Урок «Образ Чичикова. Хто ж він? Отже, негідник? Чичиков: негідник, покупець чи…? (за поемою Н.В

Мета уроку: проаналізувати образ головного героя поеми Павла Івановича Чичікова;

відповісти на проблемне запитання: чому І.Золотуський сказав про героя поеми: «Він все-таки негідник якийсь дивний»?

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект уроку з літератури у 9 класі.

Н.В.Гоголь "Мертві душі" (Образ Чичикова).

Вчитель: Мусіна А.С.

Тема: «Він все-таки негідник якийсь дивний…»

Ціль уроку: проаналізувати образ головного героя поеми Павла Івановича Чичикова; відповісти на проблемне запитання: чому І.Золотуський сказав про героя поеми: «Він все-таки негідник якийсь дивний»?

Хід уроку:

  1. Визначте героя за його візитною карткою

«Благопристойна, знаюча і поважна людина»; «любий і ввічливий; «не красень, а й не поганої зовнішності, ні надто товстий, ні надто тонкий; не можна сказати, щоб старий, однак і не так, щоб молодий »; викрадач губернаторської доньки, "шпигун", "розбійник Рінальдо Рінальдіні", "фальшивомонетник", "переодягнений Наполеон" і, нарешті, сам Антихрист.

Йдеться про головного героя поеми П.І.Чічікова.

Критик І. Золотуський сказав про нього: « Він все-таки негідник якийсь дивний ...»

Спробуємо розібратися, чому Золотуський дав Чичикову таку оцінку? (Запис теми уроку)

На минулих уроках ми говорили, що Павло Іванович легко знаходить спільну мову з усіма героями поеми. З Маніловим він солодкоголосий і делікатний, з Собакевичем притискний і скупий, з Коробочкою наполегливий. Він, наче дзеркало, відбиває душевні якості поміщиків, але, говорячи про поміщиків, ми зробили висновок, що це люди з «мертвими душами». То, можливо, і Чичиков «мертва душа»?

Чи можна віднести Павла Івановича до «мертвих душ»?

(Відповіді учнів)

Вже в школі він виявив спритність, ницість душі. Дрібними спекуляціями він «зробив прирощення до полтини, подарованої батьком»: перепродував голодним однокласникам булку чи пряник, заздалегідь куплені на ринку, а надалі зрадив: відштовхнув вмираючого вчителя, обдурив повитка і його дочку, брав узятий. Приїхавши до губернського міста Н, зумів потішити кожному чиновнику.

2.Розглянемо ілюстрацію до поеми «Мертві душі». Як ви вважаєте, хто на ній зображений? Що побачив у портреті Чичикова художник?

Бісівський початок

Торгує мертвими

Хижий птах

Гинула душа

Як ви вважаєте, чи правий художник? Чи Чичиков вписується в галерею «мертвих душ»? Його душа вже остаточно "мертва" чи ще "жива"?

Якщо Чичиков «мертва душа», чому Гоголь зробив його головним героєм поеми? Чи є у Чичикові щось, що відрізняє його від інших героїв?

До одного з уроків ви виконували творче завдання: створювали ескізи гербів, які міг мати кожен поміщик. Розгляньте одну із робіт. Це не герби, а асоціації, що виникли в уяві учня. А із яким представником тваринного світу асоціюється у вас Чичиков?

З птахом (а це образ традиційно високий) горобець

З лисою

Ім'я Павло - ім'я християнського апостола, який з гонителя Христа перетворився на одного з найвірніших служителів

Чичиков їде наприкінці поеми у знаменитій птиці-трійці

Чи має Чичиков позитивні якості?

(Енергійний, діяльний, розумний, винахідливий)

Що виправдовує Чичикова? Згадайте, навіщо він скуповує "мертві душі", навіщо йому потрібні гроші? Про що він мріє?

Дитинство, проведене в маленькій горі, з вікнами, що не відчинялися ні взимку, ні влітку, хворий батько, покарання за будь-яку помилку. Він хоче, щоб його діти не зневажали свого батька, а згадували із вдячністю.

Він мріє про кохану жінку, про сім'ю, про дітей, йому мріє « свіжа білолиця бабуся ... і молоде покоління, що мало увічнити прізвище Чичикових: байдужий-хлопчик і красуня-дочка, або два хлопчики, дві і навіть три дівчата, щоб було всім , що він справді жив і існував, а не те що пройшов по землі якою-небудь тінню чи примарою…» Мрія, яка властива кожній нормальній людині. Він хоче благополуччя, гідного вільного життя.

  1. Чому ж раз у раз прогоряє гоголівський герой, чому його афери, що спочатку так підносять його вгору, щоразу лопаються, не вдаються?

Згадаймо історію з губернаторською донькою. Чичиков, зведений громадською думкою в «мільйонники», потопає в блаженстві шанування і слави… І раптом на балу перед Чичиковим постає білявка, яку колись зустріла на дорозі. Що відбувається із нашим героєм?

(Текст гл. 8 « Чичиков так змішався, що було вимовити жодного тлумачного слова.., було щось таке дивне…чого він не міг собі пояснити: йому здалося, що весь бал…став кілька хвилин начебто де - здалеку, скрипки і труби нарізували десь за горами, і все посмикнулося туманом, і з цього млистого поля виходили ясно і остаточно тільки одні тонкі риси захоплюючої блондинки, він відчув себе чимось на зразок молодого чоловіка, трохи не гусаром". І тут же розплата: "Усім дамам зовсім не сподобалося таке обходження Чичикова."

Отже, не знехтуй він увагою міських дам, оброби свій інтерес до губернаторської доньки тонко, таємно, не публічно - все було б прекрасно і ніякі вигадки Коробочки та плітки Ноздрьова нічого не зробили б.

Який ще епізод доводить, що в характері Чичикова далеко не все контролюється і вимірюється набувачем?

(Текст гл.7 Чичиков переписує списки куплених «мертвих душ».)

«Якесь дивне, незрозуміле йому самому почуття оволоділо ним… Кожна із записочок ніби мала особливий характер… Усі ці подробиці надавали якогось особливого вигляду свіжості: здавалося, ніби мужики ще вчора були живі. Дивлячись довго на їхні імена, він зворушився духом і, зітхнувши, промовив: «Батюшки мої! Скільки вас тут напхано! Що ви, сердечні мої, поробили на віку своєму? Як перебивалися?

