План-конспект заняття з аплікації, ліплення (підготовча група) на тему: Димківський індик. Майстер-клас з виготовлення димківського індика з пластиліну.

Дуже відомою фігуркою серед димківських іграшок виступає індик. Створення такого видного персонажа завжди дуже захоплююче, тому що виходить цікавий птахз характером та багатими прикрасами. Саме цим ми й займемося на цьому занятті.

Глини розміром із кулак вистачить на виготовлення статного індика. Трохи більше половини піде на тіло та хвіст, а все інше може піти, за бажання, на крила, ноги та прикраси.

Завжди прагнете виліпити більшу частину іграшки з цільного, добре розім'ятого шматка глини – це вплине на міцність виробу. Окремо приліплені елементи завжди ризикують відпасти від основного масиву при сушінні, випаленні або навіть загладжуванні.

Я виліпив з одного шматка заготівлю, що складається з голови, тулуба та хвоста. Можна було б витягнути з цього шматка глини та ноги, але я подумав, що індик вийде худим, тож ноги зроблю окремо. Не завжди доречно додавати глини до взятого вже шматка, так як її доведеться знову добре пром'яти, а це забирає час. Я завжди намагаюся виготовити іграшку з спочатку взятого шматка, хоч би якого розміру він був.

Пропорції затверджено. Тепер потрібно надати форму частин тіла і правильно встановити посадку птиці. Гордий птах тримає голову високо і груди колесам, візьмемо це на озброєння. Коли форма є, загладжуємо заготівлю.

На наступному етапі додамо птаху стійкості за допомогою циліндричних ніг, добре примазаних та з нечітко виділеними пальцями.

Птах, навіть нелітаючий має крила, і нашого індика ми не позбавимо їх. Два коржики кріпляться до спини і після загладжування декоруються хвилястим краєм. Надається такий ефект за допомогою легкого сплющування та примусового згинання. Не забуваймо про симетрію.

Хвіст зазвичай окрема гордість індика та порівняємо з хвостом павича. Але я приділю йому меншу увагу, тому що глини розподілив на нього спочатку менше, ніж тілу. Для невеликого збільшення та декорування я зробив защипування країв хвоста.

Дуже поширене декорування – крапельки. Так ми прикрасимо перисті груди птаха. Робляться з глини елементи у вигляді крапель і приліплюються до виробу, сплющуючись. Декілька шарів такого пір'я ошатно виглядають на іграшках.

Ще один елемент – стрічка. Вона виготовляється з круглого у перерізі джгутика за допомогою вологої тканини. Джгутик загортають у тканину так, щоб згин тканини щільно прилягав із джгутиком. Потім пальцем розгладжують джгутик з боку зворотного згину тканини. Якщо все правильно зробити, вийде стрічка краплеподібна у перерізі, де з одного боку округлий плавний край, а з іншого тонкий. Цей тонкий край примазують до виробу. Товстий же найчастіше згинають хвилями.

Пустимо два такі елементи від дзьоба до початків крил. На голову можна додати невелику краплю-чубчик, або навіть корону.

Спина мені здалася порожня, і елементами «крапля» я утворив п'ятилистну квітку. Вийшло нормально.

Додатково можна прикрасити і хвіст, головне не на шкоду загальної картини. Декор завжди має бути в міру. Пам'ятайте, що всі додаткові елементидодадуть клопоту і з забарвленням майбутнього виробу.

Заняття 4
ЧИТАННЯ ТВОРУ І. ЛЕШКЕВИЧА «СВІТЛОФОР».
ЛІПКА ІНДЮКА З ЦІЛОГО КУСКА ГЛИНИ

Види дитячої діяльності: ігрова, продуктивна, комунікативна, пізнавально-дослідницька, музично-мистецька, сприйняття художньої літератури.

Цілі : вчити передавати характерну будову фігури, самостійно вирішувати, як ліпити птаха з цілого шматка, які частини можна приєднати; закріплювати вміння користуватися стекою, згладжувати поверхню фігури; ознайомити із змістом вірша І. Лешкевича «Світлофор»; повторити правила дорожнього руху.

