Снігурів маленьке чудовисько головна думка. Г.Я.Снігуров

Педагогічна майстерня

Івченко Ірина Вікторівна, вчитель першої кваліфікаційної категорії, МБОУ ЗОШ №21 м. Мурманська

Світ природи

в оповіданні Геннадія Снєгірьова

« Маленька чудовисько».

Урок у рамках методичних днівдля педагогів освітніх установ

Г. Мурманська
«Уроки педагогічної майстерності»
2 клас, "Школа Росії".

Предмет : літературне читання.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Вигляд уроку : урок-подорож.

Форми роботи : фронтальна, індивідуальна, парна.

Мета уроку:

Формувати у дітей вміння бачити красу природи в навколишньому світі.

Завдання:

  • познайомити з творчістю Г. Снєгірьова,
  • розвивати навички правильного, швидкого, виразного та свідомого читання за допомогою різноманітних прийомів; вчити дітей ділити текст на частини, складати план, готуватися до переказу,
  • знаходити в тексті матеріал для характеристики героїв та формулювання основної думки твору,
  • виховувати у дітей уважне ставлення до навколишнього світу, вміння бачити красу природи, любити її.

Обладнання:

  • презентація;
  • робочі листи для учнів ;
  • заготівля для фотографії;
  • виставка книг Г.Я. Снігурова;
  • конверти з зображенням кашалота.

Хід уроку.

I. Організаційний момент

Здрастуйте, хлопці. Мене звуть Ірина Вікторівна.

Сьогодні урок літературного читанняпроведу у вас я.

ІІ. Актуалізація знань.

На нас чекає цікава подорож.

Увага на слайд.(Презентація)

Як ви вважаєте, куди ми вирушимо? (Припущення дітей)

Перевіримо припущення.

Підсуньте до себеробочий лист із завданнями.
- Прочитайте завдання №1. (Зберіть з літер назву місця подорожі).

Дані літери: у Чоктак

(1 учень виконує завдання біля дошки).

Перевіряємо. (Чукотка)

Яке правило треба згадати, щоб правильно записати слово Чукотка?

Я запрошую вас на край світу.

Давайте подивимося невеликий фільм про це незвичайне місце.(Презентація)

Анадирська затока - найбільша на півдні Чукотки. У нього впадає кілька річок, а найбільша – Анадир. Затока звільняється від льоду лише на 2 місяці.

Отже, куди ми вирушимо у подорож?

На чому можна подорожувати? Молодці. Який нам необхідний засіб пересування?

Чому виберемо корабель? На уроці навколишнього світу ми знайомилися із будовою корабля.

Згадаймо деякі його частини.(Презентація)

Продовжуємо працювати наробочий лист.

Прочитайте завдання №2. (Що необхідно взяти з собою у подорож?)

Як справжні мандрівники, ми маємо взяти лише необхідні предмети. Обведіть їх у кружальце. Давайте перевіримо.

Я бачу, ви справжні мандрівники.

Отже, на цьому кораблі ми вирушаємо сторінками дивовижного твору.

на робочому листі виконуємо завдання №3 за варіантами.

1 варіант - Знайдіть межі слів, позначте їх вертикальною межею, назвіть ІОФ письменника.

Перевірка

Назвіть ім'я? (Генадій)

Назвіть по-батькові? (Якович)

Назвіть прізвище? (Снігурів)

Яке правило допомогло впоратися із завданням?

2 варіант - Назва твору знайди в словах-перекрутках. Давайте перевіримо.

Яке правило нам допомогло виконати завдання?

А тепер давайте визначимо жанр твору. Допоможе чистомовка.(Презентація)

Прочитайте чистомовку, вставте слова у риму, що підходять за змістом.

З яким жанром ми сьогодні працюватимемо? (Оповідання.)

ІІІ. Визначення теми та цілей уроку

Назвіть тему уроку? (Оповідання Г. Я. Снєгірьов «Маленька чудовисько»).
-Чи знайомі ви з творчістю цього письменника? Назвіть першу мету уроку.

