Моральна проблематика п'єси острівського грозу. Моральні проблеми у п'єсі А

Методична розробка відкритого заняття

Тема:

Викладач: Іутинська Галина Іванівна

Тема навчального заняттяБути чи не бути? Робити чи не робити? Моральні проблеми у п'єсі О.М. Островського «Гроза»

Дидактична мета: формування досвіду аналізу художнього тексту, роботи з драматичними образами; розширення уявлень про актуальність класичних творів

Розвиваюча мета: вдосконалення вміння зіставляти факти, логічно міркувати і висловлювати свої думки, робити висновки; розширення словникового запасу; розвиток мовного чуття та культури мови; розвиток творчих здібностей.

Виховна мета: удосконалювати уявлення студентів про моральні цінності; формувати шанобливе ставлення студентів до чужої думки.

: «Просунута лекція» (Технологія розвитку критичного мислення через читання та письмо)

Методична мета: показати комплекс підходів, прийомів та засобів, можливих при роботі з художнім матеріалом

: роздатковий матеріал (макет «просунутої лекції»; текст п'єси А.Н. Остроського «Гроза»); мультимедіапроектор + презентація.

Міжпредметні зв'язки

Внутрішньопредметні зв'язки


Хід уроку

Етап

заняття

Методи та принципи навчання

Діяльність викладача

I. Організаційний етап заняття

Підготовка студентів до роботи на занятті

Подання єдиних педагогічних вимог:

Вітання;

Виявлення відсутніх на уроці;

Перевіряє зовнішній вигляд (відповідність вимогам внутрішнього розпорядку коледжу).

Відповідають на привітання. Староста повідомляє про явку на заняття. Приводять у відповідність до вимог зовнішній вигляд, робоче місце.

Психологічна установка на сприйняття матеріалу заняття

Організація уваги та готовності до уроку (усунення відволікаючих факторів: сторонній шум, зайві предмети на робочому місці).

Готуються до сприйняття теми заняття.

ІІ. Етапи просування у проблемі.

Підготовка до основного етапу заняття.

Викликати інтерес до теми, актуалізувати наявні знання студентів та структурувати процес подальшого вивчення проблеми

Розвиток критичного мислення через читання та письмо:

Прийом «пісочний годинник»; аналітична розмова

(Припускає індивідуальну роботу студентів з матеріалом) .

1) Аналітична розмова .

– Подивіться на тему нашого уроку: «Бути чи не бути? Робити чи не робити? Моральні проблеми у п'єсі О.М. Островського „Гроза”». Які питання вона викликає у вас? Що ви хотіли б дізнатися з зазначеної проблеми? Відповіді на ці запитання запишіть у верхній частині «пісочного годинника».

– Який літературний персонаж ставив питання «бути чи не бути?» У чому він сумнівався? Який вибір герой робив? Чи можна вважати це питання початком морального конфлікту Гамлета?

– Подивіться епіграф до уроку: « . Як ви знаєте цей епіграф? Чи згодні ви з наведеним висловом? Доведіть свою точку зору.

– Подивимося, як розуміли «моральність» у різні часи. У «моделі лекції» наведено визначення моральності. Підкресліть у них слова, які здаються вам найбільш значущими. Спираючись на наведений матеріал і власний досвід, дайте визначення поняття «моральність».

Робота з темою уроку та «пісочним годинником» (макет «Просунутої лекції»)

Робота з літературним контекстом, виявлення кола актуальних для класичної літератури та сучасного світу проблем.

Робота в макеті лекції з визначеннями поняття «моральність». Творче осмислення даного поняття та пошук власних смислів.

2 Осмислення.

Забезпечення самоосмислення через постановку мети.

Розвиток критичного мислення через читання та письмо: аналіз художнього тексту, заповнення порівняльної таблиці « Моральні цінностей мешканців міста Калинова»

Робота з координатною площиною цінностей

Обговорення отриманих даних

1. Пошук нових знань.

– Спробуємо визначити коло цінностей, якими керуються у своєму житті представники міста Калинова. При заповненні таблиці необхідно згадати, який соціальний стан є переважним у п'єсі, який звід законів та правил регламентує їхнє життя. Зверніть увагу на те, як персонажі ставляться до церкви, як часто вони говорять про Бога, про гріх; чи допомагають вони бідним, чи думають про сім'ю. Дайте відповідь на запитання, про що мріє більшість героїв п'єси.

– Чи можна сказати, що ці цінності є загальноприйнятими, вічними, непорушними?

– Чи однаково значимі перелічені цінності всім героїв п'єси? Чи однаково вони сприймають ці цінності?

- Конкретизуйте, як розуміє моральні цінності кожен герой.

1 група: Катерина та Кабаниха;

2 група: Дикій, Борис та Тихін;

3 група: Варвара та Кудряш.

– Чи сумісні цінності у внутрішньому світі кожного героя? Які з цих цінностей вступають у конфлікт? До чого веде цей конфлікт?

3) Аналітична розмова.

– Розташуйте героїв твору в координатних площинах у колі цінностей в «ідеалі» персонажів (у світі їхніх уявлень та бажань). Як змінюється "становище" героїв у колі цінностей у фіналі п'єси (у художній дійсності).

– Чому ви розташували героїв саме так? Доведіть свою думку. Які моральні норми порушує кожен із персонажів?

Учні осмислюють проблему. Аналізують текст (у малих групах).

Аналізують текст, доводять свою думку.

Рефлексія.

