У світі розколоте надвоє. Твір на тему: “У світі, розколотому надвоє

УРОК ПО РОМАНУ «ТИХИЙ ДОН»

«У світі, розколотому надвоє»

(Громадянська війна у зображенні М.А.Шолохова)

Мета уроку: створення умов формування ціннісно-орієнтованої компетенції учнів з прикладу творчості М.А.Шолохова.

Завдання:

Предметна : розуміння трагедії Громадянської війни, війни братовбивчої, що суперечить нормам моральності в результаті вивчення та систематизації інформації

Особистісна : виховання почуття відповідальності за вчинки, об'єктивне розуміння історії своєї країни

Метапредметна : розвиток уміння працювати з інформацією, розвиток уміння працювати в малій групі

Використовувані технології: розвиток творчого та критичного мислення відповідно до трифазового технологічного ланцюжка: виклик-осмислення-рефлексія.

Обладнання уроку: мультимедійний проектор, екран, ноутбук.

Хід уроку

1. Слово вчителя

Здрастуйте, у грудні ви писатимете пробний твір, які напрями ви виберете? А хто з вас вибрав би твір на тему війни? Які б аргументи ви використовували?

Подивіться на екран (ролик «Російські рубають росіян»)

Що ж за така війна, де «Російські рубають росіян»?

(Відповіді учнів)

Михайло Шолохов був одним із перших, хто заговорив про Громадянську війну як про величезну трагедію. Він розповів про багато людських долей та драматичні події народного життя. Як ковила на вітрі кидалися люди в пошуках правди.

Уся складність у тому, що у кожного своя правда і в пошуках її люди часто «упиралися у стіну» і, на жаль, виявлялися ворогами. «На лайливому полі друзів не вгадують», - говорив Григорій Мелехов, герой роману «Тихий Дон». Він живе прагненням знайти своє місце у житті, знайти того, кому варто служити (червоним чи білим?)

Хлопці, хто такі червоні? Хто такі білі? За що воювали ці люди?

(Червоні, більшовики, підтримували Радянську владу, а білі (меншовики) – виступали проти Радянської влади)

У романі «Тихий Дон» очима головного героя ми спостерігаємо дві страшні сцени: розправа над чернеців і страту підтілковців.

2. Робота за групами.

Давайте звернемося безпосередньо до тексту роману. (На столах у учнів роздавальний матеріал – уривки з роману).

Пропоную вам прочитати та проаналізувати два уривки з цього роману: 12 розділу, де описано розправу з черницями, білими, та 31 розділ, де описано страту підтілківців, червоноармійців. Ваше завдання – прочитати, проаналізувати уривки, вибрати з тексту та внести до таблиці наступне:

Підтілківці (червоні)

зіставлення

Чернівці (білі)

Портретні: художні деталі, опис

2. Ставлення один до одного учасників цих подій

І та й інша група виконують це завдання. Діти, у вас є 4 хвилини.

(Вчитель запрошує учня, який заповнює таблицю, вона дублюється на екрані)

Подивіться ваші портретні описи. Які деталі описує Шолохов? («Поручник з красивими жіночими очима, «високий, бравий осавул», «кучерявий юнкер»). Шолохов прагне наголосити, що перед нами не безликі «вороги», перед нами люди.

Подивіться на ваші висновки у табличному рядку «Відносини один до одного». Чи є щось спільне у цих героїв, яке об'єднує їх?

(Так, перш за все, це ненависть і злість, адже будь-яка війна – це горе і страждання, на страту підтілківців люди йшли як на свято, але вбивство людини, навіть ворога, суперечить людській природі, і початкова ненависть, тріумф над ворогом змінюється на страх , відчуття чужого болю, співчуття).

За що воюють ці люди? (Всі вони виступають за майбутнє своєї країни, за те, якою вони її представляють).

Борис Васильєв побачив у «Тихому Доні» відображення головного у Громадянській війні: «жахливі коливання, метання нормального, спокійного сімейної людини». На долі Григорія Мелехова показаний весь «злам» суспільства. Хай він козак, однаково він, насамперед, селянин, землероб. Ось ломка цього годувальника є Громадянська війна.

То хто ж тут переможець? (Російські ріжуть росіян)

(Немає ні переможців, ні програли, Громадянська війна - війна між громадянами однієї держави, між членами однієї сім'ї, між братом і братом, між батьком та сином).

