Конспект нод із малювання гілки горобини в нетрадиційній техніці. Конспект організованої освітньої діяльності з нетрадиційного малювання у старшій групі «Гілочка горобини Нід малювання гілка горобини

Конспект організованої освітньої діяльностіпо нетрадиційному малюваннюв старшій групі

«Гілочка горобини»

Цілі:

    вчити дітей малювати пензель горобини;

    вправляти у техніці пальчикового малювання під час зображення грона горобини, а листок прийомом ритмічного примакування ворсом кисті;

    закріпити уявлення про супліддя горобини (пензель, гроно) та їх будову;

    вправляти у комбінуванні різного кольору на зображенні ягід;

    розвивати сприйняття кольору, почуття композиції.

Завдання:

    розширювати та уточнювати знання дітей горобині;

    вчити впізнавати горобину на вигляд;

    розвивати допитливість, інтерес до природи;

    розвивати вміння помічати красу природи;

    розвивати зв'язне мовлення, дрібну моторику.

Матеріал для заняття:

    альбомний лист;

    набір гуашевих фарб: зелена – для листя, коричнева – для гілочки, червона – для ягід кисті;

    склянка з водою, серветки, пензель;

    гілочки горобини, ілюстрації та педагогічні ескізи.

Хід заняття:

1. Організаційний момент.

Загадка про горобину.

Що за дерево таке

Прикрашає ліс узимку?

Грона червоні на гілках –

Ану вгадайте дітки:

Не вільха і не осика,

А красуня (горобина).

Молодці, хлопці. Відгадали мою загадку. А тепер послухайте вірш про горобину.

Немов павутинки

Гілочки горобини

Червоні – чудові

Ягідки атласні

Ми не будемо їх зривати

Пташки люблять їх клювати.

Хлопці, про що цей вірш?

А, бажаєте, я розповім вам про горобину?

Чи знаєте ви, що горобини – дерево до 10 метрів заввишки?

Плоди горобини – кулясті ягодоподібні, червоні, кислі, гіркі.

Цвіте горобина у травні, на початку червня.

Плоди дозрівають у вересні.

Після заморозків плоди стають солодкими та смачними, залишаючись на дереві до глибокої зими.

У плодах багато вітамін, горобина використовується в медицині, а також у харчовій та кондитерській промисловості.

Горобина вважається символом російської краси.

А зараз ми з вами проведемо кілька дидактичних вправ:

    «Скажи ласкаво про горобину»:

горобина, горобина, горобина.

    «Що буває горобинне» (-а, -ий, -і):

прикраса, намисто, каблучка, сукня, ягідка, листя, лист, браслет, вбрання, вінок, намисто, сережки.

    «Що дає горобина?»:

вітаміни, варення, джем, желе, сік, мед.

2. Основний етап.

Сьогодні ми малюватимемо гілочку горобини.

Давайте ще раз згадаємо і скажемо, на що схожі ягідки? Листочки?

Зверніть увагу на будову гілок горобини, як розташоване листя? А ягоди? (грона)

Яким цвітом ягоди? А листя?

Фізмінка «Горобка»

На пагорбі стоїть горобина, Потягування – руки нагору.

Тримає прямо, як спинку.

Їй не просто жити у світі - Обертання тулубом вправо – вліво.

Вітер крутить, крутить вітер.

Але горобина тільки гнеться,

Не засмучується - сміється. Нахили убік.

Вільний вітер грізно дме

На горобину молоду. Діти махають руками, зображуючи вітер.

Спочатку ми намалюємо основу для листочка – черешок – тонку лінію, кінцем кисті. Сам листок горобини малюємо – примокуванням (примовляючи «шльоп – шльоп»). Пензлик опускаємо в фарбу, прибираємо зайву фарбу і залишаємо всім ворсом кисті відбиток (при цьому розгортаючи пензлик в один, інший бік).

А для того щоб намалювати рівні та однакові кружечки – ягідки, потрібно кінчик (подушечку) пальчика занурити у червону фарбу, а потім примокнути його до поверхні листа. А оскільки ягідки у горобини зібрані в гроно, слід слід наносити поряд, близько один до одного.

Пальчикова гімнастика « Осіннє листя»

Раз два три чотири п'ять,

Збиратимемо листя.

Листя берези, листя горобини,

Листя тополі, листя осики,

Листочки дуба ми зберемо.

(загинати пальці, починаючи з великого пальця)

Наші пальчики готові, і зараз ми починаємо творити.

Тепер, коли все готово, нехай ваші малюнки підсохнуть, а ми з вами пограємось!

Гра «Чий листок?» Діти поділяються на 2 команди. Першій команді видається листя горобини, другий листя берези. Картинки із зображенням дерев лягають у різні частини групи. Грає музика, діти пересуваються групою, музика закінчується, діти роблять гурток (кожен біля «свого» дерева).

3. Підсумок заняття.

Що за чудова картина?

Це гілочка горобини!

Молодці, дуже гарні у вас вийшли гілочки горобини! Справжній «осінній вернісаж»! А яка з робіт вам сподобалася найбільше? Тобі Артем? А тобі Варя?

Насибуліна Раїса Міннахметівна
Посада:вихователь
Навчальний заклад:МКДОУ дитячий садок №2 "Світлячок"
Населений пункт:м.Вятські Поляни Кіровської області
Найменування матеріалу:методична розробка
Тема:конспект НОД з малювання "Гілочка горобини"
Дата публікації: 15.02.2016
Розділ:дошкільна освіта

Конспект НУД з художньо-естетичного розвитку

Малювання, нетрадиційна техніка для дітей середнього

дошкільного віку

«Гілочка горобини»

Вихователь Насібуліну

Раїса Мінахметівна

Ціль:
продовжувати знайомити дітей із різноманітністю рослинного світу, використовувати нетрадиційну техніку малювання (ватні палички), методом стукання.
Завдання
: Закріпити та уточнити уявлення дітей про горобину, розвивати допитливість, любов до природи, уміння бачити красу чагарника, розуміти закономірності, що відбуваються з ним щодо пір року. Формування первинних уявлень про об'єкти навколишнього світу, про властивості та відносини. Формування позитивних установок до різноманітних видів творчості. Розвиток звукової та інтонаційної культури мови. Сприйняття музики під час реалізації самостійної творчої діяльності дітей. Набуття досвіду у руховій діяльності дітей. Закріплювати вміння дітей працювати з фарбами за допомогою ватяних паличок. Розвивати дрібну моторику. Виховувати акуратність, розвиток допитливості та пізнавальної мотивації, уяви.
Попередня

