Ігри для запам'ятовування геометричних фігур. Дидактична гра «Геометричний конструктор

Розвиток психомоторики та сенсорних процесів

2 клас

Тема: Конструювання предметів з геометричних фігур

Мета: Формувати навичку конструювання предметів із геометричних фігур (2-4 деталі)

Завдання : 1. Формувати вміннявпізнавати знайомі форми на малюнку-зразку, самостійно визначати, форму, колір, величину, кількість необхідних деталей,збирати за зразкомпредмети з геометричних фігур.

2. Розвивати зорове сприйняття на матеріалі заняття.

3. Виховувати акуратність під час виконання завдання.

Хід заняття

I Оргмомент

Повідомлення теми заняття. (Демонструється набір конструктора)

Діти, ви знаєте, як називається ця гра? Граючи у цю гру, діти займаються конструюванням, тобто. із дрібних деталей збирають різні предмети. Сьогодні на уроці ми конструюватимемо предмети, але не з деталей конструктора, а з геометричних фігур.

II Розминка

Загальна моторика

Вправи з елементами основних рухів

  1. Ходьба по класу (навколо одного ряду парт);
  2. Пострибати по черзі на одній нозі, на іншій;
  3. Пострибати на двох ногах, просуваючись уперед.

Дрібна моторика

Вправи на розвиток статичної координації рухів

  1. «Замок», з'єднати пальці обох рук у замок: від грудей уперед, вгору, убік ліворуч, бік праворуч.
  2. Кругові рухи рук. Розтирання рук.

Робота з масажерами

  1. Великий масажер (перекочування в долонях, почерговий масаж тильного боку правої та лівої рук)
  2. Надягання та знімання масажного кільця (послідовний масаж кожного пальця);
  3. Упорядкування з черепашок букви, вивченої на уроці читання.

Чи можна сказати, що ви зараз займалися конструюванням?(так, з дрібних черепашок

Склали цілу букву)

Підсумок: Навіщо виконуємо розминку?

ІІІ Основна частина.

1. Робота з геометричними фігурами.

Діти мають індивідуальні набори геометричних фігур (коло, квадрат, трикутник, прямокутник)

  1. - Візьміть коло. Чому ви думаєте, що це коло? Покладіть перед собою.

Візьміть трикутник. Чому це трикутник? Покладіть його ліворуч від кола.

Візьміть квадрат. Чому ви вважаєте, що це квадрат? Покладіть його праворуч від кола.

Візьміть прямокутник. Чому ви вважаєте, що це прямокутник? Покладіть його після

Квадрати.

  1. А тепер закрийте фігури смужного паперу та назвіть їх у тому порядку, в якому викладали на парті. Перевірка.

Яку пам'ять використали?(Пам'ять очей)

  1. Уважно послухайте, в якому порядку я називатиму фігури, запам'ятайте і викладіть у себе на парті. (Прямокутник, коло, квадрат, трикутник.) Перевірка.

Яку пам'ять використали?(пам'ять вух)

  1. Виберіть зайву фігуру з фігур, які лежать перед вами.

Чому вибрали коло?(У кола немає кутів, а в інших фігур є)

3. Конструювання

  1. Складіть будиночок із фігур, які лежать у вас на парті.

Скільки фігур використали? Які фігури використали? Яка фігура знаходиться згори, знизу?

Підсумок: Чи можна сказати, що ми конструювали будиночок з геометричних фігур?(так, ми

Склали будиночок із квадрата та трикутника)

  1. Конструювання за зразком.

Зараз ви конструюватимете будиночок, зображений на зразку. Для цього вам потрібно з набору геометричних фігур вибрати ті, які необхідні.

а) аналіз зразка

Розгляньте картинку

Що зображено на зображенні?

Які геометричні фігури використано?(Коло, прямокутник, квадрат, трикутник)

Якого кольору фігури?

(червоний трикутник, синій прямокутник, жовтий квадрат, зелене коло)

- Як розташовані постаті?(внизу синій прямокутник, над ним червоний трикутник, на трикутнику – зелене коло, на прямокутнику – жовтий квадрат)

б) складання плану

Розкажіть, в якому порядку конструюватимемо будиночок, зображений на зразку?

