Навіщо потрібні спілки? Розряди спілок та групи за значенням та синтаксичною функцією.

Тема уроку: «Союз як частина мови. Функції спілки у мові» 7 клас.

СЛАЙД 1

Цілі уроку:

Освітня: дати загальне поняттяпро союз як про службову частину мови, показати його роль у реченні;

Розвиваюча: продовжити розвивати творчу, мовленнєву та розумову активність, формувати комунікативні якості особистості;

Виховна: виховувати інтерес до предмета через цікавий матеріал, позицію впевненості та значущості у спільній та особистій справі кожного учня.

Завдання уроку:

Предметні:

- вміти визначати роль спілок у мові.

Метапредметні:

- вміють аналізувати запропонований текст із позиції заявленої теми уроку.

Особистісні:

- здійснювати пошук відповідей з урахуванням наявних знань;

- Спостерігати, аналізувати, робити висновки.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: матеріал, картки з індивідуальним завданням, мультимедійне обладнання (комп'ютер, проектор, екран).

Форми роботи : фронтальна, групова, індивідуальна.
Запланований результат : учні отримають повне уявлення про спілки, їх особливості; розвинуть здатність до їх вживання, удосконалять навички інформаційної обробки тексту, навички самоорганізації та саморозвитку; навчаться розпізнавати, аналізувати, класифікувати мовні явища, пов'язані зі службовими частинами мови; навчаться застосовувати знання та вміння у своїй мовній практиці.

Хід уроку :
1. Орг. момент . Перевірка готовності до уроку. Вітання.

Продзвенів уже дзвінок.

Починається урок.

Заплющили очі і подумки сказали: "Я уважний, я можу, у мене все вийде!" Вдихнули. Видихнули.

Я бажаю вам успіхів, а ви побажайте мені удачі. Дякуємо.

Настрій у нас відмінний,

Побажаємо один одному добра,

Адже урок починати нам час.

2. Актуалізація знань. Підготовка до засвоєння нового матеріалу.

Вчитель: І почнемо ми наш урок з інтелектуальної гри у кубик, на гранях якого вказані завдання. До кого кубик прилетить, той і має відповідати.

А поки ми гратимемо 1 учень виконає завдання біля дошки.

Індивідуальна робота.

1 учень працює біля дошки : записує словосполучення з прийменниками, пояснює їх правопис:

Завдяки підтримці… батьків

(В)наслідки ... (не)великої сварки з братом

Дістати подарунок з(під) ялинки

(В) течії ... сімейної вечері

(Не) дивлячись на різні погляди

Поговорити на рахунок подарунка для бабусі.

СЛАЙД 2

Використовується прийом «Кубік Блума»

    Назви похідні прийменники

    Придумай пропозиція з однорідними членами

    Поясни правопис прийменників з-за, з-під, поза, над

    Запропонуй слово, в якому кількість літер менша, ніж кількість звуків

    Чому у слові сім'я кількість літер та звуків збігається

Перевіряється виконання роботи біля дошки.

Вчитель: Хлопці, як ви вважаєте, який спільною темоюли об'єднати словосполучення, записані на дошці?

СЛАЙД 3

(Сім'я).

Немає в житті будь-якої людини нічого важливішого, ближче і дорожче за сім'ю, батьків, бабусь і дідусів, братів і сестер. А що таке сім'я? (Відповіді учнів).

Вчитель:

Сім'я - це щастя, любов і удача,
Сім'я – це влітку подорожі на дачу.
Сім'я – це свято, сімейні дати,
Подарунки, покупки, приємні витрати.
Народження дітей, перший крок, перший белькіт,
Мрії про хороше, хвилювання та трепет.
Сім'я – це праця, один про одного турбота,
Сім'я – це багато домашньої роботи.
Сім'я – це важливо! Сім'я – це складно!
Але ж щасливо жити одному неможливо!
Завжди будьте разом, любов бережіть,
Образи та сварки подалі гоніть,
Хочу, щоб про нас говорили друзі:
Яка гарна Ваша родина!

Сім'я – це міцний союз.СЛАЙД 4

Зверніть увагу на слова, записані на дошці.

Узи, які пов'язують твою справжню сім'ю, не є узами крові, вони засновані на повазі та радості, які ми відкриваємо в житті один одного. Річард Бах

Хлопці, А що таке пута? Назвіть споріднені слова.СЛАЙД 5 (Вузол, в'язати, пов'язаний).

Ми з вами знаємо, що морфема – найменша частина слова, що має значення. А давайте подумаємо, яке значення у приставкизі- у словах

співчуття, сприяння, співпереживання, співавтор СЛАЙД 6

3. Засвоєння та закріплення нових знань.

Тема нашого уроку міститься в останньому рядку вірша:

Завдання наше – з'єднувати

У надійні, міцні узи.

Знати нас, хлопці, маєте ви на «п'ять»!

Нас називають - …. (Спілки). СЛАЙД 7

І НАШЕ ЗАВДАННЯ СЬОГОДНІ НА УРОКУ (вислухати дітей) – розширити уявлення про союз як службову частину мови; удосконалювати вміння визначати роль спілок у реченні та тексті.

СЛАЙД 8

Вчитель : з точки зору етимології слово СОЮЗ прийшло з старослов'янської мови. Воно утворено за допомогою приставки СЪ (СО), яка позначає З'ЄДНАННЯ, ЗБЛИЖЕННЯ, ЗВ'ЯЗОК, наприклад: Співдружність, Згода, Сотворчість).

СЛАЙД 9

Назва цієї частини мови – союз – з'явилося у 17-му столітті. У російській мові налічується близько 250 спілок. У 19-му столітті в « Тлумачному словникуживого велике російської мови» Володимир Іванович Даль так визначив значення слова СПІЛКА: «Взаємні узи, зв'язок, скріпа, з'єднання, змик, зчеплення; частина мови, частинка, що сполучає слова». А в «Тлумачному словнику» Сергія Івановича Ожегова слово СОЮЗ визначено так: «У граматиці: службове слово, яке поєднує речення та слова всередині речення».

Давайте виявимо основні функції спілок.

СЛАЙД 10

Запис речень з наступним аналізом, вибором схем. СЛАЙД 11

1. У важкій ситуації зі мною поряд завжди мама та тато, брат і сестра.

[Ɵ та Ɵ, Ɵ та Ɵ]. СЛАЙД 12

2. Я завжди можу звернутися за порадою до мами, і тато зможе дати розумну пораду, і старший брат не залишить у біді.

[ = - ], і [ - = ], і [ - = ].

Які слова внесено до схем?(Спілки) .

