Лабораторне визначення ккд похилої площини. Лабораторна робота «Визначення ККД при підйомі тіла по похилій площині

І. А. Ізюмов ​​,
, МОУ гімназія №3, м. Аксай, Ростовська обл.

Вимір ККД похилій площині

Неможливе пряме влучення експерименту
у вузько певну теоретичну мету.

Імре Лакатос

Коли теорія збігається з експериментом,
це не відкриття, а закриття.

Петро Леонідович Капіца

Мета уроку:вироблення умінь самостійно застосовувати знання, здійснювати їх перенесення у нові умови.

Дидактичне завдання:забезпечення засвоєння нових знань та способів дій на рівні застосування у різних ситуаціях.

Рефлексивна діяльність учня:самоствердження, самореалізація та саморегуляція.

Д діяльність вчителя щодо забезпечення рефлексії:подання навчального матеріалуз урахуванням зони найближчого та актуального розвитку учня.

Показники реального результату розв'язання задачі:самостійне виконання завдань із застосуванням знань у різних ситуаціях.

Логіка побудови уроку:актуалізація комплексу знань → застосування знань у різних ситуаціях → контроль та самоконтроль.

Обладнання:дерев'яна дошка, дерев'яний брусок, динамометр, лінійка вимірювальна.

Хід уроку

I. Актуалізація комплексу знань(15 хвилин)

На дошці опорний малюнок. Вчитель разом із учнями вирішує завдання:

Яку роботу треба здійснити, щоб по площині з кутом нахилу 30° на висоту 2 м втягнути вантаж, прикладаючи силу, що збігається у напрямку з переміщенням? Маса вантажу 400 кг, коефіцієнт тертя 0,3. Який при цьому ККД?

Рішення

ІІ. Вирішення задач(30 хвилин)

1 (10 хв). Вчитель разом із класом вирішує завдання:

Помістіть на лінійку невеликий предмет (гумку, монету тощо). Поступово піднімайте кінець лінійки, доки предмет не почне ковзати. Виміряйте висоту hта основа bотриманої похилої площини та обчисліть коефіцієнт тертя.

Рішення. Fт x = Fтр x ; mg sinα = μ Fт cosα; μ = tgα = h/b.

Отримавши розрахункову формулу, учні, використовуючи дерев'яну дошку, дерев'яний брусок та лінійку, експериментально самі визначають коефіцієнт тертя та записують отриманий результат у робочі зошити.

2 (10 хв). Вчитель разом із класом вирішує завдання:

Знайти ККД похилої площини довжиною 1 м і висотою 0,6 м, якщо коефіцієнт тертя під час руху по ній тіла дорівнює 0,1.

Рішення.Використовуючи другий результат розв'язання задачі, отримаємо:

Вчитель пропонує виміряти довжину дерев'яної дошки та визначити ККД похилої площини для значень висоти та коефіцієнта тертя, отриманих при вирішенні задачі. Результат записується у зошиті.

3 (10 хв). Вчитель пропонує визначити ККД похилої площини для значення висоти, отриманої при вирішенні задачі ще одним способом , а потім порівняти отримані результати і зробити висновки.

Покладіть брусок на похилу площину; прикріпивши до нього динамометр, рівномірно тягніть його вгору вздовж похилої площини; виміряйте силу тяги F .

Виміряйте за допомогою динамометра силу тяжіння F т, що діє на брусок, і знайдіть експериментальне значення ККД похилої площини:

Домашнє завдання. Обчисліть максимально можливе значення виграшу в силі, що отримується при заданому нахилі площини: k max = l/h.

Знайдіть експериментально виграш у силі, отриманий за допомогою похилої площини: kе = F т /F.

Порівняйте отримані результати. Зробіть висновки.

Література

  1. Римкевич А.П.фізика. Задачник-10-11: Посібник для загальноосвіт. установ. - М.: Дрофа, 2004.
  2. Дік Ю.І., Кабардін О.Ф., Орлов В.А., Кабардіна С.І., Никифоров Г.Г., Шефер Н.І.Фізичний практикум для класів із кут. вивченням фізики: Дидакт. матеріал: 9-11 кл.: За ред. Ю.І. Діка, О.Ф. Кабардіна. - М.: Просвітництво, 1993.
Технологічна карта уроку «Визначення коефіцієнта корисної дії похилої площини» етап уроку ( регламент, хв .)

