Який нікита з повісті дитинство нікити. Рецензії на книгу «» Олексій Толстой


Літературне читання 4 клас (Перспектива)

Тема урока: А. Толстой. «Дітинство Микити». Сенс оповідання
Мета уроку:
продовжити роботу над твором, відпрацьовувати навичку виразного читання: вчити ділити текст на частини; складати план; розвивати мову учнів, пам'ять, мислення.
Завдання уроку:

    Вчити визначати навчальне завдання;

    Вчити планувати виконання навчальної задачі;

    Створити сприятливий емоційний настрій;

    Згадати зміст оповідання;

    Формувати вміння працювати з текстом;

    Продовжити роботу з розвитку промови, пам'яті, критичного мислення;

    Формувати вміння працювати у групі.

Перелік обладнання до уроку:

    Літературне читання. 4 клас. Навч. для загальноотвор. організацій у комплекті з аудіприл. на електрон. носії. О 2ч. Ч.1/Л.Ф. Кліманова, Л.А. Виноградська, М.В. Бойкіна; Ріс. акад. наук, Ріс. акад. освіти, вид-во «Освіта». - 4-те вид. - М.: Просвітництво, 2014. - 158 с. : іл. - (Академічний шкільний підручник) (Перспектива);

    Фонограма пісні «Острів дитинства» у виконанні М. Боярського;

    Робочі зошити в клітинку з літературного читання,
    картки з планом для учнів.

Заплановані результати

Предметні:

    Визначати який настрій створюють прочитані твори.

    Давати характеристику літературним героям на основі прочитаного твору.

Метапредметні:

    Визначати навчальне завдання уроку.

    Планувати виконання навчальних дій відповідно до поставленого навчального завдання.

    Здійснювати логічну дію аналіз із виділенням суттєвих та несуттєвих ознак.

    Здійснювати логічну дію порівняння за заданими та самостійно обраними критеріями.

    Здійснювати логічну дію узагальнення.

    Доносити свою позицію до інших, аргументуючи її.

Особистісні:

    Порівнювати свої риси характеру із рисами характеру літературних героїв;

    оцінювати риси свого характеру;

    Визначати, які риси є головними та визначальними;

    мотивувати до навчальної діяльності;

    Розвивати навички співробітництва у різних ситуаціях.
    Хід уроку:
    1. Оргмомент
    2.Мовленнєва розминка
    Що таке дитинство?
    Дитинство - це насолода,
    Це коли навіть
    Дощ та холод на радість.
    Дитинство – це казки,
    Чебурашка з Геною,
    Все навколо чудово,
    Надзвичайно.

    (Читання дзижчить способом, повільно, з прискоренням, виразно)
    -Що Ви можете сказати про такий період життя людини, як дитинство?
    - Хто чув вираз «острів дитинства»?
    - Як розумієте його?
    - Заплющте очі, сядьте зручніше. Я запрошую Вас у подорож до «острова дитинства».

    (Звучить 1 куплет та приспів пісні «Острів дитинства» у виконанні М. Боярського.)
    - Які у Вас виникли емоції?
    – Чому саме цю пісню я
    взяла на урок?
    3.Самовизначення до діяльності
    -
    Сьогодні ми продовжуємо розмову про твори О. Толстого «Дитинство Микити». Спробуйте сформулювати цілі уроку.
    4.Робота на тему уроку
    а)-Дома ви прочитали твір А. Толстого. Урок почнемо зісловникової роботи .
    Каретник -сарай для карет та ін екіпажів.
    Верстак -верстат для столярної роботи.
    Башлик -шапка з двома довгими кінцями, які обмотували навколо шиїПрерія -Велика північноамериканська степ.
    -Підберіть
    синоніми до слівпохмурий, зберегти .
    -Підберіть
    антоніми до слівзістаритися, працювати .
    б) Читання вголос першої частини «Сонячний ранок». Визначення головної думки цієї частини.
    в) Робота в парі. Вигадування питань щодо змісту до однокласників.
    5.Фізкультхвилинка
    6. Продовження роботи на тему.
    а) Читання другої частини твору «Аркадій Іванович» за ролями.
    - Прослідкуйте за текстом, які стосунки були у Микити з мамою, з учителем.

