Навчальний проект Святковий народний костюм – цілісний художній образ. Навчальний проект Святковий народний костюм – цілісний художній образ Коротка інструкція проекту

План-конспект уроку "Народний святковий костюм" 5 клас

Цілі:

* сприяти розвитку національної самосвідомості учнів,

* формувати поваги до російської культури,

* розвивати патріотизм.

Завдання:

Навчальні:

* Познайомити учнів із російським святковим костюмом.

* Формувати розуміння зв'язку уявлень людей про влаштування світу та образного ладу одягу.

* Закріплювати навички роботи з декоративною композицією.

Виховні:

* Розвивати естетичне світосприйняття.

* Сприяти сприйняттю шанобливого ставлення до традицій російського народу.

Розвиваючі:

* Розвивати психічні пізнавальні процеси (сприйняття, увага, пам'ять, наочно-образне та логічне мислення, мова).

I. Актуалізація знань.

Вчитель: - Діти! Ви любите одягати гарний одяг?

До класу входить учениця, одягнена у російський народний костюм.

- Костюм, якого народу представлений на нашій помічниці?

Вчитель: Ваші прабабусі та прадіди теж хизувалися в народному одязі. Життя селян було нерозривно пов'язане з природою, обробітком землі та відповідними трудовими циклами. Свято або завершувало якийсь етап нелегкого селянського життя, або передувало наступному важливому етапу. Свята чекали, до них готувалися. І так на Русі склався цілий комплекс чудових свят та чудові народні традиції, які дійшли до наших днів. Давайте зараз пригадаємо, які народні, християнські свята ви знаєте? (Перерахування традиційних свят)

ІІ. Формування нових знань.

«По одязі зустрічають...»

Ця всім відома приказка прийшла до нас із глибини століть. Тисячу років тому нашим предкам було досить один раз поглянути на одяг незнайомої людини, щоб зрозуміти, з якої він місцевості, до якого роду - племені належить, яке його громадське становище та «громадянський стан» - повнолітній чи ні, чи одружувався і так далі .

Така «візитна картка» дозволяла одразу вирішити, як поводитися з незнайомцем і чого від нього чекати. Зазначимо, до речі, що на людину, яка без крайньої необхідності переодяглася в одяг, що не відповідає її гідності і підлозі, очікувало в кращому разі засудження, якщо не покарання.

Одяг кожної області (губернії) Росії мав свої орнаменти, улюблені кольори, оздоблення, форми та фасони. В Архангельській, Вологодській, Новгородській, Костромській, Ярославській областях було поширено поєднання білої основи з червоним візерунком.

Через кліматичні та культурні відмінності регіонів Росії національний костюм у росіян не склався в єдиних формах. Виділяються архаїчний південноруський поневний комплекс (зі спідницею із трьох полотнищ - поневий), пізніший північноросійський комплекс із сарафаном та середньоросійський змішаний комплекс, а також сформований під впливом міської моди наприкінці XIX століття комплекс «парочка» (зі спідницею та кофтою) та ансамбль цільного плаття. Пояси були необхідним елементом чоловічого та жіночого костюмів у всіх перерахованих вище комплексах.

Крім найбільш загальних особливостей, що розділили форми північного та південного російських костюмів, окремі риси характеризують костюм кожної губернії, повіту та навіть села. Народний одяг відрізнявся за призначенням (буденний, святковий, весільний, жалобний), віком, сімейним станом. Побачити всю красу святкового російського костюма нам допоможе сьогодні комп'ютерна презентація.

Давайте зараз повторимо, які деталі староруського одягу ви знаєте? (Перегляд слайдів, відповіді учнів.)

Найчастіше відзнаками були не крій і вид одягу, а його кольоровість, кількість декору (вишитих і витканих візерунків), застосування шовкових, золотих та срібних ниток.

Святковий одяг був дуже барвистим, обов'язково прикрашався елементами вишивки, смугами позументу, бісером, шнуром, блискітками та іншими деталями, яких, як правило, не було у повсякденному одязі. Найкрасивішим був одяг з червоної тканини. Поняття «червоний» і «красивий» були у народному уявленні однозначні.

Давайте зараз подивимося уривок із чудового фільму «Морозко». Зверніть увагу лише на одяг героїв, а й на головні убори. (Перегляд Х.ф.)

Після петровських указів російський дворянський та міський костюми зазнали європеїзації. Змінилися й естетичні ставлення до красі людини. Зберігачем народного ідеалу і костюма залишалося російське селянство. Трапецієподібний або прямий монументальний силует, основні види крою, мальовниче декоративне та кольорове рішення.

Головні убори Стародавньої Русі існували в селянському середовищі аж до XVIII - XIX ст.

Основними тканинами, що застосовувалися для народного селянського одягу, були домоткані полотно та шерсть простого полотняного переплетення, а з середини XIX ст. - фабричні шовк, атлас, парча з орнаментом із пишних квіткових гірлянд та букетів, кумач, ситець, сатин, кольоровий кашемір.

Основними способами орнаментації домашніх тканин були візерункове ткацтво, вишивка, набійка. Смугасті та картаті візерунки різноманітні за формою та колоритом. Техніка народного візерункового ткацтва, а також вишивка ниток обумовили прямолінійні, геометричні контури, відсутність округлих обрисів у візерунку.

