Урок з народний костюм головний убір. Навчальний проект Святковий народний костюм – цілісний художній образ

Матеріал із НДПУ ім. К.Мініна

Автор проекту

Предмет, клас

Образотворче мистецтво 5 клас

Коротка інструкція проекту

У цьому проекті ми розкриємо складові елементи святкового костюма; побачимо різноманітні форми прикрас, декору головних уборів, торкнемося історії нашої Батьківщини, рідного села, відчуємо красу та широту рідного краю, нашої Росії.

Питання, що спрямовують проект

Основне питання

Чи треба пам'ятати та поважати традиції та звичаї російського народу?

Проблемні питання

Які особливості мав російський жіночий костюм?

Які особливості мав російський чоловічий костюм?

Чому костюм став святковим?

Навчальні питання

З яких основних елементів складається традиційний народний костюмна Русі?

Які види орнаменту наші предки використовували для прикраси своїх костюмів?

За яким призначенням відрізнявся народний одяг?

Чим прикрашали святковий одяг?

Які головні убори традиційного народного вбрання ви знаєте?

Які тканини застосовувалися для виготовлення народного костюма?

План проведення проекту

I етап-Знайомство з проектом, розподіл на групи,складання планів роботи, розподіл обов'язків у групі.

II етап-збір та обробка інформації.

III етап-оформлення результатів дослідження, проміжні звіти, самооцінювання та взаємооцінювання.

IV етап-захист робіт, оцінювання робіт продуктів проектної діяльностіза критеріями, рефлексія.

Публікація викладача

Клас: 5

Презентація до уроку





















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі:

Освітні:

  • Ознайомити учнів із особливостями російського народного урочистого костюма.

Розвиваючі:

  • Розвиток навичок створення художнього образу декоративної композиції.
  • Формувати вміння та навички учнів під час використання різних видівтехніки.

Виховні:

  • Виховувати Любов та інтерес до традиційної російській культурі, своїй Батьківщині та її історії.
  • Виховувати повагу до художньої творчості російського народу.

Обладнання та матеріали:

  • Таблиці із зображенням російського народного костюма.
  • Шаблони жіночих та чоловічих фігур.
  • Малюнки хлопців на цю тему.
  • Репродукції історичних картинросійських художників (І.П. Аргунов "Портрет невідомої селянки в російському костюмі", К.Є. Маковський "Російська красуня в кокошнику", А.П. Рябушкін "Московська дівчина 17 століття")
  • Набір художніх матеріалів.
  • Тканина, тасьми, бісер, блискітки, клей, ножиці для аплікації.

План уроку:

  1. Організаційний момент. Перевірка готовності до уроку.
  2. Розмова про народний костюм. Знайомство з особливостями народного святкового костюма.
  3. Постановка художнього завдання.
  4. Виконує аплікацію, на основі ескізу виконаного фарбами.
  5. Підбиття підсумків, аналіз робіт.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Перевірка готовності до уроку.

ІІ. Формування нових знань. Знайомство з особливостями народного святкового костюма.

На екрані з'являється перша заставка презентації.

Дорогі хлопці! Сьогодні на уроці ми поговоримо про “Народний святковий одяг”, його особливості.

Українська Національний костюмвикористовується з давніх часів і до наших днів. Має помітні особливості залежно від конкретного регіону, призначення (святковий, весільний та повсякденний) та віку (дитячий, дівочий, заміжньої жінки, бабусі).

При спільній подібностіу крої та в прийомах прикраси російський костюм мав свої особливості. На півночі Росії селяни носили одяг, суттєво відмінний від селян південних районів. Відмінна риса російського національного костюма - велика кількість верхнього одягу. Одяг накидний і орний. Накидний одяг одягали через голову, розстібна мала розріз зверху до низу і застібалася встик на гачки або на гудзики.

Костюми знаті виготовлялися з дорогих тканин із застосуванням золота, срібла, перлів, дорогих гудзиків. Такий одяг передавався у спадок. Фасон одягу не змінювався століттями. Поняття моди не існувало.

Російський національний костюм став менш поширеним після того, як Петро I в 1699 заборонив носіння народного костюма для всіх, крім селян, ченців, священиків.

