Презентація на тему "Обломів" - образ О. Іллінської

Цілі уроку.

Освітні.

    1. Дослідити тему кохання у романі І.А. Гончарова "Обломів".
    2. Поглибити поняття “ художній прийом” (музика, гілка бузку) у тексті.

Розвиваючі.

    1. Удосконалювати вміння формулювати проблемне питання.
    2. Розвиток уміння учнів працювати з текстом художнього твору: виділяти головне, аналізувати отриману інформацію, робити висновки;
    3. Вдосконалити навичку складання кластера та роботи з інтерактивною дошкою.
    4. Розвивати комунікативні, дослідні навички, навички роботи у групі.
    5. Розвивати творчі здібності.
    6. Розвивати самостійність мислення школяра.

Виховні.

    1. Підсилити морально-естетичну дію твору на учнів шляхом звернення до "вічних" тем.
    2. виховувати почуття толерантності, відповідальності за вчинки, поваги загальнолюдських цінностей.

Соціалізація особистості.

    1. Розвивати вміння висловлювати своє ставлення до проблеми, висловлювати свою думку.
    2. Актуалізувати знання учнів з цієї теми.

Форма уроку: комбінований урок.

Тип уроку: урок формування та вдосконалення знань.

Освітні технології: проблемне навчання, дослідницькі освітні методи, навчання у співпраці (групова робота), здоров'язберігаючі технології, інформаційно-комунікаційні технології.

Дидактичний простір уроку:

Картки-завдання "Асоціативні ряди",

Міні-презентації учнів на теми: “Що таке кохання. Любов у розумінні Іллі Обломова”, “Ілля Обломов та Ольга Іллінська”, “Ілля Обломов та Агафія Матвіївна Пшеніцина”.

Роман І.А. Гончарова "Обломів".

Мультимедіапроектор та інтерактивна дошка, презентація у програмі “Смарт Ноутбук” (Додаток 1).

Музичний супровід: Арія "Casta diva" з опери "Норма", В.А. Моцарт "Музика ангелів".

Обладнання: інтерактивна дошка, мультимедійний проектор, картки із завданням, тексти твору, листи А-4, фломастери.

Хід уроку

I. Мотиваційний компонент. (2 хв.)

Презентація (слайд 1) (Додаток 1).

Звучить музика: В.А.Моцарт "Музика ангелів". Входить вчитель з гілкою бузку в руці та читає фрагмент із роману:

“Щасливий, сяючий, наче “з місяцем у лобі”, прийшов додому, сів у кут дивана і швидко накреслив по пилу на столі великими літерами: “Ольга”.

“Ах, який пил! – отямившись від захоплення, помітив він”.

ІІ. Постановка теми, проблемного питаннята цілі уроку. (5 хв.)

1. Розмова із учнями.

Як ви думаєте, про що ми говоритимемо на уроці? (Про кохання) Чому? (Гілка бузку – художня деталь, що символізує почуття героїв.)

Про якого героя йдеться?

Чи дізнаєтесь ви Обломова? (Ні, він тут інший, він закохався).

Яке місце у романі займає кохання? (Центральний), чому? (3 частини роману присвячені коханню).

Як ви думаєте, що таке кохання?

2. Слово вчителя.

3. Робота з презентацією (слайд 2).

Що Гончаров писав про кохання? (Цитату читає учень).

Виділіть слова, які визначають "любов" (1 учень виділяє біля дошки стілусом).

4. Розмова із учнями.

Проблемне питання: Чи здатне кохання змінити Обломова?

Добре поставлено питання. На сьогоднішньому уроці ми спробуємо дати відповідь на це запитання.

Подумайте, як могла б звучати тема нашого уроку? (Варіанти учнів, один із варіантів: любов у житті Обломова).

Запишемо тему нашого уроку у зошит та проблемне питання.

У зошитах:

Кохання у житті Обломова

Чи здатне кохання змінити Обломова?

А які завдання стояли перед вами під час виконання домашнього завдання. ( Домашнє завданнядано за групами. 1 група – з'ясувати, що означає поняття “любов” і як Обломов розуміє це; 2 група – з'ясувати, як складалися стосунки Обломов та Ольга Іллінська; 3 група – з'ясувати, як складалися стосунки Обломов та Агафія Матвіївна. Кожній групі було запропоновано систему питань по заданій темі. Дослідницька робота розпочалася на попередньому занятті.)