робота
: розгляд горобини, ілюстрацій із зображенням горобини в різний часроку, читання загадок та віршів про горобину.
Обладнання:
клейонка на стіл, альбомні листи (з намальованою гілочкою горобини без ягід), ватяні палички, фарба червоного кольору, стаканчики з водою, мокрі серветки для рук, 2 скриньки в одній осінні листочки з різних дерев, в іншій горобини нанизані на волосінь. з гронами горобини, волосіні і ягоди горобини. Вихователь У мене для вас є сюрприз. Подивіться, яку скриньку я принесла. А що ж у ній лежить? -Та це ж листочки. Ми з вами навчали вірш про вітер та листочки. -Розкажемо його. Сидять на килимі разом із вихователем. Так! Вітер лісом летів Вітер листочки вважав Ось дубовий, Ось кленовий ось горобиновий різьблений
Ось із берізки золотий. Ось останній листз осинки Вітер кинув на стежку. Хлопці ми з вами розглянули листочки з різних дерев, а я хочу вас познайомити сьогодні із дивовижним та надзвичайно красивим деревом. Що за дерево, вгадайте. Загадка про горобину: Навесні зеленіла, Влітку загоріла, З восени червоне намисто одягла. Горобина. Що це за червоне намисто? Які ягідки у горобини? Горобинові ягідки. Круглі, червоні Ми з вами вчили вірш про горобину. Зараз ми його розповімо Струнку горобину бачу у дворі, Ізумруд на гілках вранці на зорі. Багато ягід червоних, Стиглих і прекрасних Гронами висять, Їх гарне вбрання. Збери на нитку ягід - для душі, З горобини намисто дуже гарні! А взимку горобини вогником горять, червоні, мов рубіни, на гілках блищать. У мене є ще один сюрприз для вас (дістає іншу скриньку). Подивіться, що тут? Так, хлопці це горобинні намисто. Подивіться, які вони гарні. Хочете зробити такі самі? Підійдіть, будь ласка до столу, де лежать у коробочці волосінь і ягідки горобини. Підходить до хлопців і допомагає при необхідності Сідають на свої місця за робочий стіл. Діти самостійно виконують роботи. Красиві в нас вийшло намисто? Так. Крім того, що горобина дуже красиве дерево, ягоди і листя горобини дуже корисні, вони мають цілющі властивості, містять вітаміни, вбивають мікроби. З гілочок заварюють цілющий чай. З ягід варять варення,
компоти. Скоро настане яка пора року? Взимку птахам важко дістати їжу. І птахи із задоволенням ласує ягідками горобин. Що за птахи прилітають поласувати ягодами горобини? Правильно, на бенкет злітаються снігурі, синиці, сопілці та інші зимуючі птахи (показ картинок) Якщо ягідки впадуть на землю, їх відразу підберуть, лисиці, зайці, козулі, кабани. Ми з вами трохи відпочинемо. (Діти виходять на килим для виконання фізкультхвилинки) Зима. Синиці, снігурі. Осінь у гості до нас прийшла (ходьба на місці) Дощ і вітер прийшла (обертання руками) Вітер дме, задує, З гілочок листя зриває (бавовни над головою) Листя за вітром оточуватись (покрутилися навколо себе) І під ноги нам лягають, Ну, а ми гуляти підемо всі листочки зберемо (нахили вперед) А тепер я пропоную намалювати ягідки на гілочки горобини. Візьміть, будь ласка, усі альбомні листочки, на яких вже намальована гілочка горобини, ваше завдання намалювати ягідки. Подивіться, як це робити, візьміть ватну паличку намочіть її, наберіть червону фарбу і прикладайте до листа. Такий спосіб малювання називається: «Метод стусану». Подивіться, як гарно вийшло. Які ми з вами молодці та ягідки горобини намалювали, і намисто горобини зробили. Чи сподобалося вам хлопці? А що вам більше сподобалось? При реалізації самостійної творчої діяльностіДіти малюють під музику. («Осінь» Чайковського П.І.) Так! Відповідь дітей.

Муніципальне бюджетне дошкільне освітня установаДошкільний навчальний заклад № 272 міського округу

місто Уфа Республіки Башкортостан

Конспект

безпосередньо освітньої діяльності

Освітня область«Художньо-естетичний розвиток»

/малювання/

«Гілка горобини у вазі»

Підготовча до школи група

Підготувала:

Фаттахова Л.Р.

вихователь

Програмний зміст

Завдання:

      Освітня.

Ф ормування уявлень про красу природи через засоби образотворчої діяльності з прикладу дерева горобина.

Розширювати уявлення дітей про природу, зокрема про дерево горобина.

    1. Розвиваюча.

Формувати вміння малювати з натури, зіставляти малюнок із натурою.

Формувати вміння передавати у малюнку характерні особливостігілки горобини: будова гілки, форми та забарвлення листя, ягід.

Закріплювати різні прийоми малювання пензлем (всім ворсом та кінцем).

Формувати вміння будувати композицію малюнка.

Розвивати пам'ять, уяву, творчість.

    1. Виховна.

Виховання почуття прекрасного через засоби образотворчої діяльності.

Виховання дбайливого відношеннядо природи.

Устаткування :

Технічні засоби: проектор, ноутбук, музика – фон Цикл "Пори року": "Жовтень", П.І.Чайковський;

Методичні засоби: гілки осінніх дерев(береза, горобина, клен, осика), гілка горобини у вазі, зелена скатертина;

Організаційні засоби: зелені листи паперу А4, простий олівець, пензлики №1, №3, акварельні фарби, серветки.

Попередня робота з дітьми : спостереження осінніх явищ у природі, розгляд кущів та дерев, розцвічених восени Читання оповідань та віршів про осінь, про горобину зокрема.

Взаємодія із сім'ями вихованців : дано рекомендації батькам влаштовувати сімейні прогулянки до лісів, парків, скверів; під час прогулянокзвертати увагу дитини на те, яка пора року настала, які зміни відбулися у погоді;уважно розглянути дерева, їх стволи, гілки, листя;звернути увагу дитини на зміну забарвлення листя восени; зібрати листя дерев різного кольору; навчити дитину бачити у природі гарне, поговорити про це.

Методичні прийоми:

    Наочний

    Вправа

Технологія експериментування

    Змішування фарб

Технологія музичного впливу – використання музичного супроводу

    Релаксаційна вправа під музику

    Малювання під музику

Словникова робота: ескіз, натюрморт.

Розвиваюче середовище: виставка книг, оформлення куточку природи на тему «Осінь» ( природний матеріал: шишки, жолуді, листя різних дерев тощо).

Попередня робота: збір теоретичного та практичного матеріалу на тему, підготовка необхідного обладнання та матеріалу.

Хід НІД

1.Організаційний момент:

Ціль: створити сприятливу атмосферу для спілкування, налаштувати дітей на майбутню діяльність

Завдання:

Забезпечити мобілізацію уваги дітей;

Вихователь: Сьогодні вранці, коли я їхала на роботу, мені зустрівся господар лісу – лісовик. Він просив мені передати вам від нього подарунок із лісу. Подивіться – це гілки осінніх дерев.

Вихователь: Скажіть, гілки яких дерев він передав? (Відповіді дітей).

Вихователь: Як ви вважаєте, навіщо він їх вам передав? (Відповіді дітей).

Вихователь: Лісовик попросив мені передати вам, щоб ви не запізнилися подивитися чарівне перетворення природи, коли вона змінює своє вбрання, дарує нам свої плоди. І покликав усіх вас до лісу, до парків, щоб ви погуляли там і насолодилися красою. осіннього лісу, барвисті оздоблення природи, зібрали листя для майбутніх ваших робіт.

2. Хід НОД:

Вихователь: Сподобався вам подарунок дідька? (Відповіді дітей).

