Уроки: «Малі жанри фольклору. Конспект заняття «Малі жанри фольклору

Розділи: Література

Клас: 5

Цілі уроку:

Освітні:

  • познайомити з походженням та природою загадок;
  • розкрити мудрість, повчальний зміст та досконалість форми прислів'їв та приказок;

Розвиваючі:

  • розвивати вміння відгадувати та складати загадки;
  • розвивати логічне мисленняучнів;
  • Виховують:

    • долучити дітей до активного засвоєння загальнолюдських цінностей, моральної, інтелектуальної та емоційної культури;
    • виховати любов до Батьківщини, свого народу, минулого країни, духовного багатства та рідної мови;

    Завдання уроку:

    • створити на уроці гарний настрій, Що сприяє емоційному сприйняттю матеріалу;
    • збагатити мову учнів з допомогою загадок, прислів'їв, приказок;
    • навчання вмінню аналізувати сенс загадок, прислів'їв, приказок;

    Обладнання:

    Клас оформлений як російська хата, екран, мультимедійна установка, презентація “Фольклор. Малі жанри фольклору. Загадки. Прислів'я. Приказки.

    Практична значимість та актуальність:

    Структура уроку:

    1. Організаційний момент.
    2. Введення у тему.
    3. Основна частина (подання жанрів).
    4. Підсумок. Виставлення оцінок.
    5. Домашнє завдання.
    6. Рефлексія.

    Хід уроку

    Звучить народна музика.

    Діти, спочатку уроку прислухаємося до самого себе, свого настрою і відобразимо це за допомогою знаків. Який він, ваш настрій: поганий чи добрий?

    Якщо хороше, то візьміть до рук сонечко, якщо погане – хмаринку. (самооцінка хлопців). Слайд №1.

    Сьогодні ми проведемо перший урок із кількох уроків, присвячених фольклору. У початковій школі ви вже зверталися до цієї теми.

    Як ви розумієте, що таке усна народна творчість? (Відповіді учнів).

    Запишіть у зошитах тему уроку та поняття про фольклор. Слайд №2.

    Фольклор (у першому значенні) – народна творчість. Розрізняють словесний, музичний та танцювальний фольклор. Фольклор (у другому значенні) - сукупність звичаїв, обрядів, пісень та інших явищ народного побуту. Слайд №3.

    Фольклор завжди мелодійний, часто супроводжується рухами чи танцями.

    Фольклор- живе явище, що постійно оновлюється. У ньому поряд із найдавнішими жанрами існують порівняно нові форми.

    Малі жанри фольклору (колискова, потішка, загадка, прислів'я, приказки, частівки, дражнилки, заклички, рахунки, скоромовки, казки, піщанки.) Слайд №4.

    (Учень читає вголос).

    Які із жанрів вам уже знайомі? (Відповіді учнів).

    Сьогодні ми говоритимемо про загадки, прислів'я, приказки.

    Загадка-вираз, який потребує розгадки. Запишіть у зошит. Слайд №5.

    Більшість загадок побудовано на метафорі. Вона посилює ознаку предмета-відгадки, порівнюючи його з іншим, роблячи яскравішим, виразнішим.

    Метафора (від грец. - Перенесення) - переносне значення слова, засноване на подібності чи протиставленні одного предмета чи явища іншому. Слайд №6.

    (Учень читає вголос).

    Нині ж розглянемо, як будується загадка. Слайд №7.

    Хлопці, спробуймо разом скласти загадку про сніг.

    Який він? (Відповіді учнів) Білий Пухнастий Холодний.Можна слово "сніг" замінити іншим: Ковдра Килим ПокривалоМи говоримо: сніг іде, лежить, покриває землю. З цих ознак можна зробити загадку : Біле пухнасте ковдру всю землю вкрило.Але це дуже легко відгадується, всі ознаки вказані . А якщо так? Слайд №8.

    Загадка раніше була пов'язана із таємною промовою. Той, хто умів їх розгадувати, володів таємною промовою і мав ключ до розуміння всього у всесвіті. Але й сьогодні загадка не померла і дивує нас своєю різноманітністю.

    Діти, пропоную вам творче завдання.

    1 ряд - використовуючи закони жанру, придумайте загадки про предмети одягу, музичні інструменти, страви та ін.

    2 ряд - зобразіть загадки у вигляді малюнків, але так, щоб вони були впізнавані.

    3 ряд – наведіть приклади загадок, які загадують у казках . Слайд №9.

    Фізкультпауза

    "Що за золото прислів'я росіяни!.."

    А.С.Пушкін

    Хлопці, а зараз ми поговоримо про прислів'я.

    Прислів'я

    • Коротка мудра думка про життя
    • Містить повчальний зміст
    • Закінчене судження
    • Характеризує вчинки людини, спосіб життя
    • Прикрашає мову Слайд №10.Читає учень вголос).

    На відміну від загадок, прислів'я пропонують не питання, а відповідь, готову форму поведінки.

    - Хлопці, які прислів'я знаєте ви?(Відповіді учнів).

    Наступне завдання “Поясни сенс прислів'я”

    Бережи сукню знову, а честь – змолоду.

    Вчення-краса, неучення - простота.

    Чому вчився, тому й у нагоді.

    Навчання краще за багатство . Слайд №11.Міркування хлопців)

    Діти, спробуйте зіставити теми прислів'їв і самі прислів'я. Слайд №12.

    А зараз я пропоную вам тексти, до яких ви маєте самостійно підібрати прислів'я.

    Сказала Ніна щось секретно своїй подрузі. Та не втерпіла та розповіла сусідці по парті, яка поділилася ще з кимось. Незабаром про це знали усі. (По секрету всьому світу).

    Микола дивився, як діти каталися з високої гори. Йому теж захотілося. Але він бачив, як важко хлопці піднімалися вгору, зате радісно злітали вниз.

    (Любиш кататися – люби та саночки возити). Слайд №13.

    “Що за розкіш, що за сенс, який толк у кожній приказці нашій!..”

    А.С.Пушкін.

    Діти, а зараз ми переходимо до наступного жанру – приказка.

    Приказка

    • Влучне судження
    • Частина судження, незакінчена пропозиція
    • Оцінює вчинки людини, але не повчає
    • Висловлює почуття Слайд №14.(Читає учень вголос).

    Діти, спробуйте пояснити сенс приказок

    Язик до Києва доведе. Семеро одного не чекають. Правда очі коле. (Міркування хлопців). Слайд №15.

    Діти, а зараз спробуйте відрізнити прислів'я від приказки.

