Що робити? Композиція роману Що робити? Композиція роману що робити чернишевського коротко.

РОМАН «ЩО РОБИТИ?». ПРОБЛЕМАТИКА,

ЖАНР, КОМПОЗИЦІЯ. «СТАРИЙ СВІТ»

В ОБРАЗІ ЧЕРНИШІВСЬКОГО

Цілі: познайомити учнів із творчою історією роману «Що робити?», розповісти про прототипи героїв роману; дати уявлення про проблематику, жанр і композицію твору; з'ясувати, у чому приваблива сила книги Чернишевського для сучасників, як вплинув роман «Що робити?» на російську літературу; назвати героїв роману, передати зміст найважливіших епізодів, зупинитись на зображенні письменником «старого світу».

Якщо до правди святий

Світ дороги знайти не вміє –

Честь безумцю, який навіє

Людству сон золотий!

В. Курочкін (переклад з Беранже) 1862

Немає нічого вище людини, немає нічого вище жінки (Н.Г.Чернишевський)

Хід уроку

Ситуація для дівчат: ви заміжня більше 3-х років, «як тихо і діяльно минули ці роки, наскільки сповнені вони і спокою, і радості, і всього доброго». (Гл.3, V) Ви щасливі, здається, ніщо не може затьмарити ваші стосунки з чоловіком. Одного разу ваш чоловік приводить до будинку свого давнього друга, однокурсника університету. І з того моменту той часто буває у вас. Приблизно через півроку ви розумієте, що почуття, які ви відчували до чоловіка, все що завгодно, тільки не любов. А любов прокинулася тільки зараз, і до того ж вона взаємна. Яким чином ви намагатиметеся вийти з ситуації?

Дівчатка пропонують різне: піти з коханим (чи не жорстоко по відношенню до чоловіка?), Припинити всі стосунки з другом чоловіка (зрадити кохання?). Був і такий варіант: прихувавши від чоловіка, завести роман з його другом, як Варвара Кабанова з «Грози» О.Н.Островського (що ж дуже сучасно!).

Юнаки, вислухавши «визнання своїх дружин», відповідають питанням: що зробите ви, опинившись у такому становищі? Відповіді дітей цікаві, але на моїх уроках жодного разу не прозвучало близьке до того, що зробив герой роману. Про це ми й говоримо далі.

Саме з такою проблемою зіткнулися герої роману Н.Г.Чернишевського «Що робити?» Як же вчинив люблячий чоловік? Він здогадується про все, не чекає пояснень і каже дружині, що їде на якийсь час до Москви. Сам же, нікуди не їдучи з міста, знімає номер у готелі, а вночі «о пів на третю годину ... на середині Ливарного мосту блиснув вогонь і почувся постріл. Кинулися на постріл вартові служителі, збіглися нечисленні перехожі — нікого й нічого не було на тому місці, де пролунав постріл. Значить, не застрелив, а застрелився. Знайшлися мисливці пірнати, притягли за кілька часу багри, притягли навіть якусь рибальську мережу, пірнали, намацували, ловили, зловили півсотні великих тріс, але тіла не знайшли і не зловили. Та як знайти? – ніч темна». (I, «Дурень») Вранці того ж дня його дружина отримує листа наступного змісту: «Я бентежив ваш спокій. Я йду зі сцени. Не шкодуйте, я так люблю вас обох, що дуже щасливий своєю рішучістю. Прощайте.» (II, «Перше слідство безглуздої справи»)

Як ви оцінюєте цей вчинок?

У класі зазвичай є хтось, хто вигукує: «Дурень!»

Мабуть, тієї ночі ви були на мосту в натовпі. Відкриваємо перший розділ роману, читаємо її назву. Так, "Дурань". Хлопці, як ви вважаєте, про що йтиметься в романі?

Учні пропонують варіанти: про кохання, про любовний трикутник, а може, це детективний сюжет?

Найвідоміший роман Чернишевського «Що робити?» був написаний в одиночній камері Олексіївського равеліна Петропавлівської фортеці за найкоротші терміни: розпочато 14 грудня 1862 року та завершено 4 квітня 1863 року. Рукопис роману пройшов подвійну цензуру. Насамперед із твором Чернишевського познайомилися члени слідчої комісії, а потім цензор «Сучасника». Сказати, що цензура повністю «переглянула» роман, не зовсім правильно. Цензор О. А. Пржецлавський прямо вказував на те, що «це твір… виявилося апологією способу мислення та дій тієї категорії сучасного молодого покоління, яку розуміють під назвою «нігілістів і матеріалістів» і які самі себе називають «новими людьми». Інший цензор В. Н. Бекетов, бачачи на рукописі друк комісії, «перейнявся трепетом» і пропустив, не читаючи, за що і був звільнений.