Заплановані результати : виражає позитивні емоції (радість, захоплення) під час прочитання літературного творуІ. Лешкевича «Світлофор»; з цікавістю розгадує загадки; використовує літературні джерела, що сприяють проведенню рухомої гри; працює з пластиліном за зразком та власним задумом (ліплення індика з цілого шматка глини).

Матеріали та обладнання: картинки із зображенням індика; димківські іграшки, глина, стеки, вода для згладжування поверхні виробів.

Зміст
організованої діяльності дітей

1. Введення ігрового моменту.

Відгадайте загадку:

Хоч твердить, що він художник,

Попадав не раз в халепу,

Просто він великий зазнайка,

І звуть його...(Незнайка) .

Незнайка не знає, як йому перейти проїжджу частину, не порушуючи правила дорожнього руху Давайте повторимо разом із Незнайком ці правила.

2. Читання твору І. Лешкевича «Світлофор».

Де не можна грати?(На проїжджій частині.)

Як ми переходимо вулицю?(За допомогою сигналів світлофора, пішохідної доріжки, підземного переходу.)

Який сигнал світлофора можна переходити дорогу?(На зелений для пішохода.)

Послухайте вірш І. Лешкевича «Світлофор»:

Перейти через дорогу

Вам на вулиці завжди

І підкажуть, і допоможуть

Говорячі кольори.

Червоний колір вам скаже "Ні!"

Стримано та суворо.

Жовтий колірдає пораду

Зачекати небагато.

А зелений коліргорить -

"Проходьте!" каже.

Гра "Червоний, жовтий, зелений".

Якщо я показую червоний сигнал світлофора – сідайте, якщо жовтий – можна підвестися, а зелений – крокуємо на місці.

3. Рухлива гра «Займи місце».

Одного з учасників гри вибирають ведучим, а решта граючих, утворюючи коло, ходять, взявшись за руки. Ведучий йде за колом у протилежний бік і каже:

Як сорока цокочу,

Нікого до хати не пущу.

Як гуска гогочу,

Тебе лясну по плечу -

Біжи!

Сказавши «біжи», що веде до спини одного з гравців, коло зупиняється, а той, кого вдарили, прямує зі свого місця по колу назустріч ведучому. Коло, що обіжало, раніше займає вільне місце, а відсталий стає ведучим.

Правила гри. Коло має відразу зупинитися при слові «біжи». Тікати дозволяється тільки по колу, не перетинаючи його. Під час бігу не можна торкатися тих, хто стоїть у колі.

4. Ліплення індика з цілого шматка глини.

Незнайка просить вас виготовити на згадку про заняття іграшку. Давайте зліпимо такий сувенір – іграшку «Індик». Розгляньте димківського індика. Розкажіть про можливі способи його ліплення.

Опишіть послідовність ліплення димківського індика.

1. Формуємо зі шматка глини овал.

2. Витягаємо хвіст, голову, дзьоб, гребінь, борідку.

3. З двох овальних коржів робимо крила, ретельно примазуємо їх до тулуба спочатку знизу, потім зверху.

4. Прищипуючи пальцями краї крил та хвоста, прикрашаємо іграшку воланами.

5. Рефлексія.

Розгляньте вироби з глини на нашій виставці та виберіть найвиразніші. Яка іграшка ошатна, велика, маленька і т.п.?

Незнайко дякує вам за допомогу.

Якщо намагаюся відтворити щось по пам'яті, наприклад виріб, що сподобався на виставці, то не замислююся про те, яким способом я це роблю, в ліпленні немає суворих правилі ліплю так, як зручно. Важлива уява, а спосіб - лише засіб для здійснення задуму. Але в ліпленні традиційних іграшок слідую особливостям ліплення і в роботі з дітьми звертаю на це увагу. До того ж, інтерес у процесі ліплення виробів на вільну темудо різним способамліплення у всіх вибірковий.