Чи може запеклий негідник відчувати такі почуття?

Зробіть висновок, чому зриваються Чичикова афери?

Прокинулося серце, жива душа.

А чому так мало хорошого залишилося в герої? Чому все добре в ньому поступово вмирає?

Відеофрагменти з фільму «Мертві душі». Режисер М.Швейцер

Духовний завіт батька. 1. У тих умовах, в яких він ріс, засвоював батьківську філософію, нічого іншого не могло вийти.

А чи має Чичикова можливість бути чесним, і при цьому жити благополучно?

2. У цих умовах, у сучасній Чичикову Росії не можна, оскільки саме російське життя, саме держава влаштовано.

Немає серед чиновників та поміщиків тих, хто живе чесно. У суспільстві цих людей процвітає підлість. Кожен дотримується тут свого власного інтересу і розглядає посаду як годівницю, як особистого збагачення. Казнокрадство, хабарництво, грабіж селян- явища повсякденні і цілком закономірні. На жаль, у країні спотворених моральних цінностей здібності Чичикова прямують у погане русло.

4. Що дозволило І.Золотуському дати подібну оцінку нашому герою?

(Відповіді учнів)

5. «Мертві душі» замислювалися Гоголем за аналогією з «Божественною комедією» Данте у трьох частинах: перша частина-«Пекло», друга частина-«Чистилище», третя частина-«Рай». Задум, таким чином, не обмежувався зображенням «пекла». Кого ж Гоголь готував до порятунку?

6. Домашнє завдання.

Спробуйте припустити, яка життєва ситуація допомогла Чичикову відродитися?

(Можливі варіанти

Тяжка хвороба

Знаходження у в'язниці

Зустріч із праведником

Любов)

МБОУ «Буранчинська ЗОШ»


Хабібуліна Юлія Анатоліївна
Посада:вчитель російської мови та літератури
Навчальний заклад:МБОУ ЗОШ №25
Населений пункт:місто Кримськ
Найменування матеріалу:методична розробка
Тема:Урок-диспут "Образ Чичикова у поемі Н.В.Гоголя "Мертві душі"
Дата публікації: 20.01.2017
Розділ:Середня освіта

урок - диспут

Конспект
уроку, проведеного з використанням
ігрових

технологій.
Тема урока
: «Образ Чичикова у поемі Н.В. Гоголя «Мертві душі»
Дата: 21.01.2013 Клас: 9 «Б» Вчитель: Хабібуліна Юлія Анатоліївна
Цілі уроку-диспуту:
 розкрити образ Чичикова у поемі;  виявити прийоми опису характерів поміщиків, внутрішню логіку створення образу;  долучити учнів до дослідницької роботи.
Завдання:
 продовжити формування розумової діяльності, читацьких умінь, що сприяють виявленню інтелектуально-творчого та емоційно-образного мислення;  продовжити розвиток дослідницької та комунікативної компетентності учнів, навичок аналізу тексту.  продовжити виховання соціально-адаптованої особи.
Обладнання:
комп'ютер, проектор, проекційний екран; текст поеми, критичні статті, мультимедійна презентація уроку.
Діючі лиця:
Чичиков, Коробочка, Манілов, Ніздрев, суддя, прокурор, адвокат, присяжні засідателі. ХІД УРОКУ: 1. Оргмомент. 2. Вступне слово. На минулому уроці ви познайомилися з образами поміщиків, їх характерами, життєвими цілями та стосунками один з одним. Сьогоднішній наш урок ми спробуємо провести у формі судового засідання з метою розібратися з образом Чичикова, вирішити та порушити питання, які стосуються персонажів поеми, її художнього сенсу та завдань, які ставив сам автор. Я прошу порушити справу. У кожного з присутніх на цьому засіданні має виникнути хоча б одне питання, яке ви хотіли б поставити головному герою, персонажам поеми чи самому автору. Ці питання
можна задавати протягом засідання і фіксувати в зошитах. Отже судове засідання оголошується відкритим. слайд 3
Секретар:
Прошу всіх підвестися – суд іде! слайд 4
Суддя:
Слухається справа про мертві душі колезького радника Чичикова Павла Івановича. Обвинувачений у залі суду є присутнім. Його захищає адвокат. Інтереси звинувачення представляє прокурор. Викладається суть справи. слайд 5
Прокурор
: Павло Іванович Чичиков, колезький радник, звинувачується за двома пунктами За свідченням дами приємної в усіх відношеннях і просто приємної дами, які отримали ці відомості від поміщиці Коробочки, цей обвинувачений мав намір відвезти губернаторську доньку і скуповував мертві душі. Згадані відомості збунтували все місто. Всі його мешканці спантеличені питаннями: як же купувати мертві душі? На які гроші він купуватиме їх? Який дурень їх візьме? І навіщо сюди втрутилася дочка губернатора? Якщо їх купувати, то навіщо відвозити губернаторську доньку, чи подарувати їх хотів? Яка причина у цих мертвих душах? Більше того, місто виявилося розділеним на чоловічу та жіночу партії. Чоловіча партія звернула увагу на мертві душі, а жіноча викрадення губернаторської доньки. Більше того, губернатору прийшли 2 папери: в 1-й містилося, що в губернії перебуває діяч фальшивих асигнацій, в іншій – відомості про розбійника, що втік від законного переслідування. І тому кожна людина, яка не пред'явила жодних свідчень і паспортів, повинна була бути затримана негайно. І оскільки ми не знаємо, хто насправді Чичиков, ми повинні встановити його особистість, рід його занять і покарати його, приблизно дізнавшись, що за покупки він робив, і що треба розуміти під мертвими душами. слайд 6 слайд 7
Секретар
: Як свідок до зали судового засідання запрошується Коробочка Настасія Петрівна. слайд 8
Прокурор
: Де ви вперше познайомилися з Чичиковим?
Коробочка
: Ви знаєте, громадянине Прокуроре, все сталося в глуху опівночі, коли всі вже спали Несподівано пролунав стукіт у ворота, найжахливіший який тільки можна собі уявити. Хтось як закричав: «Відчиніть, відчиніть, бо ворота будуть виламані». Я відкрила, і ось тоді вперше побачила цю людину.
слайд 9
Прокурор
: А з якою метою Чичиков приїхав до вас?
Коробочка
: А я чому знаю? Почав вимагати з мене продати йому всі мертві душі. А як я могла їх продати, адже вони ж МЕРТВІ. Він почав обурюватись, говорити, що вони не мертві, почав кричати, що це його справа: живі вони чи мертві. слайд 10
Прокурор
: Настасся Петрівно, Ви продали йому душі?
Коробочка
: Він змусив мене підписати якийсь фальшивий папір, кинув 15 рублів асигнаціями Адже я така недосвідчена, безпорадна вдова, я нічого не знаю…
? ПИТАННЯ ПРИСЯЖНИХ ЗАСЕДАВЦІВ
А як ви вважаєте, навіщо мертві душі Чичикову?
Коробочка:
А ви знаєте, ходять чутки, що мертві душі вигадані тільки для прикриття. А насправді він хоче відвезти губернаторську доньку.
Секретар
: Спасибо Настасье Петрівно за Ваші свідчення Сторона захисту просить викликати свідка пана Манілова.
Адвокат
: Пане Манілов, де ви вперше познайомилися з Павлом Івановичем, і яке враження він на вас справив? слайд 11
Манілов
: З цією приємною людиною я познайомився на прийомі у губернатора Я від нього без розуму. Він така приємна та освічена людина. Випадок мені доставив говорити з ним, насолоджуватися приємною розмовою. Я переконливо просив зробити мені честь своїм приїздом. І знаєте, я б з радістю віддав половину всього мого стану, щоб мати частину тих переваг, які має Павло Іванович Чичиков.
Адвокат
: А він пропонував вам продати мертві душі?
Манілов
: Так, пропонував Він вважав придбати мертвих селян, які значилися за ревізією живими.
?ПИТАННЯ ПРИСЯЖНИХ ЗАСЕДАВЦІВ
А вам не здається, чи він порушував закон?