Одяг на Русі був вільним, довгим і надзвичайно красивим. Найчепурнішим вважався одяг із червоної тканини.

Звичне уявлення про російський жіночий північний костюм зазвичай пов'язане з сорочкою, сарафаном, поясом, іноді фартухом. На півночі часто сарафани доповнювали нагрудним одягом – Епанечкою, а в холодну погоду на сарафан одягали Душегрею з довгим рукавом.

  1. Російська сорочка- на Русі сорочки було прийнято обробляти вишивкою по "найвразливішим" для злих сил місцям - біля ворота, по краях рукавів, на плечах, і особливо - по подолу. Вишивка виконувала роль оберегу; в ній переважали солярні символи, а також зображення птахів, особливо півнів, які традиційно вважалися охоронцями, що відганяють нечисту силу.
  2. Орний сарафан- одягали поверх сорочки, прикрашали спереду візерунковою смугою, тасьмою, срібним мереживом, візерунковими гудзиками.
  3. Кокошник– найпоширеніший вид святкового головного убору – рід щільної твердої шапочки, прикрашеної річковими перлами, золотими та срібними нитками.
  4. Єпанечка- орна душогрея.
  5. Шугай- Душогрея з довгим рукавом.

У південних районах Росії був поширений інший вид одягу, що складається з сорочки, поневи (спідниці), фартуха, головного убору - шапочки (сороки).

Цей одяг був на відміну від сарафану лише селянського.

  1. Поньова– шилась із вовняного картатого домотканого матеріалу. Її прикрашали вишивкою, смужками мережива, стрічками, бісером. Понева складається із трьох полотнищ, по швах – орнамент. За кольором, поневи були чорні, сині у клітку.
  2. фартух- "Запон", "фіранка". Фартух завжди щедро прикрашався, вишивкою і часто перевага надавалася червоному кольору. Недарма старе слово "червоний" означало водночас і гарне. Червоний колір також вважався магічним.
  3. Соро"ка- Стародавній російський головний убір заміжніх жінок або його частина. Був широко поширений у центральної Росії. Була найбагатшим із жіночих головних уборів.

Зараз ми уважно розглянемо фотографії жіночого одягу:

1. Святковий костюм молодої селянки Тульської губернії

2. Святковий костюм Воронезької губернії.

3. Святковий костюм Орловської губернії

Хлопці! Давайте розберемося, із яких елементів складаються ці костюми.

І уважно розглянемо репродукції історичних картин знаменитих художників, у яких є зображення російського народного вбрання.

1. “Портрет невідомої селянки у російському костюмі” - одне з найвідоміших творів російського художника Івана Петровича Аргунова. Образ селянки у цій роботі передано із пронизливою правдивістю та щирою симпатією. Етнографічно точний наряд селянки Московської губернії (розшитий золотими нитками кокошник, червоний сарафан, тонка біла сорочка, яскраві прикраси), а також нехитрость і відсутність будь-якої манерності говорять про саме селянське походження натурниці. Її м'які риси обличчя, привітна трохи помітна посмішка і спокійна поза – все підкреслює скромність, відкритість та доброту жінки з народу.

2. "Російська красуня в кокошнику" К.Є.Маковський.

Здається, це про неї вірші А.С. Пушкіна "Красуня"

Все в ній гармонія, все диво,
Все вище за мир і пристрасті;
Вона спочивала сором'язливо
У красі урочистій своїй;
Вона навколо себе дивиться:
Їй немає суперниць, немає подруг;
Красунь наших бліде коло
У її сяйві зникає.
Куди б ти не поспішав,
Хоч на любовне побачення,
Яке б у серці не живив
Ти потаємне мріяння, -
Але, зустрівшись з нею, збентежений, ти
Раптом зупинишся мимоволі,
Благоговія прощано
Перед святинею краси.

3. "Московська дівчина 17 ст." А.П.Рябушкін - Картина напрочуд проста. Старовинною вулицею Москви йде дівчина. Її хода легка та граціозна. Вона ніби ширяє над снігом. Враження легкості посилюється шубкою, що розвівається, і стрічкою в шикарній косі.

