Казково-билинний жанр чарівний світ казки ілюстрації. Конспект уроку з ІЗО на тему "Казково-билинний жанр"

Мета уроку:

Викликати емоційний відгук на добре знайомі та улюблені дітьми казки та байки, підтримати інтерес до російської народної казки.

Вчити дітей передавати у малюнку характерні риси уподобаного героя.

Ознайомити учнів із творчістю Васнєцова.

Обладнання:

Альбоми, гуаш, пензлі, баночки з водою, серветки, палітра. Зоровий ряд.

Зоровий ряд:

"Оленка" 1881 р.,

"Витязь на роздоріжжі" 1878 р.,

"Богатирі" 1898 р.,

"Іван Царевич на Сірому Вовку" 1889 р.,

«Спляча царівна», 1926,

«Баян» 1910,

"Три царівни підземного царства" 1881 р.,

"Царівна-жаба" 1901-1918.

"Килим-літак" 1880 р.

Хід уроку

1. Орг. момент. Перевірка готовності до уроку.

2. Повідомлення теми уроку. Розмова.

Ми продовжуємо розглядати жанри живопису. Згадаймо всі жанри, які ви знаєте (портрет, натюрморт, історичний, баталійний, побутовий, анімалістичний, пейзаж, казково-билинний).

Сьогоднішній урок ми присвятимо казково-билинному жанру. На уроці ви повторите, а можливо й більше дізнаєтесь про твори Віктора Михайловича Васнєцова.

Згадайте, коли вперше виникають билини та чому? (виникли в 10 - 11 ст., коли на Русі виникла феодальна роздробленість і, внаслідок цього на довгі роки - татаро-монгольське ярмо).

Саме слово «історія» має на увазі «колишнє раніше», «не сьогоднішнє». Говорячи «сьогодні», ми маємо на увазі деяке звичне життя країни та людини. Але ж свого часу минуле було також сучасністю. Отже, і нинішня сучасність теж буде історією.

Ось і наш народ через віки проніс билини, передаючи їх з уст у вуста. Перша збірка билин була опублікована в 1804 році. У російське образотворче мистецтво тема билин увійшла в середині 19 століття, коли в російській культурі виник інтерес до народної творчості та фольклору. Внутрішня політика Росії у середині 19 століття дуже нестабільна: пам'ятаються події 14 грудня 1825 року (повстання народу); невдало складаються відносини у вирішенні 2-го Східного питання (Кримської війни); країни посилюються різні підпільні рухи проти царя. А також посилюється протистояння між західниками та слов'янофілами. Ось що написав Федір Іванович Тютчев:

Як не тягніться, панове,

Вам не досягти зізнання від Європи!

Перед нею ви завжди будете

Не слуги просвітництва, а холопи.

Мальовничі полотна Віктора Михайловича Васнєцова оспівали далеке легендарне минуле Стародавньої Русі.

— Що лежить в основі будь-якої казки та билини?

Запис у зошит. Герої билин вставали на захист землі російської, прагнули до

Об'єднанню земель, що допомагали слабким і знедоленим, боролися з ворогами. У билинах прославлялися сила і шляхетність, міць і кмітливість російських богатирів. Художники казково-билинного жанру оспівували далеке легендарне минуле Стародавньої Русі та відкривали для сучасників витоки національної культури.

Подивіться слайди та дізнайтеся героїв.

Слайд 1. «Оленка» 1881. Васнєцов.Похмурий ставок, що зберігає сумну таємницю, узлісся з юними ялинками і берізками - цей етюд втілився у відомій картині. Однак мало кому відома таємниця, яка міститься в ній.

Ластівка - божий птах, що приносить щастя.

Розпущене волосся - думи людини.

Темний вир - очікування щастя, біди, смерті.

Що уособлюють білі берези? (Зцілення)

Коли Оленці буде загрожувати небезпека, зашумить осинове листя, вода покаже відображення відьми, птахи піднімуть гомін.

Слайд 2. «Витязь на роздоріжжі» 1878. Васнєцов.Дуже цінний екземпляр, особливо для любителів билини “Ілля Муромець та розбійники”.

“Поїхав на три доріжки, три доріжки, три розстані (перетин доріг, перехрестя).

На тих розстанях лежить білогорючий камінь, а на камені тому напис підписано”.

