Урок на тему "Творчі долі В.А. Жуковського та К.М.

Тема урока:

Творчі доліВ.А. Жуковського та К.М. Батюшкова. Елегії «Море», «Невимовне» як поетичний маніфест Жуковського.

Цілі:

Освітні

    Ознайомити з біографією та творчістю В.А. Жуковського та К.М. Батюшкова.

    Виявити художню ідею вірша «Невимовне» - заперечення можливості словесного позначення складного, невиразного, суперечливого стану душі; сенсу підзаголовка «уривок», що дає уявлення про потік душевного життя, що не має початку та кінця.

    Виявити художню ідею елегії «Море», що виявляється в ірреальній спрямованості «світової душі» до загальної єдності та цілісності, яку не вдається відновити.

Розвиваючі

    Розвивати навичку виразного читання.

    Вдосконалити навички аналізу ліричного твору.

Виховні

    Виховувати любов до літератури, розвивати естетичні почуття.

Обладнання:

Підручник, відео, звукові записи.

Хід уроку

Початок уроку, постановка цілей.

Ми продовжуємо вивчати найважливіший літературний напрям початку XIX століття – романтизм, і сьогодні темою нашого уроку стане життя та творчість двох відомих російських поетів-романтиків – Василя Опанасовича Жуковського та Костянтина Миколайовича Батюшкова.

Початок романтизму в російській поезії нерозривно пов'язаний з іменами цих двох знаменитих поетів. Їх творчість неможливо назвати ні тотожною, ні кардинально протистоїть одна одній. У чому їхня відмінність? Що їх поєднує? Яке їхнє місце в російській літературі? Все це ми намагатимемося з'ясувати в процесі сьогоднішнього уроку.

Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота, тема уроку: Творчі долі В.А. Жуковського та К.М. Батюшкова. Елегії «Море», «Невимовне» як поетичний маніфест Жуковського.

Робота над темою

Працювати цього разу ви самостійно, на основі матеріалу підручника, з яким ви ознайомилися вдома. Працюватиме ви в малих групах, кожна група отримає своє завдання. Загалом у нас буде 6 груп.

Роздача індивідуальних завдань.

    На основі матеріалу підручника складіть коротку біографічну довідкупро В. А. Жуковського (основні події життя).

    На основі матеріалу підручника розкажіть про особистість В. А. Жуковського (складайте моральний портрет).

    На основі матеріалу підручника розкажіть про вклад В. А. Жуковського у російську літературу.

    На основі матеріалу підручника складіть хронологічну таблицюз біографії К. Н. Батюшкова

    Складіть уявлення про особу К. М. Батюшкова на основі «автопортрета»

    Тезово випишіть основні особливості поезії К. М. Батюшкова (на матеріалі карток)

Роботу виконайте письмово, після завершення я запитуватиму. На роботу приділяється 10 хв.

Самостійна робота.

Перевірка самостійної роботи.

Зробіть висновок: що поєднує творчі та людські долі В. А. Жуковського та К. Н. Батюшкова?

Учні:

Творчо - вони обидва романтики, вони почували себе творцями " нової " літератури, Батюшков займався як практикою, а й теорією романтизму. Пушкін навчався в обох, особливо в Батюшкова - "благозвучності". І Жуковський, і Батюшков були схильні до філософської тематики - але молодий Батюшков мав ще легку любовну лірику.

Батюшков і Жуковський обидва були учасниками війни 1812 року, обидва перебували у літературному товаристві "Арзамас".

У поданні Жуковського, романтизм – це все-таки розвиток основ класицизму і сентименталізму, і на відміну свого друга, його ліриці не чужі ці напрями. Вірші Жуковського більш лагідні та спокійні, у них немає емоційних накалів та сильних проявів почуттів. І не можна забувати про релігійний зміст у творчості Жуковського, теми його віршів безпосередньо пов'язані з пошуком вищих істин. Йому більше властива таємничість і містичність, на відміну прямолінійнішого і реалістичнішого Батюшкова.

А. Жуковський завжди дотримувався думки, що мистецтво має відображати не події, що відбуваються насправді, а ті душевні переживання і настрої, які ці події викликають у людині.

Ці принципи Жуковський сформулював 1819 року у вірші «Невимовне», яке стало його поетичним маніфестом. Він був першим із російських письменників, хто зацікавився психологією та рухами людської душі, внутрішнім світом.

Почасти це було з тим, що реальність Жуковському який завжди подобалася, не розділяв багатьох політичних ідей Росії. Але саме такий підхід до літератури дає змогу називати його першим російським поетом-романтиком. Жуковський намагається створити ідеальний національний характер, ту саму незбагненну російську душу, що відрізняється чистотою, лагідністю та покірністю долі.

Знайдіть у підручнику цей вірш. Звучить запис вірша.

(Уривок)

Що наша мова земна перед дивною природою?
З якою недбалою та легкою свободою
Вона розсипала всюди красу
І різновид із єдністю погодила!
Але де, який пензель її зобразив?
Ледве одну її межу
Зусилля зловити вдасться натхненням.
Але чи можна в мертве живепередати?
Хто міг створення у словах перестворити?
Невимовне підвладне виразу?..
Святі обряди, лише серце знає вас.
Чи не часто у величну годину
Вечірній землі перетворення,
Коли душа збентежена сповнена
Пророцтвом великого бачення
І в безмежне віднесено, -
Спирається в грудях хворобливе почуття,
Хочемо прекрасне у польоті втримати,
Ненареченому хочемо назву дати -
І знесилено мовчить мистецтво?
Що видно очам - це полум'я хмар,
По небу тихому, що летять,
Це тремтіння вод блискучих,
Ці картини берегів
У пожежі пишного заходу сонця -
Ці настільки яскраві риси -
Легко їх ловить думка крилата,
І є словадля їх блискучоюкраси.
Але те, що злито з цією блискучою красою -
Це таке смутне, хвилююче нас,
Цей вислуханий однією душею
Чарівний голос,
Це до далекого прагнення,
Цей минулий привіт
(Як подих, що прилетів несподівано.
Від лугу батьківщини, де був колись колір,
Свята молодість,де жило надія),
Це спогад, що шепнув душі.
Про миле радісне і скорботне старовину,

Ця святиня, що сходить, з висоти,
Ця присутність автора на створення -
Яка для них мова?.. Горе душа летить,
Все неосяжне в єдине зітхання тісниться,
І лише мовчання зрозуміло каже.