Фігура дівчини чітко вимальовується на тлі засніженої вулиці. Вона струнка. Її голова, вкрита високим головним убором, гордо піднята вгору. Біла шкіра обличчя вкрита легким рум'янцем. Одягнена вона просто: малинова шубка, з рукавів якої виглядають смарагдовій зелені рукава дорого вбрання. У русяву косу вплетена червона стрічка. Кольори яскраві, насичені.

ІІІ. Постановка художнього завдання.

На основі ескізу, виконаного фарбами, працюємо над аплікацією. Роботу виконуємо зі шматочків тканини, тасьми, бісеру.

IV. Виконує аплікацію, на основі ескізу виконаного фарбами.

V. Підбиття підсумків, аналіз робіт.

Перегляд та виставка готових ескізів, обговорення та оцінка




Костюм селянина Київської Русіскладався з портів та сорочки. Рубаху викраювали з окремих деталей, що їх зшивали. Шви прикрашали декоративним червоним кантом. Сорочки носили з вузьким поясом або кольоровим шнуром. Порти шилися звужені знизу до щиколотки. Зав'язувалися на талії шнурком – гашником. Поверх носили верхні шовкові або сукняні штани.




До південноруського поневного комплексу входили: багато вишита сорочка, картата понева, пояс, фартух, "навершник" наплічний одяг типу укороченої сорочки, інші деталі та прикраси, головний убір "сорока", взуття.




Рубаха - основа жіночого народного костюма. Шилася з білого лляного або конопляного полотна. Прикрашалася вишивкою, яка оберігала жінку від поганого ока. Сарафан одягався поверх сорочки, прикрашався спереду візерунковою смугою, тасьмою, срібним мереживом, візерунковими гудзиками.





У російському народному костюмі збереглися старовинні головні убори і сам звичай для заміжньої жінки ховати волосся, а для дівчини залишати його непокритим. Цим обумовлена ​​форма жіночого головного убору у вигляді закритої шапочки та дівочого у вигляді обруча чи пов'язки.






Для орнаментації домашніх тканин використовувалися візерункове ткацтво, вишивка, набійка. Зображалися візерунки зі стилізованих рослин, квітів, гілок. Найбільш поширені елементи орнаментів: трикутники, ромби, косі хрести, восьмикутні зірки, розетки, ялинки, кущики, прямокутники з крапками, стилізовані фігури жінки, птахи, коня, оленя. Гама кольорів багатобарвна.


Список літератури 1. Єфімова Л. В., Білогірська Р. М. Російська вишивка і мереживо. - М., Герольд Р. Костюми народів світу. - М.: ЕКСМО- Прес, Работнова І. П. .: Вид-во «Легка індустрія», Лебедєва А. Російський народний костюм// Юний художник

Тема: "Народний святковий костюм". Ціль: Освітня: Розкрити: народний святковий костюм як цілісний художній образ; північноросійський та південноросійський комплекс одягу; різноманітність форм та прикрас народного святкового костюма у різних республіках та регіонах Росії; форму та декор жіночих головних уборів; вираження ідеї цілісності світу, нерозривності земного та небесного в образному ладі народного святкового одягу. Розвиваюча: продовжити формування вмінь та навичок виконання ескізів святкового костюма різних регіонів та народів Росії з використанням різних технік та матеріалів Виховна: формувати в учнів естетичний та художній смак, виховувати повагу та любов до народних традицій. Обладнання (матеріали: папір, фарби, олівці, гумка); навчальна презентація, відеофільм «Жінка у народному костюмі». Хід уроку.

