Обобщение на логопедичния урок „Автоматизация на звука в срички, думи и изречения. Обобщение на индивидуален урок по звукова автоматизация в срички, думи Индивидуален урок по звукова автоматизация в думи

Обобщение на индивидуалните логопедични сесии

върху звуковата автоматизация [s]

Предмет:Звук [s]. (Етап на автоматизация.)

Заключение от логопедията:Фонетично недоразвитие на речта при дете с дизартрия.

Възраст: 4 години

Цели:

Образователни:

    Консолидиране на идеята за правилна артикулация на звук [s];

    Консолидиране на умението за правилно произношение на звука [s] чрез имитация;

Корекционно-развиващи:

    Развитие на фини диференцирани движения на езика при организиране на артикулационната структура на звука [s];

    Развитие на умения за комуникативно поведение при отговаряне на въпроси;

    Укрепване на условната рефлекторна връзка между артикулационни и акустични образи на звука [s];

    Автоматизиране на умението за произнасяне на звука [s] в думи;

    Развитие на умението за координирани движения на пръстите при изпълнение на серия от упражнения.

Корекционно-възпитателни:

    Формиране на умение за запазване и задържане на тренировъчна поза в рамките на урока;

    Развитие на умения за продуктивно възприятие в рамките на урока.

Оборудване:

Играчка за куче Saika, играчка с пеперуда върху цвете, насърчителен стикер

Прогрес на урока

п/п

Етап на урока

орг. момент

Здравейте! Радвам се да те видя.

Е, да започнем нашия урок?
Вижте кой дойде при нас! Кой е това? Това е куче. Как се казва кучето? Не знаеш ли? Аз също не знам. Нека попитам. Нашето куче се казва Сайка. Представете се на Saika, тя се чуди с кого ще играе днес.

Артикулационна гимнастика

Хайде, да правим упражнения за езика. Какво мислите, че ще направи сега?

Защо трябва да тренирате езика си?( така че да е послушен и да произнася звуците правилно)

1. "Усмивка"

Устните врати са гъвкави.

Те могат да се превърнат в усмивка.

2. „Тръба“

Те могат да се съберат в тръба,
След това се усмихнете отново.

3. „Ограда“

Входът на къщата е заключен.

Има различни врати.

Врати-зъби-внимателно-

Затварят се здраво.

4. "Хоботче"

Посреща ни любезен слон.

Дърпа дългия си хобот.

Ако наистина го искаш,

Можете да завъртите багажника си.

5. "Люлка"

Той не затваря прозореца

Върхът върви надолу.

Езикът не се уморява:

Сега се върви напред.

Разходих се доста,

Той отвори широко прозореца.

Той не затваря прозореца

Върхът се повдига нагоре.

6. "Шпатула"

Езикът е малко уморен.

Той лежеше тихо.

7. "Горка"

Умело направи мост,

Прибра конската си опашка.

Гимнастика за пръсти

Путенцето се шмугна в дупката,

Заключил с катинар

Тя гледа през дупката

Кучето седи зад оградата.

Дихателни упражнения

Играта "Пеперуда"
Сайка дойде при нас
Донесох моята пеперуда

Играйте с пеперудата

И развийте дишането си


Вижте, нашата пеперуда седи на цвете. Издухайте пеперуда от цвете. Издишайте плавно, не издувайте бузите си.

Физическа минутка

Ще духаме високо: S-S-S

(Докато произнася звуци, детето се изправя на пръсти и вдига ръце нагоре)

Ще духаме ниско: S-S-S

(Дете кляка)

Ще духаме надалеч: S-S-S

(Детето се изправя, накланя се напред, протегнати ръце)

Ще духаме близо: S-S-S

(Стоейки прави, ръце към устата)

Страхотно е, че можеш да духаш!

Артикулационен образ на звука

Каква позиция заемат устните? Те са разтегнати в усмивка. Зъбите са събрани и създават бариера за въздушната струя. Върхът на езика се опира на долните зъби.

Автоматизация на звука

Духайте като бриз. С-С-С

Духайте като чайник. С-С-С

Духайте като помпа. С-С-С

Нека изпеем нашата песен:

СА-СА-СА

КО-КО-КО

СУ-СУ-СУ

СИ-СИ-СИ

Каква красива песен направихме!

Помниш ли как ние с теб се научихме да говорим шепнешком? Нека опитаме отново.


[A] шепнеш [O] шепнеш [I] шепнеш [C] шепнеш

[A] силно [O] силно [I] силно [Z] силно

Развитие на фонематичен слух

Аз ще назова думата, а вие определете дали има звука [s]

Светофар, стол, моливник, прахосмукачка, лисица, фотьойл, рамка, бои, тиган, глобус, велосипед, сок, химикал, маса, слон.

