Тема уроку: "Звук та його позначення літерами Ц, ц". «Твердий приголосний звук, літера "Ц, ц"

Ц, ц (називається: це) - одна з букв, що є у всіх кириличних слов'янських алфавітах(у болгарській – 23-а, 24-а – в російській, у білоруській – 25-а, в українській та сербській – 27-а, у македонській – 28-а); вживається й у писемності низки народів не слов'янських.

У церковно-і старослов'янській абетках називається «ци» (ц.-с.) чи «ци» (с.-с.), зміст яких не зовсім зрозумілий. Його відносять: до форми імен. пад. мн. год. чоловічого роду«ції» - від «кії» - відносного та запитального займенника (який, який); до давньоруського союзу «ці» («або», «чи, що», «хіба»), відповідного українського сучасного «чи»; Є й інші версії.

У кирилиці вважається зазвичай по порядку 26-й (в с.-с. азбуці) або 25-й (в азбуці ц.-с.) і має вигляд; 27 за рахунком у глаголиці, має форму . Числове значення в обох абетках - 900.

Походження літери

Встановити однозначно походження кириличного накреслення літери ц неможливо, тому що подібної форми літери входили в безліч алфавітів тих часів: в ефіопській писемності, в арамейському листі і від нього, напр., в єврейському צ (на кінцях слів ץ), в коптському .

Варіанти вимови

У сучасній російській мові

За одними джерелами, вимова літери Ц збігається точно з африкатом [тс], тобто, злитим (без голосних і пауз між звуками) звукосполученням [т] і [с]. В інших джерелах вважається, що між аффрикатою [тс], яку позначає буква «ц» (пацан), і поєднанням [т + с] (відсаджувати) на слух є певна відмінність. У російській мові букву «ц» вимовляють твердо майже завжди перед звуками [а], [у], [о] і трохи м'якше перед [і] та [е].

Подвоєну літеру "ц" (зустрічається в запозиченнях) вимовляють одинарно, злегка додатково затримуючись на [т], напр., у слові піца вірним буде вимова [пі́т̑ːса], а не [пі́т̑ст̑са]; аналогічно вимовляють і поєднання "тц" (батька).

В інших мовах

В інших слов'янських мовах, наприклад, українською або болгарською, Ц може вимовлятися і «м'яко» і «твердо». Наприклад, українською мовоювластиво м'яке [ц`]: пацюк, перець, Цюрупа, птах; цей звук вважають одним із найважчих в українській мові при вивченні його фонетики російськомовними учнями.

Правопис Ц з гласними

ЦА/ЦЯ, ЦЕ/ЦЕ, ЦУ/ЦЮ, ЦО/ЦЕ

В одних випадках альтернатива між написанням ца/ця, це/це, цу/цю, цо/цё може диктуватись вимовою, в інших – етимологією слів. Так, у словах споконвіку росіян, поєднань цё, ця, ця, цю не буває, але в іншомовних вони допустимі: Цюріх, хуацяо, Цецерлег, Патерковський; те саме в складних словах, зазвичай після ц з поділом складів: спецефект.

Букву пишуть після ц:

У коренях ряду слів: циган, циц/цицкать/цикать, курчатка/ципки/ципочки циркати, ще (нескл.) мцирі та інших словах з тими самими корінням (до 1956 р. також циновка, цифир, цинга, цирульник, панцы ін); в початковій школідля запам'ятовування слівці застосовують мнемонічний метод - циган навшпиньки курчатку цикнул циц - який містить практично всі слова, з цією африкатом, що має букву і в корінні слів;

У суфіксах -ін присвійних прикметниківпісля буквеної основи ц: сестрицин, птахин (у прізвищах вживається і -ин, і -ін - залежить від часу та місця отримання документів предками даної людини, напр.: Солженіцин, Віцин);

У закінченнях на -ий прикметників після буквеної основи ц, напр.: куций, белолиций, -і, -и, -им, -их, -ими;

У закінченнях іменників -и після буквеної основи ц: батьки, вулиці, лисиці, братики;

У формах відмінювання дієслова сцаць: сцит, сциш;

В інших випадках пишеться і після ц, напр.: цифра, цирк, цивілізація.

У 1960-ті р. ХХ ст. був проект реформи правопису, де, серед іншого, пропонували ці писати взагалі у всіх аналогічних випадках. Цей проект широко обговорювався громадськістю і залишив у пам'яті тодішнього покоління написання огірків через і заєць через е.

Цілі:

  • Освітні:
  • навчити виділяти звук [ц] у словах і правильно його вимовляти; познайомити з літерами Ц, ц;
  • навчити читати з ними склади, слова, речення, сприяти розвитку фонематичного слуху;
  • збагачувати словниковий запасучнів; вести підготовчу роботу з розвитку орфографічної пильності.
  • Виховні: виховувати дбайливе ставлення до природи
  • Розвиваючі: розвивати мислення, пам'ять, уяву, інтерес до предмета

Обладнання:

  • підручник «Буквар» М. С. Соловейчик, Н. М. Бетенькова, Н. С. Кузьменко, О. Є. Курлигіна;
  • зошити для друку; каси літер та складів;
  • наочний матеріал.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

– Вітайте гостей, подивіться на них, усміхніться, а тепер усміхніться мені. Займайте свої місця.
- Подивіться уважно і скажіть, зараз у нас урок (Читають діти)
О г Б р У а Ч м Е о Н т І е Е

ІІ. Формування теми та мети уроку.