 1. Організаційний момент. Вітання. Настав новий урок. Я посміхнуся вам, а ви посміхнетесь один до одного. І подумаєте: як добре, що ми сьогодні тут усі разом. Ми скромні та добрі, привітні та ласкаві. Ми всі здорові. Я бажаю всім нам гарного уроку!  2. Повідомлення теми та мети уроку На цій ноті ми починаємо наш урок. Сьогодні ми продовжуємо працювати за розділом «Давнє коріння народного мистецтва», наш урок вивчення нового матеріалу присвячений темі: «Народний святковий костюм». Мета нашого уроку Розкрити складові елементи святкового костюма; побачити різноманітні форми прикрас, декору головних уборів, торкнутися історії нашої Батьківщини, рідного села, відчути красу та широту рідного краю, нашої Росії.  3. Викладення нового матеріалу. I. Актуалізація знань. Вчитель: Діти! Ви любите одягати гарний одяг? До класу входить учениця, одягнена у російський народний костюм. Вчитель: Костюм якого народу представлений на нашій помічниці?

Вчитель: Ваші прабабусі та прадіди теж хизувалися в народному одязі. Життя селян було нерозривно пов'язане з природою, обробітком землі та відповідними трудовими циклами. Свято або завершувало якийсь етап нелегкого селянського життя, або передувало наступному важливому етапу. Свята чекали, до них готувалися. Святковий одяг був дуже барвистим, обов'язково прикрашався елементами вишивки, смугами позументу, бісером, шнуром, блискітками та іншими деталями, яких, як правило, не було у повсякденному одязі. Побачити всю красу святкового російського костюма нам допоможе сьогодні комп'ютерна презентація. У багатьох народів старовинний святковий одяг мав триярусний лад прикрас. Головні убори та верхня частина костюма пов'язані з образом неба, тому композиції візерунків засновані на зверненні до сонця, зірок, птахів, які пов'язують небо та землю. Стрічки, що спускаються з головних уборів, символізують дощ. У візерунках та вишивках панує образ родючої землі.

Ми носимо на голові кепки, берети, капелюхи. А в давні часи жінки носили кокошники, сороки, накриваючи їх зверху хустками. Складалися ці головні убори з 25 елементів і часом важили кілька десятків кілограмів. Особливу увагу жінки завжди приділяли головним уборам найпомітнішої частини будь-якого костюма. Головні убори були надзвичайно різноманітні, але завжди чітко ділилися на дівочі убори та убори заміжніх жінок. Заміжня жінка по стародавнього звичаюмала ретельно закривати своє волосся від стороннього ока. Не можна було з непокритою головою виходити з дому, займатися домашніми справами. А ось молодим дівчатам не заборонялося демонструвати своє волосся: "Дівоча коса - всьому світу краса". Звідси й відмінності: у дівчат легкі повітряні накісники, коруни, вінці, кокошники, стрічки, обручі, а й у жінок – глухі сороки, кіки, напійники, хустки. Одяг дівчини середньої смугиі півночі Росії складалася з сорочки, сарафану, єпанечки, а в холодну погоду та душогреї. Народний святковий одяг міг багато розповісти цікавого про свого власника: звідки він родом, якого віку, з якого випадку так одягнений. Одяг кожної області (губернії) Росії мав свої орнаменти, улюблені кольори, оздоблення, форми та фасони. В Архангельській, Вологодській, Новгородській, Костромській, Ярославській областях було поширено поєднання білої основи з червоним візерунком.

Протягом кількох століть складалася традиція створення та носіння тих форм одягу, які були найбільш функціональні та пристосовані як до кліматичних умов, так і для передачі певної інформації про їх власників. Для Росії в цілому характерні 2 типи жіночого костюмного комплекту: північноросійський, в основі якого лежать сорочка і довгий сарафан, і південноруський, другим компонентом якого є коротка та об'ємна понева. Святкова сорочка прикрашалася вишивкою, яка оберігала жінку від поганого ока. Особливо прикрашалися воріт, опліччя, груди, поділ. Вважалося, що чим багатшим прикрашена сорочка. Тим щасливіша її власниця. Торкаючись землі підолом сорочки, жінка отримувала життєві сили, а вишивки із символікою родючості давали землі родючі сили. Поділ сорочки чи спідниці прикрашався орнаментами, що символізують засіяну ріллю. Це трикутники, ромби, прямокутники із точками. Кінці плетених поясів оздоблювалися головками ящерів, які символізували підземнопідводний світ. Які форми орнаменту вам відомі? Де вони використовуються? Відповіді учнів: Орнаменти класифікуються за трьома формами: центричним, стрічковим і сітчастим.

