

Трохи згодом (також у вересні) дошкільнята імпровізують на тему «Золота осінь». Завдання такої діяльності – передати характерний яскравий колорит раннього періодуцієї пори року

Наприкінці жовтня хлопці створюють краєвид «Пізня осінь». Тут акцент, навпаки, ставиться відсутність соковитих фарб, картина зображується нейтральними тонами (різні відтінки сірого, коричневого, чорний, білий).

З грудня вихованці підготовчої групи починають вправлятися малювання прекрасних зимових картин природи. Це "Зимовий пейзаж" (грудень), "Іній покрив дерева" (січень), "Зима" (лютий). У цих роботах дошкільнята відбивають характерні особливостінайхолоднішої пори року, відпрацьовують прийоми роботи фарбами, удосконалюють вміння гармонійно розташовувати об'єкти природи на аркуші паперу.

Наприкінці навчального року (травень) хлопцям традиційно пропонується малювання весняних пейзажів – «Квітучий сад» та «Весна». У першому випадку діти передають зовнішній виглядвесняних квітів, приділяючи увагу їх формі та будові, палітри кольорів. На занятті на тему «Весна» дошкільнята вчаться малювати на сирому папері, використовуючи прийом розмивки зображення.

Крім того, доцільно протягом року запропонувати вихованцям підготовчої групи ще й такі теми, як «Морський краєвид», «Гірський краєвид» (особливо якщо діти проживають у подібній місцевості), «Фантастичний краєвид».

Малювання картини природи цілком можна організувати як колективну роботу, коли на тлі хлопці зображують елементи пейзажу. Це можуть бути такі теми, як Осінній листопад, Зимовий ліс, Квітучий сад.

Організація мотивуючого початку безпосередньо освітньої діяльності: демонстрація картин, спостереження на прогулянці, бесіда, вірш, казка та інше

Щоб малювання пейзажів стало для дітей захоплюючим, проходило у невимушеній обстановці, вихователь повинен на початку заняття налаштувати дошкільнят на творчу хвилюстворити у них потрібну мотивацію. У підготовчій групі може бути розмова. Наприклад, хлопці розповідають, що вони бачили влітку чи як виглядають дерева ранньої осені.

Можна згадати пару пісень про певну пору року (наприклад, «Пісенька про літо» з мультфільму «Дід мороз і літо»), поговорити про те, що з сюжету пісні можна зобразити малюнку.

На занятті важлива наочність. Наприклад, педагог може покрити гілочки дерев штучним інеєм - покрити їх клеєм і обсипати сіллю, манкою, цукром або дрібними шматочками пінопласту. Маючи перед очима таку натуру, дошкільникам простіше зобразити дерева, вкриті взимку інеєм. Перед малюванням на тему «Квітучий весняний сад» вихователь пропонує дітям обстежити живі квіти, що стоять у вазі. Це можуть бути нарциси, тюльпани, проліски. Діти уточнюють форму та довжину стебла, розташування пелюсток, колір рослин та ін.

Звичайно, у вихованців завжди викликає живий інтерес ігрова мотивація.Наприклад, вихователь повідомляє хлопцям, що дорогою на роботу листоноша вручив їй листа. Воно від Золотої Осені. Вона пише, що дерева в місті вбралися в гарний лимонний і мідний одяг. Але незабаром листя облетить, і природа засне. Хлопці мають допомогти продовжити цю осінню казку – намалювати краєвиди на тему «Золота осінь».

Інше творче рішення – до дошкільників у гості приходить лялька-весна. Діти розповідають їй, за що дуже чекали на неї і люблять. Весна скаржиться хлопцям, що Зима ніяк не хоче поступатися їй своє місце - то снігу насипле, то напустить мороз. Однієї весни з нею не впоратися: повинні допомогти діти – намалювати красиві весняні картини природи.

Іграшка, яку можна використовувати на заняттях з малювання весняного пейзажу

Розглянемо ще один цікавий варіант мотивації – до групи приходить лист від дітлахів з далекої спекотної Африки. Вони ніколи не бачили зими і просять намалювати малюнки із зображенням зимової природи.