Це й будуть завдання нашого уроку.

Завдання уроку:

  1. Що означає поняття "кохання". Кохання у розумінні Обломова.
  2. Відносини Обломів – Ольга Іллінська.
  3. Відносини Обломів – Агафія Матвіївна Пшеніцина.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання. (10 хв.)

Кожна група представляє відповідь на поставлене їй запитання у вигляді презентації.

1 творча групаЗахист презентації “Поняття “любов””. Кохання у розумінні Обломова”.

Чи є питання до 1 групи?

2 творча група Захист презентації “Обломів та Ольга Іллінська”.

Чи є питання до 1 групи?

З чого починається кохання Обломова до Ольги? (З музики, звучить "Каста Діва", ч.2 гл. 5). Прослуховування фрагмента арії “Casta diva” із опери “Норма.

Як музика вплинула на героя? (Ольга співає з душею, Обломов відчуває чисту душу, тому що у найтонший смак, чиста душа. Це зближує їх).

Чому Обломов пише листа? (Струсил). Чому почуття згасає?

3 творча група досліджувала тему “Ілля Обломов та Агафія Матвіївна Пшеніцина”.

IV. Формування кластеру. Групова робота. (10 хв.)

1. Розмова із учнями.

З якими жіночими образами пов'язаний Обломов? (Мати, Ольга, Агафія Матвіївна). Щоб простежити взаємини героїв, яку форму роботи, на вашу думку, ми можемо вибрати? (Складання кластера).

2. Упорядкування асоціативних рядів. (Кожній групі видається лист А-4 та фломастери)

Завдання з груп:

1 група: Створіть асоціативні ряди Обломів – мати;

2 група: Створіть асоціативні ряди Обломів – Ольга,

3 група: Створіть асоціативний ряд – Обломов – Агафія Матвіївна.

3. Робота з інтерактивною дошкою (слайд 3)

Шляхом перетягування слів-характеристик, що підходять до кожного образу, складаємо загальний кластер. За допомогою стілус виділяємо систему взаємовідносин героїв і приходимо до висновку.

Чому не відбулося кохання Ольга – Обломов і відбулася Агафія Матвіївна – Ольга? (Пшеніцина за своїми якостями нагадувала Обломову матір, нічого не вимагала натомість, готова на жертовне кохання заради Іллі Обломова. Ольга ж любила не справжнього Обломова, а "майбутнього").

Яку помилку робить Ольга? (Намагається пристосувати людину собі – егоїстична любов).

Чи є щось спільного у Обломова "справжнього" з Обломовим "майбутнім"? (Читання епізоду ч.4, гл. 8 – прекрасна душа).

V. Фізмінка "Подаруй серце".

Зануримо наші долоні в фарбу, намалюємо серце, обведемо його. А тепер давайте подаруємо намальоване серце нашому сусідові, сказавши при цьому комплімент. По черзі учні “передають” серця одне одному. Мені дуже приємно, що сьогодні у нас на уроці такі чуйні та люблячі серця, а ми повернемося до наших героїв.

V. Перегляд кадру фільму Микити Михалкова “Кілька днів із життя Обломова. (2 хв.)

Як склалося життя Ольги після розлучення з Обломовим?

Чому наприкінці фільму Ольга плаче? (Варіанти хлопців, один із варіантів: плаче про загиблу прекрасну і чисту душу).

V. Оцінювання. Рефлексія. (5 хв.)

Розмова із учнями.

Чи здатне кохання змінити Обломова?

(Обломов здатний глибоке почуття, і навіть кохання неспроможна його змінити, це результат отриманого виховання, яке веде Обломова до смерті).

Від чого ж? Яка причина? (Обломівщина!)

Які життєві уроки ви змогли сьогодні відкрити для себе? (Відповідь: на уроці я відкрив для себе…)

Можливі відповіді

  1. Чоловік обирає дружину по матері.
  2. Потрібно приймати людину такою, якою вона є.
  3. Не можна пристосовувати людину собі. Потрібно поважати людська гідністьта ін.