Центричним орнаментом називають візерунок, декоративні елементи якого згруповані отже створюють замкнутий рух. Такий орнамент застосовують для прикрас скатертин, серветок, тарілок, вікон та інших рамок. Стрічковий орнамент – це візерунок, декоративні елементи якого створюють ритмічний ряд із відкритим двостороннім рухом, що вписується у стрічку. Широко застосовується стрічковий орнамент у прикрасі одягу у вигляді вишитого коміра, краю рукава, пояса, пов'язки. Сітчастий орнамент – це візерунок у вигляді осередків, заповнені декоративними елементами. Таким орнаментом оформляли ткані речі. Вчитель: Які кольори переважали в народному орнаменті та яке їхнє значення? Відповіді учнів: У вишивці переважав білий, червоний, чорний, жовтий, коричневий кольори. Іноді ніжний синій та натуральний зелений. Білий колір у народних уявленнях пов'язувався зі світлом, чистотою та уособлював жіночий початок. Червоний був кольором сонця, вогню, життя, краси та уособлював чоловічий початок. _ А зараз ми подивимося цікавий відеофільм. У ньому ви побачите картини великих художників, які зображали красу народного вбрання. Відеофільм «Жінка у народному костюмі».  4. Практична робота. А тепер перейдемо до практичної роботи. Мета якої - створення російського святкового костюма.

Ви зараз спробуєте зобразити російський святковий костюм, виконати роботу в кольорі, не забуваючи про основні кольори та мотиви вишивки. Етапи роботи: вибрати варіант костюма; побудувати загальну формукостюма; намітити місця прикрас та орнаменту; визначити колорит (колір) костюма; виконати у кольорі роботу. І так хлопці, розпочинаємо роботу.  5. Закріплення знань. Гра "Ромашка" на впізнання елемента костюма, що сподобався. Помічниця тримає квітку у вигляді ромашки з відривними пелюстками, у яких написано назву елементів російського народного костюма. Бажаючі учні по черзі відривають пелюстки та відповідають на запитання.  6. Рефлексія 1. Що було найцікавіше на уроці? 2. Продовжіть фразу: «Найважчим на уроці було тоді коли…». Дякую за роботу. Оцінка за урок.  7. Домашня будівля: Закінчити роботу у кольорі.

План-конспект уроку "Народний святковий костюм" 5 клас

Цілі:

* сприяти розвитку національної самосвідомості учнів,

* формувати поваги до російської культури,

* розвивати патріотизм.

Завдання:

Навчальні:

* Познайомити учнів із російським святковим костюмом.

* Формувати розуміння зв'язку уявлень людей про влаштування світу та образного ладу одягу.

* Закріплювати навички роботи з декоративною композицією.

Виховні:

* Розвивати естетичне світосприйняття.

* Сприяти сприйняттю шанобливого ставлення до традицій російського народу.

Розвиваючі:

* Розвивати психічні пізнавальні процеси(сприйняття, увага, пам'ять, наочно-образне та логічне мислення, Мова).

I. Актуалізація знань.

Вчитель: - Діти! Ви любите одягати гарний одяг?

До класу входить учениця, одягнена у російський народний костюм.

- Костюм, якого народу представлений на нашій помічниці?

Вчитель: Ваші прабабусі та прадіди теж хизувалися в народному одязі. Життя селян було нерозривно пов'язане з природою, обробітком землі та відповідними трудовими циклами. Свято або завершувало якийсь етап нелегкого селянського життя, або передувало наступному важливому етапу. Свята чекали, до них готувалися. І так на Русі склався цілий комплекс чудових свят та чудові народні традиціїякі дійшли до наших днів. Давайте зараз пригадаємо, які народні, християнські свята ви знаєте? (Перерахування традиційних свят)

ІІ. Формування нових знань.

«По одязі зустрічають...»

Ця всім відома приказка прийшла до нас із глибини століть. Тисячу років тому нашим предкам було достатньо раз поглянути на одяг незнайому людинуЩоб зрозуміти, з якої він місцевості, до якого роду - племені належить, яке його суспільне становище і «громадянський стан» - повнолітній чи ні, чи одружувався і так далі.