Вихователь: Як він дізнається, що подарунок від нього ми отримали? Подивіться на ваші столи (Відповіді дітей).

Вихователь: Давайте ми з вами перетворимося на художників і намалюємо одну з гілок осіннього дерева. А яку послухайте загадку і відгадайте:

Весною зеленіла,

Влітку засмагала,

Восени одягла

Червоні корали.

Що це за дерево? (Відповіді дітей).

Опис та розгляд ілюстрацій із зображенням горобини у різну пору року (слайд 1-8).

Знайомство з народними прикметамипро горобину:

У лісі багато горобини – осінь буде дощовою, якщо мало – сухою.
Якщо на горобині листя зав'яне і залишиться на зиму, то будуть сильні морози.

Чим більше горобини вродило, тим більше снігу випаде.

Фізкультхвилинка:

По стежці лісовик йшов,

На галявині гриб знайшов (ходьба дома).

Раз грибок, два грибки,

Ось і повний кузовок (Присідання).

Лісовик охає: втомився

Від того, що присідав.

Лісовик солодко потягнувся, (потягування – руки нагору)

А потім назад прогнувся,

А потім уперед прогнувся

І до підлоги дістався (Нахили вперед і назад).

І ліворуч, і праворуч повернувся.

От і славно (Повороти тулуба вправо та вліво ).

Лісовик виконав розминку

І сів на стежку ( діти сідають за столи ).

Словникова робота: натюрморт.

Вірш "Натюрморт", Григорій Гладков.

Якщо бачиш на картині

Чашка кави на столі,

Або морс у великому графині,

Або троянду в кришталі,

Іди бронзову вазу,

Або грушу, або торт,

Або всі предмети відразу –

Знай, що то натюрморт.

Розглядання з дітьми гілки горобини у вазі, уточнити її особливості, активізуючи хлопців.

Як розташовуватиметься гілка горобини у вазі на аркуші паперу?

Гілка довша за вазу чи ні?

Скільки гілок з листям відходить убік від головної гілки?

Скільки грона з ягодами?

Якої форми листя?

Якого кольору?

Пояснення та показ порядку виконання малюнка з природи: гілки горобини у вазі.

Словникова робота: ескіз - Малюнок майбутнього малюнка.

Виконання натюрморту дітьми під фонову музику Цикл "Пори року": "Жовтень", П.І.Чайковський. У процесі діяльності педагог допомагає дітям за потреби.

Фізкультхвилинка після закінчення малюнку дітьми:

На пагорбі стоїть горобина,

Тримає прямо, рівно спинку (п обтягування - руки нагору).

Їй не просто жити на світі

Вітер крутить, крутить вітер (в обертання тулубом вправо-вліво).

Але горобина тільки гнеться,

Не засмучується - сміється (н аклони в сторони)

Вільний вітер грізно дме

На горобину молоду (д ети махають руками, зображуючи вітер).

3. Підсумки. Аналіз заняття

Після закінчення роботи запропонувати дітям побувати в картинної галереїі розглянути всі малюнки, виділити роботи найбільш схожі до натури і відібрати ті, які відправити поштою господареві лісу - дідька. При аналізі дитячих робіт домагатися розгорнутого обгрунтування вибору тієї чи іншої рисунка.

Що ми сьогодні із вами малювали?

Які засоби ми з вами сьогодні використовували?

Що вам сподобалося найбільше?

Ваші малюнки схожі на гілку горобину у вазі?

Які роботи ми відправимо дідька? Чому?

Сюрпризний момент. Вручення медалей "Юний художник".

Список використаної литературы:

Комарова Т.С. Образотворча діяльністьв дитячому садку: Підготовча до школи група - М.: МОЗАЇКА-СИНТЕЗ, 2016.

Комарова Т.С. Навчання дошкільнят техніки малювання. - М., 2005.

Від народження до школи. Зразкова загальноосвітня програма дошкільної освіти/ За ред. Н.Є.Веракси, Т.С.Комарової, М.А.Васильєвої. - М.: Мозаїка-Синтез, 2015.

Інтернет ресурси

Тетяна Звегінцева
Конспект НОД з малювання з натури в підготовчій групі«Гілка горобини»

Тема: «Гілка горобини» (з натури)

Програмний зміст:Вчити прикрашати аркуш паперу великою гілкою із завитками; використовувати для оздоблення гілки різні знайомі елементи; вправляти в малюванні аквареллю, пензлем (всім ворсом та її кінцем, нетрадиційним способом(друк ягід пальчиками).

Інтегрування: Освітня галузь «Пізнання»; Освітня область "Читання художньої літератури".

Хід заняття

Вихователь:

Загадка:

Весною зеленіла,

Влітку засмагала,

Восени одягла

Червоні корали.

А ось одна народна прикмета, пов'язана з горобиною: У лісі багато горобини – осінь буде дощовою, якщо мало – сухою. Чи помітили ви, хлопці, що у горобин, які ростуть на нашій ділянці, цієї осені дуже багато стиглих грон, які прикрашають гілки дерев. І дощів, пам'ятаєте, було дуже багато. Вірна прикмета. Так, хлопці? Можете пояснити, чому, за що вважають горобину красунею? Що, на вашу думку, красиво в цьому дереві? (Відповіді дітей).

Вихователь:

Я знав тебе, моя горобина,

Ти на околиці села,

Над сірим дахом овина

Під північним небом росла.

Тебе тріпала негода,

А ти всім прикростям назло

Росла і міцніла рік у рік,

Дивлячись на озерне скло.

Ягоди не насолода,

Зате очі радість

І садам прикраса,

А друзям частування.

Вихователь:

Пальчикова гімнастика ( Зимова прогулянка):

(Загинаємо пальчики по одному)

Раз два три чотири п'ять

Ми у двір прийшли гуляти.

Бабу сніжну ліпили,

Пташок крихтами годували,

З гірки ми потім каталися,

А ще у снігу валялися.

(Потрушуємо долоні)

Усі у снігу додому прийшли.

З'їли суп і спати лягли.

Пояснення та показ порядку виконання малюнка на педагогічному ескізі.

Фізкультхвилинка «Горобка»

Тримає прямо, як спинку.

Вітер крутить, крутить вітер.

Не засмучується - сміється.

На горобину молоду.

Вихователь: Молодці, хлопці, ви чудово впоралися з роботою. Здається, ніби сама Осінь побувала в нас у гостях та залишила свій різнокольоровий слід. Та й горобина у вас вийшла як справжня!

Навчання образотворчої діяльності є важливою складовою освітньої програмидитячий садок. Малювання, ліплення та аплікація - улюблені заняття дітей, потяг до творчості сильніше за ріквід року. Отримуючи позитивні емоції від процесу створення виробів, хлопці одночасно розвивають необхідні у майбутньому шкільного життявміння. До віку 6-7 років дрібна моторика дошкільнят добре розвинена, з'являються здібності до прогнозування та аналізу, до виявлення взаємозв'язків між предметами явищами навколишнього світу. На заняттях з образотворчої діяльності дітям надається максимальна свобода вибору у виконанні завдання: самостійне продумування задуму, планування дій для виконання, визначення техніки виконання, необхідних інструментівта матеріалів. Сьогодні ми розповімо, як має відбуватися заняття на тему «Гриби та ягоди» у підготовчій групі дітей.

