Колко играчи от баскетболния отбор са на терена. Колко играчи има в баскетболния отбор

1. За игра на закрито.

2. За игра както на закрито, така и на открито - универсална топка.

Кошница.

Метален ринг с диаметър 45 см. Върху ринга е опъната мрежа без дъно. Баскетболна кошница е монтирана на височина 3,05 m върху табло, което от своя страна е монтирано на стелаж, успореден на предните линии на площадката. До края на 1960 г. се провеждат и официални състезания по баскетбол на открито, а на закрито - фитнес зали. А от 1968 г. всички официални мачове вече се провеждат само на закрито. Текущ големи турнирибаскетболните игри се провеждат в зали с височина най-малко 7 m.

Събиране на топка и време за игра.

Мачът, както в много популярни спортове, започва от центъра на корта. Топката се играе по следния начин: съдията я хвърля право нагоре между двама играчи на отбора. Веднага щом играчите докоснат топката (и не можете да я вземете в ръцете си, когато я хвърляте), времето за игра започва. След всяко свирене на съдията, обратното броене се прекъсва и се възобновява със следващото свирене, което показва продължаването на играта. Времето на играта се наблюдава от специален рефер.

До 2000 г. правилата за определяне на времето бяха различни. Преди това имаше 2 полувремена по 20 минути чисто игрово време. Сега е обичайно да се провеждат състезания в 4 полувремена по 10 минути, по същия начин чистото игрово време (в NBA 4 полувремена по 12 минути) с 2-минутни почивки между всяко полувреме, а почивката в средата на мача продължава 15 минути.

Преди това играчът имаше възможността да притежава топката за неограничен период от време, а в началото на втората половина на 20-ти век имаше ограничение от 30 секунди и 24 секунди (в НБА) за притежание на топката от екипа беше въведен. Според правилата от 2000 г. на отборите също се дават не повече от 24 секунди за атака. Като част от съдийския екип има специален оператор 24 секунди, който следи за спазването на това правило. Освен това има „правило за три секунди“, което е колко дълго играч от атакуващия отбор може да остане в ограничената зона на противника, която обикновено се нарича „3-секундна зона“.

В баскетбола не може да има равенство, но ако след изтичане на игровото време победителят не може да бъде определен, се дава допълнително 5 минути време - продължения. Но ако по време на продълженията нито един от отборите не поведе в мача, реферът ще назначи още един допълнителен период от пет минути и така нататък, докато не бъде разкрит най-силният отбор. Ако отборите играят по правилата на куповата система, тогава в първия мач може да се зачете равенство, а победителят ще бъде определен от резултата от втория мач.

Хвърляния.

Точно хвърляне в коша от позиция зад специално маркирана дъга (стандартно 6,25 м от таблото, а в НБА - 7,27 м) се оценява с три точки. Тази позиция обикновено се нарича "зона на три точки". Всички останали хвърляния, както и хвърлянията изпод щита, са на стойност две точки.

Спорна топка.

Често съдиите по време на играта трябва да играят спорна топка. Топката се счита за изпусната в следните ситуации: ако двама опоненти държат здраво топката и никой от тях не може да я овладее, без да наруши правилата; ако топката е напуснала игралното поле от двама играчи от различни отбори или съдията не е могъл да определи точно кой от играчите е докоснал топката последен; ако топката е заседнала между таблото и ринга и други спорни ситуации. Спорна топка може да се играе, както между участниците в "спора", така и между всякакви други играчи на отборите.

дрибъл.

В баскетбола има някои ограничения относно техниката на дриблиране. След дриблиране (т.нар. техническо притежание на топката) играчът може да направи само две стъпки с нея в ръцете си, без да удря пода на игрището. Играчът трябва или да хвърли топката в ринга, или да я подаде на съотборник. При нарушаване на това правило - записва се третата стъпка, т. нар. "рън", и топката отива при другия отбор. По същия начин, ако баскетболист спре с топката, като я държи в ръцете си, продължи да дриблира, вместо да хвърли кош или да подаде на партньор, регламентиран от правилата на играта, се записва нарушение, наречено „двоен дрибъл“ . Топката в този случай отива при противника. Играч, който владее топката, може да спре и след това да продължи да дриблира отново само ако по време на спирането е продължил да удря топката по пода. Можете да дриблирате топката с лявата или дясната си ръка. Можете също така да дриблирате топката, като я хвърляте от ръка на ръка чрез почукване по пода. В никакъв случай не можете да дриблирате топката с две ръце едновременно - това ще се счита за нарушение на правилата и топката ще отиде при противника. Ако състезател е получил топката, докато стои неподвижно, или е спрял да се движи след получаване на пас, той не трябва да вдига единия си крак от пода, преди да е пуснал топката от ръцете си, независимо дали е хвърляне в коша или пропуск.

Състав на отбора.

Само петима играчи от всеки отбор могат да играят на игрището едновременно, а други пет до седем баскетболисти са на пейката по време на игра, чакайки замяна. според правилата, официални състезанияСпортистите се състезават под номера от четири до петнадесет.

