Конспект уроку "Головні гармонічні функції в ладу". Сольфеджіо

Конспект уроку «Паралельні тональності Ре мажор – си мінор» для 2 класу інструментального відділення ДМШ (ДШІ), що навчаються, з предмету «Сольфеджіо»

Буторіна Є.І., викладач теоретичних дисциплін
Місце роботи:МБУ ДО «Дитяча школа мистецтв» м. Горнозаводська, Пермський край
Цільова аудиторія: 2 клас інструментального відділення ДМШ, ДШМ.
Вік учнів: 8 – 9 років.
Навчальний предмет:сольфеджіо, 2 клас, ІІ чверть.
Час навчального заняття: 1:00 05 хвилин.
Обладнання:навчальний клас, мультимедійний проектор, комп'ютер (ноутбук), екран, стовпчики.
Тип уроку:урок узагальнення та систематизації знань.
Мета уроку– виявлення та систематизація знань учнів на тему «Паралельні тональності Ре мажор – си мінор».
Завдання:
- перевірити теоретичні знання з пройденої теми;
- застосувати набуті теоретичні знання у практичних завданнях;
- продовжити розвивати навички самостійної роботи, роботи у групі;
- навчити творчому застосуванню знань у знайомій та зміненій ситуаціях;
- продовжити навчання прийомів порівняння та узагальнення знань (створення таблиць);
- розвивати творчі здібностікожного учня.
Конспект уроку може бути цікавим викладачам навчального предмета «Сольфеджіо» ДМШ (ДШІ). Вибір теми уроку обґрунтовано тематичним планомз навчального предмета «Сольфеджіо» (Додаткова передпрофесійна освітня програмав галузі музичного мистецтва "Фортепіано", предметна область Теорія та історія музики з навчального предмета "Сольфеджіо", головний редактор І.Є. Домогацька, Москва, 2012), 2 клас, ІІ чверть, урок «Паралельні тональності».
Для успішного проведення навчального заняття складено план-конспект; підготовлено презентацію (у тексті конкурсної роботи всі слайди презентації оформлені у вигляді малюнків); підібрано музичні приклади в Ре мажорі та си мінорі (див. «Завдання для практичної роботи»).
Для виконання мети та завдань уроку викладачам рекомендовано наступні ефективні методи: репродуктивний метод (для виявлення теоретичних знань з пройденої теми) та пошуковий метод (для систематизації знань та застосування даних знань у практичних завданнях). Наприклад, під час виконання практичних завдань можна використовувати метод «Знайди помилку» у вивченому раніше музичному номері(«Взяв волинку наш сусід») та метод «Музичний детектив» (фрагмент п'єси Е. Грига «У печері гірського короля» - пошук відхилення в тональність Ре мажор). Учням буде цікавий процес виявлення «емоційного забарвлення» тональностей на прикладах класичної музики. Наприклад, тональність Ре мажор – Й. Гайдн, соната Ре мажор, перша частина, головна партія; П. І. Чайковський, «Камаринська» та «Італійська пісенька» з Дитячого альбому; тональність си мінор - Е. Гріг, «У печері гірського короля»; П.І. Чайковський, « Зимовий ранок» з Дитячого альбому. Не менш важливо звернути увагу тих, хто навчається на застосування «теплої» і «холодної» колірної гами для створення власних малюнків, що відображають «характер» даних тональностей.
Для навчання прийомам порівняння та узагальнення набутих знань учням пропонується виконати різноманітні практичні завдання у знайомій та зміненій ситуаціях, скласти дві таблиці («Порівняльна таблиця для виконання практичних робіт», «Допоміжна таблиця для виконання практичних робіт»). Створені таблиці можна буде застосовувати і щодо інших паралельних тональностей на уроках сольфеджіо.
Під час уроку рекомендується використовувати різні формиопитування учнів (індивідуальний, груповий, фронтальний) залежно від видів завдань, намагаючись приділити увагу групі загалом кожному учневі. Бажаю всім викладачам теоретичних дисциплін творчих успіхів! З повагою Олена Буторіна.