Діти завжди з цікавістю сприймають казкову мотивацію.Це можливо твори про пори року, в якому вони наділені антропоморфними якостями. Наприклад, підійде казка «Суперечка», яку вигадала вихователь дитячого садка з міста Нефтекамська Сафаргулова І.С. Чотири сестрички, розумниці та красуні, Зима, Весна, Літо та Осінь завжди жили дружно. Але якось вони все ж таки заперечили, хто з них найголовніший. Зима стверджувала, що з неї починається рік, а зимові розваги усі дуже люблять. Весна заперечувала, що саме її люди завжди чекають-не дочекаються. Птахи її зустрічають співом, а тварини вибираються з нір. Літо та Осінь, звичайно ж, теж вважали кожна по-своєму. Чотири сестри сперечалися дуже довго, і ніяк не змогли дійти єдиної думки. Насправді кожна з сестер гарна по-своєму: Зима - своїми завірюхами і снігом, ніжна Весна - теплим сонечком і струмочками, Літо - спекою та прохолодою, а Осінь - багатим урожаєм.

Після прочитання такої короткої казкипедагог може поцікавитися у дошкільнят, яку ж пору року люблять вони, а потім запропонувати їм на вибір намалювати пейзаж, що відноситься до їх улюбленої пори року.

Для мотивуючого початку заняття дуже підходять вірші про природу.Педагог підбирає такі твори, у яких яскраво розкриваються особливості тієї чи іншої пори року. Наприклад, підійдуть такі:

Ф. Тютчев

Чарівною Зимою
Зачарований, ліс стоїть -
І під сніговою бахромою,
Нерухомою, німою,
Чудовим життям він блищить.

І стоїть він, зачарований, -
Чи не мертвий і не живий -
Сном чарівним зачарований,
Весь обплутаний, весь окований
Легким ланцюгом пуховим.

Сонце чи зимове міщає
На нього свій промінь косий -
У ньому ніщо не затремтить,
Він весь спалахне і заблищить
Сліпучою красою.

А.С. Пушкін

Похмура пора! Очей чарівність!
Приємна мені твоя прощальна краса -
Люблю я пишне в'янення природи,
У багрець і золото одягнені ліси,
У їхніх сінях вітру шум і свіже дихання,
І імглою хвилястою вкриті небеса,
І рідкісний сонця промінь, і перші морози,
І віддалені сивої зими погрози.

«Осінь» А. Плещеєв

Осінь настала,
Висохли квіти,
І дивляться похмуро
Голі кущі.

В'яне і жовтіє
Трава на луках,
Тільки зеленіє
Озимий на полях.

Хмара небо криє,
Сонце не блищить,
Вітер у полі виє,
Дощ мрячить.

Зашуміли води
Швидкого струмка,
Пташки відлетіли
У теплі краї.

Є. Баратитський

Весна, весна! Як повітря чисте!

Який ясний небосхил!

Своєю лазурією живою

Сліпить мені очі.

Весна, весна! Як високо,

На крилах вітерця,

Ласкаючись до сонячних променів,

Літають хмари!

Шумлять струмки! Блищать струмки!

Заревівши, річка несе

На тріумфальному хребті

Піднятий нею кригу!

«Черемуха» С. Єсенін

Сипле черемха снігом,
Зелень у кольорі та росі.
У полі, схиляючись до пагонів,
Ходять граки у смузі.
Зникнуть шовкові трави,
Пахне смолистою сосною.
Ой ви, луки та діброви,-
Я одурманений навесні.
Веселкою таємні звістки
Світяться в мою душу.
Думаю я про наречену,
Тільки про неї лише співаю.
Висип ти, черемха, снігом,
Співайте ви, птахи, у лісі.
По полю крутим бігом
Піною я колір рознесу.

«Літо» В. Орлов

- Що ти мені подаруєш, літо?
- Багато сонячного світла!
У небі раду-дугу!
І ромашки на лугу!
- Що ще подаруєш мені?
- Ключ, що дзвінить у тиші,
Сосни, клени та дуби,
Суницю та гриби!
Подарую тобі кукушку,
Щоб, вийшовши на опушку,
Ти голосніше крикнув їй:
«Погадай мені якнайшвидше!»
І вона тобі у відповідь
Нагадала багато років!