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Пізнавальна

Комунікативна

Регулятивна

Здійснювані дії

Здійснювані дії

Формовані способи діяльності

Здійснювані дії

Формовані способи діяльності

Організаційний (2 хв.)

Вітає учнів, зазначає відсутніх, перевіряє готовність учнів до уроку.

Актуалізація знань (8 хв.)

Виводить на екран слайд 2 презентації "ККД похилої площини". Розкриває обране учнем питання, коментує цю відповідь.

Учні одне одним вибирають номер питання, відповідають нього, інші слухають, аналізують цю відповідь.

Уміння усвідомлено будувати мовленнєвий вислів в усній формі, структурувати знання.

При необхідності доповнюють або виправляють відповідь на запитання.

Вміння слухати та вступати в діалог, точно

висловлювати свої думки, володіння монологічною та діалогічною формами мови відповідно до норм рідної мови.

Контролюють та оцінюють власні знання, при необхідності їх коригують.

Вироблення здатності до мобілізації сил та енергії.

Створення проблемної ситуації (4 хв.)

Створює та пропонує учням знайти вихід із проблемної ситуації:Робочому треба завантажити важку діжку на корабель. Щоб це зробити, треба прикласти дуже велику силу – силу, що дорівнює вазі бочки. Такої сили робітник прикласти не може.

Виводить на екран слайд 3 (розкриває сцену 5).

Задає питання:чи тільки на підйом вантажу витрачається витрачена робочим енергія?

Виводить на екран слайд 4 (розкриває сцену 3).

Виділяють і формулюють пізнавальну мету: знайти спосіб підйому тіла на висоту, застосовуючи меншу, ніж вага тіла, силу.

Вибирають найефективніший спосіб розв'язання задачі: застосувати похилу площину.

Припускають, частина енергії витрачається на подолання сили тертя.

Роблять висновок, що менше енергії витрачається на подолання сили тертя, тим ефективніший простий механізм.

Постановка та вирішення проблеми.

Вибір найбільш ефективних способіввиходу із проблемної ситуації залежно від конкретних умов

Висунення припущення існування фізичної величини, що характеризує ефективність простого механізму.

Пропонують вихід із проблемної ситуації:

запросити помічників, застосувати похилу площину.

Вміння брати участь у колективному обговоренні проблеми

Оцінюють уміння визначати роботу з подолання сили тяжіння та тертя, але не знають, як їх пов'язати один з одним.

Ставлять навчальне завдання: познайомитися з фізичною величиною, Що характеризує ефективність похилої площини

Постановка навчальної задачі на основі співвідношення того, що вже відомо, і того, що ще невідомим.

Вивчення нового матеріалу (8 хв.)

Демонструє підйом тіла за допомогою похилої площини, вимірює вагу тіла та силу тертя, висоту та довжину похилої площини.

Виводить на екран

слайди 5-6.

Дає характеристику ККД простого механізму.

Порівнюють вагу тіла із силою тертя, висоту похилої площини із її довжиною.

Роблять висновок про виграш у силі та програші на відстані при використанні похилої площини.

Виконують креслення похилої площини з позначенням її довжини, висоти, записують визначення та розрахункову формулу ККД простого механізму.

Формування знаково-символічних УУД.

Задають питання про одиниці виміру ККД похилої площини

Розвиток уміння точно висловлювати свої думки відповідно до норм рідної мови.

Виділяють і усвідомлюють те, що вже засвоєно (розрахунок роботи сили) і що підлягає засвоєнню (Яку роботу вважати корисною, яку витраченою, як розрахувати ККД похилої площини через роботу корисну і витрачену)

Розвиток оцінки знань.

Дослідницька практична робота (17 хв.)

Організує обговорення плану дослідження.

Виводить на екран

слайди 7-11 презентації «ККД похилої площини».

Проводить інструктаж щодо безпечного виконання лабораторної роботи.

Формулює проблемне питання:від яких параметрів залежить ККД похилої площини.

Роздає комплекти обладнання, ІВТ, технологічні карти груп учнів

Надає допомогу групам у виконанні роботи.

Складають план та послідовність дій для визначення ККД похилої площини:

1. Виміряти вагу бруска (Р).

2. Виміряти висоту похилої площини (h).

4. Виміряти силу тертя (F тр ).

Виміряти довжину похилої площини (l).