(Спочатку вибрати потрібні фігури, розкласти їх як на зразку, перевірити)

в) самостійне конструювання

г) перевірка робіт

Підсумок: Яку роботу зараз виконували? (Конструювали будиночок з геометричних фігур)

Яким чином виконували роботу?(уважно дивилися, думали, як викласти з

фігур будиночок, становили будиночок)

IV Підсумок уроку:

- Чому навчалися на занятті?(Вчилися конструювати предмети з геометричних фігур)

Що потрібно зробити, щоб робота вийшла така сама, як на зразку?

уважно дивитися,

Думати, які фігури взяти і як їх покласти,

Виконати завдання та порівняти із зразком


Олена Дьоміна
Ігри для ознайомлення з геометричними фігурами та формою предметів

Пропоную вашій увазі д/і, які сприяють пізнанню геометричних фігур та форм предметів.

Гра "Хто більше?"

Мета: розвиток уміння співвідносити геометричну форму з предметами

Матеріал: фішки.

2. Гра "Відгадай, що це?"

Мета: Розвиток уміння обстежити та класифікувати геометричні фігури.

Матеріал: коробка з рукавами, набір геометричних фігур, предметів різної форми.

4. Гра «У гості до мурах»

Мета: розвивати вміння зіставляти форму предмета з геометричним чином.

Обладнання: набір геометричних фігур (мурашники), картки із зображенням предметів різної форми (акваріум, пірамідка, яблуко, виноград, кавун, годинник, кубик, прапорець, ваза, диня, огірок, кулька, праска і т. д., набір невеликих предметів різної форми.

Зміст гри: Дітям дано два чотирикутники і два трикутники, вони ділять фігури на підставі форми. Потім педагог показує дітям один трикутник і два чотирикутники і просить приєднати їх до наявних груп. Запитання: до якої групи підходить число "3", а до якої "4"? (Три трикутники, у кожного по три кути; чотири чотирикутники, у кожного по чотири кути).

4. Гра «Закінчи малюнок».

Дитині дається аркуш паперу із зображеними на ньому геометричними фігурами. Завдання – намалювати невеликий малюнок, в основі якого потрібна геометрична фігура. Наприклад, з кола можна намалювати сніговик або годинник, з квадрата - телевізор, портфель.

5. Гра «Третій зайвий»

Матеріал: набір карток із трьома геометричними фігурами: дві однакові форми, але різного кольорута величини, а третя іншої форми.

Ведучий пропонує погратись із картками, роздає їх дітям. Діти з'ясовують, які фігури на них намальовані, чим відрізняються, що в них однакове, яка зайва фігура і чому.

6. Гра «Чия фотографія?»

Матеріал: «фотографії» із зображенням геометричними фігурами різної форми, кольору, величини та «фотографії» із зображенням на них предметами меблів, деревами, тваринами.

Дорослий розповідає про фотографа, який любив фотографувати, але у нього виходили незвичайні фотографії. Якось він захотів подарувати фотографії своїм моделям, але не зміг згадати, хто де зображений. Дорослий просить дітей допомогти фотографу знайти власників фотографій.

7. Гра «Буси для ляльки»

Мета розвивати вміння аналізувати предмети складної форми

Матеріал: картки – схеми для намиста, набір геометричних фігур.

8. Гра «Геометричні пазли»

Мета: удосконалювати вміння загалом предметі бачити частини, визначати їх форму.

Матеріал: площинні геометричні фігури (коло, квадрат, трикутник – зразки, конверти з такими самими геометричними фігурами, що тільки розрізають на частини.

9. Гра «Збери тарілочку»

Ціль: Розвивати вміння складати предмети круглої форми з частин, спираючись на малюнок.

Матеріали: розрізані тарілочки (4-5 частин) з різним малюнком.

Виграє той, хто швидше збере частини.

10. Гра «Дізнайся геометричну фігуру»

Ціль: розвивати вміння співвідносити геометричну фігуру з об'ємними тілами

Матеріал: об'ємні геометричні тіла: куля, куб, піраміда, конус, циліндр, призма; картки з геометричних фігур.

Муніципальне бюджетне спеціальне (корекційне) освітня установадля учнів, вихованців з обмеженими можливостями здоров'я «Дивіївська спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа-інтернатVIIIвиду»

Конспект заняття

«Конструювання зображень предметів із геометричних фігур».

