Відкрите заняття ознайомлення з витворами мистецтва. Конспект заняття з ознайомлення дітей з образотворчим мистецтвом «У гостях у картин» у старшій групі

Конспект інтегрованого заняття у старшій групі дитячого садка, тема: «Мистецтво»

Цілі:

Ознайомити дітей із поняттям «мистецтво», його видами, творцями та значенням у житті людей.
Згадати із дітьми знайомі літературні твори.
Удосконалювати навички малювання, ручної праці, колективного конструювання.
Розвивати слухове та зорове сприйняття, вміння складно висловлювати свої думки.
словник: енциклопедія, мистецтво.
Викликати у дітей інтерес, емоційний відгук на твори мистецтва, бажання продовжити знайомство з ним.

Обладнання:

Книга "Енциклопедія дошкільника".
Аркуші паперу, тоновані в коричневий колір, воскова крейда чорного кольору.
Репродукції картин, картинки із зображенням наскельних малюнків, скульптури, відомих архітектурних пам'яток.
Музичні інструменти.
Порожні яйця від Кіндер-сюрпризів, квасоля, наклейки-флексика.
Аудіозаписи: Бах "Жарт", Вівальді "Весна", музика ударних інструментів.
Відеозапис: балет П. І. Чайковського «Лебедине озеро».
Різноманітний будівельний матеріал.

Хід заняття:

Сьогодні найцікавіша книга «Енциклопедія» розкриє нам ще один свій секрет, розповість багато нового, познайомить із цікавим.
Ви пам'ятаєте, яку книгу називають енциклопедія? Енциклопедія – книга в якій розповідається про все потроху.
Давайте якнайшвидше розкриємо нашу «Енциклопедію» і дізнаємося, про що вона сьогодні нам розповість.

Тут написано "Мистецтво".

Що таке «мистецтво»? Це твори, в яких автори хочуть розповісти про щось інше. Цими творами можуть бути картини, пісні, кінофільми, спектаклі, книги, танці та багато іншого. Є різні види мистецтва і багато хто вже знайомий вам.

Живопис та скульптура

Ще давні люди прикрашали стіни своїх жител-печер малюнками, зображуючи на них людей, тварин, події свого життя.

Малювання «Наскальний живопис»

Уявіть собі, що ви древні люди. Якщо ви уявляєте себе мисливцями, то малюйте фігурку людини з списом та звіра, на якого ви полюєте. Якщо ви рибалки. То малюйте фігурку людини, хвилі та рибу. А може, ви в лісі збираєте ягоди, горіхи або гриби. Може ваше завдання - підтримувати вогонь, підкидаючи дрова. Подумайте та намалюйте.
Художники і скульптори мають талант зображати навколишній світ і свої фантазії.
Адже в своїх творах - картинах і скульптурах, він не лише відображає те, що є в нашому житті, а й намагається передати свої думки, почуття, створити нам настрій.

Скульптори ліплять, вирізають і висікають постаті людей і тварин (статуї), різні предмети та все, що їм заманеться.

Гімнастика для очей "Портрет, пейзаж, натюрморт, скульптура"

У кутах кімнати під стелею висять репродукції картин у цих жанрах та зображення скульптури, діти на прохання вихователя знаходять очима задані зображення.

Література

Що таке література вам добре відомо. Назвіть відомі вам літературні твори письменників та поетів.

Дидактична гра «Помилка у назві»

«Білосніжка та шість гномів» – «Білосніжка та сім гномів».
«Даша та ведмідь» – «Маша та ведмідь».
"Вовк і семеро ягнят" - "Вовк і семеро козенят".
"Качки-лебеді" - "Гусі-лебеді".
«За риб'ячим наказом» – «За щучим наказом».
"Царівна-ящірка" - "Царівна-жаба".

Дидактична гра «Підскажи слівце»

Якби у ялинки були ніжки,
Побігла б вона... по доріжці.
Затанцювала б вона
Разом з нами,
Застукала б вона... каблучками.
(«Ялинка» Є. Трутнєва)

Мій веселий, дзвінкий м'яч,
Ти куди помчав... схопитись?
Я тебе долонею плескав.
Ти скакав і дзвінко... тупав.
(«М'яч» С. Маршак)

Маша рукавицю вдягла.
- Ой, куди я пальчик... справи?
Нема пальчика, пропав,
У свою хатинку не... влучив!
(«Де мій пальчик» Н. Саконська)

Раптом звідкись летить
Маленький... Комарик.
І в руці його горить
Маленький... ліхтарик.
(«Муха-Цокотуха» К. І. Чуковський)

Дидактична гра «До якої розповіді ілюстрація»

«Лев і собачка» Л. Толстой.
Хто сказав мяу? В. Сутєєв.
«Квітка-семиквітка» в Катаєві.
«Як мурашка додому поспішав» В. Біанкі.
"Сова" В. Біанкі.

Музика

З самого дитинства людина чує музику: мама співає колискові пісні, з телевізора звучить музика, у дитячому садку ми співаємо та танцюємо під музику, на святах завжди звучить музика.

Вигадують музику композитори, а виконують музику - музиканти. А на чому музиканти виконують музику, на чому грають? На музичних інструментах Які ви знаєте музичні інструменти?

Музичні інструменти бувають ударні, струнні та духові. Як ви вважаєте, які інструменти називають ударними? Ударні – це такі інструменти, які звучать від удару по них. Які інструменти можна зарахувати до ударних? Барабан, бубон, тарілки, брязкальця, маракаси, кастанети. Послухайте, як звучить музика, яка виконується на ударних музичних інструментах. (Слухання)

Ручна праця «Грязик»

Діти наповнюють яйця від Кіндер-сюрпризу квасолею, закривають і зверху прикрашають наклейками-флексикою. Потім діти слухають музику. Виконується на ударних інструментах і підігрують своїми брязкальцями.

Як ви вважаєте, які інструменти називають струнними? Струнні називають ті інструменти, в яких звук витягується від дотику до струни. Які інструменти можна зарахувати до струнних? Скрипка, гітара, гуслі, балалайка. Послухайте, як звучить музика, яку виконує на струнних музичних інструментах. (Вівальді "Весна")

Вправа "Як звучить струна?"

Спробуйте трохи зачепити струну на струнному музичному інструменті, а тепер із силою. Чи змінився звук? Спробуйте притиснути одним пальцем до струни. А іншим пальцем торкнутися нижчої струни.