Самостійно формулюють пізнавальне завдання:

перевірити як залежить ККД похилої площини від ваги тіла, що піднімається, і кута похилої площини?

Висувають гіпотезу: ККД похилої площини залежить від кута нахилу і не залежить від ваги тіла, що піднімається.

Самостійне створення алгоритмів діяльності під час вирішення проблем пошукового характеру.

Самостійне формулювання пізнавальної задачі.

Самостійне висування гіпотези про залежність ККД похилої площини від кута нахилу і ваги тіла, що піднімається.

Контролюють, за потреби коригують та оцінюють дії партнера по групі.

Вміння інтегруватися в групу однолітків та будувати продуктивну співпрацю з однолітками та дорослими

Виконують складений план дій для визначення ККД похилої площини:

1. Визначають ціну поділу динамометра, транспортира та вимірювальної стрічки.

2. Збирають установку.

2. Вимірюють вагу бруска (Р).

3. Вимірюють висоту похилої площини (h).

4. Розраховують корисну роботу за формулою.

5. Вимірюють силу тертя (F тр ).

6. Вимірюють довжину похилої площини (l).

7. Розраховують витрачену роботу за формулою

8. Розраховують ККД похилої площини за формулою

9. Змінюють вагу бруска, повторюють 1-6.

10. Змінюють кут нахилу площини, повторюють 1-6.

11. Результати заносять до таблиці.

Вміння складання плану та послідовності дій,

прогнозування результату.

Рефлексія (4 хв.)

Нагадує, що висновок щодо роботи має бути відповіддю на мету дослідження.

Оформляють результати роботи, роблять висновок, аналізують отриманий результат.

Усвідомлена побудова мовного висловлювання у письмовій формі.

Рефлексія способів та умов дії, контроль та оцінка процесу та результатів діяльності.

Роблять висновок: у ході лабораторної роботи ККД похилої площини при куті нахилу 20 до горизонту дорівнював 45%, він завжди менший за 100%, залежить від кута нахилу (чим більше кут нахилу площини, тим більше її ККД) і не залежить від ваги піднімається. тіла.

Вміння точно висловлювати свої думки;

Оцінюють отримані результати роботи:

А п має бути менше Аз;

висота похилої площини повинна бути меншою за її довжину, отриманий ККД повинен бути менше 100%.

Якщо отриманий результат не вірний, знаходять помилку у вимірі чи розрахунках.

Вміння оцінювати та контролювати отриманий результат,

коригувати план та спосіб дії у разі розбіжності еталона та отриманого результату.

Домашнє завдання (2 хв.)

Виводить на екран слайд 12.

Лабораторна робота №6.

Визначення ККД похилої площини

Мета роботи:

1. обчислити ККД запропонованої похилої площини і зробити висновок про його значення;

2. переконатися на досвіді у тому, що Ап< Аз.

Обладнання:динамометр, дошка, штатив, дерев'яний брусок, вимірювальна стрічка (або лінійка), набір вантажів (мал.).

Хід роботи:

1. Визначте ціну розподілу вимірювальних приладів. Цд = .... Н. (Динамометра)

Цл = …. Н. (лінійки).

2. Використовуючи динамометр, визначте вагу бруска (Р),піднімаючи його на висоту h(Записати до таблиці).

3. Переміщаючи брусок з постійною швидкістю вгору похилою площиною, виміряйте необхідну для цього силу тяги (F). (записати до таблиці)

4. За допомогою лінійки визначте шлях s, пройдений нижнім краємвантажу та висоту h, на яку він був піднятий. (записати до таблиці)

5. Визначте загальну вагу бруска з двома вантажами (Р), (Записати в таблицю).

6. Навантаживши брусок двома вантажами та прикріпивши до нього динамометр, переміщуйте брусок з постійною швидкістю вгору похилою площиною. Виміряйте необхідну силу тяги ( F). sі hтакі ж. (До таблиці)

7. Опустити дощечку нижче та повторити досвід 2. Sтака ж , hвиміряти (записати до таблиці)

загальне завдання для 3-х дослідів:

8. Обчисліть корисну та витрачену роботи: ,

9. Знайдіть ККД похилої площини.

10. Результати обчислень занесіть до таблиці.

