Лінія та її виразні можливості. Лінія та її виразні можливості Лінія та її виразні можливості

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Тема уроку: Лінія та її виразні можливості

Мета: познайомитися з виразними властивостями лінії, видами та характером лінії.

Лінія – основний засіб художньої виразності у графіку

ЗАВДАННЯ: Для виконання завдань вам знадобиться 3 аркуші паперу.

За почерком ми можемо дізнатися про характер людини

1 вправа Своїм звичайним почерком Як дуже акуратна людина Як людина, яка поспішає Немов ви заощаджуєте місце, скупо, прибирально. Твердо, рішуче Порівняйте варіанти написання. Чим вони відрізняються? Напишіть слово «Здрастуйте» або своє ім'я:

2 вправа Зобразіть кілька ліній на одному аркуші. «Музичні» «Легкі», «Повітряні» «Жорсткі» «Ломані» «Колючі» «Витіюваті» «Спіральні» «Променеві» «Хвиляста» Який настрій створюється, коли ви бачите різні за характером лінії? Що цьому сприяє?

3 вправа Розділити лист на дві частини та зобразити, не використовуючи конкретних предметів: Гнів Радість

Виразні можливості лінії Характер Виразність Ритм Малюнок І.І. Шишкіна «Впале дерево

Ритм Одне з основних композиційних засобів у графіку – ритм ліній та плям. Ритм – це чергування елементів композиції. зазвичай ритм побудований на нерівномірному зміні властивостей елементів композиції, ритм ліній надає динаміку композиції

Виконайте замальовку пейзажу, передаючи через зображення дерев та трав стан природи: сильні пориви вітру; легкий шелест листя; спокій. Використовуйте різні можливості вираження лінії. 4 вправа

Зобразіть фантастичне дерево, яке б показувало ваш характер, застосовуючи знання лінії і використовуючи фактуру дерева. Можна включати предміри, які вам подобаються Використовуйте різні виразні можливості лінії. 5 вправа


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Розробка уроку з ІЗО для 6 класу "Лінія та її виразні можливості"

Розробка уроку з ІЗО для 6 класу за програмою Б.М. Неменського "Лінія та її виразні можливості".

6 клас 3 урок "Лінія та її виразні можливості"

Розробка уроку за програмою Б.М. Неменського "Образотворче мистецтво" 6 клас, урок №3 на тему "Лінія та її виразні можливості"...

Розділ 1. Види образотворчого мистецтва та основи образної мови

Тема. Лінія та її виразні можливості. Ритм ліній.

Ціль: - розширити знання про графіку як відеообразотворчого мистецтва;познайомити зі засобами виразність графіки.- продовжити розвиток умінь при роботі графічнимиматеріаламиудосконалювати техніку виконання; дотримуватись правил безпеки;- розвивати охайність, точність;- виховувати чуйність до сприйняттю чудовому.

Завдання уроку :

Особистісні : - активізувати пізнавальну діяльність та розвивати творчий потенціал учнів;

Створювати умови для розкриття інтелектуальних та духовних можливостей дітей;

Продовжувати формувати здатність до художньо-образного пізнання світу, уміння застосовувати

отримані знання у своїй власній мистецько-творчій діяльності;

Метапредметні : -розвивати навички самостійної мистецько-творчої діяльності;

Удосконалювати вміння учнів аналізувати, порівнювати, узагальнювати інформацію, планувати, контролювати та оцінювати результати своєї навчальної, мистецько-творчої діяльності

- Формувати комунікативні компетенції.

Предметні: - сформувати поняття про лінію як основний засіб виразності в графіці;

Розвивати вміння розрізняти основні види та жанри пластичних мистецтв, характеризувати їх специфіку, здатність висловлювати судження про художні особливості творів, що зображають природу та людину в різних емоційних станах, вміння використовувати різні матеріали та засоби художньої виразності для передачі задуму у своїй художній діяльності.

Хід уроку

1.Орг. момент. Емоційнаналаштуваннянаспівробітництво.

