Архітектура та її роль у житті людини. Роль архітектури у розвитку суспільства

Архітектура – ​​одна з найважливіших областей людської діяльності, що включає проектування і будівництво всіляких споруд і є найдавнішим заняттям з організації простору.
Займаючи одне з найважливіших положень у розвитку суспільства, архітектура завжди була нерозривно пов'язана з живописом, скульптурою, декоративним мистецтвом і розвивалася відповідно до стилю тієї чи іншої епохи.
У світі розрізняють такі основні галузі архітектури:

· Проектування будівель та споруд

· Містобудівна діяльність

· Ландшафтна архітектура

· Дизайн інтер'єру

Архітектура громадських будівель та споруд покликана задовольняти різноманітні сторони життєдіяльності людини, відображаючи у художньо-подібній формі проектів будівництвасоціальні процеси розвитку суспільства Відповідаючи певним матеріальним та духовним запитам, громадські будівлі повинні разом з тим відповідати світогляду та ідеології суспільства. .

У всі часи найвиразніші та вражаючі твори архітектури- це громадські будівлі та споруди, в яких втілилися найвищі устремління людського духу та майстерність архітекторів та будівельників проектів будівництва.

Значні за своїм архітектурно-мистецьким образом, громадські будинки, особливо їх комплекси, незалежно від величини організують міські простори, стаючи архітектурною домінантою.

Соціальний та науково-технічний прогрес, а також розвиток містобудування в нашій країні підвищують значення сфери громадського обслуговування та пов'язані зі збільшенням масштабу будівництва різних установ та підприємств обслуговування для покращення умов праці, побуту та відпочинку населення.

Серед інших видів будівництва громадські будинки за обсягом займають одне з провідних місць. Із загальних містобудівних витрат на селитебную територію капітальні вкладення для будівництва громадських будівель у середньому становлять 28-30%. Ще більша питома вага будівництва громадських будівель у містах-курортах, туристичних, наукових центрах, у містах загальносоюзного та республіканського значення, де, як правило, зводяться. театри, бібліотеки, музеї, виставкові зали та павільйони, спортивні споруди, адміністративні будівлі, великі торгові центри, готелі, аеровокзали тощо.

Відомо, що міста та міські поселення відіграють найважливішу роль у формуванні систем розселення в країні, будучи основними центрами промислового виробництва, науки, освіти, культури, транспорту тощо. Особливого значення ця форма розселення набуває в умовах Сибіру з її слабкою заселеністю територій, специфікою природно-кліматичних умов і традиційним ставленням з боку держави до природних і людських ресурсів цього величезного регіону.



з одного боку, місто - це продукт розвитку суспільства, створюваний працею людей для задоволення їх життєвих потреб (самозбереження, виживання, відтворення, розвитку, задоволення матеріальних та духовних потреб і т.д.) З іншого боку, не можна не констатувати, що місто, виникаючи, розвиваючись і згасаючи, проходить всі етапи, властиві живому організму, причому, як і всі живе, має, залежно від виду, різні періоди існування (від кількох років або десятків років до тисячоліть).

Архітектура та її функції у житті людей.

  • Образотворче мистецтво

  • 8 клас.

Цілі:

  • 1.Сформувати уявлення про архітектуру як особливий вид образотворчого мистецтва. 2.Развівать асоціативно-образне мислення, вміння виділяти головне, будувати аналогії. 3.Воспитывать морально-естетичну чуйність на прекрасне в житті, активну життєву позицію у свідомості минулого та майбутнього.





  • Архітектура оточує людину всюди і протягом усього життя: це і житло, і місце роботи, і місце відпочинку. Це середовище, в якому людина існує. Архітектура - це мистецтво будувати, а архітектор - це головний будівельник.


  • Архітектура, або архітектура – ​​це система будівель і споруд, що формують просторове середовище для життя і діяльності людей. Це мистецтво проектувати та будувати будівлі та споруди так, щоб вони відповідали своєму практичному призначенню, були зручні, міцні та красиві.



  • До таких властивостей архітектури, як корисність додатковість додається гармонія і краса.



  • Архітектура створює реальне простір. У цьому її головна особливість. Простір - мова архітектури.





Види архітектури:

  • 1. Житлове будівництво (будинок).



  • 2.Громадські будівлі: палац, храм, стадіон, театр



  • Промислове будівництво: фабрика, завод, магазин, вокзал.



  • 4. Декоративна архітектура: альтанки, фонтани, павільйони.



Цілі:

1. Сформувати уявлення про архітектуру як особливий вид образотворчого мистецтва, що розглядається лише у зв'язку з іншими видами ІЗО.

2. Розвивати асоціативно-образне мислення, уміння виділяти головне, будувати аналогії.

