Тема кохання у бідній лізі. Твір на тему: Нещасна любов у повісті Бідолашна Ліза, Карамзін

Урок літератури у 8 класі. «Ціна кохання ціною життя цілою…» Сучасне прочитання повісті Н.М. Карамзіна "Бідна Ліза".

Мета: Духовно-моральне виховання учнів у вигляді слова.

Завдання:

Виховні: формувати моральні якості та сімейні цінності, виховувати доброчесного сім'янина на прикладі тексту повісті Карамзіна; виховувати естетичний смак, любов до художнього російського слова.

Освітні: навчати учнів аналізу повісті Н.М.Карамзина «Бідна Ліза» з розвитку мислення дітей та формування світогляду, заснованого на традиціях російського народу.

Розвиваючі: удосконалювати усне мовлення учнів та філологічне мислення, навички роботи з довідковою літературою.

Обладнання: комп'ютер, інтерактивна дошка, презентація Microsoft Power Point, мультфільм "Бідна Ліза". відео.

Технології, що використовуються: інформаційно – комунікаційна, проблемне навчання.

Форма організації пізнавальної діяльності: колективна, самостійна, групова.

Методи: проблемний, евристичний, аналітичний, порівняльний, узагальнюючий.

Хід уроку

Слово вчителя. Психологічний настрій. (Вчитель у руках тримає гарну квітку в горщику).

Хлопці, скільки, на вашу думку, може коштувати ця прекрасна квітка?

Відповіді дітей.

Набагато дорожче, я купила його за 4 тисячі. Погодьтеся, цей живий організм так само прекрасний і цінний, як саме життя, в якому ми вчимося розуміти ціну всьому, що нас оточує, всьому, що відбувається з нами та навколо нас.

Рекламний заголовок нашого уроку «Ціна кохання ціною життя цілим…» Сучасне прочитання повісті Карамзіна «Бідна Ліза». Зверніть увагу, що пропозиція не закінчена, тому в кінці уроку ми з вами повинні закінчити пропозицію і поставити розділовий знак.

Сьогодні на уроці вам доведеться виконати серйозну і захоплюючу роботу: розкрити ідейний зміст і проблематику повісті «Бідна Ліза», розглянути систему образів і відповісти на запитання: «Чи може ціна кохання вимірятись ціною життя?»

Ви самостійно прочитали повість. Хотілося б, щоб ви поділилися своїми роздумами та зробили висновки. (У кожної групи своя програма спостереження)

Отже, покажемо роль сім'ї, де виросла чуттєва дівчина Ліза.

Слово 1 групі

Повість «Бідна Ліза», написана в 1792 році, сентиментальна. А на думку сентименталістів, сім'я виникає і живе за природними законами. Тут не може бути примусу, а тим більше насильства. співпереживанні, довірі. І ці якості у людині виховує сім'я. Отже, сім'я є школа чутливості. Підтвердженням тому зворушлива прихильність один одному батьків Лізі: «Ах, ми ніколи не могли один на одного надивитись-до того часу, як люта смерть підкосила ноги його. Він помер на моїх руках». Не підвладну часу вірність пронесла через життя мати Лізи до свого чоловіка: «На тому світі, люба Ліза, на тому світі перестану я плакати, ... вірно буду весела, коли побачу твого батька».

Саме в сім'ї вчиться Ліза мужньо нести свій нелегкий хрест: «...бідна вдова... день у день ставала слабшою і зовсім не могла працювати. Одна Ліза, яка залишилася після батька 15 років, одна Ліза, не шкодуючи своєї молодості, не шкодуючи своєї рідкісної краси, працювала день і ніч.

Сім'я виховує в Лізі найбільшу людську чесноту-жертву в ім'я ближнього. Як просто 15-та дівчинка пояснює матері свою турботу про неї: «...ти годувала мене своїми грудьми і ходила за мною, коли я була дитиною; тепер настала моя черга ходити за тобою».

Використовуючи складнопідрядну пропозицію з підрядних причин, автор створює своєрідну "формулу" благополуччя сім'ї: працьовитість, старанність, вірність, послух, любов, милосердя, довіра та взаєморозуміння.

Таким чином, прості люди, на думку Карамзіна, є зберігачами незмінних моральних якостей, які втрачені в цивілізованому світі, так само як і втрачено в ньому відчуття щастя. Сміємо стверджувати, що Ліза у своєму маленькому світі кохання, турбот та співчуття була щаслива. Коли вона зіткнулася зі світом Ераста, це відчуття щастя потихеньку почало в Лізі вмирати.

Вчитель: Формула благополуччя сім'ї вибудовує образ нашої героїні. У чому його особливість?Слово 2 групі.

Центральне місце у творі займає образ Лізи. Вона улюблена героїня. Автор наділяє її найпривабливішими рисами характеру, ненав'язливо даючи зрозуміти, що це йде від виховання у сім'ї, з прикладу батьків. Карамзін показав нам сім'ю, де панує любов. .Мати Лізи має такі якості як лагідність, смиренність, благочестя, розсудливість...Все це допомагає їйвиховувати доньку працьовитою, доброю, ніжною та благородною. Мати і дочка дуже любили одна одну. Ліза була слухняною і шанувала батьків. Відносини між Лізою і матір'ю були довірливими: вона любить свою матір, слухається її, надає їй повагу, дбає про стару матір. Недарма в очах Ераста Ліза постала ангелом непорочності, її душа так само була чиста, як ті конвалії, які вона несла продавати у місто. Конвалії - це символ душі Лізи. (Уривок з мультфільму) «Вона показала йому квіти - і зачервонілася» (с.155), «Ліза здивувалася, насмілилася глянути на хлопця, - ще більше зачервоніла і, опустивши очі, сказала...» (с.155). Автор звертає увагу читача на скромність, боязкість, сором'язливість головної героїні. Це природна поведінка цнотливої ​​дівчини. Адже «цнотливість - це цілісність розуму, не ушкодженого пристрастями» (на дошку). І коли дівчина цнотлива, то вона сором'язлива, сором'язлива. Тому сором'язливість має бути більш розвиненою в дівчатах. «Чай, люба дочка, це природжене почуття, - каже один іноземний вчитель, - і стережися винищити його...» (на дошці) Як мати, Ліза доброчесна і чесна: вона не бере зайвого за свою працю, вважаючи, що “краще годуватись працями своїми і нічого не брати задарма”. Як мати вона любить природу; порівняння, використовувані до створення її образу, все взяті зі світу природи Ліза чиста і непорочна. Автор звертає увагу читача на деталі, що підкреслюють цю якість: коли до них у хатину прийшов Ераст і попросив молока, Ліза “принесла чистий глечик, вкритий чистим дерев'яним кружком, схопила склянку, вимила, витерла його білим рушником…”; “щоки її палали, як зоря у ясний літній вечір”… “Коли відбулося гріхопадіння, Ліза глибоко переживає, її мучить відчуття сорому: вона “стояла біля матері і зважилася поглянути неї”…… Ліза здатна глибоку, ніжну, віддану, самовіддане кохання. Саме так вона відноситься до Ераст. Для створення образу улюбленої героїні Карамзін використовує пряму авторську характеристику: Ліза у нього "ніжна", "любовна", "послужлива", "неробка" (у неї і голос боязкий), "прекрасна" - такі епітети; використовувані автором; порівняння теж говорять на користь героїні. Кластер (презентація)

Вчитель: А як представлений у повісті предмет кохання Лізи? Слово 3 групі.

На відміну від Лізи Ераст «виймуть» із сімейних стосунків. Карамзін жодним словом не обмовився про сім'ю Ераста, про нього ж обмежився лише зауваженням, що це був «досить багатий дворянин, з неабияким розумом і добрим серцем, але слабким і вітряним». (Показ уривка з вистави «Бідна Ліза»).

Навмисно виключивши з біографії Ераста факт рідної сім'ї-осередку чесноти, Карамзін позбавив його тим самим морального палиці в життєвому шляху.

У результаті Ераст ні до чого не міг прийти, як «вести розсіяне життя … у світських забавах».Герой справляє лише поверхове враження.

