Проект «Зимові птахи. Тема заняття: «Зимові птахи» для дітей старшої групи (5–6 років)

Тетяна Котова

Цілі заняття:

Розширювати знання дітей про умови життя птахів узимку.

Закріплювати характерні особливостізовнішнього вигляду сніговика.

Розвивати спостережливість та образне сприйняття світу.

Формувати образотворчу техніку, вміння та навички.

Вчити розфарбовувати птахів у межах контуру.

Закріплювати навички малювання методом стукання.

Розвивати дрібну моторикуруки для підготовки до подальшого навчання листа. Розвивати творчі здібностічерез навчання нетрадиційним видаммалювання.

Розвивати естетичне сприйняття прекрасного та виховувати здатність до співпереживання зображуваним образам.

Завдання:

Продовжувати знайомити дітейіз новими видами малювання;

Розвинути інтерес до творчої діяльності;

Виховувати акуратність у роботі.

Матеріал:

Папір розміром у альбомний листіз зображенням гілки горобини,

Гуаш червона та чорна, пензлі, ватяні палички, серветки, баночки з водою. кришка від пляшки велика та маленька.

Попередня робота: читання вірша «Нова їдальня».

ХІД ЗАНЯТТЯ

Педагог. - Послухайте, будь ласка, вірш, З. Олександрової який називається

«Нова їдальня»Читає Катя.

Ми годівницю змайстрували,

Ми їдальню відкрили.

Горобець, сніговик-сусід,

Буде вам взимку обід.

У гості першого дня тижня

До нас синиці прилетіли.

А у вівторок, подивися,

Прилетіли сніговики.

Три ворони були в середу,

Ми не чекали їх на обід.

А в четвер з усіх боків -

Зграя жадібних горобців.

У п'ятницю в їдальні нашій

Голуб ласував кашею.

А в суботу на пиріг

Налетіло сім сорок.

У неділю, у неділю

Прилетів до нас гість весняний.

Мандрівник-шпак.

Ось і пісеньці кінець.

Діти. - Це вірш про птахів, про те, що птахамвзимку нема чого їсти і тому їм потрібно допомагати, годувати їх.

П. – А як ми допомагаємо птахам взимку?

Д. – Ми (дорослі та діти)робимо для птахівгодівниці та вивішуємо їх на вулицю. У годівниці ми кладемо різний корм.

П. – А з чого ми робимо годівниці?

Д. – Дорослі можуть зробити годівниці з фанери, дерева, а ми із коробок від соку, молока чи кефіру.

П. – Молодці! А що ж робити тим птахам, які живуть у лісі, адже у лісі немає годівниць. Найстрашніше для птахів – не холод. Тому що ті птахи, які залишилися зимувати в лісі, і ті, які прилетіли до наших лісів зимувати, відростили собі гармату – другий шар пір'їнок. Холод їм не страшний. А от голод, коли нема чого їсти, - найстрашніший ворог для лісових мешканців. Якщо й гинуть птахи взимку, то саме від голоду.

І прилітають пташки з лісу ближче до людини. Люди – добрі. Вони пошкодують нещасних пташок і нагодують їх: кого крихтами, кого зернятками А когось і сальцем.

Ось і нам сьогодні прилетіли птахи за допомогою. Подивіться що це за пташки (вішаю на дошку картинки) птахів:синичка, клест, сойка, горобець, голуб, сорока, ворона, щиг діти називають їх.) П. -А що ви знаєте про цих птахів?

Д. – Сойки харчуються жолуді, яких у лісі багато. Сійок легко впізнати яскраво-блакитним з чорними обідками на крилах. П. – А ще? Д. - Клест живе у густому ялиннику. Йому не страшні морози. Вони мають густий, теплий пух. У саму холоднечу клісти висиджуватимуть пташенят. П. - А як харчується взимку синочка? Д. - Синичка харчується березовими нирками та ялиновими шишками. Вони спритно перевертаються на гілочці, вниз головою і дзьобом дістають насіння. П. - А що ви знаєте про щиг? Д. - Щегли живляться колючими головками лопуха.

П. – А яких птахів ви знаєте ще?

Д. - Ворона, галка, голуб, горобець, синичка і т.д.

П. – Молодці, хлопці! Ви багато птахів знаєте

П. – Тоді уважно послухайте загадки.

Непосида строката,

Птах довгохвистий,

Птах говіркий,

Сама балакуча.

Віщуна білобока,

А звати її.

(Сарока)

Пташка-невелика

Ніжки має

А ходити не вміє.

Хоче зробити крок

Виходить стрибок.

(Горобій)

Чорнокрилий, червоногрудий

І взимку знайде притулок.

Не боїться він застуди

З першим снігом тут!

Д. - Це снігир.

П. – Правильно, діти, це сніговик. А як відрізнити сніговика від інших птахів?

Д. – У снігу червона грудка, чорні крила, чорний хвіст і чорна головка.

П. – Молодці! А зараз кожен із вас нехай намалює свого сніговика. Візьміть велику кришечку макніть її в червону фарбу і поставте круглий друк. Потім меншу кришку і робимо голівку. Беремо пензлик макаємо у чорну фарбу та домальовуємо: клювання, крило та хвіст. Грудку розфарбуємо червоним. Розфарбовуватимемо пензликом і гуашевими фарбами. Будьте обережні, за контур ми не заходимо. Коли закінчите, промийте кисть і покладіть на серветку.

Самостійна робота.

П. – Молодці, діти! Ви всі впоралися із завданням. Давайте трохи відпочинемо. П. - Гра « Птахи» Слухаємо вірші, загинаємо пальчики. При останніх словахховаємо ручки. Ця птах-соловей. Ця птах - горобець. Ця птах- совушка Сонна головушка. Ця птах-шпак, Сіренька пір'їнка. Ця птах-звіристець, ця птах дертель. Це зяблик, це стриж, Це веселий чиж. Ну а це злий орлан. Ну ж бо птахи по домівках!

П. – Трохи відпочили та починаємо працювати. Діти, а на гілці якого дерева сидить ваш сніговик?

Д. – Снігур сидить на гілці горобини.

П. – Хлопці, як ви думаєте, навіщо сніговик сів на цю гілочку? Що він любить їсти?

Д. - Снігур любить насіння, ягоди.

П. - Правильно. Він дуже любить ягоди горобини, а також нирки дерев та чагарникаі може поласувати дрібними горішками. А на гілочках є ягоди?

Д. - На гілочках залишилося мало ягід. (Залишилося вісім ягід.)

П. – Давайте намалюємо на гілочках багато ягід, щоб сніговику вистачило на всю зиму. Малювати ягоди ми будемо тичком (Ватними паличками)Тичок ми тримаємо трьома пальцями. Звідки ми почнемо малювати?

Д. - Малювати почнемо з верхніх гілочок.

П. – Чому?

Д. – Щоб не забруднити рукави (Руки)і не змастити малюнок.

Допомога дітям, у яких щось не виходить.

П. – Усі перестали малювати? А тепер Лера пройде своїм рядом і вибере малюнок, який їй найбільше сподобався. Чому цей малюнок тобі сподобався?

Л. – Тут акуратно розфарбований сніговик, багато красивих ягід.