  1. Конструктивний
    Предмет створюється із окремих частин. Починається робота з основної, найбільшої частини. Наприклад, при ліпленні тварини (фігурки коня) спочатку виліпити тулуб, потім ноги (порівняти їх за величиною та відповідністю розмірам тулуба), голову, хвіст тощо. Для ліплення парних частин необхідно приготувати однакові шматочки глини. Усі заготовки до основи фігурки послідовно з'єднати (примазати), потім опрацювати дрібні деталі. Так само частинами в димківській іграшці ліпляться пані, вершники.
  2. Пластичний
    Ліплення з цілого шматка, коли всі частини витягуються з одного шматка глини. Прикладом такого способу ліплення в димківській іграшці може служити утушка - улюблений образ народну творчість, пов'язаний із сонцем, достатком. Грудки глини скачати в кулю, захопити пальцями з одного боку і злегка витягнути - вийде голова, згладити перехід від голови до тулуба. На голові злегка витягнути дзьобик. З іншого боку фігурки відтягнути трохи глини та сформувати хвостик. У такий спосіб ліпляться фігурки найпростіші за силуетом. Наприклад, для філімонівської (пташка-невелика, півники та ін. звірятка) і каргопільської іграшки (качка, кішка, собачка та ін.) характерна дуже умовна, узагальнююча передача образу. Форми іграшок гранично спрощені, мають менше наліпних деталей, ніж у димківській іграшці. Такі фігурки ліпляться з одного шматка глини.
  3. Комбінований
    Цей спосіб поєднує ліплення з цілого шматка та окремих частин. Наприклад, фігурка димківського індика ліпиться з цілого шматка, а голова і хвіст окремо або філімонівський півник ліпиться з вихідної форми яйця або широкого циліндра, кінці якого загинаються відтягуванням вгору – для шиї – вище, для хвоста – нижче, закруглюється форма голови, витягується прищипуванням або ліпиться окремо борідка та гребінець. З окремого шматка глини для півника робиться підставка. Комбінований спосіб ліплення використовують у створенні композиційних робіт.

  4. — шляхом нанесення малюнка;
    З шматка глини розкочується качалкою пласт товщиною не менше 0,8 см. (тонкий деформується при висиханні), потім він піднімається і кидається на фанерну дошку (цей прийом можна повторити кілька разів), щоб щільність підстави була однаковою, для великих розмірів підстави слідувати техніці виготовлення пласта, що описується нижче в п. 7. Поверхня повинна бути гладкою та рівною. Якщо глина м'яка, пластична, то нанести рисунок складно. Необхідно дати глині ​​підсохнути до кежетвердого стану або сирою через плівку (целофан) нанести стекою малюнок (для дрібних візерунків можна використовувати зубочистку). Малюнок може бути нанесений і відбитком. Головне, щоб він був чітким, що забезпечується рівномірним натисканням на поверхню виробу. Після зняття плівки згладити нерівності, зробити доопрацювання.

    — шляхом накладання форми на основу;
    Основа – пласт будь-якої форми, а малюнок наноситься шляхом наліпу кульок, джгутиків, смуг тощо. залежно від ескізу примазуванням до основи окремих частин. Закріплення деталей до основи може бути продавлюванням наскрізь стекою або голкою. Фактуру можна нанести накладенням та віддруковуванням фактурної тканини (марля, капрон, тасьма та ін.), синтетичної або дротяної сіточки або використанням інших різних відбитків (стрижень авторучки, викрутка зірочкою тощо)
    — шляхом вибирання глини
    Товщина пласта під основу має бути не менше 2-3 см. Спочатку стекою на поверхні або через плівку наноситься малюнок, потім акуратно знімається однаковий шар із поверхні основи там, де немає малюнка. Таким чином, малюнок буде рельєфним, який виступає на основі.

  5. Техніка відщипування
    — ліплення з кулі
    Круглу форму чаші можна зробити з кулі, вдавлюючи в неї великий палецьіншої руки, при цьому палець поглиблюється та одночасно розширюються стінки. Слід розподіляти глину те щоб товщина стін була однаковою. Надати форму стінкам можна рухом вказівних пальців двох рук, розташувавши їх назустріч один одному із зовнішнього та внутрішнього боку.