У самого автора до героя двоїсте ставлення: з одного боку, зовнішня привабливість, вишукані манери, добре, уважне ставлення до людей, прагнення до ідилічного життя (“натура закликає мене до своїх обіймів, до чистих своїх радощів”) – з іншого боку, жорстокість , безвідповідальність у поведінці, егоїзм. Причини – у його аристократичному вихованні: адже, володіючи “неабияким розумом” і “добрим від природи” серцем (і Ліза каже про нього: “У нього таке добре обличчя!”), він був “слабким і ветреным” - вже витрати виховання. Одного разу він навіть “наважився – принаймні на якийсь час – залишити велике світло”. Поруч із Лізою він міг би здобути щастя і душевний спокій – тобто те, про що мріяв, але він звик лише брати, не звик віддавати, не вмів і не хотів витрачати свої душевні сили, та й бажання його егоїстичні: він “думав тільки про своє задоволення, шукав його у світських забавах”. "Жива уява" малювало йому місце проживання, де "всі люди безтурботно гуляли по луках, купалися в чистих джерелах, цілувалися, як горлиці, відпочивали під трояндами і миртами і в щасливому ледарстві всі дні свої проводжали".

Йому здавалося навіть, що "він знайшов у Лізі те, що серце давно шукало". Але поруч із Лізою була не ідилія, а життя, з її турботами, тривогами, злиднями. Ліза стала для нього черговою забавою, іграшкою. А іграшки з часом набридають, якщо не стають коханими. І в результаті - "Ераст був до кінця життя свого нещасливий".

Ераст не витримує і цього “випробування”. На словах, він може залишитися вдома “тільки з найбільшим безслав'ям, найбільшою плямою для …честі.” “Усі зневажатимуть мене; всі гребуватимуть мною, як боягузом, як негідним сином батьківщини”. І ще: "смерть за батьківщину не страшна".

Насправді: він був у армії; "але замість того, щоб битися з ворогом, грав у карти і програв майже весь свій маєток". Стосовно батьківщини це зрада. А далі - зрада стосовно Лізі: “Йому залишався один спосіб виправити свої обставини – одружитися з літньою багатою вдовою, яка була давно закохана в нього. Він наважився на те і переїхав жити до неї до хати.

Для Ераста головна цінність – гроші. Заради грошей він грає в карти, заради грошей збирається одружитися без кохання на багатій нареченій, - заради грошей він відмовляється від свого кохання. Кластер "Світ Ераста"

Слово вчителя. Історія Лізи та Ераста – вічна як сам світ. Поки у світі є кохання, розбиватимуться серця:

Ось так століття поспіль

всі ми закохані невпопад.

І мандрують, не збігаючись,

два серця, сирі дві човни.

Чому ж не збіглися два серця і яка ціна кохання, нам спробує відповісти

4 група. Любов у повісті проходить через долі всіх героїв: Лізи, її батьків, Ераста. Автор "зазнає" своїх героїв любов'ю. Ліза та її батьки випробування витримують ("і селянки любити вміють!") - Вони однозначно симпатичні і автору, і читачеві. А ось над оцінкою кохання аристократа Ераста Н.М. Карамзін змушує подумати.

Любов селянки-матері витримала і випробування часом: два роки минуло після смерті чоловіка – вона, як і раніше, оплакує його, пам'ятає всі подробиці спільного життя, любить розповідати про це Ерасту: “як він полюбив її і в якому коханні, в якій згоді жив з нею”; "Ми ніколи не могли один на одного надивитись - до того часу, як люта смерть підкосила ноги, він помер на руках моїх".

Кохання Лізи так само чисте і глибоке. Це перше в її житті почуття, кохання з першого погляду. Другого дня після ненавмисної зустрічі з Ерастом вона спеціально для Нього нарвала “найкращих конвалій” і ввечері кинула їх у річку: “Ніхто не володів вами!”. Коли незнайомець прийшов до них у будинок, “несмілива” Ліза крадькома “поглядала на молоду людину”, вночі “спала дуже погано”, встала “ще до сходження сонячного світла” та “зійшла на берег Москви-ріки” - відтепер стосунки молодих людей автор малює на лоні природи.

Спостерігаючи за пастухом, що проходить мимо, вона мріє про Ераста: “Він глянув би на мене з виглядом ласкавим – взяв би, можливо, руку мою…” Мрія її “раптом” частково здійснилася”, бо, коли вона зустрілася вранці з Ерастом, він "Зирнув на неї з виглядом ласкавим, взяв її за руку". Він поцілував її “з таким жаром, що весь всесвіт здався їй у вогні палаючим!” Його освідчення в любові "відгукнулися в глибині душі її, як небесна, чудова музика". Порівняння, що використовується автором, говорить про любов чистої, божественної, неземної. "Цієї миті захоплення зникла Лізина боязкість" - Ліза повірила Ерасту.

Відтепер вона підкоряється його волі, навіть тоді, коли добре серце і здоровий глузд підказують їй протилежну поведінку: приховує від матері побачення з Ерастом, гріхопадіння, а після від'їзду Ераста – силу туги своєї: “З цієї години дні її були днями туги і прикрості, яку належало приховувати від ніжної матері: тим більше страждало її серце!”

Кохання Лізи – зразок сили почуття. Кохання робить її ще привабливішим: “На обличчі та у всіх її рухах виявилася серцева радість”. Любов її жертовна: "буває мені так добре, так добре, що я себе забуваю, забуваю все, крім Ераста". “Війна не страшна мені; страшно там, де нема мого друга. З ним жити, з ним померти хочу чи смертю своєю врятувати його дороге життя. Стривай, стривай, любий! Я лечу до тебе!.."

Думки та почуття героїні приходять у протиріччя, вона перестає розуміти себе, не вміє висловити словами свій стан, особливо після позбавлення невинності: “Мені не можна не вірити твоїм словам: адже я люблю тебе! Тільки в моєму серці…” Лексичні повтори, фігура замовчування допомагають автору підкреслити стан Лізи.

Любов ж Ераста слабка і егоїстична, вона стала випробуванням для героя. Він погано знав свій характер, переоцінив свої моральні сили. Ідеали Ераста склалися під впливом книжок: «Він читав романи, ідилії; мав досить живу уяву». Незабаром він «не міг уже задоволений бути одними чистими обіймами. Він хотів більше, більше і, нарешті, нічого не міг». Настає пересичення і бажання звільнитися від набридлого зв'язку. Для Ераста зустріч з Лізою – лише одна з розваг у його пересиченому житті, екзотична пригода: “Ераст захоплювався своєю пастушкою – так називав Лізу – і, бачачи, як вона любить його, здавався сам собі люб'язнішим. Всі блискучі забави великого світла здавались йому нікчемними в порівнянні з тими насолодами, якими пристрасна дружба (виділено автором) невинної душі мала його серце. З огидою думав він про зневажливу хтивість, якою перш упивалися його почуття. "Я житиму з Лізою, як брат із сестрою, - думав він, - не вживу в зло любові її і буду завжди щасливий!"

Виразно видно розлад між намірами Ераста та його звичками, поведінкою, тим більше, подальшою. До Лізі він підходить, незважаючи на новизну відчуттів, з колишніми мірками (“подумував про зневажливу хтивість”). І автор як би попереджає і Ераста, і читача про нездійсненність його намірів: “Безрозсудний юнак! Чи знаєш ти своє серце? Чи завжди можеш відповідати за свої рухи? Чи завжди розум є цар почуттів твоїх?

Відповісти на питання, чому нещасні герої в коханні, ми хочемо за допомогою сердечок різного кольору: червоного та чорного. На червоному серціпро любові Лізи написано: збентеження, хвилювання, сум, шалена радість, щастя, тривога, туга, страх, розпач, потрясіння».

Почуття Лізи відрізняються глибиною, сталістю. Героїня після визнання Ераста забула про все і віддала всю себе коханому.

На чорному серці: Ошуканець, спокусник, егоїст, ненавмисний зрадник, підступний, спочатку чутливий, потім холодний »)

Для Ераста кохання – забава, предмет сентиментальних мрій, для Лізи – сенс життя.