Формувати власне ставлення студентів до поставленої проблеми, художнього тексту, сучасної дійсності

Розвиток критичного мислення через читання та лист: організація самостійної творчої роботи (відповіді на проблемні питання, синквейн)

– Поміркуйте над такими питаннями:

· Моральний конфлікт – це конфлікт зовнішній чи внутрішній?

· Які моральні проблеми торкається О.М. Островський у п'єсі «Гроза»?

· Чи можна сказати, що драматург у «Грозі» зображує «падіння вдач»? Чому, на вашу думку, він робить це? Обґрунтуйте свою відповідь.

Напишіть свої думки.

2) Синквейн.

(1 рядок – 3 іменників-синоніма до поняття «моральність; 2 рядок – 3 прикметників, що характеризують поняття, 3 рядок – 3 дієслова; 4 рядок – синонім сенсу поняття в одній фразі; 5 рядок – синонім сенсу в одній фразі).

Кожен студент приходить до індивідуального осмислення цієї філософської категорії. Наприклад:

Моральність

Закон, доброта, душа

Відвертий, чуйний, щирий

Жити, відчувати, бути краще

Запорука щастя Людини

Моральність

Чистота, духовність, обмеження

Духовний, відкритий людям, вибагливий до себе

Жити, робити добро, думати

Жити в гармонії із собою

Гармонійна Особистість

Моральність

Чесність, випробування, твердість

Серцевий, моральний, доброчесний

Наставляє, допомагає, жертвує

Внутрішній світ людини

3) Аналітична розмова.

- Повернемося до епіграфа нашого уроку. Як він співвідноситься із змістом заняття?

- Проблеми моральності порушував у своїх творах англійський письменник У. Шекспір ​​у XIV столітті, французький письменник Л Вовенарг у XVIII столітті, О.М. Островський у ХІХ столітті. Чи актуальні ці питання зараз. У чому актуальність п'єси у наші дні? Запишіть свої думки, аргументуйте їх.

– Повернемося до «пісочного годинника». Заповніть трикутник: напишіть, які результати ви отримали, що дізналися.

Індивідуальні письмові відповіді на проблемні питання

Обговорення результатів Синквейну

Індивідуальні письмові відповіді на поставлену проблему про актуальність моральних цінностей у нашому житті

Домашнє завдання.

Забезпечення розуміння мети домашнього завдання. Забезпечення розуміння змісту та способів виконання домашнього завдання.

Переглянути відеозапис спектаклю «Гроза» (Магнітогорський драматичний театр ім. О. С. Пушкіна). Порівняти задум А.М. Островського та авторське рішення режисера-постановника вистави.

Самоосмислення методів виконання домашнього завдання.


П.І.Б. студента

Бути чи не бути? Робити чи не робити?

Моральні проблеми у п'єсі О.М. Островського «Гроза»


Люк Вовенарг

Моральність– це внутрішні, духовні якості, якими керується людина, етичні норми; правила поведінки, які визначаються цими якостями. (« ).

Моральність Вікіпедія).

Моральність «Психологія» В. Старковського).

Моральністьце вічна спроба примирення наших особистих потреб. (І. Гете).

Моральністьє наука про відносини, що існують між людьми, і про обов'язки, що випливають із цих відносин. (П. Гольбах).

Моральнотільки те, що збігається з вашим почуттям краси та ідеалом, в якому ви її втілюєте. (Ф.М. Достоєвський).

Зрештою, основою всіх людських цінностей є моральність. (А. Ейнштейн).

Користуючись словниковими статтями, висловлюваннями відомих людей, епіграфом до уроку, спираючись на власний досвід, дайте визначення поняття моральність.

Моральність

________________________________________________________________________

Моральні цінностей мешканців міста Калинова

Катерина

Кабаниха

Дикою

Борис

Тихін

Варя, Кудряш

Загальне коло цінностей городян

Коло цінностей персонажа


____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Актуальність п'єси О.М. Островського «Гроза» в сучасному світі полягає в тому, що _______________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Завантажити:


Попередній перегляд:

Тема навчального заняттяБути чи не бути? Робити чи не робити? Моральні проблеми у п'єсі О.М. Островського «Гроза»

Дидактична мета: формування досвіду аналізу художнього тексту, роботи з драматичними образами; розширення уявлень про актуальність класичних творів

Розвиваюча мета: вдосконалення вміння зіставляти факти, логічно міркувати і висловлювати свої думки, робити висновки; розширення словникового запасу; розвиток мовного чуття та культури мови; розвиток творчих здібностей.

Виховна мета: удосконалювати уявлення студентів про моральні цінності; формувати шанобливе ставлення студентів до чужої думки.

Організаційна форма проведення заняття: «Просунута лекція» (Технологія розвитку критичного мислення через читання та письмо)

Методична мета: показати комплекс підходів, прийомів та засобів, можливих при роботі з художнім матеріалом

Методичне забезпечення уроку: роздатковий матеріал (макет «просунутої лекції»; текст п'єси А.Н. Остроського «Гроза»); мультимедіапроектор + презентація.

Міжпредметні зв'язки

Внутрішньопредметні зв'язки

Хід уроку

Етап

заняття

Дидактичні завдання етапу заняття

Методи та принципи навчання

Діяльність викладача

Рефлексивна діяльність студентів

I. Організаційний етап заняття

Підготовка студентів до роботи на занятті

Подання єдиних педагогічних вимог:

Вітання;

Виявлення відсутніх на уроці;

Перевіряє зовнішній вигляд (відповідність вимогам внутрішнього розпорядку коледжу).