    — шляхом кругового наліпу
    Цим способом стінки судини виходять товстішими, отже, можна виготовити більш великі форми. Окремо готується основа, де насічкою позначається місце приєднання першої смужки. Шматочки (смужки) бажано використовувати однакового розміру, укладати зволожені послідовно, згладжуючи внутрішні шви дерев'яною стекою з використанням шлікера, поступово повертаючи форму. Кожен наступний шматочок глини прикладається до смужки притисканням великого і вказівного пальця з витягуванням вгору стіночок, не допускаючи деформації і так по колу в кілька рядів, потім невелике просушування (при цьому верх прикрити пластмасовою формою) і знову нарощення форми по колу приліпом однакових за розміром шматочків (Смужок).
    Така ж техніка може бути використана у ліпленні на формі. Форма (чаша) накривається з внутрішньої сторони бавовняною тканиною і в ній кульками або шматочками викладається дно, потім стінки по спіралі. З внутрішнього боку все вирівнюється.

  6. Спіральна техніка (з джгутів)
    Попередньо краще зробити ескіз задуманої форми джгутової судини. Далі робота полягатиме в накручуванні джгутів на уявну модель. Джгут виготовляється із заготовлених кульок однакового розміру, він має бути якомога довшим і рівним (приблизно 20 см.). Розмір джгута в діаметрі залежить від товщини стінок судини. Якщо потрібно для високої форми кілька джгутів, то їх, щоб уникнути висихання, накрити до використання целофановою плівкою. Для основи судини згортається спіраль їх джгутів (можна використовувати основу, вирізану з пласта) і розгладжується стекою (шпателем) з внутрішньої сторони від зовнішнього краю до центру, потім змочується його край та сторона джгута, яка стане першим шаром судини (для більш міцного зчеплення) можна зробити насічку з того боку джгута, яка приєднується до основи). Кінчик джгута зрізається по діагоналі, щоб площа з'єднання була більшою, і другий шар лягав на перший без зламу. Діаметр кола, освіченою першимшаром джгутів повинен бути трохи більше діаметра основи. Кожен наступний джгут промазується шлікером (додатково можна зробити насічку, вона дасть щільніше з'єднання) лягає на зовнішній край попереднього. За допомогою стеки (гончарі для вирівнювання поверхні виробів і згладжування елементів, що з'єднуються використовують ребро корови або синтетичне ребро, камені згладженої форми, тобто інструмент даний природою) злегка здавлюються місця з'єднання джгута і підстави так, щоб не пошкодити форму. Бажано, щоб з'єднання джгутів не знаходилися один над одним (краще подовжити смужку), щоб виключити можливість розтріскування в процесі сушіння. Можна скористатися шлікером для з'єднання стиків із внутрішньої сторони. Змінюючи діаметр чергового шару, створюється форма виробу (вона може бути від симетричної до фантастичної, тобто складнішої - з вигинами стінок, зміною кута нахилу і т.д.). Робота з великими судинами то, можливо поетапної, щоб такі верстви не розчавили попередні. Після накладання кількох рядів виріб підсушується. Готовий виріб повинен висихати догори дном. Ця техніка дозволяє виготовити посуд будь-якої форми та складності – вази, сулії, фляжки та ін.
    Джгути можуть перетинатися хаотично (у цьому випадку бічна поверхнявиготовляються на площині та з'єднуються на циліндрі, покритому папером).
  7. Стрічковий спосіб
    — ліплення зі смуг
    Цим способом можна виготовити квіткові горщики, барильця, шкатулки та інші предмети інтер'єру.
    Спочатку розкочується пласт, який розрізається на смужки шириною не більше 3 см (для круглих форм вони мають бути вузькими). Для виготовлення пласта на стіл спочатку укладається шматок бавовняної тканини, на неї з двох сторін дерев'яні рейки, які служать лінійкою та обмежувачами. Внутрішня поверхняміж ними укладається джгутами діаметром 2 см (джгути ліпляться в руках, тобто не потрібне їхнє рівне розкочування, як у спіральній техніці), потім великими пальцями притискаються один до одного і прямокутник з покладених джгутів, що вийшов, розкочується качалкою. Від джгутів до лінійок повинна залишатися відстань, щоб глина не потрапляла на бруски і періодично пласт необхідно піднімати, щоб він не прилипав до тканини. Висота готового шару 8 мм. Нарізуються смуги по лінійці довжиною, що дорівнює довжині кола основи. Перша смужка укладається на основу з насічкою, а не за його діаметром і верхня її сторона дивиться не всередину форми, а відкривається на зовнішню сторону, якщо ми робимо не циліндр, а вазу, квітковий горщик, тобто трапецеподібну форму. До кінців покладеної смужки приєднується друга в стик, у місцях з'єднання робиться насічка зсередини. Потім у місці з'єднання з основою тоненький джгутик укладається з внутрішньої сторони та замазується шов до вирівнювання поверхні. Всі наступні смуги у висоту укладаються також у стик із насічкою по діаметру і в місцях з'єднання, але ні зовні, ні зсередини з'єднання не повинно бути видно (поверхня розгладжується інструментом). У цьому методі теж важливо запобігти, щоб з'єднання джгутів перебували друг з одним. Якщо ваза закривається у верхній частині, смуги від місця звуження форми укладаються відповідним чином.
    Можливі варіанти виготовлення форм з використанням обрізаних смуг тільки з одного боку. Вони укладаються на основу (циліндр або іншу форму) і з'єднуються в місцях накладання однієї на іншу без загладжування з'єднань. Конструкції зі смуг залежно від задуму можуть бути найрізноманітнішими.