Зазначимо, що й віршований твір невеликий за обсягом, описує конкретний образ, то розмова щодо його змісту проводиться безпосередньо на початку заняття малюванням. Якщо ж вірш складається з кількох чотиривіршів, що відбивають ряд природних явищ, то доцільно спочатку провести з його основі заняття з розвитку промови, яке плавно перетікатиме у образотворчу діяльність.

У заняття малюванням слід включати загадки про пори року та назву місяців. Наприклад, такі:

Хто галявини білить білим

І на стінах пише крейдою,

Шиє пухові перини,

Прикрасивши всі вітрини? (зима)

Назвіть - ка, хлопці,

Місяць у цій загадці.

Дні його - всіх днів коротші,

Усіх ночей довші за ніч.

На поля та на луги

До весни лягли сніги.

Лише місяць наш пройде –

Ми зустрічаємо Новий рік. (Грудень.)

Щипле вуха, щипає ніс.

Лізе у валянки мороз.

Бризнеш воду - впаде

Не вода вже, а лід.

Навіть птиці не летить:

Від морозу холоне птах.

Повернуло сонце до літа.

Що скажи це за місяць? (Січень.)

Сніг мішками валить з неба,

З хати стоять замети снігу.

То бурани та хуртовини

На село налетіли.

Ночами мороз сильний,

Вдень краплі чути брязкіт.

День помітно додався

Ну, то що за місяць це? (Лютий.)

На тему природи існує велика кількість фізкульхвилин та варіантів пальчикової гімнастики. Як приклад наведемо такі:

Фізкультхвилинка «Весна прийшла»

Фізкультхвилинка «Сніг» (за віршем І. Токмакової)

Фізкультхвилинка «Осінь прийшла»

Фізкультхвилинка «Осінь»

Фізкультхвилинка «Зима»

Випав біленький сніжок
Ми підемо гуляти, друже.
рух по колу, за руки
Сніг, сніг, білий снігрозгойдувати руками вправо-ліворуч
Кружить, падає на всіхплавні рухи кистей рук зверху вниз
Діти всі на лижі встали
Друг за одним побігли
імітація ходьби на лижах
Ми зі снігу майструвалиліплять сніжок та бабу
Бабу снігову зліпили.
Сніг, сніг, білий сніг
розгойдувати руками вправо-ліворуч
Наша баба найкраща!руки кільцем перед собою
Ми на саночки сідаємостали парами один за одним, зчепили руки
І під гірку швидко мчиморухаються по колу
Ух!всі впали на підлогу
А, ну, вставай, вставай, друже!
І обтрушуйте сніжок!
Ми пішли цілковита година!
Будемо грітися ми зараз!
Встали з підлоги і обтрусилися

Пальчикова гімнастика «Весна-червона»

ПІБ автора Назва конспекту
Герега С.А. « Весняний настрій»
Освітні завдання: вчити малювати весняні пейзажі за допомогою різноманітних художніх матеріалів та інструментів, використовуючи стандартні та нетрадиційні техніки, закріплювати знання про ознаки весни.
Розвиваючі завдання: розвивати композиційні вміння, сприйняття кольорів.
Виховні завдання: виховувати інтерес до колективної творчості, уміння узгоджувати свої дії з іншими учасниками роботи
Інтеграція освітніх галузей: «Художня творчість», «Пізнання», «Комунікація», «Соціалізація», «Здоров'я».
Демонстраційний матеріал:ілюстрація із зображенням весняного пейзажу, аудіозапис «Шум вітру», красива коробка з клубочками, подушки.
Роздатковий матеріал:лист ватману, зубні щітки, губки з поролону, ватяні палички, силуети долонь, трубочки для коктейлю, паперові рушники, жовтий клейстер, квіти з тканини, акварельні фарби, пензлики різного розміру, стаканчики-непроливайки.
Хід заняття:
Звучить аудіозапис шуму вітру. Вихователь помічає на столі аркуш паперу. На ньому напис «Весняний настрій». Педагог разом із дітьми здогадуються, що тут раніше було зображено весняний пейзаж, але фарби, мабуть, змило дощем. Картину необхідно відновити (мотивація).
Діти «вирушають» у країну Рисовандію, щоб вирішити цю проблему: сідають на уявну хмару (подушки), «піднімаються над землею» та «летять».
Дошкільникам пропонується дидактична гра"Загадкові коробки". Вихователь показує їм гарну коробочку, наповнену чарівними клубочками. Кожна дитина вибирає собі клубок і змотує його, доки він не приведе його до маленької коробочки. Там є інструмент для малювання (зубна щітка, поролонова губка, силует долоні, коктейльна трубочка тощо). Після цього хлопці «вирушають» назад, а під час польоту згадують ознаки весни.
Хлопці розподіляються: одні зображатимуть об'єкти природи на верхній частині ватману, інші - на нижній. Педагог нагадує прийоми малювання нетрадиційними матеріалами, Зазначає конкретні образи, які найкраще виходять зубною щіткою (травка, ялинки), поролоновим відбитком (хмари), долонькою (дерева), видуванням трубочкою (кущі, їжачок, сонце).
Проводиться пальчикова гімнастика.
Самостійна робота дошкільнят. Дітям, які швидко впоралися із завданням, пропонуються кульбаби з тканини, які потрібно прикріпити до намальованої травички за допомогою крапельки жовтого клейстеру.
Всі разом милуються картиною, що вийшла.
Решетнікова Є.
Вихователь приносить дітям лист, який їй вручив листоноша дорогою в дитячий садок. Щоб дізнатися від когось воно, хлопці повинні відгадати загадку:
  • Дні стали коротші,
    Довше стали ночі.
    Хто скаже, хто знає
    Коли це буває?