Чому, на думку Жуковського, в мові є слова для опису «яскравих рис» природи і немає слів для вираження почуттів, душевних рухів? Знайдіть цитати, що підтверджують цю думку автора.

Поясніть, як ви розумієте вирази: «Але чи можна в мертве живе передати?»; «Присутність Творця у створенні»; "лише мовчання зрозуміло говорить".

Чому людська мова безсилия висловити Божественну сутність природи?

Яке призначення у людського життямає мистецтво? Які його виразні можливості?

У яких відносинах, на думку поета, є природа, думка, душа і слово?

Яка основна думка вірша?

Учні:

Об'єктивний світ природи - немає те, що має зображати мистецтво, немає щось справжнє. Мистецтво покликане передавати лише невимовне душевне хвилювання, ті хиткі відтінки настроїв, які складають суть внутрішнього життясвідомості та для яких зовнішня природа є лише умовним збудником, приводом.

Перегляд відеозапису. (Аналіз вірша)

Чи співпала наша думка з тим, що йдеться у відеозаписі?

В елегії «Невимовне» поет шкодує про те, що людська мова надто бідна, щоб відтворити словом область думки і почуття, що невимовне не може бути підвладним виразу. На думку В. А. Жуковського, слово може схоплювати лише зовнішнє, видиме очима. Але воно не здатне до вираження вищого в людині - його душі, не може вловити «Творця у створенні».

У другій половині 1810-х – на початку 1820-х років у творчості Жуковського посилюються романтичні тенденції. Одним із найважливіших романтичних маніфестів Жуковського є елегія «Море».

Знайдіть у підручнику вірш В. А. Жуковського «Море». Прослухайте аудіозапис читання вірша. Постарайтеся самі виразно прочитати цей вірш.

Море

Елегія

Стою зачарований над твоєю безоднею.

Ти жваво; ти дихаєш; сум'ятою любов'ю,

Тривожною думою сповнено ти.

Безмовне море, блакитне море,

Відкрий мені глибоку таємницю твою.

Що рухає твоє неосяжне лоно?

Чим дихають твої напружені груди?

Чи тягне тебе з земної неволі

Далеке, світле небо до себе?

Таємничої, солодкої повне життя,

Вечірнім та ранковим світлом гориш,

Ласкаєш його хмари золоті

І імла зникає, і хмари йдуть,

Але, повне минулої тривоги своєї,

Ти довго здіймаєш злякані хвилі,

Ти в безодні покійної приховуєш сум'яття,

Які враження залишились у вас від цього вірша? Яким настроєм воно перейнято?

Зверніть увагу на підзаголовок: "елегія". Чому автор відносить твір саме до цього жанру? Пам'ятайте, що елегія – сумний ліричний вірш, що містить, як правило, філософські роздуми, роздуми, спогади. Тож про що міркує ліричний герой вірша?

Яка основна тема елегії?

Учні:

Головною темоюелегії Жуковського «Море» є зображення двох світів – моря та неба. Так автор втілює у своєму творі ідею романтичного двомірства. Як відомо, світ для романтиків ділився на дві частини: «тут» та «там». "Там" і "тут" - це антитеза (протиставлення), ці категорії співвідносяться як ідеал і дійсність. Зневажене «тут» - це сучасна дійсність, де тріумфує зло і несправедливість. «Там» - якась поетична реальність, яку романтики протиставляли реальної реальності.

Які образи протиставлені в елегії?

Учні:

Море

Небо

Яке слово свідчить про стан душі ліричного героя, який спостерігає величну картину?

Учні:

«Стою зачарований над твоєю безоднею».

Зачарований

ДЖЕРЕЛОМ ЗАЧАРУВАННЯ ЛІРИЧНОГО «Я» СТАЮТЬ ЗМІНИ В «ПОВІДІНІ» ПРИРОДНИХ Віршів.

Яке море у спокійному стані?

Учні:

Безмовне, блакитне, безодня, живо, дихаєш сум'ятою любов'ю, тривожною думою наповнено ти, таємниця, неосяжне лоно, напружені груди, чисто, вечірнім і ранковим світлом гориш, пестиш його хмари золоті, радісно виблискуєш зірками його.

А яке воно у бурю?

Учні:

Б'єшся, виєш, хвилі підіймеш, рвеш і мучить ворожу імлу.

Море після бурі?

Учні:

Повне минулої тривоги, здіймаєш перелякані хвилі, оманивши твоїй нерухомості вигляд: у безодні покійної приховуєш сум'яття, небом милуючись, тремтиш за нього.

Які художні засобидозволяють уявити море як жива істота?

Учні:

Розмірковуючи про море як частини природи, поет звертається до прийому уособлення, наділяє море людськими якостями: величчю, силою, здатністю думати та реагувати на обставини, любити і ненавидіти, турбуватися та радіти, приймати рішення.

Як передано стан бурхливого моря?

Учні:

Шум хвиль переданий за допомогою алітерації: Ти б'єшся, ти виєш, ти хвилі піднімеш, Ти рвеш, ти терзаєш ворожу імлу ... Створюється ілюзія шипіння киплячих хвиль, що клекотять.

Яким є небо? Що символізує небо у вірші «Море»?

Учні:

Далеке, світле, таємниче, солодке повне життя, чисте, світла блакитність, темні хмари, ясне, солодкий блиск небес.

Образ неба, який завжди знаменував собою нескінченність у творах В. Жуковського.

Які світи уособлюють море та небо?

Учні:

Небо – світ ідеальний.

Море – реальний світ.

Чому опису мінливого моря приділено більше уваги, ніж опису неба?

Учні:

Море близьке душі поета оскільки можуть бути близькі одне одному рівноправні і рівновеликі стихії: морська безодня і безодня ліричного «я».

Який сенс пориву морської стихії до неба?

У цьому вірші картини стану моря пов'язані з настроєм, світом емоцій і почуттів людини (повні «тривожної думи»). Таким чином, образ моря символізує людину, занурену в реальну дійсність, яка перебуває «тут». Образ неба, відповідно, втілює бажане "там". Риторичні питання, що задаються морю («Що рухає твоє неосяжне лоно? / Чим дихають твоя напружена груди?»), пов'язують картини природи з філософськими роздумами про сенс людського життя.

Вірш «Море» побудований відповідно до закладеної в ньому ідеї. Це не стільки опис природних явищ, скільки особливий ліричний сюжет У ньому спостерігається рух, розвиток стану ліричного героя, який стежить за змінами, що відбуваються з морем. Але ще важливіше те. що за цим стоїть динаміка внутрішнього станусамого моря, його душі. Цей внутрішній сюжет можна поділити на три частини; «Безмовне море» - 1-а частина; «Буря» – 2-а частина; «Зрадливий спокій» - 3-я частина. Відповідно до них простежимо за розвитком художньої думки вірша.