2. Актуалізація опорних знань.

Сьогодні ми з вами поринемо в чудовий, безмежний світ мистецтва. Доторкнемосядо такого виду мистецтва як графіка, познайомимосяіз засобами її виразності.А епіграфом до уроку пропоную взяти слова О. Довженка : "Людина за своєю натурою - художник. Він всюди, так чи інакше, прагне вносити в своє життя красу" Тому і ми своїми вміннями, знаннями, талантами,своїми чудовими та унікальними роботами внесемо у наше життя красу.

3. Мотивація навчальної діяльності.

Багато з вас вважають, що олівець -малоцікавий художній матеріал. Він має мале кількість відтінків, а так хочеться намалювати стиглу полуниці під яскравим сонечком, і, щоб на листочках обов'язково сяяли крапельки роси. А як ж всі це можна, можливо передати простим олівцем?Випереджальне завдання. Перегляньте слайди і Дайте відповідь на питання. Обґрунтуйте свої думки. Завдання 1. Давайте переглянемо роботи художників -графіків і з'ясуємо, чи можуть бути роботи цікавимироботи, які виконані з допомогою лише простого олівця?

Який можна, можливо зробити висновок? Зацікавили чи вас роботи художників?

Завдання2. Тепер ми переглянемо наступну частина картин і дамо відповідь на такий питання: Чи можна за допомогою лише простого олівець передати настрій?

Який можна, можливо зробити висновок?


Завдання3. Чи можна за допомогою простого олівця передати обсяг?



Завдання 4. Розгляньте такі картини. Чи завжди потрібно зафарбовувати головний об'єкт на картині? Можливо, достатньо зафарбувати тло, а головне залишити?



Висновок. Закінчи пропозицію:

    Графічні роботи можуть бути цікавими тому….

    Вони можуть передавати настрій за допомогою ….

    Використовуючи лише один колір можна передати.

    Для того щоб намалювати головний об'єкт можна …..

4. Вивчення нового матеріалу

Графіка - образ образотворчого мистецтва, де відбиток дійсності вирішується з допомогою малюнка. Основними засобами вираження задуму є лінія, штрих, пляма)

Лінії бувають різними. Лінія це знак, вона умовна, придумана нами як спосіб позначення. Але розглядаючи її ми опікаємось визначити настрій художника, його ставлення до зображуваного об'єкта, силу емоцій. Розгляньте лінії та спробуйте відчути настрій.

У людини, що малює лінії, як і у пишучого, є свій почерк - своя манера вести лінію, описувати контури предмета. Розгляньте малюнки Пабло Пікассо та визначте характер, настрій, ставлення художника до зображених об'єктів.

Пабло Пікассо

ван Гог

Розглянувши графічні роботи Ван Гога, ви, мабуть, звернули увагу на ритм, який задають лінії. Вони не хаотично розташовані на картині, а рухаються, можливо, у такт биття серця. А можливо самі хвилі ритмічно рухаються по гладі моря?Вініаміна Різдвяного (Під читання вірша йде показ слайдів з фотографіями дерев)

У земному шляху, що змінює кочівля,

Житла, зустрічі, обличчя та краї,

Бесіду з вами я веду, дерева.

Друзі, які ні в чому не змінили.

І як мені було з вами не споріднитися,

Ті, що привітали Батьківщину мою,

Коли живі образи та обличчя

Я у ваших обрисах дізнаюся!

Ось старий дуб – листя із дзвінкої міді.

Могутній стан у звилинах кори.

Він весь гуде, гуркотить про перемогу,

Як колись на струнах гусляри.

Ось сосни, прямоствольні і пружні,

Колючі – вітрам не розірвати,

Стоять у своїй лускатій кольчузі,

Спокійні, як Ігорева рать.

І ялинки нерухомі та суворі,

Ронячи низько рукави гілок,

Чекають, пригорюючись, матері та вдови,

Молчальниці в хустинках до брів.

А поряд боязка осика,

І зовсім простодушна вільха

Дивиться поверх кущів, як через тин,

На стежку, що теніста та глуха.

