Конспект оод у старшій групі наші пернаті друзі. Наші пернаті друзі, конспект заняття з ознайомлення з природою

Програмний зміст:

1. Пізнання, комунікація:формувати у дітей уявлення про зимуючих та перелітних птахів; закріпити знання та уявлення про птахів ( зовнішній вигляд, довкілля тощо); вчити дітей ділити птахів на перелітних та зимуючих на основі зв'язку між характером корму та способом його добування; виховувати любов, турботу, бережливе ставленнядо птахів.

2. Художня творчість: спонукати створювати предметні композиції, доповнювати їх деталями, що збагачують зображення, продовжувати привчати дітей працювати з клеєм акуратно; вивчати шляхом обривання паперу обклеювати силует птахів; розвивати дрібну моторику.

Попередня робота:загадування загадок про птахів; читання художньої літератури; розгляд картин; спостереження у живій природі.

Матеріал:ілюстрації та фотографії із зображенням птахів; аудіо записи «Голоси птахів»; клей, пензлики, кольоровий папір, серветки.

Словникова робота:комахоїдні, зерноїдні, хижі, водоплавні.

Хід НІД

Вихователь:

Діти, подивіться на цей плакат. Назвіть знайомих вам птахів.

Діти:

(Грач, ластівка, снігир, синичка, горобець, сокіл, качка, сорока, ворона.)

Вихователь:

В яку пору року птахів більше? (Влітку.)

Чому багато птахів відлітають? (Не переносять холоду, немає корму.)

Як називають птахів, які взимку відлітають у теплі краї? (Перельотні.)

А які птахи лишаються з нами? (Зимові.)

Вихователь:

Ми вже знаємо, що восени багато комах зникають або гинуть, або ховаються. Значить, якщо птахи харчуються комахами, вони називаються комахоїдними. Давайте розглянемо цих птахів на картинках. Зверніть увагу, що дзьоб у цих птахів гострий, прямий, подовжений – це для того, щоб зручніше було ловити комах. (Шпак, ластівка, грак, соловей, жайворонок).Комахоїдні – це корисні птахи– вони знищують мух, комарів, а також шкідників, які знищують урожай на городі (трясогузка).

А тепер давайте поговоримо про птахів, які харчуються зерном та плодами дерев, їх називають зерноїдними. Давайте розглянемо цих птахів (Голуб, синичка, Снігур, ворона, сорока, горобець).

Діти зверніть увагу ось на цих грізних птахів. Дзьоб у них загнутий до низу – це хижі птахи. Цим дзьобом вони міцно чіпляються у свою видобуток. Вони харчуються ящірками, дрібними гризунами, рибою, зайцями, птахами.

2. Фіз. Хвилинка.

3. Виставка годівниць.

(Дома діти з батьками зробили годівниці з підручного матеріалу. Разом із дітьми розглянути їх.)

Вихователь ставить дітям питання:

Навіщо ми робимо годівниці? (Щоб підгодовувати птахів узимку, узимку птахам добувати корм складніше.)

Чому необхідно підгодовувати птахів? (щоб птахи не загинули з голоду).

З чого можна зробити годівниці? (З пляшок пластикових, коробок, з дерева).

4. Вихователь:

Діти, тепер я вам пропоную виготовити своїх птахів із паперу. Зверніть увагу, у кожного на столі свій птах.

(Виховник нагадує правила аплікації у відривний спосіб.)

Аплікація

Діти сідають за столи, вихователь пропонує обклеїти силует птахів папером. Кожна дитина матиме свого пташка. Діти обривають від цілого аркуша паперу невеликі шматочки і наклеюють на пташку.

Після виконаної роботи проводиться аналіз виконаних робіт.

Вихователь:

Подивіться, скільки гарних птахів вийшло у нас (синички, ворони, сороки, граки та ін.).

Хлопці, що нового ми довідалися з вами сьогодні?

Як потрібно допомагати птахам узимку?