Хід уроку

1. Організаційний етап (вітання, перевірка підготовленості до уроку, організація уваги):
Викладач:Здрастуйте, дорогі хлопці! Тема нашого уроку – «Паралельні тональності Ре мажор – сі мінор». Урок буде насичений різноманітними завданнями, які спрямовані на досягнення головної мети – закріплення та застосування знань на цю тему. Пропоную провести урок максимально продуктивно, щоб він не став «казкою про втрачений час», і нехай девізом нашого заняття буде цитата Генрі Форда: «Час не любить, коли його марно витрачають». Всі готові? Починатимемо!
На екран проектується слайд №1:

2. Перевірка виконання домашнього завдання (фронтальне опитування):
Викладач:Пропоную почати урок з перевірки домашнього завдання наступним способом: порівняємо побудову гам у зошиті та на слайді презентації. Чи все у вас побудовано правильно?
- перевірка побудови гами Ре мажор;
- перевірка побудови гами си мінор (три види);
На екран проектується слайд №2:


- спів одноголосного номера напам'ять «Взяв волинку наш сусід» (колективна робота):


Викладач:Молодці! А зараз вам необхідно відповісти на такі запитання:
1. Скільки ключових знаків у тональностях Ре мажор і си мінор?
2. Які знаки?
3. Яка відстань між паралельними тональностями?
4. Чи є однакові (загальні) звуки в паралельних тональностях?
Учні:відповідають, обговорюють.

3. Підготовка учнів працювати на основному етапі (колективна робота).
Викладач:Перед тим як розпочати практичну роботу (основний етап уроку), давайте виконаємо наступне: здійснимо пошук «загальних» звуків у паралельних тональностях: Ре мажор – си мінор (натуральний вигляд); Ре мажор – си мінор (гармонічний вигляд); Ре мажор – си мінор (мелодійний вигляд).
Учні:На кожному з наступних слайдів учні знаходять однакові («загальні») звуки між двома тональностями, відповідають на запитання: «Скільки загальних звуків між Ре мажором та натуральним виглядомсі мінора?»
На екран проектується слайд №3:


Правильна відповідь – 7” загальних звуків.
На екран проектується слайд №4:


Правильна відповідь – 6 загальних звуків.
На екран проектується слайд №5:


Правильна відповідь – 5 загальних звуків.
Викладач:Наступне завдання, яке ви маєте виконати, полягає в наступному: на екрані ви бачите знайомі акорди. Чи правильно вони збудовані? А чи є «загальні» звуки в головних тризвучіях Ре мажора та си мінора?
Запропонуйте учням відповісти на такі запитання:
1. Що таке основні тризвучтя ладу?
2. Від яких щаблів вони будуються?
3. Для якої форми роботи на уроці вони знадобляться?
На екран проектується слайд №6:


4. Основний етап роботи (застосування знань та умінь у практичній роботі):
- визначте види мінору в одноголосних номерах №1, №2, №3 (індивідуальна робота); "Завдання для практичної роботи", № 1;
- виправте мелодійні «помилки» в одноголосному номері «Взяв волинку наш сусід» (індивідуальна робота):


- зіграйте музичний фрагмент п'єси Е. Грига «У печері гірського короля» та визначте, у якому такті зустрічається відхилення в іншу тональність (колективна робота «музичний детектив»); визначте зміну тональності із зазначенням такту;
На екран проектується слайд №7:


Правильна відповідь – відхилення в Ре мажор у 4 такті.
- Визначте тональний план мелодії пісні Маші з мультфільму «Гусі-лебеді» (слова А. Коваленкова, музика Ю. Нікольського, 1947);
На екран проектується слайд № 8 (правильна відповідь – ефект анімації «виліт»):


- гармонізуйте перший куплет пісні «Паровоз» ( сумісна працявикладача та учнів).
На екран проектуються слайди №9, №10:
Пісня "Їде, їде паровоз" (слова С. Ернесакса, російський текст В. Татарінова, музика Г. Ернесакса)



5. Систематизація та узагальнення знань та умінь (закріплення теоретичних знань, складання таблиць):
- Виявлення емоційного забарвлення тональностей на музичних прикладах: визначення характеру музичних творів в Ре мажорі (П.І. Чайковський, «Італійська пісенька», «Камаринська»; Й. Гайдн, соната Ре мажор, перша частина, головна партія) і си міноре ( П. І. Чайковський, «Зимовий ранок»); колективна робота:
На екран проектується слайд №11:


На екран проектується слайд №12:


