Похідні та непохідні прийменники. Прийменники та похідні

Цілі уроку:

  • Освітня: познайомити учнів із похідними та непохідними приводами; вчити розрізняти похідні та непохідні прийменники, правильно використовувати їх в усному та письмовому мовленні.
  • Розвиваюча: розвиток пам'яті, позитивних емоцій, логічного мислення, вміння порівнювати та вибирати вірне, оцінювати досягнуті результати.
  • Виховна: виховувати інтерес до російської мови

Обладнання уроку:картки із завданнями для учнів, презентація

Хід уроку

1. Мобілізуючий етап. Привітання, запис числа в зошит

2. Повторення

Вчитель. Починаємо наш урок із повторення вивченого про прийменник. Додаток 1

Прочитайте групи словосполучень та визначте відносини, що виражаються приводами.

Їхати повз будинок, бігти вздовж річки (просторові, місце); нудьгувати за матір'ю, думати про друга (об'єктні); повернутися до вечора, зустріти після уроків (тимчасові); через погану погоду, не прийшла через хворобу (причинні); купили на лікування, прийти з перевіркою (цільові).

Вчитель: А тепер пригадаємо правильне вживання прийменникових і неприйменникових поєднань

Як правильно сказати: Товариші! Оплатіть за проїзд. або Сплатіть проїзд. (оплатіть (що?) проїзд; сплатіть (за що?) за проїзд)

З якими приводами або НА можуть поєднуватися дані слова:

  • БУТИ УЧАСТИ СТАРТ (брати участь у старті, бути на старті);
  • Присутнювати, брати участь у мітингу (брати участь у мітингу, бути присутнім на мітингу);
  • ОБГОВОРИТИ, брати участь у засіданні (брати участь у засіданні, обговорити на засіданні);
  • ЦІКАВИТИСЯ, ПРОЯВЛЯТИ ІНТЕРЕС МАТЕМАТИКА (цікавитися математикою, виявляти інтерес до математики);
  • Розповісти, торкнутися проект (розповісти про проект, торкнутися проекту);
  • ЛЮБОВ ВІДДАНІСТЬ БАТЬКІВЩИНА (любов до Батьківщини, відданість Батьківщині);
  • ВІДГУК РЕЦЕНЗІЯ КНИГА (обговрення книги, рецензія на книгу).

Вчитель: Дайте відповідь на питання:

  1. Що таке прийменник?
  2. Як пишуться прийменники з іншими словами?
  3. Якими за значенням можуть бути прийменники? Від чого це залежить?
  4. З яким відмінком використовуються прийменники: ПО ОКІНЧАННІ, ПО ПРИБУТКУ?
  5. З яким відмінком використовуються прийменники: ДЯКУЮЧИ, ЗГОДНО, Всупереч і т.д.?

3. Тему уроку вчитель записує на дошці. (слайд) Формулювання учнями мети уроку

Вчитель. Враховуючи тему уроку, поставте мету уроку.

Ціль:

  • познайомитися з...
  • вчитися розрізняти...,
  • правильно використовувати...

Мета уроку:познайомитися з похідними та непохідними приводами; вчитися розрізняти похідні та непохідні прийменники, правильно використовувати їх в усному та письмовому мовленні

4. Вивчення нового матеріалу. Практична робота з тексту. Додаток 2

Якими бувають приводи щодо походження?

Складіть опорну схему (таблицю) за матеріалом.

Розкажіть про особливості похідних прийменників.

Практична робота з текстом: прочитайте текст, розкажіть про особливості непохідних та похідних прийменників.

За походженням прийменники бувають непохідними та похідними.

Непохідні прийменники не утворилися від жодних інших слів(частин) мови та з давніх часів вживаються лише як прийменники. Більшість непохідних прийменників є омонімами по відношенню до приставок. Наприклад: при будинку – приїхати.

Похідні прийменники утворюються від різних знаменних частин мови . За цією ознакою серед них виділяються прислівникові, відіменні та віддієслівні прийменники.

Нареченные прийменники утворюються від прислівників, мають найбільшого поширення та утворюють слово- поєднання з обставинними та об'єктними відносинами. Наприклад: зупинився поблизу будинку (місце), відпочивав після роботи (час).

Відіменні прийменники утворюються від іменників. З їх допомогою утворюються словосполучення, що виражають різні обставинні та об'єктні відносини. Наприклад: не прийшов через розпад (причина), утворився шляхом розпаду (образ дії), працював протягом життя (час), відповів з приводу заяви (об'єкт).