Скажіть, які найбільш поширені елементи оберегового орнаменту ви знаєте і що вони означають? (ромби, косі хрести, восьмикутні зірки, розетки, ялинки, кущики, стилізовані фігури жінки, птахи, коня, оленя).

Візерунки, ткані та вишиті, виконувались лляними, конопляними, шовковими та вовняними нитками, пофарбованими рослинними барвниками, що дають приглушені відтінки. Гама кольорів багатобарвна: білий, червоний, синій, чорний, коричневий, жовтий, зелений. Багатобарвність вирішувалася, найчастіше, на основі білого, червоного та синього (або чорного) кольорів.

З середини ХІХ ст. домоткані тканини витісняються фабричними з набивними квітковим, картатим, смугастим візерунками. Народні костюми з малиновими трояндами та яскраво-зеленим листям на чорному або червоному тлі ми знаходимо в картинах Малявіна, Архіпова, Кустодієва, що відображають яскраву національну своєрідність російського народного життя цього часу. (Перегляд репродукцій на слайдах)

Важливе місце у костюмі займали різні прикраси. У великій кількості надягали на шию жерлі з перлів та бісеру, кольорової вовни, гайтани – низані з бісеру, до яких привішувалися хрести, образки, бурштинові намисто, намисто з дутого скла, стрічки. Великим коханням користувалися великі сережки, підвіски, іноді вони досягали плечей. Кольорові пояси, вузькі плетені опояски та широкі райдужні ткані пояси доповнювали та прикрашали костюм, завершуючи цілісність всього ансамблю.

У багатьох народів старовинний святковий одяг мав триярусний лад прикрас.

Головні убори та верхня частина костюма пов'язані з образом неба, тому композиції візерунків засновані на зверненні до сонця, зірок, птахів, які пов'язують небо та землю. Стрічки, що спускаються з головних уборів, символізують дощ. У візерунках та вишивках панує образ родючої землі.

Ми носимо на голові кепки, берети, капелюхи. А в давні часи жінки носили кокошники, сороки, накриваючи їх зверху хустками. Складалися ці головні убори з 2-5 елементів і часом важили кілька кілограмів.

Головні убори ділилися на дівчачі та жіночі, або «бабині». Дівчата за звичаєм заплітали волосся в одну косу, маківку залишали відкритою. Тому їхній головний убір – це всілякі вінці, пов'язки, обручі, які прикрашалися річковими перлами, бісером. "Пов'язка", або, як часто її називали, "краса", "волюшка", у кожному селі мала свою форму та орнамент. В основі її - смуга тканини, часто з дрібно візерункового ситця, з твердою налобною частиною з простібненого в кілька шарів полотна (паперу), прикрашена позументом або вишивкою, з міцними зав'язками на кінцях. Вона охоплює голову як обруча чи перев'язки.

Дівочий головний убір доповнювався «гарматами» - кульками з білого гусячого або лебедячого пуху, а також «кучерями» - яскравими сільцевими пір'їнками. У давнину слов'янські дівчата ходили з розпущеним волоссям. Пізніше цей звичай зберігся лише у весільних обрядах.

Основу всіх російських жіночих головних уборів, незважаючи на їхню різноманітність, становила тверда налобна частина, яка залежно від форми (плоска, лопатоподібна, з рогами) називалася кичкою або рогатою кичкою.

Особливу увагу жінки завжди приділяли головним уборам найпомітнішої частини будь-якого костюма. Головні убори були надзвичайно різноманітні, але завжди чітко ділилися на дівочі убори та убори заміжніх жінок.

Заміжня жінка за давнім звичаєм мала ретельно закривати своє волосся від стороннього ока. Не можна було з непокритою головою виходити з дому, займатися домашніми справами.

А ось молодим дівчатам не заборонялося демонструвати своє волосся: "Дівоча коса - всьому світу краса". Звідси й відмінності: у дівчат легкі повітряні накісники, коруни, вінці, кокошники, стрічки, обручі, а й у жінок – глухі сороки, кікі, подвійники, хустки. (Демонстрація моделей із колекції шкільного музею)

Протягом кількох століть складалася традиція створення та носіння тих форм одягу, які були найбільш функціональні та пристосовані як до кліматичних умов, так і для передачі певної інформації про їх власників. Для Росії в цілому характерні 2 типи жіночого костюмного комплекту: північноросійський, в основі якого лежать сорочка і довгий сарафан, і південноруський, другим компонентом якого є коротка та об'ємна понева.

Святкова сорочка прикрашалася вишивкою, яка оберігала жінку від поганого ока. Особливо прикрашалися воріт, опліччя, груди, поділ.

Вважалося, що чим багатшим прикрашена сорочка. Тим щасливіша її власниця. Торкаючись землі підолом сорочки, жінка отримувала життєві сили, а вишивки із символікою родючості давали землі родючі сили.

Поділ сорочки чи спідниці прикрашався орнаментами, що символізують засіяну ріллю. Це трикутники, ромби, прямокутники із точками. Кінці плетених поясів оздоблювалися головками ящерів, які символізували підземно-підводний світ.

Які форми орнаменту вам відомі? Де вони використовуються?