Що з'єднують спілки у цих пропозиціях?

(У першому реченні союз поєднує однорідні члени, а у другому реченні – частини складної пропозиції).

Виходячи з виконаної роботи, визначте, що таке спілка як службова частина мови.

СЛАЙД 13

(Союз – це службова частина мови, що використовується для зв'язку однорідних членів та частин складної пропозиції).

Але, крім того, що спілки використовуються для зв'язку однорідних членів пропозиції та простих пропозицій у складі складного, він має ще одну функцію.

З поеми пушкіна Поет Петро. І гордий, і ясний.

І слави сповнений його поглядом.

І царське обличчя його прекрасне.

Назвіть, які функції виконують спілки у цьому уривку?

Перед вами рядки із відомої вам поеми А.С.Пушкіна «Полтава»

Завдання визначити дітям.

(Союз сполучає пропозиції до єдиного тексту).

СЛАЙД

Таким чином, ми визначили з вами три основні функції спілки:

зв'язок

    однорідних членів речення,

    частин складної пропозиції,

    речень у єдиний текст.

14 повернення на 13 слайд

Як ви вважаєте, який союз є найбільш уживаним? (Спілка І).

Вчені досліджували союз І, його значення, частоту вживання та виявили:

Слово І – один із найдавніших спілок російської мови,

Слово І – за тисячоліття – не змінило свого звучання,

Слово І – за тисячоліття не змінило свого значення,

Слово І - було і залишається виключно частотним словом.

Як ви вважаєте, чому?

(Очевидно, вся справа у значенні союзу І. Адже він, на думку деяких учених, позначає подібність, близькість, рівність, поєднання предметів при їх зіставленні. А це – загальна властивістьусього світу. Тому союз І вживається частіше за інші слова)

До речі, цей союз дуже любив А.С.Пушкін.

Слайд 13 замість 17

(Пов'язують однорідні члени речення, з'єднують прості пропозиціїу складні; з'єднують пропозиції до тексту).

Зверніть увагу на багаторазовий повтор спілки І.

Такі повтори є особливимприйомом виразності у текстах.Цей прийом називається багатосоюзством.

СЛАЙД 16

Багатосоюзні ( полісиндетон) Уповільнюючи мову вимушеними паузами, багатосоюзність підкреслює роль кожного зі слів, створюючи єдність перерахування та посилюючи промовистість мови.

СЛАЙД 17

Фізкультхвилинка. Сидячи за столами лопатки вигнути як зберегти здоров'я моргати сильно ...

Попрошу всіх підвестися: я вимовляю пропозицію, якщо ви згодні з цим твердженням - нахил вліво, якщо не згодні - нахил вправо).

Фонетика вивчає написання букв.

Доповнення – відповідає на питання відмінків

Короткий прикметник завжди буває визначенням.

Союз – службова частина мови.

Прийменники з'єднують однорідні члени речення.

Прислівник відповідає на запитання як?

СЛАЙД 18

Робота з текстом (роздатковий матеріал). Завдання: вставити і пояснити пропущені літери, розставити знаки пунктуації, знайти в тексті спілки, взяти їх в овал, визначити функцію спілок.

(Перевірка «по ланцюжку»).

Наша родина дуже дружна, тому що ми любимо та поважаємо один одного. А добрі традиці. обер…гають сч…сть спокій і добробут у домі. І я хочу щоб з нашого будинку (н…) коли (не) ух… діло тепло з… мейного оч…га.

За частотою використання спілка посідає 7 місце у мові. Їх можна зустріти як у художній, так і науково-популярній літературі. Я пропоную Вам об'єднатися у групи та зіграти у лінгвістичну гру «Збери прислів'я ».

СЛАЙД 19.

ЛІНГВІСТИЧНА ГРА «ЗБІРАЙ ОСТАННЯ»

    Вся сім'я разом, і душа дома. 2. Не буде добра коли в сім'ї ворожнеча.

    Сім'я без дітей, що квітка без запаху. 4. У гостях добре, а вдома краще

    Потрібно сильним, сміливим бути, щоб Батьківщині служити. 5.У своєму будинку та стіни допомагають.

6.Розсіяний нічого не знає, тому що ворон вважає. 7. Людина без друзів, що дерево без коріння.

Підбиття підсумків уроку. СЛАЙД 20

Використовується прийом «ФІШБОУН» Прийом "Фішбоун" (рибний скелет)

Голова – проблема уроку, верхні кісточки – основні поняття теми, нижні кісточки – суть понять, хвіст – висновок: відповідь на запитання.

Записи повинні бути короткими, являти собою ключові словачи фрази, що відбивають суть.

Рефлексія.

А зараз я попрошу вас систематизувати та узагальнити те, що ви дізналися сьогодні на уроці та відповісти на запитання:

Для мене сьогоднішній урок…

Виставлення оцінок за урок.

СЛАЙД 21

Домашнє завдання : Скласти пропозиції на тему: «Правила сім'ї», які допоможуть вам зберігати, цінувати та берегти родину - продовжіть пропозиції:

Ціни та береги своїх близьких, бо…

Коли в тебе поганий настрій….

Ніколи не грубі своїм рідним, тому що….

Якщо ти ненароком образив когось, ….

Щоб мати менше втомлювалася, ….

Завдання підвищеної проблеми: написати твір есе на тему: «Традиції моєї родини»

СЛАЙД 22

Закінчено урок, і виконано план.

Дякую, хлопці, величезне вам.

За те, що вмієте дружно працювати,

Вам знання точно повинні стати в нагоді!

ДЯКУЮ ЗА УРОК!