Підготовка до заняття з малювання на тему «Гриби та ягоди» у підготовчій групі дитячого садка

Малювання є однією з основних форм творчої діяльності дитини. Заняття, що проводилися в дитячому садку, служать гармонійному та емоційно позитивному розвитку дошкільника, готують до початковій школіта розвивають особистісні якості. Робота з пензлем, олівцями та фломастерами розвиває дрібну моторику і готує кисть руки до освоєння важливої ​​для майбутньої життєдіяльності навички – письма. На заняттях малюванням дитина отримує знання про кольори та відтінки, вчиться бачити красу в різних колірних поєднаннях. Розвивається просторове мислення, закріплюються поняття композиції та перспективи. Активізуються образна пам'ять та розумові процеси.

Завдання навчання малюванню у підготовчій групі

  1. Розвиток естетичних почуттів: колірне та композиційне сприйняття предметів, почуття форми, ритму, пропорції. Спрямовуючи дітей на конкретне візуальне сприйняття об'єктів, педагог повинен навчити бачити предметну красу, неповторні властивості предметів.
  2. Розвиток просторового мислення, закріплення композиційних здібностей. Старші дошкільнята повинні вміти створювати трипланову композицію.
  3. Навчання виділення основних чи найбільш значущих властивостей предмета з допомогою виділення кольором, розміру зображення, розташування передньому плані рисунка.
  4. Розвиток навички малювання за поданням (на теми навколишньої дійсності, за мотивами казок).
  5. Заохочування до самостійної творчої діяльності, активізація уяви дитини.

Вихованці підготовчої групи знайомі з основними видами малюваннята використовують різні техніки та прийоми для реалізації творчого задуму:

  1. Предметне малювання.

    Діти навчаються реалістично передавати в малюнку характерну форму предмета або його частин, з дотриманням пропорцій, кольору, об'єму, руху. Діти 6–7 років активно розвиваються аналітичне мислення, вони вчаться виділяти загальні ознакиу предметів та особливості, за якими вони відрізняються один від одного. Змальовування на заняттях у старшій та підготовчій групі не проводиться. Можливе розгляд зразків готових робітна тему, обговорення технік виконання, прийомів малювання. Прямий показ дій не проводиться. Рекомендується під час вивчення технокарт та наочних інструкцій спільно з вихованцями будувати усний план виконання дій. Велике значенняприділяється малюванню предметів з натури: хлопці вчаться передавати характерні особливості будови та форми на конкретних прикладах. У підготовчій групі хлопці малюють предмети і за поданням, оперуючи образами зорової пам'яті та слідуючи за уявою.

  2. Сюжетне малювання.

    Дошкільнята вчаться передавати свої враження та відчуття, малюючи предмети та відображаючи своє розуміння зв'язку між ними, взаємодії. У підготовчій групі дітям дається можливість самостійно вигадати сюжет (невелику сценку) на тему заняття. Розвиваються композиційні можливості юних художників: вони мають малюнок по всій площі листа, вчаться визначати положення об'єктів - передній і задній план. У випускній групі дитячого садка діти освоюють уміння передавати характерні рухи об'єктів, долають умовність та статичність зображення.

  3. Декоративне малювання.

    Навчання прикрасі паперової заготовки або фігурки з пап'є-маше виконує вимогу розвитку естетичного смаку на заняттях з образотворчої діяльності. Дошкільнята знайомляться з народними промислами нашої країни, навчаються бачити красу у виробах майстрів із народу. Отримані знання особливості гжельської, хохломської, городецької розписів хлопці застосовують у створенні власних візерунків з мотивів народного живопису.

Для теми «Гриби та ягоди» у підготовчій групі найбільш актуальним є предметне малювання з натури або за поданням: « Ялинові гілки», «Гронь горобини», «Мухомор», «Гриби в лісі», «Сімейка опеньків» і т. д. Хлопці відпрацьовують навички створення композиції, розташування предметів на аркуші паперу, навчаються заповнювати малюнком весь аркуш, створювати незвичайне тло. Малювання з натури буде основним методом у школі. У підготовчій групі перед вихованцями не ставиться завдання у зображенні обсягу предмета чи створення світлотіні. Мета в навчанні дітей 6–7 років полягає у навченні виділяти особливості предмета перед ними та відображати їх у малюнку: форма предмета, його частин, співвідношення деталей з основною фігурою. Аналіз предмета та передача його деталей успішно здійснюється дітьми 6–7 років за близького розташування предмета. Результативно відбуваються заняття, що мають в основі ігровий елемент. Наприклад, перед кожним вихованцем кладеться на столі гілочка горобини, яку за завданням потрібно намалювати з натури. Кожен вивчає тільки свою гілочку, виділяє і зображує її особливості (одна або дві грози ягід, роздвоєна гілочка, кількість листя, свіже або пожухле листя). Наприкінці заняття вихователь збирає гілочки і кладе їх на загальний стіл, пропонуючи хлопцям знайти малюнки, хто яку гілку малював.

Часто виконуються роботи на цю тему способом сюжетного малювання: «Снігури клюють горобину», «Білка стрибнула на гілку», «Грибний їжачок», «Хто сховався під грибком» і т. д. продумують маленькі сюжетні сценки. У декоративному малюванні також використовуються гриби та ягоди у створенні. рослинного орнаментуна заготівлі.

Як основу малюнків використовуються набори білого та кольорового паперу, спеціального для акварелі та гуаші, ватман (як правило, для створення колективних робіт чи реалізації творчих проектів). Тонований папір залучається до роботи рідко, переважно створення декоративного візерунка з мотивів народного живопису. На заняттях з предметного та сюжетного малювання хлопці навчаються створювати фон самостійно (однотонний або з плавними переходами).

Техніки та прийоми малювання

Розглянемо у вигляді таблиці, які прийоми повинні опанувати старші школярі в рамках навчання малювання в підготовчій групі:

Чим створюється малюнокТехніка та прийоми малювання
Олівці, фломастериСтворення структури: легкою лінією, без натиску на аркуш паперу переносяться контури предмета.
Регулювання натиску олівця.
Створення штрихування з різним ступенемнатискання та розмаху без виходу за контури зображення.
Використання кольорових фломастерів для малювання контурів та деталей предметів.
Фарби: акварель, гуашЗмішування фарби на палітрі.
Розмивання фарби на великій поверхні.
Накладання штрихів та мазків за формою предмета.
Примокування (накладання вертикальних мазків).
Малювання кінчиком пензля (накладання ліній чи тичків).
Малювання по вологому тлі.
Суха пастельОсвоєння графічної техніки малювання (пастеллю одного кольору).
Створення основного тону розтушуванням, за допомогою жорсткого пензля.
Малювання плавних ліній.
Розвиток акуратності при малюванні пастеллю: дотримування аркуша паперу в процесі малювання, струшування пилу на серветку.

За темою «Гриби та ягоди» проводяться заняття з нетрадиційних технік малювання: восковою крейдою із замальовкою акварельною фарбою, ватними паличками, крейдою на наждачному папері, у техніках граттаж, монотипія тощо.