Вчитель: Яка ціна кохання?

Учні: Зганьблена честь, занапащена душа і життя.

Слово вчителя: Чому ж він називав її бідною Лізою?Чи не тому, що її затягло в безодню гріха? Поясніть

5 група. Перш ніж відповісти на це питання, ми хочемо зупинитись на проблемі гріха. Тому що ця проблема є однією з яскравих актуальних на всі часи. Автор показує багатобічність її прояви.

По-перше, це неповага до батьків. Як не парадоксально на перший погляд, за великим рахунком, саме так можна охарактеризувати поведінку Лізи (та й Ераста) стосовно матері. Свої почуття молоді люди приховують від неї. На цьому наполягає Ераст, а Ліза, засліплена любов'ю, погоджується з ним: "Добре, треба тебе послухатись, хоча мені не хотілося б нічого таїти від неї". (Важливо відзначити використання придаткового поступального, слова "добре" - воно звучить у контексті парадоксально, тим більше, що слідом йдуть слова "треба тебе послухатися" - і це з вуст побожної Лізи!

Тут же – і порушення заповіді: "Не бреши!" - Адже неповна правда - та ж брехня!

Найголовніший у повісті гріх – перелюб. Ніхто не викликає сумніву, що витоки гріха – у вихованні Ераста, у його поведінці. При зустрічі з Лізою в місті він уже веде себе не по-лицарськи по відношенню до Дами, надходить необачно: "мимохідні почали зупинятися і, дивлячись на них, підступно посміхалися".

При другій зустрічі він поцілував її "з таким жаром, що весь всесвіт здався їй у вогні палаючим!" Це не безневинний поцілунок, а поцілунок пристрасті – невипадково перед Лізою постає картина Геенни вогненної. Але Ераст присипляє її пильність словами кохання - "в цю хвилину захоплення зникла Лізина боязкість". Може, скоріше, зникло почуття страху, побоювання? Зникла властива дівчині пильність? Пізніше це буде названо словами "забула себе" для нього.

Відносини молодих людей деякий час були досить цнотливі: Ераст упивався новими для себе відносинами: "пристрасна дружба безневинної душі мала його серце". Це тривало лише кілька тижнів. (Сценка)

Після того, як Ліза розповіла Ерасту, що її сватає син багатого селянина, в горі, в розпачі вона кидається "в його обійми - і в цей час належало загинути непорочності!" Використовуючи прийом єдинопочатку, Карамзін малює, як молодими людьми опановує "помилка". При цьому він підкреслює, що Ліза не знала, не розуміла, "що з нею робиться", адже це з нею вперше, - тим самим ніби виправдовуючи її поведінку. А Ераст, навпаки, "розвінчується" використанням у лексичних повторах підсилювальних частинок "стільки" і "як" для порівняння його теперішнього стану з багаторазово випробуваними раніше.

Для "помилки" і обстановка виявилася "найвідповіднішою": "темрява вечора мала бажання - жодної зірочки не сяяло на небі - ніякий промінь не міг висвітлити помилки". (Всі злочини скоюються у темряві!). Грім, що вибухнув після того, що трапилося, кидає Лізу в страх, "грізно шуміла буря ..., здавалося, що натура нарікала про втрачену Лізиною невинності ..." Сили природи співчувають Лізі! Автор – теж. Слідом за ними – читач.

Автор знову "викриває" Ераста. Ліза “не розуміла почуттів своїх, дивувалася та питала. Ераст мовчав – шукав слів і не знаходив їх”. А мав би знайти слова виправдання? втіхи? подяки?

Адже Ліза принесла себе йому в жертву, "цілком йому віддавшись, їм тільки жила і дихала, у всьому, як ягня, корилася його волі і в задоволенні його вважала своє щастя". Ераст став її кумиром - а це теж гріх!

Він же почався новий виток пересичення задоволеннями. Ліза перестала бути ангелом непорочності – зник інтерес до неї.

І, нарешті, ще одне порушення норм моралі – зрада. Замість вірності слову, даним обіцянкам, вірності в коханні – гонитва за грошима, які відкриють шлях до нових задоволень, до перелюбу: карти, розпуста, через які Ераст і втратив свій маєток.

А в результаті - покинута, зганьблена, принижена бідна (нещасна) Ліза вирішується на найстрашніший вчинок - самогубство. Кластер «Причини самогубства

Вона не може жити з гріхом ("Мені не можна жити", - думала Ліза), з почуттям провини перед матір'ю і кидається у воду.

Ми згодні з 4-ою групою, що ціна кохання - занапащена душа і життя.

Тому повість названа "Бідна Ліза", що слід розуміти "Бідна" і в значенні "нещасна", і в значенні "духовно і морально збідніла".

Вчитель: Який висновок зробить ваша група?

Учні: Щоб жити чесним, чистим життям, потрібно пам'ятати про норми поведінки, слід дотримуватися біблійних заповідей. (На дошці).

Вчитель: Так, і хоча б іноді звертатися до бога з молитвою.ролик «Ти прости нас, Господи?»

Слово вчителя:

Роки минають і ведуть відлік століть,

Спіраллю в'ється життя людського шляху,

Комусь дістається пряник, а комусь батог

Крім правил, можна і не можна.

Любові зрада, що може бути страшніше,

Кидає виклик: «Бути чи не бути»,

Так, бути! І бути ще сильнішим,

Всупереч обману тільки жити!

І, загартувавшись цією думкою сміливою,

Запам'ятають люди раз і назавжди,

Ціна кохання ціною життя цілого

Не може вимірюватись ніколи!

Вчитель: Тепер ми можемо повернутися до нашого рекламного заголовка та закінчити його.

Ціна кохання ціною життя цілого

Не може вимірюватись ніколи!

Підбиття підсумків уроку.

Вчитель: Наш урок добіг кінця. Яке відкриття ви собі зробили?

Учні: Для сучасної молоді дуже важливою є фраза про те, що ціна нерозділеного кохання не може вимірюватися життям.

Всім дякую.

Відкрийте щоденники, запишіть домашнє завдання: Написати листа другу чи подрузі «Ти почуй мене».

Основні проблеми кохання в повісті Карамзіна 8220 Бідна Ліза 8221

Чималим успіхом у читачів початку минулого століття користувалася повість Карамзіна "Бідна Ліза", яка справила значний вплив на становлення та розвиток нової російської літератури. Сюжет цієї повісті дуже простий: він зводиться до сумної історії кохання бідної селянської дівчини Лізи та заможного молодого дворянина Ераста. Центральний інтерес розповіді полягає в добросердечному житті Лізи, в історії розквіту та трагічного в'янення кохання.

Психологічно достеменно показано стан молодої, цнотливої ​​та наївної дівоцтва з радісною довірою до життя, злитого з яскравими фарбами сонячного дня, квітучої природи. Потім переплітається тривожний період подиву перед новим, незнайомим їй почуттям після зустрічі з Ерастом. Він змінюється зворушливою картиною чистої першої закоханості, райської та духовно окриленої. Але коли бідна Ліза віддається Ерасту, чисті захоплення дівчини затьмарюються свідомістю чогось беззаконного, що втрутилося у її кохання. І на цей новий душевний стан відгукується за своєю природою: “Тим часом блиснула блискавка, і пролунав грім. Ліза вся затремтіла: “Ераст, Ераст! - сказала вона. - Мені страшно! Я боюся, щоб грім не вбив мене як злочинницю!

Занепокоєння виявляється недаремним: пересичений молодий дворянин починає охолонувати у своїх почуттях до Лізи. А у її душі страх втратити коханого змінюється надією на можливість повернути втрачене щастя. Тут Ераст надовго залишає Лізу, вирушаючи у військовий похід, де він програє в карти весь свій стан, і після повернення вирішує поправити справу одруженням з багатою вдовою. Дізнавшись про це з вуст самого Ераста, Ліза впадає у відчай. Ошукана у найкращих надіях і почуттях, дівчина кидається у ставок біля Симонова монастиря – місця її щасливих побачень з Ерастом.