    — ліплення із пластин (пластів)
    Ліплення виробів із пластин – циліндричних та прямокутних ваз, гротів, будиночків, стін та ін. конструкцій ґрунтується на тих же принципах, що описувалися вище. У роботі можуть бути використані крім пластин і смуги для закріплення, а для з'єднання в стиках - джгутики, можливо, знадобляться картонні шаблони або внутрішні форми, обгорнуті папером, які служать основою задуманої конструкції.

  8. Формування
    — шляхом ручного відбитку форм
    З цим способом знайомі всі з дитинства з ліплення виробів у пісочниці. Гіпсова форма руками заповнюється глиною. Краще це робити відщипуванням і вдавлюванням невеликих шматочків, щоб нижній шар і бічні шари не мали порожнеч, нерівностей, потім вирівнюється верхній шар і після висихання виріб легко виймається з форми (гіпс швидко вбирає воду, виріб зменшується в розмірі і утворюється зазор між стінками , подальше досушування виробу здійснюється звичайним порядком. Декорування здійснюється на розсуд (якщо тисненням, то після виїмки з форми, тобто до висихання).

    — шляхом шлікерного лиття у гіпсові форми
    Гіпсова форма, що складається з двох частин з «замочками» (виступи на одній стороні та виїмка для них на іншій, щоб забезпечити з'єднання при накладенні однієї на іншу), закріплюється гумовим джгутом. Потім форма до верху заповнюється рідким шлікером (для прискорення процесу поглинання вологи форма ставиться в тепле місце). Рівень шлікера у формі, з поглинанням гіпсом вологи, знижується, тому потрібно своєчасно і неодноразово підливати шлікер, заповнюючи форму до верху (інакше шийка судини буде ламкою і крихкою, тому що не матиме такої ж товщини, як інші частини виробу ). При утворенні у стінок форми твердне шару глини, весь шлікер, що залишився, зливається і в звичайному порядку триває процес сушіння. Коли виріб підсохне до збереження форми (не слід допускати повного висихання, щоб була можливість з'єднувати частини вироби), воно обережно виймається з двох частин і обидві половинки з'єднуються шлікером. На непросохлому виробі можна зробити прорізи, вигини, декорувати на розсуд, після чого продовжити процес сушіння.


Конспект заняття з ліплення: Тема: «Індик» (за мотивами димківської іграшки).

Ціль: Продовжувати знайомити дітей з народною димківською іграшкою, виховувати естетичне ставлення до предметів Показати пластичність рухів у ліпленні.

Продовжувати вправляти дітей у ліпленні іграшкиз цілого шматка глини на кшталт народних глиняних іграшок.

Виховувати дітей на народних традиціях, показувати народне Образотворче мистецтвонеподільно від народної музикиі народного усної творчості.

Матеріали та обладнання:

1. У вчителя: ілюстрації димківських іграшок(бариня, конячка, баран та ін.); димківські іграшки за кількістю дітей; магнітофон; записи музичних народних творів; глина; дощечка; стеку; серветка.