Манілов
: Ні, що ви! Він німіє перед законом. Він пояснив, що не буде невідповідності цивільним ухвалам і скарбниця отримає законне мито. Я мав особливу приємність скласти повний перелік проданих мертвих селян. Цей список був особисто мною доставлений у місто NN і Чичиков помітив, що він складений толково, каліграфічним почерком і дружина навіть зробила до нього рамку.
Секретар
: У зал судового засідання запрошується як свідок пан Ноздрьов. слайд 12
Прокурор
: Пане Ноздрьов, розкажіть про обставини вашого знайомства з обвинуваченим?
Ніздрев
: Ми познайомилися в будинку у поліцмейстера
Прокурор
: Ви запрошували Чичикова відвідати Вас?
Ніздрев
: Я зустрів його в шинку, коли повертався з ярмарку Продув там у пух! Саме в шинку я зустрів Чичикова. Отоді й запросив Чичикова себе.
Прокурор
: Чичиков хотів купити у вас мертві душі селян?
Ніздрев
: Він просив перевести на нього померлих селян
Прокурор
: А як він аргументував свою пропозицію?
Ніздрев
: Нібито за тим, щоб придбати ваги в суспільстві, що він маєтків не має великих, так до того часу хоч якісь душонки Але я йому не повірив. На що він відповів, що просто задумав одружитися, але батьки нареченої люди приамбіційні і щоб у нареченого було не менше 300 душ, а в нього лише півтораста селян не вистачає. Але Чичиков великий шахрай, я йому так і сказав. Він брехун! Якби я був його начальником, то повісив би його на першому дереві.
Прокурор
: Ви збиралися продати йому душі?
Ніздрев
: Він негідник і дорого б не дав Я хотів змінитись на його бричку, але він відмовився. А я думав, що він порядна людина. Він не став навіть грати зі мною на душі у шашки. Ну що, херсонський поміщик, багато наторгував душ? слайд 13
Прокурор
: Спасибі, пане Ноздрьов У мене більше немає запитань до вас.