    • Клади картоплю в окрошку, а любов у діло.
    • Комар носа не підточить.
    • Більше справи – менше слів.
    • Мураха не велика, а гори копає.
    • Всьому свій час
    • Не боги горщики обпікають. Слайд №16.(Учні виконують завдання письмово.)

    Хлопці, скажіть, будь ласка, яку роль відіграють прислів'я та приказки у нашому житті? Слайд №17.(Відповіді учнів).

    Підсумкове завдання. Визнач, до якого виду малих жанрів фольклору відносяться наведені тексти . Слайд №18.

    • Висить сито не руками світо.
    • Хто хоче багато знати, то треба мало спати.
    • Червоний птах пір'ям, а людина вченням.
    • Сьома вода на киселі.

    Підсумок уроку. Оцінка за роботу.

    Домашнє завдання на вибір:

    • Скласти загадки.
    • Написати твір про рідному країзакінчивши прислів'ям.
    • Створити книжку-малятку "Малі жанри фольклору". Слайд №19.

    Звучить народна музика.

    Діти, згадайте початок уроку і підніміть знак, який вкаже тепер на ваш настрій . Слайд №20 .


    Технологічна картауроку літератури у 7 класі
    Тема Ф.І.Тютчев. Світ природи та світ душі людини. Вірш «Що ти хилиш над водами…» (сприйняття, тлумачення, оцінка).
    Цілі Сформувати уявлення про поетичний світ Ф.І.Тютчева
    Продовження формування у учнів навички самостійного формулювання теми та мети уроку Розширення уявлення учнів про аналіз поетичного тексту. Запровадити алгоритм оформлення аналізу поетичного тексту.
    Навчити використовувати набуті знання та вміння у практичній діяльності.
    Основний зміст теми
    Терміни та поняття Актуалізація знань про поезію Ф.І.Тютчева, знайомство з фактами біографії поета, сприйняття тлумачення, оцінка вірша «Що ти хилиш над водами…». Визначення на основі даного вірша особливостей зображення поетом світу природи, аналіз лексики та тропів, виразне читання поетичного тексту, порівняння поетичного тексту з творами живопису та музики; створення чорнового варіанту письмового аналізу вірша. Композиція, стиль, символіка, центральний образ, ліричний герой, художні засоби(антитеза, умовчання, епітети, уособлення, риторичне питання), образотворчі можливостілексики, філософська лірика. Планований результат
    Особистісні вміння Метапредметні вміння Предметні вміння
    Виявляти:
    - інтерес до вивчення теми;
    - бажання читати вірші Ф.І.Тютчева; - емоційно-ціннісне ставлення до поетичних текстів;
    - Творче ставлення до оформлення аналізу прочитаного вірша;
    - розуміння успішності щодо теми. Пізнавальні вміння:
    - розкривати значення слів композиція, стиль, символіка, центральний образ, ліричний герой, художні засоби (антитеза, замовчування, епітети, уособлення, риторичне питання), образотворчі можливості лексики, філософська лірика. - визначати особливості лірики Ф.І. думка;
    - визначати образ ліричного героя та обґрунтовувати свою думку;
    - самостійно формулювати тему та мету уроку;
    - визначати умови для оформлення аналізу прочитаного вірша та обґрунтовувати свою думку;
    - Використовувати набуті знання для оформлення аналізу прочитаного вірша Регулятивні вміння:
    - виконувати навчальне завдання відповідно до мети;
    - Виконувати навчальне завдання, використовуючи план, алгоритм;
    - виконувати самоперевірку та самооцінку навчального завдання;
    - співвідносити результат із метою.
    Комунікативні вміння:
    - Формулювати висловлювання, думку в рамках навчального діалогу;
    - адекватно взаємодіяти у колективі під час виконання навчального завдання;
    - Домовлятися і приходити до спільної думки при роботі в колективі; мовні засобидля подання результату діяльності. Працювати з поетичним текстом:
    - Проводити дослідження тексту вірша;
    - аналізувати композицію, мову, мистецькі засоби.
    Оформляти аналіз прочитаного поезії.
    Організація освітнього простору
    Міжпредметні зв'язки Ресурси Форма роботи
    ІЗО: пейзажні замальовки.
    Музика: лютнева музика, Річеркар, С.Рахманінов «Концерт №2». Інформаційний матеріал: текст вірша Ф.І.Тютчева «Що ти хилиш над водами…»; пам'ятка "Аналіз поетичного тексту"
    Демонстраційний матеріал: мультимедійна презентація «Ф.І.Тютчев»
    Фронтальна, індивідуальна I етап. Мотивація до діяльності
    Мета діяльності Проблемна ситуація Запланований результат
    Мотивувати вивчення теми.
    Стимулювати бажання поринути у світ настроїв ліричного героя, вчитися прислухатися до інтонацій поетичних рядків. «Яскрава пляма» (через створення емоційного настрою) На тлі фрагмента з 2 концерту С.Рахманінова читає вірш «Люблю грозу на початку травня»: - Чиї це рядки? Який поет зумів підслухати гру молодого грому у травневій блакиті неба? Хто вловив у загальному весняному хорі природи голос струмків? - Так. Цей вірш приходить до нас у дитинстві. А ще якісь твори цього поета ви знаєте? - Про що ж ми сьогодні говоритимемо? Яку собі поставимо мету?
    - Сьогодні ми намагатимемося збагатити себе знаннями про цього поета, проникнути особливо його поетичного світу, проаналізувати один із його віршів, щоб у перспективі підготуватися до письмової роботи з аналізу поетичного тексту. Особистісні вміння:
    - виявляти інтерес до вивчення теми;
    - Виявляти бажання навчитися виконувати аналіз вірша.
    ІІ етап. Навчально-пізнавальна діяльність
    Цілі діяльності Послідовність вивчення Діагностичні завдання
    Стимулювати:
    - інтерес до поезії Ф.і.Тютчева; - емоційно-ціннісне ставлення до ліричного героя поезії;
    - Бажання навчитися аналізувати поетичний текст.
    Актуалізувати вміння:
    - співвідносити поетичний текст з ілюстраціями та музичними творами;
    - будувати зрозумілі для оточуючих висловлювання.
    Ввести поняття "філософська лірика".
    Навчити:
    - визначати особливості поезії Ф.І.Тютчева про природу та обґрунтовувати свою думку;
    - визначати сенс поняття «філософська лірика», співвідносити його з ліричними творами Ф.І.Тютчева та обґрунтовувати свою думку;
    - проводити дослідження поетичного тексту казки та оформлювати результати у вигляді зв'язкового усного та письмового висловлювання;
    - оформляти аналіз вірша, використовуючи алгоритм;
    - Адекватно взаємодіяти з однокласниками при виконанні навчального завдання. Повідомлення вчителя
    Ф.Тютчев - сучасник А.С.Пушкіна. І хоча Пушкін, тоді видавець журналу «Сучасник», прийняв вірші Тютчева з подивом і захопленням, але літературна критикаоцінила їх лише через 14 років, а сам він ніколи не прагнув опублікувати свої вірші. Поетична зірка Тютчева з'явилася на небосхилі російської літератури досить раптово. Федір Іванович міг би сказати про себе словами відомого англійського поета Джоржа Байрона: «Одного прекрасного ранку я став знаменитим». І цього «прекрасного ранку» був ранок виходу друком першого номера журналу «Сучасник» за 1850 р, де було надруковано статтю Н.А.Некрасова, що стала згодом знаменитою, «Другорядні російські поети». У ньому і проголошувалося поява у Росії першорядного поета. На цей момент визволення з небуття Тютчеву було 46 років. А через 4 роки побачила світ перша його збірка. - Про Тютчева якось було сказано, що він «наскрізь поет». Це дійсно так. Поетична творчістьбуло для нього не стомлюючою роботою, що потребує примусу та зусиль, а природним процесом життя, як дихання. Його враження відразу ставали поетичними, повсякденні роздуми складалися філософські висновки. Стан творчого натхненнязавжди йому супроводжувало. І народжувалися рядки (читання епіграфа):
    Не те, що ви думаєте, природа: Не зліпок, не бездушний лик - У ній є душа, в ній є свобода, У ній є любов, в ній є мова ...
    - Як ви їх розумієте? - Ми замислюємося, читаючи ці рядки, тому що і самому Тютчеву було чуже бездумне милування природою - розум поета напружено шукає в природі те, що ріднить її з людиною. Природа у Тютчева жива: вона дихає, усміхається, іноді дрімає, про щось сумує, нарікає. Тому тютчевські вірші про природу - це вірші не тільки про природу, але і про людину, її настрої, тривоги і вічну красу і гармонію живого. одна в одну людина і природа, природа і людина. - Зараз ви почуєте вірш: на які композиційні частини ви його розділили б? Які живі картини, образи виникають у вашій уяві? (Читання вірша «Що ти хилиш ...»)
    - Деякі художники спробували зобразити вербу: чиє бачення вам здається ближчим до тютчевського? Чому?
    - Повернімося до вірша. Ось ви словами створили картини, і вони вийшли справді живі. А рахунок чого склався цей живий образ? Завдяки яким художнім засобам?
    - Звернемося до центральному образувірші – вербе. Чому, називаючи її, поет використовує слово саме з таким зменшувально-пестливим суфіксом - ушк? (Івушка, а не івонька, Івочка?)
    - Підберіть подібні за звучанням іменники з тим же суфіксом.
    – Навіть в одному цьому слові закладено якесь почуття. Яке? - А вам хотілося б, щоб при читанні цього вірша звучала музика? Яка? Який музичний інструментви чуєте?
    - Який із муз.фрагментів, на вашу думку, більше підходить віршу?
    - Хто хотів би спробувати прочитати вірш на тлі музики?
    - І все-таки яку музику за вдачею ми вибрали? - Звідки смуток?
    - Навіщо поет використав фігуру замовчування? Що читач повинен додумати? - Чому струмінь сміється з верби?
    - Що чому протиставляється завдяки протилежному союзу «але»?
    - Чи можна цей вірш віднести лише до пейзажної лірики? А до якої? - Чи тільки воно про вербу?
    - Яка філософська думка лежить у центрі вірша?
    ІІІ етап. Інтелектуально-перетворювальна діяльність
    Цілі діяльності Завдання Запланований результат
    Актуалізувати вміння виконувати завдання відповідно до мети.
    Навчити:
    - оформляти аналіз поетичного тексту як зв'язкового висловлювання;- використовувати мовні засоби уявлення результату діяльності. Етап інтелектуально-перетворювальної діяльності включає:
    вибір способу діяльності (самостійно або з використанням зразкового плану);
    самоорганізацію з виконання завдання:
    - Планування діяльності;
    - виконання завдання;
    - Подання результатів діяльності.
    Самостійна робота з аналізу віршованого тексту:
    - Користуючись зразковим планоманалізу поетичного тексту, спробуйте об'єднати наші думки у зв'язне висловлювання. Особистісні вміння:
    - виявляти бажання оформлювати аналіз поетичного тексту як зв'язного висловлювання.
    Пізнавальні вміння:
    - Використовувати різні джерелаінформації;
    - Використовувати набуті знання для оформлення аналізу поетичного тексту. Регулятивні вміння:
    - виконувати завдання відповідно до мети;
    - орієнтуватися в різних способахвиконання завдання.
    Комунікативні вміння:
    - Використовувати мовні засоби для представлення результату діяльності.
    Предметні вміння:
    - оформлювати аналіз поетичного тексту як зв'язкового висловлювання.
    ІV етап. Контроль та оцінка результатів діяльності
    Контрольне завдання Самоаналіз та самооцінка учня Результат діяльності
    - Виконати письмовий аналіз вірша за планом (у чистовому варіанті). РефлексіяДумки дітей (по ланцюжку):
    - Що нового про поета Тютчева ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
    - Який етап уроку був для вас найцікавішим?
    - Що для вас найбільше складно в такій формі роботи, як аналіз вірша? Особистісні вміння:
    - усвідомлювати успішність щодо теми.
    Регулятивні вміння:
    - співвідносити поставлену мету та отриманий результат діяльності;
    - Оцінювати результат власної діяльності.

