Опери Рок-опера «Юнона та Авось.». Список музичних тем: Пролог Відспівування Романс «Я тебе ніколи не забуду» Арія Резанова «Душею я шалено втомився» Сцена

МКОУ «Ун'юганська ЗОШ №2» Презентація розробки уроку музики у 7 класі 5 урок 2 чверті

Муніципальний казенний освітній заклад

«Ун'юганська загальноосвітня школа №2»

Тема урока:

«РОК-ОПЕРА «ЮНОНА І АВОСЬ».

7 клас

Вивчення нового матеріалу.

ВЧИТЕЛЬ МУЗИКИ

Іванова Ірина Володимирівна

2015 рік.

Вашій увазі представляється розробка уроку музики «ЮНОНА І АВОСЬ».

Відповідно до Базового навчального плану в 7 класі на навчальний предмет «Музика» відводиться 35 годин (з розрахунку 1 година на тиждень), у тому числі 2 узагальнюючі уроки.

Головною темою програми 7 класу є тема «Класика та сучасність».


Мета: знайомство із сучасним жанром сценічної музики рок-оперою «Юнона та Авось»

Завдання:

  • розширення знань про жанри сучасної музики;
  • розвиток творчого потенціалу, асоціативності мислення;
  • виховання музичності, художнього, смаку;
  • виявлення особливостей мови музики, її виразних можливостей у створенні музичних образів.

Методи:

  • метод художнього, морально-естетичного пізнання музики;
  • метод емоційної драматургії;
  • метод інтонаційно-стильового розуміння музики;
  • метод художнього контексту;
  • метод перспективи та ретроспективи;

ЕОР:

Мультимедійна презентація до уроку;


"Юнона та Авось"

Хід уроку

-Чи згодні ви з цим твердженням?(Відповіді учнів)

Серйозна музика - це та музика, над якою людина замислюється, яка залишає в його душі слід і не залишає байдужим. Саме до таких творів можна віднести твір сучасного композитора Олексія Рибнікова, написаний на слова Андрія Вознесенського.

Тема нашого уроку: «Рок-опера «Юнона та Авось».

Мета уроку: познайомитись із новим для вас сучасним сценічним жанром у музиці – рок-оперою.

На екрані проектується слайд №1 із зображенням двох кораблів та назвою рок-опери «Юнона» та «Авось».

На даному етапі уроку учням оголошується тема, чітко формулюються цілі та завдання уроку


Хід уроку

"Юнона" і "Авось", так називалися два кораблі, на яких в 1806 до Каліфорнії до берегів Америки відправився російський граф, камергенер Микола Петрович Резанов.

Рєзанов Микола Петрович (1764-1807) - видатний російський мандрівник і державний діяч, один із засновників Російсько-американської торгової кампанії. Походив із небагатого роду дворян Смоленської губернії. Служив поручиком лейб-гвардії Ізмайлівського полку, пізніше обіймав посаду обер-секретаря цивільного департаменту та керуючого головного правління Російсько-Американської компанії. У 1806 році здійснив подорож до Каліфорнії, де сприяв налагодженню торгових зв'язків між Російсько-американською компанією та іспанськими колоністами.

На екрані проектується слайд №2 із зображенням

Н.П.Резанова

Пояснення нового матеріалу починається з історичної довідки про видатного російського мандрівника Н.П.Резанова, і про його романтичну любов до дочки мера Сан-Франциско Кончіті ді Аргуельо, покладеної в основу написання рок-опери.


Хід уроку

В основу опери покладено романтичну історію кохання російського мандрівника і дочки мера Сан-Франциско Кончіті ді Аргуельо.

Духовна задушливість, нестерпність існування у Росії змушують Резанова шукати нових земель реалізації вічної мрії про вільну країну російських людей. Він, однак, розуміє утопічність своїх задумів, розуміє, що труднощі на його шляху непереборні.

Але навіть наявність мінімального шансу на удачу, віра в «авось» змушує Резанова подавати одне прохання за іншим у прохання дозволити йому подорож до Каліфорнії. Але відмова за відмовою зламала його волю.

-Як ви думаєте, в хвилини розпачу та туги до кого звертається людина? На чию допомогу сподівається?(Відповіді дітей).

На екрані проектується слайд №3 із зображенням

Церкви Покрови на Філях.