Конспект із ознайомлення з навколишнім світом
«Наші друзі-пернаті»
(старша група)
Мета: узагальнення та систематизація знань дітей про птахів, що зимують. Вчити дітей розпізнавати голоси птахів за їхньою тональністю та особливостями звуку конкретного птаха, що видається, впізнавати птаха за зовнішнім виглядом. Розвивати дрібну моторику пальців рук шляхом збору пазлів-картинок із зображенням птахів. Формувати навички мовної активності: вміння підтримувати розмову, відповідати питання як короткими, і повними відповідями, робити власні висновки, розмірковувати. Виховувати дбайливе ставлення до птахів.
Матеріали та обладнання: декорація зимового лісу із зображеннями птахів, аудіозапис голосів птахів. Роздатковий матеріал: картинки-пазли із зображенням птахів, настільно-друкована гра лото "Птахи". Методика проведення Вихователь: "Встаньте, діти, встаньте в коло. Ти - мій друг, і я - твій друг. Дружно за руки візьмемося І один одному усміхнемося" (Діти стають у коло, в цей час - стукіт у двері. Заходить дівчинка) Вихователь : хлопці послухайте і відгадайте мою загадку: "Сніться вночі павукуЧудо-юдо на суку. Довгий дзьоб і два крила. Прилетить - погані справи. А кого павук боїться? Вгадали? Це ... "(птах). знаєте, хто такі птахи та які вони? Діти: - Знаю, але дуже мало (Звучать голоси птахів). Вихователь: Хлопці, що це за музика? Діти Це не музика, це голоси птахів. Вихователь: Так, це голоси птахів. А де їх можна почути? Діти: У лісі. Вихователь: Звичайно, у лісі! А чи ви хотіли б там побувати? Діти: Так. Вихователь: Тоді ми зараз з вами відправимося на прогулянку в зимовий ліс. Дружно за руки візьмемося і вирушимо у подорож до зимового лісу. Вихователь: Ось ми й прийшли. – Дивіться хлопці! Що це за птах сидить на гілці? (Сорока) Діти: Сорока. Вихователь: А як ви дізналися, що це сорока? Діти: За чорно-білим оперенням і довгим хвостом. Вихователь: Що ви ще знаєте про цього птаха? Діти доповнюють відповідь. Вихователь підсумовує відповіді дітей невеликим описовим оповіданням: "Сороки – це осілі птахи, вони мешкають на одному місці. Селиться у негустих лісах, парках, садах, ближче до людського житла. Сороки чудово літають, а землею стрибають. Вони вміють видавати звуки, що цокають. Так вони розмовляють між собою і повідомляють про небезпеку, що наближається. Їдять різну їжу: комах, мишей, насіння рослин. Сороки крадуть яйця інших птахів та їжу людей. Знищують гусениць, сарану, деревних клопів і, тим самим, приносять велику користь". - А це що за звуки? Хто це стукає? Діти: Дятел. Вихователь: Правильно, а ось і він. : У дятла червона шапочка, кольорове оперення, довга дзьоб. Далі ще відповіді дітей про дятла. Вихователь пропонує одному з дітей узагальнити всі відповіді, склавши невелику розповідь за планом-вказівкою: зовнішній вигляд, місце проживання, спосіб харчування та пересування, характерна особливістьптахи, спираючись на попередню розповідь вихователя про сорок (приблизного змісту: "Дятли живуть по одному в лісах. Літають неохоче, зазвичай сидять на дереві. У них тонкий дзьоб і довгий шорсткий язик. Восени дятел живиться насінням шишок. Він вибирає сухе дерево , в ущелину якого вставляє гулю і вдаряє по ній дзьобом, видобуваючи насіння. Такі місця люблять відвідувати горобці та синиці. Вони підбирають насіння, що випадково випало. Дятел довбає дзьобом дупло, і самка виводить там пташенят".) - Хлопці, а чому дятла називають санітаром лісу? Діти: Дятел знищує багато личинок комах. Вихователь: Молодці! А тепер давайте пограємо в гру «Дятел». , діти, стати в коло. Ти – мій друг, і я – твій друг. Вибирається «дятел» (дитина). Стає в центр кола. Діти парами ходять по колу і вимовляють слова: - Ходить дятел у житниці, Шукає зернятка пшениці. Дятел: (дитина).- Мені не нудно. одному, Кого хочу, того візьму. Дятел бере за руку будь-якого гравця. на дереві Діти: Снігурі Вихователь: А як ви дізналися, що це снігурі Діти: У снігурів червоні грудки Вихователь: Добре Хто може розповісти про снігурів? звертається до досвіду дітей (зовнішній вигляд, місце проживання, спосіб харчування і пересування, характерна особливість птаха, спираючись на попередню розповідь вихователя про сорок і розповідь дитини про дятла) зразкового змісту: "Снігури - дуже яскраві, красиві птахи. Влітку їх не зустрінеш у А взимку, з першим снігом, вони прилітають до оселі людей, тому їх так і назвали – «снігирі». Снігури перелітають з місця на місце в пошуках їжі. У снігу чорна шапочка, крила і хвіст, а грудка червона. Ошатно одягнені тільки снігурі «тата», а снігурі «мами» мають сіру грудку. Дзьоб широкий і товстенький і пристосований до добування насіння з ягід горобини, бузини та черемхи. Крім ягід снігурі їдять бруньки, молоді листочки та насіння ялинки та сосни". Вихователь: - А тепер хлопці, ми підемо далі. Дивіться, а ось інші птахи. Діти: Це синиці! Вихователь: А як ви дізналися, що це синиці? Діти У них чорна шапочка, а спинка, крила і хвіст блакитні. назва.Живе в лісах, садах, парках.Узимку синиці летять ближче до людини.Їдять все підряд: зерна, крупу, хліб, шматочки м'яса, сало.Вихованець: - Дивіться, хлопці, а це хто прилетів і сів на гілку? Горобці. Вихователь: Як ви дізналися, що це горобці? Діти: У горобця коричневе пір'я, маленький дзьоб. Вихователь хвалить дітей та пропонує розповісти про горобців докладніше, потім одному з дітей пропонує узагальнити відповіді дітей своїм невеликою розповіддюза тим же планом-вказівкою (зовнішній вигляд, місце проживання, спосіб харчування і пересування, характерна особливість птиці) зразкового змісту: "Горобець - найпоширеніший птах, що живе поряд з нашим будинком. Він спритний, крикливий, часто б'ється з іншими горобцями. цьому він голосно цвірінькає, чим привертає до себе увагу.Харчується залишками їжі, або в спеціальних годівницях.У теплу пору року клюють насіння на полях, ягоди в садах, невеликих комах. комах". Вихователь: - Хлопці! Давайте пограємо у гру «Горобю, цвіріньки! ».Вибирається ведучий. Він сідає на стілець спиною до учасників гри. Серед гравців, таємно від ведучого, призначається «горобець». Ведучий каже: «Горобю, цвіріньки! ». "Горобець" вимовляє: "Чик - чірик". Ведучий повинен по голосу дізнатися "горобця". Якщо він вгадує, «горобець» стає ведучим. А новий «горобець» вибирається серед решти учасників гри. Вихователь: - Хлопці, чуєте? Що це за звуки? Я трохи злякалася. Хто це? Діти Сова. Вихователь: Молодці! Діти, подивіться уважно, і скажіть, чим відрізняється сова від тих птахів, яких ми бачили раніше? Діти: У неї велика голова, величезні очі, загнутий великий дзьоб, потужні лапи та великі загнуті пазурі. Вихователь: Сова - це хижий, нічний птах. У неї строкаті сірі пір'їнки, короткий хвістта довгі вигнуті пазурі. Дзьоб схожий на гачок, очі величезні. Сова легко повертає голову на всі боки. У сови гострий зір та чудовий слух. Це дозволяє їй полювати вночі. Сова ловить мишей, кротів, великих комах. Живе у лісі у дуплах дерев або у старих норах. Вихователь: - Все, хлопці, більше не видно поки що інших птахів, та й нам повертатися час. Вам сподобалася наша прогулянка? А тобі, Машенько? (Діти проходять на свої місця). - А зараз давайте пограємо в гру лото "Птахи". сектор, а якщо не відгадана загадка, ігровий сектор залишається порожнім.В кінці гри підраховуються результати).
Скаче по доріжці,
Немов кішки не боїться-
Збирає крихти,
А потім на гілку стрибки цвірінькає: «Чик - чірик!» (горобець)
Як лисиця серед звірів,
Цей птах усіх хитріших.
Ховається в зелених кронах,
А звати її ... (ворона)
Хто присів на товсту сукню
І стукає: "Тук-тук-тук-тук!" (дятел)
Вгадай, який птах.
Жвава, задерикувата,
Спритна, спритна,
Дзвінко тінькає: «Тінь, тінь!
Як гарний весняний день! (синиця)
Хто літає, хто стрекоче – розповісти нам новина хоче? (Сорока)
Маленький співак лісовий
Найкраще співає навесні! (соловей) Вихователь: - Все, хлопці, молодці! Ви чудово відгадуєте загадки. А тепер трохи відпочинемо. - Скільки птахів до годівниці нашої (Ритмічно стискають і Прилетіло? Ми розповімо: розтискають кулачки). Дві синиці, горобець, (На кожну назву Шість щіглів і голубів, птахи загинають по Дятел у строкатих пір'їнках. Одному пальчику). Усім вистачило зернят. (Знову стискають і розтискають кулачки). Вихователь: - А зараз, хлопці, давайте перевіримо, як ви запам'ятали зовнішній вигляд птахів, що зимують? (Проводиться гра "Збери картинку" із зображенням птиці. На кожен стіл лунають пазли і хлопці збирають картинку, називаючи птицю, яка зображена). – І з цим завданням впоралися ви. Вихователь: - А тепер поговоримо, що нового ви дізналися з нашої подорожі? - Що найбільше сподобалося? - А ще я хотіла б вам подарувати розмальовки із зимуючими птахами. Тепер ви знаєте, як вони виглядають і самі зможете розфарбувати. А потім ми у групі зробимо альбом із зимуючими птахами.