    Вчитель створює умови для ознайомлення з усною народною творчістю (потішки, лічилки, загадки, прислів'я, приказки)

    Учні виділяють особливості кожного жанру, формують відповіді поставлені питання, застосовують способи вирішення творчих завдань.

    Завантажити:


    Попередній перегляд:

    Вчитель початкових класів

    першої категорії

    Серікова Олена Володимирівна

    МОУ ЗОШ с. Б. Катеринівка

    Саратівської області

    Аткарського району.

    Тема уроку: Малі жанри фольклору

    (Потішки, лічилки, загадки, прислів'я та приказки)

    Мета діяльності педагога:створити умови для ознайомлення з усною народною творчістю, для виявлення читацького досвіду першокласників про казки, в яких йдеться про будиночки.

    Заплановані результати УУД:

    особистісні: застосовують правила ділового співробітництва: виявляють терпіння та доброзичливість, довіру до співрозмовника діяльності.

    Метапредметні: регулятивні : приймають та зберігають навчальне завдання: адекватно сприймають оцінку вчителя та товаришів; планують свої дії;

    пізнавальні : знайомляться з малими жанрами фольклору, виділяють особливості кожного жанру, формують відповіді на поставлені питання, застосовують способи вирішення творчих завдань,

    комунікативні: використовують конструктивні способи взаємодії з оточуючими,

    Предметні : навчаться усвідомлено сприймати та розрізняти твори фольклору

    Сценарій уроку

    1. Організаційний момент. Введення у тему.

    На дошці виставка- картинкиіз зображенням кузовка, торбинки, туеска, дерев'яної тарілки, рогача, рушники, дерев'яної ложки, Фрагменти дерев'яної різьби, мережива, серветки.

    Подивіться на виставку, Всі ці предмети створені вмілими руками людей, Які вам відомі?

    Багато хто з них користується і сьогодні. Деякі предмети люди забули чи не знають.

    З якими предметами ви зустрічалися у казках? (котомка, кузовок)

    Вчитель читає уривки з казок В, Бєлова «Криничок», М, Михайлова «Лісові хороми».

    Відгадайте загадки.

    Біля лісу на узліссі

    Троє їх живе у хатинці

    Там три стільці та три кружки,

    Три ліжечка, три подушки.

    Вгадайте без підказки:

    Хто герої цієї казки?

    Немає ні річки, ні ставка_

    Де води напитися?

    Дуже смачна вода

    У ямці від копитця.

    Тут зубами клацання та клацання,

    З'явився сірий вовк.

    Шкуру білу надів,

    Як багато у світі добрих, веселих і незабутніх усних народних творів.

    Вони створювалися в давнину, коли люди в основному були неписьменними, і передавалися від бабусі до онуки, від батька до сина. Як говорилося, з вуст у вуста.

    Ось чому всі ці казки, билини, пісеньки називають творами усної творчості. Багатий їм російський народ. Здавна бродили по Русі скоморохи-і заспівати, і танцювати, і казку розповісти вони вміли.

    2. Постановка теми та цілей уроку.

    В старі часина Русі був такий звичай. Коли пізньої осені було зібрано весь урожай, а хліб у засіки засипаний, збиралися жителі всі разом бавити осінні та зимові довгі вечори, влаштовували посиденьки.

    За вікном мороз завірюха, а в ебе в печі дрова потріскують, тепло. Хтось за прядкою сидить, хтось візерунок вишиває, хтось із глини ліпить, інші з дерева ложки виточують. Як мовиться в російському прислів'ї - «Від нудьги бери справу до рук». Весело було! То пісеньку затягнуть, то жартом перекинуться, загадки загадують.

    Давайте і ми посиденьки влаштуємо. Постараємося відчути красу творів усної народної творчості. Скоморохи, ваш вихід!

    Будь ласка, гості дорогі!

    Вас чекають пісні та лічилки!

    Цікаві загадки!

    Прислів'я

    3 . Робота на тему уроку.

    Гра «Потішки»

    Заздалегідь підготовлені діти читають напам'я потішки.

    Півник, півник

    Золотий хрестик.

    Масляна головушка,

    Шовкова борідка.

    Що ти рано встаєш,

    Діткам спати не даєш?

    З-за лісу, з-за гір

    Їде дідусь Єгор.

    Сам на коні,

    Дружина на корівці,

    Діти на телятках,

    Онуки на козенятках.

    Лисиця лісом ходила,

    Лисиця лички драла,

    Лисиця лапотки плела:

    Чоловікові двоє, собі троє,

    І дітлахам по ногах.

    Вчитель читає потішки, які дано у хрестоматії.

    Які потішки ви знаєте? Розкажіть.

    А тепер «почастуйтеся» мудрим словом.

    Гра «Прислів'я».

    Скоморохи називають слова. Хлопці повинні скласти прислів'я із запропонованих ним попарно з'єднаних слів

    час-потіха(Справі час потіхи час)

    праці-ставка(Без праці не виймеш і рибку зі ставка)

    справа-майстра (Справа майстра боїться)

    пишки-шишки (Працівнику-медові пишки, ледаря-ялинові шишки)

    друга-береги (Немає друга-шукай, знайшов-береги)

    Робота з груп.

    Придумайте історію на основі одного із складених прислів'їв.

    Диференційоване завдання.

    а) Вправа у читанні. Самостійне читання прислів'їв та приказок у хрестоматії

    б)Виконання завдань у робочому зошиті.

    в)Ілюстрування прислів'їв, потішок.

    Фізкультхвилинка.

    (Звучить російська народна пісня. Діти грають у гру «Кавай»).

    Гра «Скоморохи»

    Вчитель читає скоромовки у хрестоматії, діти співвідносять тексти з ілюстраціями.

    Заучування скоромовок.

    У скоромовці в одній фразі навмисне поєднані звуки, важкі для вимови.

    Скоромовка - це старовинна забава, яка допомагає розвивати мову.

    Вчитель дає дітям різні команди з прочитання ними у слух скоромовок:

    Гра «Загадки»

    О-люлі, та-ра-ра-ра!

    Заходь, дітлахи!

    Та подумай, посмікай,

    Всі загадки відгадай,

    Загадка це гра, і змагання, і розвага, і вчення.

    Щоб запал веселощів не згас,

    Щоб час йшов швидше,

    Друзі, я запрошую вас

    До загадок швидше!

    Що таке загадка? Загадка-це завдання, яку треба вирішити, відгадати. У загадці предмет не називається, а описується. І за цими ознаками треба здогадатися, про що йде мова.

    (Загадки, в яких дається опис предмета або явища шляхом перечеслення різних ознак)

    Кафтан на ньому зелений,

    А серце як кумач.

    На смак, як цукор, солодкий,

    А сам схожий на м'яч. (кавун)

    Які ознаки, властиві кавуну, вказані у загадці. (Колір, смак, форма)

    (Загадки, де опис припускає коротку характеристикупредмета чи явища)

    Блакитний протин весь світ одягає. (Небо)

    (Загадки, у яких використовується негативне порівняння)

    Летить, а не птах, виє, а не звір. (Вітер)

    (Загадки, в описі яких використовуються метафори)

    Під одним дахом чотири брати живуть. (стіл)

    Вчитель читає загадки із підручника. Діти проводять дослідження.

    Звідки взялися загадки?

    Народилися загадки дуже давно, в ті часи, коли сокира за багатство вважалася. Наші пращури думали, що і дерево, і трава, і звірі лісові - всі розуміють людську мову. І щоб природу обдурити, придумали мисливці, рибалки і пастухи особливий « таємний язык » . Із нього й народилися колись загадки.

    4. РЕФЛЕКСІЯ.

    З якими малими жанрами народної творчості ви зустрілися сьогодні? Яке завдання було найважчим? Найцікавішим? Які жанри народної творчості залишилися поза увагою? (пісні, лічилки.)