Відповідають на привітання. Староста повідомляє про явку на заняття. Приводять у відповідність до вимог зовнішній вигляд, робоче місце.

Психологічна установка на сприйняття матеріалу заняття

Організація уваги та готовності до уроку (усунення відволікаючих факторів: сторонній шум, зайві предмети на робочому місці).

Готуються до сприйняття теми заняття.

II . Етапи просування у проблемі.

Підготовка до основного етапу заняття.

  1. Виклик

Викликати інтерес до теми, актуалізувати наявні знання студентів та структурувати процес подальшого вивчення проблеми

Розвиток критичного мислення через читання та письмо:

Прийом «пісочний годинник»; аналітична розмова

1. Висунення мети лектором та слухачами(Припускає індивідуальну роботу студентів з матеріалом).

1) Аналітична розмова.

– Подивіться на тему нашого уроку: «Бути чи не бути? Робити чи не робити? Моральні проблеми у п'єсі О.М. Островського „Гроза”». Які питання вона викликає у вас? Що ви хотіли б дізнатися з зазначеної проблеми? Відповіді на ці запитання запишіть у верхній частині «пісочного годинника».

2) Визначення контексту розуміння проблеми, теми, поняття.

Репродуктивна розмова (актуалізація опорних знань + створення успіху).

– Який літературний персонаж ставив питання «бути чи не бути?» У чому він сумнівався? Який вибір герой робив? Чи можна вважати це питання початком морального конфлікту Гамлета?

– Подивіться епіграф до уроку: «Правила моральності, як і люди, змінюються з кожним поколінням: вони підказані то чеснотою, то пороком» (Люк Вовенарг, французький письменник 1715 – 1747). Як ви знаєте цей епіграф? Чи згодні ви з наведеним висловом? Доведіть свою точку зору.

3) Побудова гіпотези свого розуміння.

– Подивимося, як розуміли «моральність» у різні часи. У «моделі лекції» наведено визначення моральності. Підкресліть у них слова, які здаються вам найбільш значущими. Спираючись на наведений матеріал і власний досвід, дайте визначення поняття «моральність».

Робота з темою уроку та «пісочним годинником» (макет «Просунутої лекції»)

Робота з літературним контекстом, виявлення кола актуальних для класичної літератури та сучасного світу проблем.

Робота в макеті лекції з визначеннями поняття «моральність». Творче осмислення даного поняття та пошук власних смислів.

2 Осмислення.

Забезпечення самоосмислення через постановку мети.

Розвиток критичного мислення через читання та письмо: аналіз художнього тексту, заповнення порівняльної таблиці« Моральні цінностей мешканців міста Калинова»

Робота з координатною площиною цінностей

Обговорення отриманих даних

1. Пошук нових знань.

1) Аналітична розмова із заповненням першого рядка таблиці «Моральні цінності мешканців міста Калинова».

– Спробуємо визначити коло цінностей, якими керуються у своєму житті представники міста Калинова. При заповненні таблиці необхідно згадати, який соціальний стан є переважним у п'єсі, який звід законів та правил регламентує їхнє життя. Зверніть увагу на те, як персонажі ставляться до церкви, як часто вони говорять про Бога, про гріх; чи допомагають вони бідним, чи думають про сім'ю. Дайте відповідь на запитання, про що мріє більшість героїв п'єси.

– Чи можна сказати, що ці цінності є загальноприйнятими, вічними, непорушними?

– Чи однаково значимі перелічені цінності всім героїв п'єси? Чи однаково вони сприймають ці цінності?

2) Самостійна робота студентів у групах (заповнення другого рядка таблиці).

- Конкретизуйте, як розуміє моральні цінності кожен герой.

1 група: Катерина та Кабаниха;

2 група: Дикій, Борис та Тихін;

3 група: Варвара та Кудряш.

– Чи сумісні цінності у внутрішньому світі кожного героя? Які з цих цінностей вступають у конфлікт? До чого веде цей конфлікт?

3) Аналітична розмова.

– Розташуйте героїв твору в координатних площинах у колі цінностей в «ідеалі» персонажів (у світі їхніх уявлень та бажань). Як змінюється "становище" героїв у колі цінностей у фіналі п'єси (у художній дійсності).

– Чому ви розташували героїв саме так? Доведіть свою думку. Які моральні норми порушує кожен із персонажів?

2. Збагачення уявлень про якісні характеристики поняття, проблеми.

Учні осмислюють проблему. Аналізують текст (у малих групах).

Аналізують текст, доводять свою думку.

Рефлексія.

Формувати власне ставлення студентів до поставленої проблеми, художнього тексту, сучасної дійсності

Розвиток критичного мислення через читання та лист: організація самостійної творчої роботи (відповіді на проблемні питання, синквейн)

1) Індивідуальне письмове осмислення проблеми, що порушується О.М. Островським. Проблемна розмова

– Поміркуйте над такими питаннями:

  • Моральний конфлікт – це конфлікт зовнішній чи внутрішній?
  • Які моральні проблеми торкається О.М. Островський у п'єсі «Гроза»?
  • Чи можна сказати, що драматург у «Грозі» зображує «падіння вдач»? Чому, на вашу думку, він робить це? Обґрунтуйте свою відповідь.

Напишіть свої думки.

2) Синквейн.