Відповіді учнів:

Орнаменти класифікуються за трьома формами: замкнутий, стрічковий та сітчастий.

Замкнутим орнаментом називають візерунок, декоративні елементи якого згруповані так, що створюють замкнутий рух. Такий орнамент застосовують для прикрас скатертин, серветок, тарілок, вікон та інших рамок.

Стрічковий орнамент – це візерунок, декоративні елементи якого створюють ритмічний ряд із відкритим двостороннім рухом, що вписується у стрічку. Широко застосовується стрічковий орнамент у прикрасі одягу у вигляді вишитого коміра, краю рукава, пояса, пов'язки.

Сітчастий орнамент – це візерунок у вигляді осередків, заповнені декоративними елементами. Таким орнаментом оформляли ткані речі.

Вчитель: Які кольори переважали в народному орнаменті та яке їхнє значення?

Відповіді учнів: У вишивці переважав білий, червоний, чорний, жовтий, коричневий кольори. Іноді ніжний синій та натуральний зелений.

Білий колір у народних уявленнях пов'язувався зі світлом, чистотою та уособлював жіночий початок.

Червоний був кольором сонця, вогню, життя, краси та уособлював чоловічий початок. Тема російського одягу є ще одним важливим змістом.

Одяг – візитна картка.

Майже кожна жінка повинна була сама шити одяг собі та сім'ї. Відповідно - чим більш вдало виходив костюм, чим більше на ньому орнаменту, прикрас тощо - тим краще і старанніше вважалася господиня. Крім цього – основа слов'янського світогляду – вміння гармонізувати простір навколо себе. Тобто - гармонія в сім'ї, порядок у дворі та будинку. Ця гармонія може досягатися лише за умови внутрішньої гармонії. Якщо людина збалансувала і привела в гармонію свої енергії - вона легко це зробить і з простором навколо себе. Відповідно – якщо жінка перебуває в гармонії сама з собою – результат її дій (у даному випадку пошиття та прикраса одягу) буде гармонійним та привабливим. Висновок - якщо до тебе приходить людина в рваній сорочці з нитками, що стирчать, і косими рукавами - це відображення атмосфери в його сім'ї, відповідно і в його душі. Хорошого нічого не варто очікувати від цієї людини, до чого б вона не торкнулася - вийде так само як її сорочка.

Ще важливо. Рукоділлям займалися лише ЖІНКИ. Це ще одне підтвердження того, що батьки розуміли - що атмосфера в сім'ї залежала лише від жінок.

ІІІ. Закріплення знань.

Гра "Туїсок" на впізнання елемента костюма, що сподобався. Помічниця тримає плетену туєску з записками, на яких написано назву елементів народного костюма. Бажаючі учні по черзі відривають дістають листочки показують на помічниці названі частини костюма.

IV. Практична робота.

Завдання: виконати ескіз народного та святкового костюма (зимового чи літнього), обговорити наперед величину фігур.

Виконання практичної роботи супроводжується звучання музики (російської народної).

Матеріали: папір, гуаш, акварель, пензлі (великі та дрібні)

Зоровий ряд: ілюстрації із зображенням народного костюма, комп'ютерна презентація, учениця у російському одязі, головні убори з музею.

Музичний ряд: російські співучі мелодії, народна хороводна музика та пісні.

Вчитель: хлопці, ми з вами повинні пам'ятати, що селянство на Русі – хранитель естетичних уявлень та традицій у народному костюмі

V. Аналіз робіт. Підбиття підсумків уроку.

Наприкінці 2-х годинного уроку виставка та обговорення дитячих робіт, в ході якої виявляються недоліки та найвдаліші моменти та роботи дітей. Методом загального рішення обираються найкращі ескізи на шкільну виставку.

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього:

Тема: "Народний святковий костюм". Ціль: Освітня: Розкрити: народний святковий костюм як цілісний художній образ; північноросійський та південноросійський комплекс одягу; різноманітність форм та прикрас народного святкового костюма у різних республіках та регіонах Росії; форму та декор жіночих головних уборів; вираження ідеї цілісності світу, нерозривності земного та небесного в образному ладі народного святкового одягу. Розвиваюча: продовжити формування вмінь та навичок виконання ескізів святкового костюма різних регіонів та народів Росії з використанням різних технік та матеріалів Виховна: формувати в учнів естетичний та художній смак, виховувати повагу та любов до народних традицій. Обладнання (матеріали: папір, фарби, олівці, гумка); навчальна презентація, відеофільм «Жінка у народному костюмі». Хід уроку.

 1. Організаційний момент. Вітання. Настав новий урок. Я посміхнуся вам, а ви посміхнетесь один до одного. І подумаєте: як добре, що ми сьогодні тут усі разом. Ми скромні та добрі, привітні та ласкаві. Ми всі здорові. Я бажаю всім нам гарного уроку!  2. Повідомлення теми та мети уроку На цій ноті ми починаємо наш урок. Сьогодні ми продовжуємо працювати за розділом «Стародавнє коріння народного мистецтва», наш урок вивчення нового матеріалу присвячений темі: «Народний святковий костюм». Мета нашого уроку Розкрити складові елементи святкового костюма; побачити різноманітні форми прикрас, декору головних уборів, торкнутися історії нашої Батьківщини, рідного села, відчути красу та широту рідного краю, нашої Росії.  3. Викладення нового матеріалу. I. Актуалізація знань. Вчитель: Діти! Ви любите одягати гарний одяг? До класу входить учениця, одягнена у російський народний костюм. Вчитель: Костюм якого народу представлений на нашій помічниці?