    Конкурс знавців (робота за групами)

    За допомогою лічильника виберіть учасника конкурсу «Малі жанри фольклору».

    Представники від кожної команди читають виразно на вибір загадку, потішку, скоромовку, прислів'я. Інші повинні сказати, що до якого жанру належить.

    5. Підсумок уроку.

    Живе людина на землі. Він маленький, земля величезна. Людина любить свою землю, тому що не може вона жити без запаху листя, дзвінкої пісні, без струмків, без синьої волохатої голівки волошка в полі, без народних казокта пісень, які співають йому мама та бабуся. Ця людина кожен із вас.

    Тим більше минулим дорожимо

    І в старому красу знаходимо,

    Хоч новому належимо.

    Уроки: «Малі жанри фольклору» - сторінка №1/1

    Тема уроку: «Малі жанри фольклору»

    (Загадки, заклички, прислів'я, потішки, скоромовки, лічилки, пісні)

    Мета діяльності педагога: створити умови для повторення, узагальнення та систематизації знань учнів малих жанрів фольклору, як одним із літературних жанрів та як засобом розвитку у них інтересу до читання та потреби в ньому.

    Завдання:

    Освітня:

    Працювати над формуванням уявлення про різноманітність фольклорних жанрів, їх призначення та основні ознаки.

    Розвиваючі:

    Сприяти розвитку умінь виявляти та розрізняти малі жанри усної народної творчості;

    Розвивати навичку використання їх за призначенням у різних ситуаціях, створювати мотивацію до самостійного вигадування своїх «маленьких» творів на основі фольклорних.

    Виховні:

    Ввести дітей у світ народного мистецтваяк джерела збагачення і читацького досвіду, і здатності розуміти силу слова;

    Формувати любов до Батьківщини за допомогою фольклорних творів;

    Сприяти вихованню у дітях естетичних почуттів.

    Заплановані результати (УУД):

    Особистісні: застосовують правила ділового співробітництва: виявляють терпіння та доброзичливість, довіру до співрозмовника (співучасника) конкретної діяльності;

    метапредметніе:

    регулятивні– приймають та зберігають навчальне завдання; адекватно сприймають оцінку вчителя та товаришів; планують свої спільні дії;

    пізнавальні– повторюють, розширюють, систематизують та узагальнюють свої знання про малі жанри фольклору; виділяють особливості кожного жанру, формулюють відповіді на поставлені питання, застосовують способи вирішення творчої задачі;

    комунікативні– використовують конструктивні способи взаємодії з оточуючими, вміння працювати у групах;

    предметні: вчаться усвідомлено сприймати та розрізняти твори фольклору (прислів'я, загадки, скоромовки, пісні, небилиці, заклички, лічилки).

    Хід уроку

    Організаційний момент

    Прошу, гості дорогі!

    На сьогоднішній урок

    У розписний наш теремок

    (діти проходять кожен у свою групу, тихо сідають)

    Мотивація

    Подивіться уважно довкола, що вас втішило, а може бути насторожило в оздобленні нашого кабінету?

    (багато старовинних предметів, якими користувалися раніше у селянських сім'ях)

    Якому народу належать вони усі? (російською)

    Значить і розмова сьогодні піде про російську, про народну.

    Скажіть, а яка зараз пора року? (зима)

    Вірно, хлопці, зима. А ви знаєте, що в старі часи на Русі був такий звичай, коли пізньої осені було зібрано весь урожай, а в засіки засипано зерно, збиралися жителі всі разом бавити довгі осінні та зимові вечори, влаштовувалися посиденьки, вечори.

    За вікном тріскучий мороз, злий вітер, завірюха, а в хаті печі дрова потріскують, тепло та затишно. Дивишся, хто за прядкою сидить, хто візерунок вишиває, хто з глини ліпить, хто ложки з дерева вирізає. Як то кажуть – «Від нудьги бери справу до рук». Так і радували одне одного. То пісню затягнуть, то жартом перекинуться, загадки загадують. Ось і ви зараз відгадайте мої загадки:

    Як звати мене, скажи:

    Часто я ховаюся в житі,

    Скромна польова квітка,

    Синьоокий?..

    На травинці сонце б'ється,

    З вітерцем на небо рветься.

    Але зовсім не гарячі

    Сонце білі промені.

    Цвіте він травневою часом,

    Його знайдеш у лісовій тіні:

    На стеблині, як намисто в ряд,

    Квіти запашні висять.

    Про що йдеться у загадках? (про квіти)

    Сьогодні ми з вами згадаємо і змайструємо ще одну незвичайну квітку, яку називають «живою». У цієї квітки замість пелюсток - прислів'я, загадки, скоромовки, пісні, небилиці, заклички, лічилки.

    – Як їх можна назвати одним словом? (Фольклор)

    Справді, це малі жанри усної творчості, чи фольклор. У цих творах відбито народну мудрість.

    Давайте і ми сьогодні влаштуємо посиденьки, де намагатимемося відчути красу та глибину цих невеликих творів.

    Для того, щоб вам було цікаво працювати на уроці, кожен із вас зайняв своє місце в одній із чотирьох груп. Сподіваюся, що наприкінці нашого уроку ми теж зберемо багатий урожай знань і умінь, тому що ви маєте велику роботу. Отже, хлопці, у щасливий шлях дорогами народної творчості!

    Кожна група отримує від мене завдання, які ви маєте разом прочитати, обговорити та виконати.

    А які правила роботи у групі ви знаєте?

    Правильно, будьте уважними, слухайте одне одного, допомагайте, доповнюйте відповіді товаришів, працюйте спільно. Кожне виконане завдання доповнить нашу квітку пелюсткою.

    Робота у групах

    (діти отримують завдання, обговорюють та виконують, записують жанр твору на пелюстці )

    1 група1 завдання:

    Збери правильно речення. Виразно прочитай їх. Назви жанр, до якого вони належать. Поясни їхнє значення.

    Старий друг усе перетрує.

    Прислів'я

    Прислів'я - яскраве та образний твірмалого жанру. Прислів'я виховує, повчає, наставляє на правильні вчинки, висміює людські слабкості. На прислів'ях та приказках виховувалися ваші мами та тати, бабусі та дідусі.

    Які прислів'я ви знаєте?

    2 група – 1 завдання:

    Хлопці, то що таке загадка?

    Загадки

    Загадки – це великий скарб людства. Вони зібрали в собі і мудрість, і знання. Невипадково у казках герої так часто загадують загадки. Загадка - це завдання, яке треба вирішити, відгадати. Мудрість була у пошані завжди.

    3 група – 1 завдання:

    Їхав грека через річку,

    Бачить Грека - у річці рак,

    Сунув Грека руку в річку,

    Рак за руку греку цап.