Автоматизация на обикновен английски

Представяте ли си, нашата сайка беше ухапана от оса.

Сега тя не е приятелка с осата.

И ти и аз трябва да ги помирим.

Ще повторим всички срички,

Ние ще спечелим тази битка.

СА-СА-СА, СА-СА-СА–

ухапан по носа от оса.

КО-КО-КО, КО-КО-КО–

носът ми стана като колело.

СУ-СУ-СУ, СУ-СУ-СУ–

Нося оса в ръката си.

СИ-СИ-СИ, СИ-СИ-СИ–

Не ме е страх от злата оса.

Образуване на форми за единствено и множествено число на съществителните имена

"Едно-много"

Соня има стол; при Sani-... (столове)

Соня има маса; при Саня...(маси)

Соня има ботуши; Саня има...(ботуши)

Соня има чанта; Саня има...(чанти)

На супата на Саня; при Соня...(супа)

Сани има слонове; Соня има... (слон)

При кучето Саня; Соня има...(куче)

Саня има сирене; при Соня...(сирене)

Обобщение на урока

Какво ти хареса най-много?

С кого играхте днес?
Как се казва кучето?

Оценяване

Добре се справихте днес! И той заслужава стикер!

Домашна работа

Домашното ще ви чака в тетрадката.

Аудио автоматизация [s]

Автор: Гребенщикова Олга Анатолиевна, учител - логопед
Място на работа: КОУ ВО "Бобровско училище - интернат за сираци и деца, останали без родителски грижи, с увреждания"

Обобщение на индивидуалния логопедичен урок „Автоматизация на звука [s] в срички и думи“.

Мишена:консолидиране на умението за правилно произношение на звука [s] в срички и думи.
Задачи: 1. образователен:
- консолидирайте артикулацията и изолираното произношение на звука [s];
- упражняване на правилното произношение на звука [s] в срички и думи;
- консолидиране на способността за определяне на присъствието и мястото на звуци и букви в дума;
- упражняват правилното съгласуване на съществителни с числителни, използването на съществителни във винителен падеж;
2. корекционно - развиващи: развиват фонематичното възприятие, паметта, вниманието, мисленето, изразителността на интонацията, фините двигателни умения.
3. образователни: да се култивира мотивация за логопедични занятия.
Тип урок:повторение и затвърдяване на знанията.
Оборудване:плик размер A 4, 4 многоцветни пластмасови плика размер A 5, символи за упражнения за артикулация, 2 кубчета, памучна топка, звукова диаграма [s], флаг, сюжетни картинки за автоматизация на звука [s] и лексикална и граматична работа, мнемонична таблица за характеризиране на звуци, синкваен по темата „Звуци“, електронно допълнение:
1. артикулация на звук [s];
2. занятие по физкултура „В морските дълбини”;
3. звукосричков анализ.
Прогрес на урока

I. Организационен момент.
Поздравления.
Нашите гости ви донесоха плик и ви помолиха да го отворите по време на час. Да разберем какво има в този плик? (Отворете плика.) Но какво е това?! В него има и плик какъв цвят е! (посочете цвета на плика) А в този плик... няколко снимки. Какво имат предвид? (упражнения за езика). И така, какво ще правим сега? (зарядно устройство за език).
II. Артикулационна гимнастика.
(стихотворението се чете от учителя-логопед, на детето се показва символът „Език“)
Всички момчета по ред
Сутрин правят упражнения.
Езикът ни също иска
Бъдете като деца.

(Детето изпълнява упражнения, символите за които се показват от учителя - логопед)

1. Да се ​​усмихнем на езика, да се разходим с него и да направим първото упражнение
"Жаба".
Описание на упражнението „Жаба“: усмивка, показване на затворени зъби. Задръжте устните си в това положение, докато преброите „пет“ (до преброяването на „десет“), след което върнете устните си в първоначалното им положение.

„Жаба“ (стихотворението се чете от учителя - логопед):
Ние имитираме жаби:
Издърпайте устните си право към ушите.
Сега дърпате устните си -
Ще ти видя зъбите.
Ще дръпнем - ще спрем,
И изобщо няма да се изморим.

2. Езикът се сбогува с жабата и реши да работи в градината с лопата.
Описание на упражнението „Лопата“: усмихнете се, отворете уста, поставете широкия си език на долната си устна и го задръжте неподвижно, докато възрастен брои до пет; после до десет.

„Лопата“ (стихотворението се чете от учителя - логопед):
Поставете езика си с шпатула
И продължавай да го броиш:
Едно две три четири пет,
Езикът трябва да се отпусне!