Роман Що робити? З розповідей про нових людей» (така повна назва твору Чернишевського) викликала неоднозначну реакцію читачів. Передова молодь із захопленням відгукувалась про «Що робити?». Шалені противники Чернишевського змушені були визнати«Незвичайну силу» впливу роману на молодь: «Молоді люди натовпом пішли за Лопуховим та Кірсановим, молоді дівчата заразилися прикладом Віри Павлівни… Меншість знайшли собі ідеал… у Рахметові». Вороги Чернишевського, бачачи небувалий успіх роману, вимагали жорстокої розправи з автором.

На захист роману виступили Д. І. Писарєв, В. С. Курочкін та їх журнали («Російське слово», «Іскра») та ін.

Про прототипи.Літературознавці вважають, що в основу сюжетної лінії покладено історію життя сімейного лікаря Чернишевських Петра Івановича Бокова. Боков був учителем Марії Обручової, потім, щоб звільнити її з-під гніту батьків, одружився з нею, але за кілька років М. Обручева полюбила іншу людину – вченого-фізіолога І. М. Сєченова. Отже, прототипами Лопухова став Боков, Віри Павлівни – Обручева, Кірсанова – Сєченов.

У образі Рахметова помічені риси Бахметьєва, саратовського поміщика, який частину свого стану передав Герцену на видання журналу та революційну роботу. (У романі є епізод, коли Рахметов, перебуваючи за кордоном, передає Фейєрбаху гроші на видання його творів). У образі Рахметова можна побачити й ті риси характеру, які були властиві самому Чернишевському, і навіть Добролюбову, Некрасову.

Роман "Що робити?" Чернишевський присвятив своїй дружині Ользі Сократівні. У своїх спогадах вона записала: "Вірочка (Віра Павлівна) - я, Лопухов взятий з Бокова".

В образі Віри Павлівни відображені риси характеру Ольги Сократівни Чернишевської та Марії Обручової.

ІІІ. Лекція вчителя(короткий виклад).

ПРОБЛЕМАТИКА РОМАНУ

У Що робити? автор запропонував відкриту Тургенєвим в «Батьках та дітях» тему нового громадського діяча (переважно з різночинців), який змінив тип «зайвої людини». «Нігілізму» Є. Базарова протистоять погляди «нових людей», його самотності та трагічної смерті – їхня згуртованість і стійкість. "Нові люди" - головні герої роману.

Проблеми роману:поява «нових людей»; люди «старого світу» та їх соціально-моральні вади; кохання та емансипація, кохання та сім'я, кохання та революція (Д. Н. Мурін).

Про композицію роману.Роман Чернишевського побудований так, що життя, дійсність, постає в ньому у трьох тимчасових вимірах: у минулому, теперішньому та майбутньому. Минуле - старий світ, що існує, але вже зживає себе; сьогодення – це позитивні початку життя, діяльність «нових людей», існування нових людських відносин. Майбутнє – це вже мрія, що наближається («Четвертий сон Віри Павлівни»). Композиція роману передає рух від минулого до сьогодення та майбутнього. Автор не тільки мріє про революцію в Росії, він щиро вірить у її здійснення.

Про жанр.Одностайної думки у цьому питанні немає. Ю. М. Прозоров вважає "Що робити?" Чернишевського – соціально-ідеологічним романом, Ю. В. Лебедєв - філософсько-утопічнимроманом, створеним за законами, типовим цього жанру . Укладачі біобібліографічного словника "Російські письменники" вважають "Що робити?" художньо-публіцистичнимроманом.

(Є думка, що роман Чернишевського «Що робити?» сімейно-побутовий, детективний, публіцистичний, інтелектуальний та ін.)

Своєрідність композиції роману Н.Г. Чернишевського «Що робити?»

I. Вступ

Композиція – склад та організація елементів та елементів художнього твору.