Васнєцов писав так: «На камені написано: «Як пряму їхати — живу не бувати — немає шляху ні перехожому, ні проїжджому, ні прольотному». Наступні написи: «направо ехати — одруженому бути; на ліву їхати — багату бути» — на камені не видно, я їх сховав під мох і стер частиною».

Ця картина показує поле битви. Що цінніше: життя чи смерть? Що вибере людина? На людину, яка не пошкодувала живота свого заради друга, чекає вічна пам'ять живих. Що залишається після людини, який слід він залишив після себе? Вирішувати лише йому.

Слайд 3. Богатирі. 1898. Васнєцов.Найбільша, найбільша картина Віктора Васнєцова - це потужна пісня Росії, її великому минулому - картина, покликана висловити дух російського народу. Сила та міць богатирів – це сила та міць народу. І поки народ єдиний і стоїть на варті своїх інтересів та цінностей – державі нічого не загрожує.

Художник не поскупився на подробиці, кожна деталь у картині має сенс. Багатирі стоять на межі поля та лісу. Васнєцов блискуче передає стан природи, співзвучний настрою богатирів. А рухам коней, що майорить на вітрі, кінським гривам вторить жовта ковила. У небі клубяться білі важкі хмари. Вільний вітер збирає їх у хмари, гуляє по випаленій сонцем землі. Хижий птах, що ширяє над краєм лісу, і сірі могильники вносять додаткову інтонацію небезпеки. Але весь вигляд богатирів говорить про надійність цих захисників Російської землі.

3 образи, 3 характери, 3 захисники Русі.

Слайд 4. Іван Царевич на сірому – вовку. 1889. Васнєцов.Це картина-казка, картина-фантазія - поєднання непоєднуваного, тут і дрімучий ліс і квітуча яблуня. Іван-Царевич разом із Оленою Прекрасною мчать на Сірому Вовку крізь темний ліс, рятуючись від погоні.

Слайд 5. Спляча царівна. 1926. Васнєцов.Розписний терем, ведмідь і павичі, що сидять на гілках, блазень і молодий гусляр, смарагдова зелень лісів — це все схоже на дитячий радісний сон. Так і є, ми застали саме ту мить, коли царівна вколола палець веретеном, і збулося грізне передбачення — заснула не лише дівчина, а й усе величезне царство. Люди, птахи, звірі, квіти та дерева – всі сплять. Здається, жоден вітерець не сміє потурбувати зачарований палац, жоден звук сюди не долине.

Дуже мальовничо вдалося передати В. М. Васнецову розслаблені пози сплячих. А як різноманітні, несхожі їхні обличчя! У кожній особі свій характер.

Згадай, що робила царівна перед тим, як її здолав чаклунський сон, і знайди відповідь серед деталей картини. (Вона вколола руку веретеном. Біля її ніг зображена прядка)

Слайд 6. Баян. 1910. Васнєцов.Чому такий важливий зовсім не богатирського вигляду цей билинний персонаж?

(Зве слово до дії. Ще не відомо, що сильніше: метал чи слово. Він кличе, будить, турбує.)

Слайд 7. Три царівни підземного царства.Ця картина була створена для центрального вокзалу донецької кам'яновугільної залізниці. Це своєрідна алегорія (символ) багатства надр донецької землі. Зверніть увагу на знаки топографії. Старша сестра перетворилася на золото, середня — на самоцвіти, молодша — на вугілля.

Слайд 8. Царівна-жаба. 1901–1918. Васнєцов.

Слайд 9. Килим - літак. 1926. Васнєцов.

3. Практична робота

Згадати улюблені казки. Намалювати сюжет до обраної казки.

1.Уявити сюжет.

2. Промальовування в олівці основних предметів. (Краще в центрі листа та великими)

3. Промальовування деталей (малюємо більше і нижче на аркуші, а те, що далі - менше і вище).

Одні предмети можуть загороджувати інші.

4. Переходимо до роботи у кольорі. (спочатку зображуємо в кольорі небо, потім землю. Потім за допомогою кисті та фарб виконуємо в кольорі намальовані предмети. При цьому спочатку виконуємо загальні колірні плями, потім уточнюємо деталі. За допомогою кольору намагаємося передати характер героїв, пору року, дня, стан природи, настрій Наприклад, почуття тривоги можна виразити похмурими фарбами та холодними тонами, а радість яскравими – теплими тонами.