Але всіх миліших мені дівчина береза,

Прийшла з казок та билин,

Снігуронька, улюблениця морозу,

Оленка пагорбів і рівнин.

Їй будь-які наші зорі, сіножаті,

Ромашки в росах, дзвінкі стрижі,

Зелені вона качає коси

Над хвилями жита, що біжить з вітром.

6.Фізмінутка.

7.Практична робота.

8. Виставка робіт.

9.Підбиття підсумків.








Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

"Будь-яку лінію - і криву і пряму - ми можемо уявити собі, як зупинилася і як рухається ...".
(Володимир Фаворський)

Тип уроку:Ознайомлення з новим матеріалом (презентація до уроку).

Цілі:

  • познайомити учнів з виразними властивостями лінії, їх видами та характером;
  • показати умовність та образність лінійного зображення, роль ритму у створенні художнього образу;
  • сформувати навички передачі настрою малюнку з допомогою ліній різного характеру.

Завдання:

Особистісні:

  • створювати умови для розкриття інтелектуальних та духовних можливостей дітей;
  • активізувати пізнавальну діяльність та розвивати творчий потенціал учнів;
  • продовжувати формувати здатність до художньо-образного пізнання світу, уміння застосовувати здобуті знання у своїй власній художньо-творчій діяльності.

Предметні:

  • розвивати вміння розрізняти основні види та жанри пластичних мистецтв, характеризувати їх специфіку;
  • розвивати вміння використовувати різні матеріали та засоби художньо виразності для передачі задуму у власній художній діяльності;
  • сформувати поняття про лінію як основний засіб виразності в графіці.

Метапредметні:

  • розвивати навички самостійної мистецько-творчої діяльності;
  • удосконалювати вміння аналізувати, порівнювати, планувати, контролювати та оцінювати результати своєї художньо-творчої та навчальної діяльності.

Обладнання: комп'ютер, проектор, екран, комп'ютерні слайди "Лінія та її виразні можливості", оснащення робочих місць учнів.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент.

Перевірка готовності учнів до уроку.

Щоб точніше сформулювати тему нашого уроку, звернемо увагу на епіграф (Слайд 2): “Шлях до кінцевої мети йде не через нагромадження деталей, а через їх відбір. У малюнку, наприклад, художник повинен з усіх можливих ліній вибрати найвиразнішу, найнасиченішу життям”. (Анрі Матісс)

Хто здогадався про що ж йтиметься на нашому занятті?

Правильно. Йтиметься про лінію та її виразні можливості.

ІІ. Повідомлення теми уроку. Розмова.

Багато хто з вас вважає, що олівець – малоцікавий художній матеріал. Він має малу кількість відтінків, а так хочеться намалювати стиглу полуницю під яскравим сонечком, і щоб на листочках обов'язково сяяли крапельки роси. А як все це можна передати простим олівцем?

Давайте переглянемо роботи художників-графіків і з'ясуємо, чи можуть бути роботи цікавими, якщо вони виконані за допомогою одного простого олівця? (Слайд 3)

Будь-який малюнок починається з лінії. Саме лінія є початком всіх початків у малюнку.

Якими можуть бути лінії по начертанию?

Правильно. Лінії можуть бути довгі, короткі, прямі, криві, хвилясті, уривчасті, тонкі, товсті і таке інше.

У природі лінії мало зустрічаються. Лінією ми звикли називати контур предмета, його край. Лінія для нас представляє лише знак і умовність. Її використовують як спосіб позначення. При написанні букв ми намагаємося вимальовувати лінії виразніше.

Багато художників належали до лінії, як до живої, що має свій характер. Художник В.А. Фаворський говорив про лінію: “Будь-яку лінію – і криву і пряму – ми можемо уявити, як зупинилася і як рухається…”. Характер лінії висловлює емоції, почуття митця! Давайте розглянемо кілька графічних картин і спробуємо визначити емоції та почуття, які нам намагається передати художник (Слайд 4).