Провела:

Навдаєва Т.І.,

вчитель-логопед.

2014-2015 навч. рік

Ціль:Закріпити знання про основні геометричні фігури та основні кольори.

Завдання:

1. Формувати навичку конструювання зображень предметів із геометричних фігур (3-5 деталей)

2. Формувати вміння впізнавати знайомі форми малюнку-зразку, самостійно визначати, форму, колір, величину, кількість необхідних деталей.

3. Розвивати просторове орієнтування на аркуші паперу, тактильного сприйняття, зорової пам'яті та розумових операцій шляхом виконання практичних завдань.

4. Виховувати акуратність під час виконання завдання.

Хід заняття

I Організація початку уроку

Повідомлення теми заняття. (Демонструється набір конструктора)

Діти, ви знаєте, як називається ця гра? Граючи у цю гру, діти займаються конструюванням, тобто. із дрібних деталей збирають різні предмети. Сьогодні на уроці ми конструюватимемо предмети, але не з деталей конструктора, а з геометричних фігур.

II Повідомлення теми заняття

Тема нашого заняття «Конструювання зображень предметів із геометричних фігур»

III Розминка

Логопед: Щоб правильно виконати всі завдання, необхідно розім'яти наші пальчики і змусити їх трохи попрацювати.

Дрібна моторика «Пальчики працюють»

а) Вправи в розвитку динамічної координації рухів

    Палець товстий і великий у сад за сливами пішов (Підняти великий палець, поворухнути їм)

    Вказівний з порога вказав йому дорогу ( Вказівним пальцем показати дорогу)

    Середній палець найвлучніший: він збиває сливу з гілки ( Виконувати клацання великим та середнім пальцями)

    Безіменний поїдає ( Піднести безіменний палець до рота)

    А мізинчик – панчик у землю кісточки садить ( Постукати мізинцем по столу спочатку правою, а потім лівою рукою)

б) Гра «Назви та покажи» (заєць, замок, коза)

в) Складання з черепашок будь-якої літери.

Чи можна сказати, що ви зараз займалися конструюванням?(так, з дрібних черепашок склали цілу букву)

Підсумок: Навіщо виконуємо розминку?

IV Основна частина.

1. Робота з геометричними фігурами.

Діти мають індивідуальні набори геометричних фігур (коло, квадрат, трикутник, прямокутник)

    Візьміть коло. Чому ви думаєте, що це коло? Покладіть перед собою.

Візьміть трикутник. Чому це трикутник? Покладіть його ліворуч від кола.

Візьміть квадрат. Чому ви вважаєте, що це квадрат? Покладіть його праворуч від кола.

Візьміть прямокутник. Чому ви вважаєте, що це прямокутник? Покладіть його після квадрата.

    А тепер закрийте фігури смужного паперу та назвіть їх у тому порядку, в якому викладали на парті. Перевірка.

    Уважно послухайте, в якому порядку я називатиму фігури, запам'ятайте і викладіть у себе на парті. (Прямокутник, коло, квадрат, трикутник.) Перевірка.

    Виберіть зайву фігуру з фігур, які лежать перед вами.

Чому вибрали коло?(У кола немає кутів, а в інших фігур є)

2. Гра «Визнач форму»

Завдання: кожному учню лунає набір геометричних фігур, демонструються картинки зі знайомими предметами. Маємо розповісти, з яких фігур складний предмет.

3. Конструювання

    Складіть будиночок із фігур, які лежать у вас на парті.

Скільки фігур використали? Які фігури використали? Яка фігура знаходиться згори, знизу?

Підсумок: Чи можна сказати, що ми конструювали будиночок з геометричних фігур?(так, ми склали будиночок із квадрата та трикутника)

    Конструювання за зразком.

Зараз ви конструюватимете будиночок, зображений на зразку. Для цього вам потрібно з набору геометричних фігур вибрати ті, які необхідні.

-аналіз зразка

Розгляньте картинку

Що зображено на зображенні?

Які геометричні фігури використано?(Коло, прямокутник, квадрат, трикутник)

Якого кольору фігури?