    б)Читання третьої частини «Сугроби» учнями «першої помилки».
    в) Бесіда.
    -Який настрій мав Микита?
    -Що створило йому такий настрій?
    -Чи хотів Микита обдурити вчителя?
    Чому хлопчик побачив так багато на вулиці? Чи любить він свою рідну землю?
    - З яким настроєм відчував Микита лаву? Які слова використав автор, щоб передати його враження?
    -Які зимові забави любите ви? Чи беруть у них участь ваші батьки?
    -Чому Микита підіймається під самий мис і копає печеру?
    -Визначте головну думку цієї частини.
    г) Читання частини «Таємничий лист» «по ланцюжку»
    -Якого листа всі чекали?
    -Як думаєте, що воно? (Припущення дітей)
    д)Робота з деформованим планом (картки).Відновлення..Робота в парі.
    * Повітря защипало в носі.
    *По хрустких сходах.
    *Снігові миси над Чагрою.
    * Лавка сама пішла з гори.
    *Фігурка Аркадія Івановича.
    *Снігова печера.
    *Діалог вчителя та Микити.
    7.Рефлексія.
    -Виберіть пропозицію та продовжіть її.
    -Сьогодні на уроці я дізнався(ла)…
    -На цьому уроці я похвалив би себе за…
    -Після уроку мені захотілося ...
    -Сьогодні я зумів(ла)…
    8.Підсумки уроку.
    -У чому сенс цього твору? Чому вчить нас автор?
    9. Домашнє завдання.
    Підготувати переказ частини «Сугроби» за відновленим планом. Вигадати продовження, пов'язане з таємничим листом.

Клас: 4

Мета уроку:через аналіз характерів героїв оповідання, визначити, які риси характеру є основними.

Завдання уроку:

  • Вчити визначати навчальне завдання;
  • Вчити планувати виконання навчальної задачі;
  • Створити сприятливий емоційний настрій;
  • Згадати зміст оповідання;
  • Дати характеристику героям оповідання;
  • Формувати вміння працювати з текстом;
  • проаналізувати риси свого характеру;
  • Продовжити роботу з розвитку промови, пам'яті, критичного мислення;
  • Формувати вміння працювати у групі.

Перелік обладнання до уроку:

  • Літературне читання. 4 клас. Навч. для загальноосвіт. організацій у комплекті з аудіприл. на електрон. носії. О 2ч. Ч.1/Л.Ф. Кліманова, Л.А. Виноградська, М.В. Бойкіна; Ріс. акад. наук, Ріс. акад. освіти, вид-во «Освіта». - 4-те вид. – К.: Просвітництво, 2014. – 158 с. : іл. - (Академічний шкільний підручник) (Перспектива);
  • Літературне читання. 4 клас. Творчий зошит для загальноосвіт. організацій/Т.Ю. Коти; Ріс. акад. наук, Ріс. акад. освіти, вид-во «Освіта». - 3-тє вид. – К.: Просвітництво, 2013. – 79 с. : іл. - (Перспектива);
  • Мультимедійне обладнання для показу презентації, комп'ютер;
  • Фонограма пісні «Острів дитинства» у виконанні М. Боярського;
  • Робочі зошити у клітку з літературного читання;
  • Смужки фраз із тексту для організації роботи у групах (за кількістю груп).
  • Листочки для написання синквейну.

Заплановані результати

Предметні:

  • Визначати який настрій створюють прочитані твори.
  • Давати характеристику літературним героям на основі прочитаного твору.

Метапредметні:

  • Визначати навчальне завдання уроку.
  • Планувати виконання навчальних дій відповідно до поставленого навчального завдання.
  • Здійснювати логічну дію аналіз із виділенням суттєвих та несуттєвих ознак.
  • Здійснювати логічну дію порівняння за заданими та самостійно обраними критеріями.
  • Здійснювати логічну дію узагальнення.
  • Доносити свою позицію до інших, аргументуючи її.

Особистісні:

  • Порівнювати свої риси характеру із рисами характеру літературних героїв;
  • оцінювати риси свого характеру;
  • Визначати, які риси є головними та визначальними;
  • мотивувати до навчальної діяльності;
  • Розвивати навички співробітництва у різних ситуаціях.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

Перевіряє готовність до уроку.