3. Езикът се умори, реши да си почине и постави езика си на долната устна и
духай върху него:
Описание на упражнението „Бриз“: духайте върху леко изпъкнал широк език, като се уверите, че езикът не е притиснат между зъбите (броене до пет, десет).

4. Бризът накара езика да изстине и той реши да се стопли и да поиграе футбол.
Описание на упражнението „Кой ще рита топката по-нататък?“: усмихнете се, поставете широкия преден ръб на езика върху долната устна и, сякаш произнасяте звука f за дълго време, издухайте памучната вата върху противоположния ръб на масата.
„Кой ще рита топката по-нататък?“ (стихотворението се чете от учител - логопед):
Ще играя футбол
И ще вкарам гол.
Много трудна задача -
Забийте топката във вратата.

5. Играех футбол и карах ски.
Описание на упражнението „Плъзгане“: отворете устата си, опрете върха на езика си на долните зъби и повдигнете езика си нагоре. След като поставите езика в позиция „плъзгане“, духайте спокойно и плавно в средата на езика. Въздухът трябва да е студен.

„Горка“ (стихотворението се чете от учителя - логопед):
Шейна, шейна си върви сама
През планини и гори,
Шейната се движи - чудеса.

6. Вечерта дойде, време е да си измиете зъбите и да си легнете. Да помогнем на езика
измий си зъбите.
Описание на упражнението „Измиване на долните зъби“: усмихнете се, отворете устата си, използвайте върха на езика си, за да „почистите“ здраво зад долните зъби (отляво надясно) при броене на възрастен (7-8 пъти).

„Миене на долните зъби“ (стихотворението се чете от логопед):

Трябва да миете зъбите си два пъти:
Всяка сутрин и всяка вечер.

III. Работа по темата на урока.

1. Съвместно дефиниране на темата.
Подготвихте езика си за час, да видим какво още има в плика.
(посочете цвета на плика), (учителят-логопед изважда звукова диаграма [s])
Трябва да се опитате да прочетете тази диаграма; ако я решите, ще разберете с какво
Днес ще работим със звук.
(Описание на схемата: устни в усмивка, върхът на езика се опира на долните зъби, а самият език се повдига на пързалка и се пуска полъхът на пързалката.) Какво се случи? (Детето изпълнява действията и произнася звука [s].)
Точно така, стана пумпена песен - сссс. Повторете го отново.
Познахте ли вече с какъв звук ще работим днес в клас? (със звука [s].) Да, днес ще продължим да се учим как правилно да произнасяме звука [s] в срички и думи.

2. „Портрет на звука“. Ето още един плик. (посочете цвета на плика).
Използвайки картите, които са в този плик, кажете ни в какво положение са устните, зъбите, езикът, как работи шията при произнасяне на звука [s].
Опишете въздушната струя, която излиза от устата ви, когато произнасяте звука [s].

3. Характеристики на звука с помощта на мнемонична таблица.
С какъв звук работим днес? Кажете го и ни разкажете всичко за звука [s] с помощта на таблицата. (учителят-логопед използва мнемонична таблица).

4. Развитие на фонематично съзнание.
Вижте, имаме знаме в плика, размахайте го, когато чуете звука [s] в сричките: fa, sa, ta, shi, hy, sy, fu, zu, su, fo, so, sho.
5. Затвърдяване на произношението на звуците в срички и думи.
5.1 Автоматизация на звука в срички.
Развитие на изразителност на лицето и интонация.
Какво още има в плика? (посочете цвета на плика) Какво е това? (самолет)
Езикът реши да лети на самолет. Тук той лети над планините и крещи весело, а ехото повтаря всичко след него. Какво е ехо? (обяснете значението на думата „ехо“). Повтарянето на звуци в планината, в гората - това е ехото. Предлагам да играете на игра, наречена „Ехо“. Трябва да повторите сричките, които чувате. Езикът извика: "Са!" И ехото повтаря: "Sa." Езикът не повярва, че ехото може да повтаря звуци и попита „Sy“?, а ехото го попита „Sy“?. Езикът беше изненадан, че ехото повтори всичко правилно и изненадано каза „Se“, а ехото отговори изненадано „Se“. Езикът се зарадва, че се е сприятелил с ехото и му извика радостно „Су!“, а то също радостно отговори „Су“!
И сега вие и аз ще отидем в планината и ще продължим играта „Ехо“, ще произнеса сричката и трябва да я повторите толкова пъти, колкото показва цифрата над планината.
Физкултурна минута.
Време е да си починем и да направим малко физически упражнения.
(Физическите упражнения се изпълняват в изправено положение, детето изпълнява движенията, посочени в стихотворението).
Време е за почивка,
Поемете дълбоко дъх сега,
Люлка, въртене.
И ще сядаме толкова много пъти,
колко пръста имаме?
Да скочим десет пъти.
Наведете се, изправете се,
Разтегнете се, усмихнете се,
И започнете да работите отново.