ІІ. Головна частина

1. Співвідношення сюжетних і позасюжетних елементів у романі Чернишевського своєрідно, а й ті, й інші однаково важливі розуміння художньої ідеї письменника:

а) сюжет роману – історія Віри Павлівни. Ключові моменти: життя в батьківському будинку - відмова вийти заміж за Сторешнікова - знайомство з Лопуховим - визволення з «підвалу» та шлюб з Лопуховим - щастя в цьому шлюбі - будова майстерень - любов до Кірсанова - другий шлюб

Щастя у цьому шлюбі. Це зовнішня схема сюжету. Внутрішній зміст його - зростання та розвиток особистості Віри Павлівни, в процесі якого вона все краще розуміє саму себе, все повніше розкривається як особистість. Сюжет має перш за все висвітлити одну з найважливіших проблем у романі

Проблему жіночої емансипації;

2. Роль позасюжетних елементів у композиції роману:

а) Авторські (ліричні) відступи служать висловлювання прямих авторських оцінок дійсності, іноді являючи собою публіцистичні фрагменти (кінець «Четвертого сну Віри Павлівни»). В авторських відступах також дається характеристика та оцінка «нових людей» (кінець VIII главки третього розділу);

б) вставні сюжети покликані розширити рамки зображуваного, ввести в оповідання нові характери, і навіть дати більш докладну характеристику «новим людям» (епізоди життя Лопухова і Кирсанова). Багато вставних сюжетів присвячені «жіночому питанню», дуже важливому для Чернишевського (історії Крюкової, Полозової). Дуже значним вставним сюжетом є главка «Особлива людина», присвячена Рахметову. У цьому розділі автор дав образ професійного революціонера, що втілив у собі авторський ідеал;

в) для композиції роману Чернишевського характерна досить велика кількість описів (пристрій сімейного життя Лопухових та Кірсанових, опис майстерні Віри

Павлівни, докладне зображення життя людей у ​​майбутньому в «Четвертому сні Віри Павлівни» та ін.). Описи потрібні Чернишевському переважно для того, щоб створити художньо достовірну картину, яка переконує читача в тому, що життя на нових засадах, щасливе життя вільних людей – не мрія, а проста і природна справа;

г) сни Віри Павлівни займають особливе місце у композиції роману. Вони не схожі один на інший і виконують різні завдання, але загалом тут автор в алегоричній чи символічній формі висловлює свої улюблені думки: що щастя людини в тому, щоб бачити інших людей вільними та щасливими (перший сон), що праця становить основу нормального життя (другий сон), що соціалістичне майбутнє неминуче, воно "світло і прекрасно" (четвертий сон). У третього сну трохи інше завдання – він розкриває підсвідомість героїні.

ІІІ. Висновок

Складний склад і структура композиції обумовлені насамперед тим, що роман є «енциклопедією» всіх сторін життя «нових людей».

Тут шукали:

  • особливості композиції роману чернишевського що робити
  • план твору пл роману що робити
  • Що робити з планом

Особливості жанру роману Н.Г. Чернишевського «Що робити?»

I. Вступ

Роман як провідний жанр у російській літературі середини XIX ст. (Тургенєв, Гончаров, Достоєвський, Толстой). Особливості російського роману: увага до проблеми особистості, зосередженість на морально-етичних проблемах, широке соціальне тло, розвинений психологізм.

ІІ. Головна частина

1. Усі перелічені риси притаманні роману «Що робити?». У центрі роману – образи «нових людей», насамперед образ Віри Павлівни. Автор простежує становлення та розвиток особистості Віри Павлівни, формування її самосвідомості, пошук та набуття особистого щастя. Основна проблематика роману – ідейно-моральна, пов'язана із утвердженням філософії та етики «нових людей». У романі досить повно представлений соціально-побутовий уклад життя (особливо у розділах «Життя Віри Павлівни в батьківському сімействі» та «Перше кохання та законний шлюб»). Характери головних героїв, особливо Віри Павлівни, розкриваються автором з допомогою зображення їхнього внутрішнього світу, тобто психологічно.

2. Жанрова своєрідність роману «Що робити?»:

а що робити?" - Насамперед соціальний роман, для нього надзвичайно істотна проблема взаємозв'язків особистості та суспільства. Зовні він будується як любовний роман, але, по-перше, в історії кохання Віри Павлівни підкреслено саме зв'язок особистості та умов життя, а по-друге, сама проблема кохання є для Чернишевського частиною ширшої проблеми – становище жінки в суспільстві: яким воно було , Яке воно зараз і яким має і може бути;