Хід уроку

Звісно. Він іде до Храму, звертається до Бога. І не випадково в опері духовна музика дуже тісно переплітається з сучасними ритмами року, і «є величезною палітрою, що включає все різноманіття – від мелодій важкого металевого року до чарівних наспівів чарівних романсів, а часто й російської православної музики», писали зарубіжні газети. року.

І не випадково Олексій Рибніков обрав для першого виконання рок-опери церкву Покрови на Філях, де люди півтори години слухали нову для них музику.

На екрані проектується слайд №4 під назвою прізвищами авторів рок-опери.

І ось прийшовши до Храму з останньою надією на Божу допомогу, Резанов молиться перед іконою Казанської Божої Матері про благословення його на подорож. Звертаючись до Богоматері, він закохується в її образ, її неземну красу. І ось він ніби чує її благословення… Містичний голос Божої Матері.

Перед слуханням музики учням задаються питання, які націлюють їх у свідоме сприйняття музичного матеріалу.

Хід уроку

Зараз ми прослухаємо арію Пресвятої Діви.

Прислухайтеся до звучання цієї арії. Які засоби музичної промовистості використовував композитор для створення цього неземного образу?

-Чому звучання арії починається з такого високого звучання та як мелодія рухається далі?

На екрані проектується слайд №5 із зображенням ікони Казанської Божої Матері.

Після цього благословення, несподівано, Резанов отримує дозвіл на відплиття з дорученням державної місії – налагодити дружні відносини з Америкою. Прибувши до Америки, Резанов зустрічається на балу, даному на честь їхнього прибуття, з дочкою мера Сан-Франциско - Кончітой ді Аргуельо. Вона своїм виглядом нагадує йому образ Пресвятої Діви і він закохується в неї. Таємно повінчавшись, він вирушає назад до Росії.

Прослухайте уважно романс і скажіть, що чекає на закоханих, чи судиться їм зустрітися? Як це відображено у музиці?

(Відповіді дітей)

Ікона

Казанської

Божої Матері

Слухання:

«Арія Пресвятої Діви»

Після прослуховування арії діти відповідають на поставлені раніше питання.

Слухання:

Роман «Я тебе ніколи не забуду»

Після прослуховування романсу хлопців відповідають питання, поставлені вчителем.


Хід уроку

Ми з вами зараз розучимо цей чудовий твір.

На екрані проектується слайд №6 нотний запис та текс романсу «Я тебе ніколи не забуду»

Відплив на судах до Росії Микола Петрович Резанов помирає у Красноярську від гарячки. Кончіта чекала на нього довгих 32 роки, а потім дала обітницю мовчання прийняла чернечий постриг.

Вінчає рок-оперу знаменитий гімн прославлення кохання та вірності «Алілуйя».

На екрані проектується слайд №7 з відеофрагментом із рок-опери «Юнона та «Авось»

Сьогодні ми звернулися до нового для вас музичного сценічного жанру рок-опери? Рок та опера, сучасність та минуле.

-До якого жанру ми можемо її віднести? До легкого чи серйозного?

-Як ви вважаєте, а чи можна цей твір назвати класичним твором?

(Відповіді дітей)

Розучування:

Романс «Я тебе ніколи не забуду»

Виконання романсу у характері.

Слухання та перегляд відеофрагменту вистави «Юнона» та «Авось»:

Епілог «Алілуйя»


Хід уроку.

Щоб зрозуміти будь-який музичний твір, чи то твір написаний 200 років тому, чи музика написана нашим композитором- сучасником, потрібно вміти до неї вслухатися, перейнятися її настроєм, пропустити через себе. Тільки тоді вона знайде відгук, запам'ятається і стане рідною, близькою та зрозумілою.

На екрані проектується слайд №8 з обкладинки першої та єдиної платівки рок-опери «Юнона» та «Авось».

Запишіть домашнє завдання наступного уроку.

Дякую за урок!

На завершення уроку учні відповідають поставлені питання та роблять самостійний висновок на тему.

Задається домашнє завдання:

Вивчити текст романсу та намалювати малюнок на будь-яку із прослуханих на уроці музичних фрагментів рок-опери.


В основу лібретто вистави покладено поему «Авось» (1970). В основу лібретто вистави покладено поему «Авось» (1970). Слово «рок-опера» на той час було заборонено, як і рок-музика взагалі, тому автори написали: сучасна опера.