В останньому епізоді 5 частини роману Шолохов пише:

Незабаром приїхав із ближнього хутора якийсь старий, вирив у головах могили ямку, поставив на свіжоструганому дубовому устої каплицю. Під трикутним навісом її в темряві теплився скорботний образ божої матері, внизу на карнизі навісу волохала чорна в'язь слов'янського листа:
У годину смути та розпусти
Не засудьте, браття, брата.

І ще - у травні билися біля каплиці стрепету, вибили в блакитному полинку крапок, прим'яли біля зеленого розливу пирію, що зріє: билися за самку, за право на життя, на кохання, на розмноження. А згодом трохи біля каплиці, під купою, під кошлатим покривом старюки-полині, поклала самка стрепету дев'ять димчасто-синіх краплених яєць і сіла на них, гріючи їх теплом свого тіла, захищаючи глянсово опереним крилом.

Знайдіть у тексті образний ряд (каплиця….)

Що символізують ці рядки?(Каплиця-пам'ять, самка стрепету-життя і любов.)

Хлопці, у цьому епізоді Шолохов протиставляє гармонію вічного безмежного світу зі страшними братовбивчими сценами.

Навіщо він показує цей контраст?

Як ви вважаєте, що хотів сказати їм Шолохов?

Діти, ми розглянули «дзеркальні епізоди». Однакові події, однакові люди, однакові почуття вони відчувають перед смертю, кожні вважають себе правими, а не праві ні одні, ні інші. А для Шолохова, письменника-гуманіста, все одно хто гине, білий чи червоний, для нього в цій страшній війні гинуть люди. Увага на екран

(Відео з піснею Розенбаума)

3. Рефлексія

Діти. Що розколола Громадянська війна? «Через що пройшла тріщина»?

(Відповіді)

Найголовніше, щоб збереглася пам'ять про ці події. Хлопці, ви за кілька місяців виходите в самостійне життя, знайте, що Громадянська війна найжорстокіша і безглузда. Вона розколює надвоє найдорожче - будинок, сім'ю, стіл із хлібом.

У світі, розколотому надвоє (за романом М.Шолохова «Тихий Дон») Амітова А.А.

Мета уроку: визначити з учнями суть шолоховської концепції громадянської війни у ​​романі-епопеї

Завдання уроку: вчитися працювати з текстом, знаходити “ключи” у ньому відповіді питання, осмислювати, відбирати “родзинку” у тексті собі.

Епіграф до уроку:

“У громадянській війні немає правих і винних, немає справедливих і несправедливих, немає ангелів і немає бісів, як переможців. У ній є лише переможені – ми всі, весь народ, уся Росія”.

Борис Васильєв

“Це епопея в повному розумінні слова, що відобразила найголовніше у нашій громадянській війні – жахливі коливання, метання нормальної, спокійної сімейної людини. І це зроблено, на мій погляд, чудово. На одній долі показано весь злам суспільства. Нехай він козак, все одно він насамперед селянин, землероб. І ось ломка цього годувальника і є вся Громадянська війнав моєму розумінні"

Борис Васильєв

Вступне слововчителі.

"Тихий Дон" - це роман про долі народу в переломну епоху. Але він конкретно – історичний своєю фабулою, і долі героїв співвіднесені з цією історичною реальністю. Тому, щоб зрозуміти роман, треба звернутися до дійсності, яка звернена в ньому. Шолохов оповідає про тяжкий моральний стан народу, який доведений до відчаю. І коли він береться за шашку, то втрачає міру стриманості та обачності. Л'ється кров з обох боків.

А які громадські поглядисамого письменника? Він проти насильства, тим більше вчиненого в такій формі, яка руйнує всі моральні норми. Шолохов нікому не вибачає жорстокості. Нехтування законом людяності – тяжкий злочин, який не має жодних виправдань. Так мислить народ. Так вважає і виразник його дум та психології Шолохов.

    Повідомлення теми, цілі, завдання уроку.

    Визначаючи суть шолоховської концепції громадянської війни, я хотіла б звернути вашу увагу, хлопці, і увагу гостей до роздумів сучасних письменників, істориків, яким відкрилося нове бачення подій тих років Так Борис Васильєв стверджує: (читання епіграфадо уроку).