У 1-й частині малюється прекрасна картина«блакитного моря», спокійного і безмовного. Але «чистота» і ясність властива морській душі «в присутності чистому» «далекого світлого неба»:

Ти чисто в присутності чистій його:

Ти ллєшся його світло-блакитною блакиттю,

Вечірнім та ранковим світлом гориш.

Ласкаєш його хмари золоті "

І радісно виблискуєш зірками його.

Небо тут не просто повітряна стихія, що тягнеться над морем безодня. Це символ - вираз світу іншого, божественного, чистого та прекрасного.

2-а частина вірша відкриває завісу над цією таємницею. Ми бачимо душу моря, що розкривається під час бурі. Виявляється, коли пропадає світло неба і згущується імла, море, занурене в темряву, починає рватися, битися, око сповнене тривоги та переляку:

Коли ж збираються темні хмари,

Щоб ясне небо відібрати в тебе -

Ти б'єшся, ти виєш, ти хвилі піднімеш,

Ти рвеш і мучить ворожу імлу...

Виявляється, що й море, подібно до людини, страждає на землі, де все мінливе і непостійне, повне втрат і розчарувань. Тільки там – у небі – все вічно і чудово. Ось чому туди тягнеться море, як і душа поета, який прагне розірвати земні узи. Море милується цим далеким, променистим небом, «тремтить» за нього, тобто боїться втратити назавжди. Але поєднатися з ним морю не дано.

Ця думка стає зрозумілою лише у 3-й частині вірша, де «повернені небеса» вже не можуть повністю відновити картину спокою та безтурботності:

І солодкий блиск повернутих небес

Не зовсім тобі тишу повертає;

Оманливий твоїй нерухомості вигляд:

Ти в безодні покійної приховуєш сум'яття.

Ти, небом милуючись, тремтиш за нього.

Так розкривається для ліричного героя таємниця моря. Тепер зрозуміло, чому в його безодні покійної ховається сум'яття. Але залишається сум'яття поета, що стоїть перед нерозв'язною загадкою буття, таємницею світобудови.

Художнє новаторство Жуковського у вірші «Море» не залишилося непоміченим у російській поезії. Слідом за ним, романтичну картину морської стихії малювали багато великих російських поетів, наприклад, Пушкін у вірші 1824 «Море», Лермонтов у своєму знаменитому «Парусі», Тютчев у вірші «Як добре ти, про море нічне..,». Але у кожному їх образ моря - як романтичний символ, а й те, що допомагає автору висловити свої думки, почуття й настрої.

Ставлення романтика до слова

Ідейно-естетична платформа Жуковського-романтика ґрунтується на таких філософських позиціях:

Поезія - це Божественний дар, що має особливу духовну владу, що допомагає бачити в земному світі риси вічного, пробуджувати в людині прагнення ідеалу.

Ліричне «я» в романтичній поезії - це не маска, що надягає поетом залежно від жанру, а стійкий образ, що відображає світосприйняття поета.

Душа поета неосяжна і знаходиться одночасно у двох світах: реальному та ідеальному. Слово передає не конкретні картини світу, а відчуття від них, високі почуття, які звільняють душу від мирської метушні.

У описі світських картин переважає хиткість обрисів, предмети розмиті, невизначені. Поетові важливі самі предмети, які проекція на почуття, стану душі. Тому поети-романтики підбирають слова, які викликають певні емоційні почуття.

Поети-романтики розширили словник російської лірики, виявивши у словах додаткові сенси, здатні передавати переживання та настрої.

Підсумок уроку

Жуковський першим у російській поезії зумів розкрити тонкощі внутрішнього світулюдини, глибину та справжність його емоційних переживань, складність почуттів та настроїв. Новаторство поета - у зображенні романтичного образу природи, що відображає рухи душі, її тонку внутрішню організацію. Образи і почуття, незрозумілі обриси романтичного світу Жуковського надалі по-своєму переломилися в ліриці російських символістів, які шукали потрібні слова передачі неясних, таємничих граней людської душі.

Домашнє завдання

Вивчити напам'ять вірш «Море» чи «Невимовне» (на вибір).

НЕВИРІЗНЕ. Уривок
Що наша мова земна перед дивною природою?
З якою недбалою та легкою свободою
Вона розсипала всюди красу
І різновид із єдністю погодила!
Але де, який пензель її зобразив?
Ледве одну її межу
Зусилля зловити вдасться натхненням.
Але чи можна в мертве живе передати?
Хто міг створення у словах перестворити?
Невимовне підвладне виразу?..
Святі обряди, лише серце знає вас.
Чи не часто у величну годину
Вечірній землі перетворення -
Коли душа збентежена сповнена
Пророцтвом великого бачення
І в безмежне віднесено,-
Спирається в грудях хворобливе почуття,
Хочемо прекрасне у польоті втримати,
Ненареченому хочемо назву дати -
І знесилено мовчить мистецтво?
Що видно очам - це полум'я хмар,
По небу тихому, що летять,
Це тремтіння вод блискучих,
Ці картини берегів
У пожежі пишного заходу сонця -
Ці такі яскраві риси -
Легко їх ловить думка крилата,
І є слова для їхньої блискучої краси.
Але те, що злито з цією блискучою красою, -
Це таке смутне, хвилююче нас,
Цей вислуханий однією душею
Чарівний голос,
Це до далекого прагнення,
Цей минулий привіт
(Як подих, що прилетів несподівано.
Від лугу батьківщини, де був колись колір,
Свята молодість, де жило надія),
Це спогад, що шепнув душі.
Про миле радісне і скорботне старовину,
Ця святиня, що сходить, з висоти,
Ця присутність автора на створення -
Яка для них мова?.. Горе душа летить,
Все неосяжне в єдине зітхання тісниться,
І лише мовчання зрозуміло каже.
1819

Завдання 1. Визначте художній засіб виразності, який поет використовує для створення образу природи («дивною природою», «величний час», «блискучої краси»):
епітет
метафора
порівняння