Вистава на подив була дозволена відразу. При цьому, за спогадами Вознесенського, перед проходженням комісії Захаров разом із ним поїхав до Єлохівського собору і поставив свічку біля ікони Казанської Божої матері. Вистава на подив була дозволена відразу. При цьому, за спогадами Вознесенського, перед проходженням комісії Захаров разом із ним поїхав до Єлохівського собору і поставив свічку біля ікони Казанської Божої матері.


У назві вистави використано імена двох вітрильників, «Юнона» та «Авось», на яких робила своє плавання експедиція Миколи Петровича Резанова. У назві вистави використано імена двох вітрильників, «Юнона» та «Авось», на яких робила своє плавання експедиція Миколи Петровича Резанова.


42-річний державний діяч та флотоводець, вдівець та батько двох дітей, він мріяв про плавання до берегів Північної Америки 42-річний державний діяч та флотоводець, вдівець та батько двох дітей, він мріяв про плавання до берегів Північної Америки Микола Резанов був одним із засновників Російсько-Американської компанії, що здійснювала освоєння Аляски, був першим надзвичайним та повноважним посланцем Російської Імперії в Японії.


Резанов отримує від імператорського двору найвищий наказ вирушати до берегів Каліфорнії, щоб доставити продовольство до російських колоній на Алясці. Резанов отримує від імператорського двору найвищий наказ вирушати до берегів Каліфорнії, щоб доставити продовольство до російських колоній на Алясці.


Рєзанов таємно заручається з коханою, але для вінчання йому необхідно виклопотати в Петербурзі дозвіл від Папи, щоб одружитися з католичкою. Рєзанов таємно заручається з коханою, але для вінчання йому необхідно виклопотати в Петербурзі дозвіл від Папи, щоб одружитися з католичкою. Однак їм не судилося більше побачитись. На шляху Резанов важко занедужує і вмирає під Красноярськом. Кончіта відмовляється вірити страшним звісткам і чекає на коханого більше тридцяти років, після чого постригається в черниці і закінчує свої дні самітницею.


Більш ніж за чверть століття вистава витримала понад сотню вистав і досі йде з незмінним аншлагом. Більш ніж за чверть століття вистава витримала понад сотню вистав і досі йде з незмінним аншлагом. Виконавці головних ролей кілька разів змінювалися. Нині роль графа Резанова виконують Дмитро Пєвцов та Віктор Раков.


Пам'ять Кончіта Аргуельо (у постригу Марія Домінго) померла 1857 року у віці 67 років. Граф Микола Петрович Резанов у 1807 році був похований на цвинтарі міського собору Красноярська. Майже через два століття, в 2000 році, на його могилі був встановлений біломармуровий хрест, на якому з одного боку читається: «Я тебе ніколи не забуду», а на іншій написано: «Я тебе ніколи не побачу».

Робота може використовуватись для проведення уроків та доповідей з предмету "Філософія"

У даному розділі сайту Ви можете завантажити готові презентації з філософії та філософських наук. Готова презентація з філософії містить ілюстрації, фотографії, схеми, таблиці та основні тези теми, що вивчається. Презентація з філософії - добрий метод подачі складного матеріалу наочним способом. Наша колекція готових презентацій з філософії охоплює всі філософські теми навчального процесу як у школі, так і у ВНЗ.

Галієва Ельвіра, 9 клас.

Презентація про безсмертний витвір Олексія Рибнікова рок-опері "Юнона" та "Авось".

Завантажити:

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Рок - Опера Юнона та Авось

«Юнона та Авось» – одна з найвідоміших радянських рок-опер композитора Олексія Рибнікова на вірші поета Андрія Вознесенського.

Олексій Рибніков (нар. 1945 р.) - радянський і російський композитор Андрій Вознесенський (1933 - 2010) - російський радянський поет, публіцист В основу лібретто була покладена поема А. Вознесенського "Авось" (1970). Для театральної постановки довелося дописувати багато арії та сцени. Оскільки слово «рок-опера» тоді було заборонено (як і рок-музика взагалі), автори написали під назвою твори: «сучасна опера».