Запитати по одній дитині з кожного ряду.

П. – Мені ці малюнки дуже сподобалися і малюнки інших хлопців також. Ви всі молодці!

Гра «Полетіли»Слухаємо вірші та махаємо руками. Полетимо, як птах- Жовта синиця. А тепер як горобець: Вище за всіх і всіх швидше А тепер, як голубки. Ми і швидкі та легкі. Ми можемо махати руками Високо, під хмарами.

Публікації на тему:

Конспект заняття у старшій групі «Зимові птахи нашого краю»Конспект заняття у старшій групі. Тема: «Зимові птахи нашого краю» Завдання: познайомити дітей із назвами птахів, що зимують.

Конспект НОД для дітей старшої групи «Зимові птахи Саратівської області»Конспект НОД у освітньої галузі « Пізнавальний розвиток" для дітей старшої групина тему: «Зимові птахи Саратівської області»

Конспект НОД О. О. «Художньо-естетичний розвиток» Тема: «Зимові птахи» Мета: Створення птахів: синицю та сніговика із пластиліну. Вчити.

Конспект НОД із формування лексико-граматичних засобів мови для дітей старшої логопедичної групи «Зимові птахи»Тема: «Зимові птахи» Тип НОД: закріплення нового матеріалу. Мета: Уточнювати та розширити уявлення дітей про зимуючих птахів. Завдання:.

КДУ « Середня школа№3»

ДУ «Відділ освіти акімату

Житикаринського району»

вихователь КПП

Тип заняття:Інтегрований.

Тема:«Зимові птахи».

Види інтегрованих областей: «Комунікація»; "Пізнання"; "Творчість".

Ціль:закріплення та уточнення уявлення дітей про зимуючих птахів, встановлення зв'язку між сезонними змінамиу природі та в житті птахів.

Завдання:вчити аналізувати, порівнювати, робити висновки, розвивати мову, увагу, мислення. Виховувати любов до птахів та турботу про них. Вчити прийомів зображення нетрадиційною технікоюрозвивати вміння робити звуковий аналіз слова.

Методи та прийоми:наочний, ігровий, словесний, практичний, індивідуально-деференційований.

Поліязичність:сніг - автомобіль - вінтер; зима - қис; горобець - торғ ай;

дятел-тоқ илдақ; ворона - кара; мороз – аяз – айс.

Обладнання: Інтерактивна дошка, натуральний корм для птахів,

демонстраційний матеріал, роздатковий матеріал, презентація до заняття,

музичний супровід, конверти для релаксації, папір,

клей, пензлі, мікрофон, виставка книг про птахів, запис голосів птахів.

Попередня робота:читання книг про птахів, бесіди, дидактичні ігри, читання віршів, загадок, рухливі ігри, добірка та виставка книг про птахів, участь дітей та батьків в акції «Допоможіть птахам!», аплікація, ліплення, малювання, вироби птахів з паперу, слухання записів голоси птахів.

Запланований результат роботи:мати уявлення про життя перелітних птахів, вміти виділяти та називати характерні особливості перелітних птахів, впізнавати їх за голосом; вміти виділяти звуки, робити звуковий аналіз слова; мати уявлення про життя зимуючих птахів, виявляти інтерес до птахів, розвивати бажання допомагати їм у скрутну пору року. Розвивати творчі здібності, вчити працювати із сипучим матеріалом (пшоном).

Хід заняття:

Діти під музику входять до класу.

Хлопці, сьогодні наш клас перетворився на радіостудію. Хто знає, що таке радіостудія та радіостанція? Сьогодні різні птахи відвідають нашу радіостанцію.

-Увагу увагу!

Сьогодні о п'ятій годині

Працюватиме станція

Для гаїв та для лісів!

-Увагу увагу!

Злетяться птахи різні

На радіозберігання!

Стукіт у двері.Вихователь вносить листа.

-«Біда, біда, караул, врятуйте, допоможіть, у Царстві птахів трапилося лихо - всі птахи когось злякалися і переплуталися. Тепер ніхто не знає яких птахів він ставиться і де живе, які у нього звички. У царстві повний безлад і плутанина.

Хлопці ви допоможете навести в царстві лад? А птахи у нас у царстві живуть різні, їх багато. Допоможіть нам розібратися!

Хлопці, допоможемо птахам? У листі багато питань та завдань від птахів, які живуть у гаях та лісах.

1 завдання з листа: 1. Які види птахів ви знаєте?

2.Чому птахів називають перелітними?

3.Чому вони відлітають у теплі краї?

4.Назвіть перелітних птахів.

5. Чому птахів називають зимуючими?

6.Які зимуючі птахи залишаються у нас

7. Які птахи до нас прилітають зимувати?

8.Які птахи виводять узимку пташенят?

2 завдання:Потрібно допомогти птахам дізнатися їх за описом та звичками.

1.Маленький, сіренький, непоказний, скромний, але забіяковий, завзятий.

(горобець - торғ ай).

2.Червоногрудий, товстий, малорухливий,

(Снігур - суикторғ ай).

3. Твердоклювий, червоноголовий, строкатокрилий, працелюбний.

(дятел-тоқ илдақ)

4.Спритна, непосидюча, чорнохвоста, білобока.

5.Чорнохвоста, чорнокрила, розбійниця,

(ворона - кара)

6.З хрестоподібним дзьобом, взимку виводить пташенят.

7. Круглоголова, кругоока, вночі літає, вдень засинає.

8.Хто на ялинці на суку цілий день кричить ку-ку. (Зозуля).

Молодці, ви добре впоралися із завданням, допомогли птахам.

(Показ супроводжується показом слайдів)

3.завдання: - Увага! Увага!

Наш приймач о 7 годині

Зараз почнуться дебати:

І свист, і скрип, і спів,

Бурчання та пілікання,

І щебет, і цвірінькання

Почнуться виступи

Шпаків, щіглів, синиць,

І всіх без винятку

Інші відомі птахи.

Увага! Увага!

Дізнайтеся птахів за співом.

Фізхвилинка:

А тепер потрібно зробити невелику зарядку, щоб

пташки набралися сил у мороз і холод і зігрілися.

«Ось і ранок! Вистачить спати!

Перед тим, як вилітати,

Треба крильця розім'яти.

Вгору крило, вниз крило,

А тепер навпаки!

Крила в сторони розводимо,

А лопатки разом зводимо.

Вправо-ліворуч нахилилися,

І вперед ми опустилися.

За командою присідаємо

Вправу виконуємо.

Чур друзі, не відставати!

Вгору крило – вниз крило,

Стало пташкам усім тепло!

4 завдання.Робота у зошиті: розгляньте малюнки, хто на них зображений? Подумайте, хто зайвий? Заштрихуйте квадратики біля птахів, що зимують.

А чому ластівка зайва?

-Загадка:

Взимку серед гілок

Стіл накрили для гостей.

(годівниця).

На нашу годівницю першими прилетіли птахи, у назві яких є звуки (г – гь). Як ви думаєте, хто це?

(Галка, снігир, голуб)

Відгадайте загадки. Ви дізнаєтесь, які ще прилетіли птахи на нашу годівницю. Наклейте їх.