Завдання 2. Визначте художні засоби виразності, що використовуються для створення образу («полум'я хмар», «тремтіння вод», «У пожежі заходу сонця»):
А) уособлення
Б) метафора
В) епітет
Г) порівняння
Відповідь ___________________________________
Завдання 3. До якого літературному напрямкувідноситься «НЕВИРАЗНЕ»?
Відповідь ___________________________________
Завдання 4. До якого з жанрово-тематичних різновидів лірики належить «НЕВИРАЗНЕ»?
Пейзажна
Політична
Вільнолюбна
Ностальгічна

МОРЕ. Елегія

Стою зачарований над твоєю безоднею.
Ти жваво; ти дихаєш; сум'ятою любов'ю,
Тривожною думою сповнено ти.
Безмовне море, блакитне море,
Відкрий мені глибоку таємницю твою.
Що рухає твоє неосяжне лоно?
Чим дихають твої напружені груди?
Чи тягне тебе з земної неволі
Далеке, світле небо до себе?
Таємниче, солодке повне життя,
Ти чисто в присутності чистій його:
Ти ллєшся його світло-блакитною блакиттю,
Вечірнім та ранковим світлом гориш,
Ласкаєш його хмари золоті
І радісно виблискуєш зірками його.
Коли ж збираються темні хмари,
Щоб ясне небо відібрати в тебе -
Ти б'єшся, ти виєш, ти хвилі піднімеш,
Ти рвеш і мучить ворожу імлу...
І імла зникає, і хмари йдуть,
Але, повне минулої тривоги своєї,
Ти довго здіймаєш злякані хвилі,
І солодкий блиск повернутих небес
Не зовсім тобі тишу повертає;
Оманливий твоїй нерухомості вигляд:
Ти в безодні покійної приховуєш сум'яття,
Ти, небом милуючись, тремтиш за нього.
1822

Завдання 1. Визначте художній засіб виразності, який поет використовує в «Море» для створення образу природи («блакитне море», «неосяжне лоно», «темні хмари»):
епітет
метафора
порівняння
Відповідь ___________________________________
Завдання 2. Визначте художні засоби виразності, що використовуються для створення образу («ти дихаєш», «Безмовне море», «хмари йдуть»):
А) уособлення
Б) метафора
В) епітет
Г) порівняння
Відповідь ___________________________________
Завдання 3. До якого літературного спрямування належить «Море»?
Відповідь ___________________________________
Завдання 4. До якого з жанрово-тематичних різновидів лірики належить «Море»?
Пейзажна
Політична
Вільнолюбна
Ностальгічна
Відповідь: _______________________________.
Завдання 5.
Визначте віршований розмір:
Відповідь: _______________________________.
Завдання 6. Вкажіть кількість стоп:
Відповідь: _______________________________.
Завдання 7. Над яким філософським питанням розмірковує Жуковський у своїх віршах?
(напишіть твори в обсязі не менше 50 слів)
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________
______________________________________________________________________________________

8 клас

Програма Г.С.Меркіна

Урок №15.

Тема.В.А.Жуковський. Аналіз віршів «Невимовне», «Море».

Ціль:

    виявлення художньої ідеївірші «Невимовне» - заперечення можливості словесного позначення складного, невиразного, суперечливого стану душі; сенсу підзаголовка «уривок», що дає уявлення про потік душевного життя, що не має початку та кінця; художньої ідеї елегії «Море», що виявляється в ірреальній спрямованості «світової душі» до загальної єдності та цілісності, яку не вдається відновити;

    формування навички виразного читання, дослідницької роботиз текстом, роботи зі статтею та ілюстраціями підручника;

    розвиток морально-естетичних уявлень учнів у процесі виявлення лексичного значення слова «ірреальний».

Обладнання:підручники літератури та робочі зошити для 8 класу, відеоролик.

ХІД УРОКУ.

І. Організаційний момент.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Виявлення теми, мети, плану уроку.

2. Аналіз вірша «Невимовне».

2.1. Слово вчителя.

Найбільш виразно нові сторони романтичної концепції поета висловилися у вірші «Невимовне» (1819, надруковано у 1827).

«Невимовне» – своєрідний маніфест естетичних та філософських уявлень Жуковського-романтика.

2.2. Виразне читаннявірші або перегляд відео .

Яка основна думка вірша?

Об'єктивний світ природи - немає те, що має зображати мистецтво, немає щось справжнє. Мистецтво покликане передавати лише те невимовне душевне хвилювання, ті хиткі відтінки настроїв, які становлять суть внутрішнього життя свідомості і котрим зовнішня природа є лише умовним збудником, приводом.

Які частини можна виділити у вірші?

Початок - теза «Що наша мова земна перед дивною природою?».

Друга частина - роздуми про те, що мистецтво покликане передати особливості внутрішнього життя свідомості: «Невимовне підвладне виразу?..»

Кінцівка – «І лише мовчання зрозуміло говорить». Справжнім свідком захоплення перед хвилинним явищем прекрасного залишається безмовність.

2.3. Виразне читання частини вірша від початку до слів «І знесилено мовчить мистецтво?».

Яким епітетом можна характеризувати явища навколишньої дійсності у цій частині вірша?

«Але чи можна мертве живе передати?»

Знайдіть у цій частині вірші слова, співвіднесені за значенням зі словом «серце».

«Святі обряди, лише серце знає вас».

Якого сенсу набуває це слово в контексті?

Серце – душа збентежена – болюче почуття.

Серце – це емоції та почуття людини.

Чи можливо висловити життя емоції у слові?

Життя душі, серця, почуття неможливо висловити словом.

2.4. Слово вчителя.

Душевне життя ліричного героя – єдине ціле, в якому нічого не можна виділити, не порушивши єдності цілого.

Значення слова поета відбито у душі читача, асоціативно відгукується на заклик словесної мелодії. Невимовне раціонально, логічно, прямо має бути усвідомлено читачем; але точну назву понять задля поезії, бо не можна точно конкретно описати складний, невиразний, суперечливий стан душі. Слова, зі своїми емоційними обертонами, повинні звучати як музика, відтісняючи їх предметний, об'єктивний сенс.

2.5. Завдання 3 робочого зошита, с.4, ч.1.

Випишіть із першої частини вірша слова та поєднання слів, що відтворюють різні відтінки емоцій ліричного героя. Що передано у цих словах - опис світу чи відображення його у свідомості?

Земною, дивною, недбалою, знесилено мовчить мистецтво. Ці слова передають відображення світу у свідомості та позначають не предмет чи поняття, а ставлення душі до предмета та поняття.

2.6. Слово вчителя.