Секретар
: У зал судового засідання як свідок запрошується колишній учитель Чичикова
Прокурор
: Розкажіть суду, яким був Чичиков в училищі?
Вчитель:
Ви знаєте, він був таким добрим учнем. Завжди знімав шапку, на уроках ніколи не ворухнеться, завжди подавав мені тривогу. Він отримав повне удостоїння з усіх наук, атестат і книгу із золотими літерами за зразкову старанність і доброзичливу поведінку. слайд 14
Прокурор
: А як у обвинуваченого складалися стосунки з товаришами?
Вчитель
: Товариші пригощали Павлушу, а він приховає частування, а потім продавав їм же А коли мені довелося покинути стіни училища, і жити було важко, то мої учні зібрали для мене гроші на допомогу. Усі, крім Павлуші. Він дав лише п'ятак срібла. Але учні не взяли з нього грошей. Бачите, як змінюється людина, адже була така доброзичлива. Надув, сильно надув.
Суддя
: Переходимо до дебатів сторін Слово надається адвокату. слайд 15
Адвокат
: Шановний суд! Мета Чичикова – достаток і щасливе життя – цілком гідна мета. Інша річ, що він обирає сумнівні кошти, якими мешкають поміщики Гоголя. У купівлі мертвих душ був прямого порушення закону, адже смерть селянина не скасовано до чергової ревізії. Отже, офіційно він залишається живим, а живий поміщик мав право продати за будь-яку суму. Чичиков негаразд був далекий від правди, коли говорив Манилову: «Закон – я німею перед законом». Звичайно, Чичиков пускався і на прямі порушення закону: брав хабарі, коли перебував у будівельній комісії, вступав до угод з контрабандистами. Але ж такі порушення допускаються повсюдно. Голова казенної палати, який допоміг оформити Чичикову покупку, командував цілою низкою хабарників. Він давно вже звик до того, що закон, за прислів'ям – дишло, куди повернеш, туди й вийшло! Прошу врахувати всі ці пом'якшувальні обставини.
Суддя
: Слово надається прокурору
Прокурор
: Вражаюча гнучкість, пристосованість обвинуваченого до будь-яких обставин. Чудеса адаптації показує все його життя. Адже він ще дитиною почав збирати гроші і незабаром зашив у мішечок перші 5 рублів. А як він збагнув дух вчителя і як незабаром надув того. на
службі у митниці він виявив диявольське чуття як митний контролер та дивовижну винахідливість у контрабандистських операціях. Яка живучість героя і після двох провалів: він пішов, як колобок, від суду, зберіг незабрудненим послужний список, навіть зумів затаїти деякі гроші. Минуло небагато часу – він знову зайнятий спекуляцією. Обвинуваченого колезького радника Чичикова Павла Івановича вигнали за хабарництво. Він вирішується задля швидкого збагачення на велику спекуляцію. Він припускав скупити дешево у поміщиків селян, які вважалися живими до останнього перепису, але відійшли у інший світ. Під існуючих лише папері селян, обвинувачуваний хотів придбати безплатні землі, що безкоштовно роздаються від держави, на півдні Росії в Херсонській і Таврійській губернії. З'явись у обвинуваченого такий маєток, заселений неіснуючими селянами, він зміг би отримати кредит у держави по 200 рублів за кріпака. Скільки ви душ скупили? (300). Ось задля здійснення цього плану Чичиков і приїхав до нашого губернського міста. Заради цієї мети використовує свою чарівність та авантюрний талант, знайомиться з губернськими чиновниками, відвідує місцевих поміщиків, скуповує мертві душі як живі та встигає законним чином оформити всі угоди. Мимовільне почуття чарівності, яке оволоділо обвинуваченим, було викликане губернською донькою. Ця обставина разом з появою Ноздрьова і виявила справжній характер його комерції. слайд 16
Суддя
: Слово надається обвинуваченому Ви маєте право на останнє слово.
Чичиков
: Милостиві государі та государині! У якому суспільстві живу? Адже сам голова палати говорив про прокурора міста NN як про людину пусту, яка сидить удома і нічого не робить. Так хто, хоч як я дав хабар Іванові Антоновичу Глекове Рило, аби тільки дізнатися про стіл, де відбуваються купчі кріпаків. За словами того ж голови палати, наймилішої теж людини. А поміщик Собакевич, який сам особисто охоче розхвалював померлого каретника Міхєєва, тесля Степана Пробку, шевця Максима Телятника, підігруючи мені в моєму обмані, тим самим допомагаючи мені зробити шахрайство. І всім відомо, навіщо людям дають хабарі не кривлячи душею: щоб дружині дістати на шаль і так потішити своє марнославство. Адже в нашому суспільстві нехай мета навіть буде прекрасною, але нічого не вийде. Так що я не виняткова особистість, при самій своїй благонамірній зовнішності можна бути спільником державних асигнацій, розбійником, а можна і не бути навіть капітаном Копєйкіним. Хто я є насправді, і якого вироку я заслуговую, поцікавтеся у автора, та й самі складіть про мене певну думку. слайд 17

Суддя
: Перш, ніж оголосити рішення суду, висловіть своє ставлення до героя і те, як ви розумієте завдання автора в поемі (Робота в зошитах)
Суддя
: Оголошується рішення суду Перед нами, якщо й негідник, то виразник панівної суспільної моралі. Але однозначно не можна судити героя. Він жива людина, природні задатки якої перекручені внаслідок впливу потворних суспільних відносин. Адже не випадково наприкінці другого тому Гоголь хотів привести свого героя до морального очищення, оновлення. Можливо, з цими мріями пов'язане зображення летіючої, невипередженої Русі-трійки. Судове засідання за звинуваченням Чичикова Павла Івановича на сьогоднішній день можна вважати закритим. Але ці питання, які ми обговорювали, ще довго хвилюватимуть читачів. слайд 18 3. Домашнє завдання Міні-вигадування на тему «Образ Чичикова» 4. Коментування оцінок за урок. слайд 19

Урок 5

Н.В. Гоголь " Мертві душі". Чичиков як новий герой епохи та як антигерой.

Цілі : продовжити знайомство учнів зі змістом поеми, охарактеризувати головного героя поеми Чичикова, формувати в учнів вміння складати характеристику персонажів, формувати вміння та навички відповідати на питання про художній твір з опорою на теоретико-літературні знання; удосконалювати навички аналітичної роботи із прозовим текстом; сприяти естетичному та моральному вихованню учнів; виховувати культуру читацького сприйняття.

Устаткування : таблиці, підручник, текст поеми «Мертві душі», роздатковий матеріал, таблиця, ілюстративний матеріал на тему уроку.

Тип уроку : урок - аналізхудожнього твору

Прогнозовані результати : учні знаютьпро систему образів поеми Н.В. Гоголя

"Мертві душі", вміють характеризувати головного героя Чичикова, аналізувати текст, переказувати окремі епізоди у формі опису,беруть участь у бесіді, виробляють свою точку зору на художній твір відповідно до авторської позиції та історичної епохи.

Хід уроку

I . Організаційний етап

II . Актуалізація опорних знань

III . Мотивація навчальної діяльності

Вчитель: У 11 розділі Н.В. Гоголь пише, що російська література багато уваги приділяла «чеснотному» герою:» Немає письменника, який би не їздив на ньому верхи, понукаючи і батогом, і всім, чим попало» Але в реальній дійсності в кріпосницькому суспільстві не останню роль грають люди-негідники . Здається, ставлення Гоголя до свого героя дуже ясно. Чи є майбутнє у Чичикова? Хто ж, нарешті, перебуває в бричці, запряженій трійкою, яка мчить у далечінь? Звернемося ще раз до головного героя. Цей образ є сполучною ланкою між розділами. Що ми знаємо про нього?

IV . Робота над темою уроку

А) Читання епізоду «Чичиков у трактирі»

Яким ви побачили П.І. Чичікова?

Б) Читання епізоду «Зустріч Манілова та Чичикова»

Яким ви бачите у цьому епізоді Чичикова?