4. Домашнє завдання:Виконати ілюстрацію до будь-якої байки І. А. Крилова

«Тема: «Казково-билинний жанр. Чарівний світ казки». Клас: 7.Мета: на прикладі творчості В.Васнєцова та І.Білібіна розглянути -казково билинний жанр...»

Тема: «Казково-билинний жанр. Чарівний світ казки».

Клас: 7.Мета: на прикладі творчості В.Васнецова та І.Білібіна розглянути -казково билинний жанр у живописі; виконати образ російського богатиря.

Завдання:

1.Освітня-сформувати уявлення про казково-билинному жанрі.

2.Воспитательная- виховувати морально-естетичне ставлення до світу, любов та інтерес до мистецтва.

3.Развивающая- розвивати навички пошукової роботи та колективного сприйняття, творче ставлення до виконання завдання.

Обладнання та матеріали:

1. Репродукції робіт І. Білібіна та В.Васнєцова, за казками, а також книг з ілюстраціями.

2. Художні матеріали: папір, акварельні та гуашеві фарби, пензлі, кольорові олівці та ручки, баночка, палітра.

План:

Організаційний момент – 1 хв.

Вступна розмова – 1 хв.

Повідомлення теми та мети уроку.

Пояснення нового матеріалу – 13 хв.

Творчість І. Білібіна

Творчість В. Васнєцова

Мікроітог.

Практична частина – 25 хв.

Інструктаж;

С/р учнів.

Підбиття підсумків уроку – 4 хв.

Аналіз робіт та виставлення оцінок.

Організаційне завершення уроку – 1 хв.

Прибирання робочих місць.

Хід уроку

Структура уроку Зміст уроку



1.Організаційний момент:

Привітання та готовність до уроку.

2.Вступна бесіда:

Повідомлення теми та мети уроку

3.Пояснення нового матеріалу.

Творчість В.Васнєцова;

Творчість І. Білібіна;

Мікроітог.

4.практична частина:

Інструктаж;

С/р учнів.

5.Підведення підсумків уроку:

Аналіз робіт та виставлення оцінок

6. Організаційне завершення уроку. Здрастуйте хлопці! Сідайте! Перш ніж розпочати наш сьогоднішній урок, перевірте свою готовність до уроку, на столах у вас повинні лежати: папір(альбом), фарби, пензлі, палітра та баночка.

Від того, як уважно ви будите мене на уроці, залежатиме успіх вашої роботи.

Сьогодні на уроці ми з вами поговоримо про особливий жанр – жанр казки та билини. І тема уроку звучить так, “Казково-билинний жанр. Чарівний світ казки”. Мета сьогоднішнього уроку: познайомитись із казково-билинним жанром у живописі на прикладі творчості

В. Васнєцова та І. Білібіна. І зараз ми з вами вирушимо в подорож, у Тридев'яте царство до Тридесятої держави і не одні, а разом із художниками-казкарями.

І першого, кого ми розглянемо, це Віктор Михайлович Васнєцов.

Віктор Михайлович Васнєцов (1848-1926) народився с. Лоп'ял, нині Кіровської області. Навчався під керівництвом І.М. Крамського.

У 1868-1875 р.р. удосконалює майстерність у петербурзькій Академії мистецтв. З 1878 - член Товариства пересувних художніх виставок.

Піднесення суспільного інтересу до національних старовин у десятиліття 19 століття призводить до рішучих зрушень у творчості

художника. Звертаючись до тем фольклорної міфології, він радикально реформує російський історичний жанр, поєднуючи історичні реалії з хвилюючою атмосферою легенди. Серед його популярних полотен цього періоду – картини “Оленка”

(1881), "Богатирі" (1881-1898) "Витязь на роздоріжжі", "Іван - царевич на Сірому Вовку", "Три царівни підземного царства" (1881). Ці картини розмивають кордони між казковою фантастикою і реальністю.

За його ескізами в Абрамцеві були збудовані церква в дусі середньовічної псковсько-новгородської традиції і жартівливо-казкова "Хатина на курячих ніжках" (1883). Васнєцов по праву вважається великим російським художником, творчість якого зіграла провідну роль еволюції російського мистецтва від реалізму 19 століття стилю модерн.

І впродовж нашої подорожі, ми з вами розглянемо творчість великого російського художника, ілюстратора, Івана Яковича Білібіна.