Висновок: в результаті роботи ми

вчитель фізики ГОУ ліцей № 384 Кіровського районуСанкт - Петербург

Вступ

Поняття "коефіцієнт корисної дії" вперше вводиться в курсі фізики в 7 класі. Використання сучасних освітніх технологійдозволяє учням підвищити мотивацію навчання та ефективність засвоєння матеріалу.

При проведенні уроку «Визначення коефіцієнта корисної дії під час підйому тіла по похилій площині» використовується технологія дослідження у навчанні.

Урок включає такі етапи: актуалізація знань, вивчення нового матеріалу (виконання лабораторної роботи), дослідження, рефлексія.

У ході уроку використовувалася робота у парах. Застосування цієї технології дозволило учням як придбати нові знання, а й розвинути здатність до активної творчості.

Цілі та завдання уроку

Завдання уроку:

· Актуалізація знань учнів

· Викликати інтерес до матеріалу, що вивчається

· Мотивувати діяльність учнів

Цілі:

Навчальні:

· Познайомити учнів з новою фізичною величиною – ККД механізму.

· Переконатися на дослідах, що корисна робота, виконана за допомогою похилої площини, менша за витрачену роботу.

· Визначити ККД при підйомі тіла похилої площини.

· З'ясувати, від чого залежить ККД при підйомі тіла похилої площини.

· Перевірити вміння застосовувати отримані знання для вирішення практичних та дослідницьких завдань.

· Показати зв'язок вивченого матеріалу із життям.

Розвиваючі:

  • Створити умови у розвиток особистості учнів у процесі своєї діяльності.
  • Сприяти розвитку практичних навичок та умінь.
  • Формувати вміння висувати гіпотезу, перевіряти її.
  • Навчити виділяти головне, порівнювати, розвинути здатність до узагальнення, систематизації отриманих знань. Формувати вміння працювати у парі.

Виховні:

  • Розвиток комунікативних навичок.
  • Розвиток навичок роботи в команді (взаємоповага, взаємодопомога та підтримка).

Здоров'язберігаючі:

Вибудовування моделі здоров'язберігаючого уроку.

Форма уроку: Дослідницька роботаучнів.

Хід уроку

· Організаційний момент.

· Актуалізація знань. Розминка.

· Виконання лабораторної роботи.

· Фізична пауза.

· Дослідницька частина роботи.

· Домашнє завдання.

· Закріплення вивченого матеріалу.

1. Організаційний момент.Слайди 2-3

2. Актуалізація знань. Розминка.Слайди 4-7

1. Що таке прості механізми?

Перерахуйте які прості механізми Ви знаєте.

Наведіть приклади застосування простих механізмів.

Навіщо вони потрібні?

Поясніть своїми словами сенс виразу "отримати виграш у силі".

Сформулюйте "золоте правило" механіки.

2. Розглянемо ситуацію. Слайди 8 - 9

Робочому треба завантажити бочку з бензином до кузова вантажної автомашини. Щоб просто підняти її, треба прикласти дуже велику силу - силу, що дорівнює силі тяжіння (ваги) бочки. Такої сили робітник прикласти не може.

. Як йому вчинити?

(Учні пропонують свої варіанти)

... Тоді він кладе дві дошки на край кузова і вкочує бочку по утвореній. похилій площині, прикладаючи силу, значно меншу, ніж вага бочки!

Висновок: Слайд 10 - 11

· Похила площина застосовується для переміщення важких предметів більш високий рівень без їх безпосереднього підняття.

· До таких пристроїв відносяться пандуси, ескалатори, звичайні сходи та конвеєри.

3. Якими параметрами характеризується похила площина?

3. Лабораторна робота №10.Слайди 12 - 21

"Визначення коефіцієнта корисної дії при підйомі тіла по похилій площині".

Предмет дослідження: похила поверхня.

Порівняти корисну та витрачену роботу.

Обладнання:Комп'ютер, мультимедійний проектор (для вчителя)

· Набір вантажів

· Динамометр

· Мірна стрічка (лінійка)

Вивчення нового матеріалу.

1. Познайомити учнів з новою фізичною величиною – ККД механізму.

ККД - це фізична величина, що дорівнює відношенню корисної роботи до витраченої, виражена у відсотках.

ККД позначається літерою «ця»

ККД вимірюється у відсотках.

Яка робота є корисною, яка робота є витраченою?

Витрачена робота Атрачена = F * s

Корисна робота Aкорисна = P * h

Наприклад , ККД = 75%.