Студентам пропонується написати п'ятирість до поняття «моральність»(1 рядок – 3 іменників-синоніма до поняття «моральність; 2 рядок – 3 прикметників, що характеризують поняття, 3 рядок – 3 дієслова; 4 рядок – синонім сенсу поняття в одній фразі; 5 рядок – синонім сенсу в одній фразі).

Кожен студент приходить до індивідуального осмислення цієї філософської категорії. Наприклад:

Моральність

Закон, доброта, душа

Відвертий, чуйний, щирий

Жити, відчувати, бути краще

Запорука щастя Людини

Щастя

Моральність

Чистота, духовність, обмеження

Духовний, відкритий людям, вибагливий до себе

Жити, робити добро, думати

Жити в гармонії із собою

Гармонійна Особистість

Моральність

Чесність, випробування, твердість

Серцевий, моральний, доброчесний

Наставляє, допомагає, жертвує

Внутрішній світ людини

Життя

3) Аналітична розмова.

- Повернемося до епіграфа нашого уроку. Як він співвідноситься із змістом заняття?

Письмове осмислення проблеми.

- Проблеми моральності порушував у своїх творах англійський письменник У. Шекспір ​​у XIV столітті, французький письменник Л Вовенарг у XVIII столітті, О.М. Островський у ХІХ столітті. Чи актуальні ці питання зараз. У чому актуальність п'єси у наші дні? Запишіть свої думки, аргументуйте їх.

– Повернемося до «пісочного годинника». Заповніть трикутник: напишіть, які результати ви отримали, що дізналися.

(У фіналі уроку «моделі лекцій» збираються викладачем та аналізуються. Кожен студент отримує оцінку).

Індивідуальні письмові відповіді на проблемні питання

Обговорення результатів Синквейну

Індивідуальні письмові відповіді на поставлену проблему про актуальність моральних цінностей у нашому житті

Домашнє завдання.

Забезпечення розуміння мети домашнього завдання. Забезпечення розуміння змісту та способів виконання домашнього завдання.

Переглянути відеозапис спектаклю «Гроза» (Магнітогорський драматичний театр ім. О. С. Пушкіна). Порівняти задум А.М. Островського та авторське рішення режисера-постановника вистави.

Самоосмислення методів виконання домашнього завдання.

П.І.Б. студента

Бути чи не бути? Робити чи не робити?

Моральні проблеми у п'єсі О.М. Островського «Гроза»

Правила моральності, як і люди, змінюються з кожним поколінням: вони підказані то чеснотою, то пороком

Люк Вовенарг

Прочитайте запропоновані визначення поняття «моральність», наголосіть на них ключові слова.

Моральність – це внутрішні, духовні якості, якими керується людина, етичні норми; правила поведінки, які визначаються цими якостями. («Тлумачний словник» С. І. Ожегова).

Моральність – це внутрішня установка індивіда діяти відповідно до своєї совісті та вільної волі (Вікіпедія).

Моральність – найтонший, суто особистий поведінковий кодекс, який визначається мірою самокритичності та сумлінності людини, заснований на моральній відповідальності перед самим собою («Психологія» В. Старковського).

Моральністьце вічна спроба примирення наших особистих потреб.(І. Гете).

Моральність є наука про відносини, що існують між людьми, і про обов'язки, що випливають із цих відносин.(П. Гольбах).

Морально тільки те, що збігається з вашим почуттям краси та ідеалом, в якому ви її втілюєте.(Ф.М. Достоєвський).

Зрештою, основою всіх людських цінностей єморальність. (А. Ейнштейн).

Користуючись словниковими статтями, висловлюваннями відомих людей, епіграфом до уроку, спираючись на власний досвід, дайте визначення поняття моральність.

Моральність – це _____________________________________________________________________

+ + + +

- - - -

Моральний конфлікт – це конфлікт зовнішній чи внутрішній? Які моральні проблеми торкається О.М. Островський у своїй п'єсі? Чи можна сказати, що він зображує «падіння вдач», зникнення моральності? Як ви вважаєте, з якою метою драматург це робить?

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Актуальність п'єси О.М. Островського «Гроза» в сучасному світі полягає в тому, що _______________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


моральні проблеми в п'єсі Гроза і отримав найкращу відповідь

Відповідь від Валера --14-88--[гуру]
В основі драми «Гроза» - зображення почуття особистості, що прокидається, і нового ставлення до світу.
Островський показав, що і в окостенілому світлі Калинова може виникнути характер вражаючої краси та сили. Дуже важливо, що Катерина народилася і сформувалася у тих самих Калинівських умовах. В експозиції п'єси Катерина розповідає Варварі про своє життя у дівочості. Головний мотив її розповіді - все пронизлива взаємна любов і воля. Але це була «воля» , яка зовсім не вступала в суперечність із віками, що склався укладом замкнутого життя жінки, все коло уявлень якої обмежене домашньою роботою і релігійними мріями.
Це світ, у якому людині не спадає на думку протиставляти себе спільному, оскільки вона ще й не відокремлює себе від цієї спільності, а тому і немає тут насильства, примусу. Але Катерина живе в епоху, коли сам дух цієї моралі: гармонія між окремою людиною і уявленнями середовища - зникла і закостеніла форма відносин тримається на насильстві та примусі. Чуйна душа Катерини вловила це. «Та тут усе ніби з-під неволі».
Дуже важливо, що саме тут, у Калинові, в душі героїні народжується нове ставлення до світу, нові почуття, незрозумілі ще героїні: «Щось у мені таке незвичайне. Точно я знову жити починаю, або... вже не знаю» .
Це невиразне почуття - почуття особистості, що прокидається. У душі героїні воно втілюється у коханні. У Катерині народжується та зростає пристрасть. Почуття любові, що прокинулося, сприймається Катериною як страшний гріх, тому що любов до чужої людини для неї, заміжньої жінки, є порушення морального обов'язку. У вірності своїх моральних уявлень Катерина не сумнівається, вона тільки бачить, що нікому з навколишніх справ немає до справжньої суті цієї моралі.
Вона не бачить результату своєї муки, крім смерті, і саме повна відсутність надії на прощення штовхає її на самогубство - гріх ще тяжчий з християнської точки зору. «Але душу свою я погубила».