б) у романі «Що робити?» Існують і риси сімейно-побутового роману: у ньому докладно простежується побутовий устрій сімейного життя Лопухових, Кірсанових, Бьюмонтов, до розташування кімнат, характеру повсякденних занять, їжі тощо. Ця сторона життя була важлива Чернишевському тому, що у проблемі емансипації жінки сімейно-побутовий устрій відіграє дуже істотну роль: тільки з його зміною жінка може відчути себе рівноправною та вільною;

в) у свій твір Чернишевський запроваджує елементи утопічного роману. Утопія – зображення щасливої ​​та позбавленої внутрішніх протиріч життя людей, як правило, у більш менш віддаленому майбутньому. Таку утопічну картину представляє більшість «Четвертого сну Віри Павлівни», в якій Чернишевський докладно, аж до найдрібніших деталей (палаці зі скла та алюмінію, меблі, посуд, зимові сади, характер праці та відпочинку), малює картину майбутнього щасливого життя людства. Утопічні картини цього роду важливі для Чернишевського з двох точок зору: по-перше, вони дають йому можливість висловити свій соціально-моральний ідеал у наочній формі, а по-друге, покликані переконати читача, що нові суспільні відносини справді можливі та досяжні;

г) роман Чернишевського можна охарактеризувати і як публіцистичний, оскільки, по-перше, він присвячений актуальним проблемам сучасності («жіноче питання», становлення та розвиток різночинної інтелігенції, проблема перебудови суспільного устрою в Росії), а по-друге, у ньому автор не раз прямо висловлюється з приводу цих актуальних проблем, звертається до читача із закликами і т.п.

ІІІ. Висновок

Отже, жанрове своєрідність роману Чернишевського визначають як загальні риси російського роману (психологізм, ідейно-моральна проблематика тощо.), і оригінальне поєднання щодо одного творі жанрових особливостей, властивих різним видам роману.

Тут шукали:

  • жанр роману що робити
  • особливості жанру та композиції роману що робити
  • у чому незвичність жанру роману що робити

Роман "Що робити?" має дуже чітку та раціонально продуману композиційну побудову. За спостереженням А. В. Луначарського, композицію рома-(*148)на організує авторська думка, що діалектично розвивається, що рухається "по чотирьох поясах: вульгарні люди, нові люди, вищі люди і сни". За допомогою такої композиції Чернишевський показує життя та свої роздуми над нею, своє обмірковування його в динаміці, у розвитку, у поступальному русі від минулого через сьогодення до майбутнього. Увага до процесу життя - характерна особливість художнього мислення 60-х, типова й у творчості Толстого, Достоєвського, Некрасова.

На відміну від дворян Розальська діяльна і заповзятлива, хоча праця її набуває перекручених форм: все підпорядковане в ньому інтересам особистої вигоди, у всьому бачиться егоїстичний розрахунок. Навіть дочки, всупереч волі матері тікає до Лопухова, Олексіївна кричить услід: "Обікрала!" І все ж таки Чернишевський співчуває їй і вводить в роман главу "Похвальне слово Марії Олексіївні". Чому?

Відповідь це питання дається у другому сні Віри Павлівни. Їй сниться поле, поділене на дві ділянки: на одній ростуть свіжі, здорові колосся, на іншій - хирляві сходи. "Ви цікавитеся знати, - каже Лопухов, - чому з одного бруду народиться пшениця така біла, чиста і ніжна, а з іншого бруду не народиться?" З'ясовується, що перший бруд - "реальний", тому що на цьому клаптику поля є рух води, а всякий рух - праця. На другому ж ділянці - бруд "фантастичний", бо він заболочений і вода в ньому застоялася. Чудо народження нових колосків творить сонце: освітлюючи та зігріваючи своїми променями "реальний" бруд, воно викликає до життя сильні сходи. Але сонце не всесильне - на грунті бруду "фантастичного" нічого не народиться і при ньому. "До недавнього часу не знали, як повертати здоров'я таким галявинам, але тепер відкрито засіб; це - дренаж: зайва вода збігає канавами, залишається води скільки потрібно, і вона рухається, і галявина отримує реальність". Потім утворюється Серж. "Не сповідайтеся, Серже! - каже Олексій Петрович, - ми знаємо вашу історію; турботи про зайве, думки про непотрібне - ось грунт, на якому ви виросли; цей грунт фантастичний. Тому, подивіться ви на себе: ви від природи людина і не дурний, і дуже хороший, можливо, не гірший і не дурніший за нас, а до чого ж ви придатні, на що ви корисні? Сон Віри Павлівни нагадує розгорнуту притчу.