Перевіряють свою готовність до уроку.

2. Мотивація до активної навчально-пізнавальної діяльності (емоційний настрій).

Дошка. Додаток 1

Прочитайте вірш С.Я.Маршака.
- Дозвольте, я Вам прочитаю цей вірш.

Про яку країну йдеться? Чому так вирішили?
- хто чув вираз «острів дитинства»?
- Як розумієте його?
- Закрийте очі, сядьте зручніше. Я запрошую Вас у подорож до «острова дитинства».
Звучить 1 куплет та приспів пісні «Острів дитинства» у виконанні М. Боярського.
- Які у Вас виникли емоції?
- Чому саме цю пісню я запропонувала Вам послухати?

Читають вірш С.Маршака самостійно.
- Слухають читання вірша вчителем.
- висловлюють думки, про яку країну йтиметься, пояснюючи свій вибір.

Пояснюють сенс висловлювання «острів дитинства».
- прослуховують фонограму; висловлюють, які емоції виникли.
– пояснюють, чому пролунала саме ця пісня.

3. Повідомлення теми та формулювання цілей уроку.

Сьогодні ми продовжуємо розмову про твори О. Толстого «Дитинство Микити». Спробуйте сформулювати цілі уроку.

Знайомляться із темою уроку.
- формулюють цілі уроку: аналізуючи твір обговорити та порівняти характери героїв твору А. Толстого «Дитинство Микити».

4. Актуалізація знань.

Прочитайте…
- Що можете сказати?
- Яке може бути завдання?
- Хто не зрозумів завдання?
- Хто може пояснити?
У 4-х розкладіть смужки в потрібному порядку.

Перевірка(допущена помилка) Додаток 3

Перевірте себе. Хто не згоден? Чому?
- Навіщо ми виконали це завдання?

Читають вголос по одній фразі на дошці.
- роблять висновок, що це фрази з тексту.
- пропонують варіанти завдань, зупиняються на тому, що треба поставити ці фрази в тому порядку, як вони трапляються в тексті.
- утворюють четвірки, повторюють правила роботи групи і розкладають смужки з фразами у порядку.

Звіряють свою роботу із зразком на дошці.
- Помічають на дошці помилку, доводять свою думку.
- підсумовують виконану роботу: згадати зміст тексту і послідовність подій.

5. Перевірка домашнього завдання

Що треба було зробити вдома?
- відкриваємо робочі зошити, стор. 45, таблиця
- Як звати головного героя?
- Чому автор обрав саме це ім'я, Микито?
- Які риси характеру Ви побачили у Микити?
- чи він схожий на Вас? Чим?
– на ваших друзів? Чим?
- Хто такий Пахом?
- Якою він був людиною?
- Якою цінною якістю, на думку автора, він мав? Доведіть текст.
- Хто такий Аркадій Іванович?
- Знайдіть у тексті опис його зовнішності. Прочитайте.
- Яким він показаний у цьому творі?
- як він ставиться до головного героя?
- що означає вираз "тримати вухо гостро"?
- Чому Микиті доводилося «тримати вухо гостро»?
- Якого героя немає у цій таблиці?
- Якою вона показана в цьому творі?
- Як Ви це зрозуміли?

Відкривають робочі зошити на стор.45. Перевіряють заповнення таблиці. Доповнюють таблицю. Знаходять у тексті відповіді питання, закріплюючи вміння працювати з текстом, звертаючи увагу до деталі.
- Згадують, що твір автор присвятив синові Микиті.
- Називають риси характеру Микити.
- Порівнюють себе і своїх друзів з Микитою.
- Згадують, що Пахом - тесляр. Називають риси характеру Пахома. Спираючись на цитати з тексту, доводять яку цінну якість, на думку автора, мав Пах (підручник, стор 99).
- Знаходять у тексті опис зовнішності Аркадія Івановича (підручник, стор.100).
- Обговорюють ставлення Аркадія Івановича до головного героя: змушував виявляти терпіння, пояснював, жартував, домагався послуху без примусу.
– пояснюють значення фразеологізму «тримати вухо гостро» – остерігатися. З'ясовують, чому Микиті доводилося так поводитися.
- дають характеристику мамі головного героя, пояснюють, що дозволило зробити такий висновок.