3. Виховувати морально-естетичну чуйність на прекрасне в житті, активну життєву позицію в усвідомленні минулого та майбутнього.

Обладнання та матеріали: плакати та репродукції із зображенням видів архітектури; схема-таблиця "Види архітектури"; художні матеріали.

ПЛАН УРОКУ

1. Розмова про архітектуру як особливий вид образотворчого мистецтва, її види та місце в житті людини.

4. Підбиття підсумків заняття.

Хід уроку

Архітектура - той самий літопис світу: вона говорить тоді, коли мовчать і пісні, і перекази і коли вже нічого не говорить про загиблий народ...

Н. В. Гоголь

Вчитель. Хлопці! Цього року ми закінчуємо вивчення курсу «Образотворче мистецтво». А присвячений цей рік буде, як ви зрозуміли, вивченню архітектури.

Архітектура оточує людину всюди і протягом усього життя: це і житло, і місце роботи, і місце відпочинку. Це середовище, в якому людина існує. Це штучно створене середовище протистоїть природі.

Архітектор. Архітектура. Звичні слова. Щодня ми чуємо їх, вимовляємо. А де вони народилися? Звідки прийшли до нас? У давньогрецькій мові слово «архі» – «старший» та «тект» – «будівельник». З цих слів народилося третє: «архітектон» – начальник будівельних робіт. Стародавні переробили його на «архітектор». А будинки, зведені за планами архітектора, почали називати архітектурою, тобто архітектура – ​​це мистецтво будувати, а архітектор – головний будівельник. У Стародавній Русі майстерних будівельників звали зодчими. У Росії ці слова з'явилися тільки за Петра I, менше ніж 300 років тому. А до цього говорили: «палатних справ майстер», «кам'яних справ», «теслярських справ».

А тепер послухайте сучасне визначення архітектури.

Архітектура, або архітектура- це система будівель та споруд, що формують просторове середовище для життя та діяльності людей. Це мистецтво проектувати та будувати будівлі та споруди так, щоб вони відповідали своєму практичному призначенню, були зручні, міцні та красиві.

Архітектура задовольняє практичним потребам людини, вона утилітарна і тому має бути насамперед зручною. Але чи будь-який будинок, що відповідає зручностям, є твором архітектури? Ле Корбюзьє говорив: "Роль будівництва - зводити споруду, роль архітектури - викликати естетичне хвилювання..." До таких властивостей архітектури, як корисність, міцність додається гармонія, краса. Вітрувій – древній теоретик архітектури – назвав три основні властивості архітектури: користь, міцність, краса.

Користь - функція Міцність - конструкція Краса - форма

Тому архітектура (але не будівництво) вирішує проблеми будівництва художньо, а не лише функціонально.

Архітектура стоїть окремо від інших видів мистецтва. Вона безпосередньо бере участь у формуванні предметного середовища. Вона сама є часткою дійсності. «Архітектура-мистецтво не образотворче, а творче; вона не зображує предмети, а створює їх» (Буров). Архітектура створює реальний простір. У цьому її головна риса. Якщо живопису головне - колір, у графіці - лінія, у скульптурі - обсяг, то архітектурі - простір. Простір – мова архітектури.

Архітектура у зв'язку з іншими видами образотворчого мистецтва.

Перерахуємо, які види образотворчого мистецтва нам відомі?

Запис на дошці:

1. Архітектура.

2. Живопис.

3. Графіка.

4. Скульптура.

5. ДПІ (декоративно-ужиткове мистецтво).

Учні розповідають про оформлення інтер'єрів різних будівель, прикраси фасадів, вулиць, площ, парків тощо.

За функціональним значенням прийнято виділяти такі види архітектури:

1. Житлове будівництво (будинок).

2. Суспільні будинки (палац, храм, стадіон, театр).

3. Промислове будівництво (фабрика, завод, магазин, вокзал, ГЕС).

4. Декоративна архітектура (альтанки, фонтани, павільйони). (На дошці репродукуючі різних видів архітектурних споруд.)

Вчитель. А зараз я пропоную вам розділитись на 4 групи, кожна з яких виконає ескіз будівлі певного виду архітектури. Наприкінці уроку ми проведемо виставку ваших робіт. Ви відразу оберете назву для неї («Дома», «Палаци», «Фонтани» тощо) та тему своїх робіт.

Наприкінці уроку на столах організовуються тематичні виставки.

Урок 2

ВИТОКИ АРХІТЕКТУРИ. ПЕРШЕЛЕМЕНТИ АРХІТЕКТУРИ

Ціл і:

1. Ознайомити учнів із історією виникнення архітектури.

2. Сформувати уявлення про пам'ятки мегалітичного періоду, їх види, функціональні особливості.

3. Розвивати асоціативно-образне мислення, уміння виділяти головне, будувати аналогії.