Іван Якович Білібін народився 1876 року у Петербурзі, у ній військового лікаря. Вступає до майстерні Рєпіна, до Академії мистецтв. Літо 1899 Білібін проводить в Тверській губернії, тут починається його знайомство з російським селом і народною творчістю. У цьому року Експедиція Державних Паперів почала випускати російські народні казки з малюнками Білібіна. Ім'я Білібіна стало широко відомим у всій Росії. В його обличчі опинився майстер, який чудово передавав дух радісної та народної казковості. На сьогодні ці “білібінські” казки є прикладом високої поліграфічної техніки. У цій серії були “Василиса Прекрасна”, “Казка про Івана Царевича та Сірого Вовка”. "Біла качечка", "Царівна-Жаба" та ін.

Надалі своєму розвитку Білібін зустрічається з творчістю Пушкіна, і в 1905 р. з'являються "Казка про царя Салтана" і "Про золотого півника". Останньою роботою художника була ілюстрація до билини "Дюк Степанович". Помер художник у ніч з 7-го на 8 лютого 1942 року.

У всіх роботах художника видно любов його до стародавнього світу Росії, і милування цим світом він проніс через своє життя.

Ось таку подорож у світ казки ми з вами здійснили.

Ну, а тепер давайте згадаємо, що нового ви для себе дізналися.

Відповідаючи на ви піднімає руку.

Чим відрізняються картини І. Білібіна та В. Васнєцова?

(Картини І. Білібіна графічні, В.Васнецова, живописні).

2. Хто основні герої картин В. Васнєцова? (Люди чи казкові герої)?

3. Яка з картин вам найбільше сподобалася і чому?

(Відповіді учнів).

Казковою доріжкою ми прийшли з вами на древню російську землю. Тут живуть герої, герої – богатирі.

На початку уроку я озвучила мету практичної роботи, виконати образ російського богатиря. Робота ускладнена тим, що ви не матимете опори на репродукції. Ви повинні самі створити образ та виконати роботу в кольорі. Вони такі, якими ви їх бачите.

Починайте роботу!

На закінчення уроку, давайте з вами згадаємо з якою темою познайомилися на сьогоднішньому уроці.

Що нового ви собі дізналися?

У чому полягала ваша практична робота!

Усі (не) впоралися з метою уроку.

На основі ваших робіт ми проведемо виставку до Дня Захисників Вітчизни.

Дякую всім за урок, до побачення!

За дзвінком кожен прибирає своє робоче місце.

Схожі роботи:

«невдахою і для сина хотів іншої долі. Цього хотів і Поль. Тільки для батька це асоціювалося з кар'єрою адвоката чи банкіра, а хлопець хотів якнайшвидше стати дорослою людиною і поринути у х...»

«Контрольний зріз з літератури 11 клас (1 варіант) Творчість Буває така: якась знемога; У вухах не замовкає бій годинника; Вдалині гуркіт стиха. Невпізнаних і полонених голосів Мені здаються і скарги, і стогін, Звужується якесь таємне коло, Але в цій безодні шепотів і зв...»

"Урок літератури. 10 клас Тема: Аналіз епізоду "Сон Раскольникова" (за романом Ф Достоєвського "Злочин і кара"), 2 ч. Мета: познайомити учнів з терміном "епізод художнього твору", з його складовими компонентами; продовжити роботу із закріплення образотворче-виразні...»

«Нутук' інкішафи Мевзу. "Френкістан мектюплері" есери узеринде чалишів. Мак'Сат. Есердеки інсан арекетлеріні тарифлемек ве таліль етмекні огретюв, к'арамангьа бакъып ез шахсієтіне мерак' уятмак' ве баа бермекні огретмек, іджадій ве мантик'й к'абілетіні, нутк'у

«ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА Необхідність запровадження курсу "Дзвінкі голоси" обумовлена ​​тим, що він є дуже дієвим засобом естетичного виховання. У процесі вивчення курсу "Дзвінкі голоси" школярі освоюють основи...»

Савина Галина Володимирівна

Вчитель ІЗО

«Берестянська ЗОШ» - філія МКОУ «Демошкінська ЗОШ»

« Організація художньо-естетичної діяльності школярів під час уроків естетичного циклу»

Робоча програма з ІЗО 7 клас до УМКА. С. Пітерських, Г. Є. Гуров «Образотворче мистецтво 7-8 клас» за редакцією Б. М. Неменського.