Починається знайомство з кріпосниками з Манилова, досить приємної зовні людини. Чичиков шукає «Заманиловку», але «село Манілівка небагатьох могло заманити своїм місцем розташування. Будинок панський стояв одинаком на юру — відкритому всім вітрам... похилість гори, на якій він стояв, була одягнена підстриженим дерном. На ній були розкидані англійською дві-три клумби з кущами бузків та жовтих акацій! п'ять-шість беріз невеликими купами... Під двома з них була альтанка... з написом: "Храм відокремленого роздуму"... вляли дві баби, які, картинно підібравши сукні... ° чи п° коліна в пруду" ... бредень". Павлу Івановичу Чичикову і читачам відкривається досить-претенціозна і одночасно жалюгідна картина. Сам Манілов зустрічі з Чичиковим поводиться зайво люб'язно, до притор-ти нав'язливо. Про нього автор каже, що Манилова можна охо-актеризувати так: " Є рід людей, відомих під ім'ям: люди собі, ні те ні се, ні в місті Богдан, ні в селі Селіфан...» Манілов спочатку здається приємною і ввічливою людиною, але Гоголь постійно вводить в опис деталі, що характеризують його не в кабінеті господаря "завжди лежала якась книжка, закладена закладкою на чотирнадцятій сторінці, яку він постійно читав вже два роки". попіл з трубки, вибудовуючи чи то безладні купи, чи то «строю» щось фантастичне. Манілов зовсім не займається господарством, передвіривши селян прикажчику-злодії. Він ні сам не знає, скільки померло кріпаків, ні викликаний на доповідь прикажчик. Манілова не цікавить суть справи Чичикова. Він може зрозуміти, навіщо Павлу Івановичу потрібні мертві душі. Чичиков, підлаштовуючись під «витончений стиль» господаря, висловлює свої думки витіювато, називаючи померлих - «які до певної міри закінчили своє існування». Чичиков спантеличує Манилова на мить, але потім все проходить: поміщик не звик замислюватися, йому достатньо слова шахрая, і Манілов готовий далі захоплюватися Павлом Івановичем, він заради «нового приятеля» власноручно перепише список усіх померлих селян, прикрасить його шовковою стрічкою. Як яскраво висвічується характер Манілова. Він робить бездумно «брудну» справу, але перев'язує «упаковку» гарною стрічкою, її цікавить не суть, а зовнішня краса. Цьому легковіру досить невиразних фраз Чичикова, щоб заспокоїлася його совість, а може, вона й не прокидалася? ! Цікавим є і образ Чичикова. Він чудовий психолог, який розуміє «природу Манілова». Павло Іванович, говорячи з поміщиком, починає так само оливно посміхатися, лебезити перед Господарем, приймаючи його манеру поведінки. Чичикову важливо доїтися своєї мети — зібрати якнайбільше душ померлих селян, які не пройшли ревізської казки. Він задумав грандіну аферу і тепер йде напролом до своєї мети. Для нього не існує морального бар'єру, який би не можна було оминути. Гоголь зумів побачити клас капіталістів, що народжується, і геніально зобразив окремих його типів. Письменник ним з перших побачив непривабливе «обличчя» капіталу та зал його «у всій красі» у поемі «Мертві душі».

2. Аналітична розмова

У чомусь подібність і відмінність у характерах Чичикова і кожного поміщика. У яких ситуаціях герой поводиться як поміщики? Чим Чичиков принципово відрізняється від поміщиків?

Завдяки яким якостям Чичікова вдається завоювати симпатії поміщиків? У чому секрет його чарівності?

Хто такий капітан Копєйкін? Чи перетинаються чичіковський ідеал і поняття про капітал капітана Копєйкіна?

Як пов'язані з назвою твору образи поміщиків та Чичикова?

Чи є у поемі «живі душі»? Хто вони?

Яка роль у поемі «Повісті про капітана Копєйкіна»?

3. Колективна робота над складанням таблиць «Павло Іванович Чичиков», «Подібність Павла Івановича Чичикова з іншими поміщиками»

Павло Іванович Чичиков

Етапи життя

Дитинство

Не мав почесного походження, в сім'ї не було матеріального достатку, все було сіро, похмуро, болісно - «ось бідна картина первісного його дитинства, про яке ледь зберіг він бліду пам'ять».

Освіта
а) наказ батька
б) набуття власного досвіду

Здобув освіту в класах міського училища, куди його відвіз батько і дав наступне настанову: «Дивися ж, Павлуше, вчися, не дури і не повесни, а найбільше догоджай вчителям і начальникам. Коли догоджатимеш начальникові, то хоч і в науці не встигнеш і таланту бог не дав, усе підеш у хід, усіх випередиш. З товаришами не буду, вони тебе добру не навчать; а якщо вже пішло на те, то водися з тими, що багатшими, щоб при нагоді могли бути тобі корисними. Не пригощай і не приготуй нікого, а поводься краще так, щоб тебе пригощали, а найбільше бережи та копи копійку: ця річ найнадійніша на світі. Товариш чи приятель тебе надує і в біді перший тебе видасть, а копійка не видасть, у якій би біді ти не був. Все зробиш, все прошибеш у світі копійкою».
Зумів побудувати стосунки з товаришами за класом таким чином, що вони його частували; зумів зібрати грошей, приростивши їх до залишеної батьком половини. Для накопичення грошей використав будь-які можливості:
- зліпив із воску сніговика, розфарбував його і продав;
- накупив на ринку їстівного, пропонував зголоднілим однокласникам з тих, хто був багатший;
- Видресував мишу, навчив її вставати на задні лапки і продав;
- був старанним і дисциплінованим учнем, що вміє попереджати будь-яке бажання вчителя.

Служба
а) початок служби
б) продовження кар'єри

«Містечко дісталося йому нікчемне, платні тридцять чи сорок карбованців на рік...» Завдяки залізній волі, вмінню собі у всьому відмовити, зберігаючи при цьому акуратність і приємність зовнішності, зумів виділитися серед таких самих «непоказних» службовців: «...Чичиков представляв у всьому досконалу протилежність і виразністю обличчя, і привітністю голосу, і досконалим невживанням ніяких міцних напоїв».
Для просування службою скористався вже випробуваним способом - догодження начальнику, знайшовши його «слабке місце» - дочка, яку «закохав» у себе. З цього моменту він став «людиною помітною».
Служба в комісії «для побудови якоїсь казенної капітальної будівлі». Став дозволяти собі «деякі надмірності»: гарний кухар, гарні сорочки, дорога тканина для костюмів, придбання пари коней.
Незабаром знову втратив "тепле" містечко. Довелося поміняти два-три місця. «Дібрався до митниці». Перевернув ризиковану операцію, на якій спочатку збагатився, а потім "погорів" і втратив майже все.