Словникова робота

Суть- Найголовніше, суттєве.

Концепція- система поглядів щось, основна думка.

У справедливості сказаного нас переконує роман-епопея "Тихий Дон". Шолохов був одним із тих, хто першим заговорив про громадянську війну як про величезну трагедію, що мала найважчі наслідки. Чим пояснюють той рівень правди дослідники? Звідки Шолохов черпав цю Правду ?

Щоправда

Подібно Л. Н. Толстому в повісті "Хаджі-Мурат". "Світ людський, розвалений революцією ..."

А як же Шолохов малює цей людський світ, розворушений революцією?

Словникова робота:

Попередження- тобто зробити щось раніше забігаючи вперед.

Так Шолохов в 5 частини роману в 1 главі (кінцівка) пише До січня на хуторі Татарському…”(читається уривок)

Яке поєднання слів є у цьому уривку ключовим?

вони й зламають звичний спосіб життя донського козацтва. Тому й сутність подій, зображених у романі трагедійнатому, що вона зачіпає долю величезних верств населення. Саме величезних:

- Скільки діючих персонажіву романі-епопеї?(Більше семисот)

  1. Епізодичні

    Названі за іменами

    Безіменні

І Шолохова хвилює їхня доля.

То що відбувалося на Дону в роки громадянської війни? Як сам Шолохов називає це явище громадянської війни?

Розказування козацтва

тобто. суть шолоховської концепції у романі показати, як відбувалося насправді. (ПОВІДОМЛЕННЯ КОЗАЦТВА)

Чим воно супроводжувалося?

масовим терором.

Звернемося до тексту роману, до його епізодів

    Масовий терор ч.6.гл.19 (читання уривка тексту)

    Безчинства червоних ч.6.гл.16 (читання уривка тексту)

    Список розстріляних ч.6.гл.24 (читання уривка тексту)

- Як Шолохов зображує цей час?

– Як малює майбутнє?

“Все Обдонье жило таємним, придушеним життям… імла нависла над майбутнім”

Про це каже Шолохов!

– А як козаки сприймають цей час?

Петро Мелехов (про поділ народу) ч.6.гл.2 (читання уривка тексту)

Мирон Григорович (про життя) ч.6.гл.19 (читання уривка тексту)

- Що скаже Шолохов про людей?

“Набучився народ, осатанів” тобто став злим, жорстоким озвірів

Зверніть увагу, які вірні слова обирає Михайло Шолохов!

І ми сьогодні не можемо пройти повз ті сцени, які зображають цю ЖОРКІСТЬ

“…А Пономарьові все ще пихали …” (ч.5.гл.30) (читання уривка тексту)

- Чому Шолохов не шукає правих та винних, а лише перераховує?

- Що ж відбувається усвіті розколотому надвоє ?

Вбивства насильницьке переривання життя, право на яке не дається людині, і не виправдовується нічим !

Тому він нікого не виправдовує і не звинувачує.

- А як він ставиться до насильницької смерті?

Відкидає!

- Що ж він протиставив жорстокості?

Учні розмірковують про символи.

Важко буває зупинити людину, коли розум її похмурий ворожнечею і помстою .

- Хто мститься і кому?

Ведмедик Кошовий застрелив діда Гришаку, спалив курінь Коршунова та ще 7 будинків!!

Мітька Коршунов "усю родину Кошового вирізав, той же Мишко Кошовий вбиває Петра Мелехова, а потім стає зятем Мелехових".

- Але чи можна зупинити помсту?

Можна, можливо!

І хто ж, на думку Шолохова, може зупинити жорстокість, замислитись над сенсом життя?

Безсловесна природа!

Вона позбавлена ​​пристрастей і виконує це призначення: ПІДТРИМУЄ УРОЧІСТЬ

ЖИТТЯ

Тому - то багато хто в 1928 році здивувався незвичайному в нашій літературі - кінцівці II книги роману. На Дону палає громадянська війна, гинуть люди, загинув так само безсудночервоноармієць Валет. (зачитати сцену похорону червоноармійця Валєта).

– Отже, які дві життєві реалії стикаються в одному епізоді? Що вони несуть?

Можна дати як Д/З.

- Так про що ж нагадує скорботний образ божої матері? У чому суть цього напису?

- Про що Шолохов нагадував тим, що жили тоді і нам, нашому поколінню? Чому вчить?