Відповідь від 2 відповіді[гуру]

Вітаю! Ось добірка тем із відповідями на Ваше запитання: моральні проблеми у п'єсі Гроза

Відповідь від Марина Скородумова[Новичок]


Відповідь від L l[активний]
Короткий зміст та проблеми, аргументи для ЄДІ за твором "Гроза" Островського


Відповідь від Ірішка[Новичок]
Островський чудово знав таку частину суспільства, як купці і він переглядав у ній центр міського життя. У цьому прошарку можна відстежити всі типи характерів. Центральною моральною проблемою є боротьба середовища проживання і особистості. Ця проблема розкривається в центрі основного конфлікту твору, де можна побачити зіткнення палкої душі та звичайних, байдужих традицій життя купецтва. У цьому суспільстві всі беззаконні та жорстокі вчинки відбуваються під щитом шляхетності. З цим самообманом та лицемірством складно змиритися, особливо такій живій та піднесеній людині, як Катерина Кабанова. Це зіткнення справедливості і душевності з тим лицемірством і святенництвом, яке ми бачимо в цій п'єсі, пізніше одним із критиків буде названо «променем світла в темному царстві».
Наступною проблемою є розуміння гріха. Катерина зраджує чоловікові і не може пробачити собі цього. Вона знаходить єдино правильний вихід – це прилюдне покаяння. Але це не головне у цій проблемі. Основним питанням тут залишається вирішення питання про гріх. Як правило, у нашому суспільстві самогубство вважається, чи не найжахливішим гріхом. Але розуміння гріха Катериною суттєво відрізняється від цього висновку. Вона вважає найжахливішим гріхом життя в цьому бездушному і сповненому несправедливості суспільстві.
Ще однією важливою моральною проблемою у п'єсі Островського є проблема власної гідності людини. Ця проблема тісно переплітається із головною проблемою твору. З усіх персонажів, почуттям власної гідності має тільки Катерина. Вона відстоює його за допомогою свого рішення покинути цей світ. Решта ж молодь міста не в змозі протестувати проти приниження та постійного моралі з боку свого оточення.


Відповідь від Віта Мількін[гуру]
Сімейні традиції.
Кохання - нове почуття (любити законного чоловіка, кохати кохану людину).
Чи можна подолати це почуття?
Чи треба боротися із ним.
Чи морально любити не чоловіка.
Чи можна піти проти думки сім'ї, свекрухи, сусідів?
Така сучасна п'єса!

Олександром Миколайовичем було висвітлено найважливішу і особливо актуальну на той час проблему людської гідності. У аргументи, що дозволяють вважати її такою, наводяться дуже переконливі. Автор доводить, що його п'єса справді важлива хоча б тим, що питання, порушені в ній, продовжують хвилювати багато років потому і нинішнє покоління. До драми звертаються, її вивчають та аналізують, а інтерес до неї не слабшає досі.

У 50-60-ті роки 19-го століття особливу увагу письменників і поетів привертали такі три теми: поява різночинної інтелігенції, кріпацтво і становище жінки у суспільстві та сім'ї. Крім того, була ще одна тема - тиранія грошей, самодурства та старозаповітного авторитету в середовищі купецтва, під гнітом якого перебували всі члени сімей, а особливо жінки. О. М. Островський у своїй драмі "Гроза" поставив завдання викриття духовної та економічної тиранії у так званому "темному царстві".

Кого можна вважати носієм людської гідності?

Проблема людської гідності у драмі "Гроза" - найважливіша у цьому творі. Слід зазначити, що в п'єсі дуже мало персонажів, про які можна було б говорити: "Це більшість дійових осіб - або безумовно негативні герої, або невиразні, нейтральні. Дикій і Кабаниха - боввани, позбавлені елементарних людських почуттів; Борис і Тихін - безхребетні, здатні лише підкорятися істоти, Кудряш і Варвара - безшабашні, що тягнуться до хвилинних задоволень люди, нездатні до серйозних переживань і роздумів. описана як протистояння цих двох героїв суспільству.

Винахідник Кулігін

Кулігін - досить приваблива людина, що володіє чималими талантами, гострим розумом, поетичною душею, прагненням безкорисливо служити людям. Він чесний і добрий. Невипадково саме йому Островський довіряє оцінку відсталого, обмеженого, самовдоволеного калинівського суспільства, не визнає інший світ. Однак Кулігін хоч і викликає симпатію, все ж таки нездатний постояти за себе, тому спокійно зносить грубість, нескінченні глузування та образи. Це освічена, освічена людина, але ці найкращі якості в Калинові вважаються лише дурощами. Винахідника зневажливо називають алхіміком. Він прагне загального блага, хоче встановити громовідвід, годинник у місті, але відстале суспільство не бажає приймати жодних нововведень. Кабаниха, що є втіленням патріархального світу, не сяде на поїзд, навіть якщо весь світ давно користується залізницею. Дикій ніколи не зрозуміє, що блискавка насправді - електрика. Він навіть такого слова не знає. Проблема людської гідності в драмі "Гроза", епіграфом до якої може служити репліка Кулігіна "Жорстокі звичаї, добродію, в нашому місті, жорстокі!", завдяки введенню цього персонажа отримує глибше висвітлення.