Цілі:

Розвивати вміння дітей розпізнавати птахів за звичками та зовнішнім виглядом. Закріпити знання дітей про послідовність у розвитку птахів (яйце – пташеня – птах). Вправляти дітей у класифікації птахів на лісових, міських, водоплавних. Ознайомити дітей з прислів'ями та приказками про птахів. Продовжувати вчити відгадувати загадки. Підтримувати інтерес дітей до пізнання рідної природи. Формувати у дітей дбайливе ставлення до пернатих друзів.

Обладнання:

Фотографії та картинки птахів; розрізані на кілька частин три картонні яйця; картинки лісу, міста, водойми; підготовлені на аркушах паперу загадки та прислів'я; зображення гнізда, шпаківні; не повністю розфарбовані зображення птахів; фотографії птахів із підписаними назвами видів, деталі аплікації «шпаківня»; фотографії чи малюнки з етапами розвитку птахів.

Жайворонок

Гава

Горобець

Голуби

Лелека

Дятел

Лебідь

Пелікан

Шпак

Хід заняття:

Хлопці, сьогодні ми на занятті дізнаємося багато нового та цікавого про птахів. Ще на нас чекають ігри, веселі завдання та конкурси.

(Діти діляться на 3 команди, розсаджуються так, щоб було зручно спілкуватися. Кожна команда вибирає собі назву, що означає птаха).