Першоджерело сюжету Сюжет поеми «Юнона і Авось» (1970) та рок-опери заснований на реальних подіях та присвячений подорожі російського державного діяча Миколи Петровича Резанова до Каліфорнії. У назві вистави використано імена двох вітрильників, «Юнона» та «Авось», на яких робила своє плавання експедиція Миколи Резанова. Микола Резанов, один із керівників першої російської кругосвітньої експедиції, в 1806 прибув до Каліфорнії для того, щоб поповнити запаси продовольства для російської колонії на Алясці. Його полюбила 16-річна Кончіта Аргуельо, з якою вони побралися. Резанов був змушений повернутися на Аляску, а потім їхати до імператорського двору до Санкт-Петербурга, щоб виклопотати дозвіл на шлюб із католичкою. Однак дорогою він важко захворів і помер у Красноярську у віці 43 років (роки життя Резанова 1764-1807). Кончіта не вірила відомостям, що доходили до неї, про смерть нареченого. Тільки в 1842 році англійський мандрівник Джордж Сімпсон, прибувши в Сан-Франциско, повідомив їй точні подробиці його загибелі. Повіривши в його смерть лише через тридцять п'ять років, вона дала обітницю мовчання, а через кілька років прийняла постриг у домініканському монастирі в Монтерреї, де провела майже два десятиліття і померла у 1857 році.

Прем'єра: Прем'єра відбулася 9 липня 1981 року на сцені Московського театру імені Ленінського комсомолу (режисер Марк Захаров, постановка танців Володимира Васильєва, художник Олег Шейнціс), до репертуару якого спектакль входить досі. З 31 грудня 1985 року виконується також Санкт-Петербурзьким театром "Рок опера".

Через кілька днів після прем'єри, за спогадами Рибнікова, на Заході були опубліковані скандальні статті про виставу, що оцінюють її як антирадянську, що ускладнило життя його авторам: «Західна преса зреагувала так, ніби ми робили прем'єру на Бродвеї, а не в радянській Москві. Після цього мене дуже надовго посунули у тінь. Спектакль грали, але не випускали за кордон, дуже довго не виходила платівка (адже на спектакль ходить 800 чоловік 2-3 рази на місяць, а платівка - це масова популярність). Мене навіть не визнавали автором, не підписували зі мною договір, і я судився з Міністерством культури СРСР, на суд приходили іноземні кореспонденти... Вигравши суд, я потрапив до категорії людей, з якими краще взагалі не зв'язуватися.» Однак через деякий час завдяки П'єру Кардену відбулися гастролі театру «Ленком» у Парижі та на Бродвеї у Нью-Йорку, потім у Німеччині, Нідерландах та інших країнах.

Паралельно з роботою над спектаклем у Московському театрі імені Ленінського комсомолу у 1980 р. було записано аудіоверсію опери з іншими виконавцями. Перше публічне прослуховування записаного твору відбулося 9 грудня 1980 р. у церкві Покрови на Філях (Москва). Однак через цензурні перепони альбом із двох стереопластинок був випущений фірмою «Мелодія» тільки в 1982 році.

У головних ролях були задіяні: Микола Караченцов - граф Резанов

Олена Шаніна - Кончіта

Олександр Абдулов - Фернандо

У «Ленкомі» за тридцять із лишком років вистава витримала понад тисячу вистав і досі йде з незмінним аншлагом. Виконавці головних ролей кілька разів змінювалися, хоч у ролі Миколи Резанова незмінно, аж до нещасного випадку, виступав Микола Караченцов. Нині роль Резанова виконують Дмитро Пєвцов та Віктор Раков. Роль Кончіти успішно грає Алла Юганова.

Список музичних тем Пролог Відспівування Романс «Я тебе ніколи не забуду» Арія Резанова «Душею я шалено втомився» Сцена в церкві, молитва Арія Пресвятої Діви Пісня моряків «Авось» Плавання Прибуття в Америку Сцена на балу Біла шипшина Ніч. Спальня Кончіти. Арія Резанова «Ангел, стань людиною» Дуель з Фернандо (Федерико) Заручини Монолог Резанова «Принесіть мені карти відкриттів» Хор та сцена «Відтворіть Господу» Сцена в келії. Очікування Кончіти Фінал Епілог. «Алілуйя»

Платівка з музикою зі спектаклю, що вийшла 1982 року, містить запис 1980 року, тобто ще до прем'єри рок-опери в театрі. Згодом був випущений звуковий компакт-диск до двадцятиріччя вистави у виконанні акторів театру «Ленком» (грамплатівка 1982 року була записана без їхньої участі), з дещо іншим змістом: Пролог Романс офіцерів Душою я шалено втомився , стань людиною Я тебе ніколи не забуду Хор Віддайте Господу Я вмираю від простої хвороби 35 років очікування Репліка Людини від театру Алілуя На честь п'ятнадцятиріччя

Спектакль у нумізматиці У травні 2011 року монетний двір Польщі на замовлення уряду острова Ніуе випустив срібну монету номіналом 1 новозеландський долар, присвячену рок-опері та виставі театру Ленком. На зворотному боці монети зображені Микола Караченцов та Олена Шаніна, які зіграли головні ролі у спектаклі, а також напис «Юнона та Авось» російською мовою.