– Слухаємо уважно, працюємо старанно, але, а якщо хтось галасує та заважає, що йому кажуть? «Циц»
- Як конячка копитцями стукає? (Цок – цок)
- Як ми покличемо курчат? (Цип – курчата)
– Сьогодні ми знайомитимемося з новим звуком, я думаю, ви здогадалися з яким. Допоможіть, будь ласка, назвати тему уроку.
(Звук [ц] та літера, яка його позначає.)
– Мета нашого уроку познайомитися зі звуком [ц] та літерою, яка його позначає, вчитися читати склади та слова з новою літерою.

ІІІ. Ознайомлення з новим звуком.

- Коли ми вимовляємо звук [ц], губи прочинені, не розтягуються, зуби не торкаються один одного, між ними утворюється дуже маленька щілина, язик упирається в зуби нижнього ряду.
– Промовте звук [ц] ще раз.
– Дайте характеристику звуку. (Згідний, твердий, глухий)
– Відгадайте загадку.

На одній нозі стоїть,
У воду пильно дивиться.
Тисне дзьобом навмання –
Шукає у річці жаблять.

(Відповідь: чапля)

– Відкрийте буквар на стор.76. Розгляньте малюнок у верхньому лівому кутку.
Подивіться першу схему, якого вона слову? (Чапля)
– Нас цікавить перший звук, промовте його. ([ц])
- Подивіться на малюнок праворуч. Хто це? (Синиця)
– Згадаймо характеристику звуку [ц] (Згідний, твердий, глухий)
– А тепер спробуйте назвати слова, де звук [ц] був би м'яким.
(Діти називають слова.)
- Не виходить? Я теж не знаю слів, де звук [ц] був би м'яким.
– Який ми можемо зробити висновок? (Звук [ц] завжди лише твердий.)
- Отже, звук [ц] приголосний, глухий і завжди твердий.

IV. Робота в зошитах

– Відкрийте зошити для друку. Записуємо звук [ц]
- Ой, дивіться, хитрий знак запитання з'явився. Є «пастка»! Де?

(Звук [ц] завжди тільки твердий)
– У букварі на с. 77 у верхньому лівому кутку прочитайте загадку.
(Читає учень)
- Ви дізналися хто це - це шпак.
- Чапля, синиця, шпак. Як сказати одним словом. Хто це? (Птахи)
– Пропустіть клітинку донизу та запишіть схему до слова.
– Зробіть звуковий аналіз.
(Одна людина працює біля дошки)
– Перевіряємо. Поміняйтеся зошитами, візьміть до рук червоний олівець
(Робота в парах. Взаємоперевірка.)
– Назвіть перший звук, дайте йому характеристику тощо.
(Молодці.)

V. Робота з підручником

– А зараз повертаємось на с. 77 та прочитаємо текст під загадкою.
(Декілька учнів читають текст)
– Назвіть слова, у яких зустрівся звук [ц]

VI. Фізкультурна хвилинка «Хочу бути пташкою»

Я вулицею гуляв,
Зустрічних пташок я вважав.
Рот відкрив, дивлюся на небо.
Ліворуч, праворуч. Я там не був.
Пташечкою захотів я стати
І руками почав махати.
Я підстрибнув, щоб злетіти,
Але довелося на землю сісти.

VII. Знайомство з новою літерою

Звуки говоримо і чуємо,
Букви бачимо ми та пишемо.

Читання вірша.

– Біла чапля над полем літала,
Наче літеру зображала.

- Літера називається "Це".
– Відкрийте касу літер та складів та покажіть літери Ц, ц. Поставте їх у набірне полотно.
– А тепер запишіть літеру ц у зошиті для друкування. (Вчитель показує на дошці)

VIII. Читання слів та складів з новою літерою

- Сильних крил помах,
І чапля у хмарах. (малюнок на дошці)

– Прочитаємо склади.
(Читає вірш підготовлений учень)

Букв не мало, ми дізналися,
Дісталися літери Ц.
Є слова, де Ц на початку,
У середині та наприкінці.

- Буквар с. 76. Читаємо стовпчики слів зверху.

IX. Гра

– Заміни першу букву на нову.
Скриня, мілина, світло, білий, крапля. (Цар, ціль, колір, цілий, чапля)

X. Пальчикова гімнастика

- Пташок ми окольцювали,
Спостерігали, впізнавали.
Полетівши, в які дали,
Де морози перечекали,
Що пернаті клювали,
Гнізда, де свої звивали.

XI. Розвиток орфографічної пильності

– Покладіть зошити для друкування.
– Зараз ми з вами попрацюємо із пропозицією.
– Послухайте прислів'я.
Летить шпак – зими кінець.
– Скільки слів у цій пропозиції?
– Яке перше, друге, третє, четверте?
– У зошиті для друкування записуємо схему речення.
– Хто піде до дошки?
– Згадаймо ознаки речення. (Початок, кінець, слова пишемо окремо)
– Як ми далі працюємо із пропозицією? (Слова ділимо на склади)
– Зазначимо у нашій пропозиції небезпечні місця.
(Літера ненаголошеного звуку)
– Надрукуємо пропозицію.

XII. Робота з книгою

Читання тексту на с. 77.

XIII. Підведення підсумків

– З яким новим звуком ми сьогодні познайомились?
– Дайте характеристику звуку [C].
– Як називається буква для позначення приголосного звуку [ц]?

XIV. Рефлексивна діяльність

Висловіть своє ставлення до уроку, використовуючи слова, записані на дошці:

  • навчився…
  • дізнався…
  • сподобалося…
  • утруднявся ...
  • поділюсь ...
  • розповім...