Як будь-який образотворчий засіб, лінія має свої властивості. Які змінюються в залежності від інструменту, що застосовується. Зображати лінії можна за допомогою добре заточеного твердого олівця – у цьому випадку лінія виходить тонкою, слабко видимою. М'який олівець залишить за собою м'якшу, пухку, хвилясту лінію. Нерідко для зображення ліній використовують ручки – чорнильні із пером, кулькові. Найкращими матеріалами для зображення ліній є сангіна, пастель, вугілля. Давайте подивимося наочно, як виглядає графічний малюнок, виконаний різними інструментами (Слайд 5).

Лінія активно використовується в нарисах, ескізах, малюнках, карикатурі, шаржах, плакаті, живописі, архітектурі та дизайнерських проектах.

Великий нідерландський художник Рембрандт заклав основу сучасного художнього малюнку. Його роботам властива особлива музичність ліній, з яких він відтворював різні образи.

Свої твори Рембрандт не створював чорним чорнилом. Він створював їх коричневим чорнилом на папері рожево-сірого відтінку. Лінія у Рембрандта ніби ллється, живе, дихає. У його малюнках завжди є єдність і гармонія форми і змісту. Одним із шедеврів його лінійних робіт вважається малюнок “Старий жебрак” (Слайд 6).

На цьому малюнку майстерно зображено голову і фігуру жебрака. Ця робота надзвичайно глибока і водночас лаконічна. Форми малюнку виразні, що досягається з допомогою лінійної техніки.

В іншому своєму малюнку "Жінка в кріслі" Рембрандт Харменс ван Рейн домігся виконання суворого контуру очеретяним пером. У цьому слід звернути увагу до різну товщину ліній. Деталі малюнка виконані з різним тиском (Слайд 6).

Рембрандт був великим художником свого віку. Його майстерність не може залишити байдужими справжніх поціновувачів мистецтва.

Ще одним художником, для кого лінійне зображення стало основою творчих робіт, був Анрі Матісс, який зробив лінійний малюнок формою верстатного малювання. Він детально опрацьовував кожен елемент, досягав надзвичайної реалістичності у своїх малюнках, а потім робив із них малюнки більш узагальнені та умовні. Матіс домагався особливої ​​точності за допомогою ліній однакової товщини та напруги. Роботам Анрі Матісса властива легкість і жвавість руху, і навіть чіткі контур і рух всіх ліній по обрису форми. Цей художник – найяскравіший представник лінійного малюнка. Давайте розглянемо кілька знаменитих робіт Анрі Матісса (Слайд 7).

ІІІ. Практична робота.

Сьогодні вам належить побувати в ролі майстра лінійного малюнка. Для початку виконайте тренувальне завдання. За допомогою різних ліній на білому аркуші паперу зобразіть два настрої – веселий та сумний. Композиція повинна складатися виключно з ліній. При виконанні малюнка пригадайте характер ліній.

Тепер коли ви попрацювали з лініями, я пропоную вам виступити в ролі майстра лінійного малюнка. Створіть свій лінійний малюнок за допомогою простого олівця. Основу малюнка має становити лінія. Малюнок має бути цілісним. Зображуваний предмет може бути будь-яким.

IV. Закріплення пройденого матеріалу.

Отже, сьогодні ми з вами познайомилися з основним формотворчим засобом малюнку – лінією. Давайте пригадаємо, які види ліній бувають і яку роль вони грають у малюнку.

А закінчити наше заняття хочеться словами прекрасного поета Всеволода Різдвяного, які були написані ним до твору Пікассо “Голуб світу”:

“Співучим повільним овалом
Чарівно обведена,
Стає баченням небувалим
Біліше лілії – вона.
Голубки ніжним трепетом
Її обличчя облямовано,
І вся вона - кохання сяйво,
Зорею, що увійшло у вікно...”

V. Підбиття підсумків.

Перегляд та виставка готових ескізів, обговорення та оцінка.