Це показує, що з 100% (витраченої роботи) корисна робота становить 75%.

Інструктаж з виконання роботи.

Виконує лабораторну роботу.

Визначте ціну поділу приладів (динамометра та лінійки).

1. Встановіть дошку на висоті h, виміряйте її.

2. Виміряйте динамометром вага бруска Р.

3. Покладіть брусок на дошку та динамометром тягніть його рівномірно вгору вздовж похилої площини. Виміряйте силу F. Згадайте, як правильно користуватися динамометром.

4. Виміряйте довжину похилої площини s.

5. Розрахуйте корисну та витрачену роботу.

6. Обчисліть коефіцієнт корисної дії під час підйому тіла по похилій площині.

7. Дані запишіть у таблицю №1.

8. Зробіть висновок.

Оформлення результатів роботи

Таблиця 1.

Висновок:

Корисна робота _______________, ніж витрачена.

Коефіцієнт корисної дії під час підйому тіла по похилій площині _____ %, тобто. це число показує, що __________________________________________________________________.

4. Фізична пауза.Слайди 22 - 25

Приклади похилої поверхні. Учні дивляться слайди з прикладами застосування похилої поверхні.

5. Дослідницька робота.Слайди 26 – 30

Проблема. Від чого може залежати КПД похилої площини?

Гіпотеза. Якщо збільшити (зменшити) висоту похилої площини, то ККД при підйомі тіла похилій площині не зміниться (збільшиться, зменшиться).

Якщо збільшити (зменшити) вагу тіла, то ККД при підйомі тіла по похилій площині не зміниться (збільшиться, зменшиться).

Учні обирають один із запропонованих варіантів дослідження:

від висоти похилої площини?

Як залежить ККД при підйомі тіла по похилій площині від ваги тіла?

Оформлення результатів роботи

Таблиця 2.

Висновок:

ККД при підйомі тіла по похилій площині залежить (не залежить) від висоти похилої площини. Чим більша (менша) висота похилої площини, тим ККД __________.

ККД при підйомі тіла по похилій площині залежить (не залежить) від ваги тіла. Чим більша (менша) вага тіла, тим ККД __________.

Обговорення варіантів дослідження.

6. Домашнє завдання.Слайди 31 - 32

Параграф 60, 61, завдання 474.

Бажаючих підготувати повідомлення.

· Прості механізми у мене вдома

· Влаштування м'ясорубки

· Прості механізми на дачі

· Прості механізми у будівництві

· Прості механізми та тіло людини

7. Закріплення вивченого матеріалуСлайди 31 - 34
Робота з текстом

При використанні _________________ механізмів людина здійснює _______________. Прості механізми дозволяють отримати виграш ______________. При цьому у скільки разів ________________ в силі, у стільки ж _________________________________. У цьому полягає ___________________________________ механіки. Воно формулюється так: __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________. Зазвичай під час руху тіла ______________________________ тертя. Тому величина _____________________ роботи завжди більше ____________________. Ставлення ________________________________________ до ______________________, виражене у відсотках, називається _______________________________________________________________________________________ : ______________.

Міні – тест.

Ваш ККД сьогодні на уроці

2. більше 100%

3. менше 100%

Література

1 А.В.Перишкін Фізика 7 клас. М: Дрофа, 2010

2 Г.Н.Степанова Фізика 7 робочий зошит ч.1. СПб СТП-Школа, 2003


























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Предмет: фізика.
Клас: 7 клас.
Підручник: Перишкін, А. В. Фізика. 7 кл. [Текст]: навч. для загальноосвіт. навч. закладів / А. В. Перишкін, - М.: Дрофа, 2010. - 192 с.
Тема урока: Визначення коефіцієнта корисної дії похилої площини.
Мета уроку: Знайомство учнів із новою фізичною величиною – коефіцієнтом корисної дії механізму.
Завдання уроку: Навчальні:
  • Дати визначення ККД механізму.
  • Переконатися на дослідах, що корисна робота, виконана за допомогою похилої площини, менша за витрачену роботу.
  • Визначити ККД під час підйому тіла по похилій площині.
  • З'ясувати, від чого ККД залежить при підйомі тіла по похилій площині.
  • Показати зв'язок вивченого матеріалу із життям.