З приводами співвідносні спілки. Союзи- це частки мови, які позначають логіко-граматичні відносини і зв'язку як між однорідними словами і словосполученнями у складі синтагми чи речення, а й між групами слів, між синтагмами, реченнями, фразами у структурі складних синтаксичних єдностей. На відміну від прийменників, що виражають відносини синтаксичної зумовленості та залежності відмінкових форм, відношення "визначального" імені до "визначеного" слова, спілки висловлюють різноманітні синтаксичні відносини функціонально однорідних або синтаксично зіставлених і зв'язуваних одиниць мови. У рамках найпростіших синтаксичних одиниць (синтагм, речень) всі члени словосполучення або речення, що зчеплюються спілками, об'єднуються думкою як граматично однорідні або лексично і логічно порівняні елементи мови. Переважна більшість спілок, що встановлюють зв'язок між словами чи поєднаннями слів, всуває їх у структуру більшого цілого як зв'язну єдність. "Як коромисло терезів одночасно і складає сили, прикладені по краях його, і переносить їх у точку опори, так і союз одночасно і об'єднує два члени, і відносить їх до одного і того ж третього", - писав А.М.Пешковський (1) ).
Союзи не переходять у "префікси" слова, подібно до приводів. Вони не мають нічого спільного з "препозиційними флексіями" імені, до яких наближаються слабкі прийменники і в які вони перетворюються на втрату реальних значень. Союзи всередині речення чи синтагми жодною мірою не пов'язані і не співвідносні з граматичними формами тих слів, які вони всувають у лад словосполучення, синтагми та речення (пор. . Саме коло відносин, що виражаються спілками всередині синтагм і пропозицій, далеко виходить за межі відносин, що позначаються прийменниками, і принаймні лише частково стикається з ними (3). Союзи, пише Овсянико-Куликовський, " служать до створення суто формальної (синтаксичної) перспективи всередині пропозицій й у поєднанні їх, але з перспективи у змісті фрази, тобто не перспективи у просторі, у часі та інших відносинах, як і це роблять прийменники "(4).
Є різниця у функціях спілок, що зчеплюють "пропозиції", і спілок, які є скріпами окремих слів і однорідних груп слів. Коло відносин, що позначаються і висловлюються спілками при зчепленні "пропозиції", набагато ширше і різноманітніше, ніж коло відносин, що виражаються спілками у поєднаннях внутрішньофразового типу (з'єднувальних, приєднувальних, розділових, перелічних, супротивних і т.п.). У значеннях спілок, що обслуговують зчеплення синтагм та речень, можна навіть помітити частковий логіко-граматичний паралелізм із значеннями прийменників. Деякі з відносин, що позначаються приводами всередині пропозиції, виражаються спілками у поєднанні речень. Такі, наприклад, відносини тимчасові, причинні, цільові, порівняльні, кількісні та інші. Але й цього союзи, на відміну приводів безпосередньо впливають форму окремих слів, висловлюючи смислові взаємовідносини і співвідношення словесних груп всередині складних синтаксичних єдностей. І цього союзи не можна без застережень порівнювати з " префіксами " словосполучень (синтагм) чи пропозицій(5), оскільки висловлювані ними відносини переважно двосторонні. (СР "подвійні" спілки: коли-то, так як-то, раз-то і т.д.; коли-так, тільки-як, тільки що-як і інші подібні; порівн. подібну систему синтаксичних співвідношень і взаємин у словесних зчепленнях за схемою: не встиг щось зробити..., як...; варто було щось зробити..., як... та інші подібні). Зрозуміло, що ступінь тісноти зв'язків і характер залежності однієї пропозиції від іншої бувають дуже різнорідні в союзних зчепленнях різного типу.
Традиційна аналогія між так званими підрядними пропозиціями та членами простої пропозиції, що проводиться в шкільних підручникахз неухильною та односторонньою прямолінійністю, насправді може мати лише дуже обмежене та умовне значення.
Таким чином, союзи, по суті, граничні морфології. "Союз,- писав А.А.Шахматов,- має значення не сам собою, бо як виразник тієї чи іншої поєднання, як словесне виявлення такого поєднання"(6).
Розвиток аналітичних тенденцій у ладі російської літературної мовипозначилося і зовнішньому вигляді спілок. У ролі спілок дедалі частіше виступають цілі фразеологічні єдності, чи ідіоми. Граматичні функції спілок дедалі більше пов'язуються зі своїми лексичною ( " цимологічної " ) природою.
Між старими простими, або "первоподібними", спілками та складними спілкамипізнішої формації спостерігається різка різниця в морфологічному складі (порівн., наприклад, прості союзи а, але, і, чи, або, що і т.п., з одного боку, і складні-з іншого: проте, даремно що, подібно до того, як, тому що, для того, щоб, відколи, тим часом як, незважаючи на те що, тому що, тому що й інші подібні). У цьому відношенні помічається явний паралелізм граматичного розвитку між спілками та прийменниками (а також частинками).
Крім того, в російській мові все розширюються і множаться розряди гібридних або перехідних слів і виразів, що поєднують значення спілок зі значеннями інших граматичних категорій.
1. Такі, наприклад, групи, проміжні між спілками і модальними словами (а іноді й прислівниками): отже, навпаки, нарешті все-таки, проте, при цьому, до того ж, все ж таки, правда, ніби, нібито (не в пояснювальному значенні), точно, рівно (просторове) і т.п.
2. Такі слова і частки, що підводяться одночасно під категорії спілок і прислівників: потім, натомість, поки, поки що та ін.
3. Ще більше слів, що утворюють перехідний тип від простих союзів до різного роду частинок, наприклад: адже, ось, теж, також, і те, тільки й інші подібні.
Усередині самої категорії спілок стикаються три морфологічно неоднорідні типи слів-частинок:
1. Прості, морфологічно неподільні частки-союзи. Їх морфологічна простота і нерозкладність обернено пропорційні семантичній складності та різноманіттю їх синтаксичних функцій (порівн., значення спілок і, а, чи т.п.).
2. Складові спілки, які нерідко мають вигляд фразеологічних єдностей та ідіоматизмів. Морфологічний аналіз виявляє у складі багатьох із цих спілок сліди і живі форми різних інших частин мови (порівн., наприклад: після того, як, перш ніж, тільки й ін.). Етимологічна підкладка таких спілок ніби видніється з-під них сучасного вживання. Все більше ускладнення синтаксичних відносин між елементами мови, збільшення різноманітності композиційних прийомів мовної побудови проступають назовні навіть у морфологічній "зовнішності" цих складових спілок.
Лексична визначеність складу цих спілок обмежує коло їх значень строго окресленою сферою логіко-синтаксичних відносин. Морфологічна мотивованість їх значень (порівн., наприклад: внаслідок того що, відколи і т.п.) замикає їх вживання в тісні межі одного семантичного кола відносин.
3. Гібридні спілки, що поєднують значення спілок зі значеннями інших, дуже різноманітних категорій. Ця типологічна класифікація спілок, звичайно, ні в якому разі не збігається з синтаксичним розподілом їх за функціями.
Ще менш пов'язане з морфологічними відмінностями союзів поділ, що зміцнився в граматичній традиції, на сочинительные і подчинительные(7). Зазвичай говориться, що підрядні спілки тісніше злиті з підлеглими пропозиціями, утворюючи з ними "одну цілісну смислову масу" і тим самим дещо наближаючись до ролі синтаксичних префіксів. Іноді додається, що з допомогою підпорядкових союзів одну пропозицію визначає інше. Навпаки, сполучні спілкихарактеризуються тим, що вони "не тільки фізично, а й за значенням стоять між величинами, що з'єднуються, не зливаючись ні мало з жодної з них"(8). Більш тісний зв'язок підпорядницького союзу з пропозицією, що підпорядковується, нерідко ілюструється штучними логічними аналогіями між "підпорядкуванням" пропозицій і "підпорядкуванням" членів усередині пропозиції.
Однак з морфологічного погляду грань між сочинительними і підрядними спілками дуже слизька і невизначена (9). Було б обережніше замість твору та підпорядкування пропозицій говорити (як це пропонував акад. А.А.Шахматов) про різних видахзчеплення речень та про різні ступені їх залежності, що виражаються спілками та іншими граматичними засобами: формами способу, формами відносних часів, порядком слів, займенниковими словами, інтонацією тощо.
Синтаксична залежність найнаочніше позначається союзом з умовним способом (щоб- -л, -ла, -ло, -ли), особливо після дієслів з запереченням. Менш виразно, але різноманітніше виражена вона у формах изъяснительной (з допомогою спілок як і), відносної і умовного зв'язку.
Особливо вільні та різноманітні зчеплення, що виражаються тимчасовими, порівняльними та причинними спілками.
Але і ці форми залежності легко піддаються синтаксичному перетворенню, особливо в усного мовлення. У стилях розмовної мовипоширений прийом модальної нейтралізації залежних синтаксичних відносин, прийом приведення конструкцій, що традиційно визнаються за підрядні, до "знаменника твору". Багато союзів, що виражають синтаксичну залежність, легко перетворюються на модальні слова (порівн.: нібито, нібито, не те щоб і т.п.). Крім того, у побутовому діалозі взагалі слабо розвинена система складних пропозицій з різними ступенями союзних зчеплень1.
Вживання багатьох спілок характеризується різкими коливаннями в мірі тісноти і залежності їх ними синтаксичних зв'язків.
Особливо велика амплітуда цих коливань у спілок поступливих, тимчасових та порівняльних. Недарма навіть традиційні граматики (під впливом проф. Д.Н.Овсянико-Куликовського) відносили такі поступливі спілки, як хоч (хоч), до сочинительним(11). Наприклад: "Всі слухають його, роззявивши рота, хоч він таку дичину несе, що вуха в'януть" (Крилов). СР: "Непереборна, хоча тиха сила захопила мене" (Тургенєв).
Тут хоч і хоч дуже близькі за значеннями до союзів а та але. Порівн. зближення хоч і хоч із союзом втім: "Одіта вона була в охайну, хоч і полиняву ситцеву сукню" (Тургенєв); "Порівняння, вжите Павликом, хоч і вірне і влучне, не викликало посмішки ні на чиїй особі" (Тургенєв).
У вживанні порівняльних спілок характерна широка семантична розтяжність синтаксичних відносин, що виражаються ними. У багатьох випадках приєднання синтагм чи пропозицій порівняння має характер вільного асоціативного зчеплення, яке здійснюється без прямої граматичної залежності від основної синтаксичної групи. Тому обидві частини порівняльного поєднання легко роз'єднуються і можуть існувати як суміжні, окремі синтаксичні єдності. Наприклад: "Рука Елліс раптово насунулася на мої очі, немов білий туман із сирої долини обійняв мене" (Тургенєв, "Привиди"); "Мене відразу охопила неприємна, нерухома вогкість, наче я увійшов у льох" (Тургенєв); " Вчорашнє хвилювання зникло. Воно замінилося важким подивом і якимось, ще небувалою, сумом- точно в мені щось померло "(Тургенєв, "Перше кохання"); "Я люблю, коли ви говорите. Точно струмочок дзюрчить" (Тургенєв, "Батьки і діти"). Але порівн.: "З усіх пар, що заповнюють гай, ця найтривожніша віднеслася до наступу ночі і кинулася йти від неї так, наче та гналася за ними по п'ятах" (Пастернак).
Нерозчленованість логіко-синтаксичних відносин, властива строю розмовної мови, відбивається й у постійному змішуванні особливостей непрямої промови з прямої передачі чужих думок. Безперервні стрибки з синтаксису непрямої мови в пряме або невласне-пряме мовлення- характерна рисаросійської народно-розмовної мови. Форми прямої драматичної передачі часто вриваються в непряму мову і роблять її стрій уривчастим і змішаним (наприклад: "Ви-де з паном, каже, шахраї, і пан твій- шахрай. Ми-де, каже, таких шаромижників і негідників бачили" - Гоголь , "Ревізор").
А.М.Пешковский посилено доводив, що " ми не вироблені форми непрямої промови... Непряма передача промови російському (розмовному.- У. У.) мови не властива. Саме тому ми й зіскакуємо завжди з непрямої промови на звичну нам пряму. .. Розмежування прямої і непрямої мови перебуває в нас на ранній стадії розвитку "(12).