Філія МОУ Білоярська ЗОШ, Льотниківська ЗОШ

Викладач образотворчого мистецтва – Клименко М.В.

Відкритий урок з образотворчого мистецтва


Тема: «Її величність лінія»

Лінія та її виразні можливості.


Ціль:знайомство з роллю лінії у зображенні та її виразними можливостями.

Завдання:

Освітні завдання:

1. Ознайомити із поняттям «лінія».

2. Ознайомити з виразними можливостями лінії зображення.

3. Формувати вміння знаходити красу, гармонію у природі.

4.Формувати досвід творчого спілкування через колективну діяльність.

Розвиваючі:

1. Розвивати композиційні навички.

2. Розвивати спостережливість.

3. Розвивати творчу фантазію.

Виховні завдання:

1. Виховувати інтерес до мистецтва.

2. Виховувати художній смак.

3. Виховувати мотивацію до навчальної діяльності.

4. Сприяти заощадженню та зміцненню здоров'я учнів.

Вигляд уроку:Урок-казка.

Методи навчання:словесно-наочний, практичний, діалогічний.

Обладнання:мультимедійна презентація, різні художні матеріали, малюнки педагога, аркуш паперу для колективної роботи, папір кольорові олівці, фломастери, маркери, фарби, гелієві ручки тощо.


Хід уроку

I. Організаційний момент. Привітання класу, знайомство із хлопцями.
ІІ. Повідомлення теми уроку. Дорогі мої діти, Багато чудес на світі Три приятеля великих – Крапка, лінія та штрих! Штрих - від лінії шматочок, Крапка - маленький кружечок, Ну а лінія велика, І пряма, і крива, Може на кульку перетворюватися І в зигзаги згинатися, Може сіточки плести, Адже вона завжди у дорозі.

Вчитель читає вірш, одночасно на дошці чи аркуші паперу малюючи лінії крейдою, пензлем, фломастером.

Вгадали, хто герой нашого уроку? Правильно - Її величність лінія.

ІІІ. Актуальність знань

Згадайте, які лінії бувають. Назвіть, де ми можемо побачити різні лінії? (Слова вчителя та відповіді учнів можуть супроводжуватись демонстрацією слайдів)

IV. Викладення нового матеріалу.

Малюнок пером чи олівцем переважно складається з ліній – довгих чи коротких, хвилястих чи уривчастих, товстих чи тонких. Лінії різні за своїм характером.

Лінія – це знак, вона умовна, придумана нами як спосіб позначення

Мова ліній зрозуміла людям усієї землі. Лінії оточують нас усюди. Це лінія горизонту, дороги, стовбурів дерев, містка, берега річки, хмар… Опанувавши виразні можливості лінії, ви зможете на малюнку показати практично все. Блиск блискавок, туман, вітер, чудеса казки та мрію людини. У цьому сенсі образотворче мистецтво близьке до літератури, що розповідає, але з показує. А рисунок може показати!

Подумаєш, якісь лінії, рисочки, шкарпетки, скажете ви. Та ні. Я вам покажу та розповім казку. Про що? Побачте.

(Презентація, слайди природи, ліс)

КАЗКА ПРО ДЕРЕВ-ХАРАКТЕРІВ


У дивовижному світі, в долині, що розкинулася серед високих і неприступних гір, росли... Дерева-Характери. Це були надзвичайні рослини. Їхній зовнішній вигляд був відображенням характерів людей, які жили далеко за горами.

У кожного Дерева-Характера від стовбура відходили чотири головні гілки та безліч маленьких. Ці чотири головні галузі мали свої назви: Ставлення до людей, Ставлення до справи, Ставлення до себе, Ставлення до речей. У кожного Дерева-Характера ці гілки мали свою, не схожу на інших форму, свою особливість.

На одному Дереві-Характері гілка Відносини до людей була пряма і спрямована вгору, тому що несла межу Правдивості, а на іншому була скручена кільцем Брехи. Десь стосунки до себе зухвало стирчала Самозакоханістю, десь пригиналася до землі від усієї Приниженості, а десь спокійно та впевнено піднімалася до сонця як втілення Гідності. Гілки Відносини до речей на деяких Деревах-Характерах скрючилися від жадібності, а на інших великою кількістю листя виявляли свою Щедрість.