Ви добре попрацювали на минулому уроці та вдома. Дякую вам за роботу. Мені цікаво було послухати ваші напрацювання, а ще цікаво дізнатися, як групи оцінять роботу один одного. (Оцінка групами один одного та оцінка роботи у групі).

VI. Домашнє завдання. (8 хв.)

Обов'язкове: напишіть розгорнуту відповідь на запитання “Чи здатне кохання змінити Обломова?”.

Тренувальне: письмово відповісти на запитання "Чи змогла б я полюбити Обломова?".

Творче: Напишіть мініатюру "Що б я порадив Іллі Обломову?".

Список літератури:

1. А.А. Івін "Філософія кохання", "Політвидав", М. 1990 р.

2. І.А. Гончаров "Обломів", "Освіта", М.1984 р.

3. Т.І. Богомолова. Використання опорних схем під час уроків літератури у старших класах, Калуга – 1994 р.

4. Література, 10 клас, підручник за редакцією В.І. Коровіна, - М.: Просвітництво, 2007

5. І.В. Золотарьова, Т.І. Михайлова. Поурочні розробки. Перша половина ХІХ століття, - М.: Вако, 2005 р.

Обломів – людина, з властивими людині якостями – щирість, доброта, чистота. Але ліньки, апатія, бездіяльність – це і є величезний мінус людини. Те, що Обломов саме «людина» доводить символіка його імені:

Три літери О. О – це сфера, а сфера – це найстійкіша форма матерії (електрони, протони, атоми, електростатичні, магнітні поля, планети, траєкторія рухів електронів, планет, ядро ​​клітини, яйце – всі мають форму сфери чи кола).

Ім'я Ілля асоціюється зі знаменитим Іллею Муромцем, котрий тридцять років пролежав на печі. Небесний покровительОбломова старозавітний пророк Ілля, ім'я якого носить Обломов. Ілля означає «Яхве – мій Бог, сила божа, фортеця Господня, віруючий»

Повторенням в імені сина імені батька (Ілля Ілліч, Ілля син Іллі) Гончаров хіба що підкреслює незмінність, повторюваність життя у представників роду Обломових.

Прізвище героя і коментувати начебто не треба, настільки вона виразна. Одне зі значень дієслова «обламувати» в російській мові – умовляти, переконувати у чомусь.

Презентація на тему «Жіночі образи у романах Гончарова»(
Виконав: студент групи А-62
Тарасов Олександр

Гончаров вірив у всемогутню силу кохання.
«Ви маєте рацію, - писав він одній зі своїх знайомих, підозрюючи мене у вірі у загальну, всеосяжну
любов і в те, що тільки ця сила може рухати світом,
керувати волею людською
та спрямовувати її до діяльності».
Саме кохання, на думку письменника, здатне
кардинально змінити життя людини, і саме в
любові виявляються його найкращі та найгірші сторони

Історії кохання Обломова та Ольги Іллінської присвячена більша частина роману Гончарова

Ольга Іллінська

“Ольга у строгому сенсі не була красуня… але
якби її звернути до статуї, вона була б статуя
грації та гармонії. Дещо високому зростанню
суворо відповідала величина голови, величині голови
- овал та розміри особи; все це, у свою чергу,
гармоніювало з плечима, плечі - з табором.
Ніс утворив трохи помітно опуклу, граціозну
лінію; губи тонкі і здебільшого стислі:
ознака безперервно спрямованої на щось
думки. Та ж присутність думки, що говорить
світилося в пильному, завжди бадьорому, нічого не
пропускаючий погляд темних, сіро-блакитних очей.
Брови надавали особливої ​​краси очам: вони не
були дугоподібні, не округляли очей двома
тоненькими, нащипаними пальцем ниточками -
ні, це були дві русяві, пухнасті, майже прямі
смужки, що рідко лежали симетрично: одна
на лінію була вище за іншу, від цього над бровою
лежала маленька складка, в якій ніби щось говорило, ніби там лежала думка.
Ходила Ольга із нахиленою трохи вперед
головою, що так струнко, благородно лежала на
тонкої, гордої, шиї; рухалася всім тілом рівно,
крокуючи легко, майже невловимо…”