Зараз ми вирушимо на пташину виставку. А нашим екскурсоводом буде… Втім, самі вгадайте:

Загадка про дятла

Хто в беретці яскраво-червоний,
У чорній атласній курточці?
На мене він не дивиться,
Все стукає, стукає, стукає.
(Дятел)

Ось він, дятелю! Погляньте на колір його пір'їнок. Тепер зрозуміло, чому у нього «беретка яскраво-червона» та «чорна атласна курточка».

Давайте знайомитись із птахами. (Назви відомих птахів вихователь запитує у дітей, невідомих – називає сам).

Горіхвостка

Цей птах названий так за свій хвіст червоного кольору, який весь час тремтить. Тому здається, що він ніби горить, спалахуючи вогником.

Лелека

Ці великі білі птахи роблять дуже далекі перельоти. Коли приходить пора вити гніздо, вони вибирають для нього місце вище. У цих птахів червоні ноги.

Горобець

Він добре пристосований до життя біля людини. Часто ближче до вечора безліч горобців злітається на одне дерево, де вони приймаються співати, здіймаючи оглушливий шум.

Гава

Вони бувають як повністю чорного кольору, так і чорними із сірим. У кожній воронячій зграї одна з ворон завжди виконує роль сторожа, попереджаючи інших про небезпеку.

Голуб

Живуть скрізь, здатні повертатися до свого гнізда, як би далеко від нього не опинилися.

Дятел

Більшу частину часу проводить сидячи на стовбурі дерева і стукаючи по ньому дзьобом, щоб витягти комах. Дупло у стовбурі, що служить гніздом, дятли містять у надзвичайній чистоті.

Жайворонок

Гніздиться на землі, дуже гарно співає, піднявшись високо в небо.

Журавель

Велика перелітний птахв небі журавлі літають клином.

Колібрі

Крихітка пташка, маленькі свої гнізда підвішує до гілок нитками павутиння.

Зозуля

Вона не будує свого гнізда, а відкладає яйце в чуже. Щойно народившись, кукушонок викидає з гнізда інші яйця або навіть пташенят, що вже вилупилися, і один сам пожирає всю їжу.

Ластівка

Будує гніздо під дахами будинків із трави та бруду.

Лебідь

Досить неповороткі на суші, набагато частіше їх можна зустріти велично плаваючими.

Павич

Птах з чудовим хвостом.

Пелікан

Спійману рибу пелікан складає у довгий мішок під дзьобом та відносить у гніздо.

Папуга

Мають яскраве різнокольорове оперення. У неволі може добре наслідувати промови людей.

Синиця

Невелика пташка з жовтеньким черевцем.

Шпак

Часто зустрічається величезними зграями, а в небі вони здаються чорною хмарою.

Сова

Красиві нічний хижак. Раніше вважалося, що сови приносять нещастя і нещадно їх винищували.

Соловей

Птах, знаменитий своїм співом, а на вигляд нічим не примітний.

Страус

Великий африканський птах, літати не вміє, але бігає дуже швидко.

Удод

Носить на голові чубчик з пір'я, що розкривається на кшталт віяла.

А як називається пташиний будиночок? Гніздо – це пташиний скарб, він надійно захований у траві, листі або серед каміння. Яйця в ньому – як жменька сяючих коштовностей. Одним відрізняється пташиний скарб від сьогодення: його не можна чіпати. Тільки недоторканий, тільки не знайдений принесе радість.

А зараз я вам видам завдання:

1. Порахуйте, скільки яєць у гніздах.
2. Складіть ціле яйце зі шкаралупок.
3. Розкладіть намальовані гнізда з яйцями за величиною, від найменшого до найбільшого.

(Показ фотографії шпаківні).

А ось цей будиночок вам знайомий? Як він називається? Хто його зробив? А хто у ньому живе? Виявляється, у шпаківні може жити не тільки шпак.
Будиночки для птахів споруджують давно. Раніше їх робили із прутів, соломи, берести. А тепер найчастіше з дощок та фанери. І першими ці будиночки зазвичай обживають шпаки. Ось чому називають всі будиночки для птахів шпаківнями, хоча живуть у них різні птахи.

Якщо шпаківня висить у великому саду, то в ньому може оселитися удод, ошатний птах з високим строкатим чубком. "Удод - Удод!" – кричить він, за що його й назвали так.

Якщо зробити шпаківню побільше і повісити його вище на дерево, то в такому будиночку оселяться галки. І виведуть тут своїх галчат.

У парку чи лісі розшукає шпаківню великий строкатий дятел. Якщо вхід у пташиний будиночок здасться йому надто вузьким, то дятел швидко розширить його гострим дзьобом.

У шпаківні, у якого літок (вхід) більше, може оселитися і невелика сова-сплюшка. Сплюшка полює ночами за нічними комахами. "Сплю-сплю!" - покрикує сплюшка увечері. За це й назвали її сплюшкою.