У лекції розглядаються основні ознаки та класифікації спілок.

спілка

У лекції розглядаються основні ознаки та класифікації спілок.

План лекції

29.1. Союз як частину мови.

29.2. Класифікації спілок.

29.3. Типи спілок із синтаксичної функції.

29.4. Омонімія спілок та слів інших частин мови.

29.1. Союз як частина мови

Союзи- це службова частина мови, з допомогою якої оформляється зв'язок між членами речення, між частинами складного речення, між реченнями в тексті. За образним висловом М.В. Ломоносова, спілки подібні до «цвяхів або клею, якими частини якоїсь махини згуртовані або склеєні бувають».

Залежно від виконуваної функції спілки:

Пов'язують однорідні члени речення ( Лікар взяв дитину на руки, швидко повернув до світла ізаглянув у вічі.)

Зв'язують частини складносурядної пропозиції ( [Спочатку він не звертав увагина сліпу дитину], але]потім дивна подібність долі хлопчика з його власною зацікавило дядька Максима].)

Зв'язують частини складнопідрядної пропозиції ( [У нього поки що є всі шанси розвинути інші свої здібності до такого ступеня], ( щобхоча частково винагородити його сліпоту).)

Зв'язують члени пропозиції всередині простого ( Мабуть, Волга тежпочинається з такого віконця?)

Зв'язують дві пропозиції у тексті між собою ( Вода в них здавалася нерухомою. Алеякщо придивитися, то можна було побачити, як із глибини віконця весь час піднімається тихий струмінь і в ньому крутяться сухі листочки брусниці та жовті соснові голки.)

Спробуйте самостійно виділити у кожному реченні союз. Якщо ви зробите це правильно, то слово забарвиться у зелений колірякщо ні - в червоний.