Непосида строката,

Птах довгохвостий,

Птах говіркий,

Сама балакуча.

Я весь день ловлю жуків,

Їм комашок, черв'яків.

Зимувати не відлітаю,

Під карнизом живу.

Стриб скок! Не бійся!

Я досвідчений

(горобець).

Спинкою зеленувата,

Животиком жовтувата,

Чорненька шапочка

І смужка шалика.

-Сінічко надіслала листа з проханням:

«Взимку багато птахів відлітають у теплі краї, на південь. А ми синиці залишаємось у селах та містах. Холодно та голодно нам, а їжа під снігом. Ви, напевно, бачите нас часто на своєму вікні. Ми стукаємо у вікно носами, нагадуємо вам: ви слухали навесні наші пісні, восени їли різні плоди. Це ми ваші сади охороняли. Тепер ваша черга допомогти нам.»

Потрібно допомогти сину. Давайте зробимо звуковий аналіз слова:

СИНИЦЯ

Діти виконують роботу на місцях, одна дитина біля дошки.

(На екрані зображення синиці).

Запитання:

Скільки складів у слові СИНИЦЯ?

Які склади?

Чому їх 3? (тому що 3 голосні звуки)

Який склад ударний? Давайте покличемо синочку.

Скільки голосних звуків?

Скільки приголосних?

Які згодні?

А який твердий?

Що ви знаєте про звук (Ц)?

Який він завжди? (твердий), (добиватися повних відповідей).

Як можна допомогти птахам перезимувати?

Який корм люблять птахи?

Яке правило про корм ми знаємо?

Чому не можна давати чорний хліб?

5. Виконання завдання у зошиті:«Нагодуємо птахів».

Кого ми побачили на годівниці? А якби їх було багато?

(багато – голубів)…

Хлопці, назвемо птахів ласкаво: (голубок).

- Допоможемо птахам знайти свій корм. Потрібно поєднати корм із птахом, який їх любить.

Снігур вибрав корм зі звуком (б) у другому складі. Що вибрав сніговик? (горобину).

Голуб обрав корм зі звуком (г) на початку слова. Це слово складається з 3-х складів. Знайдіть його (геркулес).

Галка довго думала та обрала корм зі звуком (г) на початку слова.

Це слово складається з 2-х складів. Знайдіть слово.

Горобець із задоволенням почав клювати чорні (насіння).

Сороку дісталися хлібні (крихти).

А синичка зайнялася (ковбасою).

Молодці, ви знову допомогли пташкам!

ФІЗМИНУТКА:

Увага! Увага!

Наша радіостанція. Прийняла сигнал із проханням допомогти птахам

1. Галдят грачата на галчат, 2. Гусак Гусятам Каже:

Галдять галчата на грачат. Десь Грізно Грім Гремить!

Гра: "Скажи навпаки."

Гучно - тихо (пісня),

Дрібна - велика (пташка),

Голодні - ситі (ворони),

Світлі - темні (пір'я),

Чисті – брудні (дзьоби).

ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА: «Пташки-невеличкі»

Маленькі пташки,
Пташки-невеликі,
Лісом літають,
Пісні співають.

(махаємо руками, як крильцями)
Буйний вітер налетів,

(руки вгору, розгойдуємося з боку на бік)
Пташок забрати хотів.
Пташки сховалися в дупло

(Присідаємо навпочіпки, закриваємо голову руками)
Там затишно та тепло.

Хлопці, давайте згадаємо, якого птаха ми прикрашали?

Правильно: синиця. Нам потрібно доробити грудку у синиці.

Показую пшоно. Що це? Так, це пшоно. Якого воно кольору?

Якого кольору у синочка грудка?

Тепер робити грудку у синички ми будемо пшоном.

Згадаймо правила роботи із сипучим матеріалом, клеєм.

(самостійна робота, Індивідуальна допомога).

Пропоную закінчити заняття читанням вірша:

«Підгодуйте птахів взимку.»

1.Підгодуйте птахів взимку!

Нехай з усіх кінців

До нас злетяться, як додому

Зграйки на ганок.

2.Не багаті на їх корми.

Жменя зерна потрібна.

Жменя одна - і не страшна

Буде їм зима.

3.Скільки гине їх – не злічити!

Бачити важко!

Адже в нашому серці є

І їм тепло.

4. Хіба можна забувати:

Полетіти могли.

А лишилися зимувати

Разом з людьми.

5.Привчіть птахів у мороз

До вікна.

Щоби без пісень не довелося

Нам зустрічатиме весну.

Підсумок: Як називаються птахи, які залишаються зимувати?

Яким кормам віддають перевагу зимуючим птахам?

Чим не можна годувати птахів узимку?

Назвіть птахів, що зимують.

Як ви допомогли зимуючим птахам?

(Відповіді дітей)

Висновок:Ви молодці, допомогли птахам навести лад у їхньому царстві. Ви разом із батьками брали участь у акції: «Допоможіть птахам.»

Ви підгодовували птахів, дбали про них, змайстрували годівниці.

Тепер, коли стане тепліше, до нас прийде весна з веселим щебетом пташиних голосів, який увірветься у відчинені вікна. І буде приємно нам чути їхній невгамовний щасливий хор.

Рефлексія:Діти наша радіостанція закінчує свою роботу. У вас на столах конвертики: у них хмарки та сонечки. Якщо вам сподобалося заняття і було цікаво - підніміть сонечко.

Якщо було важко та нецікаво – підніміть хмаринку.

Синичкам дуже сподобалися ваші роботи і вони пшоно перетворили на частування для вас. (Пшоно «перетворилося» у велике драже жовтого кольору).

Зимуючими називають птахів, що залишаються в рідному краюцілий рік. Тварини керуються не стільки температурою повітря, скільки особистими здібностями та специфікою кормової бази регіону.

Тепло в холод лише ситим пернатим. Значить, зимуючий птах повинен уміти добути їжу серед снігів. Відповідно, комахоїдні види відлітають взимку. Залишаються ті, що задовольняються ягодами, насінням і хижаки, полюють на мишок, зайців. У Росії близько 70 зимуючих видів птахів.

Голуб

Їхня температура тіла, як і в інших птахів, дорівнює 41 градусу. Це ще один доказ, що за наявності їжі пернатим морози байдуже. не просто зимуючі птахи, А «прив'язані» до конкретного місця. Відлітаючи від "рідного гнізда" за тисячі кілометрів, сизі завжди повертаються назад. Люди скористалися цим, почавши посилати з голубами листи.

Віднісши їх адресату, пернаті поверталися. Вчені сперечаються, як птахи знаходять шлях додому. Одні посилаються на магнітні поля. Інші вважають, що голуби орієнтуються на зірки. Вірні голуби не лише рідним краям, а й партнерам. Пару птиці вибирають один раз і на все життя, подібно до лебедів.

Голуби дуже прив'язуються до місць проживання і не залишають їх за наявності їжі

Горобець

Група птахів.складається з кількох видів. У Росії живуть два: міський та польовий. Останній уражає сільської місцевості. Загальне число на планеті наближено до мільярда. Відповідно, по одній птиці на 8 осіб.