Віддієслівні прийменники походять від дієприслівниківі вживаються у словосполученнях, що виражають причинні, поступливі та тимчасові відносини. Наприклад: досяг, незважаючи на труднощі (поступка), завдяки турботам (причина), згадав через тиждень (час). ( З книги А.В.Дудникова, А.І.Арбузова "Російська мова")

4. Закріплення вивченого на тему уроку

1) Вибірковий диктант:Випишіть словосполучення з непохідними прийменниками (1 вар) та похідними прийменниками (2 вар).

Переходить через вулицю, затримка через ремонт, підписує на конверті, відступає від теми, розділити на п'ять, будинок поблизу річки, бігти попереду всіх, приїхати через тиждень, розмова про відпустку, вдумається в сенс, додасть до двох, крокує в колоні, прочитати в протягом дня, втікає з гори, розплатиться згідно з договором, втомиться з незвички, слабкість через хворобу.

Перевірка:

Переходить черезвулицю, затримка з оглядуремонту
підписує наконверт, хата поблизурічки
відступає відтеми, бігти попередувсіх
розділити нап'ять, приїхати черезтиждень
вдумається всенс, розмова щодовідпустки
додасть додвом, прочитати протягомдня
крокує вколоні, розплатитися згіднодоговором
втікає згори, слабкість внаслідок хвороби
втомиться знезвички.

2) Творче завдання: Підберіть до цих непохідних приводів синонімічні похідні.

Через негоду (внаслідок), після закінчення школи (після закінчення), про терміни (щодо), для самооборони (з метою), за відсутнього (замість), через переговори (шляхом), через (поперек) дорогу, біля (біля) ) багаття.

5. Проблемне питання: Як розрізняти похідні прийменники від омонімічних частин мови?

Хлопці йшли (де?) попереду Хлопці йшли попереду (попереду чого?) загону. (Перед загоном)

Правило – помічник!

Прийменник включаться до відмінкового питання. Похідний прийменникможе бути замінений непохідним або іншим похідним приводом.

3) Пояснювальний диктант:вкажіть похідні прийменники та омонімічні їм частини мови.

Я знаю цей ліс уздовж і поперек. – Стежка йшла вздовж урвища, звиваючись у тіні дерев.

Поперек річки лежала невелика колода.

Поблизу виднівся ліс. – Поблизу села протікала річка.

Іди собі повз. - Судно весело біжить повз острова Буяна.

— Товариші йшли назустріч один одному.

4) Виконайте тест

1. Слово НАД – це:

А) прийменник;

б) приставка;

В) може бути приводом та приставкою.

2. Знайдіть словосполучення з прийменником, який має причинне значення:

А) видніється через гору;

Б) запізнитися із-за дощу;

В) зрозуміло з оповідання;

г) щодо його вчинку.

3. Знайдіть прийменник, утворений від дієприслівника:

А) завдяки;

Б) згідно;

в) всупереч;

Г) на зразок.

4. Знайдіть словосполучення з похідними приводами:

а) жити при станції;

Б) завдяки рясним дощам;

В) росте вздовж паркану;

Г) йдуть попереду загону.

5. Вкажіть речення, у яких виділені слова – прийменник:

А) Стадо потягнулося повзвдома.

Б) Не проходьте повз .

в) Поперекдороги уклали колоди.

г) Попереду йшли найстійкіші.

6. Вкажіть групу непохідних прийменників:

А) завдяки, до, за, перед, навколо;

Б) згідно, через, назустріч, до, у, шляхом;

В) через, при, без, для, над;

Г) с, у, про, вздовж, при.

5) Конструкторський практикум: Вставте відповідні за змістом прийменники.

1. Старша сестранавчається В університеті НА економічному факультеті.

2. Я скучив за батьком, матір'ю, сестрою.

3. Все потрібно виконувати згідно з інструкцією.

4. Похід відбувся ДЯКУЮ хорошій погоді.

5. Хлопчик залишився в класі Всупереч прохання друга.

6. Сходи були дружними, НЕГЛЯДЕ НА посуху.

Для сильних учнів редакторське виправлення за вправою 343 стор 141 підручника.

11. Підсумок уроку, рефлексія

12. Домашнє завдання: Параграф 54, стор 139. (Записи у довіднику) Упр. №337.