6. Фізмінутка

7. Організація пізнавальної діяльності

Робота в робочому зошиті, стор.46-47
- Прочитайте опорні слова. Що це таке?
- прочитайте завдання на стор.47. хто не зрозумів завдання? Хто може пояснити?
- Виконайте його. Хто зможе – продовжіть ряд самостійно.
Обговорення:
- Які риси характеру для Вас є основними? Чому?
- Хто вважає по-іншому? Поясніть свою думку.
Йде обговорення.

Відкривають робочі зошити на стор.46-47.
- Читають вголос опорні слова, роблять висновок про те, що це різноманітні риси характеру людини.
- самостійно знайомляться із завданням на стор. 47. Осмислюють його та виконують.
- учні, які виконають завдання раніше, продовжують самостійно перераховувати інші відомі їм риси характеру.
- Висловлюють свою думку, які риси характеру для них є головними і чому.
- Висловлюються різні думки, обов'язково з доказом вибору.

8. Домашнє завдання

Працюємо у тонких зошитах з літератури. Записуємо число.
- Нижче заголовок: твір-міркування, нижче тема «Які риси характеру я ціную в людях».
- що відрізняє текст – міркування від інших типів тексту?
Це буде домашнє завдання. Відкрийте щоденники. Запишіть.

Відкривають тонкі зошити з літератури.
- записують число, тему твору
- пояснюють, що у тексті - міркуванні спочатку висловлюється думка, твердження, та був вона доводиться, дається пояснення, чому так.
- відкривають щоденники та записують домашнє завдання.

9. Рефлексія

Спробуємо написати синквейн. Що це таке? Які правила написання? Яку запропонуйте тему?
- Хто хоче прочитати?

Згадують, що синквейн - це п'ятивірш та правила його написання
- Пропонують свої теми, пояснюючи свій вибір.
- пишуть самостійно синквейн на тему ХАРАКТЕР, зачитують за бажанням, обговорюють, що краще вдалося.

10. Підбиття підсумків

Підсумовуючи урок, закінчіть фрази:
«Працюючи над цим твором, я зрозумів…», «Головний герой Микита…»

Підбивають підсумок уроку, закінчують запропоновані фрази.

11. Самооцінка.

Подумайте, яку оцінку за урок ви могли собі поставити, поставте цю оцінку на звороті листка. Здайте листочки із синквейном.

Кожен сам оцінює свою роботу і результат записує на листочку. Це може бути як звичайний бал, так і кількість «бонусів», які фіксуються та накопичуються в окремому журналі вчителя. Листочки здають вчителю

12. Емоційна рефлексія.

Уявіть себе художником. Які фарби ви могли б використовувати для зображення дитинства? Які кольори переважали? Чому?
- крім обов'язкового домашнього завдання я пропоную завдання за бажанням:
1. Зобразити своє дитинство у кольорі.

2. Написати синквейн

Перебуваючи в еміграції у Франції і безмірно мріючи повернутися на Батьківщину, створював граф Олексій Миколайович Толстой свій поетичний твір "Дитинство Микити".

Задум автобіографічного твору

Жив він у маєтку свого вітчима А. А. Бострома, якого любив як рідного батька, під Самарою, у садибі Соснівка. Головного героя - хлопчика Микиту - письменник наділив власною багатою уявою та вразливістю. Образи його батьків письменник створив за типом своїх. Причому маму Микити звуть так само, як і маму Олексія Толстого – Олександрою Леонтіївною. Образ вчителя Аркадія Івановича створений, ґрунтуючись також на реальній особистості – репетиторі Аркадії Словоохотові. Автор, не перейменовуючи, ввів у канву розповіді своїх друзів дитинства - Мишка Коряшонка та Стьопка Карнаушкіна. Багата на різноманітні персонажі повість "Дитинство Микити". Короткий зміст твору гранично стисло можна висловити як занурення читача у казковий світ дитинства.

Захоплюючий світ Микити

У творі дається докладний опис самого будинку, його господарських будівель, що не пустують хліви та стайні, саду, ставка, греблі.