4. Виховувати морально-естетичне сприйняття навколишнього світу, вміння слухати, узагальнювати, робити висновки.

Обладнання та матеріали: репродукції стародавніх пам'яток архітектури; відеофільм «Великі чудеса світу, Стоунхендж. Рівнина Солсбері. Англія»; літературний ряд: «Великі таємниці. Міфи давнини. Камені, що стоять» (Вайленд - Волгоград, 1995); художні матеріали.

ПЛАН УРОКУ

1. Розмова про джерела архітектури та будівельного мистецтва. Ознайомлення з пам'ятниками мегалітичного періоду.

3. Практичне виконання завдання.

4. Підбиття підсумків заняття та повідомлення домашнього завдання.

Хід уроку

Витоки архітектури та будівельного мистецтва людства починаються з того часу, коли стародавні люди, не задовольняючись створеними природою укриттями (печерами, гротами), почали будувати штучні житлові споруди. Це було з різким зміною клімату - настанням льодовикового періоду. Теплий клімат раннього палеоліту дозволяв взагалі не дбати про одяг та житло.

Коли з'явився перший житловий будинок? Як він виглядав і хто його збудував?

Звичайно, першим будинком печерної людини була печера притулок, створений природою. Але люди кам'яного віку жили у печерах. Адже у багатьох місцях, де виявлено останки

первісної людини, жодних печер немає. Зате є докази, що наші стародавні предки вміли будувати собі оселі!

На початку XX століття поблизу міста Чернігова вчені виявили великі завали кісток тварин. Виявилося, що черепи, кістки та бивні мамонтів служили своєрідним каркасом житла кам'яного віку, були будівельним матеріалом для відважних мисливців. Пізніше за розташуванням черепів і кісток вдалося відновити початкову конструкцію споруди.

«З черепів мамонтів, повернутих лобами всередину, викладали «цоколь» майбутнього житла - наземну частину будівлі, що ледь виступає. Усередині кола встановлювали дерев'яні дуги. Штук 25-30. Нагорі, в центрі, де вони перехрещувалися, їх міцно пов'язували жилами. Виходив купол, склепіння. (Про нього потім надовго забудуть і наново відкриють лише древні римляни. Ну як не згадати приказку: все нове - це добре забуте старе.) Нижніми кінцями дерев'яні дуги-арки впиралися в мамонтові черепи, закопані до половини в землю. На дуги накидали шкіри зубрів, мамонтів, коней. Зверху їх притискали бивнями та оленьими рогами. Але ось що цікаво: важкий дах давив переважно не на тонкі дерев'яні дуги, а на потужний кістяний цоколь. (І цей спосіб послабити тиск важкого перекриття теж забудуть і потім згадають через багато тисяч років.) З боків майбутніх дверей зміцнювали два великі вигнуті бивні. Нагорі їх з'єднували муфтою з трубчастої кістки так, щоб вийшла арка. (Таку арку почнуть застосовувати лише у Стародавньому Римі.)

Двері завішували шкірою, і будинок нарешті був готовий. Міцний, теплий, здатний завдяки своїй формі витримати будь-який снігопад, ураганний вітер. Не випадково і до цього дня вдома, на зразок половини кулі, будують пастухи в горах і пустелях, оленярі та мисливці на Крайній Півночі».

(Ю. Овсянніков)

Наприкінці неоліту й у бронзовому столітті почали з'являтися укріплені поселення - городища, отримали на початку залізного століття стала вельми поширеною, оскільки війни були досить частим явищем у життя на той час. З'являються і земляні пагорби – кургани, де ховали багатих померлих. Багато поховань збереглися, оскільки перебували у болотистій грунті.

У вік бронзи досягли свого найвищого розвитку споруди з величезного каміння, так звані мегаліти (від грецьк. «мегос» - великий і «лите» - камінь). Письмових свідчень про призначення мегалітичних споруд не збереглося, і вчені дійшли висновку, що їх використовували для релігійно-культових церемоній та як обсерваторії. Ці споруди зазвичай пов'язують із культом шанування предків вогню чи сонця. Мегалітичні споруди зустрічаються повсюдно від Скандинавії до Алжиру та від Португалії до Китаю. Очевидно, вони служили виразом ідей, спільних всім людей цієї епохи. Це, можливо, прагнення матеріалізувати значення людської особистості, зберегти про неї пам'ять нащадків. Не випадково ці камені мали величезні розміри та вагу.

Повідомлення учнів про стародавні пам'ятки архітектури.

(Учні розповідають:

Про дольменів у Майкопі. Північний Кавказ;

Про статуї - менгіри у Франції;

Дольмен з Ешера. Абхазький музей етнографії та ін.)