>>російська мова 7 клас >> Російська мова: Похідні та непохідні прийменники

Похідні прийменники

У російській мові існують приводи похідні та непохідні. Але зараз ми з вами познайомимося з похідними приводами. Ми з вами познайомимося з визначенням похідних прийменників та дізнаємося, які це прийменники.

Які приводи називаються похідними

Похідні прийменники – це прийменники, освічені від самостійних частин промови за умови втрати ними свого значення та морфологічних ознак.

Або ж можна ще сказати про похідні прийменники, що такі прийменники утворилися способом переходу з самостійних частин промови в службові. За такого переходу самостійних частин промови на службові, перші втрачають своє лексичне значення і морфологічні ознаки.

Також дуже важливо вміти розрізняти похідний привід і омонімічні ним самостійні частини мови.

Наприклад:У першому реченні слово «завдяки» буде дієприслівником, а ось у другому - виступатиме в ролі похідного прийменника.

Мишко, йдучи з дому, дякував бабусі за смачний сніданок. Завдяки гарним знаннямпредмета, Оля отримала на іспитах гарну оцінку.

Або візьмемо, наприклад, такі пропозиції:

Внаслідок снігових заметів проїхати було неможливо. У результаті у справі про крадіжку було виявлено нові докази.

Якщо розглядати ці пропозиції, то в першому реченні стоїть довільний прийменник, а в другому - іменник.

Давайте детальніше розглянемо питання, як відрізнити похідний привід від іншої частини мови?

По-перше, до приводу поставити питання неможливо;
По-друге, у прийменника відсутня роль, яку він міг виконати самостійно;
По-третє, відмінною рисоюприйменникам, можливо те, що до нього можна підібрати синонім.

Похідні прийменники можна розділити на три групи:

1. Це прийменники, утворені від іменників. Вони можуть мати назву відіменні прийменники;

Наприклад:Через брак часу довелося відмовитися від занять у секції. Мама хотіла поговорити з приводу успішності сина.

2. Прийменники, які утворені від прислівників. Їх ще називають прислівниками;

Наприклад:Навпроти вікна росла береза. Навколо будинку стояв паркан.

3. І прийменники, утворені від дієприслівників. Їх ще називають віддієслівними прийменниками.

Наприклад:Завдяки Тарасові у мене з'явилась цікава книга.

І хоча похідний привід має властивість складатися з кількох частин, але в результаті він завжди являють собою одне слово.

Правопис похідних прийменників



Вправа 1.

Прочитайте уважно речення та встановіть, де в цих реченнях похідні прийменники, а в яких інші частини мови:

Через майбутній від'їзд зустріч довелося відкласти. Внаслідок сильного дощу всі стежки були розмиті. Внаслідок хвороби Іван пропустив багато уроків. Не рахунок було перераховано гроші. Я прийшов поговорити про додаткові уроки. Замість уроків Денис пішов гуляти із друзями. Я неодмінно виконаю все, що мені поставили. Протягом тижня має прийти запит.

Вправа 2.

Подивіться уважно на пропозиції. Замість точок, які б ви вставили прийменники?

…на поганий настрій мені вдалося вивчити вірш.
… сорок п'ять хвилин вчитель пояснював нову тему.
Приступ астми зняли… допомоги лікарів.
Нарешті мені вдалося поговорити... роботи.

Повторення пройденого матеріалу

4. Згадайте визначення, яка частина мови називається прийменником?
5. Які види прийменників ви вже вивчили?
6. Які приводи називаються непохідними?
7. У чому їхня відмінність від похідних?
8. Наведіть приклади непохідних прийменників?
9. Чи є привід членом пропозиції?
10. Чи можна замінити привід синонімом?

конспект уроку та опорний каркас

Тема: Непохідні та похідні прийменники

Цілі:

Ознайомити учнів із похідними та непохідними приводами;

Розвивати вміння відрізняти похідні прийменники від омонімічних частин мови,

правильно вживати прийменники у мові;

Виховувати культуру спілкування, увагу, бережливе ставленнядо мови.

Тип уроку: урок здобуття нових знань.

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, групова

Обладнання: комп'ютер, медіапроектор, роздатковий матеріал, підручник.

Хід уроку:

    Організаційний момент.

