Малюнок свічка та аквареллю на тему зима. Нетрадиційні методи малювання: "Малювання свічкою та аквареллю"

Виконала вихователь: Попова Надія Олександрівна

Заняття з ІЗО (нетрадиційна техніка «малювання свічкою») у середній групі.

Тема: «Морозний візерунок»

Цілі заняття:

Викликати в дітей віком інтерес до зимових явищ природи.

Розвивати зорову спостережливість, здатність помічати незвичайне в навколишньому світі та бажання відобразити побачене у своїй творчості.

Вдосконалити вміння та навички дітей у вільному експериментуванні з образотворчим матеріалом, допомогти дітям освоїти метод спонтанного малювання.

Розвивати уяву, творчість.

Матеріал для заняття:

Альбомний лист;

Шматок свічки;

Акварельні фарби;

Пензлик.

Попередня робота: спостереження за морозними візерунками на вікнах у зимовий час.

Хід заняття

1. Організаційна частина

Педагог пропонує дітям загадки.

З неба зірки падають,

Ляжуть на полях.

Нехай під ними сховається

Чорна земля.

Багато зірок,

Тонких, як скло;

Зірочки холодні,

А землі тепло. (Сніжинки)

Морозно у білому січні, Дерева тонуть у сріблі. Кущі, берези та осики Прикрасив блиском світлий... (іній).

Трапляється, і з неба Камені летять.

Ховаються перехожі, А всього... (град).

Гуляю в полі

літаю на волі,

Кручу, бурчу,

Знати нікого не хочу.

Вздовж села пробігаю,

Кучугури накидаю.

(Завірюха

Росте вона вниз головою,

Не влітку росте, а взимку,

Але сонце її припече,

Заплаче вона і помре. (Сулька)

Який це майстер

На стекла наніс І листя, і трави,

І зарості троянд. (Мороз)

Прозорий, як скло,

А не вставиш у вікно. (Льод

Педагог. Молодці, хлопці, ви дуже спостережливі, тож правильно відгадали загадки. Скажіть, а коли бувають усі ці явища природи, коли року?

Діти. Взимку.

Педагог . А хто зими вірний та незамінний помічник?

Діти. Мороз.

Педагог. Правильно. Як настає зима, приходять і холоди. Світом гуляє Мороз. Походжає він лісами і полями, містами і селами. Приходив він і до нашого дому. Постукав у віконце, а ми тим часом спали і нічого не чули. Залишив нам Мороз лист розкішний. Прокинулися ми вранці, подивились у віконце. Яке гарне! Розписне! Все в мереживах та візерунках! Це Мороз написав, намалював: гілочки - травинки біленькі, сніжинки, квіти крижані, листочки пальм, пір'їни дивовижних птахів, завитки та гачки студені.

Чарівник

Мороз - чарівник, це видно відразу:

Я свій альбом ще не відкривав,

А він уже без пензликів та фарб

Усі вікна за ніч нам розмалював.

Д. Чуяко

Педагог . Хлопці, а як ви вважаєте, як Мороз ці візерунки малює?

Думки дітей: Дме на скло холодом, за помахом чарівної палички, кидає на вікна сніжинки, і вони приклеюються до віконця.

Педагог . Насправді від холодного, морозного повітря крапельки води, які є в повітрі, осідають на холодному склі, замерзають і перетворюються на крижинки, схожі на найтонші голочки, які розходяться в різні боки по склу. За холодну ніч їх утворюється багато, вони як би нарощуються один на одного. І в результаті виходять різні візерунки та малюнки, в яких можна навіть побачити контури знайомих предметів. Ось виявляється, як утворюються морозні візерунки, а художником тут, без сумніву, є Мороз. Ми з вами мали можливість спостерігати їх, згадайте, хто і що побачив у малюнках Мороза?

Відповіді дітей: Ялинку, сніжинки, сніговика, квіти, птахів та ін.

Педагог. Хлопці, а як ви думаєте, ми з вами змогли б намалювати візерунки таким чином, щоби спочатку вони були не видно, а потім раптом проявилися, як у Мороза?

Діти. Ні.