Існує три типи мегалітичних будівель:

1. Менгіри - вертикально поставлені камені різної величини, що стоять окремо або утворюють довгі алеї. Розміри менгіров коливаються від 1 до 20 метрів. Менгири бувають і ледве обтесаним камінням, і виконаними у вигляді монументальної скульптури. Вони, зазвичай, були пов'язані з похованнями і виконували самостійну функцію (наприклад, позначали місце проведення будь-яких ритуалів).

2. Дольмени - це споруди із двох вертикально поставлених необроблених каменів, перекритих третім. У конструкції цих споруд вже присутні несучі та несомі частини. Найбільш досконалий вид дольмена являє собою чотири добре обтесані вертикальні плити, що утворюють

план чотирикутник і перекриті горизонтальною плитою. Мабуть, ці споруди були позначенням місця поховання або вівтарем.

3. Кромлехи – кам'яні плити або стовпи, поставлені по колу. Це найскладніші мегалітичні споруди. Іноді кромлехи оточували курганний насип, іноді існували самостійно і складалися з кількох концентричних кіл. Найвідоміший і найскладніший з кромлехів знаходиться в Англії, біля Стоунхенджа (від англ. «Стоун» - камінь, «хенд» - рів). Вчені ще не з'ясували, як з'явився Стоунхендж. Близько 2800 до н. е. був виритий глибокий рів і насипано вал, а по колу всередині нього - ямки. Через сто років додалися два кола «синього каміння», можливо з Уельсу. Близько 1600 до н. е. їх замінив коло з вертикально вритих каменів («баранячих лобів»), а в центрі цього кола - ще більші камені. Таким чином, Стоунхендж є рядом майже точних кіл з загальним центром, вздовж яких через рівні інтервали поставлено величезне каміння. Зовнішній вигляд каміння має діаметр близько 100 м. їхнє розташування симетрично спрямоване на точку сходу та заходу сонця в дні літнього сонцестояння. Безсумнівно, Стоунхендж служив і астрономічних спостережень, й у скоєння якихось обрядів культового характеру, оскільки у ті далекі часи небесним світилам приписували божественне значення.

Центральне коло Стоунхенджа можна бачити через головний вхід (кам'яний монумент оточений ровом та насипом).

Вчитель. Отже, ми познайомилися з джерелами архітектури. Звичайно, ці споруди не дозволяють ще говорити про стиль первісної архітектури, але саме тоді почали формуватися перші естетичні уявлення людини, яка протиставила природі творіння своїх рук.

Постановка художнього завдання.

Завдання. Замалюйте пам'ятники мегалітичного періоду. Використовуйте у роботі репродукції на дошці та матеріали своїх пошукових робіт.

Наприкінці уроку можна організувати виставку кращих робіт «Мегалітичні споруди».

Роботи учнів:

Домашнє завдання: підібрати матеріал із зображенням різних монументів та місця їх розташування.

Уроки 3-4

МІСЦЕ РОЗМІЩЕННЯ ПАМ'ЯТНИКА Й ЙОГО ЗНАЧЕННЯ.

ВИКОНАННЯ ескізу-проекту

МОНУМЕНТА СЛАВИ

Цілі:

1. Сформувати уявлення про значення вибору місця розташування під час зведення пам'ятника архітектури, що відповідає його художньому вигляду, а також його функції.

2. Виховувати морально-естетичне сприйняття світу, любов до мистецтва та творчості.

3. Розвивати навички роботи з мистецькими матеріалами, творчу фантазію.

4. Виховувати акуратність, вміння працювати у малих групах.

Обладнання та матеріали: репродукції та мистецтвознавчий матеріал про монументи давнини та сучасності; художні матеріали для виконання ескізу та макетування.

ПЛАН УРОКІВ 3-й урок

1. Розмова про значення вибору місця під час зведення пам'ятника-монумента з демонстрацією репродукцій архітектурних споруд різних епох.

2. Постановка художнього завдання.

3. Практичне виконання завдання.

4. Підбиття підсумків, аналіз робіт.

4-й урок

1. Колективна робота щодо виконання ескізу монумента Слави.

2. Підбиття підсумків, виставка та аналіз робіт.

Хід уроку 3

Велике значення при будівництві пам'ятки архітектури має вибір місця, що відповідає його художньому образу, а також його функції.


Ще в давнину людина вкладала особливий духовний зміст у пам'ятники-гіганти, завжди споруджувала їх в органічному та закономірному зв'язку з природою. Такі пам'ятники зводилися на пагорбі або в улоговині, на незвичайно рівному майданчику або на недоступній скелі, на березі річки чи водойми.

Знаменитий архітектор сучасності Ле Корбюзьє (1887-1965) говорив:

«Місцевість - це вихідна основа будь-якої архітектурної композиції.