5.2 Автоматизация на звука в думите.
Езикът се върна у дома. Помогнете му да назове животните, които е срещнал в двора, но само тези, чиито имена съдържат звука [s]. (Езикът срещна кучето...) Кои животни не назовахте? Защо? Кои други предмети имат звука [s] в имената си, назовете ги.

5.3 Лексико - граматическа работа.
Пребройте щъркелите и гъските заедно с езика.
(гледайте произношението на звука [s]).

5.4 Корекция на нарушенията на четенето.
От съседната гора дотича заек и предложи да играе тенис с него. Какво е тенис? (обяснете значението на думата „тенис“) Да играем с тях, да четем сричките и да пускаме тенис топка по спортните пътеки. (гледайте произношението на звука [s]).

Упражнение за очите (Работа на компютър, електронно приложение 1).
Имаме още един диск в плика. Да отидем да видим какво са ни предложили гостите.
5.5 Звуково-сричков анализ. (Работа на компютър, електронно приложение 2).
IV. Обобщаване
(използвайки дидактически синквин, отговорите се публикуват на дъската.).
1.Какъв звук продължихте да се учите да произнасяте правилно?
2. Продължете моята фраза: ние виждаме и пишем букви, но звуци...
3. Опишете звука [s].
4. Защо трябва да произнасяте звуците правилно?
5. Какво добавят звуците?
Отговори.
1. Звук [s].
2. Чуваме и произнасяме.
3. Съгласна, глуха, твърда.
4. Да говори красиво.
5. Думи. (Звуците образуват думи).
V. Рефлексия.
Нашият урок е към своя край. Всички задачи приключиха, но „Планината на знанието“ и „Езерото на силата“ остават в плика. С тяхна помощ оценете себе си, как работихте в клас? Покажете на Езика колко високо сте се изкачили на „Планината на знанието“.
Имате ли още сили? Покажете го с Lake of Power.
Благодаря за активността!

Необходими са индивидуални уроци с логопед за установяване и автоматизиране на правилното звуково произношение. Този метод на работа е необходим за деца с говорни патологии и физиологични нарушения на артикулационния апарат.

Класовете са посветени на производството и автоматизирането на групи от фонеми или отделни звуци. Темата на днешния урок: „Звук [S]“. По време на урока използваме методи за производство на звук [С] и [Ш], разработени за коригираща работа с деца в предучилищна възраст.

цели

  1. Постановка и автоматизация на звука [C].
  2. Фиксиране на звуци в изолирани позиции, в срички, в думи и изречения.
  3. Произвеждане на свистящи звуци, тяхното разграничаване.

Задачи

Образователни:

  • Задаване и присвояване на фонемата [C] при отразено повторение на учителя, самостоятелно.
  • Обогатяване на речника.

Коректив:

  • Формиране на умения за сричков анализ.
  • Фиксиране на звука [S] изолирано, в срички, думи, изречения.
  • Развитие на мисленето, паметта, вниманието.
  • развитие .
  • Развитие на двигателните умения на артикулационните органи и пръстите.

Образователни:

  • Поддържане на интерес към учене и работа с логопед.
  • Култивиране на упорит труд.
  • Развиване на умение за контролиране на звуковото произношение.
    Оборудване

За да проведете урока по забавен начин, ще ви трябва играчка (например мечка, слон), огледало, звукова линийка, карти с букви и изображения на предмети и диаграми на срички.

Прогрес на урока

Организиране на времето

Добър ден, Захар (името на детето). Днес ще се срещнем с един гост. Той дойде при нас, за да види какво правите в час, да ви помогне да правите упражнения и да играете.

Хайде да се запознаем с него. Името на слончето е Семьон. Как си?

Запознахме се, сега ще кажем на слона какво ще правим днес.

Нека се научим как да произнасяме звука [C] правилно и да повторим упражненията за загряване на лицето, пръстите и езика. Нека да разгледаме интересни снимки от приказките и да измислим собствена история. И Семьон ще ни помага и също ще учи. С какъв звук започва името на слона? (детето отговаря), а вашето име е Браво.

Играта „Чуй и пляскай“

Цел: развиване на фонематично съзнание.

  • Хайде да играем игра. Аз ще назова думите, а вие ще пляскате с ръце, ако чуете звука [C].

Шейна, метла, слон, бухал, котка, чанта.

  • Много добре. И слонът те хвали. Той се гордее с вас, иска да бъде също толкова умен и внимателен.

Сега да се подготвим за загрявка.