Лист написала Осінь. Вона переживає, що скоро дерева і чагарники скинуть своє красиве жовте вбрання і заснуть. А так хочеться продовжити осінню казку. Хлопці охоче погоджуються допомогти - намалювати красиві картинина тему " Осінній ліс».
Педагог пропонує дошкільникам для розгляду осінній пейзаж, розташований на дошці, наголошує, що предмети на задньому плані зображені маленькими. Потім увага дітей звертається на матеріали для малювання (пензлики, акварельні фарби, воскова крейда) та варіанти зображення дерев (для цього двоє хлопців викликаються до дошки для показу).
Проводиться фізкульхвилинка «Осінь» з елементами пальчикової гімнастики.
Самостійна робота дошкільнят. Розгляд робіт. Один із дітей обирає, на його думку, саму виразну роботупотім найакуратнішу, а також таку, де правильно розміщені об'єкти з урахуванням пропорцій.
Читання уривка з вірша І. Буніна «Листопад»:

  • Ліс, як терем розписний, фіолетовий, золотий, багряний,
    Веселою строкатою стіною стоїть над світлою галявиною.
Ісімова М.К. «Дерева в інеї»
(малювання за поданням)

Дошкільника пропонується загадка про зиму:

  • Настали холоди, Перестав ведмідь ревти
    Обернулася в кригу вода. У сплячку впав у борі ведмідь.
    Довговухий зайчик сірий
    Обернувся зайчиком білим.
    Хто скаже, хто знає:
    Коли це буває?

До уваги дітей пропонуються репродукції із зображенням зимового пейзажу. Розмова про ознаки зими: як називаються періоди потепління взимку (відлига), як виглядає небо в цю пору року, які опади ми спостерігаємо взимку (ніг, намисто) та ін. За кожну правильну відповідь хлопці отримують сніжинку.
Педагог зачитує рядки видатних поетів про зиму:

  • Під блакитними небесами
    Прозорий ліс один чорніє,
    Чудовими килимами,
    І ялина крізь іній зеленіє,
    Блискаючи на сонці сніг лежить;
    І річка під льодом блищить.
    (А.С. Пушкін)
    Чарівною зимою
    Зачарований ліс стоїть
    І сніговою бахромою,
    Нерухомою, німою
    Чудовим життям він блищить.
    (Ф.І. Тютчев)
    Зачарований невидимкою
    Дрімає ліс під казкою сну,
    Немов білою косинкою,
    Підв'язалася сосна.
    (С.А. Єсенін)

Проводиться фізкультхвилинка «Сніг» за віршем І. Токмакової.
Прослуховування композиції П.І. Чайковського "Зимовий ранок".
Дошкільникам пропонується зобразити красу зимового пейзажу – дерева, вкриті інеєм – на папері за допомогою паличок сангіни. Цей матеріал добре передає шорсткість кори дерев. Знадобиться коричневий, чорний (для стовбурів) та синій (іній на гілочках) колір.
Педагог звертає увагу, що сангіна тендітна: не потрібно сильно стискати її пальцями та натискати на папір.
Діти малюють зимовий пейзаж під композицію «Зима» П.І. Чайковського (альбом «Пори року»).