Розвиваючі:

  • Створити умови у розвиток особистості учнів у процесі своєї діяльності.
  • Сприяти розвитку практичних навичок вимірювання сили за допомогою динамометра, виконання схеми експерименту.
  • Продовжити формування вміння виділяти головне, висувати гіпотезу та перевіряти її на досвіді.

Виховні:

  • Продовжити розвиток комунікативних навичок роботи в команді (взаємоповага, взаємодопомога та підтримка).
Заплановані результати: Предметні: учні навчаться вимірювати характеристики похилої площини, розраховувати корисну та витрачену роботу, ККД простого механізму; з'ясують, що корисна робота завжди менше витраченої і, отже, ККД менше 100 % і не залежить від ваги тіла, що піднімається, але його можна збільшити, збільшуючи кут нахилу площини до горизонту.

УУД, що формуються:

  • Особистісні: встановлення учнями зв'язку між метою навчальної діяльностіта її мотивом (смислоутворення).
  • Регулятивні:
    • Вироблення здатності до мобілізації сил та енергії.
    • Вміння постановки навчальної задачі на основі співвідношення відомого та невідомого матеріалу, прогнозування результату,
    • Складання плану та послідовності дій, оцінювання та контролю отриманого результату, коригування плану та способів дії у разі розбіжності еталона та отриманого результату.
  • Комунікативні: вміння слухати, брати участь у колективному обговоренні проблеми, вступати в діалог, точно висловлювати свої думки, володіння монологічною та діалогічною формами мови відповідно до норм рідної мови, інтегруватися до групи однолітків та будувати продуктивну співпрацю з однолітками та дорослими.
  • Пізнавальні:
    • Уміння усвідомлено будувати мовленнєвий вислів в усній та письмовій формах, структурувати знання.
    • Постановка та вирішення проблеми, вибір найбільш ефективних способів виходу з проблемної ситуації в залежності від конкретних умов, створення алгоритмів діяльності під час вирішення проблем пошукового характеру.
    • Формування знаково-символічних УУД.
    • Самостійне формулювання пізнавальної мети, висування гіпотези.
    • Рефлексія способів та умов дії, контроль та оцінка процесу та результатів діяльності.
    • Виділення необхідної інформації.
Тип уроку: Урок відпрацювання спеціальних умінь та навичок.
Форма уроку: Дослідницька робота учнів.
Обладнання:
  • Комп'ютер, проектор, екран.
  • Комплект приладів для виконання лабораторної роботи: напрямна рейка, динамометр, вимірювальна стрічка, брусок, вантаж масою 100 г, штатив із муфтою та лапкою (14 шт.).
Матеріали до уроку
  • Інструкція з охорони праці при виконанні лабораторної роботи «Вимір ККД при підйомі тіла по похилій площині» (14 шт.) ( Додаток 1 ).
  • Технологічна карта виконання лабораторної роботи «Вимір ККД при підйомі тіла по похилій площині» (14 шт.) ( Додаток 2 ).
  • Технологічна карта уроку ( Додаток 3 ).
Авторський медіапродукт:
  • Презентація «Визначення коефіцієнта корисної дії похилої площини», виконана у програмі Microsoft PowerPoint 2010 складається з 28 слайдів, включаючи титульний.
Програмне забезпечення: MS Office 2010, KMPlayer або інша програма підтримує файли з розширенням swf.

Сценарій уроку складається із семи етапів.

1. Організаційний(2 хв.): Вчитель відзначає відсутніх на уроці учнів, нагадує присутнім на уроці, що вони продовжують вивчати прості механізми і вже знають їх визначення, види, Золоте правиломеханіки, правило рівноваги важеля, а сьогодні хлопці можуть познайомитися ще з однією характеристикою простого механізму, але після того, як відкриють закрите пазлами послання.

2. Актуалізація знань(8 хв.): Вчитель виводить на екран слайд 2 презентації до уроку «Визначення коефіцієнта корисної дії похилої площини». Програма складена так: по клацанню миші, точно підведеної до номера питання, розкривається слайд із самим питанням, у ньому розміщується текст питання. Перевірити правильність відповіді можна за клацанням миші. По керуючій кнопці можна повернутися на слайд № 2. Клацанням миші по полю правильно відповіді пазл забирається і відкривається частина послання. Вибирається наступне питання і все повторюється. Цікавіше вибирати питання у довільній послідовності. Після відповіді на останнє запитання на екрані відкривається послання хлопцям: «Скажи мені – і я забуду. Покажи мені – і я запам'ятаю. Дай мені діяти самому – і я навчусь!».