Урок образотворчого мистецтва "Казково-билинний жанр. Чарівний світ казки". 7-й клас

Мета уроку:

Освітня – сформувати уявлення про казково-билинний жанрна прикладі зображення ілюстрацій до казокВ.М. Васнєцова

Виховна - виховувати любов до народного мистецтва,морально естетичне тахудожньо-естетичнеставлення до світу,любові дітей до творчості художників дитячої книги та інтересу до мистецтва.

Розвиваюча - Розвивати загальний кругозір, пам'ять, мова,творче ставлення до виконання завдання

Завдання :

1.Освітня - сформувати уявлення про казково-билинному жанрі.

2.Воспитательная - виховувати морально-естетичне ставлення до світу, любов та інтерес до мистецтва.

3.Розвиваюча - розвивати навички пошукової роботи та колективного сприйняття, творче ставлення до виконання завдання.

Обладнання та матеріали:

1. Мультимедійний проектор; мультимедійна презентація до уроку

2. Репродукції робіт ВМ.Васнєцова, за казками, а також книги з ілюстраціями.

3. Художні матеріали: акварельні та гуашеві фарби, пензлі, кольорові олівці, баночки для води, палітра.

4. На стендах, стінах, шафах – ілюстрації до російських народних казок: «Оленка», «Богатирі», «Іван Царевич на Сірому Вовку»
5. На дошці слова «Казки! Хто не любив їх на Русі!

Структура уроку засвоєння нових знань:

Етапи уроку

Дія вчителя

Дія учнів

Організаційний момент

Здрастуйте хлопці! Перевірте готовність робочого місця. На столах у вас мають лежати:акварельні та гуашеві фарби, пензлі, кольорові олівці, баночки для води, палітра.

Вітає вчителя!

1 хв

Повторення вивченого.

Ми продовжуємо розглядати жанри живопису. Згадаймо всі жанри, які ви знаєте.

Вчитель записує на дошці назву жанрів або зміцнює на дошку готові надруковані, якщо дітям важко - допомагає.

Учніназивають жанри.

- Міфологічний жанр

Батальний жанр

Побутовий жанр

Краєвид

Історичний жанр

Натюрморт

Анімалістичний жанр

Портрет

- Казково-билинний жанр

Створення проблемної ситуації.

А щоб дізнатися тему сьогоднішнього уроку, пропоную виконати невелике завдання. На картках дано визначення жанрів, які ми написали на дошці. Ваше завдання до кожного підібрати правильне визначення. Для цього беремо по одному завданню,і на дошці поєднуємо визначеннядо відповідного жанру.

Вчитель роздає картки учням.

(1лист) -Міфологічний жанр

(2лист) -Батальний жанр

(3лист) -Побутовий жанр

(4лист) -Краєвид

(5лист)-Історичний жанр

(6лист) -Натюрморт

(7лист) -Анімалістичний жанр

(8лист) -Портрет

Із завданням впоралися, але один жанрпропустили, назвіть його.

Подумайте, яка тема нашого уроку?

Правильно. Молодці! І останнє наше визначення.

(9лист) -Казково - билинний жанр (Прикріплює визначення)

1 ілюстрація міфів та переказів різних народів.

2 зображення битв, військових подвигів, бойових дій

3 зображення сцен повсякденного, особистого життя людини

4 зображення природи, довкілля, видів сільської місцевості тощо.

5 зображення історичних подій та персонажів

6 зображення неживих предметів(начиння, плоди, бита дичина, букети квітів, і т. д.)

7 зображення тварин.

8 зображення зовнішнього та внутрішнього вигляду людини або групи людей

Діти називають.

Формулюють тему уроку.

Казково – билинний жанр.

9 опис казок та билин

Постановка мети уроку.

Уявіть собі, якщо ви потрапили в незнайоме суспільство і для того, щоби якось звертатися до присутніх, що ви зробите?

Правильно. І так запишемо, що ми маємо для того, щоб визначити мету нашого уроку.

Вчитель робить записи на дошці.казково-билинний жанр», «В.М.Васнєцов», «Познайомитись».

Давайте спробуємо на підставі цього сформулювати мету нашого уроку (у разі потреби вчитель допомагає).

Записує тему уроків на дошці. Просить одного з учнів зачитати.