Виставка малюнків. Розповідь прислів'їв та приказок про зиму:

  • Грудень рік закінчує, зиму починає.
  • Гарний сніжок урожай збереже.
  • Не той сніг, що мете, а що згори йде.
  • Мороз великий, та стояти не велить.
  • І в сильний морозробота зігріє.
  • Новий рік – до весни поворот.
Балакірєва М. «Яблуні цвітуть»

Розмова про весну, її прикмети. Діти перераховують квітучі навесні дерева.
Лунає стукіт у двері - з'являється іграшковий зайчик з гілкою яблуні в лапках. Нирки на гілочці набрякли - скоро з'являться листочки.
Діти описують, як виглядає гілка яблуні, а потім їм пропонується намалювати яблуні з листочками і квіточками, що розпустилися, щоб потім подарувати малюнки зайчику.
Проводиться фізкультхвилинка:

  • У поле ми з тобою пішли
    (Крок на місці)
    І квіточки там знайшли.
    (Зупинитись)
    Нахилилися за одним,
    (Нахил вперед)
    А потім і за другим,
    (Нахил вперед)
    Третій швидко ми зірвали
    (Нахил вперед)
    І з букетом побігли.
    (Біг на місці).

Педагог нагадує прийоми малювання деревини. Стовбур зображується всім ворсом. Щоб намалювати ніжні квіточки яблуні, потрібно змішати рожеву та білу фарбу. Листочки зображуються способом примокування.
Проводиться пальчикова гімнастика:

  • Сонце піднімається –
    Квіточка розпускається!
    Сонечко сідати
    Квіточка спати лягає.

Самостійна діяльність дошкільнят. Виставка робіт

Пейзажні композиції вихованців із коментарями щодо виконання роботи

Літні композиції вихованців підготовчої групи - це, як правило, яскраві та насичені у плані кольору роботи. Так, величезні строкаті метелики кружляють над зеленим луком на малюнку «Ах, літо!». У ясному небі пливуть блакитні хмари, а з трави виглядають ромашки. Малюнок роникнуть позитивним настроєм. Схожа робота- "Картинка про літо".

Дуже виразна робота "Фарби літа", де дитина зобразила водний пейзаж - ніжно-рожеві латаття, що ростуть на озері.

Чарівна яскрава веселка зображена малюнку «Літня веселка». Робота виконана в нетрадиційній техніці – малювання тицьком. Зазначимо цікавий образсонця з дуже довгими променями, що дістають майже до землі.

Детально промальовані дерева у композиції «Літо у березовому гаю». Оригінальна деталь – берізки наділені антропоморфними рисами – мають людське обличчя.

Дуже ніжна робота – «Якого кольору літо», виконана в пастельних приглушених тонах. Подібне враження справляє і малюнок «Квіткова галявина» – тут використано техніку малювання по мокрому. За рахунок цього вийшло гарне розмите небо.

Фотогалерея: добірка літніх малюнків

Малюнок гуашшю Малюнок аквареллю Малюнок аквареллю Малюнок аквареллю Малювання тичком Малюнок аквареллю Малювання аквареллю по мокрому

Дуже яскраві пейзажі дошкільнята створюють на тему золотої осені. Малюнки відрізняються великою кількістю яскравих фарб, часто виконані гуашшю. Завжди оригінальні роботи у техніці монотипія («Осіннє заркало»).

Діти добре розмежовують передній та задній план композиції. У цьому плані показовою є композиція «Осінь… Казковий палац», де спереду чітко промальоване красиве дерево з жовтим листям.

Дуже ніжно виглядає робота «До побачення, осінь», виконана олівцем у м'яких пастельних тонах. Відзначимо на далекому плані гарний гірський ландшафт.