Люблять жити у шпаківнях та горобці. Тут вони і пташенят виведуть і взимку від морозів сховаються. Але біда - повернуться додому шпаки і тут же виставлять зі свого будиночка горобців. Проженуть шпаки зі свого шпаківні та інших птахів, що менше, слабше. Ось чому для маленьких пташок роблять спеціальні будиночки – синічні. Синичник менший за шпаківню, а головне, вхід у нього вже. Шпаку в синичник ніяк не забратися, а ось синиці та інші маленькі птахи почуваються тут спокійно. Сподобається синичник і горіхвіст, пташці з яскраво-рудим хвостиком.
У парку чи лісі знайде синичник цікавий птах поповзень. Вона дивовижна тим, що вміє спритно бігати по стволу вниз головою.
Підійде синичник та харчусі. Прозвали її пищухою за жалібний голосок.

Погляньте і скажіть який із цих будиночків шпаківню, а який – синичник? Чому ви так вирішили?

А тепер завдання командам: зібрати з деталей шпаківню та зробити аплікацію.

Але далеко не всі птахи живуть у шпаківнях. Є птахи, які мешкають біля води або на воді. Назвіть їх. (Качки, чаплі, лелеки, пелікани, чайки, почки, лебеді, фламінго, баклани).
А є птахи, які воліють жити в місті. Можете їх назвати? (Гороби, голуби, ворони, граки, синиці). Ще є лісові птахи. Наведіть приклади таких птахів. (Дятел, пугач, тетерів, сова).

Наразі кожна з команд отримає картинку. Якщо на ній намальований ліс, то ви берете собі лише лісових птахів; якщо місто – міських, якщо водоймище – водоплавних птахів. (Діти відбирають потрібні картинки з багатьох зображень різних птахів).

Ви знаєте, що птахи співчі. Це якісь птахи? Чому їх називають співаками? (Соловей, жайворонок, щігол).

Фізмінка «Лелека»

Лелека, лелека довгонога,
Покажи додому дорогу.
- Топай правою ногою,
- Топай лівою ногою
І тоді прийдеш додому.
Знову – правою ногою,
Знову лівою ногою,
Після – правою ногою,
Після – лівою ногою.
Ось тоді прийдеш додому.

Конкурс

Прилетів якось лелека на озеро снідати. Сів на березі і думає: «Он як жаби розспівалися. Невже я гірший за них? Дай спробую заспівати. Підняв довгу дзьоб, застукав, затріщав однією його половинкою об іншу, - то тихіше, то голосніше, то рідше, то частіше: тріскачка тріщить дерев'яна, та й годі! Так розійшовся, що й про сніданок забув.

А в очереті стояла Вип на одній нозі, слухала і думала: «Безголоса я! Та й лелека не співоча пташка, а от яку пісню награє».
Сунула в озеро дзьоб, набрала повний водита як дуне в дзьоб! Пішов озером гучний гул: «Прумб-бу-бу-бу-бум!» - немов бик проревів.

Отак пісня! – подумав Дятел, почувши Вип з лісу. - Інструмент у мене знайдеться: чим дерево не барабан, а ніс мій чим не паличка?
Хвостом уперся, назад відкинувся, розмахнувся головою – як задовбає носом по суку! Точнісінько - барабанний дріб.

Увага, завдання. Зімітуйте рухи та спів птаха, так, щоб усі здогадалися, який це птах (голуб, горобець, ворона…).

Чи знаєте ви, що птахи бувають помічниками у тварин?

1. Немає спокою жирафу від ґедзів, мух, москітів. Маленькі чаплі ходять по спині та довгій шиї жирафа і скльовують комах.
2. Маленькі паски безстрашно забігають у розкриту пащу крокодила. Тут вони шукають шматочки м'яса. Паличкам їжа, а крокодилові – чисті зуби.
3. Живуть в Африці борсук-медоїд та пташка – медоуказчик. Знайде пташка гніздо диких бджіл і летить до медоїда, кричить, вказує шлях. Медоїд поласує медом, стільники розкидає. А медовказівнику кращої їжі, ніж віск, не треба.

Не лише тваринам, а й рослинам допомагають птахи.

1. Є спекотні країни, де квіти запилюють крихітні пташки колібрі. Підлетить колібрі до квітки за солодким соком і запиле квітку пилком, який на пір'ї з інших квіток принесла. Колібрі найменший птах у світі.

2. Восени сойки заготовляють на зиму жолуді, горіхи, різне насіння. Та не всі свої комори потім знаходять. Навесні жолуді та горіхи проростають. Так сойки допомагають деревам розселятися у нові місця.

3. Жуки-деревоточці гублять дерево. Дятли – лісові санітари – сильними дзьобами роздовблять гниле місце на дереві та очистять його від жуків.

Пальчикова гімнастика «Жайворонок»

Переплетіть великі пальці і добре зачепіть один за одного. Для нас це буде голова жайворонка. Решту пальців складіть разом, зімкніть. Це будуть крила. (Вихованець супроводжує слова показом). Чи готові ваші жайворонки? Тоді злітаємо і всі разом співаємо: цир-лір-лір-лю-лю, цир-лю-лю-лююююю.

Хоче – прямо полетить,
Хоче – у повітрі висить,
Каменем падає з висот
І співає, співає, співає.

(Діти виконують рухи руками відповідно до сказаного тексту).

Завдання «Пташина мозаїка»

Кожна команда отримує у конверті кілька фрагментів, з яких слід зібрати птаха. ( Дидактична гра"Склади картинку").