    Отвори, Варвара, ворота,

    На подвір'ї на траві коли дрова.

    Скоромовки

    Скоромовка - це спеціально підібрана фраза, яку дуже важко проговорити. Скоромовки вчать говорити, правильно вимовляти слова. Раніше цей жанр так і називався "чистомовки". Автори скоромовок прагнули до того, щоб дитина вчилася правильно вимовляти слова, із задоволенням.

    Скоромовка - весела школа. Ось як про це написано в одного поета:

    Хто хоче розмовляти,

    Той має вимовляти

    Все правильно і виразно,

    Щоб було зрозуміло.

    Ми розмовлятимемо

    І вимовлятимемо

    Так правильно і виразно,

    Щоб було зрозуміло.

    4 група1 завдання:

    Виразно прочитайте твори. Визначте жанр.

    (заспівати пісню)

    Баю-баюшки-бай-бай -

    Маша, Маша, засинай.

    Міцніше очі закривай,

    Швидше засинай.

    Очі-очі закривай

    Баю-баю-баю-бай.

    Скажіть, коли люди співають?

    На які гурти можна розділити пісні? (аудіозапис)

    Пісні

    Кожен народ має колискові, хороводні, весільні та інші пісні. Їх співають біля колиски дитини, на святах та в дні смутку. Ці пісні живуть у народі багато років.

    Фізхвилинка «Бояри»

    -Бояри, а ми до вас прийшли?

    Молоді, а ми прийшли до вас.

    - Бояри, а навіщо прийшли?

    Молоді, а навіщо прийшли?

    - Бояри, нам наречена потрібна,

    Молоді, нам наречена потрібна.

    - Бояри, а яка вам мила?

    Молоді, а яка вам мила?

    - Бояри, нам ця мила.

    Молоді, нам ось ця мила.

    1 завдання для всього класу:

    Виразно прочитай твір, визнач його жанр.

    Лисиця лісом бігла,

    Лисиця хвіст втратила.

    Ваня в ліс пішов,

    Лисий хвіст знайшов.

    Лисиця рано приходила,

    Вані ягід приносила,

    Її хвіст віддати просила.

    Небилиці

    Це вигадані історії, створені не для того, щоб обдурити когось. Навпаки. Небилицю можна назвати казкою, вигадкою, брехнею. Дуже часто в небилицях автор повідомляє про те, де він бував, що бачив і з ким розмовляв, хоч зрозуміло, що це неправда.

    2 завдання:

    Виразно прочитайте твори. Визначте жанр.

    Сонечко, спорядись!

    Червоне, здайся!

    Вийди з-за хмари,

    Дам горіхів купу!

    Заклички

    Заклички – невеликі дитячі пісеньки. Усі явища та сили природи: сонце, веселка, грім, дощ, вітер, а також пори року: весна, літо, осінь, зима – живуть у кличці як живі істоти.

    3 завдання:

    Уважно прочитайте твори. Визначте жанр.

    Вийшли миші одного разу

    Подивитися яку годину.

    Один два три чотири,

    Миші смикнули за гирі.

    Тут пролунав страшний дзвін -

    Розбіглися миші геть.

    Лічилки

    Лічилки з'явилися дуже давно. Ніхто не хотів виконувати небезпечну та важку роботу. Ось тут і придумали лічилку. Так що в давнину лічилка грала серйозну роль, вона була близька заклинання.

    - Хлопці, а ви знаєте лічилки?

    Первинне закріплення. Рефлексія.

    На самому початку уроку я говорила вам про те, що ми теж збиратимемо врожай, тому будьте уважні. Кожен візьме з мого кошика аркуш, на якому написано твір, прочитає його та визначить жанр, а потім покладе у цей чудовий мішок.

    2. Була ріпа важлива,

    Дивувалась бабуся кожна.

    3. Веселка-дуга,

    Не давай дощу,

    Давай сонечко,

    Червоне відро.

    5. Закутана дитина у сто пелюшок.

    6. Морозушка-Мороз!

    Не тягни додому за ніс,

    Не стукай, не балуй,

    А на вікнах малюй!

    8. Ваня-Ваня, простота

    Купив коня без хвоста.

    Поїхав одружитися,

    Прив'язав коритце.

    Коритце ламається,

    Дружина посміхається.

    9. Купила бабуся намиста Марусі

    10. Вік живи – вік навчайся.

    11. Баю-баю, баю-бай,

    І вночі буде край.

    А поки дітлахи

    Спить у ліжечках до ранку.

    13. Шишел-мишель,

    Взяв та вийшов.

    Молодці хлопці, багатий урожай ми зібрали. Але зима тільки починається, тому попереду на нас чекають морози, хуртовини, кучугури. Дуже хочеться, щоб усі були здорові, тож я пропоную вам змайструвати обереги.

    Що ви знаєте про обереги, які вони бувають?

    Кожен із вас зараз зробить ляльку - лихоманку, вони й оберігатимуть і захищатимуть нас довгу зиму. Подивіться уважно на послідовність їх виготовлення, прочитайте та приступайте до роботи, допомагайте один одному.

    (звучить музика)

    Сподіваюся, наші ляльки допоможуть і нам і всім тим, кого ми любимо, шкодуємо, поважаємо.

    Підсумок уроку.

    Наш урок добіг кінця.

    Згадайте і назвіть те, що ми робили на сьогоднішньому уроці (пригадали та повторили малі жанри фольклору, створили «живу квітку», пелюстки, якої це малі жанри, змайстрували обереги для здоров'я та сили).

    Я хочу подякувати вам усім за урок, молодці, працювали дуже добре.

    Ті хлопці, кому все було зрозуміло і сподобався урок, підніміть червоні квіти.

    Діти, у яких завдання викликали скруту, підніміть сині квіти.

    (зробити висновок)

    Домашнє завдання

    Діти, прочитайте завдання і оберіть те, що вам цікаво.

    Диференційовані завдання.


    1. Скласти твір малого жанру фольклору.

    2. Вивчити напам'ять твори.

    3. Намалювати ілюстрацію до твору.

    4. Змайструвати ляльку-оберіг.

    Анотація

    Навчання здійснюється за програмою « початкова школа 21 століття»

    4 години на тиждень.

    Урок – закріплення

    Опис уроку

    Учні працюють над повторенням та узагальненням вивченого матеріалу про фольклор. В уроці розповідається про малі жанри російської народної творчості. У роботу включені аудіо записи пісень. На кожному з етапів уроку учні повторюють особливості малих жанрів фольклору, що дозволяє формувати навички виразного читання, розвивають мислення, усне мовлення.