2. У дітей: дошки, глина, стека, серветка.

Хід заняття:

Вчитель одягнений у російську народний костюм.

В залі (груповій кімнаті ) організований ярмарок димківських іграшок. Входять діти. Вчитель скликає:

Гей, чесні панове!

До нас завітайте, сюди!

Як у нас тари - бари,

Будь-які різні товари.

Підходьте, підходьте,

Подивіться, подивіться…

Грає музика «Світить місяць» (запис).

Діти підходять, розглядають.

Хлопці, у вас вдома є іграшки? З чого вони зроблені? (Гуми, пластика, хутра, поролону).

Правильно, сучасні іграшкивиготовлені зі штучних матеріалів. Подивіться на тацю, що ви бачите? (Димківські іграшки )

Хто знає, чому ці іграшки називаються димківські. (Відповіді)

Село Димкове

Дим йде з труб стовпом,

Точно в серпанку все кругом,

Блакитні далі.

І село велике

Димкове прозвали.

Хто вигадав іграшку? (Народ)

З чого вона зроблена? (З глини)

1.Учитель: у місті Кірові, над крутим берегом річки В'ятки, біля міських білокам'яних стін та стародавніх веж, щовесни шумів, кипів ярмарок – свистунь.

Яскраве сонце грало у святковому роздоллі. Сонячні відблиски і зараз блищать золотою фольгою на димківських іграшках.

Руки димківськихмайстринь розминали слухняний ком глини, згадуючи гучний ярмарок, ліпили ці руки всю довгу зиму, щоб навесні знову радіти всім разом. Усі тварини ліпилися зі джгута (показати на іграшціабо ілюстрації хід ліплення). Джгут згинали, розрізали стекою, поділяли на передні та задні ноги. Потім ліпилася голова тварини та деталі. Подивіться, що кріпили майстри до основної форми, щоб фігурка стала виразною, красивою? (гриву чи роги, вушка)

Пані ліпили інакше (показати). Її ліпили з конусоподібної форми витягуванням глини з голови, а потім кріпили додаткові деталі. Готові фігурки сушили, потім обпікали у печах.

У давнину всі мешканці села Димкове взимку готували іграшки на ярмарок. Які димківські іграшки ви знаєте? (індики, конячки, свистульки,півні та курочки і т . д.)

Цілу зиму курилися – клубилися над хатами блакитні серпанки. Від того, мабуть, і назвали поселення Димкове, а іграшки Димковськими.

Багато праці треба вкласти, щоб іграшки з'явилися на світ. Щоб вона була яскравою, гарною, привабливою. Народжується іграшка тричі. Перший раз іграшку ліплять. Потім обпікають, а потім розписують. Попит на іграшки дуже великий. І зараз ці іграшки мають попит. Їх купують на сувеніри, вони дорого коштують.

Пропоную, сьогодні перетворитися на народних умільців та зліпити для ярмарку іграшку« Індика » .

Ось індик ошатний

Весь такий він добрий,

У великого індика

Усі розписані боки.

Подивіться, пишний хвіст

У нього зовсім не простий –

Точно казкова квітка

Та червоніє гребінець.

Розгляд індика.

Чим відрізняється « димківський » індик? (У індика хвилясті крила, довга, гнучка шия, віялоподібний гребінець, крила важливо розпушені, ошатний хвіст і крила, довга схожа на гроно або кисть ягід борідка, пишний барвистий хвіст.)

Під час розгляду індикапедагог повільно повертає зразок, щоб діти бачили його з усіх боків. Звертає їхню увагу на товсті ноги та підставку для стійкості фігурки.

На весняному ярмарку було весело (Знову включити музику). Яскраві іграшки, свист, глашатаї, що трубять у золоті труби, сповіщаючи про відкриття ярмарку, сцени народного театруз Петрушкою, шинки з чаюванням, каруселі, веселі іграшкитанцювальний ведмідь. Все це було на ярмарку – свистуння.