Архітектура нерозривно пов'язана із пейзажем. Людина зуміла перейнятися духом місцевості і висловити її в архітектурі. Тому прикладом є Парфенон і Акрополь у поєднанні з Піреєм і островами...

Створена вами споруда закликає доповнити, прикрасити ландшафт, але з іншого боку, і будівля має увібрати ландшафт у себе, зробити її своєю частиною».

Майстри архітектури про архітектуру. -М., 1972. – С. 251-252.

Вчитель. Вдома ви підібрали матеріали про знамениті архітектурні споруди, пам'ятники, монументи. Давайте подивимося, як вони вписуються в навколишній природний ландшафт.

(Учні знайомлять одне одного з результатами пошукової роботи.)

Постановка художнього завдання.

Завдання. Використовуючи отримані знання та матеріали пошукових робіт, виконайте ескіз-проект монумента Слави, потім докресліть навколишній ландшафт.

Наприкінці уроку проводиться виставка та аналіз робіт. З представлених робіт вибираються 2 найкращі для колективної роботи (макетування). Бажано вибирати різні варіанти організації довкілля.

Домашнє завдання: принести художні матеріали, необхідні виконання вибраного макета (фарби, клей, папір, пластилін, і навіть матеріали до виконання навколишнього ландшафту (див. прийоми роботи з макетування місцевості)).

Хід уроку 4

На 2-му уроці учні груп виконують макет монумента. Дають назву своїм роботам («Слава героям!», «Ні війні!», «Пам'ятайте!», «Подвиг» та ін.).

Ці роботи можуть бути використані для тематичних класних годинників, тематичних розмов у початковій школі, можуть бути передані шкільному історичному музею тощо.

Домашнє завдання: підібрати матеріали про джерела монументального живопису (наскальні малюнки).

Додаток ПРИЙОМИ РОБОТИ З МАКЕТУВАННЯ МІСЦЕВОСТІ (I варіант)

I. Виготовлення пагорба (скелі).

1. Пагорб (скеля), обраної форми, виконується із пластиліну.

2. Зім'ятайте уривки газети. Нагромадіть їх на дах та боки пагорба.

3. Поверх комів накладіть шматки газети з великою кількістю клею.

4. Середньозернисту шкірку опустіть у теплу воду приблизно на 15 секунд. Добре відіжміть її. Розгорніть і порвіть великі шматки.

5. Оклейте скелю поверх газет. Нанесіть щіткою суміш клею із водою.

6. Пофарбуйте напівсухим пензлем усю скелю в зелений колір. Додайте подекуди коричневі плями.

7. Приклейте рослинність та кущі (див. нижче) на укосах та у поглибленнях та групи камінців у різних місцях.

ІІ. Виготовлення рослинності.

Вам знадобляться: клей ПВА, губка банна, губка посудна, тонкий картон, сито, старий гребінець, сухий чай (можна висушити спитий), поліетиленова плівка, пластилін, гілочки, фарби, глина «Пластика», коробочки з-під йогурту, міксер.

Прийоми роботи

Приготування суміші губок:

1. Акуратно наріжте губку в невеликий міксер, додайте трохи води та увімкніть двигун. Якщо суміш не вийде, наріжте дрібніше.

2. Відтисніть воду на частому ситі. Покатайте суміш у фарбі. Візьміть зелену та жовту фарби для літа або червону та жовту для осені.

3. Змішайте губку з клеєм, поки суміш ще волога. Зберігайте суміші різних кольорів окремо, у коробочках від йогурту.

4. Зайву суміш зберігайте в поліетиленовому пакеті, щоб не висохла. Вироби сушіть на плівці: вони потім відстануть легше.

Кущі:


Зробіть великі грудки суміші губок або обліпіть сумішшю губок грудки глини. Покладіть сохнути.

Чагарник:

Наклейте на скелі маленькі грудочки суміші губок.

Або: висушіть кілька лишайників на обгортковому папері в теплому духовці. Наклейте на скелю.

1. Подрібніть сухий чай і посипте доріжки. Подуйте на ці місця.

2. Зелений пластилін розімніть до м'якості. Розкрийте його і наліпіть на картон. Розкладіть його навколо доріжок.

3. Побийте пластилін старою зубною щіткою або гребінцем, щоб він став схожим на траву. Пофарбуйте напівсухим пензлем у темно-зелений колір.

4. Для дерев наріжте розгалужені гілочки довжиною 9-12 см. Вставте їх у глиняні підставки.

5. Притисніть суміш губок різних кольорів до гілочки. Коли суміш висохне, додайте ще.

6. Для живоплотів відріжте смужки губки для миття посуду шириною по 0,5 см. Намажте їх клеєм і покладіть на обгортковий папір.

7. Поставте смужки на ребро та обкладіть їх сумішшю губок. Коли висохнуть, наріжте за розміром.