Вчитель: Ваші прабабусі та прадіди теж хизувалися в народному одязі. Життя селян було нерозривно пов'язане з природою, обробітком землі та відповідними трудовими циклами. Свято або завершувало якийсь етап нелегкого селянського життя, або передувало наступному важливому етапу. Свята чекали, до них готувалися. Святковий одяг був дуже барвистим, обов'язково прикрашався елементами вишивки, смугами позументу, бісером, шнуром, блискітками та іншими деталями, яких, як правило, не було у повсякденному одязі. Побачити всю красу святкового російського костюма нам допоможе сьогодні комп'ютерна презентація. У багатьох народів старовинний святковий одяг мав триярусний лад прикрас. Головні убори та верхня частина костюма пов'язані з образом неба, тому композиції візерунків засновані на зверненні до сонця, зірок, птахів, які пов'язують небо та землю. Стрічки, що спускаються з головних уборів, символізують дощ. У візерунках та вишивках панує образ родючої землі.

Ми носимо на голові кепки, берети, капелюхи. А в давні часи жінки носили кокошники, сороки, накриваючи їх зверху хустками. Складалися ці головні убори з 25 елементів і часом важили кілька десятків кілограмів. Особливу увагу жінки завжди приділяли головним уборам найпомітнішої частини будь-якого костюма. Головні убори були надзвичайно різноманітні, але завжди чітко ділилися на дівочі убори та убори заміжніх жінок. Заміжня жінка за давнім звичаєм мала ретельно закривати своє волосся від стороннього ока. Не можна було з непокритою головою виходити з дому, займатися домашніми справами. А ось молодим дівчатам не заборонялося демонструвати своє волосся: "Дівоча коса - всьому світу краса". Звідси й відмінності: у дівчат легкі повітряні накісники, коруни, вінці, кокошники, стрічки, обручі, а й у жінок – глухі сороки, кіки, напійники, хустки. Одяг дівчини середньої смуги та півночі Росії складався з сорочки, сарафану, єпанечки, а в холодну погоду та душогреї. Народний святковий одяг міг багато розповісти цікавого про свого власника: звідки він родом, якого віку, з якого випадку так одягнений. Одяг кожної області (губернії) Росії мав свої орнаменти, улюблені кольори, оздоблення, форми та фасони. В Архангельській, Вологодській, Новгородській, Костромській, Ярославській областях було поширено поєднання білої основи з червоним візерунком.

Протягом кількох століть складалася традиція створення та носіння тих форм одягу, які були найбільш функціональні та пристосовані як до кліматичних умов, так і для передачі певної інформації про їх власників. Для Росії в цілому характерні 2 типи жіночого костюмного комплекту: північноросійський, в основі якого лежать сорочка і довгий сарафан, і південноруський, другим компонентом якого є коротка та об'ємна понева. Святкова сорочка прикрашалася вишивкою, яка оберігала жінку від поганого ока. Особливо прикрашалися воріт, опліччя, груди, поділ. Вважалося, що чим багатшим прикрашена сорочка. Тим щасливіша її власниця. Торкаючись землі підолом сорочки, жінка отримувала життєві сили, а вишивки із символікою родючості давали землі родючі сили. Поділ сорочки чи спідниці прикрашався орнаментами, що символізують засіяну ріллю. Це трикутники, ромби, прямокутники із точками. Кінці плетених поясів оздоблювалися головками ящерів, які символізували підземнопідводний світ. Які форми орнаменту вам відомі? Де вони використовуються? Відповіді учнів: Орнаменти класифікуються за трьома формами: центричним, стрічковим і сітчастим.

Центричним орнаментом називають візерунок, декоративні елементи якого згруповані отже створюють замкнутий рух. Такий орнамент застосовують для прикрас скатертин, серветок, тарілок, вікон та інших рамок. Стрічковий орнамент – це візерунок, декоративні елементи якого створюють ритмічний ряд із відкритим двостороннім рухом, що вписується у стрічку. Широко застосовується стрічковий орнамент у прикрасі одягу у вигляді вишитого коміра, краю рукава, пояса, пов'язки. Сітчастий орнамент – це візерунок у вигляді осередків, заповнені декоративними елементами. Таким орнаментом оформляли ткані речі. Вчитель: Які кольори переважали в народному орнаменті та яке їхнє значення? Відповіді учнів: У вишивці переважав білий, червоний, чорний, жовтий, коричневий кольори. Іноді ніжний синій та натуральний зелений. Білий колір у народних уявленнях пов'язувався зі світлом, чистотою та уособлював жіночий початок. Червоний був кольором сонця, вогню, життя, краси та уособлював чоловічий початок. _ А зараз ми подивимося цікавий відеофільм. У ньому ви побачите картини великих художників, які зображали красу народного вбрання. Відеофільм «Жінка у народному костюмі».  4. Практична робота. А тепер перейдемо до практичної роботи. Мета якої - створення російського святкового костюма.