У характері Ераста Карамзін передбачає поширений у новій російській літературі тип розчарованої людини. За натурою Ераст добрий, але слабкий та вітряний. Громадське життя та світські задоволення йому набридли, він нудьгує та скаржиться на свою долю. Під впливом сентиментальних романів, яких Ераст начитався вдосталь, він мріє про щасливі часи, коли люди, не обтяжені умовностями і правилами цивілізації, жили безтурботно і дружно на лоні природи. Розчарувавшись у світлі, у людях свого кола, Ераст шукає нових вражень. Зустріч з Лізою задовольняє його мрії про гармонійне життя далеко від суспільства, у природній простоті вдач і звичаїв. Але пастуша ідилія йому незабаром набридає.

Мотиви повісті, пов'язані з Ерастом, у різних варіаціях звучатимуть у нашій літературі - у пушкінських “Циганах”, у пізній драмі Л. М. Толстого “Живий труп” та романі “Воскресіння”. А доля Лізи відгукнеться у “Станційному доглядачі” Пушкіна, у “Бідних людях” Достоєвського. Фактично, “Бідною Лізою” відкривається ключова у вітчизняній літературі тема “маленького людини”.

Щоправда, соціальний аспект у відносинах Лізи та Ераста приглушений: Карамзін найбільше стурбований повісті доказом того, що “і селянки любити вміють”. Але саме тому соціальний колорит у зображенні характеру Лізи у Карамзіна відсутня. Це, мабуть, найслабшим місцем повісті, бо Ліза найменше схожа на селянку, а більше - милу світську панночку епохи Карамзіна, виховану на чутливих сентиментальних романах. Нині такий письменницький підхід до зображення людей з народу видається наївним та нехудожнім. Але сучасники Карамзіна, ще читали ні Крилова, ні Пушкіна, ні Гоголя, як відчували цієї фальші, але захоплювалися до сліз художньою правдою повісті. Ставок у Симонова монастиря став місцем паломництва шанувальників таланту Карамзіна і отримав назву "Лізин ставок". Сюди сходилися на побачення сентиментальні парочки, сюди приходили тужити і вдаватися до “меланхолії” люди з чутливими та розбитими серцями. Так, один із світських дотепників написав з цього приводу таке оголошення:

"Тут у воду кинулася Ерастова наречена, - Топіться, дівчата, в ставку досить місця!" А ченці припинили ці паломництва просто: обнесли став парканом і вивісили напис, що став цей зовсім не називається Лізіним.

Все це і зараз не може не викликати посмішки, наївність та простодушність людей далекої від нас епохи. Але при зрілому роздумі не можна не погодитися, що "прив'язану" до селянки застарілою літературною мовою - історію дівочої любові з її зародження до катастрофи Карамзін передав з психологічною достовірністю, в її зерні вже міститься і майбутній Тургенєв, співак "першого кохання" і тонкий знавець дівочого серця, і Лев Толстой із проникненням у душевну течію з його формами та законами. Впізнаваний у всьому світі витончений психологізм російської художньої прози передчувається, з'являється в наївній і навіть невмілій повісті цього письменника.

Віра Яківна, вчитель російської мови та літератури

Цілі і завдання:

    Узагальнити ознаки сентименталізму як літературного методу з прикладу повісті Н.М. Карамзіна «Бідна Ліза».

    Розвивати вміння розмірковувати про поставлену проблему, спираючись на повість, свої особисті приклади.

    Виховувати в учнів уважне ставлення до почуттів людей, їхньої душі.

    Ознайомити уч-ся з поняттям «ранній шлюб», причинами вступу у такий шлюб, можливими причинами розірвання шлюбу.

    Ознайомити із представницьким органом РАГС; дати уявлення про значення Сімейного кодексу.

    Формувати шанобливе ставлення до сімейних традицій, почуття особистої відповідальності за взаємини у ній.

    Розвивати творчу активність уч-ся.

    Сприяти згуртуванню колективу шляхом спільної діяльності.

    Розкрити проблему суїцидів серед підлітків, вплинути на скорочення суїцидів серед підлітків

Форми та методи роботи:бесіда, читання напам'ять.

Хід уроку:

Епіграф

Тільки закоханий має
декларація про звання людини.

Олександр Блок.

I. Вірш А.С.Пушкіна "Мір і любов" (читання напам'ять).

Молодий Дафніс, ганяючись за Дорідою,
"Стривай, - кричав, - чарівна! Стривай,
Скажи: "Люблю" – і бігати за тобою
Не стану я - клянуся в тому Кіпріда!
"Мовчи, мовчи!" - Розум говорив,
А шахрай Ерот: "Скажи: ти серцю милий!"

"Ти серцю милий!" - пастушка повторила,
І їхні серця вогнем кохання спалахнули,
І впав до ніг красуні Дафніс,
І пристрасний погляд Доріда опустила.
"Біжи, біжи!" - Розум їй твердив,
А шахрай Ерот: "Залишся!" - казав.

Осталася - і трепетною рукою
Взяв їй руку щасливий пастушок.
"Поглянь, - сказав, - з подругою голубок
Там обнялися під тінню лип густою!
"Біжи, біжи!" - Розум повторив,
"Вчися від них!" - Ерот їй казав.

І ніжна посмішка пробігла
Красуні на полум'яних вустах,
І ось вона з томленням в очах
До люб'язного в обійми впала...
"Будь щаслива!" - Ерот їй прошепотів,
Розум що ж? Розум уже мовчав.

Як ви вважаєте, чому урок повісті Н.М.Карамзина “Бідна Ліза” ми почали з цього вірша?
- Як вірш Пушкіна перегукується з повістю Карамзіна? (теми “твердого розуму” та “найніжнішого почуття”)

У повісті йдеться про кохання, про те вічне, що хвилює серця. У якому літературному напрямі звертається увага на внутрішній світ ліричного героя, його почуття? (Сентименталізм)

2.Перевірка домашнього завдання.

Назвіть ознаки цього літературного методу з прикладу повісті “Бідна Ліза”. (Перевірка домашнього завдання складання таблиці)

Ознака сентименталізму

Теза, цитати з тексту

2. Герої – звичайні люди, немає акценту з їхньої походження.

3. Обожнювання природи.

3. Робота з текстом.

Подивимося, як у повісті простежується тема "розуму і любові".

Знайдіть епізоди, де йдеться про мрії та бажання Лізи, про її щастя.

У чому особливості такого кохання? (Вона платонічна)

Яке визначення дає цій любові сам автор, виділяючи його курсивом? (Кохання та дружба)
- Ліза віддається почуттям, не думаючи про те, до чого це призведе. Ось вона – всемогутня сила кохання.

А у героя інше уявлення про кохання. Яке? (З огидою думав він про зневажливу хтивість. Це любов-пристрасть.)

Як у повісті виникає тема пристрасті? (Епізоди: Лізу хочуть видати заміж – зустріч з Ерастом- обійми – поцілунок – втрата невинності. “Мрак вечора мав бажання”. Природа на втручається, вона мовчить, даючи право вибору Лізі.)

Із чим пов'язані думки Ераста? (Зі спогадами)

Таким чином, на сторінках повісті автор говорить про різне кохання: з одного боку - любов-дружба, з іншого - любов-пристрасть, тим самим показуючи багатоликість цього почуття і як би даючи зрозуміти, що воно буде бути як прекрасно, так і небезпечно.

Знайдіть попередження Карамзіна молодим людям. (Повість написана для них, тобто для вас, юних читачів.)

Як розвивається в повісті тема свідомості? (Сцена розлучення Лізи з Ерастом, коли Ліза вимовляє фразу "У мене є мати!")
- Чому розуму Лізи не дано взяти гору над почуттями? (Почуття не піддаються контролю. Вони сильніші за розум, що характерно для сентименталізму.)
– Чим це обумовлено? (повість сентиментальна)

Чи могли розвиватися події у такий спосіб, наприклад, у творах М.В.Ломоносова? Чому? (Ломоносов представляє класицизм, підпорядкування особистого суспільному, почуттів - розуму; Карамзін - сентименталіст: увага до окремої людини, її внутрішнього світу, тобто розум підпорядкований почуттям.)