1. Познайомитись…

Виставка книг. (Презентація)

По обкладинках книг припустіть, про що писав Г.Я. Снігурів? (про природу)

Геннадій Якович – москвич, народився 1933 р.

Це письменник-мандрівник.Він плавав матросом по Тихому океану, бував у різних експедиціях, тинявся з геологами по Східного Сибіру, Камчатці, був рибарем, мисливцем.

Кожен рядок його творів дарує читачеві здивування, маленьке відкриття.

- Багато мовами, в нашій країні та за кордоном, читають діти його книги. Івам належить цікава зустріч.

Сформулюйте такі цілі уроку.

На дошці:

3.Проаналізувати…..

Як розумієте назву оповідання? Що означає чудовисько? Яке чудовисько можна зустріти у морських глибинах?

Зараз, послухаємо розповідь та перевіримо, чи виправдаються наші припущення?

- Слідкуйте за читачем і олівцем підкресліть незрозумілі слова.

IV. Первинне сприйняття тексту.

Звучить запис оповідання у виконанні професійного читця.(Презентація)

V. Перевірка первинного сприйняття тексту учнями.

Чи виправдалися наші припущення?

Що вас здивувало?

Що було найцікавішим?

У цій розповіді нам зустрілися слова: кувалда, кашалот, екватор. Знайдіть ці слова у завданні №4 наробочому листі . Прочитайте завдання (з'єднайте стрілкою слово з його значенням).

Перевірка по слайду.(Презентація)

Прочитайте значення слова кувалда, кашалот, екватор.

VI. Фізхвилинка

А тепер давайте відпочинемо, щоб продовжити подорож.

"Кораблик"

Що там здається в тумані? (Діти витягують руки вперед)
-Хвилі хлюпають в океані. (Діти махають руками, зображуючи хвилі)
-Це щогли кораблів. (Діти витягають руки вгору)
-Нехай пливуть сюди швидше! (Діти вітально махають руками)
-Ми по березі гуляємо,

Мореходів чекаємо, (Ходьба на місці)
-Шукаємо черепашки в піску (Нахили)
-І стискаємо в кулаку. (Діти стискають кулачки)

-Щоб більше їх зібрати, -
-Треба частіше присідати. (Присідання)

VII.Робота над змістом тексту.

Прочитаємо розповідь частинами.

Де йшов корабель?

Який час доби?

Прочитайте, яка погода? Яке має бути море за такої погоди?

Як розумієте сенс слова "пробирався"?

Чому корабель пробирався малим ходом?

Як ви розумієте вираз «крижані поля»?

Чому капітан вів судно обережно?

Що дізналися найважливіше з першої частини? Як можна назвати? (Важкі льоди).

Пропоную вам зробити фотографію, яку залишимо собі на згадку про подорож. Увага на дошці. Чого не вистачає на фотографії?

Доповніть фотографію, покажіть важкі криги.

Другу частину читає __________.

Прочитайте, чому корабель хитнуло?

Кого побачив Г. Снєгірьов? (якесь чудовисько)

Прочитайте, як поводилося чудовисько? Хто це був?

Що дізналися найголовніше у цій частині?

Виберіть правильну з трьох запропонованих назв.(Презентація)

Як назвемо 2 частину? (Зустріч із китом.)

Кого слід додати на фотографії?

Зберіть пазл із зображенням кита.

А ми працюємо наробочому листі. Прочитайте завдання №5. (З'єднай точки відрізками по порядку).

Подивимося, що у вас вийде? Покажіть малюнки. (Вийде зображення кита)

Наступну частину читає _________________________.

Яке питання щодо змісту цієї частини ви могли б поставити своїм товаришам? (Як виглядає кит?)

Виберіть слова, які описують голову. Із чим порівнює її автор?

Скільки ніздрів у кита?

Що випускає кит?

Чому пара?

Коли кит виринає на поверхню води з легень він викидає тепле вологе повітря. Це не вода, як помилково вважають багато хто, а пара з крапельками води.

Що потрібно додати на фотографії? (Водограй)

Намалюйте фонтан на нашій фотографії кольоровою крейдою.

Як по-іншому назвав кита Г. Снєгірьов? (Молодий кашалот)

Як назвемо 3 частину? (Молодий кашалот.)