Педаго м. А насправді можливо: виявляється, є такі матеріали, малюючи якими ми спочатку отримуємо практично невидимі візерунки, але якщо їх зверху покрити акварельними фарбами, візерунки виявляться, ніби проявляється фотоплівка. Цей метод. малювання називається "фотокопією".

Педагог пропонує дітям взяти в руки шматочки свічки та спробувати провести ними по додатковому аркушу паперу, щоб переконатися, що свічка не залишає видимих ​​слідів. Потім покрити зверху фарбою, поспостерігати за проявом невидимого малюнка.

Педагог . Хлопці, а як ви вважаєте, чому лінії, зроблені свічкою, не фарбуються, як аркуш паперу, де малюнка немає?

Думки дітей.

Педагог . Свічка складається з речовини - воску, який відштовхує воду, вона ніби скочується з його поверхні. Тому малюнок, виконаний водовідштовхувальним матеріалом, проявляється після нанесення на нього акварельної фарби, розведеної водою.

Сьогодні ми з вами спробуємо створити чари – намалюємо морозний візерунок, лише за допомогою свічки. Але спочатку потрібно вимовити чарівне зимове заклинання, щоб у нас з вами все вийшло не гірше, ніж у самого Мороза:

Заклинання Зими (уривок із вірша)

Ляжте, м'які сніги.Стоячи в колі, підняти руки над головою,

На ліси та на лукиплавно опустити їх через сторони вниз

Стежки застеліть,Руки - перед собою, плавно по черзі

Гілки опушіть. похитати ними вгору-вниз.

На віконцях, Дід Мороз,Імітувати рух малювання

Розкидай кришталевих троянд,«пензлем» у довільному напрямку по черзі

Легкі бачення, правою, лівою руками.

Хитрі плітки.

Зачаруй серця людейПідняти руки над головою,

Красою своїх витівок:плавно опустити їх через сторони вниз.

У світлі візерунки

Нехай уникають погляди

Ти, Метелице, диви,

Хороводи заводи,Присісти, підвестися, підняти руки вгору,

Здійся вихрем білимпокружляти навколо себе.

М. Пожарова

2. Практична частина

1.Продумати зміст майбутнього візерунка.

2.Виконати малюнок за допомогою свічки, дотримуючись правила заповнення листа візерунком: починати малювати найкраще в його верхній частині, спускатися вниз у міру заповнення листа невидимим візерунком, щоб елементи, що малюються, не накладалися один на одного.

Готовий малюнок покрити поверх акварельною фарбою відтінками блакитного або фіолетового кольору, щоб уникнути розмокання листа не наносити фарбу багаторазово на те саме місце, покривати лист рівномірно, не залишаючи порожніх місць.

Нетрадиційні техніки малювання у дитячому садку

Майстер – клас з малювання «Сніговик»

Майстер – клас можна використовувати для дітей старшого дошкільного віку, шкільного віку, педагогів та батьків.

Ціль:вчити дітей малювати свічкою, передаючи фактуру та властивості предметів, розвивати творчі здібності, формувати естетичний смак.

Малювання є одним із найцікавіших та захоплюючих занять для дітей дошкільного віку. У процесі малювання удосконалюються спостережливість, естетичне сприйняття, художній смак, творчі здібності.

Нетрадиційне малювання- Мистецтво зображати не ґрунтуючись на традиції.

Для роботи необхідноСклад: альбомний лист, олівець, пензлик, акварельні фарби, свічка, стаканчик з водою.

Процес виконання роботи:

1. На альбомному листі олівцем легкими рухами намалювати сюжет, що сподобався (олівець можна не використовувати, малювати відразу свічкою).

2. Свічку загострити за допомогою ножа.

3. Обвести малюнок за контуром свічкою.

4. За допомогою пензля змочуємо альбомний лист і наносимо фарби сирим. (Замість кисті можна використовувати шматочок поролону)

5. Ось такий кумедний сніговик вийшов.

Коли фарба підсохне, можна підмалювати ялинку або будиночок, на що багата ваша фантазія.