Приклади малюнків грибів, гілок та ягід, виконаних у нетрадиційних техніках

Малювання відбитками Граттаж Кляксографія Пальчиковий живопис Монотипія Кляксографія Пальчиковий живопис Малювання воском та аквареллю Точкове малювання Малювання крейдою на наждачному папері Метод «тичка»

У процесі освітньої діяльності має здійснюватися особистісно-орієнтований підхід. Під час підготовки до проведення занять з малювання у підготовчій групі вихователь повинен враховувати індивідуальні особливостікожну дитину. Це ступінь володіння конкретними прийомами малювання, уміння працювати у змішаних техніках, ступінь залучення до колективної діяльності. До здійснення поставленої на початку заняття мети мають дійти усі вихованці. До тих, хто має труднощі у процесі створення малюнка, вихователь застосовує форму індивідуального показу. Встигаючим вихованцям додатково дають завдання з прикраси готового малюнка або оформлення загальної композиції в підгрупі (створення панно на листі ватману).

Особистісний підхід реалізується через свободу вибору вихованцями матеріалів для малювання. Дітям повинен бути наданий доступ до наборів паперу, олівців та фломастерів, фарб та крейд. Старші дошкільнята, спираючись на оцінку своїх можливостей, мають право вибрати самостійно техніку малювання для виконання поставленого завдання.

Головне у здійсненні особистісно-орієнтованої концепції навчання – надання свободи задуму. Дитині надається тема, яка передбачає активізацію уяви. Особливо сприяє фантазування сюжетне малювання: дитина вигадує образи для малюнка, ситуацію, взаємозв'язок предметів

Варіанти індивідуальних та колективних композицій на тему «Ягоди та гриби»

Тема заняттяФорма організації заняттяНавчальні та розвиваючі завданняТехніка та прийоми малювання
«Гілка горобини»Індивідуальна.Формування вміння малювати з натури, аналізувати предмет та виявляти його характерні риси.
Розвиток композиційних навичок.
Малювання аквареллю.
Відточування прийомів малювання пензлем (всім ворсом/щетиною та кінчиком).
«Грибний їжачок»Індивідуальна.Формування художнього мислення, розвиток уяви
Створення попереднього начерку простим олівцем.
Створення фону.
Опрацювання деталей (штрихування, лінії, мазки, тички).
«Грибна галявина»Колективна.Розвиток композиційних навичок.
Формування поняття про перспективу (передній та далекий план).
Закріплення навички предметного малювання з передачею характерних рис предметів.
Малювання на загальному аркуші ватману підгрупами.
Прийом примокування пензлем (гриби).
Спосіб малювання м'ятим папером (трава).
Індивідуальна.Закріплення досвіду предметного малювання.
Розвиток зорового сприйняття.
Як правило, у підготовчій групі заняття на цю тему проводиться у техніці пальчикового живопису:
Малювання вертикальних ліній – довгих та коротких.
Малювання точок.
«Гриби у лісі»Колективна.Активізація процесів пам'яті та уваги.
Закріплення досвіду предметного малювання.
Малювання у підгрупах.
Малювання олівцями:
Штрихування в межах контурів нарису з різним ступенем натиску.
Створення контурів кольоровими фломастерами.
«Хто сховався під грибком»Індивідуальна.
Активізація пам'яті, уяви.
Малювання в змішаній техніці - аквареллю та гуашшю.
Заготівля фону.
Малювання по вологому тлі.
Малювання мазками різної спрямованості.
Проробка дрібних деталей тонким пензликом.
«Снігурі на гілці горобини»Індивідуальна.Розвиток досвіду сюжетного малювання.
Активізація образної пам'яті, розвиток вміння аналізувати та прогнозувати.
Малювання гуашшю:
Заготівля фону.
Малювання мазками.
Промальовування деталей тонким пензликом.
«Казковий гриб»Індивідуальна.Розвиток навички малювання за поданням.
Активізація уяви.
Малювання кольоровими олівцями:
Створення структури.
Продумування фону.
Штрихування з різним ступенем натиску.
Промальовування деталей (можливо фломастером).

Мотивуючий початок заняття на тему «Ягоди та гриби»

Обов'язковим етапом заняття з образотворчої діяльності у підготовчій групі є мотивуючий початок. Воно створює емоційно позитивну атмосферу, активізує образну пам'ять вихованців, розширює знання дітей про навколишню дійсність, налаштовує наступний творчий процес. Як мотивуючий матеріал на початку заняття з малювання використовуються:

  • Наочний матеріал: тематичні плакати, картки, ілюстрації у книгах, іграшки та фігурки.
  • Читання віршів, казок, прислів'їв та приказок, уривків із прозових художніх творівна тему заняття.
  • Проведення розмови.
  • Створення проблемних та ігрових ситуацій, сюрпризних моментів.
  • Використання технічних засобів: прослуховування аудіозаписів, показ слайдів на проекторі.

Приклади використання мотивуючих матеріалів на початку заняття на тему «Гриби та ягоди»

Тема заняттяМотивуючий початок
«Казковий гриб»Прослуховування прислів'ївпро гриби:
Гриби ростуть на селі, які й у місті знають.
Весна червона квітами, а осінь – грибами.
Ягоди люблять день, гриби – ніч та тінь. та ін.
Бесідаз вихованцями: як вони розуміють те чи інше прислів'я, де ростуть гриби, яку погоду вони люблять і т.д.
Розучування з вихованцями скоромовкипро гриби.
«Гілка горобини»створіння сюрпризного моменту:
У гості до хлопців приходить білочка (ведмежа, заєць, їжачок або інший лісовий звір). Вона принесла хлопцям у подарунок букет із горобинових гілок. Білочка роздає хлопцям гілочкою і зауважує, що у них на столах лежать аркуші паперу, пензлики та фарби, а чи зможуть хлопці намалювати гілки горобини? Після виконання завдання білочка обіцяє провести з хлопцями гру «Знайди свою гілочку в букеті».
«Грибна галявина»На початку заняття вихователь загадує дітям загадкипро гриби і прикріплює до дошки картинки із зображенням відгадок (чи ставить стіл фігурки відгаданих грибів).
Проведення бесідипро гриби: де ростуть, які місця люблять певні гриби, які гриби неїстівні. Дітям дається завдання розділити на дві групи зображення грибів – на їстівні та отруйні.
Фізкультхвилинка"За грибами".

Складання конспекту заняття з малювання на тему «Гриби та ягоди»

Тимчасовий план заняття з малювання у підготовчій групі

Тривалість заняття з малювання з вихованцями 6–7 років становить трохи більше 30 хвилин.

  • Організаційний момент 1-2 хвилини.
  • Мотивуючий початок 6-7 хвилин.
  • Практична робота 15-17 хвилин.
  • Демонстрація та обговорення готових робіт 2–3 хвилини.
  • Підбиття підсумків 1 хвилина.