Потім вчитель запитує у дітей:

Що ви випробували, коли побачили ярмарок димківських іграшок? (Відповіді дітей)

Про що ви подумали, коли побачили ярмарок? Що вам сподобалося? (Відповіді дітей)

2. Давайте пограємося з цими іграшками. Візьміть по одній іграшці в рукиПолюбуйтеся на неї, пограйте, і вона вам про себе багато розповість. Подумайте, що може нам розповісти іграшка. Намагайтеся зрозуміти її. І тоді вона вам щось про себе розповість.

Хто зміг зрозуміти іграшку? (відповіді дітей, оповідання)

Я теж грала зі своєю іграшкою та відзначила, Що її поверхня дуже гладка, її приємно гладити. Це козлик. Він розповів мені, як його ліпили, як прикрашали з любов'ю, малювали візерунки, що схожі на сонячні відблиски, знаки, якими заклинали древні люди Ярику – сонце, щоб воно не висушувало річки, не випалювало посіви, пасовища. А сама фігурка дуже пластична.

Усі ставлять іграшки.

Фізкультхвилинка

Ішов берегом півень, - крокують

Посковзнувся – у річку бух! -кругові рухи руками, сіли

Знатиме півень, що надалі - загрожують пальцем

Потрібно під ноги дивитися. -нахил вперед

Подивіться ще раз на всі ці іграшки. Є іграшки, якими грають, а є ті, якими прикрашають свою оселю.

Для чого потрібні димківські іграшки? (Відповіді)

Зверніть увагу на те, фігурки кого ліплять у Димкове? (Тварин, птахів, фігурки людини).

Ці фігурки невипадкові. Давним-давно, тисячі років тому, у народі ліпилися фігурки тварин, птахів та людини. Їх ліпили не для магазинів.

Фігурки коня та птиці оберігали людей від таємничих сил, у які тоді вірили люди, бо не знали законів природи. Фігурки коней та птахів, півнів, прикріплюють і зараз на свої будинки. Могутні коні – охлупії охороняють покрівлі північних хат.

Ліпили жіночу фігурку з дітьми - схилялися Богині землі з близнюками. А зараз у Димковеця богиня перетворилася на няню-годувальницю чи матір із дітьми!

Ось який багатий на фантазію російський народ!

Для закріплення знань вчитель на закінчення свого оповідання запитує дітей:

Як називаються ці іграшки? (Відповіді)

Чому їх так назвали? (Відповіді)

З якого матеріалу вони виготовлені? (Відповіді)

3. Потім вихователь звертає увагу на глину, що лежить на столах.

Глина чарівна. Вона м'яка, податлива, в добрих, лагідних руках перетворюється на цікаві фігурки. Пам'ятаєте, як ліпили майстри конячку? У вас на столах лежить глина. Ідіть, пограйте з нею, постарайтеся виліпити фігурки димківського індикаякі завжди любили ліпити наші російські люди.

Діти сідають за столи та ліплять іграшки.

У ході роботи педагог спонукає їх частіше вдивлятися в зразок, щоб досягти більшої подібності до нього. Повертає час від часу іграшкурізними сторонами до дітей. Нагадує про необхідність добре примазати крила до спини. індика.

Хлопці, подивіться на своїх ошатних індиків. Які вони гарні. Вам подобаються ваші роботи. Який індик, найбільше схожий? Розкажи, чим тобі сподобалася робота. Якими елементами прикрашений індик? (Відповіді 2-3 дітей).

Підсумок. - Молодці, хлопці. Сьогодні на занятті ми ще раз зустрілися з димківськими іграшками, побували димківськими майстрамиі, Ви дуже добре впоралися з цією роботою!

Галина Любімова
Ліплення індика по димківській іграшці у підготовчій групі

Ціль: навчитися ліпити димківського індикаконструктивним способом, використовуючи в прикрасі іграшки наліп.

Завдання: «Півень» (Індик) - Вчити передавати дітей у ліпленні образ димківського півня(індика) . Вправляти в ліпленніосновні форми з цілого шматка з використанням раніше засвоєних прийомів ліплення. Розвивати естетичне сприйняття, творчі здібності, фантазії та дрібну моторикупальці рук.

Виховувати інтерес до народної глиняної іграшці

Матеріал: пластилін, стеки, дошки, димківські іграшки зразки.