Дається дитячий захоплений опис його таємничих кімнат і тісних палітурок давніх книг у бібліотеці. Цей будинок зберігає сімейні перекази про прадіда Африкана Африкановича, змученого Він, за розповідями Миколиної матінки, вів дивний спосіб життя. Вночі читав та писав, а вдень спав. Господарство дідусь закинув, дворові розбіглися від нього, на полях росла трава.

Прикрашений багатьма яскравими та соковитими сценами споглядання природи твір "Дитинство Микити". Короткий зміст повісті можна звести до цього єднання хлопчика із природою. Він не просто відчуває себе її частиною, а й сприймає її через дофантазовані образи. Наприклад, шпак у сприйнятті Микити наділений настільки, що отримав прізвисько Желтухін. Кота головний герой називає не інакше, як Василь Васильович, поетизує він і коней вітчима, і всякого побаченого птаха, будь то яскрава іволга або голосистий жайворонок.

Початок повісті

З глави "Сонячний ранок" починається "Дитинство Микити". Короткий зміст повісті - про ігри з сільської дітей серед чарівності кучугур, що покривають хати до димарів; шалений потік весняних вод; темний сад, що освітлюється липневими блискавками; вересневі щільні, мов молоко, тумани. Хлопчик бачив, як усе життя людей серед цього повторюваного хороводу пір року проходить органічно і природно, а народження і смерть подібні до сходу і заходу сонця.

Специфічну дитячу логіку оповідання у цьому твір не може не відзначити написаний нами короткий зміст. Толстого "Дитинство Микити", під час роботи над ним, самого ввело в особливий захоплено-ностальгійний настрій, що він і сам відзначав у спогадах. Дуже трепетно ​​автор розповідає історію про те, як він, який байдуже ставиться до сестри Лілі, разом з нею знайшов у порожній кімнаті маєтку кільце, яке прадідусь колись подарував своїй коханій. Кільце лежало всередині вази з левовими головами, що стояла на стінному годиннику кілька десятків років. Причому сама Ліля (Микита одягнув їй колечко на пальчик) дивовижно нагадувала прабабуся, портрет якої в амазонці з вуаллю висів на стіні в таємній кімнаті. Проникливо написав про цей епізод Олексій Толстой.

Твір автобіографічного характеру

Що ми помітимо, якщо виділимо з авторської розповіді про найромантичніший рік життя головного героя стислий, короткий зміст? Толстого "Дитинство Микити", дотримуючись правил жанру, продовжило традицію Льва Миколайовича Толстого («Дитинство, юність, юність»), М. Горького ("Дитинство", "У людях."), С. Аксакова ("Дитячі роки Багрова онука" ).

Всі ці книжки є цінними для прочитання дорослими людьми, особливо батьками. Вони - автобіографічні та допомагають усвідомити, як мислить дитина, пояснюють мотиви її вчинків. Втім, якщо говорити про авторський стиль цих художніх автобіографій, то слід зазначити, що Олексій Толстой – єдиний із усіх вищезгаданих класиків, який розповідав про дитинство від третьої особи.

Поетизація хлопчиком пір року

Опис весни і природи, що прокидається, також входить у короткий зміст книги "Дитинство Микити", оскільки займає значуще місце в книзі. Адже головний герой сам ототожнює себе з природою, щиро вважаючи за велінням душі, що всі природні багатства навколо - рідні йому. Його захоплюють десятки тисяч струмків від снігу, що тане в березні, в степу. Він, насолоджуючись, дихає на повні груди весняним "гострим і чистим" повітрям. І чимось дуже значним здавався криголам на річці, коли вона показувала свою буйну вдачу, піднімаючись над дамбою, і з шумом спадала в вир.

А далі Олексій Толстой пише по-дитячому захоплено про травневі медові трелі іволги. Про плаваюче в спекотному літньому небі степовому орлі розповідає нам "Дитинство Микити". Дуже короткий зміст цього твору незмінно вказує на зв'язок формується особистості головного героя з навколишнім світом. Чи це не є визначальною рисою дитинства? Можливо, до усвідомлення цього аспекту підводить нас Олексій Толстой?