Презентацію підготувала: учениця 9 класу "Гімназії №70" м. Новокузнецька Галієва Ельвіра Вчитель музики: Алишева О.В. Дякую за увагу!

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА УРОКУ

ПРЕДМЕТ: МУЗИКА

КЛАС: 7

2 ЧЕТВЕРТЬ: «МУЗИКА «СЕРЙОЗНА» І МУЗИКА «ЛЕГКА»»

ТЕМА УРОКУ: «Серйозна» або «легка» рок-музика (рок-опера «Юнона та Авось»)

ТИП УРОКУ - Занурення

МЕТА: допомогти учням розбиратися у вирі навколишньої музики, оцінювати її естетичні, ідейні та моральні якості.

ЗАВДАННЯ:

Допомогти учням розбиратися у вирі навколишньої музики, оцінювати її естетичні, ідейні та моральні якості.

Розвиток здатності до емоційно-ціннісного сприйняття та розуміння музичних творів.

Розвиток виконавських навичок: вироблення кантилени, співочого дихання, дикції, виразного виконання, сприйняття, музичного мислення та пам'яті.

Захопити дітей музикою, викликати інтерес до занять та пробудити віру у свої сили.

ФОРМУВАННЯ УНІВЕРСАЛЬНИХ НАВЧАЛЬНИХ ДІЙ

ОСОБИСТІ

Розширення уявлень про художню картину світу на основі присвоєння духовно-моральних цінностей музичного мистецтва, засвоєння соціальних функцій;

Формування соціально значущих якостей особистості: активність, самостійність, креативність, здатність адаптації за умов інформаційного суспільства;

Розвиток здатності критично мислити, діяти в умовах плюралізму думок, прислухатися до інших та допомагати їм, брати відповідальність за себе та інших у колективній роботі;

Усвідомлення особистісних смислів музичних творів різних жанрів, стилів, напрямів, розуміння їхньої ролі у розвитку сучасної музики.

ПІЗНАВАЛЬНІ

- пізнання різних явищ життя суспільства та окремої людини на основі входження у світ музичних образів різних епох та країн, їх аналізу, зіставлення, пошуку відповідей на проблемні питання;

Прояв інтересу до здійснення прийомів діяльності композиторів та виконавців (професійних та народних) у власній творчій діяльності;

Виявлення у проектно-дослідній діяльності специфіки музичної культури своєї сім'ї, краю, регіону; розуміння ролі синтезу /інтеграції/ мистецтв у розвитку музичної культури Росії та світу, різних національних шкіл та напрямів;

Ідентифікація/співставлення/термінів та понять музичної мови з художньою мовою різних видів мистецтва на основі виявлення їх спільності та відмінностей;

Застосування отриманих знань про музичну культуру, про інші види мистецтва у процесі самоосвіти, позаурочної творчої діяльності;

Прояв стійкого інтересу до інформаційно-комунікативних джерел інформації про музику, літературу, образотворче мистецтво, кіно, театр, вміння їх застосовувати в музично-естетичній діяльності (урочній, позаурочній, дозвільній, самоосвіті);

Формування пізнавальних мотивів діяльності щодо створення індивідуального портфоліо для фіксації досягнень щодо формування музичної культури, музичного смаку, художніх потреб.

РЕГУЛЯТИВНІ

- самостійне визначення цілей та способів вирішення навчальних завдань у процесі сприйняття та виконання музики різних епох, стилів, жанрів, композиторських шкіл;

Здійснення дій контролю, корекції, оцінки дій партнера в колективній та груповій музичній, художньо-творчій, проектно-дослідницькій, позаурочній, дозвільній діяльності, у процесі самоосвіти та самовдосконалення;

Стійкий прояв здібностей до мобілізації сил, організації вольових зусиль у процесі роботи над виконанням музичних творів на уроці, позаурочних та позашкільних формах музично-естетичної, проектної діяльності у самоосвіті; розвиток критичної оцінки власних навчальних дій, дій однолітків у процесі пізнання музичної картини світу, різноманітних видів мистецтва, участі в індивідуальних та колективних проектах;

Стійке вміння працювати з різними джерелами інформації про музику, інші види мистецтва, їх порівняння, зіставлення, вибір найзначніших /придатних/ для засвоєння навчальної теми, творчої роботи, дослідницького проекту.