Про кого Карамзін говорить "безрозсудний юнак" і чому? (Про Ераст, оскільки він дозволяв собі все, не знав свого серця)

Чи думав він про наслідки любові до селянки? Який вибір він зробив? (Герой не думає про наслідки, оскільки 1- просить Лізу не казати про їхні таємні зустрічі матері, 2 – хоче більше, більше – і нічого не хоче, 3 – домігшись бажаного, не відчуває новизни.)

Сам автор не засуджує, не суддя. На його думку, існує сила, яка ухвалює вирок. Що це за сила? (Природа)
- У чому особливість образу природи? (Карамзін каже не “природа”, а “натура”. Він робить її повноправним героєм повісті.)

Які образи, взяті із природи, характеризують героїв повісті? (Ліза порівнюється із зорею, з травневого ранку. Можна провести паралель Ліза – конвалії. Вони білі, так само тендітна і непорочна Ліза. Вона кидає їх у воду, кажучи: "Не володій вами ніхто!" Це символічно. У фіналі повісті вона сама кинеться у воду.)

Які ще символи є у повісті? (Ліза – світло, світло – добро, радість, життя. Ераст завжди в тіні, навіть днем. Місяць не хоче його помічати. ​​Ераст – морок, морок – смуток, розчарування, смерть.)

Природа попереджає про можливу трагедію. Згадайте, як зустрічає Лізу ранок? (Зустрічає туманом – туманне майбутнє)
– Які ще попередження дає природа? (краплі роси – сльози, грім, дощ)
– Ераст залишає Лізу. Попередження природи реалізувалося у житті. Але Ліза не самотня. Чому? (оскільки природа з її боку, вона їй співчуває)
- Як ставиться до Ераст автор? Адже ставлення щодо нього природи вже ясно. (“Я готовий проклинати людину в Ерасті.”)

Яку позицію Карамзіна можна побачити у цій фразі? (Позицію не письменника, а людини).

З одного боку гнів, з іншого – жалість до Ерасту. Чому? (Тому що Ераст все своє життя був нещасним.)

Чи змінює щось кохання Лізи? (Так. Звичайно, зраджує. Прокидається душа Ераста, але він очищається через страждання – катарсис.)
- То що ж перемагає у повісті: розум чи любов?
- Автор, відроджуючи до життя Ераста, проголошує перемогу любові і залишається у нашій читацькій пам'яті.

4. Підсумок.

Знову згадаємо Пушкіна. Розум чи любов? Що перемагає у поета у вірші? (перемагає кохання)

Чим же керуватися в житті: розумом чи любов'ю?
- Як поет та письменник відповідають на це запитання?

Поет закінчує вірш рядком: “Розум що ж? Розум уже мовчав. Для Карамзіна, як письменника-сентименталіста, почуття важливіші і сильніші за розум. Саме вони роблять людину людиною, якщо вони чисті та шляхетні.

Висновок: Може бути і вам належить у житті робити вибір між розумом та почуттями. У наш прагматичний вік часто перемагає свідомість (і навіть розрахунок). Класична ж література нагадує нам, що без справжніх почуттів людина втрачає душу і навряд чи буде щасливою (що сталося з Ерастом).

Хоча Карамзін і попереджає: “Виконання всіх бажань є найнебезпечнішою спокусою кохання”.

Письменники часто торкаються проблеми боротьби почуттів та розуму, але не дають відповіді, адже “таємниця ця велика є”.

Трагічний кінець повісті зумовлений становою нерівністю героїв. Ераст – дворянин, а Ліза – селянка. Їхній шлюб неможливий «І селянки любити вміють», - каже письменник. Але вміння любити та бути щасливою не завжди збігаються.

Давайте поговоримо про ранні шлюби та їх наслідки. У нас в гостях ____________________ відділу РАГСу, який допоможе відповісти на деякі запитання.

5. Виступ спеціаліста РАГСу.

Раннім шлюбом вважається шлюб, де подружжю віком від 18 до 23 років.

Молоді люди вирішують одружитися з таких причин, які спонукають їх до цього кроку:

Небажана вагітність;

Любов;

Прагнення втекти від батьківського піклування;

Помилкове переконання.

У всіх розвинених країнах світу мінімальний вік одруження визначається законодавством. Подібні обмеження пов'язані з тим, що молоді люди повинні бути готові до створення сім'ї як фізіологічно, так і морально-психологічно, щоб свідомо ставитись до обов'язків чоловіка та відповідати за наслідки статевих стосунків.

У Франції жінка може одружитися з 15 років, а чоловік - лише з 18 років.

В Італії Конституція більш лояльна до юних закоханих і дозволяє одружуватися жінкам з 14, а чоловікам - з 16 років.
У Німеччині шлюбний вік у жінок настає з 16 років, а у чоловіків – з 21 року.

У США в кожному штаті свої закони, відповідно, і вік одруження різний. Дівчата можуть одружитися в 14-15 років, а юнаки - від 18 років до 21 року.

В Англії вік наречених однаковий - 16 років.

А в нашій країні? (Відповіді уч-ся)

У Росії шлюбний вік для чоловіків і жінок 18 років. У виняткових випадках допускається зниження шлюбного віку на 1 або 2 роки, однак у будь-якому випадку шлюбний вік не може бути нижчим за 16 років.

Проблема ранніх шлюбів не нова, вона була актуальною і кілька століть тому і знайшла своє відображення в деяких літературних творах. Няня Тетяни Ларіна з роману А. С. Пушкіна вийшла заміж у 13 років. Герої У. Шекспіра Ромео і Джульєтта одружилися також у юному віці.

У чому причина розпаду ранніх шлюбів?

1. Розпадаються ранні шлюби через неготовність партнерів до сімейного життя. Успіх щасливого шлюбу у добрій підготовці до нього, досягненні зрілості до шлюбу. Не лише фізичної, а й психологічної.

2. Неправильне уявлення про сім'ю.

3. Або, вступивши в офіційні відносини, подружжя забуває про розвиток відносин у шлюбі, залишивши все на фазі закоханості. Одного ентузіазму, почуття любові не вистачає, потрібні знання.

4. Є й інша проблема: партнера обрано неправильно.

5. Відсутність досвіду дружби. Для шлюбу потрібна дружба, тому що це одна із складових шлюбу.

На жаль, не всі пари, які одружилися, зберігають свою сім'ю.

Ось статистичні дані по м.Благовіщенськ.

За січень-жовтень 2013 року зареєстровано шлюбів – _____, розлучень – _____.

Число чоловіків і жінок, які зареєстрували шлюб

Усього

До 18 років

чоловіки

жінки

Число чоловіків і жінок, які зареєстрували розлучення

Усього

До 18 років

чоловіки

жінки

Висновок: Проблема ранніх шлюбів, розірвання шлюбів нашого часу дуже актуальна.

На одруження впливає вік, а також якості, що визначають «готовність до шлюбу». Одружені повинні усвідомлювати відповідальність один за одного, бути готовими розуміти чоловіка, поважати права та переваги інших членів сім'ї, вміти співпереживати та співчувати один одному. Адже при одруженні створюється нова сім'я, а це найголовніше в житті людини.

Все починається із сім'ї.

Призовний крик дитини у колисці

І мудрої старості докучливі стріли...

Все починається із сім'ї.

Вміння прощати, любити і ненавидіти,

Вміння співчувати і складність життя бачити

Все починається із сім'ї.

Перенести смуток та біль втрат,

Знову вставати, йти та помилятися.

І так усе життя!

І тільки не здаватися!

Все починається із сім'ї.

Кінець повісті «Бідна Ліза» вражає своєю трагічністю. Ераст одружується з багатою вдовою, а Ліза кидається у ставок у Симонова монастиря. Ераст не знаходить собі спокою. Вважаючи себе винним у смерті нещасної селянки. Письменник застерігає таке ставлення до життя.

Чому ж Ліза пішла на такий крок? (Відповідь: Вона протестує проти бездушності).

А чи могла вона уникнути трагедії? (Відповідь: Так, якби відчувала підтримку з боку матері).