Дуже різні дерева-характери росли в цьому чарівному лісі. Під деякими Характерами тріскалася земля – такими вони були важкими, зате легкі Характери буквально ширяли в повітрі, ледь чіпляючись за ґрунт корінням. Зустрічалися Характери, суцільно – від коренів до крони – вкриті голками, і тому вони були дуже колючими. А інші нагадували телеграфні стовпи із ледь помітними відростками – це були прямі характери. Навіть бензопила не могла б розпиляти тверді Характери, а м'які Характери були настільки податливі, що їх стовбури можна було легко м'яти, як глину. Були серед них дуже красиві й потворні, високі й низькі, стрункі й навіть стелиться землею.

Так несхожі були Дерева-Характери, бо росли вони на різних ґрунтах, неоднаково їх зігрівало сонце, інакше обдмухував вітер, не порівну давав вологи дощ. Адже й у кожної людини у житті складається все по-різному, чи не так?

Деколи налітала в чарівну долину люта буря, люто боролася вона на Дерева-Характери... Інші ламав чи виривала з коренем, інші гнула до землі, але зламати не змогла. Були й такі, що не хилилися під найсильнішим ураганним вітром і лише гордо випростували свої могутні гілки.

Вчитель. Багато людей хотіли б побувати в цьому лісі, подивитися, як виглядає їхнє Дерево-Характер. Але потрапити в цей ліс не може ніхто, і дізнатися, який у тебе характер, можна лише вивчаючи самого себе і свої вчинки.

V. Виконання творчого завдання.

Вчитель.Хлопці, вам сподобалася казка? Про що вона? Чому вона називається «Казка про Дерева-Характери?».

Діти.Двох однакових дерев у світі немає, кожен має свої особливості. Так само й люди – усі вони різні.

Як ви думаєте, було б цікаво на сеті жити, якби всі люди та дерева були однакові?

Вчитель.Які засоби виразності допомогли показати характер дерев?

Діти відповідають, аналізуючи колір, форму дерев, напрямки та товщину

ліній.

Вчитель.Нам все це допомогла побачити її величність лінія.

А зараз хлопці давайте трохи відпочинемо, проведемо з вами на фізхвилинку.

Фізхвилинка

Ми очима почаруємо

Коло величезне намалюємо.

Намалюємо вікно

І величезна колода

Намалюємо ліфти біг.

Очками вниз, очима вгору

Усі заплющили очі: раз-два!

Закрутилася голова.

Ми очима поморгали

Умить гірлянди засяяли

Дивимося прямо і вперед -

Це мчить літак.

Раз моргнули, два моргнули –

Наші очі відпочили.

VI. Практична робота.

Вчитель.Я пропоную вам створити свій чарівний ліс. Бажаєте? Кожен, виконуючи індивідуальний малюнок, намагатиметься висловити свій характер у вигляді дерева. Самі вибирайте художній матеріал (фарби, фломастери, маркери і т.д.) Наприкінці уроку всі малюнки з'єднаємо. Пам'ятайте, що від кожного з вас залежатиме, яким буде Чарівний ліс. А допоможе нам у цьому і музика теж . (Включає аудіозапис, діти працюють).

VII. Підсумок уроку.

Вчитель монтує разом із учнями дитячі малюнки на загальне тло.

Вчитель.Зверніть увагу: у нашому лісі немає жодного негарного дерева. Всі вони по-своєму добрі. А це означає, що ви все чудово впоралися із завданням. Молодці!

Проводиться опитування учнів.

Як допомогла лінія виразити свій характер?

Яка робота видається найбільш виразною, вдалою? Чому? (Учні за допомогою вчителя аналізують колір форми дерев, техніку виконання завдання, акуратність виконання роботи тощо)

Тепер хлопці вам зрозуміло, чому лінію ми сьогодні весь урок називали її величність?