Послухайте цікаві відомості про кашалоти.

(Роздати дітям, що добре читають)

Мої помічники підготували такі відомості:

1. Кашалот - Найбільший серед зубастих китів. Довжина дитинчати близько 4-х метрів, вага близько 1 тонни.

2. Протягом 10 – 11 місяців мати годує дитинча молоком. Саме в цей період у дитинчати з'являються зуби, і він може їсти іншу їжу (кальмара або головоногих молюсків).

3. Ця стадна тварина, живеб іншими групами 100 або 1000 голів. У природі немає ворогів, якщо не рахувати касатки.

Подивіться, яка у нас вийшла фотографія.

Заключну частину читає ______________________.

Як називають розмову двох осіб? (Діалог)

Згадайте, хто питає? А хто відповідає?

Підготуємо цю частину для читання з ролей.

Прочитайте 1 речення.

Кому належать слова першої речення? (Авто ру).

Поставте літеру А.

Прочитайте 2 пропозиції. А це чиї слова? (Автора.) Ставимо букву А.

Прочитайте 3 речення, кому належать ці слова? (Капітану).

Яку літеру поставимо? (К)

Дочитайте текст і зробіть розмітку для читання по ролях.

Прочитаємо за ролями.

Молодці хлопці добре озвучили 4 частину.

У цій частині ми отримуємо відповіді на всі запитання.

Працюємо у парі.

Задайте питання щодо змісту останньої частини свого товариша по парті, використовуючи слова:

Чому ...1варіант (Чому киценя всю ніч пливло за кораблем?)

Куди …2варіант (Куди попливло кошеня?) Давайте перевіримо.

В яку пору року кашалоти йдуть до екватора? А чому? (холодно та недостатньо їжі)

Екватор - це уявна лінія, яка перетинає поверхню Землі.

Давайте зберемо слово екватор на уявній лінії нашої фотографії. (1 учень складає слово з літер біля дошки)

Ось сюди, до екватора, поплив кит у пошуках мами.

Назвіть цю частину запитальною пропозицією. (Чи знайде котеня свою маму?)

«Мама-самий рідна людинана світлі. Своїм життям ми завдячуємо їй, єдиним, найніжнішим, добрим.(Презентація)

Зв'язок матері та дитини (і у тварини, і у людей) це невидима, але дуже міцна нитка, яка сполучає люблячі серцяна все життя.

Де б не знаходилася дитина, мати завжди відчуває потяг до малюка. Цей зв'язок немає кордонів і його неможливо зруйнувати.

Прочитайте питання, яким закінчується розповідь?

Підніміть руку, хто вважає, що кит знайде свою маму. А хто вважає, що кит не знайде маму?

VIII. Підсумок та рефлексія.

Наша подорож добігає кінця.

Згадайте, які цілі ми ставили перед собою на самому його початку.

На дошці ви бачите острови: о.Смути, о.Удачі, о.Тривоги, о.Радості.

З конвертика дістаньте картинку із зображенням кашалота.

Прикріпи її до острова, назва якого відповідає вашому настрою.

Подивіться на дошку, кого в екватора зустріне наш герой?

Навіть, якщо він не знайде маму, він зустріне своїх друзів, з якими йому буде легше жити.

Я дізнався, що в мені сидить маленька чудовисько вже дванадцять років. Але зрозумів я це тільки зараз. Раніше я навіть не підозрював про його існування. Щоранку я вставав з ліжка і насамперед йшов годувати свою маленьку чудовисько. Я його годував, а воно повільно вбивало мене, непомітно, маскуючись і пускаючи пилюку в очі. Потім я вмивався, снідав, і знову моє маленьке чудовисько хотіло їсти, і воно отримувало те, що хотіло. По дорозі на роботу ще разів зо три я його годував. На роботі кілька разів на годину, потім стільки ж удома, увечері. І тільки вночі, уві сні, моє маленьке чудовисько залишало мене, з нетерпінням чекаючи ранку. І з новим днем ​​усе повторювалося знову: воно хотіло їсти, і я годував його.