А які інструменти називають духовими? Духовними називають інструменти, звуки з яких витягуються від того, що музикант дме в них. Які інструменти можна зарахувати до духових? Дудка, флейта, труба, саксофон.
Слухайте, як звучить музика. Виконується на духових музичних інструментах. (Бах «Жарт»)

Дихальна вправа «Гра на дудці»

Діти складають руки трубочкою і роблять один довгий видих, кілька коротких видихів, чергують короткі та довгі видихи.

Музику може виконувати як один музикант, і кілька. А оркестр складається з багатьох музикантів, які грають на різних музичних інструментах, а керує музикантами диригент.

Рухлива гра «Оркестр»

Діти діляться на три групи - ударні, струнні та духові інструменти та імітують гру на барабанах, скрипках, дудках. Вихователь – диригент. Коли «диригент» опускає паличку, діти-оркестранти розходяться і рухаються врозтіч. Як тільки «диригент» піднімає паличку – діти-оркестранти знаходять свої місця та починають «грати».

Танець

Бувають танці, які виконають один танцюрист. Бувають групові танці. Як ви вважаєте, скільки танцюристів виконують груповий танець? Багато танцюристів, ціла група. А скільки танцюристів танцюють парний танець? Два танцюристи, бо пара – це два.

Танці бувають швидкі та повільні. Кожен народ має свої улюблені танці. У росіян це – «Бариня», в українців – гопак, а у татар – хайтарма.

Балет - це не просто танець, а ціла вистава, в якій музика та танець розповідають цілу історію. (Перегляд уривка з балету «Лебедине озеро» П. І. Чайковського).

Театр та кіно

Ми з вами бували на виставах лялькового театру, а кіно кожен із вас дивився вдома чи в кінотеатрі.
У театрі дія відбувається на сцені, а в кіно – на екрані.
Але як з'являється фільм чи спектакль? Режисер вибирає сценарій та підбирає акторів, які навчатимуть та виконують ролі. Безліч людей працює, щоб вийшло добре та цікаво для глядачів. Продюсер знаходить гроші, художники малюють декорації, костюмери шиють акторам костюми, освітлювачі висвітлюють сцену чи знімальний майданчик, гримери наносять грим акторам – і вони стають «Бабою-Ягою» чи «Буратіно».

Назвіть які фільми з тих, що ви дивилися, вам особливо подобаються?

Архітектура

Архітектори намагаються придумати такі будинки, в яких людям було б не тільки зручно жити, а й приємно через те, що їхні будинки красиві. Подивіться, які різні будинки вигадали архітектори різних країн. (Показ картинок).

Підсумок заняття:

Про які види мистецтва ми сьогодні говорили? Чи вам сподобалося слухати музику, розглядати картини? А для чого потрібне мистецтво? Люди одержують задоволення від зустрічі з витворами мистецтва, переживають, дізнаються про нове.

Колективне конструювання з будівельного матеріалу

Виходьте на килим, вибирайте собі будівельний матеріал та побудуйте ціле місто.

Мета конспекту заняття з ІЗО:розвиток у дітей творчої активності

Розвивати фантазію, уяву, дрібну моторику рук;

Стимулювати вияв ініціативи, активності, самостійності;

Виховувати чуйність, доброзичливість.

Попередня робота з дітьми:розучування гри «Каравай», розмова «Як вести себе в гостях».

Попередня робота педагога:попередня робота: підбір та вивчення літератури з даної теми, підбір ігор, методів та прийомів, написання конспекту, підготовка матеріалу.

Матеріал для конспекту заняття з ІЗО:солоне тісто, приготовлене заздалегідь - основа короваю у вигляді товстого коржика; кілька різнокольорових свічок та сірники (заховані у вихователя); силуети тварин і птахів з кольорового картону.

Діти, я пропоную вам вирушити в гості до ляльки Маші. Ви згодні? Але спершу скажіть мені, що потрібно обов'язково зробити перед тим, як іти у гості? (Вмитись, причесатись, гарно одягнутися.) А як треба поводитися в гостях? (Не балуватись, не шуміти, слухатися дорослих.) Ну, ви все знаєте! І ми можемо вирушати у гості.

Діти з вихователем входять у групу, прикрашену кулями.

Хлопці, як ви вважаєте, чому Маша все навколо прикрасила кулями. (Бо свято.)

А як ви вважаєте, яке свято? (Варіанти відповідей дітей.)

Давайте спитаємо у самої Маші.

Маша мені тихенько сказала, що має День народження. Тому все довкола так красиво та святково. Але знаєте, діти, настрій у неї зовсім не святковий. У неї сумний вираз обличчя. Давайте знайдемо на наших картках цей сумний вираз. (Діти знаходять потрібну картку.)

Давайте з вами подумаємо, чому Маша сумний настрій? (Варіанти відповідей дітей.)

Маша сумний настрій, бо їй ніхто не подарував подарунка. А чи ми з вами принесли подарунок ляльці? (Ні.) А як же ми виправлятимемо це становище? (Потрібно зробити подарунок.) Який подарунок можна зробити Маші? (Варіанти дітей.)

А ми з вами зробимо святковий торт. Я вже трошки підготувалася до цього подарунка - спекла ось такий коржик. Вам подобається такий торт? (Ні.) А чому? (Він білий, не кольоровий, треба прикрасити.)

Правильно, щоби торт став святковим, його треба прикрасити. А чим згори може бути прикрашений торт? (Ягідки, печиво, цукерки, квіточки і т. д.)

Ось зараз кожен з вас подумає, яке він прикрасу зліпить і візьметься за роботу. (Діти сідають на місця і приступають до ліплення. Вони самі вирішують, що ліпитимуть. Вихователь тільки уточнює що і як дитина це робитиме. Якого кольору пластилін буде використовувати.)

Після закінчення ліплення діти разом з вихователем викладають прикраси на торт і дарують його ляльці.

Проводиться гра «Каравай»(2-3 рази)

Потім діти сідають у коло, вихователь запалює свічки на торті і діти кажуть побажання Маші. Лялька дарує всім подарунки – чарівні фігурки. Діти відгадують у фігурках тварин, птахів.