Список літератури:

  1. Аляб'єва Є. А.Логоритмічні вправи без музичного супроводу, М: Творчий центр, Сфера, 2006, с.39.
  2. Бондарєва Л. Ю.Навчання грамоти дошкільнят та молодших школярів, Ярославль, Академія розвитку, 2007, с.261.
  3. Крупенчук О. І.Пальчикові ігри, Санкт-Петербург, Літера, 2005, с.18.

Ц, двадцять четверта буква російського алфавіту. За накресленням перегукується з букви («ци») старослов'янського кирилівського алфавіту (див. Кирилица). У глаголиці їй відповідала літера Ⱌ (ци). Аналогічної літери у грецькому алфавіті немає. Можливо, що буква «Ц» походить від давньоєврейської «צ» («цаде»). Її цифрове значення в кирилиці та глаголиці - 900. Буквою "Ц" позначається звук "ц" - передньомовна свистяча африката, завжди тверда, - "ципля", "мета", "подряпина".

Велика Радянська Енциклопедія.

Ц- двадцять третя літера російської абетки, що позначає складний глухий приголосний передньомовний, що складається з глухого смичного приголосного тта глухого спіранта з. Згідний т, що входить до складу цього складного приголосного, дещо відрізняється від звичайного передньомовного зубного т(є, наприклад, у слові то), а саме він вимовляється при такій же дорсальній артикуляції, яка необхідна для приголосного з, тобто з кінчиком язика, що торкається нижніх зубів. Затвор, необхідний для смичного т, утворюється у своїй задньої поверхні верхніх різців, але з кінчиком мови, як із звичайному та прилеглою до нього передньою частиною мови. Безпосередньо за цим дорсальним т, без будь-якого проміжку чи паузи, слідує спірант з, що зливається в нашому сприйнятті з попереднім т. Швидкість, з якою один звук слідує за іншим, і відсутність паузи між ними обумовлюють їх сприйняття як одного, нерозкладного на складові звуку. Складна природа його, проте, відразу ж позначається, якщо спробувати продовжити його вимову. Тоді цперетворюється в з. Запис приладами, що пишуть, Руссело також доводить складний склад приголосного ц.Згідний цздебільшого великоросійських говірок - твердий, але у давньоруському вимовлявся м'яко, приблизно XIV в. У деяких говірках і в малоросійському говірці м'яка його вимова збереглася досі. Новгородські та деякі інші північні говірки на місці цмають звук м'який і ближчий до год(щось на зразок польського ć), чому відбувається так зване змішання цз год.Літера ісходить до відповідного старослов'янського знаку ц , не має прототипу в грецькій абетці і належить до знаків, доданих винахідниками слов'янської абетки. Числове значення цу старослов'янській абетці = 900. Відповідний дзвінкий звук = дзбув колись у старослов'янською мовоюі позначався за допомогою літери зело. Польський досі має подібний приголосний (наприклад, у дат. од. nodze = старослов'янськ.), але російською він перетворився на просте з.

Енциклопедичний словник. Брокгауза та Єфрона.

Слово має силу, а людина піддається як впливу його звукових вібрацій, а й впливу нумерологічного значення. Послідовність літер та його числових значень також слід залишати поза увагою. Кожна буква алфавіту є відомою нумерологічною закономірністю енергетичної передачі, що позначається числом.

Алфавіт має сувору енергетичну вібрацію, «що піддається числовому рахунку». Код, що міститься в буквах, як вважають нумерологи, - це ключ до розкриття таємниць природи та людини, яка є її частиною. Ці числові коди не довільні. їх символіка та раціональний поділ за кількісним та якісним значенням відпрацьовувалися століттями. Розпізнати код можна через нумерологічні дешифратори та формули.

У давні часи існували алфавіти, де літери одночасно були числами. Таким був і рідний алфавіт Піфагора – давньогрецький. Кожна буква в ньому мала не лише цифровий вираз, а й своє особливе ім'я та окреме значення. Вважається, що приховане значення букви іпсилон першим зрозумів Піфагор (це друга літера його імені). Літера іпсилон, що формою нагадує розвилку, символізувала вибір між дорогою чесноти і шляхом пороку.

Праве відгалуження літери було зображати прямою рисою, спрямованої до неба: вона й відповідала чесноти. А ліве відгалуження - загогулина, повернута донизу: вона означала порок. Іпсилон навіть прозвали піфагоровою літерою, і в стародавньому світіДосить довго був вираз: «По піфагорової літери вибирати дорогу», - тобто робити в житті гідний вибір. Люди, присвячені ці чудові властивості грецького алфавіту, могли застосовувати його для передбачень, а також тайнопису. Кожне слово, складене з грецьких літер, за особливою системою перетворювалося на ряд чисел. Їх складали та отримували підсумкове число.

Таким чином, зашифровувалися знання, що призначалися не для всіх. А саме мистецтво шифрування називалося гематрицею, Числа набули не тільки математичного змісту, виникла наука про їхнє магічне значення - нумерологія. Коли в XV столітті в Європі узвичаїлися арабські цифри, зв'язок між числами і літерами став менш явним, а наука - ще більш таємницею. Але сучасна нумерологія постійно розвивається, відкривається і пізнається допитливими умами, завдяки чому можна систематизувати та обчислити значення букв.

Коди алфавітів

Видатний нумеролог нашого часу Олександр Кисіль у 1992 році випустив книгу «Кладезь безодні». У цій книзі він описав, як здійснив прорив до нової нумерології, здійснивши неймовірні та доказові дослідження у сфері використання числових та цифрових форм та їх проявів у реальному житті.