Враховуючи, що пернаті харчуються зернами, це загроза врожаю. У КНР навіть проводили акцію зі знищення горобців. З'ясувавши, що вони не можуть літати довше 15 хвилин, люди лякали птахів, не даючи опуститися на землю. Замертво впало приблизно 2 мільйони особин. Однак, без горобців розплодилася - ще один ласощі птахів. Вона поїла врожай замість пернатих.

Як і голуби, горобці схильні обирати одного партнера на все життя. При цьому птахи мають гарячу кров. Замість 41-го градуса тіло горобця нагрівається до 44-ох. Це характерно для маленьких птахів. Вони швидше втрачають енергію. Цікаво, що у шиї горобця в 2 рази більше хребців, ніж у жирафа. Справа у довжині фрагментів. У горобців вони пласкі.

Клест

Цей птах сімейства в'юркових із загнутим, кривим дзьобом. Його будова обумовлена ​​функцією. Клювом клест підчіплює зерна із шишок. При цьому лунає характерне клацання. Звідси і назва зимуючих птахів.

Незважаючи на пристосованість дзьоба, не вдається вийняти всі кедрові горішки. Кинуті птахами шишки дочищають. Самці виду червоно-коричневі, а самки сіро-зелено-жовті. Такими птахи стають до 3-річного віку. Будучи дорослими, клісти не перевищують у довжину 20 сантиметрів, важать близько 50 грамів.

Інтелект воронів, до речі, можна порівняти з розвитком 5-річних дітей. Птахи вирішують ті самі логічні завдання. Один із показників розуму – спосіб захисту гнізд. Ворони кидаються у ворогів камінням, піднімаючи їх у чіпких лапах.

У їжі птиці невибагливі, поглинають і зерна, овочі, хліб. Пернаті часто руйнують гнізда інших птахів. Але, улюблені ласощі воронів – падаль. Її взимку багато, адже холод витримують не всі тварини. Ось птахиі залишаються зимувати.

У бідні на видобуток року полярні сови перекочовують у лісостепову смугу. Птах великий, до 70 сантиметрів завдовжки. Пернатий набирає 3-кілограмову масу. Приблизно стільки тримав Гаррі Поттер на руці. Герой твору Джоан Роулінг часто скористався послугами Буклі. Так звали білу сову, що служила у чарівника посильної.

Кедрівка

Птах харчується кедровими горішками. Для них пернатий має під'язичний мішок. У ньому переносить близько 100 горішків. Російська тайга багата кедрачами, а отже, птиці нема чого відлітати взимку. Частина шишок залишається на деревах узимку.

Горіхи, що не вмістилися в під'язичний мішок, кедрівка ховаємо в радіусі 2-4-х кілометрів від дерева, на якому ті дозріли. Взимку запаси зариваються в кучугури, а влітку в землю. У Росії є пам'ятник кедрівці. Він стоїть у Томську. Сибірське місто оточене кедрачами. Жителі регіону знають і люблять їхню мешканку, милуючись їй цілий рік.

Пугач

Занесений до Червоної. Пернатое легко переносить російські зими, але може адаптуватися до скорочення через знищення тайги своєї вотчини. Втім, пугачі здатні жити в неволі. У зоопарках та у приватних власників птиці доживали до 68 років. У природі ж вік пугача обмежений 20-ма роками. Як і біла сова, промишляє полюванням на гризунів, зайців, куниць.

Птахи ловлять їх цілодобово. Основна активність посідає ніч. Днем пугача частіше сплять. Дрібний видобуток пугача ковтають цілком. Великих жертв пернаті спочатку розривають на шматочки, здатні протиснутися в горлянку. Зафіксовано випадки нападу філінів на молодих косуль, кабанів. Це вказує на значні розміри птахів.

Повзень

У птиці блакитна спинка та біле черевце. Боки пернатого руді в чорну смужку. На лапах – загнуті гострі пазурі. Ними поповзни впиваються в стовбури дерев, швидко і вправно переміщаючись ними. Птах шукає комах, що сховалися, їх личинки. Видобути їх взимку поповзню дозволяє гострий, довга дзьоб. Птах вивчає їм кожну щілинку в корі.

Селитися воліють у дібровах. Там, де дуби не ростуть, пернаті обирають парки із листяними посадками. Поповзни шукають дерева з дуплами, селячись у них. Якщо вхід у будинок широкий, його обмазують глиною. Цією роботою повз займаються в теплу пору року.

Поповзні воліють переживати холоди влаштовуючись у дуплах дерев

Королек жовтоголовий

Менше за нього тільки колібрі. На голові у птаха жовтий чубчик, що нагадує корону. Ця асоціація спонукала назвати пернатого. На короля не тягне, бо розміром зі бабку. Вага птиці при цьому становить близько 7 грамів.

Живуть корольки у хвойних лісах. На відміну від колібрі, російські карлики серед птахів переносять суворий клімат. Навіть узимку корольки примудряються знайти комах та їх личинки. У день пернате з'їдає стільки ж їстівного, скільки важить саме.

Чиж

Вважається перелітним. Проте частина чижів залишаються на зимівлю у Росії. Пережити тут зиму птахи готові поруч із незамерзаючими водоймами. Гнізда пернаті влаштовують у корінні дерев поблизу них.

Невеликі птахи настільки вміло маскують житла, що стали героями легенди про камінь невидимку. Наші пращури вірили, що такий кристал підкладають під гніздо, приховуючи його від чужих очей.

До зимуючих відносять і , рябчиків, куріпок. Вони гріються, зариваючись у кучугури. Під снігом же пернаті шукають їжу — торішні зерна та трави.

Тетерів взагалі використовує сніг як теплий нічліг

У суворі морози птахи намагаються уникати польотів. Площа тіла, що збільшується при розкритих крилах, призводить до більшої тепловтрати. Пернате ризикує замерзнути замість того, щоб упіймати видобуток або дістатися місць з кращою погодою.

Зимуючі птахи Росії

Розглянемо докладніше види птахів, що залишаються зимувати у Росії.

Так як на зображенні вище перераховані не всі види зимуючих птахів Росії, для повноти картини назвемо їх: Горобець, Ворони, Голуб, Дятел, Кедрівка, Клест, Королек жовтоголовий, Куріпка, Московка, Неясить, Поповзень, Рябчик, Свірист, Синиця, Снігур, Сова біла, Сойка, Сорока, , Сочевиця, Чиж, Щегол, Щур.


Тип проекту:інформаційно-творчий.

Вид проекту:груповий.

Тривалість:короткостроковий.

Вік дітей-учасників: 5-6 років.

Учасники:педагог, діти та батьки групи.

Актуальність:

У холодну пору року зимуючим птахам життєво важливо прогодуватися. Доступної їжі стає значно менше, але потреба у ній зростає. Іноді природний корм стає практично недоступним, тому багато птахів не можуть пережити зиму і гинуть.

Провівши діагностичну бесіду, запропонувавши дітям демонстраційний матеріал (картки із зображенням зимуючих птахів), вдалося встановити, що з 22 опитаних вихованців менше половини групи (10 дітей) дізналися та назвали правильно майже всіх пред'явлених птахів, кожен третій (8 дітей) зміг дізнатися та впевнено назвати 6 птахів, а кожен восьмий (4 дітей) зміг згадати та назвати лише 4 птахів. Із цього випливає, що діти мають малий досвід спостереження за птахами у природі. Більшість опитаних дітей не сформовані навички надання допомоги птахам взимку.