Програмний зміст:, в яких людина є частиною навколишнього світу - портретним живописом. Вчити через сприйняття портрета розуміти характер людини, її стан, настрій, підкріплюючи свої висновки засобами виразності. , знаходити характерні особливості та деталі, які є частиною зображення та описувати їх усно. Розвивати у дітей уяву, вміння: уявляти себе у різних ролях і ситуаціях, і характером уявного персонажа, виконувати рухи узгоджено з музикою.

Матеріал:лялька, олівець, репродукції картин, картинки ігрового характеру півень-задира, півень боязкий, півень бодливий, музика Л. Боккерії "Менует".

Педагог з дітьми входить до ізостудії, вітаються.

Олівець.Привіт друзі!

Я дуже радий побачити знов всіх guys!

І так, у чудове вперед,

Де чудо краси живе,

Маємо багато чого дізнатися

Все бачити та запам'ятовувати,

Я допомагатиму в цьому!

Вихователь:Хлопці, спочатку я хочу загадати вам загадку:

Де можна побачити луг, на якому не в'януть квіти,

Осінні дерева, з чиїх гілок не облітає листя, вечірню зорю, що не згасне і через 100 років, де роки і час не зраджує обличчя? (На картинах).

Правильно хлопці, на картинах, які пишуть художники

Як ви вважаєте, чи важко бути художником? (Важко).

Художник повинен не лише вміти малювати, а ще бути дуже спостережливою та уважною людиною. Якщо художник хоче написати портрет, то йому буде легше працювати з моделлю, про яку він знає. Важливо відчути характер моделі. А що таке? Це те, яка людина в житті: добра, турботлива, ласкава, чуйна, весела або сором'язлива, сумна або груба, різка, рішуча, зла, примхлива.

Що може розповісти про характер людини?

Зачіска, хода, руки, поведінка, одяг, предмети, що його оточують, а найголовніше це обличчя, вираз очей.

Що допомагає художнику, через обличчя, очі визначити характер (Колір, він чудовий помічник художнику. Він передає блиск і яскравість очей, рум'янець і блідість. Він говорить про настрій, почуття і характер).

Спробуємо визначити характер хлопчика на портреті художника.

Хто зображений на портреті? (хлопчик).

Розкажіть, який він? Що ми знаємо про нього? (Розумний, серйозний, задумливий, акуратний).

Як ви вважаєте, це вихований хлопчик? Чи може він когось образити? Чому?

Як Ви вважаєте, який у нього характер? Чому?

Хто може показати ходу цього хлопчика?

Чи хотілося б вам з ним познайомитися?

Яку музику міг би слухати хлопчик? (швидку, радісну, чи спокійну, задумливу)? Чому?

Що може написати такий серйозний хлопчик (Лист, написав вірш, розповідь, виконувати заданий урок і т.д.).

Вихователь:Усі люди мають різні характери. Характер формує навколишнє середовище та захоплення: те, де людина живе, з ким дружить,

Олівець:Хлопці, як ви так добре відповідали, а я хочу познайомити вас із портретом художника. Що ви можете про нього розповісти?

Вихователь:Уважно розгляньте та опишіть словами портрет дівчинки.

Яка це дівчинка (ошатна, багата, красива).

Опишіть її вбрання? Чиє вбрання тобі нагадує її сукню? (Пишна, широка сукня сіро-блакитного кольору, прикрашена бантами: вбрання принцеси).

Чи можна в такій сукні нашим дівчаткам ходити вулицею? Чому? (Ні, ми так не одягаємось, так одягалися дівчата, які жили дуже давно в багатих сім'ях і в таких сукнях вони виглядали як дорослі).

Де можна з'явитися у такій сукні? Чи можна в такій сукні їздити на бал? (Так можна).

А що роблять на балах? (Танцюють).

Вихователь пропонує дітям послухати музику Л. Боккеріні "Менует". (Менует – старовинний танець, який звучить на балу). Визначити її характер, уточнити, чи підійде ця музика для танцю дівчинки, уявити собі, що на дівчатках гарні бальні сукні, уявити, які рухи можна виконати під музику менуету в такій пишній сукні (повільний важливий крок, виставлянням ноги на носок, повільне кружляння).

Чи можна станцювати цей танець парами? (Так).

Чи може хлопчик із портрета танцювати на балу з цією дівчинкою? (Може).

Чи підходить зовнішній вигляд і характер для виконання музичного серйозного танцю? Чому?

Як хлопчик танцюватиме її дівчинкою: дивитися на неї, вести за руку, шанобливо підтримувати, або не звертати уваги» робити свої рухи?

Пропоную хлопчикам запросити дівчаток на танець і дуже шанобливо та красиво станцювати менует.

Уявіть, що знаходитесь в ті далекі часи на балу,

Діти виконують танець парами, Карандашкін та вихователь заохочують дітей.

Олівець:Хлопці, скажіть, можна у тварини визначити характер? (Відповіді дітей).

Вихователь:Давайте послухаємо потішку про півня і визначимо характер у нього: «От друг півник по двору крокує.

На зорі у дворі ранок сповіщає, пісню співає — ку-ка-ре-ку! (читаю голосно, виразно, передаючи півнячий характер).

Вихователь:Який характер у цього півника? (твердий, сміливий, задирливий і важливий). Як цей півник ходить? Покажіть рухами.

Вихователь:Я прочитаю ще раз цю потішку, визначте цього півника характер за моєю інтонацією (Читаю несміливо, боязко, дуже обережно).

Який характер у цього півника? Чому може стати таким полохливим півник?

А люди можуть мати такий характер: одні задерикуваті, важливі, інші боязкі, полохливі? (Так).

Вихователь:Художник може зобразити людину у водне зростання або до пояса, а може написати одну голову. Але обличчя завжди буде найголовнішим у портреті»

Олівець:Так, хлопці, художник як і письменник, продумує кожну, найменшу деталь, щоб розповісти про людину якнайбільше цікавого. А для нас уважно розглянути портрет байдуже, що прочитати цілу книгу. Ось таке зображення людини, її зовнішності, розповідь про її характер і називається портретом,

Педагог дякує Карандашкіну за чудову подорож у прекрасне.

Діти прощаються, і під музику виходять із ізостудії.

« Ознайомлення дошкільнят із творами образотворчого

мистецтва».

Ціль: Ознайомити дітей із різноманітним світом

образотворчого мистецтва. Закріплювати знання про мистецтво, як вид творчий

діяльність людей.