Потреба хлопчика відчувати цю єдність є надзвичайно важливою для його особистості. Тому навіть учитель Аркадій Іванович не журить його, коли він збігає з уроку, щоб подивитися на річку. Невипадково автором у розділі " На возі " використано таке романтичне порівняння: " На возі, немов у колисці, Микита плив під зірками, дивлячись на далекі світи " .

Висновок

Початкова назва твору звучала як "Повість про багато чудових речей". Очевидно, що воно писалося автором у єдиному творчому пориві, на одному натхненні.

Остання глава повісті має коротку назву - "Від'їзд". Її закінчення починається повідомленням про те, що Микиті вдалося скласти іспит до вступу до другого класу. А завершується книга сумною фразою: "Цією подією закінчується його дитинство".

Повість А.М. Толстого «Дитинство Микити» (спочатку назва «Повість про багато чудових речей») вперше було опубліковано в окремому виданні 1922 року. Повість написана у 1919–1920 роках. Восени 1918 року він емігрував за кордон. У 1920 році письменник ще перебував на еміграції і дуже сумував Росією. Живучи в Парижі та Берліні, Толстой цурався емігрантського середовища і починав більш глибоко вникати у сенс історичних подій. Спогадами про батьківщину, про незворотні дні дитинства, про російську природу і була викликана поява повісті. «Дитинство Микити» - твір, повний ліризму, що підкуповує, чарівної чарівності і правди, високої поезії народного життя, живого сприйняття природи, краси рідної мови. Всю свою увагу автор віддає втіленню поетичних початків зачарування неповоротної доби дитинства. Письменник казав: «За цю книгу я віддам усі свої попередні романи та п'єси! Російська книга і написана російською мовою! Повість була написана для паризького журналу "Зелена паличка" - для дітей-емігрантів, які, як і син О.М. Толстого Микита, якому присвячено твір і ім'ям якого названо головного героя, гостро потребували російських враженнях. Його цікавило реальне життя, він хотів спертися на досвід своїх особистих спостережень: "Почав - і ніби відчинилося вікно в далеке минуле з усім зачаруванням, ніжним смутком і гострими сприйняттями природи, які бувають у дитинстві" (Повн. зібр. тв., т.е. 13, стор 563). На відміну від більшості творів А. Толстого тут майже не відіграє ролі сюжет, послідовний ланцюжок подій, тому що все у світі чудово. Дитячий письменник К. Чуковський із цього приводу писав у 1924 р.: «Це Книга Щастя, - здається, єдина російська книга, в якій автор не проповідує щастя, не обіцяє його в майбутньому, а відразу витікає з себе».

"Дитинство Микити" – це автобіографічна повість. Місце дії досить точно відтворює обстановку невеликої садиби вітчима письменника А. А. Бострома, де Толстой виріс. Збережено у повісті навіть назву садиби – Соснівка. Враження дитинства, спогади А. Толстого про ранню пору життя в Самарській губернії увійшли до змісту його твору. В одній зі своїх автобіографічних нотаток А. Толстой писав про себе так: "Я ріс один, у спогляданні, у розчиненні, серед великих явищ землі та неба. Липневі блискавки над темним садом; осінні тумани, як молоко; суха гілочка, що ковзає під вітром на першому льодку ставка, зимові завірюхи, що засипають кучугурами хати до самих труб, весняний шум вод, крик граків, що прилітали на торішні гнізда, люди в кругообігу пір року, народження і смерть, як схід і захід сонця, як доля зерна, тварини, птиці козявки з червоними пиками, що живуть у щілинах землі; запах стиглого яблука, запах багаття в сутінковій лощині; мій друг Мишко Коряшонок та його розповіді; зимові вечори під лампою, книги, мрійливість…" , Стор. 557-558). Картини російської зими, неозорих снігових рівнин, весняних дзвінких днів, літньої пристрасті, золотої осені змінюють одна одну природно, як рух самого часу, переданого в живих образах. Зміна пір року зображується не як пасивно-споглядальний рух, а як активний, що зачіпає всі сторони існування та діяльності людей. Саме в такій атмосфері росте і формується і маленький герой повісті А. Толстого Микита. Батьки Микити багато в чому повторюють реальні риси вітчима та матері письменника. Мати Микити звуть так само, як і матір письменника – Олександрою Леонтьєвною. Для образу вчителя прототипом послужив семінарист-репетитор, Аркадій Іванович Словохотов, який готував майбутнього письменника до вступу до середнього навчального закладу. Взаємини Микити з сільськими дітлахами – з Мишком Коряшонком та Стьопкою Карнаушкіним, їхня дружба та товариські ігри теж автобіографічні, також як ще ряд подробиць та деталей. Слід зазначити, що оповідання ведеться не від першої особи, що дає можливість автору реально, через багато років оцінити щасливу пору свого дитинства.
Глава 2. Формування характеру Микити у повісті «Дитинство Микити»
§ 2.1. Батьківська любов – основа виховання дитини
«Дитинство Микити» розповідає про дитинство російського хлопчика з дворянської поміщицької сім'ї, яка колись багата і знатна, але вже перебуває на межі руйнування, що доживає останні дні в селі. У зображенні становлення характеру головного героя О.М. Толстой перше місце ставить саму дійсність, що оточує дитину.