Нетрадиційне малювання

Віскова крейда та воскова свічка + акварель

Малювання – один із важливих видів мистецтва, який є не лише способом передати те чи інше зображення, а й внутрішні почуття, сприйняття зовнішнього світу, емоції, фантазії та багато іншого.

Ціль:ознайомити дітей із технікою нетрадиційного малювання.

Існує багато технік нетрадиційного малювання, їхня незвичність полягає в тому, що вони дозволяють дітям швидко досягти бажаного результату.

Познайомившись із методичною літературою:

А. В. Нікітіної

«Нетрадиційні техніки малювання у дитячому садку»

І. А. Ликової

«Методичний посібник для фахівців дошкільних навчальних закладів»

Т. М. Доронова

«Природа, мистецтво та образотворча діяльність дітей»

Р. Г. Козакової

«Образотворча діяльність у дитячому садку»

Ознайомившись із цією літературою, знайшла дуже багато цікавих ідей і поставила собі завдання:

    сформувати в дітей віком технічні навички малювання;

    познайомити дітей із нетрадиційною технікою малювання;

    навчити створювати свій неповторний образ, у малюнку з нетрадиційного малювання, використовуючи різні за кольором воскові крейди та воскову свічку.

Матеріали:воскова крейда і воскова свічка, щільний білий папір, акварель, пера птах шаблон, ножиці, клей, серветка, пензель, склянку з водою, простий олівець на кожну дитину.

Хід роботи:

Діти відгадайте загадку:

Це що за чудо-птах?!
Чи не сова і не синиця,
Не журавель і не дрозд...
Як розкритий віяло хвіст...
Блакитний, зелений, червоний -
Скільки ж на пір'ї фарб?
Точно важливий пане,
Ходить двором ... (Павич).

Відповіді дітей.

Вихователь: Молодці, діти. Відгадали загадку.

Хлопці! Послухайте, вірш:

У зоопарку був павич. Дуже важливий громадянин.

Він на нас ходив... дивився. Та й хвостиком крутив.

І на наших. на очах. Зробив хвостиком він помах.

Хвіст розкрився ... краса. Різнокольорові тони.

Переливи заграли. І кольори все засяяли.

Наче віяло розпустило. Нас павич так здивував.

У книжках про нього читали. Усі звички його знали.

Як побачили зблизька… Швидко ми відкрили роти.

Красою не назвеш… Навіть слів не підбереш.

Немов у казку ми потрапили. І павич зустріли.

Вам сподобався вірш?

Відповіді дітей.

Скажіть, будь ласка, що, на вашу думку, найкрасивіше у павича?

Відповіді дітей.

Подивіться на фотографію.

Звичайно, найкрасивішою деталлю у зовнішності павича є його хвіст.

Красиве надхвість з пір'я необхідно павич. Для того, щоб підкорити самку, павич розпускає свій пір'яний шлейф. Гарне вбрання з пір'я існує тільки у самця павича.

Фізкультхвилинка:

По черзі розводимо і зводимо пальці спочатку на правій руці, потім на лівій, потім двох руках одночасно.

Фізкультхвилинка «Пташка»:

Пташка літала,

схрестити долоні рук

Пташка втомилася.

Пташка крильця склала,

зробити замок

Пташка пір'їнки помила.

обертання замком

Пташка дзьобом повела

випрямлені з'єднані мізинці зображують дзьоб

Пташка зернятка знайшла.

Пташка зернятка поїла,

сполучені мізинці стукають по столу

Знову крильця розкрила,

Полетіла.

схрещені долоні роблять помахи

Вихователь: Хлопці, а давайте ми виріжемо пір'я павича з паперу.

Кожна дитина отримує шаблон (перо павич), аркуш білого паперу, ножиці та простий олівець.

На вирізане (за шаблоном) перо павича, наносимо малюнок восковою крейдою та восковою свічкою. Виходить чарівний малюнок, він є, але його не видно, якщо ми малюємо восковою свічкою.

Потім зафарбовуємо перо аквареллю в один або кілька кольорів. Малюнок проступає і бачимо, де намальовано восковою свічкою, оскільки він залишається незафарбованим. Так само виконується малюнок восковою крейдою.

Після висихання малюнка (перо), ми приклеюємо клеєм до павича.