КОМУНІКАТИВНІ

- стійкий прояв здатності до контактів, комунікації з однолітками, вчителями, вміння аргументувати (в усному та письмовому мовленні) власну точку зору, приймати (або заперечувати) думку співрозмовника, брати участь у дискусіях, суперечках з приводу різних явищ музики та інших видів мистецтва;

Володіння навичками постановки та вирішення проблемних питань, ситуацій при пошуку, зборі, систематизації, класифікації інформації про музику, музикантів у процесі сприйняття та виконання музики;

Організація спілкування на основі розгорнутого письмового мовлення з однолітками, вчителями за допомогою форумів, чатів та відеоконференцій, у процесі участі у дистанційних олімпіадах.

ІНФОРМАЦІЙНІ

Вміння порівнювати та зіставляти інформацію про музичне мистецтво з кількох джерел, вибирати оптимальний варіант для вирішення навчальних та творчих завдань;

використання інформаційно-комунікаційних технологій при діагностиці засвоєння змісту навчальної теми, оцінці власних дій при розробці та захисті проектів;

Володіння навичками та вміннями використовувати комп'ютер, проектор, звукові колонки, інтерактивну дошку під час виконання навчальних завдань, виступи на презентації дослідницьких проектів;

Прояв умінь самостійного створення та демонстрації мультимедійних презентацій у програмі Microsoft Office Рower Point 2007 (з включенням до них тексту, музики, відеоматеріалів) на уроках музики та у процесі захисту дослідницьких проектів;

Вміння адаптувати музичну (та іншу художню) інформацію для конкретної аудиторії (однокласники, молодші школярі, батьки) шляхом вибору відповідних засобів, мови та зорового ряду;

Вміння передавати зміст навчального матеріалу у графічній формі та інших формах згортання інформації;

Вдосконалення вмінь та навичок роботи з носіями інформації (дискета, CD, DVD, flash-пам'ять, айпад, айфон);

Розвиток навичок добування інформації про музику та інші види мистецтва в пошукових системах (Yandex, Googl та ін.) та її інтеграцію з урахуванням різновидів навчальних та пізнавальних завдань;

Оцінювання видобутої інформації з погляду її якості, корисності, придатності, значущості для засвоєння навчальної теми, проектно-дослідницької, позаурочної, дозвільної діяльності.

СИТУАЦІЇ УРОКУ (ЕТАПИ)

МУЗИЧНИЙ МАТЕРІАЛ

ДІЯЛЬНІСТЬ ВЧИТЕЛЯ

ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ

ФОРМОВАНІ УУД

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (настрій на урок)

Здрастуйте, хлопці. Чи всі готові до уроку? Почнемо наше заняття.

Підготовка свого робочого місця

Особистісні

Актуалізація опорних знань.

ТЕСТ

    Назвіть французьких співаків, з чиєю творчістю ми познайомилися на минулому уроці?

    Назви творів, які ми слухали на минулому уроці.

    До якої сфери, «легкої» чи «серйозної» відносяться ці твори та чому.

Письмові відповіді дітей

Постановка цілей, теми уроку

На сьогоднішньому уроці ми розбиратимемо «серйозна» чи «легка» рок-музика. Ми сьогодні знайомимося з найвідомішою російською рок-оперою «Юнона та Авось» композитора Рибнікова на слова Андрія Вознесенського. У назву опери використано імена двох вітрильників «Юнона» та «Авось», на яких здійснювала свою подорож експедиція Н. Резанова.

Регулятивні

ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

««Юнона» та «Авось»» Рибніков

(Фрагменти)

Занурення в оперу: вчитель розповідає зміст та включає уривки опери.

В основі сюжету опери - романтична історія кохання російського графа, камергера Миколи Петровича Резанова (1764-1807), що відправився в 1806 р. на вітрильниках «Юнона» і «Авось» до берегів Каліфорнії та дочки губернатора Сан-Франциско Кончі .