Замени.

Броят на смените в баскетбола не е ограничен. Смяна на играчи може да се извърши само в момента, в който хронометърът на играта е спрян.

Жестове.

Сред специалните жестове, които съдийският екип използва по време на мача, са например следните: когато реферът посочи нарушение на „правилото за три секунди“ или посочи колко свободни хвърляния има право на играч от контузения отбор изпълнява, той използва точно числата “1”, “2” и “3”.

Точно така, съдията показва секретаря на мача и броя на играчите, които получават наказания в мача. Ето защо, за да се избегне объркване, беше решено да не се използват числата "1", "2" и "3" като отделни номера.

Нарушения и фалове.

Според правилата на баскетбола е забранено да удряте противник по ръцете, да бутате, да стискате ръце и да блокирате движението, да стъпвате на краката. Играч, който е извършил едно от тези нарушения, получава персонално предупреждение, порицание - фаул. Ако по време на мача състезателят получи пет фаула (в правилата на НБА - шест фаула), той се отстранява от корта до края на игровото време и се заменя с резервен играч на отбора. Има и взаимни фалове, а именно, когато играчите на отборите нарушават правилата едновременно. В този случай и двамата играчи получават предупреждение и топката отива при отбора, който е владеел преди фаула, или се играе с изпусната топка.

Технически фал е фал за неспортсменско поведение, спор, говорене със съдията, сбиване. Този фаул може да бъде получен както от самите баскетболисти, така и от треньорския щаб на отборите. Умишленият фал е умишлен фал, обикновено от груб характер. Най-сериозният фал в баскетбола е дисквалифициращ фаул, който се обявява за най-сериозното нарушение, последван от дисквалификация на играча от корта за остатъка от мача.

Наказателни удари.

Това наказание обикновено се дава на отбора нарушител за груби нарушения, както умишлени, така и неумишлени. Хвърлянията могат да се изпълняват както от самия жертва, така и от всеки друг играч от отбора. Наказателните хвърляния се изпълняват от специално маркирана маркировка на площадката на 6 м от таблото. Всяко точно хвърляне на ринга носи на отбора 1 точка.

Може би това са най-основните правила на баскетболната игра, които трябва да се спазват. Играйте по правилата - не нарушавайте и тогава ще получите много удоволствие от тази прекрасна игра.

Колко играчи има в баскетболния отбор? дадено от автора Ятяна Перевалованай-добрият отговор е Баскетбол
- спортна играс топка, играна от два отбора по петима
във всеки. Целта на играчите на всеки отбор е да хвърлят топката в ринга (кошницата
) противник и попречете на противника да ви хвърли.
Пръстен - Разположен на 3 метра от пода (10 фута)
Във всеки отбор, както казах, има по 5 човека на терена и 7 човека резерва, няма ограничения за смени.
пер
удряне на топката в мрежата от близко разстояние - присъждат се 2 точки, с
дълга дистанция, която е отбелязана с полукръг, се присъждат 3 точки.
Размери на баскетболно табло за баскетбол (стандартни размери):
Баскетболното табло е изработено от закалено стъкло с дебелина 20
мм и има дължина 1,8 метра (максимално отклонение + 30 мм)
с размер на височина 1,05 метра (максимално отклонение + 20 мм). AT
за да се предотвратят наранявания отдолу и отстрани, височина 35 - 45
см, на ребрата на баскетболното табло е монтирана ударопоглъщаща тапицерия.
Според протокола на FIBA ​​таблото е оборудвано с осветление,
червено, около периметъра с вътрещит.
Монтира се баскетболно табло на височина 3,05 метра - от капака
кортове към баскетболния кош, докато долен ръббаскетбол
Щитът е разположен на височина 2,75 метра. Баскетболни кошове
стърчат над баскетболното игрище от предната линия с 1,2 метра.
Вътрешен диаметър от метални баскетболни кошове с амортисьори
е 45 см. и дебелина 2 см. Баскетболният кош е
въжена мрежа - кош без дъно с дължина 40см.
Маркировка на баскетболното табло около периметъра и зоната на ринга (
правоъгълник с размери 59 см на 45 см) представлява широка бяла ивица
5 см
Нарушения
аут - топката излиза извън игралното поле;
бягане - играчът, който контролира "живата" топка, прави движение на краката над ограниченията, установени от правилата
нарушение на дрибъла, включително носенето на топката, двойно дриблиране;
три секунди - атакуващият играч е в зоната за свободно хвърляне
повече от три секунди, докато неговият отбор владее топката в зоната
атаки;
осем секунди - отборът, който владее топката от защитната зона, не я пренесе в зоната на атака за осем секунди;
24 секунди - отборът владееше топката повече от 24 секунди и не стреля
точен удар на ринга. Отборът има право на нови 24 секунди
притежание, ако топка, хвърлена към ринга, докосне дъгата на ринга, или
щит, както и при нарушение на защитаващия се отбор.
плътно пазен играч - играч държи топката повече от пет секунди, докато противникът го пази отблизо;
нарушения на връщането на топката в зоната на защита - отборът, който владее топката в зоната на атака, я прехвърли в зоната на защита.
Фаулът е нарушение на правилата, причинено от личен контакт или неспортсменско поведение. Видове фалове:
служител на отбора или заместник извършва 3 технически фаула;
треньорът извършва 1 технически фал, а служител на отбора или заместник извършва 2 технически фала.
Всеки фал се брои като отборен, с изключение на техническия.
нарушение, получено от треньор, служител на отбора или играч
пейка.
Персонален фал - фал поради личен контакт.
Наказание:
Ако нарушението е извършено върху играч, който не е в етапа на хвърляне, тогава:
ако отборът не е отбелязал 5 отборни фаула или фаулът е извършен от играч,
чийто отбор е владеел топката, нараненият отбор поема
вмъквам;
в противен случай, контузеният играч изпълнява 2 свободни хвърляния;