Чарівна композиція «У парку восени»: перед нами постають стрункі дерева з різнокольоровим листям та витончений вигнутий місток над річкою. Гарно виглядає опале листя на тлі блакитної води. Небо виконане в очей красивих градієнтних переходах відтінків.

Також мальовниче небо сизого кольору з білою хмарою на малюнку «Осінній день».

Фотогалерея: композиції з осіннім пейзажем

Малюнок аквареллю Малюнок олівцем Малюнок гуашшю Рис.

Зимова тематика сприяє використанню нестандартних способів малювання. У цьому плані показовою є робота «Зимове чарівне дерево», що є комбінацією. нетрадиційних технік: саме дерево зображено за допомогою кляксографії, іній на гілках - тицьком напівсухим пензлем, сови на гілках намальовані пальчиком, а снігові пластівці - ватяними паличками.

Цілий зимовий ліс, схожий на казковий, створений за допомогою відбитка капустяним листом («Зимовий ліс»). Також цікава композиція «Зимова казка», де засніжені крони дерев зображені тичком, а снігирі, що літають над ними, за допомогою відтискання гумкою. Таємничий ліс зображений на малюнку «Зима в лісі», біля дерева причаїлася руда лисичка.

Завжди виразні монохромні зимові картини, наприклад, запорошене білим снігом дерево малюнку «Дерево в инее». Також ефектна композиції «Зимове дерево» (дерева схожі на снігові хмари) та «Дерева, вкриті інеєм» (гілки химерно вигнуті).

Чарівні ялинки у сніжному вбранні зображені на малюнках «Зимушка-зима» та «Зима-красуня».

Вікторія Сахарова
Конспект заняття з малювання у підготовчій групі «Пізня осінь»

Завдання:

викликати у дітей інтерес до пізньої осені, Розвивати здатність емоційно відволікатися на настрій смутку, смутку, передане у віршах. Викликати бажання висловити цей стан за допомогою кольору у пейзажному малюнку; вчити працювати з палітрою, складати кольорову гаму, отримувати сірі глухі, неяскраві тони. Закріпити навички зображення дерев та кущів без листя.

Розвиваюче середовище:

серія картин " Осінь", альбомні листи, гуаш, палітра, кисті різних розмірів, вода, серветки.

Попередня робота:

бесіда про пізньої осені, її ознаках, розгляд картин, заучування віршів, спостереження на прогулянках.

Хід заняття.

Діти, послухайте вірш А. Плещеєва і подумайте, про яку восени говорить автор:

Нудна картина!

Хмари без кінця.

Дощ так і ллється,

Калюжі біля ганку.

Чахла горобина

Мокне під вікном,

Дивиться село

Сіренькою плямою.

Чи радісно вам від цієї картини, намальованої поетом?

Ось яка різна буває осінь! То яскрава, ошатна, то тиха, сумна, сіренька. Сьогодні ми будемо малювати таку осінь. які фарби вам для цього знадобляться – теплі, яскраві чи холодні, сірі?

Подивіться на картину із зображенням пізньої осені. якого кольору небо? - А дерева які?

Зараз я розповім, як отримати ці неяскраві фарби. У вас на столах лежать палітри, на таких палітрах художники складають фарби. І ви це робитимете. Щоб отримати сіру фарбу, треба до білої додати трохи чорної фарби. Якщо ви будете малювати хмарито візьміть синю фарбу і додайте до неї трохи чорної і білої фарби, розмішайте їх на палітрі. Колір трави пізньої осенітеж втратив яскравість – він бурий. Візьміть зелену фарбу і додайте до неї трохи жовтої та коричневої – вийде бурий колір.

Отже, спочатку потрібно скласти потрібну фарбу на палітрі, а потім малювати нею на аркуші. Подумайте про свою картину та приступайте до роботи.

Після закінчення малюванняроботи виставляються перегляду.

Юлія М'ясникова
Конспект НОД з малювання «Пізня осінь»

Тема: « Пізня осінь»

Програмний зміст:

Вчити створювати виразний образ « пізніш» осені;

Розвивати творчі здібності (використання отриманих уявлень образотворчих та технічних умінь для самостійного вибору малюнка);

Виховувати акуратність під час виконання роботи, вміння слухати та чути вихователя, вислуховувати відповіді інших дітей;

Розвивати образне мислення, творча уява.