Завдання: Дати визначення таких видів образотворчого мистецтва, як: живопис, графіка, ілюстрації до творів художньої літератури, скульптура,

декоративно-ужиткове мистецтво

У доступній формі розповісти про жанри живопису: портрет, картина, натюрморт, пейзаж, навести приклади. Ознайомити дітей з великими творами живопису: І. І. Шишкін «Зима», І. І. Левітан «Велика вода», А. К. Саврасов «Грачі прилетіли», Г. Г. М'ясоїдов «Страдна пора»

Матеріали: наочний посібник Т. Н. Доронова «Дошкільникам про мистецтво» (для старшого віку). Картинний матеріал В. В. Коноваленко, С. В. Коноваленко. Розвиток зв'язного мовлення.

Вихователь розповідає дітям:

Сьогодні ми познайомимося із творами образотворчого мистецтва. Мистецтво оточує нас усюди, навіть у цій кімнаті. Подивіться на наших матрьошок, сервіз із гжелі, на розписаний шовк це мистецтво. Он той розписний таця - теж мистецтво. Розпис на наших столиках для гри – і це мистецтво. До образотворчого мистецтва відносяться живопис, графіка, скульптура, декоративне та прикладне мистецтво. Щойно ми з вами називали предмети декоративно-ужиткового мистецтва. Називається воно образотворчим тому, що художник у творах живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва висловлює свої думки та почуття через зображення людини,тварин, природи, речей, візерунків - через зображення всього різноманіття явищ та предметів реального світу та сприймається це мистецтво очима. Образотворче мистецтво з'явилося в давнину. Збереглися багато пам'яток художньої творчості первісної людини, наприклад-наскальний живопис.

Живопис створюється за допомогою фарб, що наносяться на тверду поверхню (полотно, дерево, стіна тощо). За призначенням живопис буває монументальним, декоративним, театральним і мініатюрним. Монументальний живопис та мозаїку ми всі бачили на станціях метрополітену. Це, правда, дуже гарно. Напевно, майже всі були у театрі та бачили під час вистав декорації – це театральний живопис. А маленькі розписні скриньки - це мініатюрний живопис.

Графіка - це зображення (малюнок), виконане художником на папері або картоні за допомогою олівця, пера, вугілля, пензля, а також малюнок зроблений за допомогою спеціальних пристроїв та машин, що друкують його у великій кількості екземплярів. Твори графіки - це малюнки та гравюри, книжкові ілюстрації та сірникові етикетки, газетні та журнальні карикатури, плакати, шрифти для книг, афіш, марки та товарні упаковки. Ось яка різна буваєграфіка.

Ілюстрація - будь-яке зображення, яке пояснює текст. Ви, напевно, не уявляєте собі жодної книжки без красивих картинок - ілюстрацій.

Скульптура - це об'ємне зображення частіше за людину і тварин. Вона буваєкруглий та відображає об'єкт об'ємно, її можна обійти навколо. На заняттях ліпленням ми з вами, звичайно, створюємо скульптуру.Рельєф це об'ємне зображення, що частково виступає над площиною.

. Декоративно-прикладнемистецтво - це художньо оформленіпредмети, із якими людина зустрічається у побуті постійно (одяг, меблі, посуд тощо. буд.). У декоративно-ужитковому мистецтві відбиваються традиції народного мистецтва.

Тепер я хочу докладніше розповісти вам про живопис та її жанри, на які він ділиться.

Натюрморт - жанр образотворчого мистецтва, що відбиває предмети побуту, квіти у букеті, знаряддя праці, книжки, посуд, їжу, тобто. все, що створено людиною та природою. Художник виділяє з навколишнього світу предмет чи групу предметів та розкриває перед глядачем красу звичних для людей речей.

Є в образотворчому мистецтві інший вид натюрморту. У ньому предмети говорять не про себе, а про свого господаря. Начебто дають йому деяку характеристику. Дивишся на зображення і думаєш, що господар цих речей відійшов на хвилинку і зараз повернеться.

Подивіться на ці натюрморти. Що ви можете про них сказати? Який настрій вони викликають у вас? Так. І квіти, і фрукти, і предмети побуту – як справжні. Ми ніби відчуваємо аромат квітів, уявляємо смак соковитих плодів, а предмети хочеться взяти до рук

Портрет - це таке зображення людини, яке не лише передає його

зовнішній вигляд, а й розкриває внутрішні, психологічні якості. Риси характеру і внутрішній стан людини можна побачити в міміці обличчя, виразі очей, манері ходити, одягатися і т. д. Існує кілька видів портретів:

Інтимні (І. Н. Крамський Н. А. Некрасов у період «Останніх пісень), розкрито якості людини, відомі лише вузькому колу людей;

Парадні (В. А. Тропінін, портрет генерала А. І. Горчакова), це портрети видатних діячів, де показані їхні заслуги та роль у суспільстві;

Соціальні, які розповідають про життя цілих класів;

- психологічні(О.А.Кипренский, портрет А.С. Пушкіна), у яких із виразністю виявляється характер людини;

Автопортрет (І. Є. Рєпін) – художник зображує сам себе.

- Існує ще йдитячий портрет. Якщо подивитися на портрет В. А. Сєрова "Міка Морозов" можемо побачити здивовані очі, відчути незахищеність, ніжність, порив дитини.

Жанровий живопис розповідає про побут і працю різних людей, про їх успіхи, радощі та негаразди (Р. Г М'ясоїдов Стражна пора).

Пейзаж – жанр образотворчого мистецтва, присвячений відтворенню природної чи зміненої людиною природи. Краєвид буває архітектурний, міський, парковий, морський. Пейзаж яскравіший за інші жанри живопису виражає

різні відтінки та нюанси почуттів, емоції художника, його ставлення до навколишньої природи. Пейзажні твори співзвучні із музикою, поезією. До кожного пейзажу можна підібрати музичний твір. Сприйняття картини У. Д. Поленова «Золота осінь» можна подумки супроводжувати рядками А. З. Пушкіна:

Похмура пора! Очей чарівність!

Приємна мені твоя прощальна краса.

Люблю я пишне в'янення природи,

У багрець та золото, одягнені ліси...