1) Так я сприймаю ічую це слово.

2) Безперечно лише те, щобільшість таких поетичних слів пов'язані з нашою природою.

3) Ми зупинилися біля одного такого віконця інапилися води.

4) Джерело родить річку, арічка ллється, тече через усю нашу матінку землю, через усю батьківщину, годує народ.

5) Своєрідні не тількирезультати розвитку, але й«закони розвитку».

Flash: Find_souz.swf

Щоб правильно визначати спілки, важливо пам'ятати про те, що спілкане називає явища дійсності, лише вказує на відносини з-поміж них.

Функція оформлення синтаксичних зв'язків зближує спілки із прийменниками. Однак союз відрізняється від прийменникабільшою свободою сполучуваності і ширшим колом відносин, що виражаються:

Сполучна функція спілок поєднується з функцією кваліфікуючої: спілки виражають характер відносин між об'єднуваними елементами. Саме вказівку той чи інший тип синтаксичних відносин є значенням союзу. За визначенням А.А. Шахматова, союзи - це «слова, що з'єднують чи роз'єднують які поєднувалися слова, словосполучення чи речення і що визначають ці поєднання із боку тих чи інших відносин, дають сенс, що розкривають значення цих поєднань. Отже, спілка має значення не сама по собі, а як виразник того чи іншого поєднання, як словесне виявлення такого поєднання». Тому спілки вивчаються у курсі морфології як із частин мови, а й у курсі синтаксису, без чого була б неможлива характеристика синтаксичних зв'язків і синтаксичних одиниць.

29.2. Класифікації спілок

Типи спілок з походження

По своєму походження спілкиможуть бути непохідними (первоподібними) (і, а, але, абота ін.) та похідними (що, якщо, як, колита ін.).

Першорядними є ті спілки, які не утворені від будь-яких інших слів: а, але, і, так.

Похідні спілки утворюються:

- з'єднанням непохідних спілок (ніби);

- з'єднанням спілки зі словом із узагальненим значенням (До тих пір, в той час як);

- поєднанням вказівного слова з головної частини та простого союзу (для того щоб);

- від інших частин мови (Поки що, хоча, щоб).

Типи спілок за структурою

За структурою спілкиможуть бути:

- простими (що, як, колита ін.);

- складовими (бо, тому що, щоб, незважаючи на те щота ін.).

Прості спілки складаються з одного слова (наприклад, а, і, але, якщо, хоча).

Складові спілки складаються з двох або більше слів і поділяються на:

Одномісні (компоненти одномісних спілок розташовані в безпосередньому сусідстві один з одним, наприклад, завдяки тому що);

Неодномісні (неодномісні спілки складаються з позиційно роз'єднаних компонентів, наприклад, не тільки але й).

Типи спілок із вживання

За вживанням союзиподіляються на:

Поодинокі (але, а, але, проте, такта ін.);

Повторюючі (і... і, то... то, або... або, або... або, не те... не те, ні... ніта ін.);

Подвійні, або парні (якщо... то, коли... то, хоча... але, бо... те, ледве... як, тільки... як, чим... тим, як... так і, не тільки... але й, не стільки... скільки, якщо не... то, не те що... а, не те що... але, не те щоб а, не те щоб. .. алета ін.).

Знайдіть у пропозиції союз і дайте йому характеристику за трьома класифікаціями.

Людина, яка живе по серцю, у злагоді зі своїм внутрішнім світом, - завжди творець, збагачувач і (непохідний2, простий1, одиночний1) художник.

Для таких майстрів, як(Похідний1, простий1, одиночний1) Пришвін, мало одного життя.

Я повернувся додому з таким почуттям, ніби(похідний1, складовий2, одиночний1) бачив гарний сон.

Не тільки пристрасть, але й(Похідний1, складовий2, подвійний3)саме життя завмирає тихо, непомітно ...

Звуки відкладаються однаково веселощами, абосумом, аборадістю, аботугою (непохідний2, простий1, повторюваний2).

Flash: Souz_charac.swf

29.3. Типи спілок щодо синтаксичної функції.

Союзитак само, як і прийменники, не мають самостійного значення. Під значенням спілкирозуміють ті граматичні відносини, що виникають між синтаксичними одиницями, з'єднаними союзом. Залежно від характеру висловлюваних відносин і з урахуванням участі у реченні спілкиподіляються на:

- творні (і, а, але, абота ін) - оформляють зв'язок граматично рівноправних мовних одиниць;

- підлеглі (що, як, щоб, коли, чому, чому, як тільки, тому щота ін) - виражають залежність однієї одиниці від іншої.

Спілкувальні спілки

Спілку з'єднують однорідні члени речення, а також частини складносурядних речень. За своїм значенням ці спілки поділяються на кілька розрядів:

Сполучні;

Противні;

Роздільні;

Порівняльні;

Пояснювальні;

Приєднувальні.

Спробуйте самостійно заповнити таблицю прикладами. Будьте уважні: спілки переплутані. Якщо ви неправильно виконаєте завдання, спілки знову займуть свою вихідну позицію, якщо ви помилитеся двічі, програма почне вам допомагати (як тільки ви припускаєтеся помилки, спілка починає блимати).

з'єднувальні

супротивні

роздільні

порівняльні

пояснювальні

приєднувальні

також, теж,

так (у значенні і),

і...і, ні...ні

однак, а,

зате,

так (у значенні але),

те...то,

не те ... не те,

або або,

або,

або...або, чи...

не тільки але й,

як так і,

не стільки ... скільки

тобто,

або (у значенні тобто),

а саме

та й,

а також

Сполучні спілкивиражають відносини перерахування. - І квіти, іджмелі, ітрава, іколоски, іблакить, іпівденна спека...

Розділові спілкивиражають взаємовиключення чи чергування явищ. - Щось чується рідне у довгих піснях ямщика: торозгулля вдалий, тосерцева туга.

Супротивні спілкивиражають різні відтінки протиставлення. - Дні пізньої осенілають зазвичай, алемені вона мила, читачу дорогий.

Подвійні зіставні спілкипоєднують перерахування зі зіставленням компонентів, що об'єднуються. - Ідея Колумба досягти Індії західним шляхом була не тількиодним із найбільших помилок, але йнайбільшим відкриттям.

Пояснювальні спілкипов'язують різні найменування одного й того самого явища. - Ще Геродот, Аристотель і Пліній більш менш вірно описали бегемота, абогіпопотама.

Приєднувальні спілкивводять додавання до основної інформації. - Хто і в який винищувач пустить Степа без чобіт?<...> Та йу чоботях у винищувач його не пустять!