Ви зараз спробуєте зобразити російський святковий костюм, виконати роботу в кольорі, не забуваючи про основні кольори та мотиви вишивки. Етапи роботи: вибрати варіант костюма; побудувати загальну форму костюма; намітити місця прикрас та орнаменту; визначити колорит (колір) костюма; виконати у кольорі роботу. І так хлопці, розпочинаємо роботу.  5. Закріплення знань. Гра "Ромашка" на впізнання елемента костюма, що сподобався. Помічниця тримає квітку у вигляді ромашки з відривними пелюстками, у яких написано назву елементів російського народного костюма. Бажаючі учні по черзі відривають пелюстки та відповідають на запитання.  6. Рефлексія 1. Що було найцікавіше на уроці? 2. Продовжіть фразу: «Найважчим на уроці було тоді коли…». Дякую за роботу. Оцінка за урок.  7. Домашня будівля: Закінчити роботу у кольорі.

МОУ Хайтинська ЗОШ

Відкритий урок

образотворчого мистецтва

Тема: Народний святковий костюм.

Вчитель ІЗО:

Тема: "Народний святковий костюм".

Урок вивчення нового матеріалу.

Ціль:Освітня:

Розкрити:

Народний святковий костюм як цілісний художній образ;

Північноросійський та південноросійський комплекс одягу;

Різноманітність форм та прикрас народного святкового костюма у різних республіках та регіонах Росії;

Мета якої - створення російського святкового костюма.

Ви зараз спробуєте зобразити російський святковий костюм, виконати роботу в кольорі, не забуваючи про основні кольори та мотиви вишивки.

Етапи роботи:

Вибрати варіант костюма;

Побудувати загальну форму костюма;

Намітити місця прикрас та орнаменту;

Визначити колорит (колір) костюма;

Виконати у кольорі роботу.

І так хлопці, розпочинаємо роботу.

Під час роботи ви почуєте записи фольклорного колективу

«Ладушка», які як і ви створювали святкові костюми та співали ці душевні пісні.

(Звучить мелодія народного фольклору).

IV. Підсумок уроку.

Діти, сьогодні ми розглядали північний і південний святковий костюм російського народу.

Які елементи костюма віднесемо до північного руся. нар. костюму?

(Рубаха, сарафан, єпанечка, душагрея)

Чи перерахуєте елементи південного костюма? (Рубаха, понева, фартух)

Таким чином, сьогодні ми доторкнулися до нашої культури, традицій російського народу, адже у святковому костюмі відбивалася широта душі, сила волі, краса, цілісність світу, нерозривність земного та небесного в образі устрою народного святкового одягу.

V. Рефлексія

1. Що було найцікавіше на уроці?

2. Продовжіть фразу: «Найважчим на уроці було тоді коли…».

Дякую за роботу. Оцінка за урок.

VI. Домашня будівля:Закінчити роботи у кольорі.


Урок вивчення нового матеріалу.
Ціль:освітня:

Розкрити:

Народний святковий костюм як цілісний художній образ;

Північноросійський та південноросійський комплекс одягу;

Різноманітність форм та прикрас народного святкового костюма у різних республіках та регіонах Росії;

Форму та декор жіночих головних уборів; вираження ідеї цілісності світу, нерозривності земного та небесного в образному ладі народного святкового одягу.

розвиваюча:

продовжити формування умінь та навичок виконання ескізів святкового костюма різних регіонів та народів Росії з використанням різних технік та матеріалів

виховна:

формувати в учнів естетичний та художній смак,

виховувати повагу та любов до народних традицій.
обладнання (матеріали: папір, роздатковий та дидактичний матеріал).
Хід уроку.


  1. Організаційний момент.
Чи все на місці,

Чи все в порядку,

Олівці, гумки, фарби,

Альбом у кожного лежить,

Роботи просить і тремтить.
ІІ. Розмова.
На цій веселій ноті ми розпочинаємо наш урок. Сьогодні ми продовжуємо працювати за розділом «Стародавнє коріння народного мистецтва», наш урок вивчення нового матеріалу присвячений темі: «Народний святковий костюм».

Давайте з вами, хлопці почнемо з епіграфа: Це слова народної пісні:


« Встала червона дівчина рано

Встала біла та рум'яна

Вмивалася чистою росою

Одягала яскравий сарафан

Золотий розписний,

бісером вишитий

На голові кокошник

а на ногах чобітки

З нею поруч молодець

у розписній сорочці».


Справді - це опис російського народного святкового костюма.

Мета нашого уроку-

Розкрити складові елементи святкового костюма двох регіонів нашої країни;

побачити різноманітні форми прикрас, декору головних уборів, торкнутися історії нашої Батьківщини, рідного села (погляньте на виставці народний костюм нашого села),

відчути красу та широту рідного краю, нашої Росії.

Давайте хлопці, припустимо, що ми живемо в Росії не в двадцять першому столітті, а десь у вісімнадцятому!

Що можна сказати про життя російської сім'ї?

Яке це було життя?

Як жили влітку, а як узимку? (Діти висловлюють свої думки.)