Примітка: музичні фрагменти необхідно підготувати заздалегідь та вставити у презентацію.
- Якими із запропонованих слів можна передати емоційне забарвлення Ре мажора, а якими – си мінора?
На екран проектується слайд №13:


- Визначення колірної гами Ре мажора і си мінора;
На екран проектується слайд №14:


- Порівняння тональностей;
- Складання порівняльної таблицідля виконання практичних завдань (колективна робота);
На екран проектується слайд №15:


- Складання допоміжної таблиці для виконання практичних робіт (колективна робота):
На екран проектується слайд №16:


6. Контроль та самоконтроль знань та способів дій:
- перевірка виконаних завдань дітьми (сусідом по парті), потім викладачем.
7. Корекція знань та способів дій:
- Пошук помилок у виконанні практичної роботи;
- Визначення алгоритму дій для самостійного досягнення правильного результату.
8. Інформація про домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання:
- Визначте «настрій» тексту другого куплету пісні «Паровоз» (автор варіанта тексту для другого куплета – Буторіна Є.І.);
- напишіть мелодію другого куплету в си мінорі (мелодію повторної будови) з наступною гармонізацією та виконанням;
- намалюйте малюнок до пісні «Паровоз» у мажорному та мінорному варіантах з урахуванням теплих та холодних відтінків кольорів.
На екран проектуються слайди №17, №18:



9. Підбиття підсумків навчального заняття:
Оцінювання діяльності самими учнями та викладачем (наскільки активно працювали на уроці; чи всі завдання були виконані, наскільки самостійно; що вийшло добре, а що вимагає додаткового доопрацювання; які теоретичні знання потрібно підкоригувати):
На екран проектується слайд №19:

Образи гармонійної мови музики

(план – конспект інтегрованого уроку з предмету «Сольфеджіо»).

Вік учасників – 5 клас, 10-12 років)

Дутова О.А.

викладач додаткової освіти

МОУ ДІД «ДШІ р.п. Тельма

р.п.Тельма, Усольський район, Іркутська область

План-конспект уроку

Викладач:Дутова Ольга Анатоліївна

Предмет:сольфеджіо

Тема урока: Емоційно-образне сприйняття гармонійної мови під час уроків сольфеджіо.

Форма проведення: колективна

Тип уроку:урок удосконалення знань та умінь

Мета уроку:Показати різні прийоми роботи над розвитком гармонійного слуху під час уроків сольфеджіо через емоційно – образне сприйняття.

Завдання:

Освітні:

Закріплення знань про теоретичні правила побудови акордів;

Ознайомлення з основними закономірностями гармонійної мови;

Оволодіння навичкою грамотного запису акордів;

Оволодіння вмінням здійснювати гармонійний аналіз нотного тексту;

Опанування навичками жанрового варіювання;

формування початкових навичок вокальної імпровізації;

Закріплення вміння проводити слуховий аналіз.

Розвиваючі:

- розвиток музичної пам'яті, уваги, уяви;

Розвиток внутрішнього, гармонійного слуху.

Виховні:

- розвиток комунікативної культури поведінки та спілкування;

Виховання емоційної чуйності.

Методи:

- наочно-подібний;

- словесний;

- аналітичний;

- пояснювально-ілюстративний;

- Проблемно - пошуковий.

Реалізовані педагогічні технології:

Особистісно-орієнтовані (розвиваючого навчання);

інформаційно-комунікативні;

Предметно-орієнтовані;

Групової діяльності.

Обладнання:фортепіано; дошки з магнітами.

Наочні посібники:Кольорові картки із зображенням Короля, Королеви, Принцеси та придворних.

Роздатковий матеріал:

    Картки з позначеннями акордів (Т53, Т6, Т64; S53, S6, S64; D53, D6, D64) кількість комплектів за кількістю учнів;

    Картки – ноти;

    Альбомні листи форматом А3 із зображенням нотного стану та скрипкового ключа за кількістю учнів;

    Аркуші з віршами кожному учню.

    Нотний матеріал:

План уроку

1. Організаційний момент. Привітання, повідомлення назви теми та мети уроку.

2. Основна частина

Розмова про гармонію.

Інтонаційне налаштування в Ре мажорі.

Повторення основних закономірностей гармонійної мови, визначення "фарби" акордів.

Гармонійний аналізнотний текст.