(червоний трикутник, синій прямокутник, жовтий квадрат, зелене коло)

- Як розташовані постаті?(Внизу синій прямокутник, над ним червоний трикутник, на трикутнику - зелене коло, на прямокутнику – жовтий квадрат)

- Динамічна пауза (мова з рухами)

Ми зі стільців тихо встали

І зарядку робити стали.

Руки – вгору, руки – вниз,

Праворуч, ліворуч повернись.

Руки в сторони ширші:

Один два три чотири.

Ти нижче нахилися

І тихенько розпрямись.

Ми плескаємо руками, ми топаємо ногами,

Киваємо головою.

Ми руки піднімаємо, ми руки опускаємо,

І пісеньку співаємо:

Руки вгору, в кулачок.

Розіжмем і на бочок,

Руки – вниз, у кулачок,

Розіжмем і на бочок.

4. Викладання комбінацій із площинних геометричних фігур за зразком.

Завдання: Разом із учнями складаємо казку, яку вони ілюструють зображеннями предметів, складених із площинних геометричних фігур.

Жили-були брат і сестра. Збудували вони для себе велику гарний будинокі посадили навколо нього дерева: ялинку та березу. До школи їздили на такій машині. Ось одного разу дорогою до школи Сашко і Маша побачили, як по небу пролітає ось така ракета. І Сашко сказав: Не піду більше до школи. Я збираюся стати справжнім льотчиком – космонавтом. А у нас у школі вчать лише писати, читати, вирішувати завдання, і зовсім не вчать, як стати льотчиком». А Маша йому відповіла: «Щоб стати справжнім льотчиком-космонавтом, треба спочатку навчитися правильно читати, рахувати та писати. А потім уже надходити в спеціальну школудля космонавтів, у якій теж потрібно буде довго вчитися та готуватися до польотів. Адже космонавтами стають найкращі!» Ви погоджуєтесь зі словами Маші?

5. Самостійна робота

Завдання: приклеїти на аркуші паперу збудовану комбінацію.

V Підсумок уроку:

- Чому навчалися на занятті?(Вчилися конструювати предмети з геометричних фігур)

Що потрібно зробити, щоб робота вийшла така сама, як на зразку?

уважно дивитися,

думати, які фігури взяти і як їх покласти,

виконати завдання та порівняти із зразком

Всі значущі точки компонування (кути трикутника) врівноважують один одного щодо центру листа, що є приблизним центром композиції і трикутника. Тобто, немає явного прагнення перекидання трикутника в той чи інший бік. Крім того, малюнок відповідає і основним теоретичним правилам: полегшений низ - умовна зсув вгору, ненавантажена, висвітлена права сторона - умовна зсув вліво.

Отже, після всього вищесказаного і побаченого, стає очевидним, що всі маніпуляції з композицією локальні та інтуїтивні: правила існують як факт, але користується ними учень на власний розсуд, покладаючись на своє внутрішнє почуття гармонії та рівноваги. Саме тому такі важливі практичні вправи, що розвивають ці вміння. Слід також зазначити, що вивчаються академічні прийоми компонування, які за достатнього рівня підготовки можуть навмисне порушуватися автором посилення емоційного впливу роботи, як, наприклад, у низці імпресіоністичних творів.

Практичні заняття:

Завдання 1: "Лінійна композиція"

Етапи:

1). Створити композицію, елементами якої є три види геометричних фігур: прямокутник (квадрат), коло, трикутник і укласти їх у довільну рамку з огляду на всі вищевикладені правила. При цьому повинні застосовуватися «активні перетини» та не допускатися «поцілунки». Також лінія однієї фігури, що обмежує, не може бути продовженням сторони іншої. Бажано не «саджати» елементи одному рівні, в ряд. Малюнок у олівці невеликого розміру: чи не більше? листа А-4.

Малюнок Н.Ш.

«Неактивний перетин» «Поцілунок» «Поєднання сторін»

2). Обговорити роботу та, якщо композиція не врівноважена, спільно виправити її. За необхідності завдання повторити.

Варіант 1 - Вдала композиція

Варіант 2 - Неврівноважена композиція

Варіант 3 – Врівноважена композиція

3). Розділити лист А-4 на 4 рівні частини від руки олівцем.

Вписати в кожну з отриманих («заданих») рамок свою композицію з того ж набору геометричних фігур, досягаючи їх гармонійності. Якщо спочатку роботи виходили вдалими, можна обмежитися трьома малюнками.