- Яку головну думкувідстоює?

Отже, природа вибирає життя.

– А люди?

Люди ж на роздоріжжі, вони шукають, кидаються. Їхній суворий час поставило перед вибором.

Ч.6.гл.16.

- Ти якого ж боку тримаєшся?

- Ти, здається, прийняв червону віру?

- Ти був у білих? Біленький? Офіцер, га?

Ці питання ставили одному й тому людині – головного героя роману М.А.Шолохова

Григорію Мелехову.

– А він відповідає на них?

- Чому?

Він втомився.

- Від чого?

Відвійни .

- Так у чому ж, на вашу думку,суть громадянської війни?

У ламанні людини! У його мінливості коливання метання породжує злобу ворожнечу помста в озвірення.

Про це говорив і Л. Н. Толстой у повісті "Хаджі - Мурат"

- А концепція Шолохова яка?

Припинити братовбивчу війну!

- А концепція Бабеля?

Відкидає війну.

- А Фадєєв?

Показує ламання людини (Левінсон).

Його вчинки виправдані найвищою метою.

А так тлумачить свою позицію Борис Васильєв. (Читання запису на дошці)

Тому й мрія головного героя роману Григорія Мелеховапожити мирним трудівником, сім'янином, але вона постійно руйнується жорстокістю громадянської війни.

Ч.6. гл.10

І знову контраст, але вже емоційний!

І так від епізоду до епізоду наростає трагічна невідповідність внутрішніх устремлінь. Григорія Мелеховата навколишнього життя.

Внутрішнє прагнення його як людини до світу

У навколишньому житті – війна.

То що ж буде з людиною, Григорієм Мелеховим, яка не прийняла цього ворогуючого світу, цього “нездивованого” існування? Що з ним буде, якщо він, як самка стрепету, яку не в змозі злякати залпи гармат, пройшовши всіма шляхами війни, уперто прагне миру, життя, праці землі?

Шолохов не відповідає на ці запитання. Своїм "Тихим Доном" письменник М.Шолохов звертається і до нашого часу, вчить шукати моральні та естетичні цінності не на шляхах класової нетерпимості та війни. Якщо судити за сьогоденням, одним із актуальних питань у наш час є міжнаціональний конфлікт. Усередині Росії і зараз триває громадянська війна. (Чечня, Нагірний Карабах) Шукати ж ці цінності треба на коліях миру та гуманізму, братства та милосердя.

Росія нині теж у муках великого переділу, вона в світі розколотому надвоє, вона поки що на роздоріжжі. Що буде з нею? Що буде із нами?

І сьогоднішній урок хочу закінчити словами Ф.И.Тютчева. Мав рацію він, кажучи:

Розумом Росію не зрозуміти,
Аршином загальним не виміряти:
У неї особлива стать –
У Росію можна лише вірити.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Яку роль грає епіграф до книги першої у III частині роману?

Як Шолохов зображує події Першої світової війни?

Трагічний мотив епіграфа із старовинної козацької пісні перегукується зі сторінками ІІ частини роману. Вперше з'являється дата: «У березні 1914...». Цей рік відокремлює світ від війни. Звістка про війну застає козаків за звичною роботою – косили жито. І на сході у людей одна тривога – мобілізація, одна думка – «вони хай воюють, а в нас хліба невтрачені!» Страшне слово «війна» виразною реплікою старичка-залізничника стосовно новобранців: «Мила ти моя... яловичина!» (Книга перша, ч. 3, гл. 4).

Як впливає війна на людей, які беруть участь у боях?

Перші смерті - безглузді, що назавжди врізалися в пам'ять. Шолохов розкриває душевний стан людини, яка пролила чужу кров. Найсильніше потрясіння викликає у Григорія вбивство ним австрійця (кінець гол. 5 год. 3). Це мучить його, не дає жити спокійно, ламає, калічить душу (ч. 3, гл. 10). Зміни разючі: його «гнула війна, висмоктувала з обличчя рум'янець, фарбувала його жовчю».