Гра акордового ланцюжка в іншому жанрі – у жанрі польки.

Слухова робота та запис акордового ланцюжка на слух.

Вокальна імпровізація на акордовий ланцюжок.

3. Заключна частина

Підбиття підсумків: формулювання висновку, виставлення оцінок.

Формулювання домашнього завдання - твір мелодії на цю акордову послідовність різних жанрах: полька, вальс, марш.

Рефлексія учнів.

Конспект уроку

На дошці заготовлені наочності.

Викладач:

Здрастуйте, хлопці! Сьогодні ми з вами вирушаємо у казкову подорож. У величезній країні Музики велике Королівство Гармонії. Цікаво, хто живе у цьому королівстві? Згадаймо, що таке гармонія?

Учні:

Це акорди, послідовність акордів, ланцюжки акордів.

Викладач:

А що таке акорд?

Учні:

Акорд - це поєднання трьох і більше звуків.

Викладач:

Хлопці, а які знаєте акорди?

Учні:

Тризвучтя, септакорд, секундакорд:

Викладач:

Королівство Гармонії велике, сьогодні ми перенесемося до Замку Тризвучних акордів. Згадайте, які ви знаєте акорди із трьох звуків?

Учні:

Тризвучтя, секстаккорд та квартсекстаккорд.

Викладач:

Відчиняємо важкі двері замку і відразу бачимо оголошення: "Сьогодні в Замку Тризвучних акордів оголошується день Ремажору".

Отже, налаштовуємося, співаємо головні тризвучтя у Ре мажорі.

Діти співають, викладач прикріплює на дошці картки з назвою акордів Т53, S 53 D 53

Викладач:

Отже, Тонічне тризвуччя – це Король, він правитель, він сильний, впевнений, найголовніший. Домінантне тризвучтя - Корольова, вона підкоряється лише Королеві. Субдомінантова тризвучність - Принцеса, вона підпорядковується і королю і королеві. А тепер співаємо тризвучтя побічних щаблів і одразу визначаємо "фарбу" тризвучій.

Учні співають і визначають "фарбу": II53 – мінорне, III53 – мінорне, VI53 – мінорне, VII53 – зменшене.

Вчитель на дошці прикріплює картки з назвами акордів під зображеннями придворних. Разом із дітьми підбирають картки для тризвуків II, III, VI, VII ступенів.

Викладач:

Отже, все царство в зборі. Однак, можна використовувати тризвучтя не тільки в основному вигляді, але і у вигляді секстаккордів та квартсекстаккордів (прикріплює написи на дошку). Треба пам'ятати, що поєднувати акорди потрібно в певному порядку: дотримуватись плавного голосознавства і виключити хід

D - S. Хлопці, повторимо, що таке плавне голосознавство?

Учні:

Загальні звуки акордів залишаються дома.

Викладач:

А тепер подивимося, в якому порядку вишикувалися перед нами Король, Корольова та придворні замки Тризвучних акордів. Давайте проведемо Гармонічний аналіз – визначення акордів другої половини періоду в Сонатині Ре мажор, композитор Плейель.

Один учень виходить грати до інструменту.

Викладач:

Діти, за нотним записом підписуємо кожен акорд, знаходимо кадансовий оборот(Визначення вішає на дошку)

Учні виконують завдання.

Викладач:

Де використовується кадансовий оборот та з яких акордів він складається?

Учні:

Кадансовий оборот використовується завершення всього музичного твору, його частин чи окремого періоду.

Каданс складається з T-S-D-T або T-S-T-D-T.

Викладач разом із хлопцями перевіряють правильність виконання гармонійного аналізу.

Викладач:

Добре хлопці, а зараз переходимо до наступного завдання. Тепер потрібно зіграти цю акордову послідовність у жанрі польки.

Учень грає підписаний ланцюжок акордів у жанрі польки.

Викладач:

А зараз слухова робота. Треба Записати по слуху акордовий ланцюжок у Ре мажорі.

Вчитель грає акордову послідовність

Т53 – D6 – VI53 – III6 – S53 – К64 – D6 – T53

Викладач:

Хлопці я граю, а ви показуєте та тоді записуєте ноту що у басу та позначення акордів. Потім розшифровуємо, розписуємо нотами всі акорди і співаємо за голосами, потім триголосся.