Ціль:розширення та збагачення знань про зимуючих птахів.

Завдання:

1.Закріпити знання дітей про птахів, що зимують, про роль людини в житті птахів, що зимують.

2.Поповнити розвиваюче середовище групи матеріалами та обладнанням на тему проекту.

3.Воспитывать бажання допомагати птахам у важкий їм час.

Підготовчий етап

— Визначення рівня знань дітей про птахів, що зимують.

- Анкетування батьків.

— Визначення теми проекту, завдань, стратегій та механізмів.

— Підбір необхідної літератури на цю тему.

Основний етап.

Взаємодія із дітьми.

1 тиждень.

Завдання:закріпити знання дітей про птахів, що зимують, про роль людини в житті птахів, що зимують.

Понеділок бесіда «Що ти знаєш про птахів?»

Вівторок дидактичні ігри«Пташки на годівницях», «Яких птахів взимку не побачиш».

Мета.Уточнити знання дітей про особливості проживання зимуючих птахів (що вони харчуються).

Рис. 1.Зимові птахи.

Читання художньої літератури: В. Звягіною «Горобець», С. А. Єсеніна «Співає зима, аукає», Т. Євдошенко «Бережіть птахів», Ю.Ніконова «Зимові гості».

Розгляд зображень зимуючих птахів на ілюстраціях у книгах та журналах.

Середа - Відгадування загадок про птахів, що зимують.

Грудка яскравіша, ніж зоря,

У кого?..

У сніговика.

Всіх я за день навідаю,

Все, що знаю, розтріщу.

Сорока.

Спинкою зеленувата,

Животиком жовтувата,

Чорненька шапочка

І смужка шалика.

Синиця.

У сірій шубці пір'яної,

І в морози він герой,

Назви його швидше

Хто там скаче?

Горобець.

Як лисиця серед звірів,

Цей птах усіх хитріх,

Ховається в морозних кронах,

А звати її …

Гава.

Ці пташки з чубчиком,

Дуже яскраві до того ж.

На горобину прилетіли,

Ці пташки…

Звірістелі.

Подивіться на балкон:

Він зранку буркує тут.

Цей птах – листоноша,

Пролетить будь-який маршрут.

Голуб.

Над жуком та короїдом

Тримає він завжди перемогу.

По деревах тук та тук:

Хто для лісу вірний друг?

Дятел.

Малювання «Снігурі на гілці горобини»

Ціль. Вчити передавати зовнішній виглядснігурів.

Четвер - Виготовлення шапочок - масок із зображеннями птахів для рухливих ігор.

Рис. 2.Маска сороки.

П'ятниця -дидактичні ігри"Четвертий зайвий", "Один - багато".

2 тиждень.

Завдання:поповнити розвиваюче середовище групового приміщення матеріалами та обладнанням на тему проекту.

Понеділок - Внести в куточок книг добірку літератури про птахів.

Вівторок заучування вірша «Горобець» М. Рубцов.

Середа - Оформлення альбому: «Зимові птахи».

Четвер - Оформлення картотеки загадок, віршів про птахів.

- ведення щоденника спостережень прильоту птахів до годівниці (щодня).

Рис. 3.Календар спостережень птахів взимку. 1 - старша; 2 – підготовча група.

П'ятниця - Оформлення плаката «Зимові птахи».

3 тиждень.

Завдання:виховувати бажання допомагати птахам у важкий для них час.

Понеділок бесіда «Важко птахам зимувати».

Вівторок — заучування віршів А. Прокоф'єва «Снігурі», А. Барто «Солюристи», скоромовок, лічилок про птахів.

Середа - малювання «Моя улюблена пташка».

П'ятниця читання худ. літератури: Л.Воронкова «Пташині годівниці», В.Сухомлинський «Як синичка мене будить», О.Григор'єва «Синиця», А.Яшин «Нагодуйте птахів узимку»;

- Заготівля корму для птахів;

— рухливі ігри «Переліт птахів», «Пташки в гніздечках», «Совушка – сова»;

Взаємодія з батьками

1 тиждень.

Понеділок оформлення ширми «Зимові птахи».

2 тиждень.

Консультації «Нагодуйте птахів взимку», « Вони залишилися зимувати, ми їм допомагатимемо».

Останній етап.

Взаємодія з батьками

Конкурс виробів-«Майстеримо годівниці для птахів»

Фото 1Птахи на годівниці.

Взаємодія із дітьми.

Вікторина «Хто більше знає про птахів?»

Ціль:закріпити знання про птахів, що зимують, вміння їх розрізняти.

Очікуваний результат:

У дітей сформовано систему знань про зимуючих птахів;

— створено необхідні умови у групі формування цілісного ставлення до життя зимуючих птахів.

У дітей з'явилося бажання допомагати птахам у зимову пору року.

Трансляція проекту:

Виступ із повідомленням з досвіду роботи на педагогічній раді ДОП.

Перспективи проекту:Надалі планую розробити весняний проект"Перелітні птахи".

Сценарій свята «Сінічкін день» з дітьми 5-6 років

Завдання:

  • підтримувати та стимулювати спроби самостійного пізнання дітьми навколишнього світу, встановлюючи зв'язки між його об'єктами;
  • продовжувати вчити дітей дбати про птахів, які мешкають поряд з нами;
  • використовувати в продуктивних видівдіяльності екологічні знаннята практичний досвід.

Матеріали та обладнання:ноутбук, проектор, екран, аудіозапис пісень «Як прекрасний цей світ» (сл. мольберт, картинки із зображеннями зимуючих та перелітних птахів, годівниця, шпаківня, насіння соняшника, відварений рис, свинячий жир, сухарі, сирі вівсяні пластівці, горіхи, сухофрукти, сир, ложка, пластмасові лотки та ємності, фартух.

Активізація словника:зимуючі птахи, «Сінічкін день», інгредієнти, насіння соняшника, вівсяні пластівці, рис, ємність, сухофрукти.

Хід заходу

Звучитьаудіозаписпісні «Як прекрасний цей світ». Музичний залоформлений малюнками із зображенням птахів, що зимують, плакатами на тему «Бережіть птахів», «Більше синиць у садах – менше пошкоджених яблук».

Вихователь.Здрастуйте, хлопці. Ми не дарма включили пісню «Як прекрасний цей світ, глянь!». Саме вона закликає нас зупинитися і озирнутися довкола. Так, він справді прекрасний цей світ, повний чудес та загадок. Щодня ми зустрічаємося з його таємницями. Іноді, поспішаючи проходимо повз, не помічаючи їх. Іноді випадково намагаємося відгадати якусь загадку природи.

Надзвичайно дивовижним світомПриродою є світ пернатих. Птахи населяють усі куточки нашої планети. Вони радують нас гарним співом, різноманітним оперенням. Без пташиного щебету світ був би нудний.

Виконується пісня «Три синички танцювали» слова А. Барто, чеська народна мелодія, обробка М. Раухвергера.