Придбання «мертвих душ»
Як виникла ідея придбання.

Після того, як Чичикова вигнали зі служби в митниці, він намагається знайти нову службу. «І в очікуванні кращого змушений був навіть зайнятися званням повіреного».

Поява Чичикова у губернському місті

Застосовуючи практичну кмітливість, ввічливість і спритність, Чичиков зумів зачарувати і губернське місто, і садиби. Швидко розгадавши людину, вона вміє знайти підхід до кожного. Залишається тільки вражати невичерпну різноманітність всіх «відтінків і тонкощів його звернення».

«Непереборну силу характеру», «розторопність, проникливість і прозорливість», усе своє вміння заворожити людину пускає Чичиков у хід, щоб досягти бажаного збагачення.

Подібність Павла Івановича Чичикова з іншими поміщиками

омещик та його відмінна риса

Як ця риса проявляється у характері Чичикова

Манілов- «солодкість», нудотність, невизначеність

Усі жителі губернського міста визнали Чичикова чоловіком приємним у всіх відношеннях. «Словом, куди не поверни, була дуже порядна людина. Усі чиновники були задоволені приїздом нової особи. Губернатор про нього пояснив, що він благонамірна людина; прокурор - що він слушна людина; жандармський полковник говорив, що він вчений чоловік голова палати - що він знаючий і поважний; поліцеймейстер - що він поважна та люб'язна людина; дружина поліцеймейстера - що він люб'язний і ввічливий чоловік. Навіть сам Собакевич, який рідко відгукувався про когось із гарного боку... сказав їй [дружині]; «Я, душенька, був у губернатора на вечорі, і в поліцеймейстера обідав, і познайомився з колезьким радником Павлом Івановичем Чичиковим: приємна людина!»

Коробочка- дріб'язкова скнарість

Знаменита скринька Чичикова, в якій усе розкладено з такою ж старанною педантичністю, як у комоді Настасії Петрівни Коробочки.

Ніздрев- самозакоханість

Бажання та вміння всім подобатися; відчувати прихильність до себе з боку всіх - ось потреба і необхідність для Чичикова: «Герой наш відповідав усім і кожному і відчував якусь спритність незвичайну: розкланювався праворуч і ліворуч, зазвичай своїм кілька набік; але зовсім вільно, тож зачарував усіх...»

Собакевич- груба скупість і цинізм

Навіть Ноздрьов зауважує, що в Чичикові немає «...ніякої прямодушності, ні щирості! Досконалий Собакевич».

Плюшкін- збирання непотрібних речей та ретельне їх зберігання

Під час огляду міста N «... відірвав прибиту до стовпа афішу для того, щоб, прийшовши додому, прочитати її гарненько», а потім герой «... звернув охайно і поклав у свою скриньку, куди мав звичай складати все, що ні траплялося».

Характер Чичикова багатогранний, герой виявляється дзеркалом того поміщика, з яким зустрічається, тому що в ньому є ті ж якості, що становлять основу характерів поміщиків.

4. Міні-діскусія

Чи можна Чичикова назвати героєм його часу?

Чому діяльність Чичикова може бути творчої?

За яких умов могла виникнути така особистість?

Наскільки такий герой цікавий сучасному читачеві?

V . Рефлексія. Підбиття підсумків уроку

Узагальнювальне слово вчителя

Чичиков – герой великого, класичного твору, створеного генієм, герой, що втілив результат авторських спостережень та роздумів над життям, людьми, їх вчинками. Образ, що увібрав типові риси, і тому давно вже вийшов за межі самого твору. Ім'я його стало загальним для людей - пронозливих кар'єристів, підлабузників, насолод, зовні «сприятливих», «порядних і гідних». Понад те, в інших читачів оцінка Чичикова менш однозначна. Розуміння цього образу можливе лише за копіткому, уважному аналізі як самого твори, а й великого масиву критичної літератури, і подальшого життя образу у російській літературі та культурі загалом.

VI . Домашнє завдання

Творче завдання: Напишіть твір-міркування за висловом «І ще одна причина… перешкоджала вступу Гоголя в область роману: Гоголь минув жіночий характер у всій його глибині» Чи згодні ви з цим твердженням?

"Мертві душі" (Образ Чичикова).

Тема: «Він все-таки негідник якийсь дивний…»

Ціль уроку: проаналізувати образ головного героя поеми Павла Івановича Чичикова; відповісти на проблемне запитання: чому І. Золотуський сказав про героя поеми: «Він все-таки негідник якийсь дивний»?

Хід уроку:

1. Визначте героя за його візитною карткою

«Благопристойна, знаюча і поважна людина»; «любий і ввічливий; «не красень, а й не поганої зовнішності, ні надто товстий, ні надто тонкий; не можна сказати, щоб старий, однак і не так, щоб молодий »; викрадач губернаторської доньки, "шпигун", "розбійник Рінальдо Рінальдіні", "фальшивомонетник", "переодягнений Наполеон" і, нарешті, сам Антихрист.

Йдеться про головного героя поеми.

Золотуський сказав про нього: « Він все ж таки негідник якийсь дивний ...»

Спробуємо розібратися, чому І. Золотуський дав Чичикову таку оцінку? ( Запис теми уроку)

На минулих уроках ми говорили, що Павло Іванович легко знаходить спільну мову з усіма героями поеми. З Маніловим він солодкоголосий і делікатний, з Собакевичем притискний і скупий, з Коробочкою наполегливий. Він, наче дзеркало, відбиває душевні якості поміщиків, але, говорячи про поміщиків, ми зробили висновок, що це люди з «мертвими душами». То, можливо, і Чичиков «мертва душа»?

Чи можна віднести Павла Івановича до «мертвих душ»?

(Відповіді учнів)

Вже в школі він виявив спритність, ницість душі. Дрібними спекуляціями він «зробив прирощення до полтини, подарованої батьком»: перепродував голодним однокласникам булку чи пряник, заздалегідь куплені на ринку, а надалі зрадив: відштовхнув вмираючого вчителя, обдурив повитка і його дочку, брав узятий. Приїхавши до губернського міста Н, зумів потішити кожному чиновнику.