Сцена зіткнення козаків із німцями нагадує сторінки творів Толстого. Війна у зображенні Шолохова зовсім позбавлена ​​нальоту романтики, героїчного ореолу. Люди не робили подвигу. Цю сутичку збожеволілих від страху людей «назвали подвигом» (див. ч. 3, гл. 9):

«А було так: зіткнулися на полі смерті люди, які ще не встигли наламати рук на знищенні собі подібних, в тваринному жаху, що оголосив їх, натикалися, збивались, наносили сліпі удари спотворювали себе і коней і розбіглися, злякані пострілом, що вбили людину, роз'їхалися. Це назвали подвигом».

Згадаймо сцену нагородження Наполеоном випадково обраного російського солдата (Війна і мир). Це був «вибух скотарського ентузіазму», як було написано в щоденнику вбитого козака (запис від 2 вересня, ч. 3, гл.11), з життя якого посміялися штабні писаря. До речі, в цьому щоденнику якраз згадується «Війна і мир», де Толстой «говорить про межу між двома ворожими військами - рису невідомості, що ніби відокремлюють живих від мертвих».

Як поводиться в полку Листницький?

(Листницький пише батькові: «Хочеться живої справи і… якщо хочете – подвигу… Їду на фронт» (ч. 3, гл. 14). Листницький з полком ходив у контратаку (ч. 3, гл. 15). На Південно-Західному фронті під час атаки під Листницьким убили коня, сам він отримав дві рани (ч. 3, гл. 22).

Охарактеризуйте образ Чубатого.

(Страшна постать козака Урюпіна на прізвисько Чубатий («Убивай, рубай, не думай!» - ч. 3, гл. 12). Згадаймо подібних йому Бек-Агамалова і капітана Осадчого з «Поєдинку» Купріна. Чубатий, якого бояться всі коні. який «зрубав» полоненого німця, погоджується з тим, що в нього вовче серце».)

Чим подвиг Григорія відрізняється від «подвигу» козаків у сутичці з німцями?

(Григорій рятує людське життя. (Див. ч. 3, гл. 20).)

З якою метою Шолохов зображує батальні сцени?

(Батальні сцени самі по собі нецікаві Шолохову. Його хвилює інше - що війна з людиною. Яскраво виражений моральний протест проти безглуздості нелюдяності війни. життям, тому уславився хоробрим - чотири георгіївських хреста і чотири медалі вислужив» (ч. 4, гл. 4).)

Проаналізуємо сцену переживань Григорія щодо вбитого австрійського солдата (Т. 1, частина 3, розділ 10). Що ви можете сказати?

(Вбивство людини, навіть ворога в бою суперечить гуманній природі Григорія. Любов'ю до всього, гостре відчуття чужого болю, здатність до співчуття – ось сутність характеру шолохівського героя.

Безумство війни, в якій гинуть безневинні люди (безглузді жертви покладені на вівтар чийогось честолюбства) - ось про що замислюється герой.

Які образотворчі засоби використовує автор?

(Образотворчі засоби Шолохова різноманітні: він показує, як козаки списують «Молитву від рушниці», «Молитву від бою», «Молитву при набігу»; наводить сторінки щоденника одного з козаків, листи з фронту; лірично пофарбовані сцени біля багаття - козаки співають « Поїхав козак на чужину далеку...", в епічну розповідь вривається голос автора, що звертається до вдів: "Рви, рідна, на собі комір останньої сорочки! роботою руки і бийся на землі біля порога порожнього куреня!»)

Які якості Григорія виявляються у сцені у шпиталі? (Гордість, незалежність, агресія за все, що зробила війна, вирвалися у Григорія в зухвалій витівці (ч. 3, гл. 23).)

Як відбивається війна життя мирних жителів?

(«Жахлива нісенітниця війни не щадить і невійськових. Мелехови одержують звістку про те, що Григорій «пав смертю хоробрих» - «незримий небіжчик тулився в мелеховському курені». Війна руйнує і «незаконну» сім'ю Григорія та Аксинії.)

III. Оформлення зошитів: запис висновків по розмові

Наслідуючи традиції російської літератури, через батальні сцени, через гострі переживання героїв, через пейзажні замальовки, ліричні відступи(Сцена біля багаття - солдатська пісня) Шолохов веде до осмислення чужості, неприродності, нелюдяності війни.

Домашнє завдання (за книгою другою)

1. Як позначилися події світової війни на мирному житті козаків?

2. Нова влада та ставлення до неї козаків.

3. Громадянська війна як трагедія народу (підібрати епізоди).