А. Кисіль вважає, що російський алфавіт має строго скоординоване космосом математична побудовата її створення є математичною (нумерологічною) властивістю нашого мислення. «Літера - це слова, - пише він, - сукупність слів - думка, а ось думки мчать у нашому мозку в математичному порядку, згідно з якимись формулами ... коли ми говоримо, то наша думка має математичний образ», Значить, думка можна виразити числами чи графіком. Закладені в алфавіт числа та формули допомагають виявити «числові резонанси» між словами та поняттями, доповнюючи їхнє смислове значення новим рівнем нумерологічного розуміння. Як вважає А. Кисіль, завдяки цьому встановлюється універсальний числовий взаємозв'язок з навколишнім світом, краще розуміються його кармічні призначення та впливи на людину.

Дослідженнями багатьох нумерологів доведено математичну стрункість структури алфавіту, його числову гармонію та симетрію. А. Кисіль, Каїро, с. Вронський та інші встановили, що, утворюючи слова, літери мають «числовий резонанс» з тими явищами та об'єктами природи, у структурі яких закладено ці коди.

У нумерології існує кілька видів нумерологічних кодів алфавіту. Всі вони перевірені нумерологами, і кожна людина може вибрати для себе ту, яка їй більше імпонує.

Літери та їх числові значення:

  • А - 1
  • Б - 2
  • У 3
  • Г - 4
  • Д - 5
  • Е, Е, Е - 6
  • Ж - 7
  • 3 - 8
  • І, Й, Ы - 9
  • До - 10
  • Л - 11
  • М – 12 = 3
  • Н - 13 = 4
  • 0 - 14 = 5
  • П – 15 = 6
  • Р – 16 = 7
  • З - 17 = 8
  • Т - 18 = 9
  • У - 19 = 10 = 1
  • ф - 20 = 2
  • х - 21 = 3
  • Ц - 22
  • Ч - 23 = 5
  • Ш - 24 = 6
  • Щ – 25 = 7
  • Ю - 26 = 8
  • Я - 27 = 9

У цьому коді російського алфавіту літери Е, Е і Е вважаються однаковою вібрацією 6, літери І, Й, Ы - вібрацією 9, літери Ь і Ъ власних вібрацій немає, тому за підрахунку не враховуються. Таким чином, у цьому коді літери від А до І відповідають натуральним числам від 1 до 9 (це основні числа нумерології), тому ці літери теж є основними. Їх характеристики точно відповідатимуть характеристикам їх числового значення. Літери, відповідні числам після 9, перетворені в коді натуральні числа. У нумерології, вченні про енергію чисел, подібний перетворюючий процес, з одного боку, веде до ускладнення числового кореня літери, а з іншого - робить його різноманітнішим, і ця якість, як ми знаємо, лежить в основі людства.

Необхідно запам'ятати, що число 10 дорівнює 1, але, незважаючи на це перетворення, воно не втрачає свого значення як 10. Воно містить всі властивості чисел від 1 до 9, і в результаті перетворення 10 виходить одиниця особливого сорту. Вона наділена вібруючою комбінацією всіх 10 значень, хоча після перетворення виступає у формі однини. Тому, коли 10 стає 1, навколо нього створюється вібруючий простір.

Літери латинського алфавіту також мають своє нумерологічне значення.

  • А - 1
  • В 2
  • З - 3
  • D - 4
  • Е - 5
  • Р - 6
  • G - 7
  • Н - 8
  • I - 9
  • J - 10 = 1
  • K-11
  • L - 12 = 3
  • М – 13 = 4
  • N - 14 = 5
  • 0 - 15 = 6
  • Р – 16 = 7
  • Q - 17 = 8
  • R - 18 = 9
  • S - 19 = 10 = 1
  • Т - 20 = 2
  • U - 21 = 3
  • V - 22
  • W - 23 = 5
  • Х - 24 = 6
  • У - 25 = 7
  • Z - 26 = 8

У нумерології використовують також інші методи кодування.

Значення літер

У нумерології форма кожної літери має вирішальне значення. Добре написана буква створить макcимyM вібрацій (це відноситься і до чисел). Енергетичні зв'язки є скрізь. Вони створюються постійною взаємодією форми та простору, які необхідні для отримання результату. Енергетичні зв'язки букв дотримуються тих самих законів, як і енергетичні зв'язки чисел. Як вчить нумерологія, кожна буква імені людини надає йому певних рис характеру.

Літера А - «одинак».Ця буква є заземленим символом, який стоїть на двох ногах. Верхня його частина - це спрямована вгору Піраміда, Нижня частина- Контейнер для енергії Землі. Літера А - одинична, заземлена та закрита. Вона символізує відстоювання власної думкиі людей, які здатні дотримуватися голосу інтуїції. Ця буква – символ початку: сили та бажання щось здійснити, прагнення до духовного та фізичного комфорту.

Літера Б – «гармонізатор».Ця буква складається з півкола, горизонтальної лінії і вертикальної лінії, що з'єднує їх. Нижнє півколо символізує енергію емоційного та фізичного царств, верхня горизонтальна лінія – ментальний рівень. Таким чином, літера Б символізує гармонію розуму, серця і тіла, романтизм, сталість та надійність у відносинах з людьми, а також ініціативність, здатність до подолання труднощів, прагнення матеріального благополуччя.

Літера В – «творець».Ця буква складається з двох врівноважених півколів. Вони пов'язані зліва вертикальною лінією, яка проходить через точку з'єднання півколів. Півкола утворюють два контейнери енергії. Верхній містить духовну та ментальну енергію, нижній – енергію емоційного та фізичного царств. Літера символізує рівновагу і внутрішню стабільність, сталість, легкість у спілкуванні, вміння швидко встановлювати контакти, адекватне сприйняття дійсності; єднання із природою, творчий характер особистості. Це буква будівельника.