Кожне проведене заняття вихователь аналізує за такими критеріями:

  • Досягнення мети заняття.
  • Виконання освітніх та виховних завдань.
  • Емоційний настрій вихованців кожному етапі заняття (що було зумовлено той чи інший стан дітей).
  • Наявність затримок на якомусь етапі заняття: виявлення причини та шляхи корекції у подальшій освітній діяльності.
  • Аналіз робіт вихованців: які прийоми малювання потребують додаткового закріплення.
  • Самоаналіз роботи педагога: які навчальні методи та прийоми були ефективними у проведенні заняття, які немає.

План-конспект заняття з малювання (підготовча група) на тему «Гілка горобини».

Створення малюнка з використанням різних прийомів (примокування, тичок, малювання кінцем кисті, елементи пальчикового живопису). ЗавданняСтворити зручні умови для позитивної творчої діяльності.
Вдосконалення навичок малювання аквареллю.
Закріплення навички змішування фарб на пластиковій палітрі або папері.
Розвиток почуття прекрасного через спостереження за об'єктами природи. Хід заняттяВихователь зачитує вірш про красуню горобини. Розповідає хлопцям про особливості будови цього дерева та як змінюється колір його листя з настанням осені.
Вивчення та обговорення наочного матеріалу - картинки із зображенням горобини у різні пори року.
Практична частина:
Тонування аркуша паперу за допомогою фарби та шматочка поролону.
Поки папір сохне, вихователь ще раз розглядає з хлопцями зображення гілки горобини, обговорюють особливості будови, форми ягід та листя, колірні якості.
Малювання пензлем гілок та листя, кінчиками пальцем – ягід горобини.
Промальовування дрібних деталей кінчиком пензлика: прожилки листя - штрихами, серединки ягід - крапками.
Демонстрація та аналіз готових робіт.
Подяка вихованцям за виконану роботу.

Порядок виконання малюнків на тему «Гриби та ягоди»

Вихованці підготовчої групи активно розвивають уміння дотримуватися усних інструкцій педагога. Тому до виконання хлопцями практичної частини завдання вихователю варто обговорити з ними, якими способами і в якій послідовності вони малюватимуть пейзаж, і шляхом навідних питань та підказок підвести їх до порядку дій, що рекомендується. Можна розглянути приклади готових робіт на задану тему та запропонувати хлопцям визначити, за допомогою яких прийомів створювалися ці малюнки. Для хлопців, у кого виникають труднощі з виконанням завдання, можуть бути запропоновані картки зі схематичними інструкціями з малювання предметів. Прямий показ дій для вихованців підготовчої групи педагог здійснює лише у разі виконання особливо складного елемента або індивідуально у ситуації крайньої скрути у вихованця.

«Гілка горобини»

Створення начерку Створення начерку Розфарбування штрихуванням Малювання штрихуванням листя Процес штрихування Зафарбовування контурів ягід Розмальована кисть Процес обведення контурів гілки Промальовування контурів Промальовування прожилок листя Обведення контурів ягід

«Горобинна гілка»

Малювання начерк простим олівцем Обведення контурів гілки Розфарбовування гілки Обведення контурів та розфарбовування листя Розфарбована гілка та листя Обведення контурів ягід Розфарбовування ягід Розфарбована гілка та грона горобини Малювання прожилок Малювання дрібниць

«Грибний їжачок»

Створення акварельного фону Поки фон сохне, малюємо тіло їжачка Штрихами малюємо травку Малюємо лапки їжачка Малюємо мордочку і ніс Наносимо коричневі штрихи - голки Наносимо штрихи чорною фарбою Гуашшю малюємо ніжки грибів Рису робота

«Хто сховався під грибком»

Малюємо акварельною фарбою фон неба Плавним переходом малюємо траву По мокрому фону малюємо хмари на небі Малюємо штрихами по мокрому акварельному фону краплі Малюємо штрихами по мокрому акварельному фону траву і листочки Гуашью малюємо ніжку я жуків Кінцем пензля промальовуємо деталі Готова робота

Заняття з малювання у підготовчій групі дитячого садка.

Мета: виконання малюнка у змішаній техніці малювання: примокування, тичок, малювання кінчиком пензля, малювання пальцем.

1. Створити обстановку комфортного психологічного клімату.

2. Вчити зображати акварельними фарбами на аркуші паперу гілку горобини, використовуючи різні техніки малювання: примокування, тичок, малювання кінчиком пензля, малювання пальцем.

3. Розвивати вміння змішувати фарби на папері, на палітрі.

4. Виховувати вміння помічати і відбивати у малюнку красу природи.

Хід заняття.

Вихователь читає дітям вірш:

У горобини долоні

Цілуватися дощами.

Ягід полум'яна крихта

На гілках та під ногами.

У горобини доріжка.

Хто пройде – дякую скаже.

За тепло і вдача хороша.

Немає її сьогодні красивіше.

Горобина – чудова прикраса лісів. Це витончене деревце, казково красиве будь-якої пори року.

Провесною горобина вдягає вбрання з ніжно-зелених мереживних листочків, а наприкінці весни, у травні, зацвітає пишними білими гронами.

Влітку горобина дарує нам прохолоду, захищаючи від жаркого сонця.

А в осінні дніце деревце стає чарівно гарним. Сонечко, прощаючись з горобиною до весни, дарує їй свої самі красиві фарби. Наче казкова принцесау мереживному жовтому сарафані з яскраво-червоними сережками-гронами красується горобина. Але це оздоблення недовговічне. Холодний безжальний вітер невдовзі зірве чудове вбрання, і тільки червоні грона ягід таїть ніжні спогади про літо і тепло.

Потім настає зима, і білий іскристий сніг прикрасить гілки. Але сумувати і нудьгувати горобині взимку не доведеться. Адже корисні та смачні горобинні ягоди рятуватимуть пернатих від голоду довгою морозною зимою.

Вихователь показує дітям картини із зображенням горобини у різні пори року.

Приступимо до роботи. Роботу починатимемо з тонування аркуша паперу. Для цього нам знадобляться акварельні фарби, поролоновий тампон, вода.

Для малюнка нам знадобляться: білий щільний аркуш паперу (краще акварельного); акварель, гуаш, два пензлики: поні або білка №1 та №2; подвійна склянка-непроливайка для води.

Просочуємо тампон водою, зайву воду віджимаємо.

Набираємо потрібний відтінок акварелі, наносимо рівним шаром на аркуш паперу. Тонувати лист можна одним кольором, або поступово змішуючи на аркуші паперу, плавно переходячи від одного кольору до іншого.

Поки тонований аркуш паперу сохне, розглянемо з дітьми гілку горобини: будову, кольори, форму листя і плодів.

Набираємо на кисть (№1) акварель коричневого кольоруі по діагоналі наносимо малюнок гілки горобини.

Цією ж фарбою та пензлем малюємо маленькі гілочки на кінці для першої кисті горобини та для другої.

Зеленою фарбою малюємо основу листя

Малюємо ягоди:

Щоб намалювати ягоди горобини, використовуватимемо техніку «малювання пальцем». Подушечку одного пальця опускаємо в червону гуаш (набираємо фарбу на палець).

Робимо відбиток пальцем там, де намітили малювати ягідки.

Таким чином, формуємо кисті горобини.

Починаємо малювати листя.

Листя малюватимемо «примакуванням», тобто. кисть із фарбою прикладаємо до того місця, де намітили малювати листя. Треба звернути увагу дітей до складної форми листа. Маленькі частини аркуша, які ми малюємо примочуванням пензля, є одна проти одної.