Така « візитна картка» дозволяла відразу вирішити, як поводитися з незнайомцем і чого від нього чекати. Зазначимо, до речі, що на людину, яка без крайньої необхідності переодяглася в одяг, що не відповідає її гідності і підлозі, очікувало в кращому разі засудження, якщо не покарання.

Одяг кожної області (губернії) Росії мав свої орнаменти, улюблені кольори, оздоблення, форми та фасони. В Архангельській, Вологодській, Новгородській, Костромській, Ярославській областях було поширено поєднання білої основи з червоним візерунком.

Через кліматичні та культурні відмінності регіонів Росії національний костюм у росіян не склався в єдиних формах. Виділяються архаїчний південноруський поневний комплекс (зі спідницею з трьох полотнищ - поневий), пізніший північноросійський комплекс із сарафаном і середньоросійський змішаний комплекс, а також сформований під впливом міської моди наприкінці XIXстоліття комплекс «парочка» (зі спідницею та кофтою) та ансамбль із цільного плаття. Пояси були необхідним елементом чоловічого та жіночого костюмів у всіх перерахованих вище комплексах.

Крім найбільш загальних особливостей, Що розділили форми північного та південного російських костюмів, окремі риси характеризують костюм кожної губернії, повіту і навіть села. Народний одягрозрізнялася за призначенням (буденна, святкова, весільна, жалобна), віком, сімейного стану. Побачити всю красу святкового російського костюма нам допоможе сьогодні комп'ютерна презентація.

Давайте зараз повторимо, які деталі староруського одягу ви знаєте? (Перегляд слайдів, відповіді учнів.)

Найчастіше відзнаками були не крій і вид одягу, а його кольоровість, кількість декору (вишитих і витканих візерунків), застосування шовкових, золотих та срібних ниток.

Святковий одяг був дуже барвистим, обов'язково прикрашався елементами вишивки, смугами позументу, бісером, шнуром, блискітками та іншими деталями, яких, як правило, не було у повсякденному одязі. Найкрасивішим був одяг з червоної тканини. Поняття «червоний» і «красивий» були у народному уявленні однозначні.

Давайте зараз подивимося уривок із чудового фільму «Морозко». Зверніть увагу лише на одяг героїв, а й на головні убори. (Перегляд Х.ф.)

Після петровських указів російський дворянський та міський костюми зазнали європеїзації. Змінилися й естетичні ставлення до красі людини. Зберігачем народного ідеалу і костюма залишалося російське селянство. Трапецієподібний або прямий монументальний силует, основні види крою, мальовниче декоративне та кольорове рішення.

Головні убори Стародавню Русьіснували в селянському середовищі аж до XVIII - XIX ст.

Основними тканинами, що застосовувалися для народного селянського одягу, були домоткані полотно і шерсть простого полотняного переплетення, а з середини XIXв. - фабричні шовк, атлас, парча з орнаментом із пишних квіткових гірлянд та букетів, кумач, ситець, сатин, кольоровий кашемір.

Основними способами орнаментації домашніх тканин були візерункове ткацтво, вишивка, набійка. Смугасті та картаті візерунки різноманітні за формою та колоритом. Техніка народного візерункового ткацтва, а також вишивка ниток обумовили прямолінійні, геометричні контури, відсутність округлих обрисів у візерунку.

Скажіть, які найбільш поширені елементи оберегового орнаменту ви знаєте і що вони означають? (ромби, косі хрести, восьмикутні зірки, розетки, ялинки, кущики, стилізовані фігури жінки, птахи, коня, оленя).

Візерунки, ткані та вишиті, виконувались лляними, конопляними, шовковими та вовняними нитками, пофарбованими рослинними барвниками, що дають приглушені відтінки. Гама кольорів багатобарвна: білий, червоний, синій, чорний, коричневий, жовтий, зелений. Багатобарвність вирішувалася, найчастіше, на основі білого, червоного та синього (або чорного) кольорів.