Додатковий матеріал для вчителя 1

Перша світова війна. У її зображенні виявився аналітичний талант художника, який добре відчуває запит часу. Роман створювався між двома війнами. Не встигли повернутись попелом вогнища Першої - імперіалісти розпочали підготовку нової, повторилося те, що було напередодні 14-го - мілітаристський чад, націоналістична істерія, надії на найвагоміші «аргументи» - бомби та снаряди... Розроблялася програма нового переділу світу. Ось чому тема минулої війни ставала найважливішою і для тих, хто на її пам'ятному матеріалі викривав криваві наслідки мілітаризму, і – з іншою метою – для смолоскипів тепер уже тотальної винищувальної битви – фашистських головорізів, які витягували свої уроки з недавньої поразки Німеччини.

Війну вивчали історики та військові стратеги, політики та економісти, дипломати та розвідники, діячі науки та мистецтва, медики та психологи. Події простежувалися день за днем, вирішальні операції - по годинах та хвилинах.

Про війну написано чимало хвилюючих творів. Сказали своє слово прокляття багато письменників світу - росіяни, німці, болгари, французи, італійці, англійці, поляки, австрійці, угорці, югослави, американці. Гнівом сповнені спогади тих, хто побував у сирих окопах під вогнем, уцілів десятим чи двадцятим зі складу військової частини.

Багато спільного з цією прозою є і Шолохов. Але його досягнення навіть на дуже значному тлі майстерності А. Барбюса, Б. Келлермана, Е. Ремарка, Р. Олдінггона, Р. Роллана, Ж. Жіоно, А. Цвейга, К. Федіна - видатні за охопленням дійсності, масштабності узагальнення зримості картин фронтових битв.

Якщо героєм військового роману був найчастіше інтелігент - чесний, страждаючий, розгублений, то Шолохова першому плані - сини глибинної трудовий Росії, відірвані від невідкладних справ землі.

Шолоховська правда про війну – ось вона. Російські воїни трупами повисають на дротяних колючих загородженнях. Німецька артилерія викошує цілі полиці. Поранені повзають по стерні. Глухо охає земля, «розіп'ята безліччю копит», коли божевільні вершники прямують у кавалерійські атаки і плазом падають разом із кіньми. Не допомагає козакові ані молитва від рушниці, ані молитва під час набігу. «Кріпили їх до гайтанів, до материнських благословень, до вузликів із щіпкою рідної землі, а смерть пляма і тих, хто возив із собою молитви».

Перші удари шашкою по людині, перші вбивства – це залишається у пам'яті на все життя. Незабутній біль і за землю: «зрілі хліба тупцювала кіннота», «там, де йшли бої, похмуре обличчя землі віспою підрили снаряди: іржавіли в ній, сумуючи за людською кров'ю, осколки чавуну і стали».

Лише місяць війни, а як вона покалічила людей. Старіють на очах. Сміються. Звіріють. Сходять з розуму.

Напівфеодальний режим, що існував у країні, за час війни ще більше запеклий. В армії стали нормою приниження, образи, зуботичини, стеження, голодні раціони.

Бездарність і безвідповідальність командування... Розклад у царському дворі, безсилля міністрів і генералів поправити справу...

Розвалювався тил. «Разом із другою чергою пішла й третя. Станиці, хутори обезлюдніли, наче на спокої вийшла вся Донщина».

Треба було дуже близько до серця прийняти біль землі російської, щоб так сумно сказати про це:

Багатьох недолічувалися козаків, - розгубили їх на полях Галичини, Буковини, Східної Пруссії, Прикарпаття, Румунії, трупами лягли вони і зітліли під гарматну панахиду, і тепер поросли бур'яном високі пагорби братських могил, придавило їх дощами, поза дощами.

Викриваючи жадібних до влади кар'єристів і авантюристів, які звикли розпоряджатися чужими долями, всіх, хто жене свій народ на інші народи, прямо на мінні поля і під кулеметний віяло куль, рішуче протестуючи проти будь-якого посягання на право людини жити на землі, Шолохов протиставив жахам війни красу людські почуття, щастя земного буття. Сторінки, присвячені дружбі, довірі, спорідненим почуттям, любові – всьому істинно високому, зміцнюють віру у перемогу доброго початку.