Підрядні спілки

Підрядні спілки виражають відносини синтаксичної нерівнозначності між частинами складнопідрядної пропозиції. За характером відносин, що виражаються, спілки діляться на кілька груп:

1. Тимчасові спілки: коли, поки що, як тільки, перш ніж, після
як, поки, перед тим, як, поки, у міру того як.

2. Умовні спілки: якщо, якби, якщо... то, раз, коли, якби(Спілки
колиі якиє застарілими).

3. Причинні спілки: тому що, тому що, оскільки, тому
що, тому, що, тому, що, тим більше що, тому, що.

4. Уступні спілки: хоча (хоч), незважаючи на те що, незважаючи
на те що, даремно що, нехай, нехай
(слова нехайі нехайпоєднують властивості спілок і частинок).

5. Цільові спілки: щоб, щоб, щоб, щоб, потім щоб.

6. Спілки слідства: так що в результаті чого.

7. Порівняльні спілки: як, ніби, точно, ніби, ніби, подібно до того як, чим, ніж.

8. Роз'яснювальні спілки: що, щоб, ніби.

2 9 .6. Омонімія спілок та слів інших частин мови

Підрядні спілки за своїм походженням пов'язані у більшості випадків із знаменними словами або з поєднаннями знаменних та службових слів. Так, союз хочаісторично пов'язаний з дієприслівником від дієслова хотіти,спілки нехайі нехай- з формами наказового способу дієслів пуститиі пускати;спілка якщовиник шляхом зрощення форми дієслова є(3 л., од.ч. від бути)та частки чи.

Історична спорідненість багатьох підрядних спілок із знаменними словами проявляється в нерідких випадках омонімії спілок та слів інших частин мови: наприклад, раз -союз і іменник, нехай -союз і форма наказового способу дієслова, точно -союз та прислівник.

Особливо важливо враховувати омонімію спілок і так званих союзних слів, тобто займенників та прислівників, що виступають як засіб зв'язку між підрядною та головною пропозицією.

Як союзні слова вживаються займенники хто, що, який, який, чий, який, який, скільки,прислівники де, куди, звідки коли, як, наскільки чому, чому, навіщо.

Омонімія спілок і союзних слів проявляється у словах що колиі як.Як відрізнити, наприклад, союз «що» від займенника «що», що у ролі союзного слова? Необхідно враховувати такі моменти.

  1. Аналіз щодо членів пропозиції.
  2. Пропуск аналізованого слова: така перепустка часто можлива для спілок, а для союзних слів перепустка неможлива. Так, у попередньому прикладі перше щоможна пропустити, друге – не можна
  3. Постановка логічного наголосу.Логічне наголос може падати на союзне слово, але може падати на союз.
  4. Трансформація придаткового речення із союзним словом у запитальну пропозицію.
  5. Заміна слова: союз можна замінити тільки синонімічним союзом, а союзне слово замінюється іншим союзним словом, займенником або іменником».

Розглянемо всі ці способи розмежування союзу та союзного слова на конкретних прикладах.

Союзне слово

спілка

Я знаю, що ви принесли мені.

1) Є членом пропозиції, щодо нього можна поставити запитання.

2) Слово «що» не можна опустити.

3) Логічне наголос падає слово «що».

4) Що ви мені принесли?

5) Я знаю: щось ви мені принесли. Я знаю, кого ви мені принесли.

Таким чином, слово щограє в додаткову пропозиціюроль доповнення і є займенником, що виступає у ролі союзного слова.

Я знаю, що ви подарували мені.

1) Не є членом речення. до нього не можна поставити запитання.

2) Слово «що» можна опустити: Я знаю, що ви принесли мені подарунок.

3) Логічне наголос не падає на слово «що».

4) Трансформація пропозиції неможлива.

5) Союз «що» нічим у цьому контексті замінити не можна.

Таким чином, слово щоє спілкою.

Спілку, на відміну від підрядних, мають омоніми не з числа знаменних слів, А з числа частинок і вигуків.

Так, омонімами спілки іє:

1) підсилювальна частка: «Овець-то й забули!»(І.Крилов); «Ось тобі постіль! Не хочу і доброї ночібажати тобі!» (Н. Гоголь);

2) вигук, що вживається на початку оклику: "І, повно, що за рахунки!" (І. Крилов).

Омонімами спілки ає:

1) частка, що виражає питання чи відгук на чиїсь слова: «- А? Що? Що таке? - Промовив Сипягін, як би прокидаючись »(І. Тургенєв). Частка «а» використовується також при повторі звернення: «- Панянка, а панночка? - почав знову городовий» (Ф. Достоєвський);

2) вигук, що вживається «для вираження подиву, зловтіхи та інших почуттів»: «- А, Чацький! Любите ви всі в шуби рядити, Чи до вподоби на себе приміряти?» (А. Грибоєдов); «А! так ти не можеш, негідник! Коли побачив, що не твоя бере, то й не можеш! Бійте його!» (Н. Гоголь).

Вкажіть лише ті пропозиції, в яких є спілки, а не омонімічні частини мови (натисніть мишкою на номери цих пропозицій). У разі помилки пропозиція почне блимати і з'явиться коментар, обов'язково прочитайте його.

  1. 1. Дізнавшись від дочки, що я, можливо, приїду до Шовківки, вона квапливо пригадала два-три мої пейзажі.
  2. 2. Зате мій Петро Петрович, у якого ще зі студентства залишилася манера всяку розмову зводити на суперечку, говорив нудно, мляво та довго. (Слово «який» ніколи не буває союзом, це завжди займенник, що виступає в ролі союзного слова.)
  3. 3. Я можу правильно вгадувати навіть те, чого не знаю. (Слово «чого» є доповненням, його можна замінити займенником «чогось», на нього падає логічний наголос, додаткову частинуможна переробити на запитання: «Чого я не знаю?» Отже, цей займенник у ролі союзного слова.)
  4. 4. Поки накрапав дощ, ми говорили про Ліду.
  5. 5. Біля воріт з левами стояла Женя, чекаючи на мене, щоб проводити.
Дата: 2010-05-22 00:58:40 Переглядів: 4624

Спілкові сполучники з'єднує компоненти на основі їх рівноправності, не вказуючи на залежність одного з компонентів. За відносинами, що висловлюються, сполучні спілки діляться на групи:

1) сполучні, які виражають відносини перерахування: і, і., і, ні... ні, так (=і) та ін;

2) противні, що виражають відносини протиставлення, невідповідності, відмінності: а, але, так (= але), проте, а, зате та ін;

3) розділові, що виражають відносини взаємовиключення, чергування: або, або, чи... чи, то... то, чи то... чи то, чи то... чи ін.;

4) пояснювальні, що виражають відносини пояснення: якось саме, а саме, тобто;

5) приєднувальні, службовці для приєднання слів, словосполучень, речень, що містять додаткові зауваження: так і, і, теж, а також і ін.