Артикулационна гимнастика

За да се получи звук [C], трябва да се използва артикулационна гимнастика. Изпълнението на задачи помага да се отпуснат мускулите, да се усети позицията на органите на устната кухина и да се настроят за работа. Този етап не може да бъде изключен от логопедичните сесии.

Масаж:
Повторете стъпките след мен. Разтрийте дланите и пръстите си. Погладете се по бузите, челото (3-4 пъти). Преместете ръцете си към ушите си, разтрийте ушните миди (3-4 пъти). Разтрийте над устните, под брадичката (3-4 пъти).

Артикулационни упражнения:
Изпълнява се пред огледало или без него, детето повтаря движенията след учителя.

  • Усмивка

Разтягаме гъбите доколкото е възможно встрани. Задържаме усмивката за няколко секунди, след което отпускаме мускулите. 2-3 повторения.

  • шпатула

Усмихваме се, отваряме уста и поставяме език върху долните си зъби. Пляскаме с език по устните си и казваме: „Чао, пет, пет, чао“.

  • сладко

Облизваме устните си, сякаш са намазани със сладко.

  • Игла

Изплезете острия си език, издърпайте го доколкото е възможно и сега го скрийте обратно. Повторете.

Много добре. Езикът и устните ни са готови за урока.



Дихателни упражнения

Помага на детето да се отпусне, да си почине от артикулациите и да се подготви за по-нататъшна работа. Направете 2-3 дихателни упражнения с вашето дете в предучилищна възраст.

  • Издуваме бузите си

Хайде, да разсмеем Семьон. Нека му покажем как рибата диша под вода. Поемете въздух в устата си и издуйте бузите си. Опитайте се да не го пускате веднага, задръжте го. След това издуйте едната буза, после другата.

  • Тромпетист

Издърпайте гъбите в епруветка. Вземете въздух в дробовете си и го издухайте през тънък прорез в устата си, сякаш духате свещ.

Гимнастика за пръсти

Сега нека протегнем пръстите си. Нека направим „Заключване“, „Пръстен юмрук“.

Звукопроизводство

Основната част на урока. Звукът [C] се произвежда с помощта на огледало. Детето трябва да следва движенията на артикулационния апарат. Фиксирайте правилната позиция на устните и езика. Тези упражнения и методи могат да се използват като начини за създаване на свистящи звуци в бъдещи класове.

  • Първо, нека кажем на слона как произнасяме звука [C]. Покажете какво правят езикът, устните, зъбите, как преминава въздухът. Нека си спомним заедно.
  • Сгънете устните си в усмивка, стиснете зъби, отпуснете езика си и го поставете в дъното на устата си. Върхът му трябва да опира в долните зъби. Издишайте в дланта си. Усещате ли как студеният въздух излиза на тънка струйка? Много добре. Нека го направим отново.
  • Не забравяйте, че съгласната C може да бъде твърда или мека, тя винаги е беззвучна. Можете ли да посочите няколко думи, в които C е меко. Наричам думата Сема. Опитайте се да го измислите.
  • А сега думи, където C е трудно. Наричам думата, мечта. Твой ред е.
  • Нека да разгледаме снимките. Те изобразяват плодове. Назовете онези, които започват с S.
  • На детето се предлагат цветни изображения: слива, ананас, касис, краставица, домат, праскова и др.
  • Сега нека говорим дълго, дълго време. Ссссссссс. Нека изпеем песен на Семьон, все едно помпаме гумите с помпа. С-С-С.

Произвеждането на звук С при дизартрия е придружено от гласни звуци. Произнасяме сричките су, са, след това малките думички супа, куче. Пеем не отделна фонема, а срички с гласни.

Производството на звука C е подобно на корекцията на произношението на фонемата Ш. Езикът заема същата позиция, устните се простират настрани.

Механичен метод

Ако детето в предучилищна възраст не може да се справи с произношението самостоятелно, използвайте производството на звука C с помощта на учител и шпатула, клечка за зъби и пръсти. Механичният метод за извличане на фонема помага на детето да почувства. Разберете правилните позиции на бузите и езика, контролирайте процеса на издишване на въздуха по време на артикулация.

Звукопроизводство:

  1. Поставете клечката за зъби върху езика на детето. Потопен е в устната кухина с 1,5 - 2 см.
  2. Детето образува жлеб върху удължения си език и издухва въздух по него. Можете да натиснете върху клечката за зъби, като спуснете езика си към долното небце. При издишване ще чуете свистящи звуци.
  3. Поставете езика и клечката за зъби в различни позиции, потърсете правилната позиция за най-ясна фонация.