Завдання «Вдягни мене»

У вас на столі зображення птахів, але вони не повністю розфарбовані. Слід зафарбувати решту частин (червоні ноги лелеки, червону шапочку дятла, червону грудку снігу...)

Вікторина

А зараз вікторина – конкурс питань. За кожну правильну відповідь команда отримує фішку.

1. Який птах буває поштовим? (Голуб)
2. Який птах носить чорну краватку на жовтій манішці? (Синиця)
3. Який птах удень спить, а вночі полює на мишей? (Сова, пугач)
4. Якого птаха називають санітаром лісу? (Дятел)
5. Болотяний птах стоїть на одній нозі, підібгавши іншу. (Чапля)
6. Який птах повзає стовбуром дерева вниз головою? (Поповзень)
7. Який птах не в'є свого гнізда, а підкидає яйця в чужі гнізда? (Зозуля)
8. Як називається пташиний будинок?
9. Який птах не вміє літати, але добре плаває, пірнає та не боїться холоду? (Пінгвін)
10. Яка великий птахне вміє літати, але добре бігає? (Страус)
11. Який найменший птах у світі? (Колібрі)
12. Хто з птахів самий найкращий співак? (Соловей)
13. Кого з птахів називають «злодійкою»? (Сорока)
14. Як називають будиночок для птахів, зроблений людиною?
15. Хто виводить пташенят узимку? (Снігур)
16. У кого з птахів гарний хвіст та негарний голос? (Павич)
17. Птах, незграбна на березі та красуня на воді. (Лебідь)
18. Як звати птаха з високим чубком, який кричить: «Удод-удод»?

(Вихованець здійснює підрахунок фішок та оголошує результати конкурсу).

Інші команди ще можуть наздогнати та перегнати лідера, бо попереду – конкурс загадок.

Конкурс загадок про птахів

Я весь день ловлю жуків,
Їм комашок, черв'ячків.
Зимувати не відлітаю,
Під карнизом живу.
У сірій шубці перової
І у морози я герой.
(Горобій)

Це старий наш знайомий:
Він живе на даху будинку
Довгоногий, довгоносий,
Довгоший, безголосий.
Він літає на полювання
За жабами до болота.
(лелека)

На одній нозі стоїть,
У воду пильно дивиться.
Тисне дзьобом навмання -
Шукає у річці жаблять.
На носі повисла крапля.
Дізнаєтесь? Це...
(Чапля)

Хто без нот і без сопілки
Найкраще виводить трелі,
голосистіше, ніжніше?
Хто ж це?
(Соловей)

Листя падає з осик,
Мчить у небі гострий клин.
(Журавлі)

Вгадайте, що за птах:
Світла яскравого боїться,
дзьоб гачком, очі п'ятачком,
Вухата голова. Це …
(Сова)

Взимку на гілках яблука!
Скоріше ж, збери!
І раптом – спалахнули яблука.
Адже це…
(Снігурі)

Верещуння, білобока,
І звуть її...
(Сорока)

Ношу сіренький жилет,
Але біля крил – чорний колір.
Бачиш, кружляють двадцять пар.
І кричать: Карр! Карр! Карр!»
Крикуня хрипкувата
Відома особа.
Хто вона?
(Гава)

Вихователь підбиває підсумки останнього конкурсу та всього заняття.

Найменування ОУ

МБДОУ дитячий садок№18 с.Катеринівка

Посада

вихователь

Краснодарський край Щербинівський район

дата створення

Коментарі 0

Завантажень 24

розмір файла 32.5Кб


в старшій групі

Тема: «Наші друзі пернаті»
Мета: дати уявлення про птахів (зовнішній вигляд, довкілля тощо), їх різноманітність; вчити ділити на перелітні та зимуючі.

Вихователь: Хлопці, підійдіть до мене, подивіться у вікно. Яка зараз пора року?
Діти: Зима
Вихователь: Що ви бачите за вікном?
Діти: Землю вкрив білий сніг, дерева та кущі стоять голі, люди йдуть у теплій зимовому одязі.
Вихователь: Хлопці, а чи є птахи на березі?
Діти: Ні
Вихователь: А що птахи всі полетіли у теплі краї?
Діти: Ні
Вихователь: Яких птахів ми можемо зустріти в цю пору року?
Діти: Ворона, горобець, голуб, синиця, дятел.
Вихователь: Як ми можемо назвати таких птахів одним словом?
Діти: Зимуючі
Вихователь: А які птахи відлетіли у теплі краї?
Діти: Шпак, соловей, ластівка, лелека.
Вихователь: А як цих птахів ми можемо назвати?
Діти: Перельотні.