З середини ХІХ ст. домоткані тканини витісняються фабричними з набивними квітковим, картатим, смугастим візерунками. Народні костюми з малиновими трояндами та яскраво-зеленим листям на чорному або червоному тлі ми знаходимо в картинах Малявіна, Архіпова, Кустодієва, що відображають яскраву національну своєрідність російського народного життя цього часу. (Перегляд репродукцій на слайдах)

Важливе місце у костюмі займали різні прикраси. У великій кількості надягали на шию жерлі з перлів та бісеру, кольорової вовни, гайтани - низані з бісеру, до яких привішувалися хрести, образки, бурштинові намисто, намисто з дутого скла, стрічки. Великим коханнямкористувалися великі сережки, підвіски, іноді досягали плечей. Кольорові пояси, вузькі плетені опояски та широкі райдужні ткані пояси доповнювали та прикрашали костюм, завершуючи цілісність всього ансамблю.

У багатьох народів старовинний святковий одяг мав триярусний лад прикрас.

Головні убори та верхня частина костюма пов'язані з образом неба, тому композиції візерунків засновані на зверненні до сонця, зірок, птахів, які пов'язують небо та землю. Стрічки, що спускаються з головних уборів, символізують дощ. У візерунках та вишивках панує образ родючої землі.

Ми носимо на голові кепки, берети, капелюхи. А в давні часи жінки носили кокошники, сороки, накриваючи їх зверху хустками. Складалися ці головні убори з 2-5 елементів і часом важили кілька кілограмів.

Головні убори ділилися на дівчачі та жіночі, або «бабині». Дівчата за звичаєм заплітали волосся в одну косу, маківку залишали відкритою. Тому їхній головний убір – це всілякі вінці, пов'язки, обручі, які прикрашалися річковими перлами, бісером. "Пов'язка", або, як часто її називали, "краса", "волюшка", у кожному селі мала свою форму та орнамент. В основі її - смуга тканини, часто з дрібно візерункового ситця, з твердою налобною частиною з простібненого в кілька шарів полотна (паперу), прикрашена позументом або вишивкою, з міцними зав'язками на кінцях. Вона охоплює голову як обруча чи перев'язки.

Дівочий головний убір доповнювався «гарматами» - кульками з білого гусячого або лебедячого пуху, а також «кучерями» - яскравими сільцевими пір'їнками. У давнину слов'янські дівчата ходили з розпущеним волоссям. Пізніше цей звичай зберігся лише у весільних обрядах.

Основу всіх російських жіночих головних уборів, незважаючи на їхню різноманітність, становила тверда налобна частина, яка залежно від форми (плоска, лопатоподібна, з рогами) називалася кичкою або рогатою кичкою.

Особливу увагу жінки завжди приділяли головним уборам найпомітнішої частини будь-якого костюма. Головні убори були надзвичайно різноманітні, але завжди чітко ділилися на дівочі убори та убори заміжніх жінок.

Заміжня жінка за давнім звичаєм мала ретельно закривати своє волосся від стороннього ока. Не можна було з непокритою головою виходити з дому, займатися домашніми справами.

А ось молодим дівчатам не заборонялося демонструвати своє волосся: "Дівоча коса - всьому світу краса". Звідси й відмінності: у дівчат легкі повітряні накісники, коруни, вінці, кокошники, стрічки, обручі, а й у жінок – глухі сороки, кікі, подвійники, хустки. (Демонстрація моделей із колекції шкільного музею)

Протягом кількох століть складалася традиція створення та носіння тих форм одягу, які були найбільш функціональні та пристосовані як до кліматичних умов, так і для передачі певної інформації про їх власників. Для Росії в цілому характерні 2 типи жіночого костюмного комплекту: північноросійський, в основі якого лежать сорочка і довгий сарафан, і південноруський, другим компонентом якого є коротка та об'ємна понева.

Святкова сорочка прикрашалася вишивкою, яка оберігала жінку від поганого ока. Особливо прикрашалися воріт, опліччя, груди, поділ.

Вважалося, що чим багатшим прикрашена сорочка. Тим щасливіша її власниця. Торкаючись землі підолом сорочки, жінка отримувала життєві сили, а вишивки із символікою родючості давали землі родючі сили.