«Самовбивство - благання про допомогу, яку ніхто не почув» (Р. Алев).

Як ви розумієте цей вислів? (Якщо в друга з'явилися розмови про самогубство, то головне під час прийти і йому на допомогу. Краще помилитися, ніж запізнитися.)

6. Виступ підготовлених учнів з проблеми суїциду.

1-й: Якщо твій друг кидає такі натяки, сперечайся з ним Говори з ним. Вислухуй його. Дай йому відчути, що він потрібен, що він бажаний, постарайся запевнити його, що будь-які рани з часом заживуть, крім кульових поранень у голову. Якщо ти відчуваєш близьку небезпеку, залишайся з другом, доки його настрій не пройде…"

2-й:Самогубці – егоїсти. Вони думають лише про себе. Будь-яка людина живе в суспільстві і має взаємини з іншими людьми, навіть якщо вона самітник. Тому, здійснюючи якийсь вчинок, він зачіпає інших людей - прямо чи опосередковано. При здійсненні вчинку та дій треба правильно оцінити ступінь "впливу" та "впливу" на інших людей. Егоїсти цього не оцінюють. Більше того, прагнучи "позбавити себе" мук і болю, вони лицемірно заявляють, що "Всім буде легше без мене". Давайте подивимося.

Близькі (після самогубства):
- почуття провини (не помічали, не любили…),
- горе, біль втрати,
- Замішання та шок.

Дивіться, вони відчувають почуття провини і водночас горе від втрати коханої людини. Їм важче у багато разів, ніж самогубець.

Тепер про "місце". "Тоді зрозумієш, кого ти втратила". Це егоїстично, жорстоко та аморально. Хіба це кохання: бажати поганого коханому? Егоїзм чистої води. Потрібно вміти відпускати на волю, якщо просять волі. А не посилювати умови "неволі".

Тому не будемо егоїстами і почнемо думати про інших, а не лише про те, як погано мені коханому.
3-й: Маяковський "Послухайте".

Послухайте,
Адже якщо зірки запалюють, -
Значить це комусь потрібно?
Отже, хтось хоче, щоб вони були?
Хтось називає ці плювочки-перлиною?
І надриваючись у полуденному пилу,
Вривається до Бога,
Боїться, що спізнився,
Плаче, цілує йому жилисту руку,
Просить, щоб обов'язково була зірка,
Клянеться, що не перенесе це беззоряне борошно.
А потім ходить тривожний
І спокійний зовнішньо
І каже комусь:
Тобі тепер нічого не страшно? Так?”
Слухайте!
Адже якщо зірки запалюють, -
Значить це комусь потрібно?
Значить це необхідно, щоб
Щовечора над дахами
Загорялася бодай одна зірка!

Рефлексія Вчитель: Що ви взяли з уроку? Чому навчилися?

1. На уроці мені було важко стримати сльози;
· я не хотів, щоб мої сльози побачили;
· Трудно було не заплакати;
· Не можна зрозуміти Лізу.

2. Урок допоміг задуматися:
· Про те, як страшно втратити життя;
· Про самотність, доброту та милосердя;
· Про людяність, про ставлення до дівчини;
· Про моїх рідних;
· Про те, якою ціною Ліза розплатилася за свою легковажність;

3. Я зрозумів:
· Не можна бути таким нелюдським, як Ераст. Потрібно дбати про рідних та близьких;

· Ніколи не вчиню так, як Ліза та Ераст;
· Я дуже люблю своїх близьких і боюся їх втратити;
· Не можна робити таких помилок.

Виконання пісні___________________

Література:

1. Карамзін Н.М. Бідна Ліза. 1792 р.

3. Коментар до Сімейного кодексу Російської Федерації. М., 1997.

4. Сімейний кодекс Російської Федерації / / Збірник кодексів РФ. Кн.1 М., 1999. З 647-709.

Дата публікації: 15.11.2017

Аргумент про зраду (зраду) у коханні по повісті Н. М. Карамзіна "Бідна Ліза"

Можливі тези:

Деякі люди здатні зрадити навіть справжнє кохання

Іноді люди зраджують любов з вагомих причин

Зраджуючи кохання, люди прирікають себе на нещасне життя

Літературний приклад:


Зрадив своє кохання і Ераст - герой повісті Н. М. Карамзіна «Бідна Ліза». Молодий чоловік був дуже багатим дворянином, мав добре серце, але вів розсіяне життя. Сталося так, що він закохався у селянку. Його не бентежила різниця в походження, тому незабаром він пообіцяв одружитися з красунею.

Щастя їх було недовгим, через два місяці Ераст змушений був виїхати на службу. Однак, замість боротьби з недругом, молодик грав у карти, і в результаті втратив майно і вліз у борги.


Дворянин віддав перевагу звичному життю кохання і, скориставшись нагодою, одружився з старою багатою вдовою, щоб виправити своє становище. Дізнавшись про це, дівчина не витримала і наклала на себе руки, а Ераст був нещасливий до кінця життя.

Нещасливе кохання

Багато творів написано на тему нещасного кохання, але найтрагічнішим мені здається історія юної селянки Лізи, закоханої у молодого дворянина Ераста. Автор повісті Микола Михайлович Карамзін як послідовник сентименталізму зумів чудово описати щирі почуття дівчини. Ліза виросла в глибинці і була далека від жадібності мешканців столиці.

Можливо, тому її кохання з московським дворянином виявилося нещасним.

Вони з Ерастом були людьми різного кола та різного розуму. Він звик до розгульного життя, до

Розкоші та брехні. А вона була дівчиною чесною, чуйною та щирою.

Саме ці якості разом із зрадою Ераста занапастили її. Ліза виросла в порядній сім'ї і сподівалася колись побудувати таку саму. На жаль, доля розпорядилася інакше. Знайомство з Ерастом принесло в її життя світло, яке вона так шукала.

Вона була по-справжньому щаслива та закохана. Він, у свою чергу, дарував їй увагу, подарунки та свій час. Здавалося, що у пари прекрасне майбутнє, незважаючи на різницю в станах.

Він запевняв її, що ніколи не залишить і завжди піклуватиметься про неї. Проте свого слова Ераст стримати не зміг. А як

Відомо, що чоловік коштує рівно стільки, скільки коштує його слово. З його вини Ліза стала настільки нещасливою, що не захотіла жити.

Спочатку він її облагодіяв, перешкодив її союзу із сином багатого односельця, взяв на себе відповідальність за її життя, а потім зрадив. Чи це не нещасливе кохання? З одного боку, сюжет історії простий: любов між дворянином та селянкою не мала жодних шансів, тим більше в період існування кріпосного права.

З іншого боку, якщо капнути глибше, можна помітити зміни людських почуттів, схильних до впливу часу.

Для Ераста любов до Лізи була всього лише новим, незвіданим почуттям. Він звик до підвищеної уваги з боку жінок, до вседозволеності та швидкоплинних пристрастей. А Ліза для нього була чистим ангелом, людиною непорочної краси.

Коли вони стали по-справжньому близькі, це відчуття непорочності зникло. Для нього все стало знову нудним, одноманітним та нецікавим. Він став поступово віддалятися від Лізи.

Для неї це було перше, найщиріше і найчистіше почуття. Самовіддана дівчина наївно вважала, що ця казка триватиме вічно, але помилилася.

Її любов справді нещасна з погляду гуманності. Обдурена в найкращих надіях і почуттях, вона кидається у глибокий ставок і гине. Мати Лізи, не зумівши пережити такого горя, також вмирає.

Ераст так і залишається нещасним до кінця життя. Так діє закон: зробивши людину нещасною, і сам стаєш нещасним. Автор сподівається, що тільки після смерті Ераст зможе втішитися та помиритися з Лізою.