Це і є вираз невимовного; інакше кажучи, це і є система, що прагне об'єктивний світ поглинути суб'єктивним, а у зовнішньому бутті бачити лише привід для внутрішнього. Об'єктивне поглинання словами емоцій; велично переживання вечора, а чи не сам вечір. Простий вечір, частина доби, перетворюється на тему внутрішньої значущості, стану свідомості. Година - це не астрономічний захід, а мить душевного життя; земля - ​​це житло скорботи, а не географічне чи будь-яке інше матеріально-предметне позначення.

2.7. Виразне читання частини вірша від слів «Що мабуть очам - це полум'я хмар...» до «...для їхньої блискучої краси».

Якого значення набуває метафора «полум'я хмар», епітет «тихий», слово «небо» у тих даної частини вірша?

2.8. Повідомлення учнів, заповнення другої та третьої частини таблиці. Завдання 4 робочого зошита, с.45, ч.1.

Пряме значення

Контекстне значення

Полум'я хмар

Вогонь, що піднімається над палаючим предметом

Божественна енергія, очищення, одкровення, перетворення, відродження, духовний порив, спокуса, честолюбство, натхнення, пристрасть.

1. Що володіє невеликою силою звучності, не сильно діє на слух, не робить шуму; протилежний слову «гучний». 2. Оточений, пройнятий мовчанням, безшумний; протип. слову «шумний». 3. Спокійний, смирний. 4. Безтурботний, занурений у спокій, мирний. 5. Не швидкий, без квапливості. 6. Млявий

Почуття розчулення поета в момент «перетворення землі»

Звід, який, як здається, обволікає землю і вдень є блакитним, а вночі - темним

Символ переваги, владних повноважень, духовної освіти та піднесення. Образ піднесеного, образ душі, що летить вгору, нескінченність

2.9. Виразне читання частини вірша від слів «Але те, що злито із цією блискучою красою...» до кінця.

Як названо «невиразне» у заключній частині вірша? Що передають ці поняття?

Заворожливого голосу, до далекого прагнення, що минув привіт, подих від батьківщини, свята молодість, спогад про милого радісного і скорботного старовини, що шепнула душі, сходить святиня з висоти, присутність творця у створенні. Ці слова передають суб'єктивні переживання ліричного героя.

2.10. Завдання 6 робочого зошита, с.46, ч.1.

Випишіть кошти художньої виразностіз цього фрагмента. Яка їхня роль?

Оксюморон

«Про милого радісного і скорботного старовини...»

Це невиразне, хвилююче нас // Цей чарівний голос // Це до далекого прагнення // Цей минулий // Це що шепнуло // Ця сходящая // Ця присутність

Риторичні питання

Яка для них мова?

Свята молодість

Підсумки роботи

В оксюмороні «про миле радісне і скорботне старовину» злиті суперечливі почуття, мова йдене про старовину, а про згадуючу свідомість, для якої вона і мила і радісна.

Риторичні питання, посилені анафорами вказівного займенника «цей», наголошують на неосяжності світу, який ліричний герой вмістив у своїй душі.

У першій публікації у «Пам'ятнику вітчизняних муз» за 1821 р. підзаголовок «Уривок» був відсутній. Він народився у виданні 1836 року у Зібранні творів Жуковського.

Чому вірш отримав такий підзаголовок? Який його зміст?

«Уривком» твір названо тому, що потік душевного життя не має початків і кінців, а тече, переливаючись з одного складного стану в інший, і всяка спроба вловити мить - це лише нерозривна частина, лише символ єдності у його швидкоплинному аспекті.

2.11. Завдання 7 робочого зошита, с.46, ч.1.Випишіть афористичні вирази. Поясніть їхнє значення.

«Що наша мова земна перед дивною природою?»; «Але чи можна в мертве живе передати?»

2.12. Підсумки роботи над змістом вірша «Невимовне».

Звернення до підручника. Читання статті «Невимовне», с.131, ч.1.

3. Аналіз елегії "Море".

3.1. Слово вчителя.

У другій половині 1810-х – на початку 1820-х років у творчості Жуковського посилюються романтичні тенденції. Одним із найважливіших романтичних маніфестів Жуковського є елегія «Море» (1822).

3.2. Виразне читання елегії або перегляд відео . Виявлення первісних вражень.

Які образи протиставлені в елегії?

Небо та море.

Поет непросто фіксує явища. Виразно видно ставлення до них. Як воно?

Яке слово свідчить про стан душі ліричного героя, який спостерігає величну картину?

Слово "зачарований". («Стою зачарований над твоєю безоднею».)

Що є джерелом чарівності ліричного героя?

Джерелом чарівності ліричного «я» стають зміни «поведінці» природних стихій.

3.3. Завдання 9 робочого зошита, с.47, ч.1.Випишіть із тексту слова, співвіднесені зі словом «море» у спокійному стані (1 варіант), у бурю (2 варіант), після бурі (3 варіант), словом небо (4 варіант).

Море

Небо

У спокійному стані

Після бурі

Безмовне, блакитне, безодня, живо, дихаєш збентеженим коханням, тривожною думою наповнено ти, таємниця, неосяжне лоно, напружені груди, чисто, вечірнім і ранковим світлом гориш, пестиш його хмари золоті, радісно виблискуєш зірками його

Б'єшся, виєш, хвилі підіймеш, рвеш і мучить ворожу імлу

Повне минулої тривоги, здіймаєш злякані хвилі, оманивши твоєї нерухомості вигляд: у безодні покійної приховуєш сум'яття, небом милуючись, тремтиш за нього

Далеке, світле, таємничої, солодкої повне життя, чисте, світла блакитність, темні хмари, ясне, солодкий блиск небес

Яке море у спокійну погоду, у бурю та після неї?

Які мистецькі засоби дозволяють уявити море як живу істоту?

Розмірковуючи про море як частини природи, поет звертається до прийому уособлення, наділяє море людськими якостями: величчю, силою, здатністю думати та реагувати на обставини, любити і ненавидіти, турбуватися та радіти, приймати рішення.

Продовжіть цю характеристикуморя.

Море в елегії Жуковського незвичайне; морська стихія - живе, що відчуває, мисляча істота.

Які контрасти виникають у описі?

Безмовне море і світле небо є сусідами з темними хмарами і неспокійними хвилями, в черзі яких поперемінно виникає то ранкове, то вечірнє світло.

Як передано стан бурхливого моря в елегії?

Шум переданий за допомогою алітерацій:

Ти б'єшся, ти виєш, ти хвилі піднімеш,

Ти рвеш, ти мучить ворожу імлу...