Познайомимося.

Учні формулюють мету уроку.

Познайомитися з казково-билинним жанром у живопису з прикладу творчості В.М. Васнєцова.

Актуалізація знань

Слайд 1. – портрет художника В.М.Васнєцова.

У вас на партах лежать книжки. Прочитайте інформацію про художникаВ.М. Васнєцове.

(Один учень читає вголос, інші стежать за книгою).

Слайд 2

Звертаючись до теми уроку, дайте відповідь, які два ключові поняття тут прописані?

Згадаймо, що таке казка, що таке билина?

Вчитель виводить на слайді визначення понять «Казка» та «Билина». Просить дітей зачитати.

Слайд 3.

Слайд 4.

Один із учнів зачитує вголос, інші стежать за текстом.

Віктор Михайлович Васнєцов народився 1848 року 15 травня у селі зі смішною назвою Лоп'ял. Батько Васнейцова був священиком, як і його дід і прадід. Віктор Васнецов мав 5 братів, один з яких також став знаменитим художником, звали його Аполлінарій.
Талант Васнєцовапроявився з дитинства, але вкрай невдале грошове становище у ній не залишило варіантів, як віддати Віктора у Вятское духовне училище 1858 року. Вже у 14-річному віці Віктор Васнєцов навчався у В'ятській духовній семінарії. Дітей священиків туди брали безплатно.

Віктор Васнєцовпомер23 липня1926 року.

Висловлюють ймовірні відповіді.

Казка, билина.

Діти читають.

Казка – це чарівний світ, у який ми часто занурюємось. Ми відчуваємо почуття смутку, радості... Казка – це диво!

Буліни - це давньоруські епічні пісні-сказання, оспівуванням подвигів богатирів, що відображали історичні події 11 - 16 століть

Фізкультхвилинка

Зараз ми відвідаємо музей, де помилуємось ілюстраціями до казок. Для цього пройдемо до картин, що знаходяться у нашій імпровізованій галереї.

- Подивіться на цю картину. На ній зображені три знамениті герої російських оповідей і билин – Добриня Микитович, Ілля Муромець та Альоша Попович.

Переходимо до наступної репродукції. Тут ми бачимо Оленку, яка є ілюстрацією до казки «Сестриця Оленка і братик її Іванко».

Наступна картина Віктора Васнєцова «Іван-царевич на Сірому вовку» є, мабуть, одним із найфольклорніших творів російського образотворчого мистецтва.

Наша екскурсія закінчена. Пройдіть свої місця.

Діти підводяться і підходять до картин.

Учні слухають.

Учнізаймають свої місця.

Закріплення здобутих знань.

Сьогодні на уроці ви будете художниками-ілюстраторами та розфарбуєте книжки - саморобки до дитячих казок та билин. Згадаймо їхню назву.

Молодці!

Зараз роздам розмальовки до казок. Ви їх складете навпіл, і у вас вийдуть книжки - саморобки, (показує наочно)

які ви зможете подарувати своїм молодшим сестричкам та братикам.

За бажанням, можете підписати текст до ілюстрацій.

Вчитель консультує дітей за потреби.

Слайд 5.

Билін – «Добриня Микитович», «Ілля Муромець та Альоша Попович»

Казки- «Сестриця Оленка і братик Іванко», «Іван царевичі сірий вовк»

Діти приступають до виконання роботи.

Домашнє завдання

Запишіть завдання додому. Закінчити роботу у кольорі, яка буде оцінена на наступному уроці.

А зараз візьміть до рук той смайлик, який відповідає вашому настрою на сьогоднішньому уроці.

(Смайли лежать на портах заздалегідь)

Записують завдання у щоденник.

Рефлексія (підбиття підсумків заняття)

На закінчення уроку пригадаємо, з якою темою познайомилися на сьогоднішньому уроці.

Правильно, молодці!

І повернімося до мети нашого уроку.

Чи досягли ви цілі уроку?

Що нового ви собі дізналися?

У чому полягала ваша практична робота!

Дякую всім за урок, до побачення!

Слайд 6.

(Кожен прибирає своє робоче місце).

Казково – билинний жанр.

- Познайомитись із казково-билинним жанром у живописі на прикладі творчості

В.М. Васнєцова.

Учнівідповідають.

Розфарбувати ілюстрації та виконати книжки-саморобки для малюків.