Літера Г - «любитель порядку».Складається з довгої вертикальної лінії та короткої горизонтальної. Енергетичний потік збирає енергію неба та Землі. Ця буква є силою, з якою варто рахуватися. Вона символізує діяльність і найчастіше - духовну мотивацію, яка спонукає багато до чого. Літера Г - це потяг до знань, прагнення розкриття таємниць, вміння сприймати все, що відбувається в житті в тісному взаємозв'язку, увагу навіть до дрібниць, сумлінність у всіх справах.

Літера Д - «людина дії».Ця буква є вигнутим всередину півколо і вертикальними лініями, які з'єднані верхньою і нижньою горизонтальними рисами. Вертикальний напрямок потоку енергії, який обмежує півколо, утворює замкнутий енергетичний простір. Мета цієї літери – бути брамою. Вона надійна та спокійна, упорядкована та заземлена. Символізує осмислення, роздум перед початком будь-якої справи. означає основний орієнтир на сім'ю, прагнення надавати допомогу нужденним; деяку примхливість, схильність до екстрасенсорики.

Літера Е – «шанувальник затишку».Складається з чотирьох прямих ліній - трьох горизонтальних однакової довжини і вертикальної, що з'єднує їх, в два рази довше. Горизонтальні лінії виходять від верху, низу та з середини вертикально, створюючи праворуч від неї два збалансовані відділи. Енергетичний потік букви Е - сильна вертикальна лінія, три горизонтальні енергетичні потоки направляють її, поділяючи на ментальну, духовну та фізичну. Ментальна та емоційна енергії змішуються у верхньому відділі, емоційна та фізична – у нижньому. Літера Е символізує видатні аналітичні здібності, здатність розуміти та структурувати. Вона є дуже стабільною, якщо пов'язана з життям, і полягає в рівних частинах із духовної та ментапної, емоційної та фізичної енергій. Літера Е - це прагнення самовираження, потреба в обміні ідеями, готовність до ролі посередника в конфліктних ситуаціях. Проникливість, інтуїтивне розуміння світу таємного та незрозумілого. Іноді балакучість.

Літера Ё.Має таку ж будову, як і буква Е, але її енергетика посилюється двома точками над нею. Символізує емоційність натури, енергійне самовираження, бурхливі пристрасті, які не завжди стримуються.

Літера Ж – «шукач».Ця буква утворена трьома прямими лініями, що перетинаються у центрі. Їхні енергетичні потоки отримують енергію Землі та небес та збирають її в центрі. Ця літера символізує витривалість, стійкість перед негараздами, гармонійну особистість, у якої багатий внутрішній світ, і навіть деяку скритність, бажання - як імпульси до дії.

Літера З – «впевнена сила».Літера З утворена двома півколами, спрямованими в один бік – вліво. Вигини літери з'єднують небо та Землю, її енергетичні поля звиваються наче змія, піднімаючись до небес. Ця літера символізує містичне та інтелектуальне знання, земну харизму, рух життя та зміїну силу. Виражає сильну уяву, інтуїцію, прагнення відгородитися від зовнішньої дійсності та жити у своєму замкнутому світі; в складних ситуаціях- Самоусунення від вирішення проблеми.

Літера І – «гуманітарій».Утворена трьома прямими лініями однакової довжини - двома вертикальними та однією діагональною, яка з'єднує верх правої вертикальної лінії та низ лівої. Енергетичний потік цієї літери піднімається від землі до неба. Діагональ притягує силу неба та землі до точок зіткнення з вертикалями. Порожнечі утворюють трикутники, що збирають енергію. Ця буква - жнец посіяного, вона дає здатність примножувати. Символізує витонченість, чутливість, доброту, прагнення гармонії з навколишнім світом. М'яка романтична натура. У негативі: діловитість і практичність найчастіше є ширмою приховування справжньої (і найчастіше жорсткої) суті.

Літера К – «справедливість».Ця буква утворена сильною вертикальною лінією та другою лінією, вигнутою в середині і що з'єднується по діагоналі з вертикальною. Енергетичний потік вертикальної лінії спрямований до небес і землі, як і потік діагональної лінії, що змінює напрямок у середині. Внутрішнє місце утворює відкриту галочку, однаково відкриту і небу, і землі. Ця літера – духовний вчитель, вона символізує духовний розвиток і стабільність, рівновагу між небом та землею. Виражає витривалість, силу духу, вміння зберігати таємниці, проникливість; головний життєвий принцип- все або нічого.

Літера Л – «духовний новатор».Утворена двома діагональними лініями, що зустрічаються на вершині. Її енергетичний потік збирає енергію землі та спрямовує її в небо. Літера Л твердо стоїть землі. Вона сприймає ідеї та втілює їх у фізичну реальність. Це велична літера. Вона символізує тонке розуміння прекрасного, неабиякі артистичні та художні здібності, бажання ділитися знаннями та враженнями, свідомість неприпустимості марнотратства життя, необхідності пошуку свого істинного призначення.

Літера М – «творча сила для себе та інших».Ця літера складається з двох паралельних вертикальних ліній, з'єднаних двома діагональними лініями, що сходяться на рівні землі. Вона отримує енергію від сильного зв'язку із землею, енергетичний потік рухається через основи спрямованих вгору трикутників. Але ця літера також містить трикутник, спрямований вниз і керуючий небесною енергією. Ця літера - втілення приземленої жіночності, турботливої, як розумна мати, яка знає, коли застосувати батіг, а коли дати пряник. Символізує прагнення допомагати іншим, іноді сором'язливість; неприйняття хижацького ставлення до природи; внутрішню боротьбу зі спокусою стати центром загальної уваги.