Образ Ольги Іллінської

А.М Пшеніцина

Їй було тридцять років. Вона була дуже біла і сповнена
в особі, так що рум'янець, здається, не міг пробитися
крізь щоки. Бров у неї майже зовсім не було, а
були на їхніх місцях дві трохи ніби припухлі,
блискучі смуги, з рідким світлим волоссям.
Очі сірувато-простодушні, як і весь вираз
особи; руки білі, але жорсткі, з виступаючими
назовні великими вузлами синіх жил.
сукня сиділа на ній у обтяжку: видно, що вона не
вдавалася до жодного мистецтва, навіть до зайвої
спідниці, щоб збільшити обсяг стегон і зменшити
талію. Від цього навіть закритий бюст її, коли вона
була без хустки, міг би послужити живописцю чи
скульптору моделлю міцних, здорових грудей, не
порушуючи її скромність. Сукня її, щодо
нарядної шалі та парадного чепця, здавалося старо
і зношене”.

Образ А.М. Пшениціної

Ольга

«…незрівнянна глузлива, жвава
Ольга ... бачить всі смішні особливості героя, не
обманюючись анітрохи, грає ними, майже
насолоджується ними і обманюється тільки в
розрахунках на тверді основи характеру Обломова.
А.В.Дружінін

Агафія Матвіївна

«…неупереджений
і не потемнений теоріями
розум вибере, як вибрав Обломов,
Агафію Матвіївну, не тому тільки, що
лікті спокусливі і що
вона добре готує пироги, а тому, що вона набагато більше
жінка, ніж Ольга.
А.Григор'єв





Прийом антитези у романі Обломів- ШтольцОльга-Агафія Матвіївна... Спокій, сон-діяльність, рух... -на рівнісистеми образів -на рівні мотивів Антитезу-від грецьк. «Протилежність», стилістична постать, заснована на різкому протиставленні понять, образів, мотивів.




Ольга Сергіївна Іллінська У рідкісній дівчині зустрінеш таку простоту та природну свободу погляду, слова, вчинку. Ні манірності, ні кокетства, ніякої брехні… … говорила вона мало, і те своє… Її сміх, який був такий звучний, такий щирий, такий заразливий… грації та гармонії. …губи тонкі і здебільшого стиснуті: ознака безперервно спрямованої на щось думки. Та ж присутність думки, що розмовляла, світилася в... погляді.


Їй було років тридцять. Вона була дуже біла і сповнена обличчям... Очі сірувато-простодушні... Вона увійшла несміливо і зупинилася, дивлячись сором'язливо на Обломова... Руки вона ховала теж під шаль... Вона все за роботою, все щось гладить, товче, тре...


Любов до Обломова Ольга Іллінська Агафія Матвіївна Життя її наповнилося тихо і непомітно для всіх... Я люблю інакше... Мені без вас нудно; розлучатися з вами не надовго - шкода, надовго - боляче ... Життя - обов'язок, обов'язок, отже, любов - теж обов'язок ... Любов це виправдовується його лагідністю ...

Слайд 2

Мета уроку

Розглянути жіночі образироману Провести аналіз взаємовідносин центрального герояз жіночими персонажамитвори Протиставити образи Ольги Іллінської та Агафії Пшениціної, щоб глибше розкрити характер головного героя, Іллі Ілліча Обломова

Слайд 3

Ольга Іллінська

«Ольга в строгому сенсі не була красуня… але якби її звернути до статуї, вона була б статую грації та гармонії. Дещо високому зростанню суворо відповідала величина голови, величині голови - овал і розміри обличчя; все це, у свою чергу, гармоніювало з плечима, плечі - з табором ... Ніс утворив трохи помітно опуклу, граціозну лінію; губи тонкі і здебільшого стиснуті: ознака безперервно спрямованої на що-небудь думки. Та ж присутність розмовляючої думки світилася в пильному, завжди бадьорому погляді темних, сіро-блакитних очей. Брови надавали особливої ​​краси очам: вони не були дугоподібні, не округляли очей двома тоненькими, нащипаними пальцем ниточками - ні, це були дві русяві, пухнасті, майже прямі смужки, які рідко лежали симетрично: одна на лінію була вище за іншу, від цього над бровою лежала маленька складка, в якій ніби щось говорило, ніби там лежала думка. рухалася всім тілом рівно, крокуючи легко, майже невловимо…»