Сьогодні на уроці ми відкриємо ще одну маленьку таємницю російської. Але, щоб підібрати ключ до цієї таємниці, треба виконати кілька завдань. Давайте спочатку посміхнемося один одному, я рада бачити ваші посмішки і думаю, що сьогоднішній день принесе нам усім радість спілкування один з одним. Успіхів вам і успіхів!

Відкрийте робочі зошити, запишіть число.

I . Лінгвістична розминка

(1 учень біля дошки, перевірка д/з упр 295 (2,3)

- Виправте мовні помилки: (Слайд)

Застерегти про небезпеку, впевненість у перемогу, турбуванняся за молодшого брата, приділяти увагу на правопис,властивий для дієслів.

(Взаємоперевірка)

(Застерегти від небезпеки, впевненість у перемозі, турбуваннятися про молодшого брата, приділяти увагу правопису, свійний дієсловам.) (слайд)

- Що ви знаєте про привід?

2. Мовна розминка.

Запис під диктування тексту з самоперевіркою.

З-під паркану виліз сусідський кіт Тимофій. Він протягом години сидів біля мишачої нори, а шкідлива миша так і не здалася. Зважаючи на такий поворот подій, залишився Тимофій голодним.

Перевірте, чи правильно ви написали.

Поясніть, будь ласка, постановку розділових знаків у другому реченні. Складіть схему. (Слайд)

Назвіть частини мови у першому реченні. (Слайд)

Які ще прийменники пишуться через дефіс? (Слайд)

3. Постановка проблеми.

    Назвіть, будь ласка, похідні та непохідні прийменники

Той самий слайд.

    Чому ви не можете їх знайти? (Не знаємо, що це таке)

3) Що потрібно, щоб виконати це завдання? (Необхідно дізнатися, які прийменники називаються похідними та які непохідними)

4) Це і буде основною метою нашого уроку.

4. Повідомлення теми уроку, запис її на дошці та у зошитах. (Слайд)

Тож яка мета нашого уроку? (Слайд)

Як ми можемо вирішити нашу проблему?

Читання п. 50 с.138-139

5. Повідомлення учнів із показом презентації.

Після роботи з підручником, ми дізналися про приводи таке:

(Найдавніші прийменники називають непохідними. Вони складаються тільки з одного, рідше – з двох складів, а іноді навіть з одного приголосного звуку. А ось і вони: по, о, від, перед, через, при, з, у, в, без , до, з, до, на та інші…

Похідні прийменники утворюються шляхом переходу самостійних частин мови у службові, втрачаючи при цьому своє лексичне значення та морфологічні ознаки. Наприклад: навколо, повз, незважаючи, шляхом та ін.

(слайд) Похідні прийменники утворені від

Прислівники : біля, навколо, повз, після, позаду;

Іменника : через, у міру, внаслідок, щодо, протягом;

Дієприслівники : завдяки, закінчуючи, включаючи, не дивлячись .

6. Вирішення проблеми.

Чи зможете ви зараз назвати похідні та непохідні прийменники? (Слайд)

Зараз ви побачите 2 пропозиції. Визначте, у якому їх

похідний прийменник. (Слайд)

Що ще можна додати до мети нашого уроку? Чого ми ще маємо навчитися? (відрізняти похідні прийменники від самостійних частин мови) (слайд)

Чим вони відрізняються?

7. Первинне закріплення. (слайди)

– Давайте розглянемо кілька прикладів.

(Слайд)

Поривчастий вітер швидко мчав назустріч мені через жовту, висохлу стерню.

Старою тінистою доріжкою саду син поспішав до будинку, а батько йшов назустріч.

На зустріч, призначену раніше, непристойно запізнюватись.

Мчав (назустріч кому?) назустріч мені. - Пр. прийменник .

Ішов (куди?) назустріч .– Прислівник .

Запізнюватися (на що?) на зустріч. - Іменник .

(Слайд)

Я уникав знайомих, завдяки їм за теплий прийом.

Завдяки допомозі друга я впорався з труднощами

Ішов (що роблячи?) завдяки . – Дієприслівник .

Впорався ( завдяки чому?) завдяки допомоги.

Похідний прийменник .

Висновок:

До похідних приводів не можна поставити питання, вони не позначають конкретних предметів,

ознак чи дій.

Не є членами речення, вказують на зв'язок між головним та залежним словом у словосполученні. Утворені із знаменних частин мови.

(Слайд)

Визначте, якою частиною мови є виділене слово у реченнях.