Справді, важке життя було в російської сім'ї минулі століття. Навесні та влітку – важка робота в полі. Роботу розпочинали з першим променем сонця, а закачували, коли було зовсім темно. Зате коли приходило свято, воно було для селян радісним і бажаним. На нього чекали і готувалися до нього. Усі одягали найкращий одяг. Її шили самі, і всім хотілося показати свої вбрання, свою майстерність. Будь-який одяг берегли, тому що діставалася великою працею, і кожна річ мала служити довгі роки, часто не одному поколінню в сім'ї.

А який одяг тоді носили?

Чим вона відрізняється від нашої?

Відповісти на ці питання вирішила пошукова група, яка готувалася додатково до нашого уроку. А зараз надамо їм слово.

Виступи учнів, показ слайдів та узагальнення цієї інформації.
Чоловічий одяг.

Традиційний чоловічий одяг у порівнянні з жіночим, відрізнявся простотою і ординарністю. Основними її частинами служили сорочка та штани (портки). Сорочку шили з білого або кольорового полотна. Її носили на випуск поверх штанів. Довжиною вона була майже до колін. Вона була з полями (вставками на плечах) прилаштована довкола шиї на невелику стійку з розрізом на грудях. Поділ і рука мав декоративне оздоблення, виконане чорною шерстю. Рубаха перехоплювали вузьким або широким поясом - поясом ручного виготовлення. Яскравий вовняний пояс вносив акцент у скромний костюм.

Верхнім одягом служив зипун із домотканного сукна, що заорювався на ліву сторону, застібкою на гачки або гудзики.

Чоловічим взуттям служили чоботи чи постоли.


Підіб'ємо підсумок отриманої інформації.

Що ж входило до російського чоловічого костюма?


  1. У російський чоловічий костюм входили:
- сорочка-косоворотка

Портки-штани

Пояс-кушак

Основними мотивами вишивки були: тема оберігання від нечистої сили; сили життя, землі, що отримала енергію сонця та здатна дати життя всьому живому.


  1. Перейдемо до жіночого святкового костюма.

Діти, якщо чоловічий костюм був практично однаковий у регіонах країни, то жіночий мав суттєві відмінності:

Давайте на цьому зупинимося докладніше:
Жіночі народні костюми (Показ слайдів)
Північний костюм:


Традиційне жіноче вбрання російської півночі часто називають «сарафанним комплексом», оскільки основні його частини – сорочка та сарафан. За старих часів сорочку шили з лляного і конопляного полотна. Рукави, плечі та брами, не зачинені сарафаном, розшивали червоними нитками. Сам святковий сарафан шили з дорогої тканини, прикрашали спереду візерунковою смугою, тасьмою, срібним мереживом, візерунковими гудзиками. На сарафан одягали коротку епаченку. А в холоди – душагрейку. Голову пов'язували стрічкою-пов'язкою, а у свята – кокошниками. На кінці коси був кісник із бісеру.

У такому костюмі дівчина виглядала неначе павичка.


Діти, зверніть увагу.

До складу північного костюма входили:

Сарафан


-передник

Епаніка


Південний народний костюм.

(Показ слайдів)


У південних районах Росії був поширений вид одягу, що складається з сорочки, поневи, фартуха, шапочки-сороки. Цей одяг був на відміну від сарафана тільки селянського. Понева шилася їх вовняного картатого домотканого матеріалу, в яку оберталися, зміцнюючи на талії. Поневу обшивали стрічками та тасьмою. До неї покладався фартух. Він був суцільно прикрашений візерунковими смужками. Головні убори прикрашали вишивкою, смужками мережива, стрічками, вишивкою бісером.
Таким чином до складу південного костюма входили:

Рубаха


-понева

душарка


У російському народному костюмі важливе місце займає головний убір. (Показ слайдів).

Розглянемо форму та декор жіночих головних уборів с. 54.


Вони нерідко прикрашені зображеннями сонця, зірок, дерева, птахів, та й самі назви уборів пташині:

кокошник від слова «коконь» - півень,

кіка або кичка (качка), сорока.

Кожна деталь головного убору надавала своєрідності образу жінки, створювала місцевий колорит костюма мешканок тієї чи іншої області.

(Показ слайдів)
Робота із картиною.

Жінка у народному костюмі виглядала дуже красиво. Багато художників красу російської жінки відобразили на своїх полотнах. Кращі картини відомих російських художників присвячені селянам. Це картини: Сурікова, Васнєцова.


(Слайди)
Одним із видатних художників був портретист І.П.Аргунов, кріпак найбагатшого поміщика Шереметьєва.



Розглянемо його картину, написану 1784 року- це «Портрет невідомої у російському костюмі».

Отже, перед вами російська селянка у святковому костюмі.

Золота каблучка;

Біла блуза;

Прикрашений гаптуванням кокошник;

Вигляд миловидної, простодушної дівчини на портреті виявився симпатичним багатьом поколінням глядачів. Сьогодні він зберігається в головному музеї російського мистецтва нашої країни-Третьяковської галереї.

Сьогодні ми спробуємо показати красу народного вбрання у своїх роботах.
III.Практична робота.
А тепер перейдемо до практичної роботи.

Мета якої, створення російського святкового костюма.