Навіть зараз, коли я пишу ці рядки, моє маленьке чудовисько хоче їсти. І мені доведеться його погодувати. Якщо я цього не зроблю, воно постійно нагадуватиме про себе і всі мої думки заповнюватиметься тільки його голодом.

Коли я не знав про свою маленьку чудовисько, я годував її несвідомо. Я навіть не розумів, що це взагалі годування, просто робив звичні речі. А я вбивав себе, вбивав повільно та методично день у день протягом дванадцяти років. Але тепер я знаю, що в мені сидить моє маленьке чудовисько і постійно хоче їсти.

Чи маю я шанс позбутися його? Може, воно помре, якщо я не годуватиму його? Чому ж мені тоді не скуштувати? Ні, треба скуштувати, обов'язково спробувати.

Задзвонив будильник, шість годин, настав час вставати. Я на автоматі йду на кухню, щоб нагодувати свою маленьку чудовисько. Стоп! Не треба його годувати, нехай подихає з голоду. Вмиваюся, снідаю на швидку рукуі вибігаю з дому, навіть раніше, ніж зазвичай, тільки щоб не думати про маленьку чудовисько. В машині я забуваю, і рука сама тягнеться до кишені куртки, щоб нагодувати мою маленьку чудовисько. Це відбувається неусвідомлено, тому що я завжди годую його дорогою на роботу. Але ні, нехай голодує, нехай мучиться і нарешті здохне з голоду!

Ще тільки вісім, а мені вже хочеться, щоб цей день швидше закінчився, бо маленька чудовисько хоче їсти і всі мої думки тільки про його голод. Воно закликає мене з благаннями, вмовляннями і хитрощами: «Покорми мене останній раз, останній, і більше не годуй, будь ласка».

Настрою немає, я дратівливий і запальний. Весь ранок я зриваю зло на підлеглих. Голод моєї маленької чудовиська стає нестерпним, я не можу зосередитися на роботі. І ось після чашки кави я роблю помилку - я вирішую погодувати його останній раз, останній. Блаженство та задоволення накривають із головою. Але ці почуття не від годування, просто моя маленька чудовисько більше не хоче їсти, і я можу зайнятися своїми справами. Я вирішую залишити боротьбу з маленькою чудовиськом до кращих часів, коли буде спокійнішою, наприклад, у відпустці.

Але життя спокійнішим не стає, моє маленьке чудовисько робить все для того, щоб я не міг перепочити ні хвилини, подумати і все осмислити. Життя лише набирає обертів, а проблеми збільшуються у геометричній прогресії.

Час іде, мій організм повільно руйнується, маленьке чудовисько так само хоче їсти, і я так само годую його.

Може, мені спробувати його обдурити? Підмінити його їжу, створити видимість годівлі, а самому поступово перестати давати йому те, що живить його. Але маленьку чудовисько не провести. Такі хитрощі з ним не пройдуть. Воно швидше змусить думати, що його їжа потрібна тобі самому, а не йому, ось на це маленьке чудовисько здатне. І в нього добре виходить. І нічого тобі не допоможе, ніякі хитрощі та ліки, поки ти сам не усвідомлюєш, хто сидить у тебе всередині і що воно з тобою робить.

Я цього поки не усвідомив, тому прикурюю чергову сигарету і годую свою маленьку нікотинову чудовисько. Я щиро сподіваюся, що в мене вистачить сил позбутися його раз і назавжди.


Маленька чудовисько

Наш корабель йшов у Анадирській затоці. Була ніч. Я стояв на кормі. Крижини за бортами шарудили, ламалися. Дув сильний вітер зі снігом, але море було спокійне, важкі криги не давали йому розбурхуватися. Корабель пробирався між крижинами малим ходом. Незабаром розпочнуться крижані поля. Капітан вів корабель обережно, щоб не врізатися у криги.

Раптом я чую: як хлюпне біля самого борту, навіть корабель на хвилі хитнуло.

Дивлюсь: якесь чудовисько за бортом. То відпливе, то наблизиться і тяжко зітхає. Зникло, з'явилося попереду корабля, виринуло біля самої корми, вода від його сплесків зеленим світлом горить.