    Опис мультимедіа компонентів

    Комп'ютер, ресурси Інтернету, Microsoft Office Word, Microsoft Power Point.

    Методична записка з обґрунтуванням інноваційного підходу до процесу навчання

    Метою інноваційного підходу до навчального процесу є розвиток у учнів можливостей освоювати новий досвід на основі цілеспрямованого формування творчого та критичного мислення, тому інновації в навчанні широко застосовуються.

    Урок побудований на основі особистісно-орієнтованої технології навчання.

    Література

    Прислів'я, приказки, потішки, скоромовки: популярний посібник для батьків та педагогів. - Ярославль: Академія розвитку, 1997. Т.І.Тарабаріна

    Російський фольклор: основні жанри та персонажі. Видавництво: Університетська книга, Логос, 2007 С.І. Селіванова

    Російський фольклор. - Москва, 1938 р. Учпедгіз. Ю. М. Соколов.

    У здоровому тілі – один раз відріж.

    Старий друг усе перетрує.

    Терпіння і праця кращі за нові два.

    Сім разів відміряй, здоровий дух.

    Усіх у світі обшиває, а сама не одягає.

    Який це майстер на скло завдав і листя, і трави, і чагарників?

    Світить, сяє, всіх зігріває.

    Фарбоване коромисло над річкою повисло.

    Їхав грека через річку,

    Бачить Грека - у річці рак,

    Сунув Грека руку в річку,

    Рак за руку греку цап.

    Отвори, Варвара, ворота,

    На подвір'ї на траві коли дрова.

    Баю-баюшки-бай-бай -

    Маша, Маша, засинай.

    Міцніше очі закривай,

    Швидше засинай.

    Очі-очі закривай

    Баю-баю-баю-бай.

    Лисиця лісом бігла,

    Лисиця хвіст втратила.

    Ваня в ліс пішов,

    Лисий хвіст знайшов.

    Лисиця рано приходила,

    Вані ягід приносила,

    Її хвіст віддати просила.

    Сонечко, спорядись!

    Червоне, здайся!

    Вийди з-за хмари,

    Дам горіхів купу!

    Вийшли миші одного разу

    Подивитися яку годину.

    Один два три чотири,

    Миші смикнули за гирі.

    Тут пролунав страшний дзвін -

    Розбіглися миші геть.


    1. Хтось приходить, хтось іде, всі її за ручку водять.
    2. Була ріпа важлива,

    Дивувалась бабуся кожна.

    Одного дня не обійдеш навколо.

    3. Веселка-дуга,

    Не давай дощу,

    Давай сонечко,

    Червоне відро.

    4. Білі барани били у барабани.


    1. Закутаний дитина в сто пелюшок.
    6. Морозушка-Мороз!

    Не тягни додому за ніс,

    Не стукай, не балуй,

    А на вікнах малюй!

    7. Абетка - до мудрості сходинка.

    8. Ваня-Ваня, простота

    Купив коня без хвоста.

    Поїхав одружитися,

    Прив'язав коритце.

    Коритце ламається,

    Дружина посміхається.

    9. Купила бабуся намиста Марусі

    10. Вік живи – вік навчайся.

    11. Баю-баю, баю-бай,

    І вночі буде край.

    А поки дітлахи

    Спить у ліжечках до ранку.

    12. Очі бояться, а руки роблять.

    13. Шишел-мишель,

    Взяв та вийшов.

    14. Листя падає з осик, мчить у небі гострий клин

    Ганна Дроніна
    Конспект заняття «Малі жанри фольклору. Прислів'я та приказки"

    Схема конспекту заняття.

    Атестований педагог Дроніна Анна Володимирівна Предмет фольклор

    Вік дітей: 10-11 років

    Тема заняття: « Малі жанри фольклору. Прислів'я та приказки»

    Ціль заняття: Формування знань про малих жанрах фольклору: прислів'ями та приказками.

    Завдання:

    навчальні: повторити малі жанри фольклору; пояснити повчальний зміст прислів'їв та приказок; показати подібність та відмінність двох жанрових форм.

    розвиваючі: розвиток мови у дітей через коментоване читання прислів'їв, Написання письмових відповідей на поставлені питання, твір міні-оповідань.

    виховні: виховання інтересу до фольклорнимтрадиціям російського народу.

    Устаткування: збірники прислів'їв та приказок; словник літературознавчих термінів; роздруківки прислів'їв, приказок, оформлені на дошці.

    ІКТ: презентація « Малі жанри фольклору»

    Етапи роботи Зміст етапу

    (Заповнюється педагогом)

    1. Організаційний момент

    Ціль: організація дітей на заняттямотивація дітей на отримання нового матеріалу

    Гра «Подаруй тепло другові»

    Пропоную обернутися один до одного. Одні розкривають свої долоні, інші накриває їх своїми долонями. Подивіться ласкаво в очі один одному так, щоб ваші долоні потеплішали. Ви відчули тепло рук? Тепер кожен по черзі скаже кілька слів один одному, але так ніжно та ласкаво, щоб ваші долоні потеплішали ще більше. А тепер побажайте один одному чогось хорошого.

    Чого ви хотіли один одному? (Відповіді слухачів)

    Настрій покращав? Тоді починаємо!

    2. Актуалізація знань для вивчення нового навчального матеріалу,

    Ціль: виявлення знань дітей на цю тему

    Методи та прийоми: проблемний, інформативний

    Презентацію готує творча групаіз 3 осіб.

    У презентації на кожному слайді є відгадка на загадку. (На дошці будинок з порожніми віконцями. У них діти мають написати жанри малих форм фольклору).

    Сьогодні на заняттями отруїмося в заочну подорож країною « Фольклор»

    Діти, зверніть увагу на дошку, що ви побачили? Знаходиться цей будинок на вулиці « Жанрова» . Що за «жителі»мешкають тут. Давайте заселимо мешканців нашого будинку.

    У кожне віконце ми напишемо жанри фольклору, які ми знаємо. Назвіть їх.

    (колискові пісні, потішки, пістухи, заклички, засудки, лічилки, дражнилки, скоромовки, небилиці, прислів'я, приказки, загадки і т. д.)

    Добре, назви жанрів ви знаєте, а тепер ми перевіримо, як ви зможете визначити, до якого виду малих жанрів фольклоруналежать наведені тексти.

    Презентація « Малі жанри фольклору»

    1) Від тупоту копит пил по полю летить (скоромовка).(1 слайд)

    2) Взимку гріє,

    Весною тліє,

    Влітку вмирає,

    Взимку оживає (Сніг). (Загадка) (2 слайд)

    3) Киса, кисонька, котик,

    Кіса - сіренький хсход,

    Приходь, киса, ночувати,

    Прийди Васечку качати ... (Колискова пісня (3 слайд)

    4) Матінка - ріпка,

    Уродись міцна,

    Капуста – віласта.