Автоматизация на звука

Обърнете специално внимание на звуковата автоматизация. Този етап на работа е важен за консолидиране на нормите на звуковото произношение в свободната реч. Ние автоматизираме звука в срички, думи, изречения, истории.

За автоматизиране на звука [S] ще са необходими модели на срички. Звукът [S] трябва да е твърд, мек и в различни позиции. След произношението не забравяйте да анализирате двойките, да ги сравните по звук и значение.

  • в срички

Хайде, да прочетем картите с вас. Повтаряйте след мен, погледнете в огледалото движенията на устните и езика си. Стегнете ги.

Са-са-са - каква красота.
Си-си-си, не го пропускайте.
Се-се-се, не си отивай у дома.

Наборът от срички може да се различава от дадения, използвайте отворени, затворени изолирани срички, за да зададете звука s, използвайте същите карти, фонемни комплекти за консолидация.

  • в думи

Сега да преминем към думите. Произнасяйте го правилно, не бързайте.

Автоматизиране на звука [S] в думите в края, в средата, в началото на думата.

Вижте картите. Какво е показано на снимките?

  • в изречения

Можете да използвате сюжетни снимки от книги и колекции от приказки. От детето се иска да повтаря изречения и фрази след учителя. След това съставете свой собствен текст въз основа на предложената лексика.

  • в текстовете

Погледни снимката. Какво виждаш?

Това са Борис и Слава. Момчетата се събраха в гората. И аз ще ви ги кажа, а вие ще ги повторите.

Слава и Борис се събраха в гората. Те искат да видят боровете и да слушат пеенето на славея. Те взеха кучето си Стрелка със себе си.

Детето повтаря историята. Коригиране на нередности в звуковото произношение. Фокусирайте се върху проблемния звук.

Сега измислете кратка история за нашия гост, слона Семьон. Ще ви предложа няколко думи, които да използвате в текста: слон, тротинетка и помпа.

На детето в предучилищна възраст се дават няколко минути, за да помисли върху това по желание. Текстът се събира. Учителят следи фонетиката, граматиката и синтаксиса.

Обичате ли да решавате кръстословици? Подготвила съм ви кръстословица с думи със звука [S]. Опитайте се да го познаете.

Обобщение на урока

Днес вие и аз научихме много нови неща, научихме се да произнасяме звука [S] по-добре. Кажи го пак. Много добре!

У дома повторете усукването на езика: „Робин Бобин яде цял ден и не го мързи да дъвче. Изяде цяла кайсия, започна да бели кокосовия орех“, „Взе Саня със себе си на хълма с шейните“, „Коси, коса, докато роси“.

Нека да се сбогуваме със Семьон и да го поканим на следващия урок.

Организационен момент

Упражнения за релаксация. Психо-гимнастика.

„Прекрасни трансформации“.

Нарисувайте врящ самовар; тенджера, пълна с вода; кофа с капак; чайник със свирка, сгъваемо стъкло.

Развитие на слухово-вербалното внимание.

Пляскайте с ръце, ако чуете думите – имената на ястията.

Развитие на фината моторика

Извършване на действия в съответствие със смисъла на стихотворението.

Налейте вода в чайника

И добавяме чаените листа.

Вземете захарта с лъжица

И сложете малко сладко върху него.

Да пием горещ чай

В моята градина в дачата.

Е. Еголаева

Масаж или самомасаж

Упражнения за лице

Изразете разочарование: чашата беше счупена.

Артикулационни упражнения

Упражнения за мускулите на врата

„Виж какво има в тигана?“ Спуснете главата си надолу. „Какви ястия има на рафта?“ Завърта главата наляво и надясно с продължително произношение на звуци [a], [o].

Упражнения за дъвкателно-артикулационни мускули

„Дъвчем твърди моркови.“

Какво има на таблата? (Морков.)

„Бяхме почерпени с моркови.“ Имитация на дъвчене. Правете бавни и бързи движения на челюстта.

Покажете как зайче гризе морков.

Упражнения за бузи и устни

„Самовар с кореми“.

Надуйте бузите си и покажете колко кръгъл е самоварът.

Надуване на двете бузи едновременно.

Покажете как „мърморещият чайник“ мърмори.

Разтегнете устни в усмивка и кажете пуф-пуф-пуф, пуф-пуф-пуф, пуф-пуф-пуф.

Упражнения за език

"тава".

Вижте колко гладка е тавата. Поставете езика върху долната си устна, докато заприлича на поднос.

„Нека разточим тестото за пая.“ Езикът лежи на дъното на устата.

"Пай с пълнеж." "Наденица в тесто." Устата е отворена, устните са в усмивка. Поставете широкия си език върху долната устна. (Аз сложих зелева плънка.) Повдигнете и навийте страничните ръбове на езика на тръбичка.