Ось що в нас вийшло.

Проведення занять із використанням нетрадиційних технік:

    сприяє зняттю дитячих страхів;

    розвиває впевненість у своїх силах;

    розвиває просторове мислення;

    вчить дітей вільно висловлювати свій задум;

    спонукає дітей до творчих пошуків та рішень;

    навчає дітей працювати із різноманітним матеріалом;

    розвиває почуття композиції, ритму, колориту, кольоросприйняття;

    розвиває творчі здібності.

У кожному з нас живе митець, а ми навіть не знаємо про це. Згадайте притчу про «зариті таланти». Адже дійсно багато хто «закопує» свій талант у землю, не в змозі розкрити себе самі. Так і ходять «нерозкриті таланти» вулицями і живуть повсякденним життям. Просто ніхто не звернув увагу на задатки та здібності ще в дитинстві. Потрібно запам'ятати просте правило – бездарних дітей немає, є нерозкриті діти. А допомогти розкрити ці таланти маємо ми, дорослі!
Як говорив В. А. Сухомлинський: «Витоки здібностей і обдарування дітей на кінчиках пальців. Від пальців, образно кажучи, йдуть найтонші нитки-ручки, які живить джерело творчої думки. Чим більше майстерності в дитячій руці, тим розумніша дитина».

Ольга Олександрова

Ціль:

Формування естетичного ставлення до предметів та явищ навколишнього світу, творів мистецтва, до художньо-творчої діяльності.

Завдання:

1. Продовжувати знайомство дітей із пейзажем.

2. Закріплювати вміння дітей користуватися пензлем, аквареллю: підбирати відтінки синього, фіолетового та коричневого кольорів, зафарбовувати лист рівномірно, не залишаючи порожніх місць.

3. Розвивати уяву, творчість.

4. Виховувати естетичне сприйняття природи, її зображень у нетрадиційній техніці: свічка та акварель.

5. Викликати радість від результатів роботи.

Попередня робота:

Екскурсія до грачівника. Розгляд картин: "Грачі прилетіли", "Весна прийшла". Спостереження за птахами, таненням снігу на сонці, в тіні, поява проталин, першими струмками. Прослуховування музичних творів П. Чайковського «Пори року». Складання оповідань – описів на тему: Що змінилося останнім часом».

Вихователь– Діти, до нас у гості прийшла Королева Пензлик.


Показ послідовності виконання роботи:

Вихователь– «Королева Пензлик» запрошує вас до художньої майстерні, де ми будемо робити чари. Для цього візьмемо «чарівну кисть» великим та середнім пальцем, притримуючи зверху вказівним.

1. Вмочаємо кисть у воду, потім у синю або фіолетову фарбу і зафарбовуємо більшу частину листа рухом руки зліва направо, рівномірно розподіляючи фарбу, розбавляючи водою так, щоб лист не розмок. Це основне тло нашої картини.

2. Для нижньої частини картини підбираємо відтінок коричневого кольору. Це будуть весняні проталіни.

Вихователь– Діти, подивіться – що в нас вийшло?

Відповіді дітей.

Вихователь– Правильно, по струмку пливе кораблик, у нижній частині праворуч – чагарник, весняні проталини, вгорі летять птахи.

Діти розглядають, доповнюють.







Вихователь- Перед вами картина про природу, яка називається "пейзаж".

Перш, ніж приступити до чаклунства над створенням картини, зробимо масаж кистей рук олівцем.

Масаж кистей рук

Візьміть олівець до рук, затисніть його між долонями і покатайте,

Піднесіть долоні до правого вуха,

Піднесіть долоні до лівого вуха,

Що ви чуєте? (Він шарудить).

Покладіть олівці, прикладіть долоні до щок, до чола. Що ви відчуваєте (тепло).



Вихователь- Займайте місця в майстерні і приступимо до «чарівництва».

Виконання роботи дітьми.











Вихователь- Промиваємо пензлики, просушуємо об серветки, прибираємо на підставку.

Пальчикова гра «П'ять і п'ять»

П'ять і п'ять пішли гуляти (руки перед собою, долоні широко розставлені, пальці обох долонь згинаються та розгинаються).