Створюється ілюзія шипіння киплячих хвиль. Трискладові стопи в наведених рядках розділені паузами, що передають мірні удари хвиль.

Яким зображено небо у вірші?

Що символізує образ неба у вірші «Невимовне»?

Чи збережено це значення в елегії "Море"?

В елегії знову виникає образ неба, який завжди знаменував собою нескінченність у творах В. А. Жуковського.

ІІІ. Підбиття підсумків уроку.

Які світи уособлюють море та небо?

Небо – світ ідеальний.

Море – світ реальний.

Чому опису мінливого моря у вірші приділено більше уваги, ніж опису неба?

Море близьке душі поета оскільки можуть бути близькі одне одному рівноправні і рівновеликі стихії: морська безодня і безодня ліричного «я».

Дослідники творчості В.А. Жуковського зазначають, що вірша властивий особливий ритм, який «передає рух хвиль». Що у ритмі елегії сприяє такому відчуттю?

Елегія написана чотиристопним амфібрахієм та білим віршем, які дозволили Жуковському імітувати безмовність моря, рух хвиль, коливання морської поверхні.

Який сенс пориву морської стихії до неба?

Життя моря постає у Жуковського у світлі ірреальної спрямованості «світової душі» до загальної єдності та цілісності, яку не вдається відновити. Це прагнення пов'язане з розвитком особистісної свідомості, загальною незадоволеністю навколишнім світом.

Лексична робота: ірреальне.

Зверніть увагу на інтонацію вірша – вона створюється за допомогою синтаксису, риторичних фігур. Яких? Розділіть текст на тематичні та інтонаційні частини. Виразно прочитайте його.

Слово вчителя

Російська лірика зобов'язана Жуковському відкриттям витонченого аналізу свідомості людини у його емоційній мінливості. Напружений драматизм баладного жанру, самопоглиблення в елегічній мрії – головні здобутки Жуковського-романтика. Прагнення його романтичного героядо піднесеного та величного ідеалу розширювало можливості відображення самопоглиблення, внутрішньої рефлексії, сповідальності.

IV. Домашнє завдання.

1.Вивчити напам'ять вірш В.А. Жуковського "Море". С.126-127, ч.1.

2.Скласти план статті підручника (с.135-138, ч.1), присвяченої К.Ф. Рилєєву (завдання 1 робочого зошита, с.48, ч.1).

3.Принести текст думи К.Ф. Рилєєва «Іван Сусанін».

4. Індивідуальне завдання:

Підготувати повідомлення про картину В.І. Сурікова «Підкорення Сибіру Єрмаком»;

Підготувати повідомлення про увічнення пам'яті Івана Сусаніна.

Василь Андрійович Жуковський (1783 – 1852 р.р.)

Біографія поета

  • Народився 29 січня (9 лютого) 1783 року у селі Мішенському Тульсько губернії. Незаконнонароджений син поміщика Опанаса Івановича Буніна (1716-1791) та полоненої турчанки Сальхі (у хрещенні - Єлизавети Дементьєвни Турчанинової, привезеної в 1770 кріпаками Буніна, учасниками російсько-турецької війни.
  • Прізвищесвою дитину отримав від бідного білоруського дворянина, який жив у маєтку. Андрія Григоровича Жуковського , який на прохання Буніна став хрещеним батьком дитини і потім його усиновив.
  • Для отримання дворянства дитина була фіктивно зарахований на службу в Астраханську гусарський полк; отримавши звання прапорщика, яке давало право на особисте дворянство, в 1789 році 6-річний Жуковський був внесений до дворянського родоводу книги Тульської губернії і отримав грамоту на дворянську гідність, яка дозволила йому згодом здобути освіту в приватному пансіоні, потім у Тульському народному училищі.
  • У 1797 року 14-річний Жуковський вступив до Московського університетського шляхетного пансіонуі навчався у ньому чотири роки. На другому році перебування Жуковського в пансіоні серед його товаришів, серед яких були Дмитро Дашков, Андрій та Олександр Тургенєви, виникло особливе літературне суспільство - « Збори» .
  • У пресі Жуковський дебютував «Думками при гробниці» (1797), написаними під враженням звістки про смерть В. А. Юшкова .

Творчий шлях

  • У 1802 році Жуковський познайомився з Карамзіним, захопившись сентименталізмом У «Віснику Європи» було надруковано його « Сільський цвинтар » - вільний перекладелегії англійського сентименталіста Грея У наступному роціз'явилася повість «Вадим Новгородський»,написана в наслідування історичним повістямКарамзіна.
  • Поетична сила Жуковського швидко зростає, досягаючи свого найвищого розквіту в 1808-1812 роках. Весь цей час Жуковський працював у «Віснику Європи», а у 1808–1809 роках був його редактором.
  • У 1808 році з'явилася його «Людмила», переробка «Ленори» Г. А. Бюргера З цією баладою в російську літературу входило новий, особливий зміст - романтизм . Жуковського захопило прагнення в далечінь середніх віків, у давно зниклий світ сказань і переказів. Успіх «Людмили» надихнув Жуковського.
  • У 1812 році Жуковський вступив в ополчення. У таборі під Тарутиним він написав «Співця в таборі російських воїнів», що відразу доставив йому незрівнянно більшу популярність, ніж вся поетична діяльність, що передувала його.
  • У 1815 році Жуковський став одним із головних учасників літературного товариства «Арзамас», у жартівливій формі що веде запеклу боротьбу з консерватизмом класичної поезії. Там він знайомиться із вологодським поетом Костянтином Миколайовичем Батюшковимі стає одним з його друзів та покровителів.
  • В 1817 він став учителем російської мови принцеси Шарлотти - майбутньої імператриці Олександри Федорівни, а восени 1826 був призначений на посаду вихователя спадкоємця престолу, майбутнього імператора Олександра ІІ .
  • у 1838-1839 роках Жуковський подорожував зі спадкоємцем-царевичем ним по Західної Європи. У Римі він особливо потоваришував з Гоголем .

«Море»

Безмовне море, блакитне море, Стою зачарований над твоєю безоднею. Ти жваво; ти дихаєш; збентеженою любов'ю, Тривожною думою наповнено ти. Безмовне море, блакитне море, Відкрий мені глибоку таємницю твою: Що рухає твоє неосяжне лоно? Чим дихають твої напружені груди? Чи тягне тебе з земні неволі Далеке світле небо до себе?.. Таємничого, солодкого повного життя, Ти чисто в присутності чистому його: Ти ллєшся його світлозорою блакиттю, Вечірнім і ранковим світлом гориш, Ласкаєш його хмари золоті І радісно блищить його зірками.