ВИКОНАННЯ МАКЕТУ МЕМОРІАЛУ ВІЙСЬКОВОЇ СЛАВИ

(II варіант) (На допомогу вчителю)

Велике зацікавлення учнів викликає пропозиція створити макет меморіалу військової слави.

При цьому головною виявляється проблема гармонізації естетичних достоїнств ландшафту місцевості та монументальної споруди, що виражає ідею народної пам'яті та скорботи про загиблих героїв.

Зміст цього заняття орієнтовано виховання в дітей віком патріотичних почуттів, тому необхідно ознайомити учнів насамперед із місцями поховання героїв Великої Великої Вітчизняної війни, які отримали ще гідного оформлення, і навіть пам'ятниками, що у безпосередньої близькості від нашого міста, і творами монументального мистецтва, мають високу мистецьку цінність.

Слово «меморіал» означає «пам'ятний запис». Це пластичний образ, який увічнює подвиг народу. Дуже часто меморіальні комплекси будуються на пагорбі або на високому березі річки. Це сприяє хорошому огляду даного меморіалу з усіх боків, здалеку та при наближенні до нього. Він завжди привертає себе увагу і найчастіше є основним орієнтиром місцевості. Велике значення має те, як художньо організовано простір та шляхи у вигляді доріг та сходових маршів, які ведуть до центру композиції – Вічного вогню.

Для створення макета такої місцевості достатньо на один аркуш щільного паперу приклеїти зігнутий по-різному другий аркуш. Наприклад, макет горбистій місцевості створюється розрізанням листа до середини та скручуванням його у формі конуса або просто згинанням його «гіркою» з наступним приклеюванням до іншого листа. Оригінальність та різноманітність макетів ландшафту місцевості активізує інтерес учнів та стимулює пошук творчого рішення завдання.

В результаті обговорення учні самостійно обирають пам'ятне місце для проектування Кургана Слави. Завдання виконується парами чи невеликими групами. Насамперед вони створюють пластичний образ центральної частини.

Макет меморіалу військової слави меморіалу, навколо якого треба організувати простір. Композиційний центр меморіалу багато авторів оформляють у вигляді різноманітних формою обелісків, які традиційно символізують промінь світла, що прорвався крізь хмари і вказав на «особливість» цього місця.

Для виготовлення різноманітних споруд учні використовують паперові смужки, які вони складають і згинають або вздовж, якщо треба зробити високу конструкцію, або впоперек - конструюючи дрібні споруди, рослинність, дороги, сходові марші. Багато учнів у макет включають зображення дерев та чагарників. Так ялина - символ вічності, вічної пам'яті, присутня майже в кожному макеті.

У результаті всі виходять оригінальні проекти меморіалу Слави.

Урок 5

ВИТОКИ МОНУМЕНТАЛЬНИХ ВИДІВ МИСТЕЦТВА.

НАСКЕЛЬНИЙ ЖИВОПИС
1. Сформувати уявлення про витоки монументальних видів мистецтва з прикладу розвитку наскального живопису і відкриття джерел її вивчення.

2. Виховувати морально-естетичне сприйняття світу, любов до мистецтва та його історії.

3. Розвивати асоціативно-образне мислення, навички самостійного пошуку та систематизації матеріалу, публічного виступу.

Обладнання та матеріали: репродукції та мистецтвознавчий матеріал про джерела вивчення монументальних видів мистецтва; пошукові роботи учнів про пам'ятники монументального живопису, що збереглися; художні матеріали; літературний ряд: В. Берестов "Перші малюнки".

ПЛАН УРОКУ

1. Розмова про джерела виникнення монументальних видів образотворчого мистецтва, джерелах її вивчення із залученням результатів пошукових робіт учнів.

2. Постановка художнього завдання. Творча робота «Слідами первісних художників».

3. Практичне виконання завдання.

4. Підбиття підсумків.

Хід уроку

1. Вступне слово вчителя.

Вчитель. Діти, ми вже говорили про архітектуру і про те, що її можна розглядати лише у зв'язку з іншими видами образотворчого мистецтва.

Мистецтво, яке розраховане на масове сприйняття та існуюче у синтезі з архітектурою, прийнято називати монументальним.

Монументальне мистецтво «живе» на внутрішніх та зовнішніх стінах будівель та споруд, на вулицях міст.

Наведіть приклади.

Учні:

Скульптури-пам'ятники.

Скульптури-фонтани, колони.

Мозаїчна підлога, стіни, стелі.

Фрески, панно, вітражі та ін.

2. Розповідь вчителя.

Монументальне мистецтво починає з'являтися та розвиватися разом із архітектурою.

Коли це відбувається?