3. Створення проблемної ситуації(4 хв.): Вчитель створює і пропонує учням знайти вихід із проблемної ситуації: робітнику необхідно завантажити важку бочку на корабель, але щоб це зробити, треба прикласти дуже велику силу - силу, що дорівнює вазі бочки. Такої сили робітник прикласти не може. Діти пропонують застосувати похилу площину.Вчитель виводить на екран слайд 3 презентації до уроку "Визначення коефіцієнта корисної дії похилої площини" (на нього вставлена ​​flash-модель Єдиної колекції ЦОР "Прості механізми. Похила площина"), розкриває сцену 5. ставить запитання: тільки на підйом вантажу витрачається витрачена робітником енергія?Учні припускають, що частина енергії витрачається на подолання сили тертя. Вчитель виводить на екран слайд 4 презентації до уроку «Визначення коефіцієнта корисної дії похилої площини» (на нього вставлена ​​flash-модель Єдиної колекції ЦОР «Коефіцієнт корисної дії механізму»), розкриває сцену 3. Обговорюється питання про можливість різного співвідношення роботи, досконалої механізмом , та енергії, яка витрачається на подолання сили тертя. Учні висувають припущення існування фізичної величини, що характеризує ефективність простого механізму.

4. Вивчення нового матеріалу(8 хв.): Вчитель демонструє підйом тіла за допомогою похилої площини, вимірює вагу тіла та силу тертя, висоту та довжину похилої площини. Учні порівнюють вагу тіла з силою тертя, висоту похилої площини з її довжиною, роблять висновок про виграш у силі та програш у відстані при використанні похилої площини. Вчитель виводить на екран слайди 5-6 презентації до уроку "Визначення коефіцієнта корисної дії похилої площини", дає характеристику ККД простого механізму. Учні виконують креслення похилої площини з позначенням її довжини, висоти, записують визначення та розрахункову формулу ККД простого механізму.

5. Дослідницька практична працьа (17 хв.): Вчитель організує обговорення плану дослідження. Учні становлять план та послідовність дій для визначення ККД похилої площини:

Вчитель виводить на екран слайди 7-11 презентації до уроку «Визначення коефіцієнта корисної дії похилої площини», проводить інструктаж щодо безпечного виконання лабораторної роботи, формулює проблемне питання: від яких параметрів залежить ККД похилої площини.Учні самостійно формулюють пізнавальну задачу: перевірити як залежить ККД похилої площини від ваги тіла, що піднімається, і кута похилої площини? Висувають гіпотезу: ККД похилої площини залежить від кута нахилу і не залежить від ваги тіла, що піднімається.

Вчитель роздає учням комплекти приладів для виконання лабораторної роботи, інструкцію з охорони праці ( Додаток 1 ), технологічну картувиконання лабораторної роботи № 14 «Вимірювання ККД при підйомі тіла по похилій площині» ( Додаток 2 ), надає допомогу групам учнів у виконанні роботи. Учні виконують лабораторну роботу при різному куті нахилу площини до горизонту і різній вазі піднімається груга.

6. Рефлексія(4 хв.): Учні оцінюють та аналізують отримані результати роботи: Ап має бути менше Аз; висота похилої площини повинна бути меншою за її довжину, отриманий ККД повинен бути менше 100%. Якщо отриманий результат не вірний, знаходять помилку у вимірі чи розрахунках. Оформляють результати роботи, роблять висновок: в ході лабораторної роботи ККД похилої площини при куті нахилу 20° до горизонту виявився рівним 45%, він завжди менше 100%, залежить від кута нахилу (чим більше кут нахилу площини, тим більше ККД) і не залежить від ваги тіла, що піднімається.

7. Домашнє завдання(2 хв.): Вчитель виводить на екран слайд 12 презентації до уроку «Визначення коефіцієнта корисної дії похилої площини», озвучує, коментує, дає рекомендації щодо ефективного виконання домашнього завдання:

  • § 61;
  • Підготувати повідомлення (за бажанням):
  • Простий механізм будинку, на дачі.
  • Прості механізми у будівництві.
  • Прості механізми та тіло людини.

Адреси використовуваних ресурсів Інтернет

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...