Коли ж збираються темні хмари, Щоб ясне небо відібрати у тебе - Ти б'єшся, ти виєш, ти хвилі підіймеш, Ти рвеш і терзаєш ворожу імлу ... І імла зникає, і хмари йдуть, Але, повне минулої тривоги своєї, Ти довго здіймаєш перелякані хвилі, І солодкий блиск повернутих небес Не зовсім тобі тишу повертає; Оманливий твоїй нерухомості вигляд: Ти в безодні покійної приховуєш сум'яття, Ти, небом милуючись, тремтиш за нього.

«Невимовне»

Що наша мова земна перед дивною природою? З якою недбалою та легкою свободою Вона розсипала всюди красу І різновид із єдністю погодила! Але де, який пензель її зобразив? Ледве одну її межу Зусилля зловити вдасться натхненням. Але чи можна в мертве живе передати? Хто міг створення у словах перестворити? Невимовне підвладне виразу?.. Святі обряди, лише серце знає вас. Чи не часто у величну годину Вечірній землі перетворення, Коли душа збентежена сповнена Пророцтвом великого бачення І в безмежне віднесено, - Спирається в грудях хворобливе почуття, Хочемо прекрасне у польоті втримати, Ненареченому хочемо назву дати - І знесилено мовчить мистецтво?

Що видно очам - це полум'я хмар, По небу тихому, що летять, Це тремтіння вод блискучих, Ці картини берегів У пожежі пишного заходу сонця -

Ці такі яскраві риси - Легко їх ловить думка крилата, І є слова для їхньої блискучої краси. Але те, що злито з цією блискучою красою - Це таке смутне, хвилююче нас, Цей вислуханий однією душею Чарівний голос, Це до далекого прагнення, Цей минулий привіт (Як подих, що прилетів раптово, Від лугу батьківщини, де був колись колір, Свята молодість, де жило надія), Це спогад, що шепнув душі. Про миле радісне і скорботне старовину,

Ця святиня, що сходить, з висоти, Ця присутність автора на створення - Яка для них мова?.. Горе душа летить, Все неосяжне в єдине зітхання тісниться, І лише мовчання зрозуміло каже.


«Світлана»

як романтичний твір

Карл Брюллов

Олександр Новокільцев


Жанр твору

Балада– (від франц. ballade – танцювальна пісня) – один із жанрів ліро-епічної поезії, вірш із драматичним розвитком сюжету, основою якого є надзвичайний випадок. За походженням пов'язані з переказами, народними легендами поєднують риси оповідання та пісні.

Риси балади:

  • щодо невеликий обсяг ,
  • виражена сюжетність(зав'язка, кульмінація, розв'язка)
  • особлива співучість, музичність.
  • елемент загадкового, фантастичного, незрозумілого, недомовленого, навіть трагічно нерозв'язного.

Аналіз балади «Світлана»

  • Чому цей твір є баладою ?
  • Зверніть увагу на фінал «Світлани» та визначення терміну «балада» і скажіть, чим відрізняєтьсядана балад про інші балади?

Світлана

  • Світлана(старослов'янське) – світла, чиста. жіноче російське особисте ім'я; єдине у своєму роді , що виникло в російській літературі в початку XIXстоліттяі через століття набуло широкого поширення як справжнього особистого імені.

Світланавважалася серед таких самих «заборонених» імен. Священнослужителі, відмовляючись хрестити цим ім'ям, пропонували батькам імена зі святців Фотія , Фотіна- грецькі за походженням, утворені від ін. φωτός - "світло".

Риси героїні :

  • доброта
  • лагідність
  • ніжність
  • простота
  • вірність
  • побожність, віра

Хронотоп

Хронотоп -єдність простору та часу у творі, спрямоване на вираження художнього сенсу.

Простір балади «Світлана»:

  • Дорога,
  • степ,
  • церква,
  • хатинка.

Час у баладі «Світлана»:

  • Вечір ,
  • Сутінки,
  • ніч,
  • повний місяць.

Образи хронотопу балади

  • Дорогажиттєвий шляхгероїні, у якому всі образи і знаки – страхи героїні у житті.
  • Степ– білий саван (білим покривали мерців / біла фата нареченої). Т.о. це символ страху перед невідомістю у житті (як перед смертю, і перед шлюбом).
  • Завірюха та завірюха- Гра демонічних сил / гра забобонів та страхів, які хоча звести героїню з правильної дороги.
  • Місяць– «помічниця» демонічних сил у народній виставі. Вона «стежить» за героїнею, і нема куди сховатися від її світла.
  • Ворон- Провісник нещасть і бід. Він як «нав'язлива» думка в голові героїні про біду і горе в житті, якого важко позбутися.
  • Труна- Пряма вказівка ​​на біду - смерть. Коханий у труні – найголовніший страх дівчини – нещасний шлюб, сповнений горя.
  • Коханий (у санях)- чужа людина; страх пов'язати своє життя з чужою, нелюбою людиною.
  • Церква (Божий храм)- Знак Віри. Світлану Незнайомець запрошує вінчатися потай у самотній церкві. Таємне вінчання без згоди батьків - гріх. Світлана боїться незгоди батьків на шлюб.

Світлана у баладі….

  • Не нарікає на Провидіння
  • Молиться за щастя, просить Бога допомогти
  • Отримує допомогу у вигляді «білого голубка», який рятує її – позбавляє страхів та забобонів

Голуб– символ Світу, чистоти та

Божої милості. Добрий знак.


Фінал балади

  • Водночас Світлани автором оспівуються найкращі якості російської людини
  • Жуковський зрозумів, що характер людини нерозривний з її національними звичаями , традиціями, повір'ями, віруванням
  • Жуковський втілив образ російської дівчини, люблячої, вірної та віруючої у щастя, доброго та світлого майбутнього. Вона не боїться жити, тому що знає, що Провидіння допоможе їй.

Домашнє завдання

  • А.С.Грибоєдов «Лихо від Розуму»
  • Відповідь на питання: «Чому, незважаючи на те, що Світлана ворожила, Провидіння допомогло їй?»
  • ДОП.ОЦІНКА. Зробити порівняльний аналіз балади «Світлана» та балади «Людмила».