Футболіст мчавповз (говірка) . Під час подорожі ми пропливлиповз будиночка (прийменник).

Саша та Таня раділи,завдяки батьків за чудові подарунки. (Дієпричастя) Андрій зрозумів правило завдяки вчителеві.

УВАГА! Похідний привід можна замінити непохідним або іншим похідним приводом.

внаслідок бурану (через),

щодо походу (о),

через заморозки (через),

протягом дня (за),

через кілька років (через),

пробиратися крізь зарості (через),

сидять біля багаття (у) .

Перед початком наступної роботи фізхвилинка на тлі природи:

Повільно встаньте, різко підніміть руки,

плавно їх опустіть, високо підстрибуйте,

низько сядьте, тихо сядьте за парти.

8. Самостійна диференційована робота:

1 варіант - Кер. 296. Вибіркове списування. Виписати словосполучення з похідними приводами.

2 варіант – робота за картками (див. Додаток) Виписати лише словосполучення з непохідними приводами.

3 варіант -Робота по картках. Запишіть словосполучення у два стовпчики: 1) з непохідними приводами; 2) з похідними приводами

9. Перевірка самостійної роботи .

2 варіант - Самоперевірка по картці.

3 варіант - Самоперевірка послайду:

Непохідні похідні

Вибиратися на гору всупереч прогнозам

Під деревом протягом уроку

Дорогою через дощ

На Кавказі внаслідок негоди

З-під бані назустріч вітру

За вікном внаслідок пожежі

1 варіант - Колективна перевірка.

10. Тестова роботаіз самоперевіркою

1. Скільки прийменників у віршованому уривку?

Росія починається із пристрасті

До праці, до терпіння, правди, доброти.

Ось у чому її зірка. Вона чудова!

Вона горить і світить у темряві. (В.Боків) (А-5; Б-6; В-7; Г-8)

2. Яким членом пропозиції є прийменник?

А. Обставинами.

Б. Доповненням.

В. Не є самостійним членом речення, але входить до їхнього складу разом із знаменними словами.

3. Знайдіть словосполучення з непохідними приводами:

А. стрибати через калюжі;

Б. жити за станції;

В. Завдяки рясним дощам;

Г. Будувати за будинком.

4. Вкажіть речення, у яких виділені слова – прийменники.

А. Стадо потягнулося повз будинок.

Б. Діва дивиться навколо здивованими очима.

В. Біля лісу, як у м'якому ліжку, можна виспатися.

Г. Попереду йшли найстійкіші.

5. Вкажіть похідні прийменники.

А. В, на, над, від, під, с.

Б. Завдяки, протягом, згідно, незважаючи на.

(Відповіді: 1-В, 2-В, 3-А, Б, 4-А, В, 5-Б)

11. Підсумок уроку.

    Чим відрізняються похідні прийменники від непохідних?

(Відмінність похідних прийменників від непохідних: похідні прийменники походять від самостійних частин мови)

А чим вони схожі?

(Похідні та непохідні прийменники служать для зв'язку слів у словосполученні)

12. Домашнє завдання.

1. П.50, упр.297

2. Творче завдання на вибір: Описати вулицю, на якій ти живеш, використовуючи прийменники: біля, навколо, позаду, поруч

13. Оцінювання, подяка.

Додаток

Виписати словосполучення лише з непохідними приводами.

Зайти у воду, сказати по секрету, зануритись у човен, здалося з-за хмар, з'явився переді мною, розташувалися поблизу дач, ходити біля будинку, очікувалася до свята, звалилися з нею, йшов назустріч вітру, розшукає завдяки винахідливості, перебувати на горі.

Вставте у пропозицію потрібні приводи:

Ми зустріли старих друзів при виході... метро.

Нас запросили взяти участь у змаганні.

Злякане кошеня вискочило прямо… кута.

… негоди прогулянка була скасована.

У російській мові є самостійні та … частини мови.

Службові частини мови – це … .

Службова частинамови, яка виражає залежність одних слів від інших у словосполуці та реченні, називається … .

Прийменники зі словами завжди пишуться … . Їх слід відрізняти від ….

Прийменники бувають непохідні та … .

Непохідні прийменники – це, наприклад, … .

Похідними називаються такі прийменники, які … .

Похідні прийменники можуть бути утворені від … . (Приклади)

Запишіть словосполучення у два стовпчики: 1) з непохідними приводами; 2) з похідними приводами.