Виставлення оцінок

Вчитель і учні спільно вирішують, хто активно працював на уроці, хто точніше висловив суть свого характеру, хто був особливо працелюбний і ретельно виконував свою роботу. Якщо залишиться час, можна провести гру "Відгадай автора малюнка". Наприклад: "Ось тоненьке, ніжне дерево з плавними, хвилястими лініями, чий характер?"

Рефлексія

Вчитель. А тепер хлопці пропоную вам висловити своє ставлення до уроку.

Чи вважаєте ви, що ми з вами недаремно провели урок? Чи сподобався вам урок? (Вибираємо світле дерево).

Якщо ви вважаєте, що даремно витратили свій час? (Вибираємо темне дерево). І кріпимо їх у наш «Чарівний ліс».

Домашнє завдання.

Поспостерігайте, які кольори оточують нас, запитайте своїх близьких, які кольори вони люблять і чому? Яке небо в різний час, як предмети змінюють колір залежно від освітлення і т.д.

Подумайте, як людина може стати кращою. Які якості людини ви вважаєте найважливішими? Запишіть на папері, доповніть відповіді малюнком.


Мені хочеться вам побажати:Гуляйте в лісах, дихайте повітрям,Придивіться до хмар,Прислухайтеся до птахів,Прикладайтеся до джерел,Адже у житті нічого не повториться.Бажаю вам удач і кажу: «До зустрічі, любі друзі!» 5

Надіслати

Класнути

Запинити


Цілі: познайомити учнів із поняттям «лінія», її виразними можливостями; розповісти про вид та характер ліній, роль ритму у створенні образу; познайомити учнів із лінійними графічними малюнками художників.
Матеріали: зображення різних ліній, ілюстрації лінійних малюнків (Рембрандт «Старий жебрак», «Жінка в кріслі, що читає книгу», «Два селянські будинки», А. Матісс «Жіночий портрет»); олівці, папір.

I. Організаційний момент

(Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.)

ІІ. Бесіда вчителя

1. Лінія, її види, характер

Кожен малюнок, виконаний пером чи олівцем, складається з різноманітних ліній – прямих, хвилястих, довгих, коротких, уривчастих, тонких, товстих, різких, незграбних. Лінія може бути як основним формотворчим засобом у малюнку, так і допоміжним – для позначення межі форми, будь-яких деталей тощо.

Лінія є одним з найголовніших образотворчих засобів. Вони різняться за своїм характером. Деякі з них вагомі та впевнені, деякі побіжні та поспішні. Лінія буває сміливою, хвацькою або суворою і докладною. Одна окреслює контур як волосінь, інша є лінією-розчерком, вільним слідом вражень.

Як будь-який образотворчий засіб, лінія має свої властивості, які змінюються залежно від інструменту, що застосовується. Зображати лінії можна за допомогою добре заточеного твердого олівця – у цьому випадку лінія виходить тонкою, слабко видимою. М'який олівець залишить за собою м'якшу, пухку, хвилясту лінію. Нерідко для зображення ліній використовують ручки – чорнильні із пером, а також кулькові. Найкращими матеріалами для зображення ліній є сангіна, пастель, вугілля.

У природі лінії мало зустрічаються. Лінією ми вважаємо контур предмета, його край. Лінія є лише знак, умовність. Її використовують як спосіб позначення. При написанні букв ми намагаємося вимальовувати лінії якнайвиразніше. Художник, який малює лініями, має свій почерк, певний характер. Через лінію він висловлює свої почуття, емоції.

Лінії мають власний ритм. Ритм лінії – це чергування сумірних між собою елементів. Ритмічні співвідношення, зазвичай, різноманітні. Вони можуть бути простими, складними, варіативними.
Паркан – це також набір ліній, він має певний ритм – мірний. Такий ритм відображає спокій та одноманітність.