Для змішування фарб на пензлик можна спочатку набрати жовту фарбу, потім на кінчик ще набрати зелену. Листки вийдуть різнокольорові, справжні осінні.

Використовувати різні відтінки коричневого, жовтого, червоного.

Не чекаючи, поки листочки висохнуть, починаємо малювати прожилки на листі темною фарбою (коричневою, темно-зеленою)

Домальовуємо ягоди:

Щоб ягідки зовсім були схожі на справжні, намалюємо кінчиком маленького пензлика по одній чорній точці на кожній ягідці

Робота готова: можна оформити роботу у рамочку.


Конспект ООД з малювання з натури у підготовчій групі

Тема: «Гілка горобини» (з натури)

Програмний зміст: Вчити прикрашати аркуш паперу великою гілкою із завитками; використовувати для оздоблення гілки різні знайомі елементи; вправляти в малюванні аквареллю, пензлем (всім ворсом та її кінцем, нетрадиційним способом (друк ягід пальчиками)).

Матеріали та обладнання: Демонстраційний матеріал: Мольберт, ілюстрації «горобини», гілочка горобини. Роздатковий: Альбомний лист, акварельні фарби, простий графітний олівець, пензлики, ганчірочки.

Хід заняття

Вихователь:

Діти, сьогодні ми познайомимося ближче з дивовижним і надзвичайно красивим деревом. Воно прикрашає вулиці нашого міста.

Весною зеленіла,

Влітку засмагала,

Восени одягла

Червоні корали.

Що це за дерево? (Відповіді дітей). Правильно, це горобина.

А ось одна народна прикмета, пов'язана з горобиною: У лісі багато горобини – осінь буде дощовою, якщо мало – сухою. Чи помітили ви, хлопці, що у горобин, які ростуть на нашій ділянці, цієї осені дуже багато стиглих грон, які прикрашають гілки дерев. І дощів, пам'ятаєте, було дуже багато. Вірна прикмета. Так, хлопці? Можете пояснити, чому, за що вважають горобину красунею? Що, на вашу думку, красиво в цьому дереві? (Відповіді дітей).

Вихователь:

Хлопці, розгляньте гілку горобини. Якого кольору ягоди? Якої вони форми? А яке за формою листя? Як ягоди розташовуються? (Відповіді дітей)

А тепер послухайте вірш В. Різдвяного:

Я знав тебе, моя горобина,

Ти на околиці села,

Над сірим дахом овина

Під північним небом росла.

Тебе тріпала негода,

А ти всім прикростям назло

Росла і міцніла рік у рік,

Дивлячись на озерне скло.

Вихователь: У нашому місті багато горобини. Восени вулиці, двори та сквери вбираються в горобинні намисто. А чи тільки для краси в нашому місті люди посадили горобину? (Відповіді дітей). Ягодами горобини харчуються птахи (зокрема синички, шпаки і навіть ворони). Люблять ягоди та ведмеді, лосі. З усіма горобина дружить, усіх нагодувати старається, а якщо захворіє хтось, то й підлікує. І хоча плоди горобини на смак гіркі, а все одно гарні.

Ягоди не насолода,

Зате очі радість

І садам прикраса,

А друзям частування.

Вихователь:

А зараз ми з вами, хлопці, спробуємо намалювати гілочку горобини. Подумайте про розташування гілочки горобини на аркуші паперу. Де ми її зобразимо? (Відповіді дітей). Так, правильно, у центрі аркуша.

А перед тим, як розпочати роботу, давайте розімнемо наші пальчики і заразом відпочинемо.

Пальчикова гімнастика (Зимова прогулянка):

(Загинаємо пальчики по одному)

Раз два три чотири п'ять

("Йдемо" по столу вказівним та середнім пальчиками)

Ми у двір прийшли гуляти.

("Ліпимо" грудочку двома долонями)

Бабу сніжну ліпили,

(Крішать рухи всіма пальцями)

Пташок крихтами годували,

(Ведемо вказівним пальцем правої руки по долоні лівої руки)

З гірки ми потім каталися,

(Кладемо долоні на стіл то однією стороною, то іншою)

А ще у снігу валялися.

(Потрушуємо долоні)

Усі у снігу додому прийшли.

(Рухи уявної ложкою, руки під щоки)

З'їли суп і спати лягли.

Так, ну а тепер приступаємо до роботи.

Пояснення та показ порядку виконання малюнка на педагогічному ескізі.

1 етап. Проводимо олівцем основну гілку по діагоналі листа. На гілці буде триматися листя і гроно горобини.

2 етап. Під кутом від гілки в одному напрямку зверху та знизу проводимо лінії, на яких буде листя. Листя не малюємо.

3 етап. Від гілки вертикально донизу проводимо лінію – гілка з ягодами. Ягоди тримаються на гілочці-пензлику. Запропонувати дітям опустити свою кисть руки вниз пальчиками та подивитися, як пальчики кріпляться до долоні. Порівняти з пензлем горобини. Намалювати пензель горобини. Ягоди не малюємо.

4 етап. Розмальовуємо малюнок. Малюємо листя.

5 етап. Друкуємо ягоди пензликом.

Самостійна робота дітей. Допомога дітям при скруті. Корекція постави.

Підсумок заняття. Аналіз готових робіт.

Запитання: Гілку якого дерева ми сьогодні малювали? Вам подобаються ваші малюнки?

Вихователь: Втомилися, хлопці? Давайте розімнемо наші ручки та ніжки. Встаємо, потягуємось.

Фізкультхвилинка «Горобка»

На пагорбі стоїть горобина, Потяг - руки вгору.

Тримає прямо, як спинку.

Їй не просто жити на світі – обертання тулубом вправо-вліво.

Вітер крутить, крутить вітер.

Але горобина тільки гнеться, Нахили убік.

Не засмучується - сміється.

Вільний вітер грізно дме Діти махають руками, зображуючи вітер.

На горобину молоду.

Діти милуються намальованими гілочками горобини. Вихователь зачитує вірш.

Осипається весь наш бідний сад,

Листя пожовклі за вітром летять;

Лише вдалині красуються, там, на дні долин,

Щітки яскраво-червоні в'янучі горобини.

Вихователь: Молодці, хлопці, ви чудово впоралися з роботою. Здається, ніби сама Осінь побувала у нас у гостях та залишила свій різнокольоровий слід. Та й горобина у вас вийшла як справжня!

Муніципальний бюджетний дошкільний навчальний заклад Дитячий садок № 272 міського округу

місто Уфа Республіки Башкортостан

Конспект

безпосередньо освітньої діяльності

Освітня область «Художньо-естетичний розвиток»

/малювання/

на тему

«Гілка горобини у вазі»

Підготовча до школи група

Підготувала:

Фаттахова Л.Р.

вихователь

Програмний зміст

Завдання:

    1. Освітня.

Ф ормування уявлень про красу природи через засоби образотворчої діяльності з прикладу дерева горобина.

Розширювати уявлення дітей про природу, зокрема про дерево горобина.

    1. Розвиваюча.

Формувати вміння малювати з натури, зіставляти малюнок із натурою.