Вибиратися на гору, всупереч передбаченням, під деревом, протягом уроку, по дорозі, через дощ, на Кавказі, внаслідок негоди, з-під купола, назустріч вітру, за вікном. Внаслідок пожежі.

Прийменники бувають похідними та непохідними. Похідніприйменники утворюються шляхом переходу самостійних частин мови у службові, які втрачають у своїй своє лексичне значення і морфологічні ознаки. Наприклад, прийменник навколо (ходить навколо будинку) походить з прислівника навколо (добре видно навколо), прийменник шляхом (переконати шляхом вагомих доказів) - з іменника шлях в орудному відмінку(служить зручним шляхом), прийменник у продовження (чекати протягом години) - з поєднання іменника продовження з прийменником е (вірити у продовження знайомства), привід завдяки (впоралися завдяки допомозі товариша) - з дієприслівника (пішов, завдяки за надану допомогу).

До непохіднимвідносяться прийменники, не утворені з самостійних частин мови, наприклад: без, в, до, для, за, з, до, на, над, о, про, від, по, під, перед, при, про, с, у, через.

Багато непохідні прийменники можуть використовуватися з різними відмінками, похідні використовуються зазвичай з якимось одним відмінком. Наприклад, привід завдяки вживається тільки з давальним відмінком: завдяки мужності (Д. п.).

337. У цих словосполученнях виділено прийменники. Випишіть спочатку словосполучення з непохідними приводами, а потім із похідними. Дієслова вживайте в 3-й особі множини.

Перехід..т через вулицю, стро..т позаду будинку, написива..т на конверті, накинуть поверх пальта, відступить від теми, розділ..т на п'ять, знайдеш..т завдяки кмітливості.., вдума..т в сенс, додати до двох, замін..т через ветхост.., бігу..т біля будинку, випиш..т з книги, рухається вздовж дороги, кроку..т у колоні, надійде всупереч звичаю, бігу..т з гори , готовий..т протягом місяця, встан..т з незвичкою.., діл..т з друзями, чекає з годину, знаходить..т навпроти будинку, уклад..т упоперек дороги, збудований поблизу стадіону, височ.. ється посеред площад.., з метою боротьби зі стихією.

338. Спішіть. Підкресліть як члени речення виділені прислівники та іменники разом із виділеними прийменниками. З якої частини мови утворено похідні прийменники?

  • Навкололілейного чола ти косу двічі обв..ла. (А. Пушкін)
  • Труна роз (з, с) билася. Діва раптом ожила. Дивиться навколоздивовано (н, нн) очима. (А. Пушкін)
  • Заграв рож..к, і сільське стадо піт..нулось повзвдома. (А. Пушкін)
  • Білялісу, як у м'якій постелі.., виспат(?)ся можна. (Н. Некрасов)
  • Сивини похмурого дня пливуть, склокоче(н, нн)і, повз. (С. Єсенін)
  • Григорій прив..зал до куща коня і ліг близько, пр..кривши від вітру обличчя порожнистої ш..нелі.4 (М. Шолохов)

339. У якому стилі промови найчастіше використовуються прийменники, дані у рамці? Підберіть відповідні за змістом прийменники (див. рамку) і під час списування вставте в пропозиції. Запишіть до виділеного слова однокореневі слова.

1. Земля (велика кількість снігу) глибоко просочилася вологою. 2. Погода (пророкування бюро прогнозів) встановилася дощова. 3. Робота на фермі веде(т, ть)ся (графік). 4. Усміхнений агроном швидко ш..л (трактористи). 5. Сівбу почали в більш ра(н, нн)ий термін (звичай).

340. Проаналізуйте речення. Знайдіть помилку. Виправте її, вживши інший привід з причинним значенням.

1. Завдяки дощу цікава екскурсія не відбулася. 2. Похід у гори було відкладено завдяки сильному туману. 3. Завдяки різноманітній програмі гастролі ансамблю пройшли успішно. 4. Завдяки майстерності та завзятості хокеїстів команда увійшла до вищої ліги.

341. Прочитайте уривок жартівливої ​​розповіді Ф. Кривіна. Визначте, чи може вибір як похідного, а й непохідного приводу вплинути сенс висловлювання. Попишіть уривок, розставляючи пропущені розділові знаки. Замість перепусток вставте на насабо за нами. Скільки реплік у діалозі? Прочитайте текст вголос за ролями: автор, зайченя, старий заєць.