Підлеглі спілки служать для зв'язку синтаксично нерівноправних одиниць, частіше частин СПП, вказують на залежність одного з компонентів від іншого: Квартира зручна, хоч і маленька. За значенням виділяються підпорядковані союзи:

1) изъяснительные (показують, що приєднується з допомогою частина розкриває конкретний зміст окремих слів інший частини): що, як (б);

2) тимчасові: коли, поки, поки, після того, як, тільки, перш ніж, перед тим якта ін.;

3) порівняльні: чим, ніби, ніби, ніби, як, наче, точнота ін.;

4) наслідки: отже;

5) причинні: тому що, тому що, тому що через те, щота ін.;

6) цільові: щоб; для того; щоб;

7) умови: якщо, якщо, якщо, якщо;

8) уступні: хоча, незважаючи на те щота ін.

ПРАВОПИС СПІЛКІВ

1. Союз щоб слід відрізняти від займенника що з часткою б: союз щоб пишеться в одне слово, а займенник з часткою - в два слова: що б, частинку від від займенника можна відокремити і перенести в інше місце, наприклад: Я прийшов у читальню щоб прочитати потрібну мені книгу. Що б мені прочитати з цього питання? Що б мені прочитати з цього питання?



2. Наречевий вираз будь-що складається з шести частин, які пишуться окремо.

3. Спілки теж і також пишуться в одне слово, а займенник то й прислівник так із часткою ж пишуться окремо; в останньому випадку частинку можна опустити. Дуже часто при займеннику то з часткою ж стоїть займенник що, а при говірці так з часткою ж - прислівник як.

4. Союз тежза змістом дорівнює союзу також,і обидва рівні союзу і , замінюючи один одного, наприклад:

1) Я тежпрочитав цю книгу. - Я такожпрочитав цю книгу. - І я прочитав цю

книгу.

2) Я читав те ж , що й ви. - У мене те жсіре пальто, в якому ви ме-

ня бачили минулого року. - У мене тосіре пальто.

3) Знаю так само , як і ви. - Знаю так , як і ви.

5. У ролі спілки виступає слово отже, що означає «отже». Його необхідно відрізняти від поєднання союзу і з прислівником так, що пишеться у два слова, наприклад: Отже, все скінчено. (Отже, все скінчено.) Я впав і так забив ногу, що довелося звернутися до лікаря.

6. Союз натомість близький за значенням до союзу а й пишеться одне слово; прийменник за з вказівним займенником пишеться окремо, наприклад:

1) Ставало все холодніше, натомість дощ припинився (зате = але).

2) Сховатись за те дерево.

7. Спілки причомуі до тогоблизькі за значенням до виразу разом з тимі пишуться в одне слово; прийменник приз займенниками томі чимпишеться окремо, наприклад: Учням роздали листочки із завданнями та до тогопопередили, що на рішення їх дається дві години. - Учням роздали листочки із завданнями, причомупопередили... - Учням роздали листочки та разом з тимпопередили...Але: При тому заяві додані та необхідні документи. При чому ти ж залишишся?

8. Окремо пишуться спілки ніби тому, що тому, що, тому що, як тільки, не те... не те, тобто.

ВІДМІННІСТЬ СПІЛКІВ ТЕЖ, ТАКОЖ, ЩОБ, ЗАТЕ ВІД СЛОВ-ОМОНІМІВ

ВІДМІННІСТЬ СПІЛКІВ ВІД ОМОНІМІЧНИХ СЛОВ
СПІЛКИ ОМОНІМІЧНІ СЛОВА
· Не можна опустити або перемістити частину союзу; · Можна замінити синонімом; · Відіграють сполучну роль; · Не є членом пропозиції. · Можна опустити або перемістити в інше місце частину спілки; · Не можна замінити синонімом; · Є членом пропозиції.
ЩОБ (= ДЛЯ ТОГО ЩОБ) Приклад: Я прийшов сюди, щоб(для того щоб) побачити тебе. ЩО Б (займенник + частка) (частку можна опустити або переставити). ПРИКЛАД: Що б таке придумати?Порівняйте: Що таке ще придумати?
ТЕЖ ТАКОЖ (=І) ПРИКЛАД: - Ви теж відпочивали на Кавказі? І ви відпочивали на Кавказі? ТО Ж (займенник і частка) ТАК Ж (прислівник і частка) (частку можна опустити або переставити в інше місце). Не роби те, що й усе, якщо все роблять погано.
ПРИЧОМУ ПРИТОМ (мають значення «на додаток до цього»). ПРИКЛАД: Експеримент провели вдало, причому вперше. Виступ змістовний і до того ж цікавий за формою. ПРИ ЧОМУ (прийменник + займенник) використовується в питаннях. До чого тут він зі своїми претензіями?ПРИ ТОМІ (визначає наступне за ним іменник). При цьому видавництві є невелика друкарня.
ЗАТЕ (= АЛЕ) Підйом на гору тут крутий, зате гарна дорога. ЗА ТО (прийменник + займенник) Робітники отримали премію за те, що зробили ремонт на три дні раніше за термін.

ВЖИВАННЯ СПІЛКІВ У ПРОСТОМ І СКЛАДНОМУ ПРОПОЗИЦІЇ

Загальне правиловживання прийменників ві на

Вживання прийменників ві на

Значення союзу, його морфологічні ознаки та синтаксична функція

спілка - службова частина мови, яка служить зв'язку членів речення, частин складного речення, речень у тексті, і навіть частин тексту.

За походженням спілкиможуть бути непохідними (а, але, і)та похідними (що, якщо, як).За структурою виділяються спілкипрості (як, коли, як)та складові (Бо, перш ніж, в той час як).За своїм вживанням у реченні спілкиподіляються поодинокі (але, проте),повторювані (то... те, або... або, не те... не те)та подвійні (якщо... то, хоча... але, тому що... те).

Залежно від виконуваної функції спілкаможе відкривати пропозицію, може стояти між частинами простої пропозиції, а може бути всередині простої пропозиції. Наприклад: Рибников випив склянку великими, жадібними ковтками. Навіть руки в нього затремтіли від жадібності. І одразу налив собі іншу склянку. Відразу було видно, щойого вже довго мучила спрага (А. Купрін). Летить, летить степова кобилиця і мені ковила... (А. Блок).