Додатковий матеріал до уроку:

1. Епіграф.

«Казки! Хто не любив їх на Русі!

2. Жанри.

Міфологічний жанр

Батальний жанр

Побутовий жанр

Краєвид

3. Мало що зрозумів, треба ще попрацювати

Звертаючись до тем фольклорної міфології, Васнєцов радикально змінив російський історичний жанр, поєднуючи історичні реалії, відтворені з археологічною достовірністю, з хвилюючою атмосферою легенди. Зміст своїх картин він черпав із прекрасного, романтичного світу народної фантазії.

Завантажити:

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Віктор Михайлович Васнєцов 1848 – 1926 Казково – билинний жанр у живописі

Автопортрет

Віктор Михайлович Васнєцов народився 15 травня 1848 року в російському селі Лоп'ял Уржумського повіту Вятської губернії (нині Кіровська область), в сім'ї православного священика Спочатку навчався в духовній семінарії у Вятці (1862-67), потім, захопившись мистецтвом, Товариство заохочення мистецтв, де у 1867-68 навчався під керівництвом І. М. Крамського. У 1868-75 вдосконалює майстерність у петербурзькій Академії мистецтв. З 1878 – член Товариства пересувних художніх виставок.

Художник любив блукати старими московськими вуличками. А повернувшись додому, часто казав: Скільки я чудес бачив! Перед собором Василя Блаженного було стримати сліз. Побачене та пережите визріло у картині «Цар Іван Васильович Грозний»

Картина «Цар Іван Васильович Грозний»

Фігура царя займала майже все полотно. Іван Грозний, одягнений у парчовий опашень, у шапочці з образками, в шитих рукавицях, спускався крутими сходами. Його образ був величний, обличчя виражало волю, великий розум і в той же час - підозрілість, озлобленість і гнів. Строго витримана кольорогама картини створювала враження монументальності.

Після побоїща Ігоря Святославича із половцями

У картині «Після побоїща Ігоря Святославича з половцями», художник хотів урочисто-сумно та поетично оспівати героїзм російських воїнів, як це зробив творець «Слова о полку Ігоревім». Ось чому він зобразив не страх битви, а велич смерті за батьківщину. Спокою віє від тіл полеглих. Прекрасний могутній богатир, що лежить з широко розкинутими руками, і юний княжич у блакитному вбранні уособлювали ідею беззавітного служіння Батьківщині.

Витязь на роздоріжжі

Сутінковий степ, поле колишньої битви з розкиданими по ньому кістками. Догоряє вечірня зоря. Застережливо стоїть на перехресті трьох доріг камінь-віщун. Занурений у глибоку думу витязь, що зупинився перед ним

Богатирі

У картині «Богатирі» улюблені народом герої російських билин постають як захисники свого народу. У поєднанні хоробрості і гордості, кмітливості і спритності, незламної величі духу втілена в картині Васнєцова богатирська застава стародавньої Русі. У лаконічному пейзажі відчутно передано простори, неосяжність російських полів.

Оленка

Одним із найбільш поетичних творів художника є картина «Оленка» - образ гіркої сирітської частки. На камені біля води сидить самотня сумна дівчинка. Навколо лісок. І, точно беручи участь у її горі, схиляються до сирітки осинки, охороняють її стрункі ялинки, ласкаво щебечуть над нею ластівки. У карих очах Оленки горе, і, як її горе, темний і глибокий вир. Капають сльози і летять вниз золоті листочки.

Любов до фольклору, до російської народної казки Васнєцов проніс через життя. Сповнена поетичної казковості його картина «Килим-літак» (1880). Силует килима, розпростертого, як дивовижний птах, і пустельні степи далеко внизу, і щасливий Іванко - все це хвилює уяву глядача, викликаючи в ньому улюблені з дитинства образи.

Килим літак

З картин Васнєцова на казкові сюжети відомі «Іван-царевич на сірому вовку», «Три царівни підземного царства», «Спляча царівна», «Снігуронька» та інші.

Іван-Царевич на Сірому Вовку

Снігуронька - персонаж народної казки про зроблену зі снігу дівчинку, яка ожила. Як інші персонажі Васнецова, Снігуронька відбиває ідеал краси, «чистої засніженої Росії», і природа повністю повторює настрій героїні. Невідомий ліс, розкидані ялинки, похмуре, але місячне небо і яскравий блиск снігу, що виблискує під місяцем.