Літера Н – «сильний, творчий, організований».Утворена двома сильними вертикальними лініями, середини яких з'єднує "мостом" горизонтальна. Дві точки контакту з небесами, а дві – із землею. Вони стабілізуються центральною лінією, що утворює два відкриті «контейнери». Це дуже сильна буква. Вона символізує людей, які впевнені в собі, зберігають силу при тиску ззовні і мають розвинену інтуїцію. Ця буква – знак протесту, критичного підходу до дійсності; прагнення до духовного та фізичному здоров'ю. Старанність у роботі, нелюбов до монотонної та нецікавої праці.

Літера О - «втілює ідеї в життя».Являє собою замкнене коло, початком якого можна вважати будь-яку точку. Вона не має ні початку, ні кінця. Ця буква символізує широкий кругозір, розвинена уявата інтуїцію. Вона контролює глибинні внутрішні ритми та символізує велику мудрість. Виражає сильні та глибокі почуття, потреба в самопізнанні, прагнення зрозуміти своє призначення, багату інтуїцію, здатність виділити найістотніше у метушні життя. Вміння поводитися з грошима.

Літера П - «шукач пригод, що вірить у себе».Складається з двох вертикальних ліній і горизонтальною, що з'єднує їх зверху. Ця буква міцно стоїть землі і «впирається головою» в небо. Замкнутий зверху контейнер вказує на приховану силу та енергію. Вона символізує багатство думок, стійкі думки, здатність до узагальнень, прагнення розуміння дійсності в цілому, турботу про свій зовнішній вигляд.

Літера Р – «сила творчого аналізу».Утворена прямою вертикальною лінією та півколом, що зв'язує її верх і середину. Вертикальна лінія спирається землі. Півколо містить у собі енергію небес та емоцій. Це витончена та добра буква, могутній будівельник. Символізує духовність, здатність не піддаватися зовнішнім впливам, уміння вникати у сутність, впевненість у собі, прагнення активних дій, хоробрість, захопленість. Іноді необдуманий ризик, авантюризм, схильність до незаперечних міркувань.

Літера С – «сильний та незалежний».Ця літера складається з однієї лінії, що утворює незамкнене коло. Літера згинається вправо і також має вигнуті вершину та основу. Це захищений контейнер, сприйнятливий, енергії в ньому змішуються. Його відносини із Землею - війна та мир. Ця буква - надійна, спокійна, творча та життєрадісна. Вона символізує прагнення до міцного стану та матеріальної забезпеченості, здоровий глузд; дратівливість, владність, іноді примхливість, розуміння важливості усвідомлення свого призначення у житті.

Літера Т – «битва із призначенням сили».Утворена вертикальною лінією, що починається землі і закінчується вгорі, зверху її накриває горизонтальна лінія, яка підтримує небесну енергію з допомогою логічного аналізу. Вертикальна лінія притягує цю силу землі. Ця буква символізує вміння бачити можливості та робити правильний вибір. Ця буква схильна до компромісів. Творча особистість, чутлива натура, що має інтуїцію; постійний пошук правди. Бажання не завжди порівнюються з можливостями. Символ хреста нагадує про швидкоплинність життя, тому слід відкладати на потім справи, які можна зробити негайно.

Літера У – «велике духовне бачення».Літера У утворена трьома прямими лініями, з'єднаними в центрі. Дві знаходяться вище за точки з'єднання, а одна - нижче. Енергетичні потоки цієї літери з'єднуються у центрі, де верхні два об'єднуються і прямують до землі. Ця буква символізує ухвалення рішень. Вона врівноважена і символізує духовну мудрість, багату уяву, великодушність, здатність до співпереживання, альтруїзм, постійне прагнення досягати вищого духовного рівня, усвідомлення того, що правду не завжди слід оголошувати на кожному перехресті.

Літера Ф – «необхідність зробити вибір».Ця буква являє собою вертикальну лінію і два півкола, що дивляться в різні боки. Вертикальна лінія спирається на землю, а два півкола символізують емоційну та духовну сфери. Це гармонійна літера, що символізує рівновагу; прагнення завжди бути в центрі уваги, вражати оточуючих своїм блиском, дружелюбністю, оригінальністю ідей (у яких іноді дійсно містяться цінні зерна істини), бажання робити людей щасливими і самому отримувати від цього задоволення, здатність піднести нібито необхідну брехню з найкращими намірами. Суперечна думка - химерна суміш різних філософських навчань.

Літера Х – «сприйнятливий творчий початок».Утворена двома прямими лініями, що перетинаються у центрі. Її енергетичні потоки йдуть праворуч наліво по діагоналі, отримуючи енергію землі та небес та збираючи її в центрі. Ця буква символізує витривалість та гармонійне майбутнє, хоробрість, готовність допомогти собі та іншим. Прагнення завоювати авторитет, займати незалежну позицію у житті, підвищена чутливість до оцінок з боку оточуючих. Дотримання законів моралі.

Літера Ц - «втілення ідей у ​​фізичному світі».Ця літера складається з двох вертикальних ліній, що з'єднує їх горизонтальною і відростка, що йде в землю. Літера Ц є відкритим контейнером для небесної, духовної енергії, проте міцна основа і «відросток» дають можливість цій літері надійно стояти на землі. Лідерство, відданість традиціям, зарозумілість і зарозумілість, нездатність існувати на самоті.