2.Розглянемо ілюстрацію до поеми «Мертві душі». Як ви вважаєте, хто на ній зображений? Що побачив у портреті Чичикова художник?

Бісівський початок

Торгує мертвими

Хижий птах

Гинула душа

Як ви вважаєте, чи правий художник? Чи Чичиков вписується в галерею «мертвих душ»? Його душа вже остаточно "мертва" чи ще "жива"?

Якщо Чичиков «мертва душа», чому Гоголь зробив його головним героєм поеми? Чи є у Чичикові щось, що відрізняє його від інших героїв?

До одного з уроків ви виконували творче завдання: створювали ескізи гербів, які міг мати кожен поміщик. Розгляньте одну із робіт. Це не герби, а асоціації, що виникли в уяві учня. А із яким представником тваринного світу асоціюється у вас Чичиков?

З птахом (а це образ традиційно високий) горобець

Ім'я Павло - ім'я християнського апостола, який з гонителя Христа перетворився на одного з найвірніших служителів

Чичиков їде наприкінці поеми у знаменитій птиці-трійці

Чи має Чичиков позитивні якості?

(Енергійний, діяльний, розумний, винахідливий)

Що виправдовує Чичикова? Згадайте, навіщо він скуповує "мертві душі", навіщо йому потрібні гроші? Про що він мріє?

Дитинство, проведене в маленькій горі, з вікнами, що не відчинялися ні взимку, ні влітку, хворий батько, покарання за будь-яку помилку. Він хоче, щоб його діти не зневажали свого батька, а згадували із вдячністю.

Він мріє про кохану жінку, про сім'ю, про дітей, йому мріє « свіжа білолиця бабуся ... і молоде покоління, що мало увічнити прізвище Чичикових: байдужий - хлопчисько і красуня-дочка, або два хлопчики, дві і навіть три дівчата, щоб було всім , що він справді жив і існував, а не те що пройшов по землі якою-небудь тінню чи примарою…» Мрія, яка властива кожній нормальній людині. Він хоче благополуччя, гідного вільного життя.

3. Чому ж раз у раз прогоряє гоголівський герой, чому його афери, спочатку так підносять його вгору, щоразу лопаються, не вдаються?

Згадаймо історію з губернаторською донькою. Чичиков, зведений громадською думкою в «мільйонники», потопає в блаженстві шанування і слави… І раптом на балу перед Чичиковим постає білявка, яку колись зустріла на дорозі. Що відбувається із нашим героєм?

(Текст гл. 8 « Чичиков так змішався, що було вимовити жодного тлумачного слова.., було щось таке дивне…чого він не міг собі пояснити: йому здалося, що весь бал…став кілька хвилин начебто де - здалеку, скрипки і труби нарізували десь за горами, і все посмикнулося туманом, і з цього млистого поля виходили ясно і остаточно тільки одні тонкі риси захоплюючої блондинки, він відчув себе чимось на зразок молодого чоловіка, трохи не гусаром". І тут же розплата: "Усім дамам зовсім не сподобалося таке обходження Чичикова."

Отже, не знехтуй він увагою міських дам, оброби свій інтерес до губернаторської доньки тонко, таємно, не публічно - все було б прекрасно і ніякі вигадки Коробочки та плітки Ноздрьова нічого не зробили б.

Який ще епізод доводить, що в характері Чичикова далеко не все контролюється і вимірюється набувачем?

(Текст гл.7 Чичиков переписує списки куплених «мертвих душ».)

«Якесь дивне, незрозуміле йому самому почуття оволоділо ним… Кожна із записочок ніби мала особливий характер… Усі ці подробиці надавали якогось особливого вигляду свіжості: здавалося, ніби мужики ще вчора були живі. Дивлячись довго на їхні імена, він зворушився духом і, зітхнувши, промовив: «Батюшки мої! Скільки вас тут напхано! Що ви, сердечні мої, поробили на віку своєму? Як перебивалися?


Чи може запеклий негідник відчувати такі почуття?

Зробіть висновок, чому зриваються Чичикова афери?

Прокинулося серце, жива душа.

А чому так мало хорошого залишилося в герої? Чому все добре в ньому поступово вмирає?

Відеофрагменти з фільму «Мертві душі». Швейцер

Духовний завіт батька. 1. У тих умовах, в яких він ріс, засвоював батьківську філософію, нічого іншого не могло вийти.

А чи має Чичикова можливість бути чесним, і при цьому жити благополучно?

2. У цих умовах, у сучасній Чичикову Росії не можна, оскільки саме російське життя, саме держава влаштовано.

Немає серед чиновників та поміщиків тих, хто живе чесно. У суспільстві цих людей процвітає підлість. Кожен дотримується тут свого власного інтересу і розглядає посаду як годівницю, як особистого збагачення. Казнокрадство, хабарництво, пограбування селян - явища повсякденні і цілком закономірні. На жаль, у країні спотворених моральних цінностей здібності Чичикова прямують у погане русло.

4. Що дозволило І. Золотуському дати подібну оцінку нашому герою?

(Відповіді учнів)

5. "Мертві душі" замислювалися Гоголем за аналогією з "Божественною комедією" Данте в трьох частинах: перша частина-"Пекло", друга частина - "Чистилище", третя частина-"Рай". Задум, таким чином, не обмежувався зображенням «пекла». Кого ж Гоголь готував до порятунку?

6. Домашнє завдання.

Спробуйте припустити, яка життєва ситуація допомогла Чичикову відродитися?