У романі діють монархісти, буржуазні демократи, прибічники воєнної диктатури, сепаратисти, більшовики. Усі мають свої погляди, плани, програми. Матеріал роману ніби включається до наших сучасних роздумів про долю Батьківщини: що могло бути, якби продовжувалася влада монарха, якби тримався й далі Керенський, якби завершився перемогою корнілівський путч, якби здійснилися плани сепаратистів на зразок Юхима Ізварина, якби не відбулися. події 25 жовтня? Або питання іншого порядку: якби не наклали на себе руки генерали Марков, Каледін, не був убитий в 1918 році Корнілов і не помер тоді ж Алексєєв?

По Шолохову реальна лише програма, яка розходиться з інтересами більшості народу. Обстановка склалася так:

Близький дихав фронт. Армії дихали смертною лихоманкою, не вистачало бойових запасів, продовольства; армії багаторуко тяглися до примарного слова «світ»; армії по-різному зустрічали тимчасового правителя республіки Керенського і, спричинені його істеричними криками, спотикалися в червневому наступі; в арміях зрілий гнів плавився і закипав, як вода в джерелі, що викидається глибинними ключами.

Цей настрій фронтовиків і більшої частини трудового народу в тилу, що тяглися до світу, визначив ставлення до програм та гасел. Братство на фронтах свідчило про те, що воїни різних країнставали інтернаціоналістами, шукали «одна мова», що їм ненависна війна як пережиток варварства, що вони за такий лад, який збереже життя і дасть волю. Тому вимога виходу з війни виявлялася народу ближчою, ніж заклики до її продовження до переможного кінця, та ще й з загрозою застосування страти.

Сам Шолохов за тих, хто боровся проти мілітаризму. Роман служить викривальним документом, картини кровопролиття – а їх дуже багато – дано у всіх деталях і з такою переконливою наочністю, від якої здригаєшся.

Але світова війнадля Росії – перше коло пекла. Вона пережила ще більш неприродне - усобицю. Величезна територія була у вогні. «Тихий Дон» – розповідь про ту трагедію. Свої вбивали своїх, вигадуючи при цьому витончені способи. Пограбування та насильства. Бандитські навали. Запої, розхитана психіка людей, вільна поведінка скаржок. Епідемія тифу. Смерть далеко від рідних вогнищ. Осиротілі сім'ї.

Урок 21 (82). «У світі, розколотому надвоє».

Громадянська війна у зображенні Шолохова

Мета уроку:показати громадянську і письменницьку мужність Шолохова, одним з перших, хто сказав правду про громадянську війну як про трагедію народу.

Обладнання уроку:репродукції картин, що відображають громадянську війну; записи пісень "Там, вдалині, за річкою...", "Гренада", "На тій далекій, на цивільній...".

Методичні прийоми:перевірка домашнього завдання, аналіз епізодів, повторення вивченого (твори, присвячені громадянській війні), міжпредметні зв'язки з історією, оповідання вчителя.

Хід уроку

I. Слово вчителя

Довгий час громадянська війна була оповита ореолом подвигу, романтики.

Згадаймо «Гренаду» Свєтлова, «Там вдалині, за річкою...», «комісарів у запорошених шоломах» Окуджави, фільми про «невловимих месників» тощо (якщо є записи пісень, послухати вибірково).

Був, звичайно, і Бабель, і Артем Веселий, але їхній правда широкий доступ до читача отримала набагато пізніше.

Борис Васильєв писав про це так: «У громадянській війні немає правих у винних, немає ангелів і немає демонів, як немає переможців. У ній є лише переможені – ми всі, весь народ, уся Росія».

Шолохов - один із тих, хто заговорив про громадянську війну як про величезну трагедію, що мала тяжкі наслідки. Високий рівеньПравду про громадянську війну підтримується великою роботою автора з архівами, з мемуарами, особистими враженнями та фактами. Шолохов малює розбещений революцією світ, часто використовуючи прийом оповідання-попередження (кінець 1 гл. 5 частини). Сутність подій роману трагедійна, вони захоплюють долі величезних верств населення (У «Тихому Доні» понад 700 персонажів).

Поурочні розробки по російською літературі XIX століття. 10 клас. 1-е півріччя. - М.: Вако, 2003. 4. Золотарьова І.В., Михайлова Т.І. Поурочні розробки по російською літературі ...