Разом весело грати (Обертання кистей рук).

Повернулися, повернулись (Повороти долонь вправо-вліво).

У кулачок знову згорнулися (Збирають пальці в кулак).

Ось які молодці (стукають кулаком по кулаку).

Ми, хлопці, сміливці!

Вправа виконується двічі.




Вихователь– Які чудові картини про природу – «пейзажі» у вас вийшли.

Про які секрети створення картин ви розповісте вдома своїм батькам? (Відповіді дітей).

Що зображено праворуч, ліворуч на картині?

Діти- Праворуч дерево з набряклими нирками.

Що на фоні неба що зображено?

Діти- Вгорі перелітні птахи.

Що ви бачите на нижній частині аркуша?

Діти– Весняні проталини.

Що відбувається із зайчиком?

Діти– Зайчик сховався об звірів неподалік дерева, бо він не встиг змінити білу шубку на сіру і його не видно.



Вихователь– У нас вийшла справжня картинна галерея. Усі ви молодці!










Публікації на тему:

"Зимовий ліс" Малювання методом стукання. Білий сніг, пухнастий у повітрі паморочиться, І на землю тихо падає, лягає. І під ранок снігом поле побіліло.

Для малювання вазочки ватяні тампони зробили із ватяних дисків та прищіпки. Малювали вазу, примокуючи за шаблоном ватним тампоном.

Тема заняття: «Магічний круг» або «Чарівна мандала» (Сольове малювання) Мета: Навчання дітей нетрадиційної техніки малювання (аква.

Нетрадиційна техніка малювання – малювання серветками Нетрадиційне малювання дозволяє не обмежувати прояви творчих здібностей.

Малювання восковою крейдою та аквареллю — це змішана техніка живопису аквареллю та воском. Вона не потребує особливих умінь і водночас створює дуже яскравий ефект, завдяки чому набула великого поширення у дитячій творчості. Однак її можна використовувати і в складніших за рівнем малюнках для декоративних цілей або як доповнення до своєї картини.

Суть техніки полягає у нанесенні воском ліній, поверх яких кладеться акварель. Ділянки з воском не зафарбовуються, завдяки чому створюється ефект «світіння» малюнка. Хороша в цій техніці підручність використовуваних матеріалів: воскову крейду можна взяти з дитячого набору, а часом навіть використовувати свічковий віск; акварель також можна взяти найпростішу.

Малюючи восковою крейдою, важливо розуміти, що зробити тонку лінію через особливості матеріалу непросто, тому зручніше використовувати великі та узагальнені контури. Зазвичай у цій техніці малюють натюрморти, квіти, рибок тощо. Воскові лінії важко накладаються одна на одну і їх не можна стерти, не залишивши плями, що не дозволяє створювати складні ефекти, але в той же час зберігає яскравість і чистоту малюнка.

Необхідні матеріали

  • простий олівець
  • воскова крейда (одного або кількох кольорів; можна замінити свічкою)
  • акварель (не має значення, дитяча чи професійна)
  • широкий пензлик (для заливання фону)
  • тонкий пензлик (якщо потрібно буде промалювати дрібні деталі)
  • папір (зручніше використовувати щільний папір, але можна і звичайні листи А4. Краще вибирати папір без сильних шорсткостей, щоб віск краще лягав)
    чернові листи

Який папір вибрати?

Перед тим, як почати писати малюнок восковою крейдою та аквареллю, роз'яснимо деякі особливості акварельного паперу. Це може бути важливо, якщо ви прагнете досягти певного ефекту.

Розрізняються два види акварельного паперу: холодного та гарячого тиску. Грубий папір холодного тиску більш шорсткий і тому лінія виходить нерівною. До того ж, щоб зробити її яскравішим, доводиться сильніше натискати на крейду. Даний ефект у живопису добре підходить для передачі відблисків на воді або свічення.

На папері гарячого преса фактура проявляється не так сильно, а малюнок виглядає більш гладко та чітко.

Підготовчий етап

Аркуш паперу добре б закріпити на планшеті, столі або будь-якій іншій поверхні за допомогою скотчу. Це не обов'язково, але так папір буде менше пирсатися (особливо актуально для простих друкованих аркушів).