Кулігін, бачачи всі вади суспільства, мовчить. Протестує лише Катерина. Незважаючи на свою слабкість, це таки сильна натура. Сюжетну основу п'єси становить трагічний конфлікт між укладом життя та справжнім почуттям головної героїні. Проблема людської гідності у драмі "Гроза" розкривається на контрасті "темного царства" та "променя" - Катерини.

"Темне царство" та його жертви

Жителі Калинова поділені на дві групи. Одну з них становлять представники "темного царства", які уособлюють владу. Це Кабаниха та Дикою. До іншої належать Кулігін, Катерина, Кудряш, Тихін, Борис та Варвара. Вони є жертвами "темного царства", які відчувають його жорстоку силу, але виражають протест проти неї по-різному. Через їх дії чи бездіяльність розкривається проблема людської гідності у драмі "Гроза". План Островського був показати з різних боків вплив "темного царства" з його задушливою атмосферою.

Характер Катерини

Інтересами і сильно виділяється на тлі середовища, в якому вона мимоволі виявилася. Причина життєвої драми полягає саме у її особливому, винятковому характері.

Ця дівчина - натура мрійлива та поетична. Вона вихована матір'ю, яка її балувала, кохала. Щоденні заняття героїні у дитинстві складали догляд за квітами, відвідування церкви, вишивання, прогулянки, оповідання богомолок та мандрівниць. Під впливом цього способу життя і склалися дівчата. Іноді вона поринала в сни наяву, казкові мрії. Мова Катерини емоційна, образна. І ось ця поетично налаштована і вразлива дівчина після заміжжя потрапляє в будинок Кабанової, в атмосферу настирливої ​​опіки та святенництва. Атмосфера цього світу холодна та бездушна. Природно, конфлікт між світлим світом Катерини та обстановкою цього "темного царства" завершується трагічно.

Взаємини Катерини та Тихона

Становище ускладнюється ще й тим, що вона вийшла заміж за людину, яку не могла любити і не знала, хоча щосили прагнула стати Тихону вірною і люблячою дружиною. Спроби героїні зблизитися з чоловіком розбиваються про його недалекість, рабську приниженість та грубість. Він з дитинства звик підкорятися у всьому матері, боїться сказати їй слово впоперек. Тихін покірно переносить самодурство Кабанихи, не сміючи їй заперечувати і протестувати. Його єдине бажання – хоча б ненадовго вирватися з-під опіки цієї жінки, загуляти, запитати. Цей безвільний чоловік, будучи однією з численних жертв "темного царства", не тільки не міг хоч якось допомогти Катерині, а й просто по-людськи зрозуміти її, оскільки внутрішній світ героїні надто високий, складний і недоступний для нього. Він не міг передбачити драму, яка назрівала в серці його дружини.

Катерина та Борис

Племінник Дикого, Борис, - це теж жертва ханжеського, темного середовища. За своїми внутрішніми якостями він знаходиться значно вищий за "благодійників", що оточують його. Отримана ним у столиці освіта в комерційній академії розвинула його культурні потреби та погляди, тому цьому персонажу важко вижити в середовищі Диких та Кабанових. Проблема людської гідності у п'єсі "Гроза" постає перед цим героєм. Однак у нього немає характеру, щоб вирватися з-під їхньої тиранії. Він єдиний, хто зумів зрозуміти Катерину, але був не в змозі їй допомогти: у нього не вистачає рішучості боротися за кохання дівчини, тому він радить їй змиритися, підкоритися долі та залишає її, передчуючи загибель Катерини. Нездатність боротися за щастя прирекла Бориса і Тихона те що, щоб не жити, а мучитися. Лише Катерина зуміла кинути виклик цій тиранії. Проблема людської гідності у п'єсі таким чином, це проблема характеру. Тільки сильні люди можуть кинути виклик "темному царству". До них належала лише головна героїня.

Думка Добролюбова

Проблема людської гідності в драмі "Гроза" була розкрита у статті Добролюбова, який назвав Катерину "променем світла у темному царстві". Смерть обдарованої молодої жінки, сильної, пристрасної натури висвітлила на мить спляче "царство", як промінь сонця на тлі похмурих темних хмар. Самогубство Катерини Добролюбов розглядає як виклик не тільки Диким і Кабановим, а й усьому способу життя в похмурій, деспотичній феодально-кріпосній країні.

Неминучий фінал

Це був неминучий фінал, незважаючи на те, що головна героїня так шанувала Бога. Катерині Кабанової було простіше піти з цього життя, ніж терпіти закиди свекрухи, плітки та докори совісті. Вона визнала себе винною прилюдно, бо не вміла брехати. Самогубство та публічне покаяння слід розцінювати як вчинки, які піднесли її людську гідність.

Катерину могли зневажати, принижувати, навіть бити, але вона ніколи не принижувалась, не робила негідних, низьких вчинків, вони лише йшли врозріз із мораллю цього суспільства. Хоча яка може бути мораль у таких обмежених, тупих людей? Проблема людської гідності у драмі "Гроза" - це проблема трагічного вибору між тим, щоб змиритися чи кинути виклик суспільству. Протест при цьому загрожує важкими наслідками, аж до необхідності втратити життя.