ПРАВИЛА ПОЛЮВАННЯ

Переляк..ий зайч..нок пр..біг додому:
Тато за нами полюють(?)ся!
За нами полюють(?)ся або на нас полюють(?)ся? – уточнив старий заєць.
Я не знаю. Я тільки знаю що полюють(?)ся.
Скільки разів я тебе вчив правильно висловлювати свою думку. Від того, наскільки точно ми вир..жаємо думку, завис..т дуже багато.
Але ж вони полюють(?)ся тато!
За нами чи на нас?
Я не знаю як правильно сказати тато...
Востаннє поясню: якщо полюють _ _ _, це означає, що нас хочуть тільки зловити. А якщо _ _ ​​_ полюють(?)ся, це значить, нас хочуть вбити. Чуєш різницю?
Зайч..нок задр..жав усім своєю істотою, чу(?)ствуя цю різницю.
І вони побігли.

342. Вставте прийменник відабо для.

Лосьйон _ _ _ захисту від укусів комарів.
Склад _ _ _ виведення плям.
Рідина _ _ розтягування взуття.
Таблетки _ _ _ кашлю.
Крем _ _ _ чищення взуття.

343. Виправте помилки, які нерідко звучать у сучасному радіо- та телеефірі. Вкажіть вигляд помилки: зайвий прийменник, не той привід, не той відмінок залежного слова, не той прийменник і відмінок залежного слова.

Зразок. Переймається тим, як вирішити це питання. (Зайвий прийменник.)

Треба: Стурбований тим, як вирішити це питання.

1. Отримано цікаві пропозиції з наших областей. 2. Зараз ми з'ясуємо, куди підуть випускники школи. 3. Сьогодні ми стурбовані тим, ким стануть сьогоднішні школярі. 4. Кажуть, що ви порозумілися в сім'ї шахтаря. 5. Близько чотирьохсот кінокамер учора ще були тут. 6. Потрібно звернути увагу на цю проблему.

Завдання № 13. Злите, дефісне, роздільне написання слів.

Завдання з цієї теми формулюється так:Визначте пропозицію, в якій обидва виділені слова пишуться ЗЛИТНО.Розкрийте дужки та випишіть ці два слова.

13 завдання перевіряєзнання злитого, дефісного, роздільного написанняомонімічних частин мови. Омоніми - різні за значенням, але однакові за написанням одиниці мови.

Алгоритм виконання завдання:

1. ПРОЧИТАЙТЕ ПРОПОЗИЦІЮ, ВДУМАЙТЕСЯ У ЙОГО ДУМКУ.

2. ВИЗНАЧИТЕ, ДО ЯКОЇ ЧАСТИНИ МОВИ НАЛЕЖИТЬ ВИДІЛЕНЕ СЛОВО.

3. Згадайте правило.

4. Розкрийте дужки і випишіть два слова.

Перш ніж звернутися до правила перевір, чи може форма використовуватися без прийменника/приставки. Якщо не може пиши разом.

Правопис похідних прийменників.

Слід розрізняти похідні прийменники та іменники у непрямих відмінках, вжиті з непохідними прийменниками.