(No Ratings Yet)


Related posts:

  1. Несправжнє кохання Література напряму сентименталізму сильно вплинула на людей з Росії та Європи. Одним із перших творів у цьому жанрі стала повість Н. М. Карамзіна "Бідна Ліза", написана в кінці вісімнадцятого століття. Головна героїня, бідна дівчина-селянка Ліза, що стала взірцем чистоти та моральним ідеалом того часу. Історія кохання Лізи – одна з найважливіших в області […]...
  2. Характери основних героїв. Основна думка повісті Повість "Бідна Ліза" була написана Н. М. Карамзіним наприкінці XVIII століття і стала одним із перших сентиментальних творів у російській літературі. Сюжет твору досить простий та зрозумілий. У ньому слабовільний, але добрий за вдачею дворянин закохується в бідну селянку. Їхнє кохання чекає трагічний фінал. Ераст, програвшись, одружується з […]...
  3. Чи був у Лізи інший вихід Повість М. М. Карамзіна "Бідна Ліза" до глибини зачіпає душі читачів. Цей російський письменник-сентименталіст у своїх творах умів ясно донести почуття, емоції та моральні підвалини своїх героїв. Так і в цій повісті він описав бідну дівчину, яка була щиро і непорочно закохана в людину, недостойну її. При читанні повісті […]...
  4. Чому вчить повість Кожне століття залишає свій слід у формуванні літератури. Не є винятком і вісімнадцяте століття. Читаючи такі твори, як “Бідна Ліза” Н. М. Карамзіна, ми стаємо мудрішими, гуманнішими і навіть трохи сентиментальнішими. Адже не дарма цього автора відносять до найпрогресивніших сентименталістів тієї епохи. Він зумів дуже точно і тонко описати внутрішні тривоги.
  5. Мій улюблений герой Повість Миколи Михайловича Карамзіна "Бідна Ліза" по праву вважається вершиною творчості письменників-сентименталістів. Можливо, в наш вік нікого не здивуєш трагедією, бо довкола стільки жорстокості, агресії та зради. Герої можуть здатися нереалістичними чи неправдоподібними, але ця повість все одно залишається найважливішою віхою у розвитку російської літератури. Особливий акцент автор робив саме на […]...
  6. І селянки любити вміють Повість М. М. Карамзіна "Бідна Ліза" - це історія кохання молодої селянки та багатого дворянина. Однією з перших у російській літературі вона відкрила перед читачами світ почуттів, емоцій та пов'язаних із нею страждань. Сам автор зараховував себе до сентименталістів, звідси й такий сум у творі з найтоншими відтінками людських переживань. Головна […]...
  7. У повісті “Бідна Ліза” Карамзін торкається теми протистояння міста та села. У ній головні герої (Ліза та Ераст) є прикладами цього протистояння. Ліза – селянська дівчина. Після смерті батька вона та її мати збідніли, і Ліза була змушена братися за будь-яку роботу, щоб заробити на хліб. Продаючи квіти в Москві, Ліза зустріла молодого дворянина.
  8. Повість "Бідна Ліза", написана основоположником сентименталізму Миколою Михайловичем Карамзіним, є показовим твором, де почуття та думки людини ставляться на перший план. Цією повістю автор хотів звернути увагу на брехню та матеріальні блага, як головні та найприватніші супутники та цінності людей, відповідно. Також розкриває страждання, у разі героїні твори – Лізи, які можуть […]...
  9. Автор відчуває жалість і співчуття до Лізі, називаючи її "блідою, томною, сумною". Письменник відчуває непідробний смуток разом із коханцями. "Залишена, бідна" Ліза не повинна зазнати такої тяжкої розлуки, вважає автор, адже це дуже ранить душу дівчини. Пейзаж у цій повісті відбиває душевний стан Лізи. Найбільше значення йому надається під час сцени, що відбувається під гілками […]...
  10. Щастя і трагедія кохання героїні Микола Михайлович Карамзін – один із найпрогресивніших російських літераторів свого часу. Він першим запровадив поняття сентименталізму, таке популярне у Європі. Його повість "Бідна Ліза" була яскравим прикладом саме даного жанру і викликала у сучасників потоки сліз. Це водночас і романтична історія кохання, і трагедія. Герої твору стикаються з […]...
  11. Ліза Ліза - головна героїня повісті Н. М. Карамзіна "Бідна Ліза", бідна молода селянка з села під Москвою. Ліза рано залишилася без батька, який був годувальником сім'ї. Після його смерті вони з матір'ю швидко збідніли. Мати Лізи була доброю, чутливою старенькою, але вже нездатною працювати. Тому Ліза бралася за будь-яку роботу і працювала, [...]...
  12. Сентименталізм М. М. Карамзін – найпомітніший представник сентименталізму у російській літературі, що свідчить його знаменита повість “Бідна Ліза”, написана 1792 року. У ті роки сентименталізм був на піку свого розвитку і був особливо популярним у Західній Європі. Його основу становив новий підхід до людини як істоти чутливої. Він міг виявлятися як у [...]...
  13. Н. М. Карамзін у повісті “Бідна Ліза” розповідає історію, сюжет якої у всі часи давав їжу для фантазій письменників, – історію кохання нехитрої дівчини з простолюду та молодого гульвіси-дворянина, який згодом кидає свою кохану. Повість Карамзіна написана в дусі літературної течії, що дістала назву сентименталізм. Цей художній напрямок характеризується підвищеним інтересом до почуттів людини, до його [...]...
  14. Повість Карамзіна "Бідна Ліза" відкрила для російської літератури сентименталізм. На перший план у цьому творі вийшли почуття та переживання героїв. Головним об'єктом уваги став внутрішній світ окремої особи. Повість розповідає про кохання простої селянської дівчини Лізи та багатого дворянина Ераста. Випадково зустрівши на вулиці Лізу, Ераст був вражений її чистою та природною красою. […]...
  15. Чим цікава повість сучасному читачеві Повість М. М. Карамзіна "Бідна Ліза" була написана в самому кінці вісімнадцятого століття. Вона привнесла багато нововведень у російську літературу тієї ери і продовжувала проводити письменників наступних поколінь. Для сучасного читача це абсолютно новий тип драми, що торкається почуттів і викликає бурю емоцій. Повість перейнята глибокою людяністю та гуманізмом. Вона […]...
  16. Ераст Ераст - один з головних героїв повісті Н. М. Карамзіна "Бідна Ліза", молодий, привабливий і досить багатий дворянин з добрим серцем і неабияким розумом. До недоліків Ераста відносяться легковажність, легковажність і слабоволість. Він веде неправильний спосіб життя, багато грає в азартні ігри, по-світськи розбещений, швидко захоплюється і швидко розчаровується дівчатами. Він весь час […]...
  17. Ця характеристика виконана у формі тричасткового щоденника: Характеристика характеру - Виписка з тексту - Моя думка. 1) Працьовита - "Бог дав мені руки, щоб працювати - говорила Ліза." — Вона працювала за двох, не шкодуючи себе і ходила до Москви продавати свою роботу. 2)Дбала про матір - “Ти годувала мене своїми грудьми і ходила за мною, […]...
  18. Ця повість розповідає про кохання селянської дівчини Лізи до багатої молодої людини Ераста. Коли в Лізи помер батько, їй було 15 років, вона залишилася з матір'ю, у них не було достатніх засобів для існування, тому Ліза займалася рукоділлям і продавати роботу ходила в місто. Якось вона зустріла приємного молодика, який купив у неї квіти. […]...
  19. Повість Карамзіна "Бідна Ліза", написана в 1792 році і присвячена любовній темі, історії двох люблячих сердець, набула особливої ​​популярності серед сучасників. Його герої шукають щастя в коханні, але їх оточує великий та жорстокий світ зі своїми нелюдськими та страшними законами. Цей світ позбавляє героїв Карамзіна щастя, робить їх жертвами, несе їм постійні страждання та прирікає […]...
  20. Повість "Бідна Ліза" - це історія кохання прекрасної селянки Лізи та молодого дворянина Ераста. Ця повість однією з перших у російській літературі відкрила перед читачем світ почуттів та переживань. Її герої живуть і відчувають, люблять та страждають. У повісті немає виключно негативних персонажів. Ераст, що став причиною загибелі Лізи, хороша і підступна людина. […]...