В баскетбола има по 5 души от всеки отбор на игрището, общо 12 души в отбора, смените не са ограничени. Баскетболът се играе от два отбора, обикновено дванадесет души, всеки от които има петима играчи на игрището едновременно.

В началото на 20 век започват да се оформят първите професионални баскетболни отбори. Баскетболната асоциация на Америка (BAA) е създадена през 1946 г. Първият мач под нейна егида се проведе на 1 ноември същата година в Торонто (Канада) между Торонто Хъскис и Ню Йорк Никърбокърс. През 1932 г. на първата международна конференция на националните баскетболни асоциации, проведена в Женева (Швейцария), е основана Международната федерация по (аматьорски) баскетбол.

За шампионската титла тогава се бориха по-специално националните отбори на СССР, САЩ, Бразилия и Австралия. Тогава обаче американският отбор постигна високи резултати на Олимпиадата през 2008 г. и на Световното първенство през 2010 г. в Турция. Глобализацията на баскетбола се отрази както в състава на отборите, така и в статистиката на НБА: например представители на всички континенти вече участват в състезанията на асоциацията.

Продължителността на почивката между втората и третата четвърт на мача е петнадесет минути. След дълга почивка отборите трябва да си разменят кошове. Отборът с най-много точки в края на игралното време (40 или 48 минути, в зависимост от правилата) печели баскетболен мач. Основи на баскетбола - всички правила и нюанси, които всеки начинаещ баскетболист трябва да знае, т.к. Това е смисълът на баскетбола.

И така, играта на баскетбол се провежда на правоъгълно игрище с ширина 15 метра и дължина 28 метра (преди размерите на баскетболното "поле" бяха 14 и 26 метра). Мачът започва след като съдията подхвърли топката между двама играчи от различни отбори.

Те могат да продължат 10 или 12 минути. В същото време 12-минутни сегменти в момента се практикуват само в Националната баскетболна асоциация (NBA), която съществува в Северна Америка. На всеки отбор се дават 24 секунди за атака (в НБА - 32). Времето се отчита от момента, в който топката попадне в ръцете на играча, като преди да изтече, отборът трябва да се отърве от баскетболния „снаряд“.

През 2006 г. Северна Америка беше домакин на най-дългия баскетболен мач в историята. Отборите на Дюк и Северна Каролина играха над 58 последователни часа от събота сутринта до понеделник вечерта. Тегло баскетболна топкае 560-650 грама, обиколката на топката е 750-780 мм. Той се състои във факта, че играч от атакуващия отбор не може да бъде в забранената зона (често наричана зона от три секунди) на противника за повече от 3 секунди.

Тези. ако даден отбор няма време да изтегли топката от собствената си половина в рамките на даден период от време, тогава топката също преминава във владение на другия отбор. Отборите играят до определяне на победител. Всеки фал се зачита за отборни фалове, с изключение на технически фал, получен от треньор, служител на отбора или играч от пейката. Неспортсменско нарушение е нарушение, извършено в резултат на контакт, при който играчът не се е опитал да играе с топката в рамките на правилата.

колко играчи има в баскетболния отбор?

Баскетболът е един от най-популярните спортове в света. Баскетбол включен Олимпийски игриот 1936 г. (изобретателят на играта Джеймс Нейсмит беше там като гост). Идеята за тази игра му хрумна ученически годиникогато децата играеха на старата игра "пате върху камък" ("Пате върху камък"). Смисълът на тази популярна по това време игра беше следният: хвърляйки малък камък, трябваше да ударите с него върха на друг камък, по-голям по размер.

През 2012 г. в лигата участват 16 отбора. Играч, който получи 2 технически предупреждения или дисквалифициращ фал, се изхвърля от терена и трябва да напусне мястото на мача (играчът няма право да остава на пейката). Целта на всеки отбор в баскетбола е да вкара топката в коша на противника и да попречи на другия отбор да овладее топката и да я вкара в коша на своя отбор.