Учні по слуху визначають ноту яка в бас, показують її на картках, потім записують бас та позначення акордів, далі будують акорди. Один учень виходить до дошки та виконують завдання.

Викладач:

Хлопці молодці. Ви успішно впоралися із завданням. Наступне завдання буде таке: Потрібно зіграти цю послідовність акордів у жанрі вальсу, а ми спробуємо написати на неї мелодію. Перед вами вірш, подумки, про себе, внутрішнім слухом напийте мелодію на цю акордову послідовність.

Один учень грає, інші нечутно співають – подумки.

Вірші

То вгору, то вниз, де повітря чисте,
Злітає жовтий лист.
У старовинному замку, при свічках,
Грає піаніст.

Викладач:

Хто хотів би показати, що вийшло?

Один учень грає, інший співає.

Викладач:

На цій цікавій вокальній імпровізації ми попрощаємось із Королівством Гармонії. Домашнє завданнясьогодні буде наступним: на цю акордову послідовність написати інструментальну мелодію в різних жанрах: полька, вальс, марш і записати її в зошит.

На цьому наш урок добіг кінця. Діти давайте зробимо висновок про те, що ми сьогодні робили на уроці (йде розмова про прийоми розвитку гармонійного слуху, які використовували на уроці). Отже, можна сказати. Що мети сьогоднішнього уроку було досягнуто, завдання виконані.

Всім дякую. До побачення.

Список джерел інформації та ілюстрацій:

Література:

1. Біла Н.В. Нотна грамота: елементарна теорія музики – ігри під час уроків, частина 1 – СП.б.: Композитор, 1999 – 42 з.

2. Осколова О.Л. Сольфеджіо, часть1 - М.: Владос, 2002. - 208С.

3. Фрідкін Г. Практичний посібникз музичної грамоти - М.: Музика. 1981. - 271С.

4. Фролова Ю. Сольфеджіо 5 клас - Ростов - на - Дону: фенікс, 2033. - 111С.

Сайти в Інтернеті:

1. http://www.all-2music.com/solfedgio_forms_ryzhkov.html

3. http://www.shatkovsky.ru/urok_solfedjio.htm

Ілюстрації:

1. http://images.yandex.ru/yandsearch?text

2. http://vasenka-garasenka.forum2x2.ru/t93-topic


Музична композиція складається з кількох складових – ритму, мелодії, гармонії.

Причому якщо ритм із мелодією – це як єдине ціле, то гармонія – це те, чим прикрашають будь-який музичний твір, те, з чого складається акомпанемент, який ви мрієте зіграти на піаніно чи гітарі.

Музична гармонія – це склепіння акордів, без яких жодна пісня чи п'єса не буде повноцінною, повнозвучною.

Правильно підібрана гармонія пестить слух, ушляхетнює звучання, представляючи нам повною мірою насолодитися чудовими звуками піаніно, гітари або інструментального ансамблю. Мелодію можна наспівати, гармонію – лише зіграти. (До речі, заспівати гармонію теж можна, але не одній людині, а мінімум – трьом, причому за умови, що вони вміють співати – саме цьому навчаються артисти хору та вокальних ансамблів).

П'єса чи пісня без гармонії – це як нерозмальована картинка у книжках для дітей – вона намальована, але немає кольору, немає барв, яскравості. Саме тому скрипалі, віолончелісти, домристи, балалаєчники грають у супроводі концертмейстера – на відміну від цих інструментів, на піаніно можна виконати акорд. Ну, або грати в домрі або флейті в ансамблі або оркестрі, де акорди створюються завдяки кількості інструментів.

У музичних училищах, коледжах та консерваторіях існує спеціальна дисципліна – гармонія, де студенти вивчають усі існуючі в теорії музики акорди, навчаються застосовувати їх на практиці і навіть вирішують завдання гармонії.

Я не заглиблюватимуся в нетрі теорії, а розповім про найпопулярніші акорди, що використовуються в сучасних композиціях. Найчастіше вони одні й самі. Є якийсь блок акордів, кочують від однієї пісні до іншої. Відповідно, на одному такому блоці можна виконати багато музичних творів.