Вже з перших сторінок повісті ми бачимо, яка доброзичлива нормальна обстановка оточувала Микиту, як складалися його перші уявлення про життя. "У теплому кабінеті було так тихо, що у вухах починався ледь чутний дзвін. Які незвичайні історії можна було вигадувати на самоті, на дивані, під цей дзвін. Крізь замерзлі стекла лилося біле світло. Микита читав Купера..." світ дитинства Микити, у світ, оточений книгами, заняттями з учителем, в атмосферу добра та турботи про дев'ятирічного хлопчика. Взаємини Микити з матір'ю, батьком, учителем мають такий характер, що вони виховують у хлопчику здоровий глузд, прямоту і чесність.

Сім'я Микити та домашня обстановка в будинку була завжди дуже доброю та рідною, було видно, як усі члени сім'ї піклуються про Микиту і кожен намагається дати частинку свого кохання хлопчику, виховати його гарною людиною. Всі члени сім'ї дуже різні за характером, темпераментом, у багатьох різні погляди на життя, але, незважаючи на це, це дружня сім'я, що любить. На прикладі батьків Микити, які щиро люблять один одного, можна бачити, як багато означає сімейне виховання для формування характеру дитини. Батько Микити веселий, з тонким почуттям гумору, у поєднанні з надзвичайним розумом, добротою та душевним благородством щасливий зі своєю дружиною, яка дуже відрізняється від нього. Вона вихована, розумна, зграбна, з ніжною красою жінка, яка в дусі народних традицій втілює в собі образ хранительки сімейного вогнища. Прототипом цього образу послужила мати О. Толстого. Мати Микити дуже сумує за чоловіком, коли він їдеш, переживає за нього всім серцем і стурбована тим, що Микита може забути його. Якось життя батька висіла на волосині від смерті, коли він мало не загинув у яру під час весняної повені. Це нещастя показало згуртованість сім'ї, турботу одна про одну, те спільне, що поєднує справжню сім'ю – любов. Іноді між батьками хлопчика виникали конфлікти з приводу марнотратства чоловіка, іноді були розбіжності у вихованні Микити, мати дуже трепетно ​​ставилася до сина і занадто переживала за нього і бачила в ньому лише маленького хлопчика, а батько ж наполягав на вихованні в дитині чоловіка – сміливого, сильного , загартований. Але разом з тим вони йшли назустріч один одному і знаходили спільне рішення, яке не шкодило Микиті, а навпаки, розвивало його. Наприклад, епізод із Клопіком. Мати дуже боялася, що Микиті рано ще самостійно їздити на коні: може розбитися, може не впоратися з необ'їздом. Батько ж, навпаки, був переконаний, що тільки так, залучаючи Микиту до самостійності, близькості до життя народу, до участі у спільній справі можна виховати міцного, сильного чоловіка.