Ліричний краєвидвідбиває красу природи, він викликає певні переживання - почуття смутку чи радості, любові до Батьківщини. Наприклад, картина «Зима» показує природу у її спокійному стані. Художник веде нас у куточок дрімучого вікового лісу, але в цю пору ліс спить, він пустельний і тихий. І. І. Шишкін майстерно передає цей великий спокій: важким білим покривалом укрита земля. Ніде не видно слідів, лише один замерзлий птах самотньо сидить на гілці могутньої ялинки. На величезних волохатих ялинових лапах нерухомо лежить сніг. Зимовий ліс гарний і величавий, але ніби чується голос: «Тихо! Не потурбуйте сон природи! Такі полотна хочуть читати ліричні вірші. Картина Г. Г. М'ясоїдова «Страдна пора» (Кістки) пробуджує бажання згадати рядки С. А. Єсеніна:

Край коханий! Серцю сняться Скирди сонця у лонних водах. Я хотів би загубитися

У зеленях твоїх дзвінких.

По межі, на перемітці, Резеда та риза кашки.

І дзвонять у чотки Іви - лагідні черниці...

Романтичний краєвидвикликає у нас почуття яскраві, сильні, пристрасні. Природа, відбита у такому пейзажі, асоціюється із почуттями людини. У картині І. І. Левітана «Весна – велика вода» весна – це пробудження життя, але навколо все так спокійно, нерухомо, мирно; здається, як і душа художника перебуває у стані спокою, споглядання життя із боку.

У драматичному пейзажівсе мінливо, напружено, віщує бурю, грозу. Таке полотно завжди викликає відчуття тривоги, сум'яття, занепокоєння. Наприклад, картина І. К. Айвазовського Бриг "Меркурій", атакований двома турецькими кораблями.

А тепер ми разом подивимося на картину А. К. Саврасова «Грачі прилетіли». Художник у своєму творі зобразив ранню весну. Вишикувалися в ряд білоствольні берези. На їхніх голих гілках безліч грачиних гнізд, навколо яких метушаться самі господарі цього пташиного селища, приголомшуючи околиці.

невгамовним гомоном. Прозоре, свіже весняне повітря відчувається і у високих ніжно-блакитних хмарах, і в синюватій смужці лісу на горизонті, і в яскравому світлі сонця. У кожній деталі картини виявилася душа пристрасного шанувальника та знавця російської природи. Можна сказати, що він так описав весну, що ми не лише чуємо грачину гомін, а й відчуваємо рух, оновлення та запах весни.

А тепер назвіть, у якому жанрі написано цей твір? Вміючи орієнтуватися в образотворчому мистецтві, ви можете відвідати справжню картинну галерею та відкрити багато цікавого!


Ознайомлення дітей старшої групи із портретним живописом.

ПЛАН
1. Ознайомлення дітей з портретним живописом як всебічного виховання та розвитку дошкільнят.
2. Завдання ознайомлення дошкільнят із творами портретного живопису.
3. Принципи відбору творів образотворчого мистецтва для ознайомлення з портретним живописом дітей дошкільного віку.
4. Методи та прийоми ознайомлення дітей з портретним живописом
5. Література
6. Практична частина Заняття з ознайомлення з портретом у підготовчій групі «Екскурсія до музею російського портрета»

1. Образотворче мистецтво– це світ прекрасного! Щоб навчитися розуміти образотворче мистецтво, необхідно освоїти мову образотворчого мистецтва, розібратися у його видах та жанрах.
Введення у світ мистецтва – найважливіша складова педагогічної діяльності.
Портрет - жанр образотворчого мистецтва, який відрізняється зображенням однієї людини чи групи людей. Окрім зовнішньої, індивідуальної подібності художники прагнуть у портреті передати характер людини, її духовний світ. Існує багато різновидів портрета. До жанру портрета відносяться: поясний портрет, погруддя (у скульптурі), портрет у зріст, груповий портрет, портрет в інтер'єрі, портрет на тлі пейзажу. За характером зображення виділяють дві основні групи: парадні та камерні портрети. Як правило, парадний портрет передбачає зображення людини на повний зріст (на коні, що стоїть або сидить). У камерному портреті використовується поясне, погрудне зображення. У парадному портреті фігура зазвичай дається на архітектурному чи пейзажному тлі, а камерному - частіше на нейтральному тлі.