Для початку визначаємо тоніку (основну ноту в музичної композиції) і згадуємо – разом із тонікою субдомінанту та домінанту. Беремо щабель ладу і будуємо від неї тризвучтя (нотки через одну). Дуже часто їх достатньо, щоби зіграти нескладну п'єсу. Але не завжди. Отже, крім тризвучій головних ступенів, використовуються тризвучтя 3-го, 2-го і 6-го ступенів. Рідше – 7-й. Поясню з прикладу в тональності до мажор.

Приклади акордових послідовностей

Акорди ставлю в міру їх популярності за спадною:

До мажор

  • до мажор, фа мажор, сіль мажор (це і є головні тризвучтя ладу);
  • чи мінор (це ні що інше, як тризвучтя 6-го ступеня);
  • мі мажор, рідше – мі мінор (тризвучтя 3-го ступеня);
  • ре мінор (2-й ступінь);
  • сі - зменшене тризвучтя 7-го ступеня.

А це ще один варіант використання тризвучтя 6-го ступеня в музичних композиціях:

Але справа в тому, що ці музичні гармонії властиві, тільки якщо за тоніку взято ноту ДО. Якщо раптом тональність до мажору вам незручна, або п'єса звучить, скажімо, в ре мажорі, просто зміщуємо весь блок і отримуємо наступні акорди.

Ре мажор

  • ре мажор, сіль мажор, ля мажор (1, 4, 5 ступені – головні тризвучтя)
  • сі мінор (тризвучтя 6-го ступеня)
  • фа# мажор (тризвучтя 3-го ступеня)
  • ми мінор (2-й ступінь)
  • до# зменшене 7-го ступеня.

Для вашої зручності покажу блок у мінорній тональності, там популярні трохи інші щаблі і вже не можна сказати, що акорди 3-го та 2-го ступеня використовуються рідко. Не так уже й рідко.

Ля мінор

Стандартний набір акордів у ля мінорі виглядає так

Ну, а крім стандартних – 1, 4 та 5 ступенів – бази будь-якої тональності, використовуються такі гармонії:

  • ля мінор, ре мінор, мі мажор (головні);
  • ми септакорд (родственний з мі мажором, використовується часто)
  • фа мажор (тризвучтя 6-го ступеня);
  • до мажор (тризвучтя 3-го ступеня);
  • сіль мажор (тризвучтя 2-го ступеня);
  • ля мажор або ля септакорд (одноіменний мажор, нерідко використовують як деякий перехідний акорд).

Як знайти тоніку

Питання, що мучить багатьох. А як визначити тоніку, тобто основну тональність, від якої треба відштовхуватися під час пошуку акордів. Пояснюю – треба заспівати чи зіграти мелодію. На якій ноті вона закінчується – така тоніка. А вже лад (мажор чи мінор) визначаємо лише на слух. Але треба сказати, що в музиці часто буває, що пісня починається в одній тональності, а закінчується в іншій, і визначитися з тонікою буває вкрай складно.

Тут допоможе лише слух, музична інтуїція та знання теорії. Часто завершення якогось поетичного текстузбігається із завершенням музичного тексту. Тоніка – це щось стійке, стверджує, непохитне. Як тільки визначили тоніку, можна підбирати музичні гармонії, виходячи з наведених формул.

Ну і останнє, що мені хотілося б сказати. Політ творчого натхненнякомпозитора може бути непередбачуваним - струнко і красиво звучать, здавалося б, абсолютно непередбачувані акорди. Це вже найвищий пілотаж. Якщо в музичній композиції застосовуються тільки основні ступені ладу, то про таку говорять - "простий акомпанемент". Він справді нескладний – при базових знаннях їх зможе підібрати навіть новачок. А ось складніші музичні гармонії – це вже ближче до професіоналізму. Тому і називається "підібрати" акорди до пісні. Отже, резюмуємо:

  1. Визначаємо тоніку, а для цього граємо або співаємо мелодію та шукаємо основну ноту.
  2. Будуємо тризвуччя від усіх щаблів ладу і намагаємося їх запам'ятати
  3. Граємо акорди у зазначених вище блоках – тобто стандартні акорди
  4. Співаємо (або граємо) мелодію та “підбираємо” на слух акорд, щоб вони створювали гармонійне та гарне звучання. Починаємо від головних щаблів, якщо не годяться, мацаємо інші тризвучтя.
  5. Репетируємо пісню та насолоджуємось власним виконанням.