    Будь пудаста! (закличка) (4 слайд)

    5) А у нас у дворі

    Порося рилося

    І ненароком хвостом

    До неба причепився. (небилиця) (5 слайд)

    6) Їхали, їхали

    У ліс за горіхами,

    По купах, по ямках,

    Бух і провалилися. (Потішка)

    7) Скаче галка по ялинничку (6 слайд)

    Б'є хвостом по березничку.

    Наїхали на галочку розбійнички,

    Зняли вони з галки синій каптан.

    Нема в чому галочці по місту гуляти,

    Плаче галка, та ніде взяти… (Примовка) (7 слайд)

    8) Потягунчики, поростунчики!

    Роток - говорунюшка,

    Руки – хватунюшки,

    Ноги - ходунюшки. (пістушка) (8 слайд)

    9) Мишка, мишка,

    На тобі зуб кістяний,

    А мені дай сталевий. (засудження) (9 слайд)

    10) Раз, два - впала гора,

    Три, чотири – причепило,

    П'ять, шість - б'ють шерсть,

    Сім, вісім – сіно косимо,

    Дев'ять, десять – гроші важити. (лічильник) (10 слайд)

    11) Ласкаве слово солодше за мед. (прислів'я) (11 слайд)

    12) Обдурили дурня

    На чотири кулаки,

    На п'яте - стілець,

    Щоб тебе роздуло!

    На шосте - колесо,

    Щоб тебе рознесло. (дражнилка) (12 слайд)

    13) Сім п'ятниць тижня. (приказка) (13 слайд)

    4. Мета: ознайомлення дітей з формами фольклору: прислів'ями та приказками, Виявити подібність і відмінність

    Методи: бесіда, творче завданняу групі, метод порівняння, пошуковий, ігровий

    Ціль: формування здатності аналізувати, виділяти головне та застосовувати отримані знання на практиці.

    Методи та прийоми: активний діалог, театралізація, робота в парах та групова Основний етап. Вивчення нового матеріалу:

    1. Вступна розмова

    Хлопці, сьогодні на заняттями з вами докладно познайомимося з жанрами прислів'їв та приказок. Ось скажіть, які прислів'я та приказки ви знаєте? (Відповіді дітей)

    Які прислів'ясховалися ось на цих малюнках? (малюнок)

    А коли так кажуть?

    Про яку прислів'яйдеться ось на цій картинці? А коли її використовують?

    (Зразкові відповіді:

    1. «Знав би, де впасти, соломки постелив»- Якщо випадково впадеш, послизнешся.

    2. «Бачить смітинку в чужому оці, а у своїй колоди не помічає»- Про нав'язливі моралі, зауваження сторонньої людини.

    3. "Семеро одного не чекають"- Про запізніле.

    3. Порівняльний аналіз:

    Хлопці, давайте з вами визначимо, в чому полягають схожість і різницю між прислів'ями та приказками. (Заповнення таблиці в результаті пояснення)

    "Подібності та відмінності прислів'їв та приказок» (використання інтерактивної дошки)

    Приказка Приказка

    Подібність

    Короткість

    Ритмічність

    Рифмованість

    Відображення народної мудрості

    Відмінність

    Завершене судження Немає закінченого судження: вона лише його частина

    Вираз думки, до якої народ прийшов через віковий досвід Образ, що заміщає звичайне слово: «Лику не в'яже»замість «п'яний»

    Завжди повчальна, з кожної слідує висновок, який корисно взяти до уваги. Часто є засобом мовної характеристикилюдини

    Гра: «Хлопни-топни»

    Закріплення навчального матеріалу.

    4. Ігрова пауза.

    Діти поділяються на групи (за кольором). Кожна група отримує прислів'я в«розібраному вигляді» (На окремих картках написані слова). Команди повинні скласти прислів'яі спробувати її зобразити, інші відгадати.

    1. Без праці не виловиш і рибки зі ставка.

    2. Цікавій Варварі на базарі ніс відірвали.

    3. Сім разів відміряй, один раз відріж.

    4. Міцну дружбу та сокирою не розрубаєш.

    5. Слово не горобець, вилетить – не зловиш.

    Твір міні-оповідань. (Робота в парах)

    Сьогодні на заняття, ми з вами познайомилися з жанрами прислів'їв та приказок. Тепер ми будемо вчитися вживати їх у мові.

    Зараз кожна пара отримає частину тексту. Де ви повинні будете визначити, прислів'їв чи приказка зустрічається у ньому.

    А потім кожна пара спробує написати невелика розповідь, використовуючи відомі вам прислів'я та приказки.

    І так зійде.

    У нас у селі, на сусідній вулиці, жив хлопчик. Звали його Ванька. Але так кликала його тільки мати, а всі довкола називали "І так зійде". Щоб його не попросили, робив усе абияк, аби швидше. А коли Ваньку питали: Що ж ти, Вань, так погано зробив те?Він завжди відповідав: "І так зійде!"

    Та ось тільки справи Ваня робити не поспішав. Ходить, бувало, мати пів дня за ним, перш ніж він щось допоможе. «Вань, треба дров у баню натягати, огірки полити…», - умовляє мати. «Робота не вовк, у ліс не втече», - Відповідав син і йшов у своїх справах.

    Якось хлопці зібралися в ліс за грибами, та й Ванька за ними ув'язався. Тільки до лісу підійшли, як у кущах хтось зафыркав. Ванька зі страху кинувся тікати, та спіткнувся і впав. Хлопчаки глянули, а це їжачок виявився. Він бідний теж зі страху від Ваньчиного крику весь у грудку стиснувся.

    Ваньці соромно стало, почервонів, а хлопчаки сміються: "Ех ти, "І так зійде"! Вовків боятися - до лісу не ходити!"

    Читання кількох робіт

    5. Рефлексивно-оцінний етап

    Ціль: формулювання висновку

    Методи та прийоми: оціночний, Підведення підсумків:

    Діти, з чим ми сьогодні познайомилися на уроці?

    Чи було заняття для вас цікавим?

    Що нового ви собі дізналися?

    Чи випробували ви, хлопці, якісь труднощі на сьогоднішньому заняття? Із чим вони пов'язані?

    Яка інформація сьогодні на заняття була нова?

    6. Завдання додому

    Ціль: націлювання дітей на застосування нових знань у житті

    Метод: частково-пошуковий прислів'ївпо одному ключовому слову: друг, вода, радість, книга, життя

    Поділіться з друзями або збережіть для себе:

    Завантаження...