Портретний живопис- один із найважчих і значних жанрів у образотворчому мистецтві. Портрет – складний жанр живопису. Розуміння його вимагає від дітей певного соціального досвіду, знань як про саму людину, її емоційно-моральні прояви, взаємовідносини з суспільством і вираження цього вербально (в мові) і не вербально (міміка, пантоміміка), так і про образотворче мистецтво, його мову, способи створення художніх образів. Тому потрібна тривала робота з дітьми, зміст якої включатиме два напрями.
Перше - це формування уявлень про людину, її почуття та емоції, моральне ставлення до багатьох явищ життя, що виражається внутрішньо і зовні.
Другий напрямок - поступове формування в дітей віком розуміння мови мальовничого образу портрета. Перший напрямок буде здійснюватись на різних заняттях, в іграх, побуті, повсякденній діяльності. Друге - на заняттях з ознайомлення з портретом та у художній діяльності.
Знайомство з портретним жанром рекомендується розпочинати після занять, присвячених пейзажу та натюрморту, та перед заняттями, присвяченими жанровій та історичній картині. Кожне заняття має бути присвячене одному портрету, але на початку заняття варто послідовно переглянути ті портрети, з якими діти познайомилися на попередніх заняттях.
При ознайомленні з портретом дитина має можливість відчути себе то селянським хлопчиком, який заснув на природі, то не сумним, веселим солдатом, то пустотливою «Стрекозою», то дітьми, які поспішають на маскарад. Здатність поставити себе на місце іншого, відчути його радість, здивування чи прикрість, породжує почуття зацікавленості, причетності та відповідальності. Проживання та переживання багатьох життів створює можливість співчуття та розуміння. Пізнаючи іншого, дитина глибше пізнає себе; через досвід почуттів та стосунків інших людей вчиться усвідомлювати, уточнювати та коригувати свої емоції та почуття. Таким чином, у дітей формується та закріплюється вміння розуміти оточуючих людей, виявляючи до них доброзичливість, прагнення до спілкування, взаємодії, чуйність та турботливість. Завдяки знайомству з портретом, дитина долучається до історичного та культурного життя суспільства, набуває знання про відомих письменників, художників, музикантів, учених, поетів, громадських діячів, своїх предків, станових і національних відносин у суспільстві, про професії, побут і образ людей різного часу , їх взаємовідносинах, моральних нормах та правилах.
Дослідження психологів дозволяють встановити, що портрет як жанр живопису доступний естетичному сприйняттю дітей з 4 років. У цьому віці вони емоційно відгукуються на виразний образ портрета (посміхаються, сміються, гладять його і т.д.), виявляють позитивний інтерес до нього, використовують особистий досвід, по асоціації з яким вигадують ситуації, близькі до їх особистого життя. Захоплюючись загальним змістом портрета, діти у віці ще цілком можуть пояснити перевагу вибору тієї чи іншої портрета. Однак деякі засоби виразності вже доступні їхньому розумінню. Так, у визначенні емоційного стану людини в портреті головним для них є загальний вираз обличчя, рідше очі. Діти можуть сприйняти і назвати емоції, зображені на портреті – «посміхається», «сміється», «плаче». На примітивному рівні в дітей віком є ​​і естетична оцінка портрета, але вона не аргументована. Діти називають «красивими» часто несуттєві деталі, такі як одяг, волосся, мережива тощо. У них поки що немає знань про портрет як жанр живопису та засоби його виразності. Для дітей дошкільного віку найбільш підходящими для гармонійного сприйняття живопису є жіночий та чоловічий портрет, а також різновіковий портрет (дитяча, юнацька, доросла та літня людина).
У середній групі діти вперше знайомляться з портретом як із жанром живопису. Основними завданнями педагога у цьому процесі є:
Викликати в дітей віком інтерес до портрету, бажання його уважно розглядати; емоційний відгук на настрій зображених людей; осмислювати емоції та почуття, ставлення до сприйманого, відчувати радість від майстерності та таланту художника; співвідносити сприйняте з власними почуттями та досвідом, висловлювати свої переживання та відчуття.
Підводити дітей до розуміння того, що в мальовничому портреті художник зображує реальну, конкретну людину (або групу людей), висловлюючи свої почуття та ставлення до неї; не руйнуючи цілісного художнього образу знайомити дітей із деякими засобами виразності живописного портрета, поглиблюючи цим проникнення сенс художнього образу; вчити дітей вдивлятися в обличчя зображену людину, бачити її внутрішній емоційний стан через зовнішній вираз очей, брів, губ, тобто «читати» малюнок, оскільки саме обличчя яскраво виражає душевний стан людини, її індивідуальність; звертати увагу дітей на експресивні властивості жесту (руху рук, ніг) та пози, їх єдність із виразом обличчя, а також з колоритом портрета, що допомагає зрозуміти настрій зображеного та ставлення до нього художника; підводити дітей до бачення деяких елементів композиції портрета: формат полотна, портрет-обличчя, портрет підгрудний, портрет з нескладною позою і жестами рук.
На доступному для дітей рівні формувати уявлення про портрет як особливий жанр живопису та деякі його типи: (жіночий, чоловічий, різновіковий), про мову живопису, послідовність розгляду портрета; збагачувати словник дітей емоційно-естетичними, мистецтвознавчими термінами, образними мовними зворотами, які діти зможуть використовувати у своїх судженнях; розвивати відчуття взаємозв'язку мальовничих образів з образами інших мистецтв за відображеним у них емоційним настроєм.
Знайомство з портретним живописом у цій групі слід починати, коли вже мають деякі уявлення про живописі та її жанрах, як натюрморт і пейзаж. Зазвичай, це друга половина року.

2. Важливим завданням естетичного виховання є пошук ефективних прийомів навчання дітей розуміння своєрідності виразних засобів різних видів мистецтва.
Дослідження психологів дозволяють встановити, що портрет як жанр живопису доступний естетичному сприйняттю дітей з 4 років. При обговоренні портрета з дітьми 4-5 років особливу увагу потрібно приділити цілісному емоційному сприйняттю портрета, красі картини загалом, і в деталях, особистого ставлення дитини до портретованого (чи подобатися портрет; хотілося б поговорити; якщо не подобатися чомусь) З дітьми 6-7 років, крім вище перерахованого потрібно обговорити ставлення автора до своєї моделі, психологічну та соціальну характеристику моделі, порівняти цей портрет з розглянутими ранніми картинами (схожість та відмінності), у тому числі розглянути та порівняти художні засоби, використані автором.
Художники спеціально не пишуть портрети для дітей, тому підбирати їх з метою використання в педагогічному процесі досить складно.

3 Принципи відбору:
По-перше, це мають бути твори високохудожні як за змістом, так і засобами виразності.
По-друге, художній образ портрета за змістом і формою зображення має бути доступний розуміння дітей, близький до рівня їх емоційних переживань. Слід підбирати портрети з яскраво представленою експресією емоційних станів, показаною через взаємозв'язок міміки обличчя, жестів, пози.
По-третє, слід підбирати різноманітні портрети за типом, засобами і манерою зображення.