Як порада – зручно підбирати музичні гармонії разом із звучанням оригіналу на музичному центрі, комп'ютер або магнітофон. Прослухати кілька разів, а потім узяти фрагмент, скажімо, 1 куплет і, поставивши на паузу, підібрати його на піаніно. Наважуйтеся. Підбирати музичні гармонії – справа практики.

Прагнучи зрозуміти відповідь на запитання: що ж таке музика? - люди придумали хмари описових, конструктивних та практичних музичних дисциплін..Всі вони певною мірою віддаляють або наближають до розуміння музики, цієї абсолютно невловимої, завжди багатозначної та містичної "сутності".

Тим не менш, ці дисципліни дозволяють сформувати на початковому етапі (у школі) - якусь спільність людей з однаковим поглядом на музичний світ, спільність любителів певних музичних творів, які давно стали популярними.

На наступному етапі (вже у професійному музичному закладі – коледжі) – дається мінімум професійних навичок, без яких неможливо назвати себе музичним професіоналом хоча б у найменшій мірі. Це відомості, що стали незаперечними, в строго певній музичній сфері.

Консерваторії (або музичні академії) дають ширший погляд на музичне мистецтвоБільш професійні навички, хоча від обсягу світових музичних знань, природно, це не більше 1 відсотка. Музичні традиції мають дуже сильну відмінність у різних країнахта культурах.

Ми вивчаємо лише музичні традиції Західної Європита Росії. Дещо знаємо про народної музики колишніх країнСНД. Все це: конкретні жанри, певні форми, певний музичний лад, певний муз. мова, музичний зміст, що відповідає певній культурі, музичні інструменти, певна манера співу

На нашому сайті ви знайдете багато статей та вправ з вивчення музично-теоретичних предметів, таких як сольфеджіо (наспівані номери та аудіо-диктанти), теорія, аналіз, гармонія, поліфонія, музична література (жанри музики та розбори музичних творів).

СОЛЬМІЗАЦІЯ(від назви звуків сіль і ми) – спів мелодій зі складовими назвами звуків.

АНАЛІЗ МУЗИЧНИЙ - музично-теоретична дисципліна, що вивчає будову музичного твору. У музикознавстві склалася традиція розглядати музичний твір як особливу художню систему, змістовне ціле, в якому об'єднані, підпорядковані, композиційно оформлені та взаємодіють різні музично-виразні засоби - елементи, сторони музичного твору. Кожен із цих елементів (мелодія, гармонія, контрапункт тощо) може стати предметом спеціального аналітичного дослідження (аналіз гармонійний, поліфонічний, ритмічний, аналіз форми тощо). Взаємодія всіх сторін (звукової, інтонаційної, композиційної) музичного твору вивчає так званий цілісний аналіз музичний спрямованості на слухача. У вокальній музиці аналізується також співвідношення власне музичних засобівта словесного тексту.

ГАРМОНІЯ (грец. - зв'язок, порядок; лад, лад; злагодженість, пропорційність, стрункість). Термін «Гармонія» у музиці включає низку значень: приємна для слуху злагодженість звуків; об'єднання звуків у співзвуччя та їх закономірне наслідування; Гармонією також називається наукова та навчально-практична дисципліна, що вивчає звуковисотну організацію музики, співзвуччя та їх зв'язку. Поняття Гармонія застосовується для характеристики висотної системи, акордики, тональних (ладових) функцій тощо, конкретного музичного стилю(Напр., «Гармонія бароко», «Гармонія Прокоф'єва»), а також у значенні «акорд», «Сузвуччя».

РІШАЛЬНИКИ ПО ГАРМОНІЇ - можливі варіантивирішення завдань з музичної гармонії.

МУЗИЧНА ЛІТЕРАТУРА - так зазвичай називають усі музичні твориу тому сукупності: твори, створені різними композиторами у різних країнах. Термін цей вживається так само, як, наприклад, "спеціальна література", "довідкова література", " наукова літератураІснує й інше значення цього терміна: так називається предмет, вірніше, учбова дисципліна, яку вивчають у старших класах музичних шкілта у музичних училищах. У програму музичної літературивходять біографії найбільших композиторів, вітчизняних та зарубіжних, знайомство з їхньою творчістю, а також докладне вивчення окремих найбільш відомих, найважливіших творів.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...