Духовна задушливість, нестерпність існування в царській Росії змушує Резанова шукати нових земель для здійснення вічної мрії про вільну країну для російських людей. Він, однак, розуміє утопічність своїх задумів, розуміє, що труднощі на його шляху непереборні. Але навіть наявність мінімального шансу на удачу, ця віра в «Авось» змушує Резанова подавати одне прохання за іншим з проханням дозволити йому подорож до Каліфорнії ( музика Прохання і «Ти мене на світанку розбудиш»).

Відмови зламали його волю. У безмірній тузі та розпачі молиться Резанов Богоматері. У молитві визнається він у своєму найпотаємнішому і лякаючому його самому почутті - любові до Богоматері як до жінки. Це болісне наслання повністю охоплює його ( музика Молитви).

На вершині свого екстатичного стану Резанов чує неземний голос, який благословляє його. Слідом за цим, як відлуння цього божественного сяйва, здійснюється його мрія наяву - він отримує дозвіл на подорож, більше того - найвище на нього покладається важлива державна місія ( музика Богородиці та дозволу).

Перехід через Тихий океан був дуже важким ( музика Переходу).

Після найважчого шляху Резанов вступає в контакт з іспанськими ченцями-францисканцями, з губернатором Сан-Франциско Хосе Даріо Аргуельо ( музика Прийому).

Будучи запрошеним на прийом до губернатора, Резанов знайомиться з його дочкою, п'ятнадцятирічної Марією Кончітою де Аргуельо ( музика Зустрічі з Кончитою).

На балу наречений Кончіти Федеріко співає сонет про сумну долю двох закоханих, а Резанову бачиться в Кончіті земне втілення надприродної пристрасті, що мучить його ( музика сонета).

Вночі в саду Резанов чує розмову Кончіти і Федеріко про їх майбутні заручини, але сам уже не може впоратися з почуттям, що охопило його. Проникнувши в спальню до Кончиті, він спочатку благає її про кохання, а потім, незважаючи на весь відчай Кончіти, опановує її... І знову чується сумний, тихий неземний голос. У душі Кончіти в цей момент зароджується кохання, у душі Резанова залишаються тільки каяття та гіркота ( музика Зустрічі..).

Щаслива удача з цього моменту відвертається від Резанова. Справи російсько-американської кампанії йдуть погано. Скандал, викликаний його вчинком, змушує росіян терміново залишити Сан-Франциско. У своєму листі до Румянцева Резанов пише, що його мрії про просвітлення душ людських у нових російських колоніях розбилися на порох, і він мріє про одне - повернути кораблі та моряків до Росії ( музика Скандала).

Здійснивши заручини з Кончітою, Резанов пускається у зворотний шлях для дозволу на шлюб з католичкою ( музика заручин).

У Сибіру він хворіє на гарячку і вмирає. А Кончіта залишається вірною своїй любові все життя ( музика Очікування). Чекаючи Резанова 36 років, вона постригається в черниці і в келії домініканського монастиря в Сан-Франциско закінчує свої дні.

Світлим гімном «Алілуя любові» звучить фінал опери ( музика гімну Любові).

Алілуйя коханій парі!
Ми забули лаючись і бенкетуючи,
Для чого ми на землю потрапили
Алілуя любові, алілуя!

Слухання

Пізнавальне

Регулятивні

Особистісні

ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ

Чому було присвячено наш урок?

Як на вашу думку, «легка» чи «серйозна» рок-музика?

Відповіді дітей:

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити записи у зошитах

Регулятивні

Комунікативні

РЕФЛЕКСІЯ (оцінка, самооцінка)

Усі молодці. Давайте разом відповімо на запитання:

1. Хто заслужив сьогодні на оцінку і чому...

2.Мені було цікаво…

3. Ми сьогодні дізналися…

4. Мені було важко…

5. Задоволені своїми відповідями.