Сім'я Микити завжди була дуже гостинна і рада гостям. Один із таких приїздів гостей став справжньою подією в житті Микити, тоді він зустрів своє перше кохання. У будинку завжди дуже любили свята. Один із найяскравіших був чудовий новий рік. В описі приготувань до свята, саморобних виробів, прикрас, стійкого хвої, очікування довгоочікуваних подарунків, пишного столу з частуваннями, хороводів навколо ялинки із запрошеними сільськими дітьми відчувається любов автора до традицій старовинного дворянського способу життя. Так яскраво, зримо помічені О.М. Товстий деталі приготування дітей до нового року.

У цьому будинку навіть із простими робітниками обходься дуже добре, незважаючи на те, що є пан і селяни. Батько Микити - дуже проста у спілкуванні та поведінці людина, дружньо ставилася до дворових, і вони поважали господарів, намагалися догодити їм, платили вірністю та турботою. Викликають симпатії тесляр Пахом, який майструє Микиті лавку, розважливий хлопчик, підпасок Мишко Коряшонок, учитель Аркадій Іванович. Найавторитетнішою особою Микита вважає Мишку Коряшонка, що працює на худобному дворі, - підпаска. Це серйозний і розважливий хлопчина, який, наслідуючи дорослих, говорить з напускною байдужістю. "Микита з великою повагою дивився на Коряшонка". Хоча Ведмедик і маленький, але у його зауваженнях, порадах і вчинках вже ясно видно російський склад розуму та російський характер. Інший знайомець Микити - вихорий, кирпатий і великоротий Степа Карнаушкін із "заговореним кулаком". Компанію сільських друзів Микити доповнюють Сьомка, Льонька, Артамошка-менша, Ніл, Ванька Чорні Вуха та бобилів племінник Петрушка. Цілими днями крутиться Микита у дворі, біля колодязя, у каретному сараї, в людській, на гумні... Для нього найзрозуміліше судження Ведмедика Коряшонка. Але менш важливо й те, що сказав чи зробив тесляр Пахом, робітник Василь, сутулий Артем. Микита з цікавістю ставиться до життя села, селянських хлопців, до мужицьких занять, не розуміючи складнощів і тягарів сільського життя, але водночас стихійно, інстинктивно не відокремлюючи себе від неї, почуваючи себе чимось нерозривно пов'язаним із селом.

§ 2.2. Дружба з сільськими хлопцями

Микита спілкувався з сільськими хлопцями, і в традиціях сільського дитинства завжди було протистояння одних дворів та інших, бійки, снігові побоїща, ігри у війну - все це теж становило його дитинство, щасливе дитинство, гартувало характер, випробувало.

У Микити ніколи не було проблем у спілкуванні через різне соціальне становище, навіть навпаки, він вважав, що його сільські друзі ніколи не замінять йому жодного дворянського хлопчика, у чому він переконався після спілкування з гімназистом другого класу Віктором, який гостював у Микити на Різдво. Віктор теж потоваришував із сільськими, намагався бути своїм, але так і не став. А ось Микита був своїм серед хлопців, не боявся ходити

Рік написання: 1922

Жанр:оповідання

Головні герої: Микита- хлопчик-першокласник, Ведмедикі Стьопка- його друзі

Рід Толстих подарував нам чимало чудових книг, короткий зміст оповідання «Дитинство Микити» для щоденника читача - одна з них.

Сюжет

Микиті важко слухати свого вчителя. Він дивиться у вікно, і йому здається, що сонце, зелені луки, річка і вся природа завзято звуть його грати і розважатися. Але вчитель розумний - він розмовляє з батьками хлопчика так, що доводиться слухати його уроки. Микита любить зиму - будувати сніжні норки, ховатися в них та грати. Ще він багато грає у старому дерев'яному будинку з Мишком та Стьопкою. У нього є сестричка Ліля, до якої він відчуває неймовірну любов та ніжність. З сестричкою вони знайшли обручку своєї прабабусі і захопилися знахідкою - адже вони стільки чули про велике кохання прабабусі та прадіда. Іграм приходить кінець, коли хлопчику час готуватися до другого класу школи.

Висновок (моя думка)

Дитинство - весела та безтурботна пора. Вона відіграє важливу роль у формуванні особистості, ми згадуємо дитинство, будучи дорослими, і у нас приємно щемить у серці. Тільки діти мають право знаходити розваги у всьому, ніколи не нудьгують і бачать це світ інакше.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...