Якщо завдання тону виявити простір, то основне завдання лінії висловити рух. Погляд ніби слідує у напрямку лінії, повторюючи її вигини і відзначаючи її напругу. Враження слідкуючого за лінією цілком залежатиме від того, яким чином лінія керує рухом погляду.

2. Лінійні графічні малюнки великих художників

Рембрандт Харменс Ван Рейн. Великий нідерландський художник Рембрандт був яскравим представником золотого віку голландського живопису. Саме він заклав основу сучасного живого художнього малюнка. Його роботам властива особлива музичність ліній, з яких він відтворював різні образи. Свої твори Рембрандт створював не чорним, а коричневим чорнилом на папері рожево-сірого відтінку. Лінія Рембрандта ніби ллється, живе, дихає. У його малюнках завжди є єдність і гармонія форми і змісту. Найкращим прикладом його лінійних робіт є малюнок «Старий жебрак»

На цьому малюнку майстерно зображено голову і фігуру жебрака. Робота надзвичайно глибока і водночас лаконічна. Зверніть увагу на чіткість форм, що досягається за допомогою лінійної техніки.

Інші малюнки художника були виконані очеретяним пером, за допомогою якого майстру вдалося досягти суворого контуру. Розглядаючи малюнок «Жінка у кріслі, що читає книгу», особливу увагу слід звернути на різну товщину ліній. Його деталі виконані з різним тиском. Окремий інтерес становлять пейзажі Рембрандта. Його пейзаж насамперед складається з різних «рухливих» ліній, поєднання ритмічних і пластичних можливостей.

Рембрандт "Жінка в кріслі, що читає книгу"

Рембрандт «Два селянські будинки»

Подивіться на малюнок «Два селянські будинки», виконаний товстим пером чорним чорнилом. Натиск, з яким промальований передній план малюнка, начебто підкреслює глибину других і третіх планів. Рембрандт був великим художником свого віку. Його майстерність не може залишити байдужими справжніх поціновувачів мистецтва.

Анрі Матісс. Більшість художників лінійне зображення було лише доповненням до основного виду творчості. Однак для Матісса лінійний малюнок був формою верстатного малювання. Так, художник, створюючи свої малюнки з натури та детально опрацьовуючи кожен елемент, досягав надзвичайної реалістичності, а потім починав робити з нього інший малюнок – більш узагальнений та умовний.

Матіс домагався особливої ​​точності зображення за допомогою ліній однакової товщини та однієї напруги. Слід зазначити, що малюнкам цього художника характерна надзвичайна легкість, жвавість руху. Контур фігури позначений чітко, рух ліній струмує строго за контуром форми.

А. Матісс «Жіночий портрет»

Роботи Матісса певною мірою стримані, але в той же час мають немислиму свободу. Цей художник є найяскравішим представником лінійного малюнка.

ІІІ. Творче завдання

Сьогодні вам належить побувати в ролі майстра лінійного малюнка. Для початку виконайте тренувальне завдання. За допомогою різних ліній на білому аркуші паперу зобразіть два настрої – веселий та тужливий. Вся композиція має складатися лише з ліній. Пам'ятайте, основне завдання лінії – висловити рух. При виконанні малюнку згадайте про характер ліній.

Види ліній

Вираз певного настрою за допомогою ліній


Тепер коли ви попрацювали з лініями, вам пропонується виступити в ролі майстра лінійного малюнка. Для нашої роботи нам знадобиться папір та простий олівець. Папір має бути білого кольору, оскільки слабка срібляста лінія олівця погано видно на кольоровому папері. Створіть свій лінійний малюнок за допомогою простого олівця. Основу лінійних малюнків, звичайно, складає лінія, за допомогою якої ви зможете намітити контур. Малюнок має бути цілісним. Зображуваний предмет може бути будь-яким.

IV. Підбиття підсумків уроку

(Учні демонструють свої роботи.)
- Давайте пригадаємо, яку роль грає лінія малюнку.
- Які види ліній ви можете назвати?
– Що таке ритм ліній?
– Назвіть відомих майстрів лінійного малюнка.

Водночас читають:

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...