Елегія МОРЕ (1822 р.) Безмовне море, блакитне море, Стою зачарований над твоєю безоднею. Ти жваво; ти дихаєш; збентеженою любов'ю, Тривожною думою наповнено ти. Безмовне море, блакитне море, Відкрий мені глибоку таємницю твою: Що рухає твоє неосяжне лоно? Чим дихають твої напружені груди? Чи тягне тебе з земні неволі Далеке світле небо до себе?.. Таємничого, солодкого повне життя, Ти чисто в присутності чистому його: Ти ллєшся його світлозорою блакиттю, Вечірнім і ранковим світлом гориш, Ласкаєш його хмари золоті І радісно блищаш його зірка. Коли ж збираються темні хмари, Щоб ясне небо відібрати у тебе - Ти б'єшся, ти виєш, ти хвилі підіймеш, Ти рвеш і терзаєш ворожу імлу ... І імла зникає, і хмари йдуть, Але, повне минулої тривоги своєї, Ти довго здіймаєш перелякані хвилі, І солодкий блиск повернутих небес Не зовсім тобі тишу повертає; Оманливий твоїй нерухомості вигляд: Ти в безодні покійної приховуєш сум'яття, Ти, небом милуючись, тремтиш за нього. Елегія (жалібна пісня) - ліричний вірш, що передає глибоко особисті переживання людини, пройняті настроєм смутку та медитації (поглиблений роздум). Улюблений жанр романтиків. Море - первинне джерело життя, образ матері, символ припинення, відродження та підсвідомості (Тресідер). Стихійність, непередбачуваність, небезпека, сила, краса, велич. Улюблений образ романтиків. (Ілюстративний ряд) Вода: озера - двосторонні дзеркала, що розділяють природний і надприродні світи. Сенс повтору «море»? (наспівність, елегічність) Знайдіть епітети, що характеризують море і дайте їм тлумачення. мовчазне? - Уособлення. Священне – культ німоти, обітниця мовчання. Блакитне – світло-синє, колір неба. Як характеризує море гіпербола бездонність? Безодня – небезпека, таємниця, містика, первородна безодня хаосу. Як характеризує море той факт, що ЛГ зачарований ним? Море владне над людиною, і влада його поза раціо, це влада надприродна, влада підсвідомість над свідомістю. Які стежки використовує автор у 2,3 рядках? З якою метою? Епітети, уособлення. Море не просто уподібнюється до людини, воно живе і самоцінне, воно одухотворене, тому що мислить і любить. Як ви розумієте суть питань, які ставить море ЛГ? Його цікавить таємниця моря, що ним рухає, саме закони природи, закони світобудови. Відповідь дано у формі риторичного питанняз трьома крапками. Чому такий синтаксис? То що ж рухає морем? Тяга до неба. Навіщо морю небо? Воно сповнюється його життям, його чистотою. Які характеристики набуває образ неба? Яким стає море завдяки небу? Епітети та метафори світла, вогню, золота. Чому море страждає без неба і боїться втратити його? Воно чисте тільки «в чистому присутності його». Проте елегія – філософський жанр, і розуміти її не можна. Алегорична просторова вертикаль земля – море – небо виводить нас філософський рівень розуміння стих-я. Земля – життя земне, плоть; море – душа людини, її підсвідомість; небо – життя духовне, ідеальне. людську душу до світу ідеального, духовного, чому людині мало жити земним життям тут і зараз? Як назвати цей закон? У природі це можна назвати «законом відображення», а в людському житті «законом подоби» (створив Бог за образом і подобою, подібність була втрачена, мета людського життя – повернути подобу). У людській природі закладено прагнення до досконалості, до ідеалу, не просто прагнення, а любов до ідеалу (збентеженою любов'ю, фінал елегії). Прагнення до ідеалу – це головна романтична ідея. НЕВИРАЗНЕ (1819 р.) (Уривок) Що наша мова земна перед дивною природою? З якою недбалою та легкою свободою Вона розсипала всюди красу І різновид з єдністю погодила! Але де, який пензель її зобразив? Щойно одну її рису Із зусиллям упіймати вдасться натхненням... Але чи можна в мертве живе передати? Хто міг створення у словах перестворити? Невимовне підвладне виразу?.. Святі обряди, лише серце знає вас. Чи не часто у величну годину Вечірньої землі преображення, Коли душа збентежена сповнена Пророцтвом великого бачення І в безмежне віднесена, - Спирається в грудях болюче почуття, Хочемо прекрасне в польоті утримати, Ненареченому хочемо назву дати - І знесилено мовчить мистецтво? Що видно очам - це полум'я хмар, По небу тихому летять, Це тремтіння вод блискучих, Ці картини берегів У пожежі пишного заходу сонця - Ці настільки яскраві риси - Легко їх ловить думка крилата, І є слова для їх блискучої краси. Але те, що злито з цією блискучою красою - Поет продовжує в цьому вірш-і міркувати про природу, світобудову. Які характерні для романтизму мотиви та образи зустрічаються у цьому вірші? Жанр уривок - незакінченість як принцип. Є речі, про які не можна сказати все. Жанр підтверджує назву. Невимовне. Міст між думкою, ідеєю, образом і словом не завжди міцний. «Думка висловлена ​​є брехня» Тютчев. Мова недосконала. У першому рядку та питанні є протиставлення: мова – чудова природа. Саме природа невимовна. Чому? Як описує поет природу? Вона прекрасна та гармонійна. Краса та гармонія індивідуальні та складні явища, їх важко описати. Як розумієте питання, якими задається поет? Чи здатна творчість, мистецтво передати (виразити) красу природи? Головне питання - синтаксис аналогічний попередньому вірш-ю. Відповідь: пізнати розумом не можна. Лише відчути серцем. Серцеве знання – це особливе пізнання світу. Чому вечір описаний як час творчості? Час прикордонний, близький несвідомим снам, коли серце сильніше за розум, тоді можливе і пророцтво. Тоді відкривається інший простір – «безмежний», таємничий, ідеальний. Назвіть характерні рисиромантичний пейзаж. Цей краєвид можна описати. Що не піддається виразу? Це таке невиразне, хвилююче нас, Цей чуйний однією душею Чарівного голосу, Це до далекого прагнення, Цей минулий привіт (Як прилетів несподівано подих Від лука батьківщини, де був колись цвіт, Свята молодість, де жила надія), Це шепнувши Про милого радісного і скорботного старовини, Ця святиня, що сходить, з висоти, Ця присутність творця у створенні - Яка для них мова?.. Горе душа летить, Все неосяжне в єдине зітхання тісняться, І тільки мовчання зрозуміло говорить. Далека, невизначена, нематеріальна, свята, божественна, Бог. Мовчання теж мова.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...