Будучи службовою частиноюмови, спілкане називає явища дійсності, лише вказує на відносини з-поміж них. За синтаксичною функцією спілкиділяться на твори (і, так, але)та підрядні (Коли, якщо, тому що).

Союзине мають самостійного значення і не є членами пропозиції, тому спілкинеобхідно відрізняти від омонімічних їм відносних займенників і прислівників, які у ролі союзних слів. Наприклад: Я сказав, що (спілка) не піду сьогодні до школи.- Я запитав, що (Спілкове слово) ми робили на уроці.

Типи спілок за походженням, структурою та вживанням

По своєму походження спілкиможуть бути непохідними (і, а, але, абота ін.) та похідними (що, якщо, як, колита ін.).

За структурою спілкиможуть бути простими (що, як, колита ін) та складовими (бо, тому що, щоб, незважаючи на те щота ін.).

За вживанням союзиділяться на одиночні (але, а, але, проте, такта ін), що повторюються (і... і, то... то, або... або, або... або, не те... не те, ні... ніта ін), подвійні, або парні (якщо... то, коли... то, хоча... але, бо... те, ледве... як, тільки... як, чим... тим, як... так і, не тільки... але й, не стільки... скільки, якщо не... то, не те що... а, не те що... але, не те щоб а, не те щоб. .. алета ін.)

Типи спілок із синтаксичної функції

Союзитак само, як і прийменники, не мають самостійного значення. Під значенням спілкирозуміють ті граматичні відносини, що виникають між синтаксичними одиницями, з'єднаними союзом. Залежно від характеру висловлюваних відносин і з урахуванням участі у реченні спілкиподіляються на творні (і, а, але, абота ін) та підлеглі (що, як, щоб, коли, чому, чому, як тільки, тому щота ін.).

Спілкувальні спілки

Спілкувальні спілкивиражають відносини синтаксичної рівнозначності, рівноправності між однорідними членами речення, а також між частинами складносурядної пропозиції, наприклад: Вдалині ще гуде трамвай, але затихають провулки, і згасає небо край (Елліс).

За характером відносин, що виражаються сполучні спілкиділяться на кілька груп:

Типи сполучних спілок

Відносини, що виражаються

Приклади

Сполучні

Виражають відносини перерахування.

І, так(У значенні «і»), і... і, ні... ні, також.

Протитільні

Виражають відносини протиставлення, невідповідності, відмінності.

Але, а, так(У значенні «але»), проте, зате, а.

Роздільні

Виражають відносини взаємовиключення, чергування дій, явищ, ознак.

Або, чи, чи... чи, то... то, не те... не те, чи то... чи то.

Порівняльні, або градаційно-співставні

Виражають відносини зіставлення.

Як... так і, не тільки... але і, хоч і... але, якщо не... то, не стільки... скільки.

Пояснювальні

Виражають відносини пояснення

А саме, тобто, або(У значенні «тобто»), якось.

Приєднувальні

Виражають відносини приєднання, тобто приєднують до пропозиції щось додаткове, додаткове.

І то, ато, та й, атакожта ін.

Спілкувальні спілкиможуть перебувати на стику окремих пропозицій зв'язного тексту, наприклад: За столом біля вікна сидить поручик запасу армії Валеріан Іванович Чижевич. Перед ним домова книга, в яку він вписує паспорти гостей. Але після вчорашнього робота йде погано, букви ряблять і розповзаються, тремтячі пальці не ладнають з пером, а у вухах гуде, як восени в телефонному стовпі (А. Купрін).

Супротивні спілки але, а, так (у значенні «але»), однак,відкривають абзац, виконують у творі художню функцію. Цей прийом допомагає пише передати особливий емоційний стан героя, зробити несподіваний перехід від однієї теми до іншої. Наприклад:

...Ми- лисиці, а суспільство- це курник, що охороняється собаками. Чи відомо вам, що в селах найхудожніші, найобдарованіші натури йдуть у конокради та в браконьєри-мисливці? Що робити: життя досі було так мізерне, так плоске, так нестерпно нудне для палких сердець! Але я переходжу до наснаги. Без сумніву, вам, милостиві государі, доводилося читати про надприродні за своїм задумом та виконання крадіжок? (А. Купрін).

Підрядні спілки

Підрядні спілкивиражають відносини синтаксичної нерівнозначності між частинами складнопідрядної пропозиції, наприклад: І жив я, вашу волю вражаючи, коли цей світ про допомогу просив (І. Коневський); Був лише знаряддям ріг, щоб, в горах чарівна луна пробуджувати (Вяч. Іванов); Якщо хтось уцілів від людей, то проти речей безсилий (Н. Реріх).

За характером відносин, що виражаються (функція іменної частини присудка в односкладовому безособовому реченні). діляться на кілька груп:

Типи підрядних спілок

Відносини, що виражаються

Приклади

Пояснювальні

Виражають відносини пояснення.

Що, щоб якта ін.

Тимчасові

Виражають тимчасові стосунки.

Коли, як тільки, тільки-но, тільки-но, тільки, перш ніж, з тих пір як, поки, поки не, після того, як, доти поки, у міру того, як, після того якта ін.

Причинні

Виражають причинні стосунки.

Тому що, тому що, тому що, тому що, тому що, тому що, тому що, тому що, тому що, тому щота ін.

Умовні

Виражають умовні відносини.

Якщо, коли, раз, якщо, якби.

Порівняльні

Виражають порівняльні стосунки.

Як, ніби, ніби, ніби, точно, чим, аніж, подібно до того як, нібита ін.

Підрядні спілки, Як і твори, можуть перебувати на стику окремих пропозицій зв'язного тексту.

Морфологічний аналіз спілки

Морфологічний аналіз спілкивключає виділення двох постійних ознак (тип спілки, незмінність). Непостійних ознак союз не має, оскільки є незмінним словом. У морфологічному розборі спілкиможна також вказати його тип за структурою: простою чи складовою.

Схема морфологічного розборуспілки.

I. Частина мови.

II. Морфологічні ознаки:

1) сочинительний або підрядний;

2) незмінне слово.

III. Синтаксична функція.

IV. Особливості правопису (якщо є).

Коли був маленький, я дуже любив морозиво (М. Зощенко). Зразок морфологічного аналізу союзу.

I. Коли- союз, що поєднує прості пропозиції у складі складного.

II. Морфологічні ознаки

1) підрядний, тимчасовий;

2) незмінне слово.

III. Синтаксична функція.

Не є членом речення.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...