Мислення казками - характерна особливість духовної літератури. Згадаймо, наприклад, євангельську притчу про сіячів та насіння, дуже улюблену Некрасовим. Її відлуння відчуваються і в Чернишевського. Тут автор "Що робити?" орієнтується на культуру, на спосіб думки демократичних читачів, яким духовна знайома з дитинства. Розшифруємо її сенс. Зрозуміло, що під брудом " реальної " маю на увазі буржуазно-мещанские верстви суспільства, які ведуть трудовий спосіб життя, близький до природним потребам людської природи. Тому з цього стану і виходять нові люди - Лопухов, Кірсанов, Віра Павлівна. Бруд "фантастичний" - дворянський світ, де відсутня праця, де нормальні потреби людської природи перекручені. Перед цим брудом безсиле сонце, але всесильний " дренаж " , тобто революція - таке корінне перебудова суспільства, яке змусить дворянське стан трудитися.

Жов 20 2010

Роман "Що робити?" має дуже чітку та раціонально продуману композиційну побудову. За спостереженням А. В. Луначарського, композицію рома-(*148)на організує авторська думка, що діалектично розвивається, що рухається "по чотирьох поясах: вульгарні люди, нові люди, вищі люди і сни". За допомогою такої композиції Чернишевський показує свої роздуми над нею, своє обдумування її в динаміці, у розвитку, у поступальному русі від минулого через сьогодення до майбутнього. Увага до процесу життя - характерна особливість художнього мислення 60-х, типова й у творчості Толстого, Достоєвського, Некрасова.

На відміну від дворян Розальська діяльна і заповзятлива, хоча праця її набуває перекручених форм: все підпорядковане в ньому інтересам особистої вигоди, у всьому бачиться егоїстичний розрахунок. Навіть дочки, всупереч волі матері, яка тікає до Лопухова, Марія Олексіївна кричить услід: "Обікрала!" І все ж таки Чернишевський співчуває їй і вводить в розділ "Похвальне слово Марії Олексіївні". Чому?

Відповідь це питання дається у другому сні Віри Павлівни. Їй сниться поле, поділене на дві ділянки: на одній ростуть свіжі, здорові колосся, на іншій - хирляві сходи. "Ви цікавитеся знати, - каже Лопухов, - чому з одного бруду народиться пшениця така біла, чиста і ніжна, а з іншого бруду не народиться?" З'ясовується, що перший бруд - "реальний", тому що на цьому клаптику поля є рух води, а всякий рух - праця. На другому ж ділянці - бруд "фантастична", бо він заболочений і вода в ньому застоялася. Чудо народження нових колосків творить сонце: освітлюючи та зігріваючи своїми променями "реальний" бруд, воно викликає до життя сильні сходи. Але сонце не всесильно - на грунті бруду "фантастичного" нічого не народиться і при ньому. “До недавнього часу не знали, як повертати здоров'я таким полянам, але тепер відкрито засіб; це - дренаж: зайва вода збігає канавами, залишається води скільки потрібно, і вона рухається, і поляна отримує реальність”. Потім утворюється Серж. “Не сповідайтеся, Серже! - каже Олексій Петрович, - ми знаємо вашу історію; турботи про зайве, думки про непотрібне - ось ґрунт, на якому ви виросли; цей грунт фантастичний. Тому, подивіться ви на себе: ви від природи і не дурний, і дуже хороший, можливо, не гірший і не дурніший за нас, а до чого ж ви придатні, на що ви корисні? Сон Віри Павлівни нагадує розгорнуту притчу.

Мислення казками - характерна особливість духовної літератури. Згадаймо, наприклад, євангельську притчу про сіячів та насіння, дуже улюблену Некрасовим. Її відлуння відчуваються і в Чернишевського. Тут "Що робити?" орієнтується на культуру, думки демократичних читачів, яким духовна знайома з дитинства. Розшифруємо її сенс. Зрозуміло, що під брудом “реальної” маю на увазі буржуазно-мещанские верстви суспільства, які ведуть трудовий спосіб життя, близький до природних потреб людської природи. Тому з цього стану і виходять нові люди - Лопухов, Кірсанов, Віра Павлівна. Бруд "фантастичний" - дворянський світ, де відсутня праця, де нормальні потреби людської природи перекручені. Перед цим брудом безсиле сонце, але всесильний “дренаж”, тобто революція - таке корінне перебудова суспільства, яке змусить дворянське стан трудитися.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...