Вчені вважають, що пізній період давньої кам'яної доби був часом зародження мистецтва. Власне, тут можна говорити не про мистецтво взагалі, а про образотворче мистецтво. Наприкінці давньої кам'яної доби у людей з'явилися потреба і можливість зображати, малювати, вирізати.

Коли було знайдено перші печерні зображення тварин, майже ніхто не вірив, що так могли малювати люди, які жили в печерах і користувалися знаряддям з каменю. Проте це так. Вражаючі за досконалістю, влучності спостережень зображення тварин - бізонів, коней, мамонтів - наносили на стіни та низькі стелі печер в Іспанії, Півдні Франції, на Уралі. Ділянки печер з розписами часто перебувають у глибині, у темряві. Для того щоб різнокольоровими мінеральними фарбами намалювати тут ці фігури, доводилося висвітлювати стіни смолоскипами та кам'яними «лампами» у вигляді ковшиків, заповнених жиром.

Вважають, що через образи тварин люди висловлювали якісь важливі для них уявлення про світ. На стінах печер зображення людей – велика рідкість. Це і зрозуміло: адже й нам у дитинстві буває легше осмислити стосунки між живими істотами, користуючись образами тварин.

Жінки – перші представники людського роду, яких стали зображати. У печерах збереглося кілька малюнків. Найчастіше їх воліли зображати як скульптур. Це були маленькі фігурки, що містилися на долоні, з бивня мамонта, кістки, каменю, спеціально приготовленої глиняної маси.

Цілком імовірно, фігурки жінок використовували в обрядах і носили як амулети. Вони мали надавати магічну дію, приносити добробут як жінкам і дітям, а й усій громаді.

Чим малювали первісні художники?

Мабуть, основним художнім інструментом був пензлик із вовни, палиця або просто палець. У малюнках намагалися передати головне. Все несуттєве відкидалося, а характерне, навпаки, перебільшувалося та узагальнювалося. Виходив «всім бізонам бізон». Тварини зображалися товстими, м'ясистими, щоб полювання було вдалим.

Фарбу для живопису отримували із природних барвників, розтираючи мінерали та рослини. Ось як описує колірну гаму первісних художників Алан Маршал у оповіданні «Зображення у печері»:

«Малюнки були виконані у червоних, коричневих, жовтих тонах, а також фарбою пурпурового відтінку. Фарбом служили подрібнені шматки охри. Біла фарба, що зустрічалася в багатьох малюнках, готувалась із білої глини або потовченого вапняку. Чорну фарбу, яку робили із деревного вугілля, вживали досить рідко. Найчастіше мисливці вдавалися до темно-коричневих і жовтих тонів. На цих малюнках люди фігурували нечасто. Найчастіше було зображено тварини... Вся поверхня скелі пофарбована охрою різних відтінків. Якщо примружити очі, здавалося, що бачиш величезний химерний візерунок, виконаний усіма кольорами землі».

3. Повідомлення учнів та перегляд репродукцій з наскальними малюнками.

4. Творчі роботи.

Вчитель вивішує на дошці малюнок із зображенням первісного художника та читає вірші В. Берестова «Перші малюнки»,

Нехай предок життям жив напівзвіриною,

Але ми його наслідуємо дорожимо.

Він не вмів зліпити горщик із глини,

Боявся духів, вигаданих ним.

Але досі у його глухій печері

Натовпом тіней стрімко живий,

Летять на стінах люті звірі,

Люті противники його.

Око мамонта злякано коситься,

Біжить олень, погонею окрилений,

Впав і, вмираючи, ворушиться,

І кров ковтає поранений бізон.

Мисливці безшумно йшли слідом,

І гучним криком відкривали бій,

І закріплювали важку перемогу

Малюком легким, тонким різьбленням.

В. Берестов

У ч і т е л ь. А тепер, хлопці, уявіть себе на місці первісного художника, пам'ятайте, як обмежена палітра ваших фарб, які сюжети вас цікавлять, та виконайте творчу роботу-рисунок «Слідами первісного художника».

Наприкінці уроку проводиться експрес-виставка робіт. Кожній своїй роботі учні дають назву.

Домашнє завдання: підібрати матеріал про образотворче мистецтво Стародавнього Єгипту.

Архітектура як вид мистецтва. Архітектура та її функції у житті людини.