2. Основна частина:

Вихователь: З першими морозами та снігом прилітають до нас гості з півночі. Хлопці, давайте сядемо на стільчики і розглянемо картини, на яких зображені наші гості.
Діти: Давайте
Вихователь: Вихователь показує картину зі сніговиком. Хлопці, а вам знайомий цей птах?
Діти: Так, це сніговик.
Вихователь: Справжня сніговина з яскраво-червоною грудкою, в чорній шапочці, з чорним хвостом і крилами, на крилах у нього білі смужки. Хлопці, зверніть увагу на дзьоб сніговика. Як ви думаєте, таким дзьобом зручно викльовувати насіння?
Діти: Так, тому що він невеликий.
Вихователь: Тепер давайте розглянемо картину другого нашого гостя – аматор. Пір'я на тілі сірувато – рожеве, на кінці чорного хвоста – широка жовта смужка, поперек крила червоні крапельки, на шиї чорний шарф, а на голові – червоний чубчик. Живиться ягодами горобини.
Взимку у наших краях можна побачити й кліща. Хлопці, подивіться, на картину, на ній зображено клест. Це – великоголовий птах із червоно – коричневим оперенням. Самотність вони не люблять, триматися зграйками. Їх можна побачити на хвойних деревах. Чому? Насіння шишок – їх основна їжа. Зверніть увагу на його дзьоб. На що він схожий? Дзьоб нагадує щипці. Товстий, сильний, на кінці викривлений, нижня та верхня щелепа перехрещуються. Таким дзьобом клест легко розсовує лусочки і дістає насіння. Клест – єдиний птах, який будує гнізда та виводить пташенят у січні.
Хлопці, а давайте трохи відпочинемо і перетворимося з вами на птахів і зробимо розминку.
Фізмінутка: Птахи.
Вихователь: Відпочили, а тепер послухайте загадку:
Хатинка нова,
Для всіх їдальня,
Закликає обідати
Крихітка скуштувати. (годівниця)
Вихователь: Хлопці, давайте збудуємо годівниці для наших птахів, давайте сядемо за столи. Подивіться, у кошиках у вас лежать лічильні палички та насіння. Ви повинні по пам'яті викласти годівницю з лічильних паличок і покласти туди насіння. (Діти викладають годівницю по пам'яті і кладуть туди насіння, а воспі

Перегляд сторінки №1

Конспект заняття з формування цілісної картинисвіту

у старшій групі

Тема:«Наші друзі пернаті»

Ціль:дати уявлення про птахів (зовнішній вигляд, довкілля тощо), їх різноманітність; вчити ділити на перелітні та зимуючі.

Організаційний момент.

Вихователь:Діти, підійдіть до мене, подивіться у вікно. Яка зараз пора року?

Діти:Зима

Вихователь:Що ви бачите за вікном?

Діти:Землю вкрив білий сніг, дерева та кущі стоять голі, люди йдуть у теплому зимовому одязі.

Вихователь:Хлопці, а чи є птахи на березі?

Діти:Ні

Вихователь:А що всі птахи відлетіли в теплі краї?

Діти:Ні

Вихователь:Яких птахів ми можемо зустріти в цю пору року?

Діти:Ворона, горобець, голуб, синиця, дятел.

Вихователь:Як ми можемо назвати таких птахів одним словом?

Діти:Зимуючі

Вихователь:А які птахи відлетіли у теплі краї?

Діти:Шпак, соловей, ластівка, лелека.

Вихователь:А як цих птахів ми можемо назвати?

Діти:Перелітні.

Основна частина:

Вихователь:З першими морозами та снігом прилітають до нас гості з півночі. Хлопці, давайте сядемо на стільчики і розглянемо картини, на яких зображені наші гості.

Діти:Давайте

Вихователь:Вихователь показує картину зі сніговиком. Хлопці, а вам знайомий цей птах?

Діти:Так, це сніговик.

Вихователь:Справжня сніговина з яскраво-червоною грудкою, в чорній шапочці, з чорним хвостом і крилами, на крилах у нього білі смужки. Хлопці, зверніть увагу на дзьоб сніговика. Як ви думаєте, таким дзьобом зручно викльовувати насіння?

Діти:Так, тому що він невеликий.

Вихователь:Тепер давайте розглянемо картину другого нашого гостя – аматор. Пір'я на тілі сірувато – рожеве, на кінці чорного хвоста – широка жовта смужка, поперек крила червоні крапельки, на шиї чорний шарф, а на голові – червоний чубчик. Живиться ягодами горобини.

Взимку у наших краях можна побачити й кліща. Хлопці, подивіться, на картину, на ній зображено клест. Це – великоголовий птах із червоно – коричневим оперенням. Самотність вони не люблять, триматися зграйками. Їх можна побачити на хвойних деревах. Чому? Насіння шишок – їх основна їжа. Зверніть увагу на його дзьоб. На що він схожий? Дзьоб нагадує щипці. Товстий, сильний, на кінці викривлений, нижня та верхня щелепа перехрещуються. Таким дзьобом клест легко розсовує лусочки і дістає насіння. Клест – єдиний птах, який будує гнізда та виводить пташенят у січні.

Хлопці, а давайте трохи відпочинемо і перетворимося з вами на птахів і зробимо розминку.

Фізхвилинка:Птахи.

Вихователь:Відпочили, а тепер послухайте загадку:

Вконтакте

Людмила Рябоконєва

Птахи – наші пернаті друзі!

НОД для старшої групи

Основні поняття:перелітні, зимуючі, водоплавні, домашні, дикі, перо «махове», перо «пухове», стрижень, борідка.

Ціль:формування знань та уявлень дітей про птахів.