Слайд 4

Агафія Матвіївна

“…з голою шиєю та ліктями. Їй було років тридцять. Вона була дуже біла і сповнена обличчям, так що рум'янець, здається, не міг пробитися крізь щоки. Бровей у неї майже зовсім не було, а були на їхніх місцях дві трохи ніби припухлі, блискучі смуги, з рідким світлим волоссям. Очі сірувато-простодушні, як і весь вираз обличчя; руки білі, але жорсткі, з великими вузлами синіх жил, що виступили назовні. Сукня сиділа на ній в обтяжку: видно, що вона не вдавалася до жодного мистецтва, навіть до зайвої спідниці, щоб збільшити обсяг стегон і зменшити талію. Від цього навіть і закритий бюст її, коли вона була без хустки, могла б послужити живописцю чи скульптору моделлю міцних, здорових грудей, не порушуючи її скромності. Сукня її, у відношенні до ошатної шалі та парадного чепця, здавалося старою і поношеною”. Агафія Матвіївна: вдова; працьовита, непідла від природи, чесна і сумлінна, обмежена, "схиблена" на господарстві, несамостійна, дуже домашня.

Слайд 5

Зовнішність

Ольга Іллінська Агафія Пшеніцина Обидві жінки привабливі: одна грацією, інша статтю У ній відзначається істинно російська краса: «…груди та плечі сяяли задоволеністю, повнотою, в очах світилася лагідність». Добра і скромна жінка, чудова господиня, дбайлива та чуйна. У ній немає «ні манірності, ні кокетства, жодної брехні, жодної мішури». «Якби її звернути до статуї, вона була б статую грації та гармонії». Не була красунею, але перетворювалася під час співу. Вони антиподи!

Слайд 6

Соціальне походження

Ольга Іллінська Агафія Пшеніцина З народу, що не відрізняється освіченістю, дуже проста. Не здатна розуміти книги, які читає Ольга, чи співати «Casta diva». З дворян, здобула чудову освіту. Відрізняється неабиякою розуму, прагненням нових позицій. Добре співає, вкладає у співи душу. Вони антиподи!

Слайд 7

Роль у житті Обломова

Ольга Іллінська Агафія Пшеніцина Її любов одухотворена, але егоїстична: вона любить в Обломові свої зусилля та старання, вона любить майбутнього Обломова, якого вони створять зі Штольцем. Обломів таким стати не може, і в цьому немає його провини. Ольга зовсім не схожа на жінку, яку представляв у мріях сам Ілля Ілліч. Він захоплювався пагорбом її душі. Але його стомлювала її неспокійна натура. Вона була жінкою, яка змусила Обломова встати з дивана, зняти халат і випробувати романтичне кохання. Її любов самозабутня і жертовна, тримається на душевній прихильності і виявляється у постійній турботі. Вона сприйняла Обломова таким, яким він є, не намагаючись його змінити чи позбутися якихось недоліків. Та вона й не бачить у ньому вад – Обломов був її ідеалом. Вона зрозуміла його мрію, хоч він навряд чи розповідав про неї. У її будинку на Виборзькій стороні справдилися всі мрії Обломова про Обломівку. Агафія оточила його турботою, захистила від усіх негараздів – жодна життєва буря не долітала до нього. Вона була жінкою, завдяки якій Обломов знову одягнув свій халат, знайшов своє людське щастя та спокій. Вони антиподи!

Слайд 8

Подумаємо над прочитаним

Чи любила Ольга Обломова? Чому відбувся шлюб Ольги та Андрія Штольця після любовної невдачі з Обломовим? Любов Ольги чи Агафії Матвіївни потрібна Обломову? Для Ольги «життя - обов'язок, обов'язок, отже, любов - теж обов'язок». Почуття Ольги розумові, їм бракує сердечності, самозречення. Любов Пшеніцина не раціональна, а сердечна. Її почуття схоже на материнське, охоронне кохання. З Агафією Матвіївною Обломов будує свою «Обломівку»

Слайд 9

Яким ви бачите вчинок Агафії Матвіївни, яка віддала Андрію Обломова на виховання Штольцам? Яким виросте Андрій Ілліч Обломов? Який, за поданням автора роману, ідеальний образросійської жінки? ?

Переглянути всі слайди

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...