Островського свого часу назвали “Колумбом Замоскворіччя”, підкреслюючи художнє відкриття світу купецтва у п'єсах драматурга, проте сьогодні такі твори, як “Безприданниця”, “Свої люди – порахуємось”, “Таланти та шанувальники”, “Ліс” та інші п'єси, цікаві як конкретно-історичної проблематикою, а й моральної, загальнолюдської. Докладніше мені хотілося б розповісти про п'єсу “Гроза”.

Символічно, що у 1859 році, напередодні громадського підйому, що призведе у 61 році до скасування

Кріпацтво, з'явилася п'єса з назвою “Гроза”. Подібно до того як символічно назва п'єси, багатогранна та її моральна проблематика, в центрі якої – проблеми зовнішньої та внутрішньої свободи, любові та щастя, проблема морального вибору та відповідальності нього.

Проблема зовнішньої та внутрішньої свободи стає у п'єсі однієї з центральних. "Жорстокі звичаї, добродію, у нашому місті, жорстокі", - вже на початку п'єси говорить Кулігін.

Лише одній людині дано виділятися на тлі тих, що принижують і принижуються - Катерині. Вже перша поява Катерини відкриває в ній не боязку невістку суворої свекрухи,

А людину, яка має гідність і відчуває себе особистістю: “Напраслину-то терпіти кому ж приємно”, – каже Катерини у відповідь на несправедливі слова Кабанихи. Катерина – одухотворена, світла, мрійлива натура, вона, як ніхто у п'єсі, вміє відчувати прекрасне. Навіть її релігійність – це також вияв духовності. Церковна служба наповнена нею особливою красою: у променях сонячного світла вона бачила ангелів, відчувала причетність до чогось вищого, неземного.

Мотив світла стає одним із центральних у характеристиці Катерини. "А від імені ніби світиться", - досить було Борису вимовити це, як Кудряш відразу зрозумів, що мова - про Катерину. Її мова наспівна, образна, нагадує російські народні пісні: “Вітри буйні, перенесіть ви йому мою сум-тугу”. Відрізняє Катерину внутрішня свобода, пристрасність натури, невипадково у п'єсі з'являється мотив птиці, польоту. Неволя кабанівського будинку гнітить її, душить. “У вас все начебто з-під неволі. Зав'яла я у вас зовсім”, – каже Катерина, пояснюючи Варварі, чому вона не відчуває щастя у будинку Кабанових.

З образом Катерини пов'язана ще одна моральна проблема п'єси – право людини на любов і щастя. Порив Катерини до Бориса - це порив до радості, без якої не може жити людина, порив до щастя, якого вона була позбавлена ​​в будинку Кабанихи. Як не намагалася Катерина боротися зі своїм коханням, ця боротьба спочатку була приречена. У коханні Катерини, як у грозі, було щось стихійне, сильне, вільне, але й трагічно приречене, не випадково свою розповідь про кохання вона починає словами: "Я помру скоро". Вже в цій першій розмові з Варварою з'являється образ прірви, урвища: “Бути гріху якомусь! Такий на мене страх, такий страх! Точно я стою над прірвою, і мене хтось туди штовхає, а втриматися мені нема за що”.

Найбільш драматичне звучання набуває назви п'єси, коли ми відчуваємо, як назріває “гроза” в душі Катерини. Центральної моральної проблемної п'єси можна назвати проблему морального вибору. Зіткнення обов'язку і почуття, подібно до грози, зруйнувало ту гармонію в душі Катерини, з якою вона жила; вже не сняться їй, як раніше, "храми золоті або сади незвичайні", вже неможливо полегшити душу молитвою: "Думати стану - думок ніяк не зберу, молитися - не відмолюся ніяк". Без згоди з собою Катерина не може жити, вона ніколи не змогла б, подібно до Варвари, задовольнятися злодійською, прихованою любов'ю. Свідомість своєї гріховності обтяжує Катерину, мучить більше, ніж усі закиди Кабанихи. Героїня Островського не може жити у світі розладу – цим пояснюється її загибель. Вона сама зробила вибір - і сама за нього платить, не звинувачуючи нікого: "Ніхто не винен - ​​сама на те пішла".

Можна дійти невтішного висновку, що саме моральна проблематика п'єси Островського “Гроза” робить і сьогодні цей твір цікавим для сучасного читача.

Твори на теми:

  1. П'єса А. Островського «Гроза» по праву вважається однією з вершин його літературної діяльності. Видана напередодні реформ 1861 року, вона у...
  2. Моральні проблеми у творах сучасних російських письменників. Наше життя, життя нашої держави, її історія складна та суперечлива: у ній поєднуються...
  3. В основу п'єси А. Н. Островського "Гроза" покладено конфлікт "темного царства" і світлого початку, представленого автором в образі Катерини Кабанової.
  4. Похмуру картину самодурних відносин: свавілля, з одного боку, безправ'я і гноблення, з іншого, малює Островський у драмі “Гроза”. Дія відбувається...

· Проблема батьків і дітей

· Проблема самореалізації

· Проблема влади

· Проблема кохання

· Конфлікт старого та нового

Проблематикою твори в літературознавстві називають коло проблем, які так чи інакше торкаються тексту. Це може бути один або кілька аспектів, на яких акцентує автор.