Кіт! А який ніяк не розберу.

Всю ніч за кораблем плив і зітхав.

А вдосвіта розгледів я його: голова тупа, як кувалда, довга - у жодного звіра такої немає, очі крихітні, а ніздря всього одна. З води її висуне, фонтан пара випустить, зітхне важко і знову піде під воду.

Це молодий кашалот.

Тут прокинувся капітан, вийшов на палубу.

Я спитав у нього:

Що він пливе за нами?

Та вірно, прийняв наше судно за кита. Молодий ще, молоко на губах не обсохло. І, видно, відстав від матері, від свого стада. Усі кашалоти, як починаються осінні шторми, йдуть до екватора.

Поки капітан розповідав, кашалот відстав від корабля і поплив на південь. Фонтан його ще довго був видно між крижинами, потім зник.

Екватор пішов шукати, – сказав капітан.

Тут навіть і я зітхнув: чи знайде цю маленьку чудовисько свою маму?

Бобрьонок

Весною сніг швидко розтанув, вода піднялася і затопила боброву хатку.
Бобри перетягли бобрят на сухе листя, але вода підібралася ще вище, і довелося бобрятам розпливатися в різні боки.
Найменший човник вибився з сил і почав тонути.
Я помітив його і витяг із води. Думав, водяний щур, а потім бачу - хвіст лопаткою, і здогадався, що це боберок.
Вдома він довго чистився і сушився, потім знайшов віник за грубкою, сів на задні лапки, передніми взяв прутик від віника і почав його гризти.

Після їжі бобринок зібрав усі палички та листочки, підгріб їх під себе і заснув.
Послухав я, як човник уві сні сопить. «Ось, - думаю, - яке спокійне звірятко - можна його одного залишити, нічого не станеться!»
Зачинив човна в хаті і пішов у ліс.
Всю ніч я блукав лісом із рушницею, а вранці повернувся додому, відчинив двері і…
Що це таке? Наче я в столярну майстерню потрапив!
По всій підлозі білі стружки валяються, а біля столу ніжка тонка-тонка: бобер її з усіх боків підгриз. А сам сховався за грубку.
За ніч вода спала. Посадив я човника в мішок і якнайшвидше відніс до річки.
З того часу, як зустріч у лісі повалене бобрами дерево, так одразу подумаю про бобринка, що підгриз мій стіл.

Маленька чудовисько

Наш корабель йшов у Анадирській затоці. Була ніч. Я стояв на кормі. Крижини за бортами шарудили, ламалися. Дув сильний вітер зі снігом, але море було спокійне, важкі льодине давали йому розбурхатися. Корабель пробирався між крижинами малим ходом. Незабаром розпочнуться крижані поля. Капітан вів корабель обережно, щоб не врізатись у льоди.
Раптом я чую, як плесне біля самого борту, навіть корабель на хвилі хитнуло.
Дивлюсь - якесь чудовисько за бортом. То відпливе, то наблизиться і тяжко зітхає. Зникло, з'явилося попереду корабля, виринуло біля самої корми, вода від його сплесків зеленим світлом горить.
Кіт! А який – ніяк не розберу.


Всю ніч за кораблем плив і зітхав.
А вдосвіта розгледів я його: голова тупа, як кувалда, довга - у жодного звіра такої немає, очі крихітні, а ніздря всього одна. З води її висуне, фонтан пара випустить, зітхне важко і знову піде під воду.
Це молодий кашалот.
Тут прокинувся капітан, вийшов на палубу.
Я спитав у нього:
— Що він пливе за нами?
- Так, мабуть, прийняв наше судно за кита. Молодий ще, молоко на губах не обсохло. І, мабуть, відстав від матері, від свого стада. Всі кашалоти, щойно починаються осінні шторми, йдуть до екватора.
Поки капітан розповідав, кашалот відстав від корабля і поплив на південь. Фонтан його ще довго був видно між крижинами, потім зник.
– Екватор пішов шукати, – сказав капітан.
Тут навіть і я зітхнув: чи знайде цю маленьку чудовисько свою маму?

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...