Малювання крейдою та аквареллю – техніка, яку спочатку краще випробувати на папері, щоб до неї пристосуватися.

Підготуйте чернетку. Нанесіть восковою крейдою прості та хвилясті лінії, візерунки різних кольорів (на фотографії на першому плані біла крейда). Подивіться, наскільки щільно лягає віск на поверхню листа і з якою силою вам потрібно натискати на олівець (якщо вона горбиста, то, можливо, доведеться пройтися кілька разів для отримання суцільної лінії). Потім поверх ліній намалюйте аквареллю.

З кольоровою крейдою краще використовувати контрастні їм кольори фарби, не підбирати однотонні, щоб крейда яскравіше виділялася. Наприклад, якщо ви вибрали жовтий колір, краще використовувати синю акварель, чорну і т.д.

Дочекайтеся висихання фарби та подивіться, що вийшло. Як бачите, біла крейда створює відчуття маскуючої рідини (що можна використовувати як лайфхак), кольорові крейди небагато, але розтерлися і змішалися з фарбою. Подивіться, що вийшло у вас.

Основний етап роботи

Після невеликого експерименту ми маємо приблизне уявлення про те, що вийде на практиці. Тепер почнемо основний етап.

  1. Насамперед, простим олівцем потрібно намалювати контур малюнка. Краще не пропускати цей етап, бо стерти воскову лінію важко. Потім у потрібних місцях обводимо олівцеві лінії воском.
  2. Далі акварельними квітами зафарбуйте потрібні ділянки.
  3. Після цього можна продовжити працювати із шарами, наносити інші кольори, створювати об'єм за допомогою тіней. На прикладі видно, що жовта крейда «загубилася» на тлі фарби, проте у вас може бути по-іншому. Після висихання роботи можна знову обвести деякі деталі восковою крейдою.

Як бачите, техніка справді проста у виконанні і при цьому дає виразний ефект.

Малювання з дітьми

Техніка малювання восковою крейдою (свічкою) та аквареллю добре підходить для створення ілюстрацій та виробів разом з дітьми. Пропонуємо кілька ідей для малюнка восковою крейдою та аквареллю:

  • Підводна сцена з рибкою. Можна використовувати крейди яскравих кольорів та блакитну акварель для води.
  • Небо з хмар і птахів. Візьміть білу крейду для хмар, коричневі, чорні або інші кольори для птахів (можна також намалювати гілки дерев) та блакитну фарбу для неба.
  • Феєрверки. Використовуйте різні яскраві воскові крейди для салюту та чорну акварель для нічного неба.
  • Секретна записка. Напишіть на аркуші білому дрібному секретне послання, а потім попросіть вашу дитину або друга зафарбувати його темною фарбою.
  • Виробництво "Вітраж". Підійде навіть для дітей. Для цього достатньо намалювати абстрактні візерунки різною восковою крейдою і зверху покрити аквареллю. Потім малюнок можна вставити в рамку або, як в даному випадку, наклеїти на скло дверей, і вийде самостійна прикраса, наприклад, для дня народження.

Допоміжний прийом у живописі

Воскова крейда можна використовувати в різних цілях: для створення виробів, декоративних ефектів або як допоміжний матеріал у живописі. Перші два варіанти ми розглянули, а тепер поговоримо про третій.

Цей варіант зручний у пленерному живописі, коли немає часу чекати на повне висихання фарби. Дрібницю можна наносити на світлі ділянки і сміливо писати поверх них іншими кольорами, не боячись «заглушити» яскравий колір.

Щоб віск не виділявся, використовувати його потрібно небагато. Наприклад, у цій картині навіть не відразу зрозумієш, де накладено воскові штрихи.

Використання парафіну замість воскової крейди

Якщо у вас немає воскової крейди, то їх цілком можна замінити парафіном. Ефект буде дуже схожим. Єдине, ви будете обмежені щодо кольору.

Сподіваємося, що ви відкрили для себе щось нове і малювання крейдою та аквареллю принесе вам задоволення!

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...