"Дръжка за чайник" Извиване на задната част на езика. Задната част на езика се притиска към небцето, а върхът се опира в долната дъвка.

„Нека приготвим чаша чай.“ Редуване на „чашата“ с поставяне на езика на „дъното“. "Чашата е на масата."

Развитие на удължено орално издишване. Развитие на гласа

„Издухваме горещ чай.“ Разтягане на устните с широка сламка, симулиране на духане на горещ чай.

„Пиеме коктейл през сламка.“ Поемете кратко въздух през устата. Разширяване на устните с тясна фуния. Издишайте през устата продължително време.

„Нека изцедим сока в сокоизстисквачка.“ „Включваме сокоизстисквачката.“ Произнасяне на звукови комбинации на едно издишване дж-дж-дж-дж-дж, дз-дз-дз-дз.

Какъв сок ще пиеш?

Думите трябва да съдържат звука [s]. ( Кайсия, брусница, ананас, вкусни, сладки, кисели, сладко-кисели.)

Израз на наслада, радост и недоволство при произнасяне на фразата: „Какви ястия?“

Произношение на звуци в думите. Развитие на фонематично съзнание. Практическо усвояване на лексико-граматическите форми на езика

Внася се играчката Dunno.

Не знам ни моли за помощ. Приятелите му го изпратиха до магазина да купи чинии със звук [s], но той не знае какво да купи.

Излагат се ястия или картини, които ги изобразяват. Децата назовават ястията. ( Купа за салата, купа за салата, салфетник, самовар, захарница, солница, сосник, купа за сухар, супник, купа, чаша, поднос, термос, купа, масленка, тенджера, съдове.)

Определяне на позицията на звука [s].

Поставете на тази маса ястията, в името на които се чува звукът [s] в началото на думата. Какво сложихте? В имената на кои ястия звукът идва в края на думата?

Звуков анализ на дума Купа.

Dunno пита защо имаме нужда от тези кръгове. Маркирайте думата Купацветни кръгове и му кажете за звуковете в тази дума.

Слово обозначение съд, купацветни символи, характеристики на звуците.

Синтез на думи чаша.

- „Съберете“ дума от „разпръснатите“ звуци [s], [n], [k], [t], [a], [a]. Какво можете да налеете в чаша? ( Сок.) „Разпръснете“ звуците на думата сок.Измислете дума сокот писма.

Съгласуване на съществителни с прилагателни

От какво са направени съдовете? Ако купата е пластмасова, значи... ( пластмаса). Стъкло стъкло... (стъкло). Гърне... ( метал). Как иначе можете да кажете за нея? Купуван е отдавна, което означава, че... ( стар). Тавата беше измита, което означава, че... ( чиста). Какъв нож? ...( Остър, метален.) Обслужване... ( трапезария). Чаши... ( фаянс). Чаша... ( кристал). Тиган... ( метал). Гърне... ( керамични). сухар... ( слама).

Управление на случаи

„Подскажете думата на разбираем език.“

Кан-кан-кан, ето го... ( чаша).

Кане-кане-кане, вкусен сок в... ( стъклена чаша).

Онку-онку-онку, изсипи сол в... ( солницата).

Рюли-рюли-рюли, тръгвам с пълна... ( тиган).

Словообразуване

Уча сестра си:

Сложих олиото в съда с масло,

Сипвам чай в чайника.

И, разбира се, знам за солта:

Ще сипя сол в солницата -

Не се събуждай тихо.

Мама много обича кафе

За него служи кана за кафе.

И за супа - супник,

Знам всичко, умен съм.

И децата ще познаят

Как се нарича?

Н. Нищева

„Вземете няколко думи.“

Поставят се снимки, изобразяващи продукти (салата, супа, бисквити, сок, сос, сол, масло, захар).

Незнайно пита къде мога да сложа или изсипя тези продукти? Захарта е в... ( захарница). Сос - в... ( сосиера). Салата - в... ( Купа за салата), супа в... ( супник), крекери - в... ( сухар за хляб), месо в... ( тиган), сок в... ( чаша).

Къде да сложим салфетките? Салфетки - в... ( държач за салфетки).

Развитие на пространственото възприятие и памет

Изпълнение на задачи.

Поставете чашата до термоса, чинията между лъжицата и вилицата. Къде е термосът?

Изпълнение на подобни задачи с помощта на наречия и предлози отпред, отдясно, отляво, отзад.

Игри „Какво стоеше къде?“, „Какво се промени?“.

Обобщение на урока

Какъв звук повтори? Много се постарахте, Dunno и ми хареса колко красиво произнасяте звука [s].

Организация: MDOU детска градина № 35 "Звездочка"

Местоположение: Московска област, Подолск

Цел: продължете да работите върху развитието на правилното произношение на звука [C].