У кожного з вас лежать шаблони, де ви повинні зобразити російський святковий костюм, виконати в кольорі, не забуваючи про основні кольори та мотиви вишивки.

1) 1 група - працює "Художники" з гуашшю.

2) група «Модельєри»-працюють з кольоровим папером-виконують аплікацію.

Але насамперед нагадую про правила техніки безпеки

(Інструктаж разом)

Працюючи з клеєм, пам'ятай:


  1. Клей потрібно наносити на папір тільки пензликом та тонким шаром.

  2. При склеюванні деталей слідкуй за тим, щоб клей не потрапив на поверхню столу.

  3. Не три очі руками.

  4. Після роботи вимий руки.
Правила поводження з ножицями.

  1. Не тримай ножиці кінцем нагору.

  2. Не залишай ножиці у відкритому вигляді.

  3. Не ріж ножицями на ходу.

  4. Не підходь до товариша під час різання.

  5. Клади ножиці на стіл так, щоб вони не звисали за край столу.

  6. Передавай ножиці лише у закритому вигляді.

І так хлопці, приступаємо до роботи.

Під час роботи, ви почуєте записи фольклорного колективу «Ладушка» нашого села Піщане, які як і ви створювали святкові костюми та співали ці душевні пісні.

(Звучить мелодія народного фольклору).



IV. Аналіз уроку.

На дошці зі своїх робіт хлопці складають «Веселий хоровод».

Усі ви молодці, вийшов чудовий хоровод, про якого ми говоритимемо на наступному узагальненні уроку:

«Святкові народні гуляння».


V. Підіб'ємо загальний підсумок уроку.

Діти, сьогодні ми розглядали північний і південний святковий костюм російського народу.

Вам дано картки.

Правильно розташуйте складові, що відносяться на північ і південь.

Таким чином, сьогодні ми доторкнулися до нашої культури, традицій російського народу, адже у святковому костюмі відбивалася широта душі, сила волі, краса, цілісність світу, нерозривність земного та небесного в образі устрою народного святкового одягу.


Рефлексія

1.Найцікавішим на уроці було тоді, коли…

2.На уроці мені було добре, бо…

3.Найважчим на уроці було тоді коли…

4. Вчителю після сьогоднішнього уроку побажав би…
VI. Домашня будівля:Закінчити роботи, завдання пошуковій групі – підготувати повідомлення «Святкові народні гуляння».
VII.Оцінка за урок.

Технологічна карта уроку з ІЗО в 5 Ціль:Ознайомити учнів із російським народним костюмом, із його елементами; показати значення символіки та колориту в одязі.

Заплановані результати:У пізнавальній сфері:

Давати визначення вивчених понять:

костюм, сорочка, сарафан, панева, епанечка, душогрея, коруна, штани-порти, зіпун;

описувати елементи народного костюма;

У ціннісно-орієнтаційній сфері:

Аналізувати та оцінювати роль символів у прикрасі костюма;

УУД :

Особистісні:

Знання народних традицій;

Почуття гордості за російську культуру;

Вміння керувати своєю пізнавальною діяльністю.

Регулятивні:

- Ставити мету та аналізувати умови досягнення мети.

Прогнозувати ситуацію майбутніх подій.

Пізнавальні:

Здійснювати пошук інформації із використанням різних ресурсів.

Встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

Давати визначення поняттям.

Комунікативні:

Вміння організовувати навчальну співпрацю та спільну діяльність з партнерами

Вміння вступати у діалог та брати участь у колективному обговоренні проблеми, аргументувати свою позицію

Форми роботи:

Індивідуальна робота над ескізом російського народного костюма (жіночий чи чоловічий

Основні поняття:Костюм, сорочка, сарафан, панева, епанечка, душогрея, коруна, порти, зіпун.

Ресурси:Підручник, роздатковий матеріал, презентація, розроблена вчителем, малюнки із зображенням російських народних костюмів

Завантажити:


Попередній перегляд:

Вчитель: Бісеналієв Н.І.

Предмет: ІЗО

Клас 5

Тема: «Народний святковий костюм»

Ціль: Ознайомити учнів із російським народним костюмом, із його елементами; показати значення символіки та колориту в одязі.

Заплановані результати:У пізнавальній сфері:

Давати визначення вивчених понять:

костюм, сорочка, сарафан, панева, епанечка, душогрея, коруна, штани-порти, зіпун;

описувати елементи народного костюма;

У ціннісно-орієнтаційній сфері:

Аналізувати та оцінювати роль символів у прикрасі костюма;

УУД:

Особистісні:

Знання народних традицій;

Почуття гордості за російську культуру;

Вміння керувати своєю пізнавальною діяльністю.

Регулятивні:

- Ставити мету та аналізувати умови досягнення мети.

Прогнозувати ситуацію майбутніх подій.

Пізнавальні:

Здійснювати пошук інформації із використанням різних ресурсів.

Встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

Давати визначення поняттям.

Комунікативні:

Вміння організовувати навчальну співпрацю та спільну діяльність з партнерами

Вміння вступати у діалог та брати участь у колективному обговоренні проблеми, аргументувати свою позицію

Форми роботи:

Індивідуальна робота над ескізом російського народного костюма (жіночий чи чоловічий

Основні поняття:Костюм, сорочка, сарафан, панева, епанечка, душогрея, коруна, порти, зіпун.