  1. Архітектура як вид мистецтва

    Будівництво відноситься до найдавніших видів людської діяльності, а це означає, що вже багато тисячоліть тому закладалися основи всього подальшого розвитку архітектури. Приїжджаючи в будь-яке місто, ми бачимо палаци, ратуші, приватні котеджі, побудовані в різних архітектурних стилях. І саме за цими стилями ми й визначаємо епоху їхнього будівництва, соціально-економічний рівень країни, звичаї, традиції та звичаї того чи іншого народу, його культуру, історію, національну та духовну спадковість, навіть темпераменти та характери людей цієї країни.
    Архітектура, або архітектура, формує просторове середовище для життя та діяльності людей. Окремі будівлі та їх ансамблі, площі та проспекти, парки та стадіони, селища та цілі міста – їх краса здатна викликати у глядачів певні почуття та настрої. Саме це роблять архітектуру Мистецтвом – мистецтвом створення будівель та споруд за законами краси. І, як і будь-який вид мистецтва, архітектура тісно пов'язана з життям суспільства, його історією, поглядами та ідеологією. Найкращі за архітектурою будівлі та ансамблі запам'ятовуються як символи країн та міст. Усьому світу відомі древній Акрополь в Афінах, Велика Китайська стіна, собор Святого Петра у Римі, Ейфелева вежа у Парижі. Мистецтво архітектури воістину суспільне мистецтво. Навіть у наші дні вона складно взаємодіє з історією і безпосередньо входить у культуру свого часу. У суспільстві масового споживання, приватного замовлення, комерційної орієнтованості будівельної діяльності архітектор часто дуже обмежений у своїх діях, але за ним завжди залишається право вибору мови архітектури, і за всіх часів це був складний пошук шляху до архітектури як великого мистецтва і точної науки. Невипадково про великих цивілізаціях згадують як з війнам чи торгівлі, але, передусім, по пам'ятникам архітектури, залишеним нею. Тому варто особливо помітити ту важливу деталь, що архітектура це ще й дуже точний барометр рівня розвитку цивілізації, її історії, культури та інтелектуального рівня різних народів, оскільки кожна країна Росії, Франції, Німеччини, Італії, Іспанії, Греції, Данії, Польщі, України, Індії, Японії, Китаю, Єгипту своє обличчя, свій внутрішньонаціональний колорит, свої традиції та звичаї. Все це так вражаюче, так яскраво і так неповторно відображається в архітектурі кожної країни, безпосередньо в її історії. Та й сама архітектура це своєрідна візитна картка міста, держави та епохи в цілому.

8 клас.

План-конспект уроку.

УРОК 1

  1. Тема: «Вступ до мистецтва архітектури. Архітектура та її функції у житті людей»
  1. Цілі:


1. Сформувати уявлення про архітектуру як особливий вид образотворчого мистецтва, що розглядається лише у зв'язку з іншими видами ІЗО.


2. Розвивати асоціативно-образне мислення, уміння виділяти головне, будувати аналогії.

З. Виховувати морально-естетичну чуйність на прекрасне в житті, активну життєву позицію в усвідомленні минулого та майбутнього.

  1. Обладнання та матеріали: плакати та репродукції із зображенням видів архітектури; презентація «Великі чудеса світу. Великі твори архітектури» (огляд, 2 хвилини);художні матеріали: олівець, гумка, лист А4.

ПЛАН УРОКУ


1. Розмова про архітектуру як особливий вид образотворчого мистецтва, її види та місце в житті людини.

2. Постановка художнього завдання.

З. Практичне виконання завдання.

4. Підбиття підсумків заняття.

Запис на дошці:

  1. архітектури.
  2. живопис.
  3. графіка.
  4. скульптури.

Хід уроку

Презентація «Великі твори архітектури» (огляд).

Архітектура - той же літопис світу:

вона говорить тоді, коли мовчать і пісні,

і перекази і коли вже нічого

не говорить про загиблий народ...
Н. В. Гоголь

  1. Архітектура (архітектура)-це система будівель та споруд, що формують просторове середовище для життя та діяльності людей. Це мистецтво проектувати та будувати будівлі та споруди так, щоб вони відповідали своєму практичному призначенню, були зручні, міцні та красиві.
  2. Вітрувій – стародавній теоретик архітектури – назвавтри основні її властивості:

Користь - функція

Міцність - конструкція

Краса – форма

  1. Простір - мова арх-ри (у живопису – колір, у графіці – лінія, у скульптурі - обсяг).
  1. Робота з дошкою.

Запис на дошці:

  1. архітектури.
  2. живопис.
  3. графіка. Який їхній зв'язок
  4. скульптури. зв'язок із архітектурою?

(уч-ся розповідають про оформлення інтер'єрів різних будівель, прикраси фасадів, вулиць, площ, парків тощо..)

  1. Види архітектури:
  1. Житлове будівництво (хата ).
  2. Громадські будівлі (палац, храм, стадіон, театр).
  3. Промислове будівництво (фабрика, завод, магазин, вокзал, ГЕС) .
  4. Декоративна архітектура (альтанки, фонтани, павільйони).

(Демонстрація видів арх-ри).

  1. Практичне завдання.

Клас ділитися на 4 групи, кожна з яких виконає ескізбудівлі певного виду (будинки, палаци, фонтани тощо)

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...