Поділ сорочки чи спідниці прикрашався орнаментами, що символізують засіяну ріллю. Це трикутники, ромби, прямокутники із точками. Кінці плетених поясів оздоблювалися головками ящерів, які символізували підземно-підводний світ.

Які форми орнаменту вам відомі? Де вони використовуються?

Відповіді учнів:

Орнаменти класифікуються за трьома формами: замкнутий, стрічковий та сітчастий.

Замкнутим орнаментом називають візерунок, декоративні елементи якого згруповані так, що створюють замкнутий рух. Такий орнамент застосовують для прикрас скатертин, серветок, тарілок, вікон та інших рамок.

Стрічковий орнамент – це візерунок, декоративні елементи якого створюють ритмічний ряд із відкритим двостороннім рухом, що вписується у стрічку. Широко застосовується стрічковий орнамент у прикрасі одягу у вигляді вишитого коміра, краю рукава, пояса, пов'язки.

Сітчастий орнамент – це візерунок у вигляді осередків, які заповнені декоративними елементами. Таким орнаментом оформляли ткані речі.

Вчитель: Які кольори переважали в народному орнаменті та яке їхнє значення?

Відповіді учнів: У вишивці переважав білий, червоний, чорний, жовтий, коричневий кольори. Іноді ніжний синій та натуральний зелений.

Білий колір у народних уявленнях пов'язувався зі світлом, чистотою та уособлював жіночий початок.

Червоний був кольором сонця, вогню, життя, краси та уособлював чоловічий початок. Тема російського одягу є ще одним важливим змістом.

Одяг – візитна картка.

Майже кожна жінка повинна була сама шити одяг собі та сім'ї. Відповідно - чим більш вдало виходив костюм, чим більше на ньому орнаменту, прикрас тощо - тим краще і старанніше вважалася господиня. Крім цього – основа слов'янського світогляду – вміння гармонізувати простір навколо себе. Тобто - гармонія в сім'ї, порядок у дворі та будинку. Ця гармонія може досягатися лише за умови внутрішньої гармонії. Якщо людина збалансувала і привела в гармонію свої енергії - вона легко це зробить і з простором навколо себе. Відповідно – якщо жінка перебуває в гармонії сама з собою – результат її дій (у даному випадку пошиття та прикраса одягу) буде гармонійним та привабливим. Висновок - якщо до тебе приходить людина в рваній сорочці з нитками, що стирчать, і косими рукавами - це відображення атмосфери в його сім'ї, відповідно і в його душі. Хорошого нічого не варто очікувати від цієї людини, до чого б вона не торкнулася - вийде так само як її сорочка.

Ще важливо. Рукоділлям займалися лише ЖІНКИ. Це ще одне підтвердження того, що батьки розуміли - що атмосфера в сім'ї залежала лише від жінок.

ІІІ. Закріплення знань.

Гра "Туїсок" на впізнання елемента костюма, що сподобався. Помічниця тримає плетену туєску з записками, на яких написано назву елементів народного костюма. Бажаючі учні по черзі відривають дістають листочки показують на помічниці названі частини костюма.

IV. Практична робота.

Завдання: виконати ескіз народного та святкового костюма (зимового чи літнього), обговорити наперед величину фігур.

Виконання практичної роботисупроводжується звучання музики (російської народної).

Матеріали: папір, гуаш, акварель, пензлі (великі та дрібні)

Зоровий ряд: ілюстрації із зображенням народного костюма, комп'ютерна презентація, учениця у російському одязі, головні убори з музею.

Музичний ряд: російські співучі мелодії, народна хороводна музика та пісні.

Вчитель: хлопці, ми з вами повинні пам'ятати, що селянство на Русі – хранитель естетичних уявлень та традицій у народному костюмі

V. Аналіз робіт. Підбиття підсумків уроку.

Наприкінці 2-х годинного уроку виставка та обговорення дитячих робіт, в ході якої виявляються недоліки та найвдаліші моменти та роботи дітей. Методом загального рішення обираються найкращі ескізи на шкільну виставку.

Попередній перегляд:

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис ( обліковий запис) Google і увійдіть до нього:

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...