Вихователь.От і відшуміла золота осінь, порідшали крони дерев. Вони скинули своє строкате вбрання з листя. Оточив листопадом вересень, відшумів дощами жовтень, зустрів нас першими морозами листопад.

І як тільки на вулиці похолодало, багато птахів заметушилися, ніби їх хтось налякав. Чому це відбувається?

Бувають птахи різними:

Одні бояться завірюха

І відлітають на зиму

На добрий, теплий південь.

Інші – ті народ інший:

У мороз над лісом кружляють,

Для них розлука з батьківщиною

Страшніше за люту холоднечу.

До їхніх пір'ячків скуйовджених

Не чіпляються сніжинки,

Вони й під порошами

Граються для розминки.

К. Мухаммаді

Діти відповідають.

Вихователь.Так, одні птахи відлетіли в теплі краї, інші, навпаки, прилетіли зимувати до нас. Зараз ми перевіримо, чи знаєте ви зимуючих та перелітних птахів.

Проводиться Гра «Знайдіть зимуючих птахів».

Вихователь пропонує дітям вибрати для себе картинку із зображенням птаха.

Вихователь.А зараз ви перетворитеся на зграйку птахів. За умовним музичним звуком зимуючі птахи повинні зібратися в одну зграю, а перелітні - в іншу. Потім кожна зграя дивиться, чи немає чужих у їхніх лавах.

Гра повторюється з обміном карток.

Рис. 4.Картки до гри.

Вихователь.А знаєте хлопці, що з давніх-давен на Русі 12 листопада відзначався Синичкін день- День зустрічі птахів, що зимують. З давніх-давен люди готували годівниці, читали вірші про птахів, загадували загадки, грали і просто милувалися зимовими птицями. Чому цей день називається «Сінічкін день»? Та тому що в народі говорили, що «синиця для Русі божий птах». Раніше за старих часів на неї ворожили: кидали крихти хліба, шматочки сала і спостерігали: якщо синичка спочатку стане клювати сало, то в будинку вестиметься живність, якщо стане клювати крихти хліба, то буде в будинку достаток. У народі говорили «Невелика пташка синичка, а своє свято знає». А які ще прикмети, пов'язані з птахами, ви знаєте?

Діти відповідають.

Вихователь.Не тільки пташка – синичка залишається з нами зимувати, а й інші птахи теж перечікують у наших лісах та парках зимову холоднечу. Як ми можемо допомогти птахам узимку?

Діти відповідають, що можна змайструвати годівниці, принести корм, годувати птахів.

Вихователь.Так, наше завдання не дати загинути взимку від голоду птахам, зробити для них годівниці та щодня їх годувати. Пернаті друзі приносять користь, а хто з вас знає яку?

Заздалегідь підготовлені діти по черзі говорять

1 дитина.Дятли, шпаки та синиці винищують величезну кількість комах. Синиця за добу з'їдає стільки комах, скільки важить сама.

2 дитини.Сім'я шпаків за день знищує 350 гусениць, жуків та равликів.

3 дитини.Сім'я ластівок за літо – близько мільйона різних шкідливих комах.

4 дитини.Грак за день знищує до 400 черв'яків та шкідників рослин.

5 дітей.Птахи скльовують насіння та плоди бур'янів, знижують засміченість місцевості.

6 дитина.Багато птахів – санітари, сприяють оздоровленню місцевості.

Вихователь.А ми маємо зробити все, щоб наші пернаті друзі постійно відчували нашу турботу.

Вихователь.Хлопці з батьками змайстрували годівниці, розглянемо їх.

Дорослі та діти показують годівниці та розповідають, як їх майстрували.

Фото 2Годівниця для птахів.

Вихователь.А зараз кумедне завдання чекає на вас. Порахуйте, скільки пташок прилетіло, у цей час?

Ми годівницю змайстрували,
Ми їдальню відкрили.
Повзень, лісовий - сусід,
Буде вам взимку обід.
У гості перший день тижня.
До нас синиці прилетіли.
А у вівторок, подивися,
Прилетіли сніговики.
Три ворони були у середу.
Ми не чекали їх до обіду,
А в четвер з усіх боків –
Зграя жадібних горобців.
У п'ятницю в їдальні нашій
Голуб ласував кашею.
А у суботу на пиріг.
Налетіло сім сорок.

З. Александрова «Нова їдальня»

Я пропоную вам змоделювати це завдання. Вибрати картинки із зображенням птахів необхідної кількостіі посадити їх у годівницю.

Демонструється модель годівниці та картинки із зображенням птахів. Діти прикріплюють зображення птахів на годівницю з допомогою магнітів.

Рис. 6.Модель годівниці.

Вихователь.Порахуйте, скільки прилетіло на нашу годівницю повзнів, синиць, горобців, голубів, сорок? Дайте відповідь на питання:
1. Які птахи прилітали першими на годівницю?
2. Якого дня тижня прилітали ворони?
3. Скільки ворон прилітало?
4. Чим ласував голуб на годівниці?
5. Чим пригощалися сороки?
6. Скільки було сорок на годівниці?
Молодці, і з цим завданням упоралися!

Вихователь.Якщо сьогодні Синичкине свято, то треба іменинницям приготувати частування. А яке головне частування на святковому столі?

Діти пропонують різні варіантивідповідей.

Фото 3Частування для птахів.

Вихователь.Я пропоную вам для синиць приготувати торт. Наш торт буде тришаровим, над виготовленням кожного шару працюватиме група. Об'єднайтесь у три групи та підійдіть до столу. На столі є продукти, які вам знадобляться для приготування торта.

Завдання першої групи. Ви повинні приготувати найбільший шар торта. Основним інгредієнтом цього шару є розтоплене свиняче сало, сухарі та насіння соняшнику. Ваше завдання – всі інгредієнти перемішати та помістити у велику ємність.

Завдання другої групи. Вам належить приготувати середній шар торта. Інгредієнти: варений рис, очищені несолоні горіхи, сир. Все перемішайте та помістіть у середню ємність.

Завдання третій групі. Ви готуватимете найвищий шар — він найменший. Інгредієнти: розмочені вівсяні пластівці, сухофрукти. Все перемішайте і помістіть у невелику ємність.

Діти виконують завдання.

Вихователь.Коржі готові. Тепер їх потрібно помістити на деякий час у холодильник, щоб вони завмерли. А поки ми відпочинемо, вікторину проведемо та заспіваємо!

Проводиться вікторина «Що ми знаємо про птахів».

Дорослий ставить запитання, діти відповідають. Виграє учасник, який дав більша кількістьправильних відповідей.

Запитання до вікторини:

1. Який птах на землі найбільший?

2. Який птах найменший на землі?

3. Які птахи не вміють літати?

4. Які птахи влаштовують танці на болотах?

5. Пташенята, якого птаха не знають своєї мами?

6. Якого птаха називають «лісовим лікарем»?

7. Якого птаха називають «лісовим санітаром»?

Проводиться гра «Пташиний концерт».

Кожній групі хлопців із 3-х осіб дається назва птаха і пропонується хором продемонструвати, як ці птахи співають:

Горобці – чирик – чирик.