Формувати вміння передавати у малюнку характерні особливості гілки горобини: будова гілки, форми та забарвлення листя, ягід.

Закріплювати різні прийоми малювання пензлем (всім ворсом та кінцем).

Формувати вміння будувати композицію малюнка.

Розвивати пам'ять, уяву, творчість.

    1. Виховна.

Виховання почуття прекрасного через засоби образотворчої діяльності.

Виховання дбайливого ставлення до природи.

Устаткування :

Технічні засоби: проектор, ноутбук, музика – фон Цикл "Пори року": "Жовтень", П.І.Чайковський;

Методичні засоби: гілки осінніх дерев (береза, горобина, клен, осика), гілка горобини у вазі, зелена скатертина;

Організаційні засоби: зелені листи паперу А4, простий олівець, пензлики №1, №3, акварельні фарби, серветки.

Попередня робота з дітьми : спостереження осінніх явищ у природі, розгляд кущів та дерев, розцвічених восени Читання оповідань та віршів про осінь, про горобину зокрема.

Взаємодія із сім'ями вихованців : дано рекомендації батькам влаштовувати сімейні прогулянки до лісів, парків, скверів; під час прогулянокзвертати увагу дитини на те, яка пора року настала, які зміни відбулися у погоді;уважно розглянути дерева, їх стволи, гілки, листя;звернути увагу дитини на зміну забарвлення листя восени; зібрати листя дерев різного кольору; навчити дитину бачити у природі гарне, поговорити про це.

Методичні прийоми:

    Ігровий

    Наочний

    Показ

    Вправа

Технологія експериментування

    Змішування фарб

Технологія музичного впливу – використання музичного супроводу

    Релаксаційна вправа під музику

    Малювання під музику

Словникова робота: ескіз, натюрморт.

Розвиваюче середовище: виставка книг, оформлення куточку природи на тему «Осінь» (природний матеріал: шишки, жолуді, листя різних дерев тощо).

Попередня робота: збір теоретичного та практичного матеріалу на тему, підготовка необхідного обладнання та матеріалу.

Хід НІД

1.Організаційний момент:

Ціль: створити сприятливу атмосферу для спілкування, налаштувати дітей на майбутню діяльність

Завдання:

Забезпечити мобілізацію уваги дітей;

Вихователь: Сьогодні вранці, коли я їхала на роботу, мені зустрівся господар лісу – лісовик. Він просив мені передати вам від нього подарунок із лісу. Подивіться – це гілки осінніх дерев.

Вихователь: Скажіть, гілки яких дерев він передав?(Відповіді дітей).

Вихователь: Як ви вважаєте, навіщо він їх вам передав?(Відповіді дітей).

Вихователь: Лісовик попросив мені передати вам, щоб ви не запізнилися подивитися чарівне перетворення природи, коли вона змінює своє вбрання, дарує нам свої плоди. І покликав вас у ліс, у парки, щоб ви погуляли там і насолодилися красою осіннього лісу, барвистого оздоблення природи, зібрали листя для майбутніх ваших робіт.

2. Хід НОД:

Вихователь: Сподобався вам подарунок дідька?(Відповіді дітей).

Вихователь: Як він дізнається, що подарунок від нього ми отримали? Подивіться на ваші столи(Відповіді дітей).

Вихователь: Давайте ми з вами перетворимося на художників і намалюємо одну з гілок осіннього дерева.А яку послухайте загадку і відгадайте:

Весною зеленіла,

Влітку засмагала,

Восени одягла

Червоні корали.

Що це за дерево? (Відповіді дітей).

Опис та розгляд ілюстрацій із зображенням горобини у різну пору року (слайд 1-8).

Знайомство з народними прикметами про горобину:

У лісі багато горобини – осінь буде дощовою, якщо мало – сухою.
Якщо на горобині листя зав'яне і залишиться на зиму, то будуть сильні морози.

Чим більше горобини вродило, тим більше снігу випаде.

Фізкультхвилинка:

По стежці лісовик йшов,

На галявині гриб знайшов(ходьба дома).

Раз грибок, два грибки,

Ось і повний кузовок(Присідання).

Лісовик охає: втомився

Від того, що присідав.

Лісовик солодко потягнувся,(потягування – руки нагору)

А потім назад прогнувся,

А потім уперед прогнувся

І до підлоги дістався(Нахили вперед і назад).

І ліворуч, і праворуч повернувся.

От і славно(Повороти тулуба вправо та вліво ).

Лісовик виконав розминку

І сів на стежку (діти сідають за столи ).

Словникова робота:натюрморт.

Вірш "Натюрморт", Григорій Гладков.

Якщо бачиш на картині

Чашка кави на столі,

Або морс у великому графині,

Або троянду в кришталі,

Іди бронзову вазу,

Або грушу, або торт,

Або всі предмети відразу –

Знай, що то натюрморт.

Розглядання з дітьми гілки горобини у вазі, уточнити її особливості, активізуючи хлопців.

Як розташовуватиметься гілка горобини у вазі на аркуші паперу?

Гілка довша за вазу чи ні?

Скільки гілок з листям відходить убік від головної гілки?

Скільки грона з ягодами?

Якої форми листя?

Якого кольору?

Пояснення та показ порядку виконання малюнказ природи: гілки горобини у вазі.

Словникова робота:ескіз - Малюнок майбутнього малюнка.

Виконання натюрморту дітьми під фонову музикуЦикл "Пори року": "Жовтень", П.І.Чайковський. У процесі діяльності педагог допомагає дітям за потреби.

Фізкультхвилинка після закінчення малюнку дітьми:

На пагорбі стоїть горобина,

Тримає прямо, рівно спинку (п обтягування - руки нагору).

Їй не просто жити на світі

Вітер крутить, крутить вітер (в обертання тулубом вправо-вліво).

Але горобина тільки гнеться,

Не засмучується - сміється (н аклони в сторони)

Вільний вітер грізно дме

На горобину молоду (д ети махають руками, зображуючи вітер).

3. Підсумки. Аналіз заняття

Після закінчення роботи запропонувати дітям побувати в картинній галереї та розглянути всі малюнки, виділити роботи найбільш схожі до натури та відібрати ті, які відправити поштою господареві лісу – дідька. При аналізі дитячих робіт домагатися розгорнутого обгрунтування вибору тієї чи іншої рисунка.

Що ми сьогодні із вами малювали?

Які засоби ми з вами сьогодні використовували?

Що вам сподобалося найбільше?

Ваші малюнки схожі на гілку горобину у вазі?

Які роботи ми відправимо дідька? Чому?

Сюрпризний момент. Вручення медалей "Юний художник".

Список використаної литературы:

Комарова Т.С. Образотворча діяльність у дитячому садку: Підготовча до школи група. - М.: МОЗАЇКА-СИНТЕЗ, 2016.

Комарова Т.С. Навчання дошкільнят техніки малювання. - М., 2005.

Від народження до школи. Орієнтовна загальноосвітня програма дошкільної освіти / За ред. Н.Є.Веракси, Т.С.Комарової, М.А.Васильєвої. - М.: Мозаїка-Синтез, 2015.

Інтернет ресурси

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...