Похідні прийменники Сущ. + непохідним приводом
ПРОТЯГОМ Похідний прийменник ПРОТЯГОМ пишеться у два слова із закінченням Е, має значення тимчасової протяжності, відповідає на питання ЯК ДОВГО? КОЛИ?Те, що йде за ним сущ. має значення часу: (ЯК ДОВГО?) Протягом усього року ретельно займався. (КОЛИ?) Протягом літа прочитав багато книг. ПРОТЯГОМ Між непохідним приводом В і іменником ТЕЧІ можна вставити прикметник. У (нижньому) плині річки багато поворотів.
ПРОДОВЖЕННЯ Похідний прийменник У ПРОДОВЖЕННІ пишеться в два слова з кінцевим Е, має значення тимчасової протяжності, відповідає на питання ЯК ДОВГО? КОЛИ?Те, що йде за ним сущ. має значення часу: (ЯК ДОВГО?) Протягом місяця ремонтували будинок. (КОЛИ?) Протягом кількох днів стояла нестерпна спека. У ПРОДОВЖЕННІ Між непохідним приводом Ви сущ. у прийменниковому відмінку ПРОДОВЖЕННЯ можна вставити прикметник: Нові персонажі виявилися у (довгоочікуваному) продовженні роману.
НАЗУСТРІЧ (=К) Похідний привід НАЗУСТРІЧ(=У МОЮ СТОРОНУ) пишеться в одне слово, можна замінити прийменником: Назустріч мені (= до мене, у мій бік) йшов директор школи. Я вирішив вийти назустріч гостям (до гостей). НА ЗУСТРІЧ З Між непохідним приводом НА і сущ. Зустріч можна вставити прикметник, при цьому при сущ. Зустріч обов'язково має стояти прийменник С: І все-таки я вирішив піти на несподівану зустріч із друзями.
НАЛІК (=О;ПРО) Похідний прийменник НАРАХУНОК пишеться разом і = О, ПРО: Ми говорили про (=о) поїздки до лісу. НА РАХУНОК Між непохідним приводом НА і сущ. РАХУНОК можна вставити прикметник: Гроші надійшли на (відомий) рахунок.
СЛІДСТВО (=ЧЕРЕЗ) Похідний прийменник СЛІДСТВО пишеться в одне слово з кінцевим Е, і = ЧЕРЕЗ, вказує причину, відповідає на запитання ЧОМУ?: (ЧОМУ?) Внаслідок (через) хвороби він залишився вдома. ПРИМІТКА:Не можна плутати написання похідного прийменника ВСЛІДСТВО (=ЧЕРЕЗ) і прислівники ПІСЛЯ (=ПОТІМ): Згодом він неодноразово згадував про школу. Внаслідок зламаної руки він не міг відвідувати школу. У СЛІДКУ Між непохідним приводом В і сущ. СЛІДКУ, вжитому в одному з відмінків, можна вставити прикметник: У (нашумілому) слідстві у справі про розкрадання з'ясувалося багато фактів.
ПОВІДУ (=ЧЕРЕЗ; ЗА ПРИЧИНОЮ) Похідний прийменник УВИДУ пишеться в одне слово, і =ЧЕРЕЗ, =З ПРИЧИНИ: Зважаючи (через) дощу екскурсія не відбулася.ПРИМІТКА: Слід відрізняти похідний привід У ВИГЛЯДІ (чого-небудь), який пишеться в два слова, від похідного прийменника УВИДУ, який пишеться в одне слово і = ЧЕРЕЗ: ПОВІДУ(=ЧЕРЕЗ) - У ВИГЛЯДІ ЧОГО-небудь: їй подарували брошку у вигляді метелика. Дозволили дописати як виняток. МАТИ НА ВИГЛЯД Стійке поєднання пишеться з три слова.
НАСПОДОБІСТЬ(=Начебто) Похідний прийменник НАСПОДОБІ пишеться в одне слово і = Начебто: Ми спорудили щось на кшталт куреня. НА ПОДІБНІСТЬ На уроці геометрії ми вирішували завдання на кшталт трикутника (= на такі трикутники).

Примітка:

1. Похідний прийменник У ЗВ'ЯЗКУ З пишеться окремо, у три слова: у зв'язку з від'їздом.

2. Похідний привід У ВИСНОВОК пишеться у два слова з буквою Е на кінціі має значення “ЗАВЕРША”, ”В ПІДСУМКУ”, ”ПІД КІНЕЦЬ”: на закінчення своєї доповіді хочеться підсумувати сказане.

3. Похідний прийменник На відміну від когось, чогось пишеться у два слова з буквою Е на кінці: на відміну від мене моя сестра навчається на одні п'ятірки.

4. ЗАПАМ'ЯТАЙ правопис наступних прийменників, які пишуться разом: Посередині кімнати); ЗБЛИЗІ (пам'ятника); ЗАМІСТЬ (брата).

Розрізняйте:

Правопис спілок та омонімічних частин мови.Спілки ЩОБ, ТЕЖ, ТАКОЖ, НАТО, ПРИТОМ, ПРИЧОМУ, ОТЖЕ, ОТТОГО пишуться разом, їх можна замінити синонімами тієї ж частини мови. Подібні з цими спілками щодо звучання інші частини промови ЩО БИ,ТО ЖЕ,ТАК Ж, ЗА ТО, ПРИ ТОМУ,ПРИ ЧОМУ,І ТАК,ВІД ТОГО пишуться окремо. Вони складаються з двох компонентів: один з них можна: 1.Прибрати з прип. 2. Переставити в ін місце 3. Вставити ін слово між ними.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...