Образователни:

* Постигане на правилното произношение на звука “s”;

* Дайте описание и правилна артикулация на звука “с”;

* Научете се да произнасяте звука „s“ изолирано, в срички, думи.

Корекционно-развиващи:

* Развиване на фонематичен слух;

* Развиване на способността за разбиране на устната реч;

* Развийте диафрагменото дишане;

* Развиват умствените процеси: внимание, памет, мислене;

* Развиване на фини двигателни умения.

Оборудване: играчка би-ба-бо - прасе, диаграма (характеристики на звука), бодлива топка, къща за определяне на мястото на звука в дума, предметни снимки, „бриз“.

Прогрес на урока:

1. Организационен момент:

Учителят: Вижте, на нашата маса има въпросителен знак. Да видим какво има там.

Обръща картата.

П: Това е мистерия. Нека познаем.

Вместо нос - муцуна,

Вместо опашка - кука,

Наедряло коремче

Малки уши,

розов гръб,

Това е нашето... (прасе).

Точно така - това е прасе!

Учителят слага играчката би-ба-бо на ръката му.

П.: Здравей, Кирил! Казвам се прасето Соня. Искам да те отведа в моята вълшебна страна на звуци. Нарича се „Земята на Си звука“. Кажи ми какво са звуците? (отговор на детето) Точно така, звуците са това, което чуваме и произнасяме. „Ние слушаме звуците внимателно и ги произнасяме усърдно. Говорим спокойно

ясно, така че всички да разберат. Кажете ми с какъв звук започва името на прасето? Нека го кажем. Соня. Правилно със звука "С".

2. Анализ на звуковата артикулация:

Нека издадем този звук. Кажете ми какво правят гъбите, когато произнасяме този звук? (Учителят показва диаграма - характеристика на звука "C") Какво правят зъбите? Какво остава между зъбите? (разрез) Езикът широк или тесен ли е? (тесен) Къде отива езикът? (зад долните зъби) Какво друго прави езикът? (извива се като хълм) Каква въздушна струя има, когато произнасяме звука „С”? Нека проверим с дланта си. (студено) Поставете дланта си на гърлото си и нека проверим дали звукът „С“ е звучен или беззвучен.

3. Развитие на фонематичен слух.

Вие и аз сега ще играем на играта „Clapperboard“. Слушайте внимателно и когато чуете звука „С“, пляскайте с ръце.

Учителят изброява звуците: „Ж, З, С, Ц, Ж, С, З, Ш, Щ, Ч, С...”. Сега вдигнете ръката си, когато чуете сричка със звука „S“: „ZHA, ZA, SY, SHO, SU, CHE, ZHI, SO, TA, MU, SU, YOU,...“

4. Физ. само минутка:

Вие и аз сме работили много. Да си починем малко.

Ще духаме високо: C – C – C... (вдигаме ръце нагоре)

Ще духаме ниско: S - S - S... (клекна)

Ще духаме надалеч: S - S - S... (протягаме ръце напред)

Ще духаме отблизо: S - S - S... (приближаваме ръцете си към устните)

Браво, много добре си се справил!

5. Автоматизация на звука в срички и думи:

А сега ще играем на бодлива топка. Аз ще назова сричките и ще хвърля топката, а вие ще я хванете и ще ми я хвърлите обратно, като повтаряте тези срички.

Учителят произнася сричките, детето повтаря.

Много добре! Соня много хареса начина, по който произнасяте тези срички. Тя също иска да чуе как произнасяте думите със звука „S“.

Учителят произнася думите.

Добро момиче! Соня много я хареса и ни пусна вълшебния си „Бриз“. Трябва да вдишате през носа и да издишате през устата. невероятно!

6. Звуков анализ на думата:

Соня има къща от вълшебна страна. Тя иска да поставите снимки в тази къща, които имат звука „S“ в имената си. Може да е в началото, в средата или в края на думата.

Учителят показва картинките, а детето ги раздава.

7. Автоматизация на звука в думи:

Соня има друга игра. Аз ще кажа сричките и началото на думата, а ти довърши.

Са - са - са - о...

Са-са-са-ко...

Така-така-така-кол...

така-така-така-аз...

Си - си - си - ко...

Си - си - си - ча...

Су - су - су - не...

Су-су-су-па...

8. Обобщение на урока:

Нашето пътуване приключи. Нека заедно със Соня да си спомним какво направихме днес (детето изброява всичко, което е покрито). Соня ви е много благодарна за пътуването и ви пита дали ще отидете на друго пътуване с нея. Много се постарахте днес. Много добре!

Споделете с приятели или запазете за себе си:

Зареждане...