Синиці – Тінь – Тінь.

Ворона - автомобіль - автомобіль.

Дятел – тррр – тррр.

Снігур – дю – дю – дю.

Клест – цок – цок – цок.

Твір – тюр – тюр.

Вихователь.Коржі готові, тепер, давайте зробимо торт із трьох шарів і святково його прикрасимо сухофруктами та цукатами.

Діти виймають змерзлі коржі, складають їх один на інший за принципом піраміди та прикрашають їх.

Фото 4Торт для птахів.

Вихователь.Ось готовий наш торт. Хлопці, пам'ятатимемо, що в зимовий час нашим пернатим друзям буває холодно та голодно. Із 10 синиць доживає до весни лише одна. І наше з вами завдання: не дати загинути взимку від голоду нашим друзям, що зимують. А ось і синичка прилетіла.

Синиця(Заздалегідь підготовлена ​​дитина).

Все коротше за зимовий день.
Не встигнеш пообідати,
Сонце сяде за тин.
Ні комарика, ні мушки
Усюди тільки сніг та сніг.
Добре, що нам годівниці
Зробила добра людина.

Ю. Синіцин

Вихователь.Діти, ось вам сімейне завдання. Повісьте годівниці у дворі і підгодовуйте птахів взимку. А зараз, коли ви все одягнетеся, ми підемо на вулицю і повісимо годівниці на ділянці. Коли насипатимете в них корм, то примовляйте: «Пташка, пташка, ось тобі крихти з моєї долоні». На закінчення нашої зустрічі, я хочу подарувати кожному учаснику буклети «Що люблять птахи» та «Як годувати птахів». Передайте їх друзям, знайомим, сусідам. Як тільки почнете регулярно підгодовувати птахів, вони стануть вашими постійними гостями!

Нагодуйте птахів взимку,

Нехай з усіх кінців

До вас злетяться, як додому

Зграйки на ганок.

Взимку холодно і голодно нашим пернатим друзям - птахам, що зимують. У січні та лютому в школах та садах проходять конкурси та різноманітні заходи, присвячені захисту птахів узимку. Давайте разом з вами розберемося у питанні: «Які птахи зимують у наших лісах?» Ви можете скачати картинки, підібрати питання про птахів, що зимують у нас, а також використовувати спеціально зібрані загадки і вірші про птахів на своїх заходах і уроках.

Які птахи зимують у нас

А ваші діти знають, що не всі птахи залишаються зимувати з нами поряд – у наших лісах та садах? Давайте розберемося які є птахи. Отже можна розділити всіх відомих нам пернатих на

  • перелітних птахів - птахи, які з настанням холодних днів відлітають у місця багаті на їжу,
  • зимуючі (осілі) птахи – ті наші пернаті друзі, які залишаються з нами зимувати.

Потрібно показати дітям картинки з цими видами птахів та обов'язково попросити їх назвати знайомих їм пташок. Не просто називайте зображений на малюнку птах, але й розкажіть, чим вони один від одного відрізняються. Запитайте у дітей, чи бачили вони цих птахів у лісі чи у своєму саду. Можливо ці пташки ласують зі шкільної годівниці?

Розглядаючи картинки із зимуючими та перелітними птахами, запитайте у учнів, чи зможуть вони відрізнити дятла від синиці, горобця від ворони? Часто на це запитання діти зі сміхом відповідають, що це дуже легко. Що дятел великий із червоною шапочкою на голові, а синочки маленькі, жовтенькі та тинькають. Дятел тільки стукає.

Тоді спробуйте пограти у гру «Вгадай птаха». Ви описуватимете оперення та звички птахів, а діти її вгадають. Наприклад:

- Я невелика пташка. У мене чорна головка, сіра спинка та яскраво-червона грудка. Я вмію свистіти.
- Снігур! -
дадуть відповідь хлопці.

Якщо птах угаданий, то ви показуєте його фотографію. Дітям такі ігри дуже подобаються.

Підведіть учнів до розуміння того, що взимку ми не бачимо деяких птахів (солов'я, іволгу, мухоловок, немає поряд і ластівок). Куди ж вони поділися? Виявляється, не всі птахи зимують разом з нами.

До зимуючих птахів відносяться:

  • галка
  • повзень,
  • сопіл.
  • синиця,
  • сизий голуб,
  • Гава,
  • глухар,
  • сорока,
  • дятел.

А тепер покажіть хлопцям іншу картинку. Скажіть, що це за пташки, чи бачили вони їх, чи чули, як вони співають. Запитайте, коли хлопці бачили цих птахів. Більшість дітей дадуть відповідь, що бачили або чули їхні голоси влітку. Поясніть малюкам, що ці пташки не залишаються з нами на зиму, вони відлітають у теплі краї. Вони летять туди, де тепло і є їхній основний корм - комахи.

До перелітних птахів відносяться:

  • стриж,
  • ластівка,
  • трясогузка,
  • іволга,
  • соловей,
  • зарянка,
  • піначки,
  • мухолівки,
  • зяблік.

Адже діти можуть вам поставити запитання: А чому ми не бачимо влітку сніговика? На це питання потрібно відповісти так: Багато птахів змушені перелітати з місця на місце у пошуках їжі. Ось і прилітає сніговик із лісу до наших годівниць і в сади. Тут він може поласувати горобиною і поклювати насіння в нашій зимовій їдальні.

Чому потрібно підгодовувати птахів узимку

Нагодуйте птахів взимку.
Нехай з усіх кінців
До вас злетяться, як додому,
Зграйки на ганок.
Не багаті їхні корми.
Жменя зерна потрібна,
Жменя одна -
І не страшна
Буде їм зима.
Скільки гине їх - не злічити,
Бачити важко.
Адже в нашому серці є
І для птахів тепло.
Хіба можна забувати:
Полетіти могли,
А лишилися зимувати
Разом з людьми.
Привчіть птахів у мороз
До свого вікна,
Щоби без пісень не довелося
Нам зустрічатиме весну.

Розкажіть дітям які пташки тендітні, які тоненькі у них лапки та ажурні пір'їнки (можна показати хлопцям колекцію пір'я) різних птахів). Добре, якщо у вас є можливість дати дітям послухати, як співають різні пташки. Поставте запис голосів птахів і попросіть хлопців вгадати, який це птах, чий голос.

Потім слід розповісти, що птахи, що зимують, залишаються і не відлітають у теплі краї. Тепер настав час запитати у дітей холодно їм у мороз на вулиці? Хлопці дадуть відповідь, що так, мерзнуть у них і носи, і вуха, і щічки. Ось і пташкам також холодно взимку.

Крім того, взимку птахам важко знайти корм, а без корму птиці загинуть швидше, ніж від морозу. Тому потрібно не тільки знати, які птахи залишаються з нами зимувати, а й обов'язково допомагати їм.

Як допомагати птахам узимку?

Просто – потрібно влаштовувати для зимуючих птахів столові – годівниці. І обов'язково підгодовувати цих пернатих узимку. Запитайте у хлопців, яких птахів вони бачили у годівниць.