Снігуронька

Картина «Спляча царівна» переносить нас у справжнісіньку казку. Яскраві соковиті фарби лише підкреслюють незвичайність того, що відбувається перед нами. Розписний терем, ведмідь і павичі, що сидять на гілках, блазень і молодий гусляр, смарагдова зелень лісів - все це схоже на дитячий сон. Так і є, ми застали саме ту мить, коли царівна вколола палець веретеном, і збулося грізне передбачення - заснула не тільки дівчина, а й усе величезне царство. Люди, птахи, звірі, квіти та дерева – всі сплять. Здається, жоден вітерець не сміє потурбувати зачарований палац, жоден звук сюди не долине.

Спляча царівна

Картина «Три царівни підземного царства» зображує трьох царівень: золота, дорогоцінного каміння та кам'яного вугілля - таємничих земних надр. Вона написана на сюжет однойменної казки. Селянський син Іван, спустившись під землю, знайшов царство золоте, дорогоцінного каміння і залізне і вивів на землю царів цих царств. Васнєцов зображує трьох царівни в розкішних оздобленнях, що символізують багатство надр Землі.

Три царівни підземного царства

БОЯН (Баян), російський піснотворець 11 - 12 вв.(століття), що складав пісні-слави на честь подвигів князів. Вперше згадано в "Слові про похід Ігорів. Баян зображений художником під час магічного процесу" - виконання пісень. уособлюють ту силу, що покликана захистити Росію.

Звертаючись до тем фольклорної міфології, Васнєцов радикально змінив російський історичний жанр, поєднуючи історичні реалії, відтворені з археологічною достовірністю, з хвилюючою атмосферою легенди. Зміст своїх картин він черпав із прекрасного, романтичного світу народної фантазії.


Урок ІЗО у 7 класі за програмою Б.М. Неменського у розділі "Великі теми життя" відведено вивчення казково-билинного жанру. Для ефективного засвоєння знань учням пропонується переглянути презентацію, в якій представлені роботи В.М. Васнєцова та І.Я. Білібіна виконані у казково-билинному жанрі.

Завантажити:

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Казково-билинний жанр «Чарівний світ казки»

Мета уроку: Вивчити художні роботи В.Васнєцова, які забезпечують невичерпне джерело натхнення. Вивчити художні роботи І. Білібіна.

Завдання уроку: Долучити до спадщини вітчизняного мистецтва. Розвивати естетичне сприйняття явищ навколишньої дійсності, формування розуміння її краси та гармонії колірного багатства. Розвиток відчуття кольору, фантазії.

Віктор Михайлович Васнєцов 1848 – 1926

Кощій Безсмертний

Килим літак

Оленка

Богатирі

Іван-царевич на Сірому вовку

Іван Якович Білібін 1876 - 1942

Баба Яга ілюстрація до казки «Василиса Прекрасна»

«Тут я кинулась тікати, дід за мною, за косу хвать!» Ілюстрація до «Казки про дерев'яного царевича»

«Тут з веселою душею попрощався він з Ягою» ілюстрація до «Казки про трьох царських дів і про Івашку, поповського сина»

Практичне завдання: зробити ілюстрацію до своєї улюбленої казки.


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Цілі уроку: освітні: виявити жанрові особливості чарівної казки, значення образів Баби Яги, Івана-царевича в російському фольклорі, символічне значення яблука, композиційні та мовні особи.

Урок-подорож у казку на тему: «Рух і сили»7клас. Посадив дідуся ріпку. Поки росла ріпка дідуся і вся його сім'я з Жучкою, Кіткою та М...

Урок літератури у 5 класі з творчості В.А. Жуковського із застосуванням різних педагогічних технологій.

Тема: А.С.Пушкін. «Казка про мертву царівну і про сім богатирів». Витоки казки. Протиставлення добрих і злих сил у казці.

Цілі уроку: -Розкрити моральний сенс казки А.С. Пушкіна, розглянути категорії добра і зла на прикладі даної казки;-продовжити навчання елементам аналізу художнього тексту, вмінню порівняння...

Тест за казкою М.Є. Салтикова-Щедріна Як один мужик двох генералів прогодував, 7клас

Тест складається з 29 питань та перевіряє як фактологічне знання твору, так і знання літературознавчих понять.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...