(Можливі варіанти

Тяжка хвороба

Знаходження у в'язниці

Зустріч із праведником

Образ Чичикова

Восени 1835 року Гоголь береться до роботи над поемою “Мертві душі”, сюжет якої було йому підказано Пушкіним. Гоголь давно мріяв написати роман про Росію, і був дуже вдячний Пушкіну за ідею. "Мені хочеться у цьому романі показати хоча з одного боку всю Русь", - зізнавався письменник Пушкіну. У поемі автор відобразив спосіб життя і звичаї різних верств суспільства - поміщиків, чиновників, селян. Пояснюючи задум "Мертвих душ", Гоголь писав, що образи поеми - "нітрохи не портрети з нікчемних людей, навпаки, у них зібрані риси тих, які вважають себе кращими за інших". Закри зображені в поемі поміщики. Причому послідовність їх знайомства з читачем обрана Гоголем не випадково. Починаючи від Манилова, і закінчуючи Плюшкіним, автор посилює гірку викривальну сатиру, показує поміщиків за принципом дедалі сильнішого їх збіднення та морального падіння. Мрійника, який живе у світі своїх мрій, Манилова змінює «дубинноголова» Коробочка, безладного брехуна і шулера Ноздрьова - незграбний господарський Собакевич. Завершує цю галерею поміщиків Плюшкін - жадібний скнара, «проріха на людстві» - так називає Плюшкіна Чичиков.

Серед різноманітності цікавих характерів виділяється дивовижний персонаж – Павло Іванович Чичиков. Образ Чичикова є об'єднуючим та збірним, у ньому поєднані різні якості поміщиків. Про походження та формування його характеру ми дізнаємося з одинадцятого розділу поеми. Павло Іванович належав до бідної дворянської родини. Батько Чичикова залишив йому у спадок півтину міді та заповіт старанно вчитися, догоджати вчителям та начальникам і, найголовніше, - берегти та копити копійку. У заповіті батько нічого не сказав про честь, обов'язок і гідність. Чичиков швидко зрозумів, що високі поняття лише заважають досягненню заповітної мети. Тому Павлуша пробиває собі дорогу у житті власними зусиллями. В училищі намагався бути взірцем слухняності, ввічливості та шанобливості, відрізнявся зразковою поведінкою, викликав похвальні відгуки вчителів. Закінчивши навчання, він вступає до казенної палати, де всіма силами догоджає начальнику і навіть доглядає його дочку. Опиняючись у будь-якій новій обстановці, у новому середовищі, він одразу стає «своєю людиною». Він збагнув "велику таємницю подобатися", з кожним з персонажів він говорить його мовою, обговорює близькі співрозмовнику теми. У цьому герої ще жива душа, але щоразу, заглушаючи муки совісті, роблячи все заради своєї вигоди і будуючи щастя на бідах інших, він вбиває її. Образа, обман, хабарництво, казнокрадство, махінації на митниці - знаряддя Чичикова. Сенс життя герой бачить лише у придбанні, накопиченні. Але для Чичикова гроші - засіб, а не мета: він хоче благополуччя, гідного життя для себе та своїх дітей. Від інших персонажів поеми Чичикова відрізняє сила характеру та цілеспрямованість. Поставивши собі певне завдання, він не зупиняється ні перед чим, виявляє для її досягнення завзятість, наполегливість та неймовірну винахідливість.

Він не схожий на натовп, він активний, діяльний і заповзятливий. Чичикову чужі мрійливість Манілова і простодушність Коробочки. Він не скупиться, як Плюшкін, але й не схильний до безтурботного розгулу, як Ноздрев. Його підприємливість не схожа на грубу діяльність Собакевича. Все це говорить про явну його перевагу.

Характерною рисою Чичикова є неймовірна багатогранність його природи. Гоголь наголошує, що таких людей, як Чичиков, розгадати нелегко. З'явившись у губернському місті під виглядом поміщика, Чичиков дуже швидко завойовує загальні симпатії. Він вміє показати себе людиною світською, всебічно розвиненою і порядною. Він може підтримати будь-яку розмову і при цьому каже “ні голосно, ні тихо, а зовсім так, як слід”. До кожної особи, де Чичиков зацікавлений, він вміє знайти свій особливий підхід. Виставляючи напоказ свою доброзичливість до людей, він зацікавлений лише у тому, щоб вигідно використати їхню прихильність. Чичиков дуже легко "перевтілюється", змінює манери поведінки, але при цьому ніколи не забуває про свої цілі.

У розмові з Маніловим він виглядає майже зовсім, як сам Манілов: він так само ввічливий і чутливий. Чичиков добре знає, як справити сильне враження на Манілова, а тому не скупиться на всілякі душевні виливи. Однак, розмовляючи з Коробочкою, Чичиков не виявляє ні особливої ​​галантності, ні душевної м'якості. Він швидко розгадує сутність її характеру і тому поводиться розв'язно та безцеремонно. Коробочку делікатністю не проймеш, і Чичиков після довгих спроб навчити її "вийшов зовсім з меж всякого терпіння, вихопив у серцях стільцем об підлогу і пообіцяв їй чорта". Під час зустрічі з Ноздревим Чичиков гнучко пристосовується для його розбещеної манері поведінки. Ноздрев визнає лише “дружні” стосунки, розмовляє з Чичиковым на «ти», і той веде себе так, ніби вони старі нерозлучні приятели. Коли Ноздрев хвалиться, Чичиков мовчить, ніби не сумніваючись у правдивості почутого. Під час зустрічі із Собакевичем прямота і безпосередність Чичикова зовсім зникають. Собакевича не чіпають і міркування на високі теми. І тоді Чичиков вступає з ним в азартний торг, у якому кожен прагне перевершити іншого. "Його не зб'єш, неподатливий!" - думає Собакевич. До Плюшкіна у Чичикова інший підхід: він грає роль великодушного доброзичливця, який бажає допомогти самотньому і беззахисному старому.

Своєю поемою М. У. Гоголь запровадив у літературу поняття “мертві душі”. Мертвими були як ті, хто ставав предметом торгів Чичикова з поміщиками. А. І. Герцен так говорив звідси: “Ця назва сама носить у собі щось наводяще страх. І інакше він не міг назвати; не ревізські мертві душі, проте ці ніздрі, маниловы та інші - ось мертві душі, і ми їх зустрічаємо щокроку”.

Безумовно, поема Гоголя “Мертві душі” – один із найбільших творів ХІХ століття. Бєлінський назвав поему "істинно національним твором". Гоголь зумів показати, що кріпацтво калечить не тільки селян, роблячи з них безсловесних рабів, а й поміщиків, перетворюючи їх на дармоїдів, що живуть за чужий рахунок. Образи, створені Гоголем, переступили час. Величезна сила сатиричного викриття потворності власного світу, укладена у творах письменника, не втратила своєї актуальності й у наші дні.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...