А чи можуть залишитися з нами зимувати ластівка чи стрижка? Ні, ці пташки їдять комах, а взимку всі комахи сховалися в ґрунт або в тріщини кори. Вони сплять і пташкам їх не знайти. От і відлітають наші літні співаки на південь, туди, де комахи не ховаються. А коли в нас настануть теплі дні, повернуться знову сюди виводити пташенят.

Як зробити годівницю для птахів

Ось сидять узимку на гілках горобця. Насміхнулися, надулися вони наче кульки. Так бережуть птахи тепло. Між пір'ячками повітря та морозу важче дістатися до тільця. Ось і сидять вони на гілках хохляться від морозу, підтискують лапки або тісняться до теплих труб біля будинків.

Наші зимуючі птахи їдять зернятка. Коли снігу мало, їм легко знайти корм, а от коли випадає сніг і його стає багато, то пташкам вже не розкопати його, не знайти зернят. А взимку дні короткі, трохи часу залишається у пташок на пошуки корму. Потрібно побудувати для наших пернатих друзів зимові їдальні - годівниці. Тільки треба знати, яка годівниця правильна, а яка ні.

Що таке правильна годівниця?

Не думайте, що правильна годівниця - це яскраво розфарбований замок з гарними стулками дверцятами і баштами. В першу чергу, правильна годівниця - це годівниця, в якій ви постійно підсипаєте корм. Запитайте у дітей чому так?

Відповідь проста - пташки звикають, що в годівниці чекає на них ситна їжаі кожен день вони з нетерпінням чекатимуть на корми. А якщо ви не підсипатимете корм, то пташки можуть і загинути. Тому важливо не просто зробити годівницю, а й постійно підсипати корм.

Якщо є можливість – зробіть годівницю не на один рік. Нехай це буде справжня їдальня із дерев'яних брусочків, даху, льоток. Але якщо немає можливості зробити самим таку годівницю - не страшно. Хороші пташині годівниці вийдуть і із пластикової пляшки. Можна спорудити годівницю і з пакета з-під молока (тетра пак). Просто проріжте льотки (дірочки) і прикріпіть нитку до даху пакета. Підвішуйте годівницю і не забувайте підсипати корм.

«Ситому морози не страшні» це вираз про пташок. Не страшний їй так мороз, якщо пташка сита.

Спостерігаємо за птахами у зимовій їдальні

Щоб у хлопців не пропадало бажання годувати пташок, не згасав інтерес до годівниці, запропонуйте їм вести «Щоденник орнітолога».

Орнітолог – людина, яка вивчає птахів. Нехай хлопці спробують вести спостереження за птахами, що зимують. А де найлегше за ними спостерігати? Ну звичайно, не бігати в лісі! Найпростіше спостерігати за птахами біля годівниці. Тут і горобці, і синиці, і снігуни, та інші гості прилітають на обід.

Розкажіть хлопцям як вести щоденник орнітолога. Які записувати туди спостереження. Що відзначати. Наприклад,

  1. Можна писати щодня які птахи прилітають у годівницю.
  2. Як вони поводяться, чи сваряться один з одним, чи відганяють від годівниці інших птахів.
  3. Що воліють із корму.
  4. Чи літають вони зграйками чи поодинці.
  5. Коли прилітають птахи в зимову їдальню.
  6. Чи їдять корм прямо в годівниці або хапають зернятко і відлітають на іншу гілку.

Такі спостереження та щоденники не просто дозволять дитині дізнатися ближче птахів, а й навчать її розрізняти їх, любити живу природуберегти її. Дітям цікаво бути самими учасниками процесу, бути «маленькими вченими». Підтримуйте інтерес до вивчення птахів.

Якщо дитина не може дізнатися якогось птаха, то допоможіть йому - покажіть, як користуватися визначником птахів. Відкрийте малюнки та фотографії птахів в інтернеті. Можна запропонувати дитині замалювати птахів, що прилітають у годівницю, або роздрукувати потрібну картинку і вклеїти її в щоденник орнітолога.

Картки із зображенням птахів можна брати із собою на прогулянки чи екскурсії у зимовий лісабо до парку. Нехай малюк (учень) спробує сам визначити побаченого птаха.

Прислів'я та приказки про птахів

Запропонуйте дітям перевірити істинність прислів'їв, складених народом про птахів.

  • Горобці дружно цвірінькають - значить буде відлига.
  • В який бік ворона сіла носом – звідти й буде вітер.
  • Ворони ховають дзьоб під крило – до холодів.
  • Птахи сідають на верхівки дерев – буде тепло.
  • Синички з ранку пищать - отже, буде мороз.

Вірші про птахів

Якщо ви проводите з дітьми заняття на природі чи робите творчий проектна тему Зимові птахи, скористайтеся зібраними віршами про різних птахів.

Вірші про Ворона

Забарвленням - сірувата,
Звичкою - злодійкувата,
Крикуня хрипкувата
Відома особа.
Сіра ворона!

Вірші про Горобця

Скаче, скаче горобець,
Зве маленьких дітей:
- Киньте крихт горобця -
Я вам пісеньку заспіваю,
Цвірінь-цвірінь!
Киньте просо та ячмінь -
Співатиму вам цілий день,
Цвірінь-цвірінь!

Вірші про Сороку

Прилетіла до нас сорока
Білогоруду, білобока,
Потріщала, поскакала,
Грядку пухку прим'яла,
Клювом подекуди порила,
Хвостик у калюжі помочила,
Потім пір'їна струснула,
Розбіглася і спалахнула!

Вірші про синиць

Зранку скачуть птахи
По засніжених гілках -
Жовтогруді синиці
Прилетіли до нас.
«Тінь-тінь, Тілі-тінь,
Все коротше зимовий день
Не встигнеш пообідати,
Сонце сяде за тин.
Ні комарика, ні мушки.
Усюди тільки сніг та сніг.
Добре, що нам годівниці
Зробила добра людина!

Вірші про амортизаторів

За вікном мітуть хуртовини,
Але буває часом -
Прилітають сопілці
Ягід поклювати навесні.
Кущ глоду гнеться
Від натиску пташиних зграй.
Дзвін срібний мчить,
Славлячи стилі врожаю.
На горобину пересіли,
Яскравих ягід напилися,
І в морозне повітря трели
Тонкою луною помчали.

Вірші про Снігура

Снігури - смішний птах,
Зиму зовсім не боїться,
В зиму в гості прилітає,
Холодов не помічає.
Ця з червоною грудкою птах,
Зимовий співачка лісу.
Ліс їй у зиму славний будинок,
Снігури там шукають корм.
Птах маленький розміром,
Може багатьом стати прикладом:
Як у лісі холодному жити,
Жити і зовсім не тужити.
Зграйкою снігирі літають,
Дари лісу збирають:
Сухе насіння квітів,
І ягідки лісових кущів.
Їхні зграйки червоногрудих у ряд,
Для лісу начебто парад.
Часто зграйки снігурів,
Влітають у міста людей.
Горобину зимову з'їдають,
Весну всі разом чекають.

Закінчуючи заняття або урок про птахів, що зимують, обов'язково поговоріть з дітьми про те, наскільки важливі для людей наші пернаті друзі. Нехай дитина знає тих птахів, які мешкають поруч із нами.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...