Завдання:

1. Освітня: вчити дітей відрізняти птахів від інших тварин, а саме дати знання про відмінних рисах(У цьому занятті – це пір'я).

2. Розвиваюча: розвивати інтерес до світу пернатих, і навіть мислення, увагу, пам'ять, мова.

3. Виховна: виховувати любов та турботу про птахів.

Інтеграція:«Пізнання», «Комунікація», «Художня творчість».

Матеріал та обладнання:проектор, презентація «Птахи», мольберт, ілюстрації птахів, пір'я «махові» та «пухові», камінці, макет озера, лісу, домашньої ділянки, льоду та теплих місць проживання, стрічка 5метрів.

Хід заняття

Вітання:

Вітаю, мої любі,

І малі, і великі!

Ви в нас підросли, які гарні!

1. (Звучить музика) вихователь читає такі рядки:

На нашій планеті живуть чудові створіння,

Про них пишуть оповідання, вірші, творять легенди.

Вони літають і співають і землю нашу бережуть!

Хлопці, а що станеться, якщо птахи раптом пропадуть?

(Відповіді дітей)

Жучки та черв'ячки, комашки та павуки на всі рослини нападуть

Обковтують гілки, нирки, навіть малі листочки!

І не буде в нас ні дерев та трав, ні квітів та плодів, ні зелених лісів,

Ось що буде діти, як не буде птахів на нашій планеті!

Хлопці, а птахи – це хто?

(Відповіді дітей: передбачувана відповідь: тварини)

А на які великі групи ми ділимо птахів? (Зимові та перелітні)

(Робота з ілюстраціями: горобець, синиця, грак, снігир, качка, ластівка, шпак, сорока, ворона. Потрібно розподілити птахів на 2 групи: зимуючі позначимо «сніжинкою, а перельотні позначимо «сонячком») Діти розподіляють, при цьому пояснюють і пояснюють і про кожну птицю.

А чим птахи відрізняються від інших тварин? (Крила, пір'я, дзьоб)

Навіщо птахам пір'я?

(Оповідання вихователя про пір'я)

Без пір'я птиці не обійтися! Пір'я на черевці - це перинка, пір'я на спині - це ковдра. З таким ліжком скрізь можна спати: землі, снігу і навіть у воді. Перо рятує птаха від ударів, подряпин, від холоду та спеки. Пір'я буває різні: у пташеня – пух, а коли пташеня виростає у нього з'являються пір'я. Хочете роздивитись перо, тоді я вас запрошую за столи.


2. Далі вихователь запрошує дітей за столи. На столах лежать різноманітні пір'я (діти розглядають їх, чіпають, порівнюють за кольором, розміром. Пропонується дітям провести пір'ячком по руках, особі, відчути яке перо м'яке і приємне на дотик. Пропонується хлопцям на одну долоню покласти перо, а на іншу долоню - камінь .Запитати, що легше: камінчик або перо).Перо легке і в той же час дуже міцне. У цей момент вихователь розповідає про «махове» і «пухове» перо, а також про те, що перо має стрижень і борідку. Вихователь додає те, що якби пір'я було важке як камінь, то птах не зміг би літати.

(Слайд № 2-крило та перо)

Пальчикова гімнастика

Пташка прилетіла,

Головкою покрутіла,

Поклевала крихти з моєї долоні.

Перички струснула

І швидко пурхнула.

(Діти встають з-за столів та йдуть на свої місця)

Вихователь показує на проекторі найбільш пишне, красиве і довге пір'я у птахів.

Найпишніші – у страуса (слайд №3)

Найкрасивіші у павича (слайд № 4)

Найдовші у японського півня (слайд №5)

(Розповідаючи про японський півень потрібно обов'язково розповісти про розмір пера 5-7 метрів. Для хлопців дуже складно уявити скільки це. Щоб їм було ясно і зрозуміло можна розкрутити стрічку довжина якої 5 метрів і показати наочно якесь довге перо у японського півня)

Ігрова діяльність

Гра «Лети – сиди»(Гра на увагу. Вихователь називає птаха, якщо цей птах літає, то діти встають і махають руками, якщо птах не літають – сидять на своїх місцях).

Вікторина «Вгадай»

1. Який птах лікує дерева?

2. Назвіть дитинчат курки.

3. Як називають птаха, який підкидає свої яйця в чужі гнізда?

4. У якого птаха червона грудка?

5. У гусака – гусята, а у качки – у індика –?

Гра «Розселі птахів»

(Для цієї гри знадобиться макет з лісом, будинком, озером, теплими і холодними місцями нашої землі. Кожна дитина вибирає птаха на дотик з мішечка. Вони його розглядають, згадують, де цей птах живе. Далі звучить музика, діти зображують того птаха, якого вони вибрали. Як тільки музика закінчується треба птаха поселити в потрібне місце).

Ось так виглядає макет:



3. Закріплення: розмова з питань.

Надворі вже весна, але ще лежить сніг, холодно. Як можна птахам допомогти?

(Відповіді дітей: зробити годівниці, насипати зерна та крихти ід р.)

Бережіть птахів, адже птахи – наші пернаті друзі!

(Показ годівниць-слайд №6)

Хлопці, ви молодці!

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...