4). Розглянути композиції, скоригувати. Попросити учня перемалювати, пропорційно збільшуючи роботу, яка йому сподобалася на лист А-4, зазначивши, що рамка вдвічі його менша. Обвести фігури по олівцевому контуру так, щоб елементи, що перетинаються, були різних кольорів, але загальне тонове рішення вийшло б гармонійним. Наприклад, уникати поділу малюнка на праву «теплу» бік і ліву «холодну» тощо. Ця вправа – перший крок у розвитку окоміра і осягненні азів побудови. Необхідність співвідносити елементи, вимушені елементарні проміри відточують увагу та послідовність процесів виконання. Вимога малювати без лінійки розвиває твердість руки.

ПРИКЛАДИ:

Малюнок Н.Ш.

Малюнок В.К.

Завдання 2: «Кольорова композиція (лінійна композиція із заливкою)»

Етапи

1. Взяти виконаний у олівці лист із чотирма (трьома) композиціями та обравши будь-яку, відмінну від пропорційно збільшеної, обвести фломастерами фігури по контуру.

2. Залити місця перетинів або частини фігур, що не увійшли до перетину, одним з належать даним елементам кольорів. Наприклад, якщо оконтурений червоним трикутник накладений на жовте коло, то перетин буде або жовтим, або червоним. Якщо ж перетин залишається безбарвним, то частини кола і трикутника, що залишилися, зафарбовуються, відповідно, жовтим і червоним тоном.

3. На світловому столі через скло на кольоровому ксероксі зробити копію обведеної пропорційно збільшеної роботи.

4. Перетворити копію лінійної композиції на колірну. При цьому треба враховувати, що кольорові плями, що з'являються, розташовуються і забарвлюються варіативно. Залежно від обраного розташування та тонування місць можна як «зруйнувати» гармонію початкового лінійного варіанту, так і надати йому велику барвистість і емоційність, зберігши рівновагу форм. Іноді доводиться зробити кілька робіт, щоб шляхом порівняння вибрати найкращу.

Вправа не тільки стимулює композиційні навички, а й відточує сприйняття кольору.

ПРИКЛАДИ

Малюнок Н.Ш.

Малюнок Н.Ш.

Завдання 3: "Предмет з геометричних фігур"

Враховуючи правила розміщення одиничного предмета на аркуші, вимоги до перетинів та заливання придумати та зобразити предмет із стандартних геометричних фігур. Найчастіше малюються тварини – можна подивитись форми та пропорції тіл в ілюстрованій енциклопедії, обговорити, яка фігура підійде для лапи чи голови (початкова підготовка до освоєння побудови предметів), але не виключені крісла з трикутників та квадратів, дерева з кіл і т.д. У будь-якому разі активізується творче мислення. Завдання може бути чітко визначено викладачем (птах із трикутників, машина із прямокутників та кіл) або запропоновано учнем самостійно. Кількість типів графічних елементів і типи фігур або задаються вчителем, або вибираються автором. Зупиняючись на тому чи іншому варіанті, арт-терапевт орієнтується на рівень підготовки, стан та особистісні характеристики пацієнта.

Етапи

Зробити олівцем ескіз предмета.

Проаналізувати та відкоригувати спільно з викладачем.

Помістити на аркуші.

Обвести фломастером за контуром.

Виконати заливку (можливі варіації).

Дати назву чи написати короткий текст.

Обговорити роботу.

ПРИКЛАДИ


Малюнок Н.Ш.Птах із трикутників «Орел»

Малюнок А.С.Птах із трикутників «Півень»

Малюнок Ж.К.Слон із трикутників, квадратів

Врівноважена

Малюнок А.О.Черепаха з трикутників та прямокутників

Малюнок А.О.Олень з прямокутників та трикутників

Малюнок «Слон» виділяється тим, що в ньому проглядається як слон (на мій погляд, з меншою подібністю), так і віслюк, що опустив голову. Однак, якщо автор наполягає саме на такому баченні тварини, не варто її переконувати, змушувати переробляти. Краще включити «слона» у наступні роботи (наприклад, лінійний натюрморт). Домогтися подібності з натурою, а потім порівняти геометричний малюнок із знову зробленим, обговорити і, можливо, повторити геометрію.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...