Епіграф: "У громадянській війні всяка перемога є поразка" (Лукіан)

Роман-епопея “ Тихий Дон” був написаний одним з найбільших письменниківХХ століття – Михайлом Шолоховим. Робота над твором тривала майже 15 років. Шедевр, що вийшов у результаті, був удостоєний Нобелівської премії. Визначною робота письменника вважається тому, що Шолохов сам був учасником воєнних дій, тому громадянська війна для нього, перш за все трагедія покоління та всієї країни.

У романі світ усіх мешканців Російської Імперіїрозколото надвоє різкою зміною

влади – більшовики повалили царя Миколу ІІ. Склад, що склався століттями, був зруйнований вщент і народ не знав, як поводитися. Шолохов описує метання народу з прикладу героя Григорія Мелехова, який може вирішити, якого кольору його ідеологія – червона чи біла. Він “болісно намагався розібратися у сум'ятті думок, продумати щось, вирішити”. Усі оточуючі безупинно пропонують Мелехову вибрати від чи інший шлях, що вкотре доводить розкол і сум'яття, які у суспільстві. У тозі, він дійшов висновку: “Неправильний життя хід, і, може, й у цьому винен”.

У романі є два показові

епізоду: глава 12, в якій описана страта чернецівців, і глава 31, що розповідає про розправу над підтілковцями. Якщо порівняти образи білих офіцерів і більшовиків перед стратою, вони однакові. І білі та червоні перед смертю звинувачують оточуючих у дурості та недалекоглядності; і білі та червоні впевнені у своїй правоті і не бояться смерті. Показово те, що й чернецівці та підтелківці – це донські козаки! Це люди, які жили в сусідніх будинках і їли один і той самий хліб. Підтелков без частки сумніву віддає наказ убити 40 полонених білих офіцерів, Чернецова відмовляються підтримати союзники, залишаючи на розправу червоним, Дмитро Коршунов розправляється із власними односельцями, сподіваючись заробити звання офіцера. Письменник-гуманіст Шолохов показує, що громадянська війна – це братовбивча війна, по суті безглузда, адже обидві сторони борються за краще майбутнє для батьківщини, а в народі завжди знайдуться “подвійні агенти”, які борються тільки за власний добробут. Зрештою звучить взагалі абсурдна думка одного з козаків: “Давайте битися і з червоними, і з кадетами! Усіх змінимо!”.

Символізм роману у протиставленні червоно-білі, а й у протиставленні війна-природа. Жахи війни перетинаються з описами величі та спокою природи: орел, що ширяє над степом, берези з бурими нирками, і річка Дон, що розділяє ворогуючі сторони. Письменник наголошує, що хто б у результаті не прийшов до влади, природа залишиться незмінною, пори року продовжать змінювати один одного. Є речі набагато важливіші, ніж боротьба за владу. Є кохання, є честь, є відвага. І виявляти їх потрібно щодня, дбаючи про свою сім'ю та роблячи мирні справи для благополуччя Батьківщини.


(1 оцінок, середнє: 5.00 із 5)

Інші роботи з цієї теми:

  1. Тема пошуку життєвої правди не нова історія російської літератури. Найбільш широко її розробляли Пушкін, Лермонтов, Достоєвський… Величезний історичний та соціальний пласт підняв Лев Толстой.
  2. У знаменитому романі Михайла Шолохова “Тихий Дон” розповідається про гордих і працьовитих людей – донських козаків. Від народження їх виховували воїнами, доблесними солдатами та офіцерами,...
  3. Роман “Тихий Дон” не лише центральним твором творчості М. Шолохова, а й однією з “гучних”, вузлових романів ХХ століття. У центрі роману...
  4. Як у "Тихому Доні", так і в "Піднятій ціліні" багато персонажів, які діють тільки в масових сценах, не виступаючи окремо, не маючи "власної" сюжетної лінії....
  5. Роман-епопея М. А. Шолохова "Тихий Дон" - це книга про нещасне життя козацтва в роки страшних кривавих подій, що відбувалися в Росії на початку ХХ століття.
  6. У гостях у Пелагеї Наталія вирішує з'ясувати подальші плани Григорія. Акцентуючи увагу читача на поведінці Наталії в батьківському домі, М. А. Шолохов показує, що...
  7. Якщо міркувати про роботи письменника, насамперед, треба сказати, у якому столітті він жив, у якому столітті він писав і створював, тому що соціальна...
Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...