Матеріал: ілюстрація зображень «золотий» осені та« пізніш» осені, фарби, аркуш паперу, серветки, пензлі.

Вихователь: Хлопці, послухайте загадку і відгадайте про що йдеться

Дні стали коротшими, довшими стали ночі.

Хто скаже, хто знає, коли це буває?

Отже, хлопці, як ви, мабуть, і зрозуміли, сьогодні ми говоритимемо про осені.

Яка зараз пора року?

Діти: Осінь

Після якої пори року настає осінь?

Діти: Після літа

Скільки триває осінь?

Діти: Три місяці.

Назвіть мені три осінніх місяця.

Діти: Вересень жовтень листопад.

Що відбувається восени?

Діти: Дні стали коротші

Вночі довше, сонце світить мало, листя все облетіло і почорніло, йдуть холодні дощі зі снігом, уночі мороз і лід на калюжах, звірі готуються до сплячки, птахи полетіли в теплі краї.

А яка буває осінь?

Діти: Рання, золота, пізня.

Яка осіньзображено на картині?

Діти: Рання. Світить сонце, різнобарвне листя ще тільки починає жовтіти.

Діти: Яскраві, теплі

Яка зараз осінь?

Діти: Пізня осінь

А яка осіньзображено на цій картині?

Діти: Пізня. Погода похмура, похмура

Які фарби використовував митець?

Діти: Темні, сірі

Фізхвилинка:

Листя осінні тихо кружляють,

Листя нам під ноги тихо лягають

І під ногами шарудять, шелестять

Начебто знову закрутитися хочуть.

Стукіт у двері. Принесли листа від їжачка.

Здрастуйте, хлопці! Мені сумно, я сумую за лісом. На галявині, де я раніше жив, росло багато дерев та трохи грибів. Вона була вродлива. Але зараз настала осінь, я сховався в нірці, а мені так хочеться побачити пізню осінь. Діти, намалюйте мені, будь ласка, пізню осінь

Хлопці, давайте намалюємо для нашого їжачка пізню осінь. Які фарби ми використовуватимемо?

Діти: Сірі, холодні

Візьмемо до рук пензля і спочатку намалюємо дерева. Потім намалюємо хмару, спочатку білим кольором, потім добре промивши кисть наносимо трохи чорного кольору. За бажанням можна намалювати дощ. А ось листя та трава вже не жовтого кольору, а коричневого.

Самостійна робота дітей.

Підсумок НОД.

Запитати у дітей, чи змогли вони передати колорит похмурого осіннього дня . Попросити одного-двох людей назвати кольори, які вони використовували.

Зробити виставку робіт.

Публікації на тему:

"Пізня осінь". Конспект заняття з ознайомлення зі світом природи для середньої групиВиховні: Виховувати у дітях доброзичливе ставлення до навколишньої природи. Виховувати навички роботи у колективі, взаємодії.

"Пізня осінь". Конспект інтегрованого заняття з розвитку мови у старшій групіПізня осінь Мета: Систематизувати та поповнювати словниковий запасна лексичну тему «Осінь» Завдання: Освітні: - узагальнити знання.

Конспект НОД з малювання «Осінь» у підготовчій групі у техніці монотипіяМета: удосконалювати художньо-естетичнесприйняття. Завдання: познайомити дітей з новою технікоюмалювання – «монотипія; сприяти.

Конспект НОД з дітьми старшої групи з ГНР «Пізня осінь»Конспект підгрупового заняття у дошкільнят із загальним недорозвиненням мови 3 рівня мовного розвитку у старшій групі Лексична тема: Пізня.

Конспект організованої освітньої діяльностіз вихованцями старшої групи. Освітня область«Пізнавальний розвиток».

Конспект організованої освітньої діяльності з мовленнєвого розвитку. «Складання оповідання «Пізня осінь»Конспект Організованої освітньої діяльності з мовленнєвому розвиткуна тему: «Складання оповідання «Пізня осінь» у середній групі.

Конспект проведення прогулянки у підготовчій групі (пізня осінь)Тема: Подбаємо про птахів. Цілі: - продовжувати закріплення знань про пташиний світ; - уточнювати, чим харчуються та де живуть птахи, як людина.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...