Етапи роботи:
На першому етапі роботи з дітьми дошкільного віку необхідно познайомити їх із портретом як жанром живопису, показавши його на відміну від інших жанрів (натюрморт, пейзаж). Діти розглядають портрет – обличчя з яскраво вираженою експресією (наприклад, сміється, радіє, дивується). Потім для розгляду може бути запропонований погрудний портрет, де поряд з емоційним станом, вираженим на обличчі (міміка), представлені руки в будь-якому русі жесті.
На наступному етапі можуть бути відібрані портрети, де представлено взаємозв'язок виразу обличчя, жести рук, пози і де одяг підкреслює соціальну роль людини. Більш складним етапом буде ознайомлення дітей із портретом, де довкілля привносить певне доповнення до образу, сприяє глибшому розумінню його ідеї.
Своєрідні відмінні риси портретів у тому, що портрет повинен переконливо і правдиво передавати зовнішній вигляд зображуваної людини, виражати риси характеру людини та її душевний стан, що визначається задумом художника, у портреті відбиваються загальні типові риси цілої групи людей епохи, до якої належить портретований.
Незважаючи на те, що жанр портрета є складним для сприйняття дітьми дошкільного віку, робота з ознайомлення з російським жанровим живописом у дитячому садку показала, що дошкільнята виявляють інтерес до портретів людей, намагаються зрозуміти переданий художником настрій з міміки обличчя, рук
Заняття з ознайомлення дошкільнят з портретним живописом будуються трохи інакше, ніж із жанрової і пейзажної, як у структурі, і за методами їх проведення. Це зумовлено особливістю портретного жанру.
Щоб навчити розуміти та відчувати твори портретного живопису, необхідно допомогти дітям освоїти особливості образотворчої мови даного жанру. ... за умови систематичних зустрічей із творами портретного живопису та організованих бесід.
Бесіди про портретний живопис будувалися на основі трьох груп питань:
Питання, які спонукають дітей до цілісного сприйняття, що розкривають змістовну сторону картини: «Хто зображений? Що можете розповісти про нього (про неї)? Кого помітили першим у картині? Що ще зображено? Що ці предмети (фон) розповіли про людину?». При розгляді портрета можна ставити питання, що виходять за межі його змісту: «Про що думає дівчинка? Де вона була? Що робитиме?». Такі питання доповнюють сюжетну лінію, допомагають зрозуміти емоційний стан людини, розвивають фантазію дитини.
Питання, що дозволяють зрозуміти емоційний стан, настрій, почуття зображеної людини: «Що розповіло обличчя людини? Чому митець зобразив його таким? Про що кажуть очі? Яку таємницю в людині розкрила рука, одяг, деталь?».
Питання, які допомагають дітям виділити засоби виразності (колір, колорит, композиція: рух, поза, розташування, тло, деталь, світлотінь тощо): «Чому такий тон картини? Чому одна частина обличчя світла, а інша темна? Чому митець зобразив у такій позі людини?».
Порушуючи питання, вихователь розкриває перед дітьми тісний зв'язок між змістом і засобами виразності: приглушені, темні тони – у картинах із сумним змістом, яскраві, насичені – у радісних, колірні контрасти використовуються виділення головного. Під час розмови широко використовувалися пояснення, порівняння, прийом акцентування деталей, метод адекватних емоцій, метод пожвавлення емоцій з допомогою літературних і пісенних образів, прийом «входження» у картину, метод музичного супроводу, ігрові прийоми.
Пояснення широко застосовується під час перших розмов уточнення уявлень дітей.
Порівняння. Цей прийом сприяє розвитку розумових процесів: аналізу, синтезу, умовиводи. Порівнюючи різні за настроєм твори,...звертали увагу на залежність засобів виразності від змісту загального настрою картини.
Акцентування деталей. Суть: при сприйнятті портрета все зображення закривається аркушем паперу, залишаються тільки очі, або якась інша деталь. Це допомагає наголосити на виразності важливої ​​частини портрета, зосередити увагу саме на ній, допомогти дітям встановити взаємозв'язок між частиною та цілим. Питання, поставлені дітям, допомагають розкрити зміст картин.

4. Метод адекватних емоцій спрямований те що, щоб викликати в дітей віком почуття, настрій, відповідні стану зображеного на картині людини.
Використовуючи прийом «входження» у картину, дітям пропонується уявити себе дома зображеного на портреті людини. Це пожвавлює сприйняття, будить уяву, викликає почуття співпереживання, причетності.
Метод музичного супроводу. При розгляді портрета часто звучить музика, характер якої відповідає змісту та настрою картини. Це полегшує процес сприйняття, робить його глибшим. Музика може передувати сприйняття портрета або бути тлом для розповіді вихователя та дітей про зображену людину.
Ігрові прийоми допомагають викликати інтерес до твору, зосередити увагу дітей на необхідній для сприйняття частини портрета («Загадай щось про руку (очі, одяг і т.д.), а ми відгадаємо»; «Визнач, до якого портрета підходить ця музика "; "Придумай свою назву портрету"; "Передай у русі становище руки (голови і т.д.) зображеного на картині людини.)
Підсумкова розмова щодо розгляду портрета носить різноманітний характер. Вона може включати розповідь вихователя про його ставлення до портрета, читання відповідних віршів, виконання пісень, висловлювання дітьми своєї думки про картину, про які виникли у зв'язку з цим думки і почуття.
Завдяки знайомству з портретом, дитина долучається до історичного та культурного життя суспільства, набуває знання про відомих письменників, художників, музикантів, учених, поетів, громадських діячів, своїх предків, станових і національних відносин у суспільстві, про професії, побут і образ людей різного часу , їх взаємовідносинах, моральних нормах та правилах.
Таким чином, портретний жанр живопису розкриває світ почуттів та життя людей. Це надзвичайно важливо для пізнання дітьми емоційної сфери людей та людських стосунків. У процесі ознайомлення з портретом в дітей віком поступово формується естетична оцінка людини, образ якого переданий художником, графіком, скульптором. Тому в дошкільному віці необхідно максимально використати величезні можливості образотворчого мистецтва, що впливає на внутрішній світ дитини, розширює її емоційний досвід, вчить розуміти естетичне багатство життя.
5. Література
1 Волинкін ​​В.І. Художньо-Естетичне виховання та розвитку дошкільнят/ В.І Волинкін ​​– Ростов н/Д,2007.-С.14-44.
2 Зразкова загальноосвітня програма дошкільної освіти від народження до школи під редакцією Н. Є. Веракси, Т. С. Комарової, М. А. Васильєвої Видавництво Мозаїка…
Програмний зміст:
Закріпити в дітей віком знання жанрах живопису. Уточнити знання про портрет. Закріплювати та розширювати поняття про портретний живопис: портрет чоловічий, жіночий, дитячий, автопортрет, груповий портрет. Вчити бачити і передавати виразні можливості кольору під час зображення портрета: передача настрою, характеру героя, ставлення художника щодо нього, що головне у портреті.

Матеріал:Автопортрет Василя Тропініна, репродукції його творів (портрет сина художника-Арсенія, «Мережичка», «Золотошвейка», репродукції творів (портретів) В. Сєрова «Міка Морозов», Б. Кустодієва «Портрет доньки художника», репродукції портретів, написаних І. В. С. Рєпіним, А Венеціановим, Орастом Кіпренським, Леонардо да Вінчі «Джоконда», І. Крамським «Невідома», П. Соколовим, В. Васнєцовим та репродукції автопортретів художників, набір листівок із портретами роботи різних художників.