Відповіді дітей


Список музичних тем: Пролог Відспівування Романс «Я тебе ніколи не забуду» Арія Резанова «Душею я шалено втомився» Сцена в церкві, молитва Арія Пресвятої Діви Пісня моряків «Авось» Плавання Прибуття в Америку Сцена на балу Біла шипшина Ніч. Спальня Кончіти. Арія Резанова «Ангел, стань людиною» Дуель з Фернандо Заручини Монолог Резанова «Принесіть мені карти відкриттів» Хор та сцена «Відтворіть Господу» Сцена в келії. Очікування Кончіти Фінал Епілог. «Алілуйя»


«Юно́на» та «Авось» одна з найвідоміших радянських рок-опер композитора Олексія Рибнікова на вірші поета Андрія Вознесенського. Прем'єра відбулася 9 липня 1981 року на сцені Московського театру імені Ленінського комсомолу (режисер Марк Захаров, постановка танців Володимира Васильєва, художник Олег Шейнціс), до репертуару якого спектакль входить досі. У назві вистави використано імена двох вітрильників, «Юнона» та «Авось», на яких робила своє плавання експедиція Миколи Резанова. Історія створення 1978 року композитор Олексій Рибніков показав режисеру Марку Захарову свої музичні імпровізації на теми православних піснеспівів. Захарову сподобалася музика, і тоді виникла ідея створити на її основі музичну виставу на сюжет «Слова про похід Ігорів».


Він звернувся з цією пропозицією до поета Андрія Вознесенського (це була їхня перша зустріч), проте той цю ідею не підтримав: Тоді я був нахабним молодим поетом, мені здавалося незрозумілим, навіщо треба писати щось слов'янофільське по «Слову о полку Ігоревім», в те час як невідомий його автор і навіть невідомо, чи був автор «Слова». Я говорю: «У мене є своя поема, вона називається Авось! про кохання сорокадворічного графа Резанова до шістнадцятирічної Кончиті, давайте зробимо оперу за цією поемою». Марк розгубився трішечки і сказав: "Давайте я почитаю". Наступного дня він сказав мені, що він згоден і що ми зробимо оперу, причому вибір композитора буде його, Марко. Він обрав Олексія Рибнікова. То був щасливий вибір.


В основу лібрето було дійсно покладено поему «Авось» (1970), хоча для театральної постановки довелося, природно, дописувати багато арії та сцени. Оскільки слово «рок-опера» тоді було заборонено (як і рок-музика взагалі), автори написали під назвою твори: «сучасна опера». Постановку танцювальних номерів було здійснено балетмейстером Володимиром Васильєвим, який також спочатку відчув, що постановка, що готується, не має аналогів на радянській сцені. На відміну від попередньої рок-опери Рибнікова «Зірка і смерть Хоакіна Мур'єти», яку комісія відхиляла 11 разів, нова вистава була дозволена відразу. При цьому, за спогадами Вознесенського, перед проходженням комісії Захаров поїхав з ним на таксі в Єлохівський собор, де вони поставили свічки біля ікони Божої Казанської матері (яка згадується в опері).


Прем'єра опери відбулася 9 липня 1981 року на сцені Московського театру імені Ленінського комсомолу, в головних ролях були задіяні Микола Караченцов (граф Резанов), Олена Шаніна (Кончіта), Олександр Абдулов (Фернандо). Через кілька днів, за спогадами Рибнікова, на Заході були опубліковані скандальні статті про спектакль, що оцінюють його як антирадянський, що ускладнило життя його авторам: Західна преса зреагувала так, ніби ми робили прем'єру на Бродвеї, а не в радянській Москві. Після цього мене дуже надовго посунули у тінь. Спектакль грали, але не випускали за кордон, дуже довго не виходила платівка (адже на спектакль ходить 800 чоловік 2-3 рази на місяць, а платівка це масова популярність). Мене навіть не визнавали автором, не підписували зі мною договір, і я судився з Міністерством культури СРСР, на суд приходили іноземні кореспонденти… Вигравши суд, я потрапив до категорії людей, з якими краще взагалі не зв'язуватися.


Однак через деякий час завдяки П'єру Кардену відбулися гастролі театру в Парижі та на Бродвеї у Нью-Йорку, потім у Німеччині, Нідерландах та інших країнах. Згодом оперу було поставлено у Польщі, Угорщині, Чехії, Німеччині, Південній Кореї. У «Ленкомі» більш ніж за чверть століття вистава витримала сотні вистав і досі йде із незмінним аншлагом. Виконавці головних ролей кілька разів змінювалися, хоч у ролі Миколи Резанова незмінно, до нещасного випадку, виступав Микола Караченцов. Нині роль Резанова виконують Дмитро Пєвцов та Віктор Раков. Роль Кончіти з успіхом грає Алла Юганова Спіріна Єлизавета 5-б

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...