М і п: Розгляд, оцінка

Попередня робота: Знайомство з димківським промислом, розгляд димківських іграшок, ліплення птахів.

Діти, а ви хочете піти на виставку іграшок?

Як називаються ці іграшки(Димківські)

Знайдіть саму ошатну іграшку

(індик)

Ось індик ошатний,

Весь такий він добрий,

У великого індика

Усі розписані боки.

Усіх нарядом здивував,

Крила поважно розпустив.

Подивіться, пишний хвіст

У нього зовсім не простий,

Точно сонячна квітка.

А високий гребінець,

Фарбом яскравою горя,

Як корона у царя.

Індик казково гарний,

Він пихатий, гордовитий.

Дивиться згори навколо,

Птах важливий індик.

А ви хочете, теж стати димківськимимайстрами та влаштувати виставку для своїх батьків.

Ставить перед дітьми димківського індикана поворотне коло чи дощечку.

Що обов'язково потрібно зробити, перш ніж виліпити такого індика? (Розглянути з усіх боків.)

А ви хочете стати димківськимимайстрами та виліпити такого ж димківського індика?

З яких частин складається індик? (тіло, голова, хвіст, крила, корона)

- Індик - птах, Отже, його тіло такої ж форми, як у інших птахів.

Яке воно? (Овальної форми.)

Подивіться на голову та шию індика.

Яка голова та шия?

Діти: Голова у нього маленька, непомітно переходить у шию

А яка шия? (Довга, гнучка, у тіла трохи розширюється.)Що ви помітили цікавого на голові та шиї індика? (Високий круглий гребінь, як корона, віялоподібна і довга борідка, схожа на кисть з круглих ягід.)

Які за формою крила та хвіст? (круглий)

(Хвилясті крила та краї хвоста)

Чи видно тіло індика? (Ні, воно прикрите великими крилами аж до землі.)

Під час розгляду індикапедагог повільно повертає зразок, щоб діти бачили його з усіх боків. Звертає їхню увагу на товсті ноги та підставку ззаду біля хвоста для стійкості фігурки.

А тепер я запрошую вас до майстерні і виліпити такого самого індика.

Що ж потрібно зробити після розгляду індика?

(Поділити пластилін на частини і зробити з них вихідні форми для ліплення.)

З поділу пластиліну на великий шматок, для тулуба, і поменше, для крил і гребінця.

Як ліпитимемо птицю?

Діти: Спочатку ліпиться овальний тулуб, потім один кінець робимо тонше, щоб загнути вгору, відтягуємо голову з шиєю. Товстий кінець з іншого боку сплющуємо, щоб прикріпити до нього хвіст. Потім ділимо іншу частину пластилін на частини (Дві маленькі кульки – для крил і одна велика – для хвоста).

А як ми ліпитимемо крила? (ліпимо кульки і сплюємо їх між долонями. Потім робимо пальцем заглиблення по краю, щоб вийшли хвилясті краї). Потім ліпимо віялоподібний гребінець і довгу борідку.

На якій частині індика найбагатший візерунок? (На хвості)

Прикрасити хвіст і крила кожен може по-своєму, використовуючи для цього безглузді стеку.

У ході роботи педагог спонукає їх частіше вдивлятися в зразок, щоб досягти більшої подібності до нього. Повертає час від часу іграшкурізними сторонами до дітей. Нагадує про необхідність добре примазати крила до спини. індика. Звертає увагу дітей на позу птахи: шия пряма, злегка відкинута назад, що надає індику важливість. Хвіст злегка вигнутий уперед.

Хлопці, подивіться на своїх ошатних індиків. Які вони гарні. Вам подобаються ваші роботи. Який індикви думаєте найбільше схоже? Розкажи, чим тобі сподобалася робота. Якими елементами прикрашено індик? (Відповіді 2-3 дітей).

Молодці, хлопці. Сьогодні на занятті ми ще раз зустрілися з димківськими іграшками, побували димківськими майстрами та, Ви дуже добре впоралися з цією роботою!

Діти: У індика хвилясті крила, довга, гнучка шия, віялоподібний гребінець, крила важливо розпушені, ошатний хвіст і крила, довга схожа на гроно або кисть ягід борідка, пишний барвистий хвіст.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...