Літера Ч - «цілеспрямований акт твору».Складається з вертикальної лінії та незамкнутої дуги, яка починається у середині вертикальної лінії. Верх літери відкрито для духовної енергії. Однак асиметричність літери робить її нестійкою. Літера Ч - буква сумнівів та коливань. Почуття себе невід'ємною частиною єдиного цілого. Чітке відчуття ритму життя.

Літера Ш – «сила, захисник слабких».Ця буква складається з трьох вертикальних ліній і нижньої горизонтальної перекладини, що з'єднує їх. Літера Ш твердо стоїть на землі, але спрямована в небо, уособлюючи гармонію фізичного, емоційного і духовного світу. Це буква означає впевненість, справедливість, натхнення. Символізує особливу увагу до життя, вміння по найменшій деталі оцінювати те, що відбувається; скромність, вміння влаштовувати свої справи без галасу; почуття гумору.

Літера Щ – «що приймає рішення».Напис літери Щ майже повністю повторює Ш, за винятком невеликого «відростка», що йде в землю, тому Щ тяжіє швидше до землі, ніж до неба. Ця буква символізує фізичну силу, тілесні насолоди. Великодушна та щедра натура. Здатність проникати в суть речей, потужна рушійна сила, спрямованість уперед.

Літера Ъ- здатність деталізувати, розкладати по поличках; небезпека впливу сильного та вольового партнера.

Літера Ы- причетність до переживань інших; тяжіння до матеріального, приземленість, практичний кмітливість.

Літера Ь- м'якість, вміння згладжувати гострі кути у стосунках.

Літера Е - «бачити та вміти».Складається з лінії, що утворює незамкнене коло, всередині якого він рівноцінно розділений горизонтальною лінією. Літера згинається вліво і має вигнуті вершину та основу. Енергії чітко розділені, тому можуть переважати позитивні чи негативні потоки. Ця буква символізує здатність бачити приховану суть подій, добре володіння усною та письмовою промовою, надмірна цікавість, прагнення показати свою приналежність до доброго суспільства.

Літера Ю – «велика сила інтуїції».Складається із замкнутого кола, вертикальної лінії та перекладини, що з'єднує коло та вертикаль. Окружність символізує широкий кругозір, розвинену уяву та інтуїцію, а вертикаль - індивідуальний внутрішній світ, здатність розуміти духовну мудрість та вміння пристосовувати своє життя до своїх потреб. Ця літера означає відданість ідеалам загальної рівності та братерства, прагнення до істини, здатність до самопожертви та одночасно до жорстоких вчинків, необхідність яких визначається власними міркуваннями.

Літера Я – «м'якість, співчуття».Ця буква утворена прямою вертикальною лінією, до якої зліва зверху примикає півколо. Від нижнього кінця півкола вниз відходить похила лінія, інший кінець якої впирається в землю. Ця буква отримує енергію від прямого зв'язку неба із землею. Півколо містить суміш ментальної та духовної енергій. Нижня опора букви Я проводить енергію фізичного плану. Ця буква символізує прийняття себе та спілкування з іншими. Вона покращує карму. Літера Я - це почуття власної гідності, прагнення домогтися кохання та поваги оточуючих; здатність отримати бажане.

Цілі:

  • познайомити уч-ся з твердим приголосним звуком [ц], літерою Ц ц;
  • формувати навички читання;
  • сприяти розвитку фонематичного слуху, зв'язного мовлення,
  • логічного мислення.

Устаткування.

1. Пісочний годинник.

2. Магнітофон.

3. Аудіокасету В.В.Волина “Цікаве абеткознавство”.

4. М'яка іграшка"Кітка".

5. Серія картинок “На що схожа літера?”.

6. Картки з літерами Ц - 6 шт., А, О, У, І, Ы, Е.

7. Плакат із літерами Ц щодо гри “Четвертий зайвий”.

8. Плакат "ОГБРУАЧМЕОНТІЄ".

9. Роздатковий матеріал (літера П, текст зі стертими літерами, корекційна проба, конверти з набором для складання схеми слова).

Хід уроку

I. Повідомлення теми та цілей уроку.

1) - Прочитайте спочатку літери, написані червоним, потім синім, і ви дізнаєтесь, який зараз буде урок.

2) - Як господиня кличе курчат? (Цип - цип - цип)

Який перший звук? ([ц)

Сьогодні на уроці нам належить визначити, чи згодний цей звук чи голосний, твердий чи м'який, глухий чи дзвінкий. Також ми познайомимося з літерою цього звуку, щоб позначати на письмі звук [ц].

ІІ. Робота над новим матеріалом

1) Звуко-літерний аналіз слів-відгадок.

На одній нозі стоїть,
У воду пильно дивиться,
Тисне дзьобом навмання –
Шукає у річці жаблять. (Чапля)

Робити трюки він звик,
Адже його робота… (Цирк)

(Уч-ся з роздавального матеріалу викладають схеми слів).

На дошку кріпиться слово ЦИРК.

Вимовте ще раз слово. Що помітили?

Спробуйте поставити у м'яку позицію.

Дайте характеристику звуку [ц]. (Згідний, завжди твердий)

Визначте, глухий чи дзвінкий? (Закривають долоньками вуха і вимовляють цей звук. Висновок: глухий)

Якою літерою позначається звук [ц]?

2) Знайомство з літерою Ц ц.

Послухайте вірш:

Ця літерка - чіплялка
З хитрою, чіпкою лапкою:
“Підходь, кому не шкода,
Миттю подряпаю”.

А зараз на вас чекає чудове перетворення: у вас на парті лежить буква П, переверніть її і в правому нижньому кутку допишіть "чіплячку".