Ресурси: Підручник, роздатковий матеріал, презентація, розроблена вчителем, малюнки із зображенням російських народних костюмів

Технологічна карта вивчення теми

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

УУД

1-етап мотивації (самовизначення) до навчальної діяльності;

Доброго дня, хлопці! На столах у вас по три смайлики, виберіть той, який відповідає вашому настрою.

Як багато усмішок засвітилося. Дякую!

А це мій настрій… Я готовий співпрацювати з вами. Успіхів!

Вибирають смайлик та демонструють свій настрій

Самовизначення

2-й етап. Актуалізація. Визначення теми заняття

Зазначає присутніх. Вітає учнів.

Вибір ефективних методів організації робочого простору.

- Для того, щоб визначити тему нашого уроку, ми повинні розгадати кросворд.

1) що використовували люди в давнину для захисту себе та свого житла(Символи)

2) постійна супутниця селянських жінок(прялка)

3) колір, який уособлював собою чоловічий початок(червоний)

4) предмет новонародженого(люлька)

5) елемент прядки(Лопасть)

6) головний символ у стародавньому народному мистецтві(сонце)

Визначення теми заняття у співпраці з учнями

Хлопці, які завдання ми повинні поставити перед собою, щоб дізнатися, який російський народний костюм?

Отримали ключове слово уроку.КОСТЮМ

- Сьогодні ми розглянемо російські народні костюми.

Розглядають зображення чоловічого та жіночого костюмів

Визначимо з яких елементів складається жіночий та чоловічий костюм;

Розглядають зображення костюмів народів Росії

Визначимо відмінність костюмів різних територій Росії.

Сенсоутворення.

Постановка навчальної задачі на основі того, що вже відомо та освоєно, та того, що ще невідомо.

Самостійне виділення пізнавальної мети,

3 етап виявлення місця та причини утруднення

Чи знаєш ти, який костюм могла носити твоя прапрабабуся?

Як виглядали народні костюми, як і навіщо їх прикрашали?

Все у костюмі нагадує про красу рідної землі. Протягом кількох століть у різних кінцях землі Російської складалися свої характерні риси у одязі, і люди суворо дотримувалися місцевих традицій.

З яких елементів складається народний костюм, яку таємницю зберігає його ошатну візерунку?

Показ презентації та ескізів костюмів, які підготовлені учнями старших класів

Вміння аналізувати та обговорювати;

Оцінювання об'єктивних труднощів

Формулювання проблеми;

Самостійне створення способів вирішення проблем творчого характеру.

Вміння з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки.

4 етап побудови проекту виходу із скрути

Пропонує гру «Наряди ляльку».

Показ виконання роботи на дошці (вчитель виконує поетапно ескіз костюма на дошці)

(Запрошуються учні, які вибирають необхідні елементи костюма для ляльки

Корекція (внесення необхідних доповнень у план та спосіб дії у разі розбіжності еталона та реального результату)

Формулювання у комунікативній формі конкретної
мета своїх майбутніх дій, що усувають причину
виниклого складнощі;

Вміння співпрацювати зі співрозмовниками, використання мовних засобів спілкування

5 етап самостійної роботи з
самоперевіркою за зразком Ітогіну

Дає

Самостійну творчу роботу:

На основі побаченого матеріалу про костюм виконайте ескіз костюма на вибір (чоловічий або жіночий). Під час роботи можна використовувати шаблони фігури людини.

Індивідуальна робота

Демонструють вміння працювати над ескізом російського народного вбрання;

Вміння керувати поведінкою та діяльністю

Вміння організувати навчальну співпрацю: самостійно створювати способи вирішення проблем творчого характеру.

6 етап первинного закріплення з промовлянням у зовнішній промові

Пропонує презентувати творчу роботу

Демонструють свою роботу

Аналізують роботи

Вміння з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки.

Саморегуляція як здатність до мобілізації сил та енергії

Вміння висловлювати та відстоювати свою точку зору, приймати чужу точку зору, опонувати співрозмовнику

7 етап Рефлексія

Організує обговорення результатів роботи, вирішення проблеми, виконання поставленої мети

Чому ми навчалися на уроці?

Що нового та цікавого дізналися?

Які існують основні елементи у російському народному костюмі?

Чим відрізняється "Північний" костюм від "Південного"?

Усвідомлено роблять висновки

Висловлюють власну думку про роботу та отриманий результат

Оцінюють правильність виконаних дій, вносять необхідні результати та коригують їх

Здійснюють підсумковий контроль

Морально-етична орієнтація, оцінювання змісту, що засвоюється, що забезпечує особистісний моральний вибір.

Оцінка (виділення та усвідомлення учнями того, що вже засвоєно і що ще підлягає засвоєнню, усвідомлення якості та рівня засвоєння).

8 етап - домашнє завдання

Задає та коментує домашнє завдання

Пропонує знайти матеріал про російські народні свята та обряди.

1 рівень – просто знайти:

2 рівень – подати у письмовій формі;

3 рівень-представити в письмовій формі з презентацією

Вибирають рівень

Сприймають інформацію,

Усвідомлено фіксують інформацію


Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...