  21. Повість Н. М. Карамзіна "Бідна Ліза" завжди викликала інтерес у читачів. Чому? Це трагічна історія кохання романтичної юної селянки Лізи та дворянина Ераста. Сюжет цієї повісті досить простий, він показує прірву, що лежить між людьми з різних верств суспільства. Якщо ж дивитися трохи глибше, можна простежити цікаві зміни людських почуттів, які теж схильні до впливу часу. […]...
  22. М. М. Карамзін одна із найяскравіших представників російського сентименталізму. Усі його твори пройняті глибокою людяністю та гуманізмом. Предметом зображення в них є душевні переживання героїв, їхній внутрішній світ, боротьба пристрастей та розвиток відносин. Найкращим твором Н. М. Карамзіна справедливо вважається повість "Бідна Ліза". У ній порушено дві основні проблеми, розкриття яких вимагає [...]...
  23. Тетяна Олексіївна ІГНАТЕНКО (1983) – вчитель російської мови та літератури. Живе у станиці Новомінська Канівського району Краснодарського краю. Робота з повістю "Бідна Ліза" розрахована на два уроки. Починається вона зі слів Карамзіна: “Кажуть, що автору потрібні талант та знання: гострий проникливий розум, жива уява та інше. Справедливо, але цього замало. Йому треба мати [...]...
  24. Повість Карамзіна “Бідна Ліза” одна із перших сентиментальних творів у російській літературі. У новелі головну роль займають почуття та переживання героїв. Сюжет будується на історії кохання бідної селянки Лізи та багатого аристократа Ераста. Тема кохання в сентиментальному творі Карамзіна є основною, хоча під час сюжету розкриваються й інші, хоч і коротше. […]...
  25. Повість "Бідна Ліза" - визнаний шедевр російської сентиментальної літератури. У цьому твір першому плані поставлені почуття і переживання героїв. Головними героями повісті є селянка Ліза та дворянин Ераст. Ліза – молода красива дівчина з чистою душею та добрим серцем. Після смерті батька вона важко працює, щоб прогодувати хвору матір. Зустрівши Ераста, […]...
  26. Повість “Бідна Ліза” є найкращим твором Н. М. Карамзіна і одним із найдосконаліших зразків російської сентиментальної літератури. У ній багато чудових епізодів, що описують тонкі душевні переживання. У творі є чудові за своєю мальовничістю картини природи, які гармонійно доповнюють розповідь. На перший погляд їх можна вважати випадковими епізодами, які є лише гарним тлом для […]...
  27. Н.М. древніх в'язів, сяє золотоголовий Данилів монастир”, а ще далі, на горизонті встають Воробйові гори. Блукаючи серед […]...
  28. Повість “Бідна Ліза” одна із шедеврів російської сентиментальної літератури. Сентименталізм у літературній творчості характеризувався особливим акцентом на чуттєвості. Тому чільне місце у своїй повісті автор віддає почуттям та переживанням героїв. Проблематика твору будується протиставленні. Автор порушує перед читачем одразу кілька запитань. На перший план виходить проблема соціальної нерівності. Герої не можуть […]...
  29. Повість починається описом Москви: "похмурих готичних веж Сі...нова монастиря", рибальських човнів і "вантажних стругів, які пливуть від найплодоносніших країн Російської імперії і наділяють жадібну Москву хлібом". По інший бік річки пасуться стада, а далі – “блищить золотоголовий Данилів монастир; ще далі, майже на краю горизонту, синіються Воробйові гори”, а “вдалині село Коломенське з високим палацом [...]...
  30. Автор міркує, наскільки гарні околиці Москви, але найкраще біля готичних веж Сл…нова монастиря, звідси видно всю Москву з безліччю будинків і церков, безліччю гаїв і пасовищ з іншого боку, “далі, у густій ​​зелені древніх в'язів, блищить золотоголовий Данилов ”, а ще далі, на горизонті встають Воробйові гори. Блукаючи серед руїн монастиря, автор уявляє собі […]...
  31. Мати Лізи У повісті Н. М. Карамзіна "Бідна Ліза" особливої ​​уваги заслуговує старенька-мати Лізи. Це добра, дбайлива і чутлива жінка, яка мешкає у селі неподалік Москви. Після смерті чоловіка, який був головним годувальником сім'ї, вони з дочкою швидко збідніли. Здоров'я їй не дозволяло багато трудитись, та й бачила вона вже погано. Для того, щоб заробити […]...
  32. Літературний напрямок сентименталізм прийшов у Росію з Франції наприкінці 18 століття, зверталося переважно до проблем людської душі. У повісті Карамзіна "Бідна Ліза" розповідається про кохання молодого дворянина Ераста та селянки Лізи. Ліза живе разом із матір'ю на околицях Москви. Дівчина продає квіти та тут знайомиться з Ерастом. Ераст – це людина-“з неабияким розумом […]...
  33. Яка фраза, на вашу думку, визначає ідею повісті “Бідна Ліза”? Відповідь обґрунтуйте. Фраза - "і селянки любити вміють". Сентименталісти, на відміну класицистів, віддавали перевагу культу почуття перед культом розуму. При цьому вони стверджували позастанову цінність людини, її високі моральні риси. Ця ключова фраза у Карамзіна дає новий погляд на проблему соціальної нерівності. Відмінності у соціальному та [...]...
  34. Ліза (бідна Ліза) – головна героїня повісті, яка здійснила повний переворот у суспільній свідомості XVIII ст. Карамзін вперше історія російської прози звернувся до героїні, наділеної підкреслено звичайними рисами. Його слова "і селянки любити вміють" стали крилатими. Бідолашна селянська дівчина Ліза рано залишається сиротою. Вона живе в одному з підмосковних сіл з матір'ю – “чутливою, [...]...
  35. Такий напрямок у російську літературу, як сентименталізм, прийшов із Франції. Здебільшого воно спрямоване на опис проблем людських душ. У своїй повісті "Бідна Ліза" Карамзін розповідає про кохання між представниками різних станів. Ліза – селянка, Ераст – дворянин. Дівчина проживає разом із матір'ю неподалік Москви, підробляє продажем квітів, де й познайомилася з представником дворянства. […]...
  36. Аналіз твору Ця повість одна із перших сентиментальних творів у російській літературі XVIII століття. Сюжет її був не новим, тому що неодноразово зустрічався у вітчизняних та іноземних романістів. Але визначальну роль повісті Карамзіна грають почуття. Одним із головних героїв твору стає оповідач, який розповідає з безмірним смутком і. співчуття про долю дівчини. Вступ […]...
  37. (По повісті Н. М. Карамзіна "Бідна Ліза") Повість Миколи Михайловича Карамзіна "Бідна Ліза" стала типовим зразком сентименталізму. Карамзін був основоположником цього нового літературного спрямування вітчизняної словесності. У центрі повісті доля бідної селянської дівчини Лізи. Після смерті батька її мати і вона змушені були віддати свою землю в оренду за гроші. “До того ж бідна вдова, майже [...]...
  38. Микола Михайлович Карамзін, розповідаючи про долі своїх співвітчизників, досяг успіху в жанрі повісті. Саме тут повністю розкрився його талант письменника-сентименталіста. Повісті Карамзіна відрізняються один від одного за своїми художніми особливостями та структурою. Проте їх об'єднує одна обставина – вони є чином психологічної прози. Часто головними героями його повістей були жінки. […]...
  39. На околицях Москви, неподалік Сімонова монастиря жила колись юна дівчина Ліза зі своєю старенькою матір'ю. Після смерті батька Лизи, досить заможного селянина, дружина і дочка збідніли. Вдова з кожним днем ​​слабшала; і не могла працювати. Одна Ліза, не шкодуючи своєї ніжної молодості та рідкісної краси, працювала день і ніч – ткала полотна, в'язала панчохи, [...]...
  40. Ераст – один із головних героїв повісті Карамзіна “Бідна Ліза”. Це приємний хлопець, здатний привернути до себе. Він гарний, багатий і досвідчений у світському житті. Сам автор описує його так: “цей Ераст був досить багатий дворянин, з неабияким розумом і добрим серцем, добрим від природи, але слабким та вітряним. Він вів розсіяне життя, […]...
Твір на тему: Нещасна любов у повісті Бідолашна Ліза, Карамзін
Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...