Покажіть, що ви маєте. Поверніться та покажіть нашим гостям. (Вчитель вивішує плакат із цією літерою).

3) "На що схожа буква?"

На що, хлопці, схожа літера? (Відповіді дітей)

А ще на що. (Вчитель читає перший вірш, інші звучать на аудіокасеті та одночасно вивішує картинки).

Цілий день у траві густий
Бродять ріжки з бородою.

Літера Ц –
Внизу гачок,
Точно з краником бочок.

Ось яка буква Ц:
З коготочком на кінці
Коготок-драпінка,
Як котяча лапка.

Чапля в чагарниках зелених
Встала важливо буквою Ц.

Стілець лагодив сьогодні майстер.
Клеїв він його і фарбував.
Майстер стілець перевернув -
Став на Ц схожим на стілець.

4) Робота з корекційною пробою.

Протягом хвилини знайдіть серед безлічі літер букву Ц та обведіть її.

Скільки букв знайшли?

5) Гра "Четвертий зайвий".

Знайдіть зайву букву.

6) Друкування букви Ц Ц.

А хто з героїв передачі “На добраніч, малюки” носить ім'я, що містить звук [ц]? ( Цап-Царапич)

Ось і сам Цап-Царапич. Подивіться, він тримає букву… ( Ц). Навчимося її писати. (Діти порівнюють написання великої та маленької букв. Вчитель показує на дошці, потім діти друкують у зошитах Ц ц).

7) Гра "Подружись з літерами".

Цап-Царапич дуже хоче, щоб буква Ц потоваришувала з голосними. Літера нова, їй страшнувато: тут вона нікого не знає. Давайте познайомимо її з голосними і допоможемо їй потоваришувати з ними. Зараз Ц вітається з А. (Вчитель зміцнює до дошки Ц, підходить учень з А і зміцнює поряд з Ц. Діти читають освічений склад). А тепер А вітається з Ц. (А ставлять перед Ц. Читають склад, що вийшов).

(Аналогічно з літерами О, У, І, Ы, Е).

З іншими голосними вона може подружитися, т.к. у російській мові немає слів з такими буквосполученнями

Придумайте слова, що закінчуються:

ЦА ( курка, одиниця, синиця, вівця, цибулина)

ЦО ( кільце, яйце, ганок)

ЦИ ( кінці, ковалі, пташенята, огірки)

8) - Цап-Царапич просить вас, хлопці, назвати слова із казок зі звуком [ц]. ( Царівна-жаба, царівна Несміяна, принц, принцеса, жар-птиця, падчерка, золотий ланцюг, дзеркальце, Червона квіточка та ін.)

ІІІ. Фізкультхвилинка.

Усі уч-ся виходять до дошці і утворюють коло. Вчитель ходить вздовж кола. Той, перед ким він зупиняється, має швидко назвати слово зі звуком [ц]. Якщо учень затримається з відповіддю, він повинен сісти в середині навпочіпки.

IV. Продовження роботи.

1) - Цап-Царапич пропонує змагання між хлопчиками та дівчатками.Прочитайте буквосполучення (хором).

На дошці:

Д.: Ца – царі – цариця.

М.: Ца – царе – царевич.

2) Робота зі стовпчиком слів (листочки).

Покладіть перед собою листочки. Давайте прочитаємо стовпчик слів "по ланцюжку".

цар

царювати

Знайомі слова? Що спільного у цих слів? Виділіть корінь.

Знайдіть зайве слово. Поясніть, чому воно зайве?

3) Робота з чистомовками.

Цап-Царапич дуже любить вигадувати чистомовки. Сьогодні він вирішив познайомити вас із своєю творчістю. Але тільки останнє словов чистомовці ніяк не виходить придумати, воно обов'язково має містити звук [ц]. Давайте йому допоможемо.

Це, це, це, це – нудно принцу у… (палаці).

Ца, ца, ца, ца – немає у бублика (кінця).

Цо, цо, цо, цо – упустила я… (кільце).

Ци, ци, ци, ци – збираю… (огірки).

Цу, цу, цу, цу – ллються сльози по… (особі).

Цо, цо, цо, цо – знесла курочка… (яйце).

4) Кіт-ласунка.

Цап-Царапич любить не тільки писати, але також любить чимось поласувати: сметаною, рибою, солодким, а іноді, виявляється, любить злизувати букви, ось як сьогодні сталося. Я приготувала вам слова та речення для читання, а він узяв і зіпсував мені матеріал. Спробуємо його відновити.

гілочок, епкий, іклон, абондр, ірк, іфра, окотуха, пилюка.

арії Курі а у ветнику сидить.

Цицилія вчить іфри.

ципля Ципа хоче в ірк.

Біля аревни Мурки на лапках арапки.

Зай у кузні замовили викувати епь.

У племінниці Нариса на ветнику ростуть огірки.

Яку ж літеру він злизав? ( Ц)

А як ви вважаєте, чому? (Відповіді дітей)

V. Підсумок уроку.

Який звук означає ця літера? Охарактеризуйте його.

Література

1. Савіна С.В., Гугучкіна Є.Є. Нестандартні уроки у початковій школі. Вид-во "Учитель". Волгоград, 2000. - 12 с.

2. Максимук Н.М. Ігри з навчання грамоти та читання. Вид-во "Вако". М., 2006. - 77 с.

3. Кочергіна А.В., Гайдіна Л.І. Вчимо абетку, граючи. Вид-во "5 за знання". М., 2007. - 168, 170 с.

4. Воліна В.В. Цікаве азбукознавство. Вид-во "Освіта". М., 1994. - 323 с.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...