П'єса була неоднозначно сприйнята критиками. Добролюбов бачив у Катерині надію нове життя, Ап. Григор'єв помітив протест проти існуючих порядків, а Л. Толстой і зовсім не прийняв п'єсу. Фабула «Грози», на перший погляд, досить проста: все ґрунтується на любовній колізії. Катерина таємно зустрічається з молодим чоловіком, поки її чоловік поїхав до іншого міста у справах. Не зумівши впоратися з муками совісті, дівчина зізнається у зраді, після чого кидається у Волгу. Однак за всім цим життєвим, побутовим, криється значно масштабніші речі, які погрожують розростити до масштабів космосу. "Темним царством" Добролюбов називає ту обстановку, яка описана в тексті. Атмосфера брехні та зради. У Калинові люди настільки звикли до морального бруду, що їхня покірна згода лише посилює ситуацію. Страшно стає від усвідомлення того, що це не місце зробило людей таким, це люди самостійно перетворили місто на скупчення пороків. І тепер уже темне царство починає впливати на жителів. Після детального ознайомлення з текстом можна помітити, наскільки широко розроблена проблематика твору «Гроза». Проблеми в «Грозі» Островського є різноплановими, але при цьому не мають ієрархії. Кожна окремо взята проблема важлива сама собою.

Проблема батьків і дітей

Тут йдеться не про нерозуміння, а про тотальний контроль, про патріархальні порядки. У п'єсі показано життя родини Кабанових. У той час думка старшого чоловіка в сім'ї була незаперечною, а дружини та дочки були практично позбавлені прав. На чолі сім'ї стоїть Марфа Ігнатівна, вдова. Вона взяла він чоловічі функції. Це владна та розважлива жінка. Кабаниха вважає, що дбає про своїх дітей, наказуючи їм чинити так, як хоче вона. Така поведінка призвела до цілком логічних наслідків. Її син, Тихін, слабка і безхарактерна людина. Мати, здається, таким і хотіла його бачити, адже в такому разі людиною легше керувати. Тихін боїться сказати щось, висловити свою думку; в одній зі сцен він зізнається, що свого погляду в нього зовсім немає. Тихін не може захистити від істерик та жорстокості матері ні себе, ні свою дружину. Дочка Кабанихи Варвара, навпаки, зуміла пристосуватися до такого способу життя. Вона легко бреше матері, дівчина навіть змінила замок на хвіртці в саду, щоб безперешкодно ходити на побачення з Кудряшем. Тихін не здатний ні на який бунт, Варвара ж у фіналі п'єси втікає з батьківського дому з коханим.



Проблема самореалізації

При розмові про проблематику «Нагрози» не можна не згадати і цей аспект. Проблема реалізована у образі Кулігіна. Цей винахідник-самоук мріє про те, щоб зробити щось корисне для всіх жителів міста. У його плани входить зібрати перпету-мобілі, збудувати громовідвід, отримувати електрику. Але всьому цьому темному, напівмовному світові не потрібне ні світло, ні просвітництво. Дикою сміється з планів Кулігіна знайти чесний заробіток, відкрито знущається з нього. Борис після розмови з Кулігіним розуміє, що винахідник так ніколи і не винайде жодної речі. Можливо, це розуміє і Кулігін. Його можна було б назвати наївним, але він знає, які звичаї панують у Калинові, що відбувається за зачиненими дверима, що являють собою ті, в чиїх руках зосереджена влада. Кулігін навчився жити у цьому світі, не втративши себе. Але він не здатний так гостро відчувати конфлікт між реальністю та мріями, як це робила Катерина.

Проблема влади

У місті Калинові влада перебуває не в руках відповідних органів, а у тих, хто має гроші. Доказом цього є діалог купця Дикого і городничого. Городничий каже купцю у тому, що у останнього надходять скарги. На це Савл Прокопович відповідає грубо. Дикій не приховує, що обраховує простих мужиків, він говорить про обман як про нормальне явище: якщо купці один у одного крадуть, то й у звичайних мешканців красти можна. У Калинові номінальна влада не вирішує абсолютно нічого, і це неправильно. Адже виходить, що без грошей у такому місті просто неможливо прожити. Дикою вважає себе мало не батюшкою-царем, вирішуючи кому давати гроші в борг, а кому ні. «Тож знай, що ти черв'як. Захочу – помилую, захочу – роздавлю» – так відповідає Дикій Кулігіну.

Проблема кохання

У «Грозі» проблема кохання реалізується в парах Катерина – Тихін та Катерина – Борис. Дівчина змушена жити зі своїм чоловіком, хоч ніяких почуттів, крім жалю, вона до нього не відчуває. Катя кидається з крайнощів у крайність: вона думає між варіантом залишитися з чоловіком і навчитися його любити або піти від Тихона. Почуття до Бориса у Каті спалахують миттєво. Ця пристрасть штовхає дівчину на рішучий крок: Катя йде всупереч суспільній думці та християнській моралі. Її почуття виявилися взаємними, але для Бориса це кохання означало набагато менше. Катя вважав, що Борис так само, як вона, не здатний жити в застиглому місті і брехати заради зиску. Катерина часто порівнювала себе з птахом, їй хотілося вилетіти, вирватися з тієї метафоричної клітини, а в Борисі Катя побачила те повітря, ту свободу, якої їй так не вистачало. На жаль, дівчина помилилася у Борисі. Молодий чоловік виявився таким самим, як і жителі Калинового. Він хотів налагодити стосунки з Диким заради отримання грошей, говорив з Варварою про те, що почуття до Каті краще зберігати потай якнайдовше.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...