План заняття.
1. Повторити визначення жанрів живопису.
2. Знайомство з московським портретистом Василем Андрійовичем
Тропініним.
3. Скласти розповідь за портретом сина художника-Арсенія.
4. Розглянути портрет роботи В. Сєрова «Міка Морозов» та порівняти 2
портрета: Арсенія та Міккі Морозова.
5. Скласти розповідь за портретом Міккі Морозова. (Фантазія).
6. Гра «Чарівна скринька»
7. Розгляд графічного портрета дочки Б. Кустодієва.
8. Визначення графічного портрета та художника-живописця та графіка.
9. Розгляд різних портретів: чоловічого, жіночого, дитячого, групового, автопортрет.
10. Гра «Визначаємо якийсь портрет
В. Що таке пейзаж?
Краєвид.
бачиш: на картині
Намальована річка,
Або ялина і білий іній,
Або сад та хмари,
Або снігова рівнина,
Або поле та курінь,
Обов'язково картина
Називається «пейзаж».
М. Ясне
P. – Коли на картині намальовані дерева, будинки, річки, природа.
В. – Що називається натюрмортом?
Натюрморт.
Якщо бачиш на картині
Чашка кави на столі,
Або морс у великому графині,
Або троянду в кришталі,
Або бронзову вазу,
Або грушу, або торт,
Або всі предмети відразу,
Знай, що це натюрморт.
Р. – Якщо на картині намальовані різні предмети, овочі, фрукти – картина називається «натюрморт».
В. – І третій вид живопису називається – портрет.
Портрет. М. Яснов
Якщо бачиш, що з картини
Дивиться хтось на нас:
Або принц у стародавньому плащі,
Або на зразок верхолаз.
Льотчик або балерина,
Або Колька - твій сусід,
Обов'язково картина
Називається "портрет".
В. - А зараз подивіться цю картину і скажіть до якого жанру вона
відноситься?
Р. – Картина ця відноситься до жанру живопису – портрет.
Хід заняття:
В. – Сьогодні я буду екскурсовод. Запрошую вас до музею. А перед тим, як розпочати нашу екскурсію, я хочу дізнатися: Які жанри живопису ви знаєте? Р. - краєвид, натюрморт, потрет.
(Виставляю автопортрет Василя Андрійовича Тропініна)
Р. - На картині зображено художника.
- Як ви здогадалися?
Р. – У руках у нього палітра.
В. - Чи можна здогадатися, дивлячись на цю картину, в якому місті жив цей.
художник?
Р. – Він жив у Москві, бо на картині намальовані вежі Кремля.
і ця картина каже, що художник В. Тропінін зобразив себе. Значить, це – автопортрет.
Ми бачимо, що це митець, тому що в нього в руках палітра та кисті.
Він жив у Москві, про що «кажуть» високі вежі Кремля та зубчасті
стіни.
Художник В. Тропінін був портретистом. Він написав багато портретів.
На одному з них він зобразив свого сина Арсенія. Ось цей портрет.
- Яка особа у Арсенія?
Р - Гарне, правильне, променисте
- Про що говорять його очі?
Р - Вони кажуть, що Арсен розумний, життєрадісний, бешкетний.
В - Хлопці, ви помітили, що одна частина обличчя хлопчика на портреті
світла, а інша — темна. Чому?
Р- Таким прийомом художник хотів підкреслити виразність обличчя
Арсенія.
- Хто хоче розповісти про портрет Арсенія?
Хлопці, з якими портретами ми познайомилися і хто їх написав як прізвище художника?
Потім виставляю картину В. Сєрова "Міка Морозов".
- Хлопці, подивіться на ці 2 портрети і скажіть: Хто з цих двох
хлопчиків старших?
- Арсен.
- Як ви здогадалися?
- По обличчю, по погляду.
- Як ви вважаєте, чи хочеться сидіти Міці Морозову в кріслі?
- Ні, він хоче грати, бігати.
- Про що говорять його обличчя, руки, що лежать на підлокітнику крісла?
- Він хоче втекти.
- Давайте ми з вами пофантазуємо, що робив Міка до того, як він сів на
крісло?
– (Фантазія 2-3 дітей).
В - Хлопці, якщо ви так добре фантазуєте, давайте пограємо в гру «Чарівна скринька».
В - «От чарівна скринька в ньому срібний клубок
Дорогою Краси ми підемо. І я, і ти».
Кожен, кому потрапляє клубок, скаже, яку красу він бачив удома, по дорозі в д/садок, на природі і хотів би як художник намалювати. Можливо, у вас вийде портрет, пейзаж або натюрморт.
Після того, як усі скажуть:
А тепер прокотимося на каруселі краси:
Діти: Ледве-ледве-ледве
Закружляли каруселі
А потім, потім, потім
Все бігом, бігом, бігом, бігом.
Тихіше, тихіше, не поспішайте
Карусель зупиніть.
В – Продовжимо нашу екскурсію.
Ми розглянули портрети, написані фарбами. Художник намагається, щоби все на полотні виглядало як живе. Від цього й слово «живопис», а художників називають – «живописці». Художники бувають різними:
Одні люблять малювати фарбами, інші олівцями, і кожен бачить світ по-своєму і показує його нам. Ми дивимося на картини, і ніби слухаємо розповіді різних художників про людей, портрети яких вони писали. – Зараз я вам покажу картину, намальовану олівцем. - Це портрет дочки художника Б. Кустодієва. - Чи подобається вам картина, намальована олівцем? Діти: - Подобається (Не подобається). - Яке обличчя у дівчинки? Діти: - Просте, гарне, скромне.
П: - Які в неї очі?
Діти: - Очі великі, виразні.
- Такий портрет називається «графічним», тому що він намальований олівцем. А митець називається «графіком».
- Як називається такий портрет?
Р – графічний портрет.
- Ми сьогодні дізналися, що художники діляться на живописців та графіків. |
Митці малювали портрети чоловіків, такі портрети називаються чоловічими.
А якщо на портреті зображена жінка, портрет жіночий, якщо дитина - дитячий портрет.
Груповий портрет – це коли на картині зображено кілька людей. Ось цей набір листівок треба розкласти за портретом.
(Гра «Визнач який портрет?»)
Ми сьогодні дізналися:
1. Що таке портрет?
2. Чим пишуть портрети?
3. Які портрети бувають?
4. Навіщо потрібні портрети?

Література
Робоча програма вихователя. Щоденне планування за програмою "Від народження до школи" за редакцією Н.Є. Веракси, Т.С. Комарової, М.А. Васильєва. Підготовча група. ФГОС ДО, 2016 р.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...